A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Leven en Dood. No. 5229. Dinsda^ 24 November 1908. 48e Jaargang. Binnenland. "Feu ille to s. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/3 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEKTEH TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen Dinsdag 1 Dec. a. s., des avonds te 8ys uur. Yan wege den Minister van Financien is ter kennis van de ambtenaren gebracht, dat voortaan geen vergunning zal worden verleend tot bet aannemen van geschenken ter gelegenheid van een dienstjubileum aangeboden door buiten de administrate staande personen, die met den ainbtenaar als zoodanig in aanraking komen. NEDERLAfiO EH VENEZUELA. Het Vaderland schrijft Een onzer medewerkers deelt ons mede, door toevallige omstandigheden het een en ander vernomen te nebben aangaande een actie van particulieren ten gunste eener vredelievende oplossing van ons gescbil met Venezuela. Yolgens onzen Serichtgever zou deze bewe- ging haar steunpunten vinden o.a. te Amsterdam, Deventer, Bussum, Apeldoorn, in welke plaatsen de leiding in handen is van voorstanders der Vredesidee. Men moet bezig zijn gegevens aangaande het conflict te verzamelen zoowel in Venezuela en West-Indie als hier te lande. O.a. wil men aantoonen, dat de schuld van het geschil niet alleen bij Oastro ligt, maar voor een belangrijk deel ook aan onze zijde. Zoo moet o.a. door handelaren sterk gei'ntrigeerd zijn tegen den persoon van den President, en dat moet Castro niet onbekend zjjn gebleven. Men heeft zich reeds in verbinding gesteld met Venezuela en den President een in 't Err- gelsch gesteld uitvoerig schrijven toegezonden, waarin onder betuiging van hoogachting, wordt aangedrongen op een tegemoetkomende houding in het belang van den vrede. De actie hier te lande zal dienen om regeering en volksvertegen- woordiging voor een vredelievende oplossing te winnen, bij v. in dien zin, dat de beslissing worde opgedragen aan een internationaal scheidsgerecht. Weldra zullen de leiders der beweging een vergadering van gelijkgezinden bijeenroepen, die vermoedelijk te 's Gravenhage zal worden ge- houden. TER NEUZEN, 23 November 1908. Door Ged. Staten van Zee!and is bepaald dat de zitting van den Militieraad te Hulst zal aanvangen op 12 Jan. a. s., voor de gemeenten Axel, Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Ossenisse, Stoppeldijk en Zuiddorpe. Te ler Neuzen zal de zitting aanvangen 13 Jan. a.s., voor de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag. Te Oostburg zal de zitting aanvangen op 19 Jan. a.s., voor de gemeenten in het voormalig vierde district. Doch eindelijk deden toch de zestig jaren hun rechten gelden. Ik begon moede te worden en kreeg smachtenden dorstdaar klonk mij uit het dal het luiden van een kerkklokje toe. Ik keek op mijn horloge. Twaalfuur! Meer dan zes uur was ik onderweg en onafgebroken bezig, dus had een zestigjarige thans het recht ietwat vermoeid te zijn en aan den terugtocht te denken, ook omdat al mijn doozen rijkelijk gevuld waren. Ik bevond mij midden in het bosch, een heel eind hooger dan het kerkje van St. Nicolaas, doch of ik recbts of links er van was, kon ik niet zeggen daar ik in het bosch zoekend rond- gedwaald had! Door een blik in het dal kon ik mij niet orienteeren want het bosch maakte dit onmogelijk. Mij bleef niets over dan in de richting van Luttach, steeds rechts houdende, bergaf te gaan, op gevaar af op een afgrond Mej. M. A. P. Herreijgers, tijdelijk onder- wijzeres aan school B alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Ossenisse. Gisteren kwam hier op dereede ten anker de Russische 3mastschoener „lngersol", van Antwerpen naar Plymouth bestemd. Bij het stormweer van den afgeloopen nacht sloeg het schip van voor het anker en dreef tegen de plaat aan den grond. Bij wassend water is het schip met assistentie vim de sleepboot ,,Klamper" weer vlot gekomen en opnieuw ter reedegeankerd. De loodsdienst te Vlissingen is hedenmorgen wegens het storm weer van half zes tot acht uur gestaakt geweest. Naar wij vernamen kon de Provinciale stoom- boot, die hedenmorgen met veel moeite de eerste reis naar Breskens volbracht, wegens het storm weer niet in de haven aldaar binnenkomen en moest dus, met de passagiers, naar Vlissingen terugkeeren. In verband met den storm steeg het water heden- midda* aanmerkelijk hooger dan het gewone peil. De schotbalken waren tijdig in de waterkeerende muren aan de Markt en de Havenstraat geplaatst. Toen de Prov. stoomboot alhier ongeveer half 2 ure aankwam, stond het plein bij het wachthuis geheel onder water. Teneinde de passagiers, die niet van waterlaarzen voorzien waren, droogvoets naar het veilige trottoir te brengen, werden deze deels van de ponton ge- dragen, deels met eene handkar naar het droge gebracht. Een en ander verwekte, zooals dit bij zulke gevallen gewoonte is, veel hilariteit. Zie telegrafische berichten. Bij Kon. besluit is de heer J. Vergroessen, directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst, benoemd tot adjunct-inspecteur der poste- rijen en telegrafie te 's Gravenhage. Bij kon. besluit is benoemd tot plaats- vervangend dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein Isabella, de heer A. de Milliano te Philippine. Aan de diaconie der geref. kerk B te Middelburg, is door wijlen den heer L. de Pagter een som van 500 gelegateerd vrij van successie- rechten en een gelijk bedrag aan de geref. kerk te Koudekerke. Yolgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen zijn de witte vaste geleide- lichten op de schorren bij Rilland, Wester- schelde, op ongeveer: 51° 24',2 N.b. en 0° 42' W.l. (4° 11',1 O.l. Greenwich), thans ver- duisterd van benedenwaarts onder den wal tot even beneden de spilse ton No. 36. (Zie ,.Ned. LI,", 1908, Nos 64, 65. (Aanm.) „Gids Ned. kust'', 1907, tabel 1, biz. 23. Hoek, 23 Nov. Bij de Geref. kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. H. Hangelbroek, van Borger. Men schrijft ons uit Middelburg: Zondagmorgen omstreeks 8 uur werd op het bolwerk bij de Noordbrug het lijk gevonden te stuiten en slechts door een omweg verder te komen, eindelijk moest ik dan toch op een naar Luttach leidenden weg komen. Als het maar niet zoo drukkend warm was geweest! De in het eerste lentegroen staande eiken gaven nog geen schaduw, beschutten nog niet tegen de brandende zonnestralen. De dorst die mij kwelde, werd elke minuut heviger en bijna ondragelijk. Ik snakte naar een enkelen dronk water Toch kon ik niet ver van de boerderij verwijderd zijn. Gelukkig had men dien ochtend mij het belang rijk ste woord der Slavische taal, woda (wate'r) genoemd; dit enkele woord vormde mijn ge- heele Slavische taalkennis, maar het was vol- doende om ook den meest volkomen slaaf mijn grootsten wensch kenbaar te maken. Ik vervolgde, nog steeds rechts houdende, bergafwaarts mijn weg en ik bad geluk, want geen afgrond versperde mij den weg; na een kwartier uur gaans ongeveer, kwam ik op een voetpad, dat zich in de richting naar Luttach bergaf slingerde. Ik volgde het; nog had ik maar enkele schreden gedaan, toen ik, na een kromming in den weg te zijn omgegaan, ver van een ruim 40jarige ongehuwde vrouw lig- gende met het hoofd op het grind. Op eenigen afstand werd op een zitbank een schort gevonden. Nadat de politie een onderzoek ter plaatse had ingesteld werd het lijk naar het gasthuis overgebracbt. Bij het gerechtelijk onderzoek is gebleken dat de oorzaak van den dood is ver- stikking door jenever. In verband met den diefstal in het gar- nizoen te Bergen op Zoom zijn weer op het bureel van den commandant der veldartillerie gebracht acht dekens, welke door de marechaussee uit het eiland Tholen gehaald waren. Door een rijksveldwachter-jachtopziener zijn onder Lonneker, in den nacht van Woens- dag op Donderdag, wegens het jagen met een lichtbak bekeurd een landbouwer en zijn dienstmeid. De lichtbak en twee hazen werden in beslag genomen. Een stalhouder te Amsterdam heeft op onverklaarbare wijze 1000, bestaande uit drie bankbiljetten van 300 en een van 100 ver- loren. Naar hij verklaart, kan hij deze biljetten slechts zijn kwijt geraakt in een verkooplokaal op de Heerengracht, in een bank van leening op de Rechtboomsloot aldaar, of te Amersfoort bij den verkoop der Rijkspaarden. Hij looft dan ook een belooning van f 100 uit voor hem die de bankbiljetten terugbezorgt. Te Waringsveen is Vrijdagmorgen het 4jarig kind van den heer Bollen voor de ouder- lijke woning in het Kanaal geloopen en leven- loos daaruit opgehaald. Twee slagers aan het abattoir te Amster dam zaten met eenige vrienden in een cafe in de Von Zesenstraattoen ontstond er ruzie en een van hen, B., werd de straat op gesmeten. De politie kwam er weldra bij te pas en B. moest mee. Daartegen verzette hij zich kracht- dadig, waarschijnlijk niet zoozeer uit vrees voor een strafvervolging, dan wel door de gedac-hte aan zijn overjas, die in het cafe achter bleef. Vijf-en-dertig gulden zat er in en een schuldbe- kentenis aan bem van twintig gulden. En inderdaad bleek dat geld, onbeheerd in den jaszak, niet veilig toen B. op het politie- bureau zijn jas terug kreeg, zat er niets meer in. Zooals later bleek, was een der slagers, waarmede B. in het cafe had zitten praten en ruziemaken, voor de verleiding bezweken. Hij had zich de portemonnaie uit den jaszak toege- eigend, de bankbiljetten er uitgenomen en de portemonnaie, zonder te zien of er soms meer in zat, in het water gegooid. Later heeft hij B. aangeboden het ontvreemde geld, alsook het bedrag der schuldbekentenis terug te betalen maar B. ging hier niet op in, naar zijn zeggen, omdat hij vreesde, dat de man zulk een bedrag niet kon betalen. van mij iemand op mij af zag komen. Ik her- kende dadelijk in bem den jongen man, over wien den dag te voren in de gelagkamer der z/Gouden Druif" zoo levendig gestreden was, Franz Schorn. Hij kwam langzaam, duister voor zich heen blikkende, het bergpad ophij had mij nog niet opgemerkt, doch toen ik nauwelijks dertig pas van hem af was, hief hij op eens het hoofd op. Hij kromp hevig ontsteld in elkaar toen hij mij zag. Een oogenblik scheen hij besluite- loos wat te doen, hij hield zijn loop in, keek mij duister aan, wendde zich toen plotseling af, zonder mij te groeten, sloeg een zijpad in en was een oogenblik later in het, hier ter plaatse diehte kreupelhout, verdwenen. Een zonderling man Zoo streng behoefde hij zich toch niet aan zijn belofte te houden, dat hij mij zijne vriendschap niet zou opdringen Een beleefden groet en een enkel woord had hij mij wel kunnen geven Ik had hem gaarne gevraagd, waar ik spoedig een huis kon vinden om een slok water te krijgen. Doch wat hielp het, ik kon hem niet naloopen en diende mij zelf te helpen. Beide slagers hadden zich voor de vijfde kamer der arrondissements-rechtbank te verant- woorden. De edn, B. wegens zijn verzet tegen de politie en wegens mishandeling van de agenten, die hem op'orachtende ander H, wegens diefstal. Tegen B. eischte het O. M. waargenomen door Mr. Boll, 20 dagen gevangenisstraf, tegen H. 2 maanden gevangenisstraf. Elf menschen gered. Zaterdagmiddag arriveerde te IJmuiden de stoomtrawler „Batavier II" met elf schipbreukelingen aan boord. Deze waren gered van het Noorsche stoomschip ,,Hvidings", thuisbehoorende te Stavanger, met een lading graan op reis van Nakskov, in Denemarken, naar Rotterdam. Onmiddellijk na aankomst hadden we een onderhoud met den schipper van den trawler, Andries Zwart. Van hem vernamen we het volgende De ,,Batavier II" kwam visschende uit den Noord, Zaterdagmiddag, toen hij een stoomschip zag met een gele vlag met bal, wat een nood- sein is. Het was ter plaatse ongeveer twee mijl west van het Haakvuurschip. Het in nood verkeerend schip lag nagenoeg geheel op zijde waarom de trawler onder lij nabij stoomde. Toen vluchtte de bemanning van het wrak in een met moeite vlotgemaakte scheepsboot. De gezagvoerder, die het laatst zijn schip wilde verlaten, moest te water springen om de boot te bereiken. Bij het overklimmen op den trawler geraakte de kapitein weder te water, doch werd gered door de opvarenden van den trawler E. Fennell en Jacob Zwart. Onmiddel lijk na de redding zonk het stoomschip ter plaatse, waar het zeer gevaarlijk ligt voor de stoomvisscherij. Bij de overhaaste redding werd door de bemanning slechts weinig lijfgoed gered. (Tel.) In het ziekenhuis te Rotterdam is aan hare wonden overleden het 6jarig meisje dat op 15 October zulke hevige brandwondeD be- kwam. Dit geschiedde doordat haar pleegmoeder petroleum in een brandende kachel wierp. De vlam sloeg in de kan, deze barstte uit elkaar waardoor den inhoud over het meisje en de moeder heenging. De foestand der vrouw, die nog steeds in het ziekenhuis verpleegd wordt. is vooruitgaande. Door het hoofdbestuur van den Algemeenen Hengelaarsbond is bij den oflicier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam een klacht ingediend tegen den veldwachter, gestationneerd te Nederhorst-den-Berg, wegens het opmaken van een valsch proces-verbaal het tot tweemaal toe afleggen van een valsche verklaring onder eede en wegens provocatie tot het plegen van een strafbare handeling. De recherche van het bureau Jonas Daniel Meijerplein te Amsterdam heeft Vrijdagmiddag een mooie vangst gedaan. Zij is er namelijk Ik volgde verder het voetpad; tot mijn vreugde zag ik spoedig een groot huis voor mij, doch toen ik nader kwam, verminderde mijn vreugdeik merkte, dat alle vensters, niet alleen die beneden, doch ook die der eerste verdieping, van sterke ijzeren bouten voorzien waren, daaraan bemerkte ik, dat ik bij het afgelegen huis gekomen was, welks eigenaar, de oude Pollenz, te oordeelen naar hetgeen ik van hem had vernomen, zeker geen gehaten Duitsche een dienst zou bewijzen. Zou ik hem om een dronk water vragen Het was niet prettig met zulk een verzoek te worden afgewezen. Had de brandende dorst mij niet zoo erg gekweld, dan had ik liever den kleinen afstand naar Luttach verder gewandeld, in plaats mij tot den ouden woekeraar te wenden met een verzoek. Doch hij kon niet meer dan onvrien- delijk ;/neen!" zeggen, dus vooruit! Ik had het huis bereikt. Zeer tegen mijn verwachting vond ik de deur wijd open staan, terwijl Mizka mij verteld had, dat de oude Pollenz ze altijd dicht hield en ze nooit opende, vo6r hij gezien had, dat de aankloppende een onverdacht persoon was. (Wordt vervolgd). TER AEFEEMFHE COFRAST. Uit blad verscliijnt JlaiinilaR-, Woensd»i*f- en Vrijdagavond. uit^eznnderd op Feestdageo. bij de Firma P. J, VAS DO MKBE te Ter Keaiea,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1