A I g 6 m e e n isuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-V No. 5227 SCH00LB1H0EFTEN, Buitenlan Donderdag 19 November 1908. 48e Jaargang. Kantoor- en Schrijfbehoeften, Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Frnn«^\per ^ostVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. s i ig/va ADVERTEN TIEN: Van I tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending/van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op 28 December* 1903, des namiddags 3 uur, ten Gemeentehuize aidaar A in het openbaar aanbesteden, bij enkele inscbrijving, in 5 afzonderlijke perceelen, de levering van voor de openbare seholen, voor het schooljaar aanvangende 1 31 ei 1909; "O prijsopgave inwacbten van ten be- hoeve der Gemeente-administratie te leveren voor het dienstjaar 1909. De voorwaarden, opgaven, monsters, enz., lig- gen ter inzage van belanghebbenden, op de Gemeente-Secretarie op de uren waarop deze voor bet publiek geopend is. Ter Neuzen, 16 November 1908. Burgemeester en Wethoud voornoemd, J. A. P. GEILL, gemeester. W. S. J. DIELE - I, Secretaris. u Gisteren beeft de Duitsche Keizer te Pots dam den Rijkskanselier ontvangen. Het gehoor dat hi] dezen verleende duurde zeven kwartier. De Rijkskanselier is daarop naar Berlijn terug- gekeerd. Aidaar acht men het zeker dat Von Biilow zal aanblijven. De Keizer van China, die slechts in naam heerscber was, is overleden. Tevens is ook overleden de Keizerin-weduwe, die inderdaad de beerscheres was. Een telegram uit Peking zegt, dat de Keizer van China voor zijn dood nog veel beeft geleden en hij teekenen van zinsverbjjstering gaf. De Keizerin- weduwe, wier dood door den aanblik van den stervenden Keizer is verhaast, stierl alleen, zonder bijstand, ofschoon een kring van dee- moedige ooggetuigen slechts weinige schreden van haar afstondmaar zoo heilig bielden zij de persoon der Keizerin, dat zij niet nade'r durfden treden. Verder zeggen de berichten, dat de dood van den Keizer weinig indruk beeft gemaakt, maar die van de machtige Keizerin het volk zeer beeft getroffen. Er is een rouw van drie jaar uitgeechreven. De vreemde gezantschappen worden door hun troepen bewaakt. De Engel- sche gezantschapsbewaking is met 50 man uit Tientsin versterkt. De Times" verneemt uit Peking, dat bet lijk van den Keizer gedurende den openbaren rouw in de zaal van het Keizerlijke Lange-leven zal blijven. In de lente zal het worden over- gebracht naar een tijdelijk graf in de Oostelijke Graven, fotdat er een mausoleum voor hem is gebouwd. Gedurende honderd dagen zullen er in het rijk geen vermakelijkheden worden ge- houden en zullen de Chineezen zich niet het hoofd mogen scheren. erschillende berichten wijzen op pogingen van troonpretendenten om een omwentelino- te bewerken, doch de Regent prins Tsjoen, beeft maatregelen van voorzorg genomen tegen oproer. h'peciale hineesche troepenafdeelingen bewaken de toegangen tot de gebouwen der buitenland- sche gezantschappen. Er hebben ernstige stormloopen op de banken plaats gehad. Veertien Chineesche banken heb ben haar deuren moeten sluiten. Biitsche, Duitsche en Russische belangen zijn ongeschaad gebleven. Hoewel het gerucht, dat de dood van den Keizer en van de Keizerin-weduwe aan misdaad zou zijn toe te sehrijven, aanhoudt, bestaat voor die veronderstelling geen tastbare reden. De Keizer was reeds lang lijdende: en de Keizerin-weduwe beeft bij gelegenhaid^vah'tle* AM i 3V viering van haar verjaarfeest, op den een longontsteking opgedaan. Ofschoon de Regent een onbevooroordeeld man is, bereid om hervormingen toe te staan, wordt hij niet als een sterke persoonlijkheid beschouwd. De macht over de troepen in Tsjili is nu gesplitst. Een divisie is gesteld onder het ge- zag van den troontwee andere divisies staan onder bevel van den Minister van Oorlog, Titst- Liang, die een bittere vijand is van Joean-tsi-Kai. Hierdoor heeft de Regent Tsjoen, de beschik- king over een macht waarmee hij Joean-tsi-Kai kan in toom houden. Naar het heet zijn eenige leiders der revo- lutionaire beweging op weg gegaan om naar Peking terug te keeren. Dr. A. Kuyper begeeft zich voor den tijd van een maand naar Berlijn om verlichting voor zijn hartlijden te zoeken, om teruggekeerd aan den Kamerarbeid deel te nemen en zoo mogelijk in 1909 in de provinciale hoofdplaatsen van ous land spreekbeurten te vervullen. De directie der Maatschappij ,/Zeeland" deelt mede dat door haar de bouw van drie aubbel- schroefstoomschepen is opgedragen aan de Fair field Shipbuilding and Engineering Co. Ltd. te Govan, Glasgow. Binnen enkele dagen zal voor aandeelhouders ten kantore der Maatschappij een nota verkrjjg- baar worden gesteld, waarin mededeeling zullen worden gedaan betreffende den loop dezer veel- besproken aangelegenheid. TWEEDE K M E R. Vergadering van Dinsdag. Goedgekeurd worden het wetsontwerp be- treffende wijziging van de overeenkomst met de droogdok-maatschappij ,/Tandjong Priok", te Rotterdam de overeenkomst betreffende de strandvonderij, den 25en Februari 1898 te Stockholm tusschen Nederland en Zweden gesloten het wetsontwerp betreffende vrijdom van den accijns voor de suiker, gebezigd voor de bereiding van goederen, die niet bestemd zijn tot inwendig gebruik door den mensch. De heer Reyne bepleit ontheffing van den accijns voor onze jams-industrie, welke zich tengevolge van den suikeraccijns niet kan ont- wikkelen. De Minister van Financien rnerkt den heer Reyne op, dat de jamsfabrieken reeds bevoor- recht zijn. Aan de orde komt nu het door den heer Van Kol ingediende wetsontwerp, dat bedoelt geen mijncondessies te doen verleenen door de Kroon, zonder goedkeuring van de Staten- Generaal. Dit ontwerp wordt bestreden door den heer Jansen (Maastricht), die het onnoodig acht. Het wetsontwerp zou trou^ens den doodsteek geven aan de particuliere concessies. De heer an Citters bestrijdt het ontwerp. Sprekers standpunt is krachtige bevordering van Staatsexploitatie naast particuliere concessies. Ook de heer Ruys de Beerenbrouck acht het wetsontwerp niet meer noodig, nu de Regeering verklaard heeft een behoorlijke exploitatie door particulieren te waarborgen. De heer Lely zou geen bezwaar hebben, indien het wetsontwerp zich beperkte tot goed keuring door de Staten-Generaal alle'en0 van het feit der uitgifte eener concessie, zonder zich met de details der concessie-reoelinjz in te laten. 6 De heer Schaper betoogt, dat zulks slechts de bedoeling van den voorsteller kon zijn. De heer Van Doom juicht het ontwerp t.oe, omdat men beter dan ooit tevoren de Regeering particuliere concessies zal kunnen uitgeveu, onder controle der Staten-Generaal. Na de pauze wordt meegedeeld dat de afdee- lingen tot voorzitters hebben gekozen de heeren ^flicker, Lohmau, Borgesius, Van Bylandt en olens. Bij voortzetting van het debat over het voorstel-Van Kol, verdedigt de heer Van Kol het uitvoerig, betoogende dat het niets prae- judiceert op Staats- of particuliere exploitatie, die wil uitsluitend medezeggingscbap der Staten- Generaal. De bedoeling is om het concessie- contract in zijn geheel aan de Kamer te onder- werpen. Wie zich met de voorwaarden van een concessie niet vereenigen kan, verwerpe dus het voorstel, waarbij een concessie wordt verleend. De Regeering neme, waar het hier een belangrijke zaak geldt, eens een proef of spreker's wetsontwerp op den duur zal bevallen. De heer Lohman bestrijdt het voorstel, als leidende indirect tot particuliere exploitatie. Minister Talma zal zich tegen, noch voor dit ontwerp verklaren, maar merkt op, dat in elk geval het ontwerp uitgifte van concessies aan particulieren, zeer zal vertragen. De Minister verklaart voornemens te zijn concessie-verleening op de Limburgsehe kolen- velden te bevorderen. Na verder debat stelt de heer Lohman voor om de wetsvoordracht naar de afdeelingen terug te zenden, teneinde een algemeene wet, houdende voorwaarden van concessie, te verkrijgen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. TER NEUZEN, 18 November 1908. De nieuwbenoemde Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongereehten Ter Neuzen, Hulst en Oostburg (standplaats Middelburg) Mr. H. W. E. Graaf Schimmel- penninck is heden als zoodanig voor de arron- dissements-rechtbank te Middelburg beeedigd. Op de heden alhier gehouden paarden- en veemarkt waren aangevoerd 32 paarden, 3 stieren, 9 ossen, 80 koeien, 40 kalveren en 85 varkens. De volgende premien werden toegekend Voor den schoonsten denkhengst (niet aan- wezig). Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, le premie 4 aan II. de Regt te Ter Neuzen, 2e pr. f 2 aan Jac. Dieleman te Hoek. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, le pr. f 5 en 2e pr. f 2 aan Aarn. de Bruijne te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard tusschen 1 en en 2 jaar oud, le pr. 4 aan H. de Regt te Ter Neuzen en 2e pr. f 2 aan Abr. de Kraker te Zaamslag. Voor het schoonste veulen beneden het jaar, 4 aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden van een eigenaar ter markt gebracht, f 4 aan Aarn. de Bruijne te Ter Neuzen. Voor de schoonste hit, le pr. f 4 aan H. Hartog en 2e pr. 2 aan P. Haak te Ter Neuzen. Voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, 5 aan C. Zegers te Ter Neuzen. Voor het schoonste rund (stieren uitgezon- derd) uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le pr. 4 aan Th. Buijsse te Bouchaute, 2e pr. 2 aan Aarn. de Feijter te Ter Neuzen. Voor het schoonste rund van buiten die kantons le pr. 4 en 2e pr. 2 aan E. Baeke te Assenede. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le pr. 5 en 2e pr. 2 aan A. Schelle- man te Axel. Voor het schoonste rund van 1 2 jaar oud, 4 aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste kalf van J/2 tot 1 jaar oud, 3 aan O. Bossche te Selzaete. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uitge- zonderd) f 5 aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het grootste getal rundvee 4 aan C. Zegers. Voor het grootste getal schapenniet aan wezig. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, 2 aan G. Goossen te Bassevelde. Voor het grootste getal varkens boven de 25 stuks f 5 aan Jac. de Meij te Zuiddorpe. Het bezoek was niet zoo druk als voor- gaande jaren. De handel had weinig te be- teekenen, daar er geen vraag is voor Belgie, wegens het daar heerschende gebrek aan vee- voeder. Kapitein Van der Goot, die zich alhier Maandagavond naar het in de nieuwe haven liggend stoomschip /Elisabeth" begaf, nam, komende van de beerbrug een te korten draai naar den zeedijk, waardoor hij van den muur viel, en een zijner beenen zoo ernstig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in Zeeland is benoemdtot rijksklerk 3e klasse te Hulst de heer WA. Sikkelerus. Verplaatst is de rijksklerk 2e klase de heer B. P. Verhoef van Hulst naar Leiden. Zaterdag slaagde te Breda voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heer P. H. Castenmiller te Stoppeldijk. Te Groenendijk, gemeente Hontenisse ont- stond Maandagavond brand in het schuurtje van de weduwe P. Asselman. In weinig tijds lag het gebouwtje in asch, terwijl de geheele inboedel benevens een paar stuks vee een prooi der vlammen werden. Oorzaak van den brand onbekend. Aan den wegens lichaamsgebreken ontslagen milicien J. Huijssen van het 3e regiment veld- artillerie, te Borssele is bij Kon. Besluit, een pensioen ten laste van den Staat verleend ten bedrage van f 200 'sjaars. Sas van Gent. Door Burg, en Weth. werd Dinsdag in het openbaar verpachthet recht tot het heffen van passage- of straatgeld in de gemeente, gedurende 1909. Pachter biervan werd de heer P. Gilson, vorige pachter, voor de som van 690. Koewaclit. Met ingang van 1 December a. s. is benoemd tot postbode van Hoek op Ter Neuzen de heer C. de Pauw, thans hulp- besteller te Koewacht. Koewaclit. In den laatsten tijd werden 's Zondagsavonds op het dorp, zoowel op Belgisch als Nederlandsch grondgebied, verschillende bal- dadigheden uitgehaald. Daarom werd, zoowel door de rijks- als door de gemeentepolitie bijzondere dienst gedaan om zooveel mogelijk de belhamels op heeterdaad te betrappen. Zondag- avond stonden de marechaussee's op het dorp verdekt opgesteld. Omstreeks 11 uur zagen zij een drietal jongelingen naderen, die het blijkbaar op de lantaarn gemunt hadden, welke juist op de grens staat. Een der helden klom in den lantaarnpaal, door de andere geholpen, draaide het licht uit, nam de lamp en gaf die aan zijn makker over. Nu hadden de mare chaussee's genoeg gezien. Zij kwamen plotse- ling uit hun schuilhoek, grepen een der deugnieten terwijl de 2 anderen met de lamp op Belgisch grondgebied de vlucht namen. Maandag werden de deugnieten in hechtenis genomen en moesten een streng verhoor ondergaau. Nadat van een en ander proces-verbaal opgemaakt was, werden zij weder in vrijheid gesteld. Biervlict. De Middelburgsche familie Schorer bezat de vorige eeuw hier uitgestrekte goederen. Een dezer eigenaars wenschte zelfs daarom hier zijn laatste rustplaats te vinden, waarvoor het einde van den Ameliadijk gekozen werd. Die eenzame plaats, verwijderd van alle be- volking en een uur van de kom der gemeente gelegen, staat nog bekend als Schorersgraf. Dit graf is langzamerhand een ru'ine geworden. De omheining was verbroken, de ijzeren stangen waren niet meer heel en de groote grafzerk. was in stukken. Een der naaste familieleden van denzelfden naam wil thans tot een restauratie der graf- stede overgaan, nadat men ZEd. op de verwaar- loozing had opmerkzaam gemaakt, en heeft reeds last tot herstel gegeven. 1 fl BH foladL verschijnt H«anda,<;., WoeosdaS. en Vrijdagavood, nil^ezondrrtl op Ceeslda^en. bij de Firma I*, jr. BE 8ASBE (e Ter Kenien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1