A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paar&en- en Veemarkt. Jaarlijksche Veemarkt No. 5225 Zaterdag 14 November 1908. 48e Jaargang op Maandag 30 November 1908, Laodbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f l,321/g en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Tolefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADYERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IBIEIE^iSTIE:i BLAD. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 20 October 1908. Burgerneester en Wethouders voornoemd, L. LAMA1TRE, L. B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. lioofcSlsestuursver'gader'ing LsH^bttuwinaaischapiiij. Dinsdagmiddag is in het //Grand Hotel" te Middelburg de najaarsvergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van land- bouw en veeteelt in Zealand. Zij werd gepresideerd door den voorzitter, den heer Mr. P. C. J. Hennequin. Als gewoonlijk waren ter bijwoning van deze vergaderiug uitgenoodigd de Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, de Rijkslandbouwleeraar in Zeeland, de Rijkstuin- bouwleeraar in Zeeland en Noordbrabant en de Zuivel-consulent der Maatschappij. Met uitzondering van den heer Camman zijn alle gasten tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering. De notulen van het verhandelde in de ver gadering, 10 Juni jl. te Oostburg gehouden, worden goedgekeurd. Besloten wordt dat de algemeene vergadering en tentoonstelling, waarvoor in 1909 de afdeeling Kruiningen aan de beurt is, in de gemeente Kruiningen zal worden gehouden. Aan de orde is nu de benoeming van een lid van het dagelijksch bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer Hennequin. De heer Hennequin wordt herbenoemd met algemeene stemmeneen briefje is bianco. De benoemde deelt mede dat de betrekking opnieuw door hem wordt aangenomen. (Applausj. Als lid-afgevaardigde naar het Nederlandsch landbouwcomite wordt herbenoemd de heer Mr. P. C. J. Hennequin. Ook deze betrekking neemt hij aan. Omtrent de voorloopige rekening over 1908 kunnen geen precieze cijfers gegeven worden, wijl de dienst nog niet is afgeloopen. Het vermoedelijk goed slot zal ongeveer f 1300 a f 1400 bedragen. Ten opzichte van den almanak is van de afdeeliug Axel een voorstel ingekomen om de ledenlijst, het voorbericht en de opgave omtrent verschillende vereenigingen in het vervolg, tot een geheel samengenaaid, los in den almanak te leggen om hem gemakkelijker te kunnen medevoeren alsmede om de agenda ruimer te drukken en in plaats van 7 dagen op eene bladzijde daarop 3 of 4 dagen af te drukken. Tegen het voorstel is geen bezwaar, wel echter om het nu reeds in te voeren, wijl de almanak reeds grootendeels gereed is. Voor een volgend jaar zal echter met het verzoek zooveel mogelijk rekening worden ge houden. Door het dagelijksch bestuur wordt voorgesteld om te Oostburg een cursus te openen voor het onderwijs in het landbouwboekhouden, met mede- werking van het afdeelingsbestuur en van het bestuur der vereeniging van gediplomeerde leerlingen. De heer Kakebeeke, die de zaak heeft aan- gebracht bij het hoofdbestuur, deelt mede dat het plan is een cursus te geven van 20 lesuren. De kosten worden op f 100 geraamd. De heer Lucieer deelt mede dat de vereeniging van oud-leerlingen der landbouwscholen ook wel bereid zal bevonden worden een subsidie te geven. Het voorstel wordt daarop goedgekeurd. Onderwijs hooge landbouwschool. Een voorstel van den algemeenen secretaris, overgenomen door het dagelijksch bestuur, strekt om aan eene of meer onderwijzeressen de gelegenheid te verschatfen in Belgie het onderwijs bij te wonen aan een hoogere land bouwschool, teneinde later belast te worden met het onderwijs aan jonge dochters en boerinnen in landbouw, groenteteelt, bloementeelt, veeteelt, zuivelbereiding, huishoudkuude, beginselen der opvoedkunde, gezondheidsleer, begrippen over handel en boekhouden, nuttige handwerken voor meisjes, zooals dat gegeven wordt aan de in Belgie bestaande landelijke huishoudscholen. Dit is een gevolg van de voordracht, dezen zomer te Oostburg door den heer Vorsterman van Oyen gehouden. Deze deelt mede dat hij inlichtingen heeft ingewonnen naar scholen te Antwerpen en te Leuven. De prospectussen van beide lachen hem toe. De school te Antwerpen is gedeeltelijk een rykszaak," die te Leuven een katholieke school. De heer Van Oyen zou wenschen naar Ant werpen een protestantscbe en naar Leuven een katholieke onderwijzeres te zenden. De kosten zijn luttel met inbegrip van kost en inwoning slechts 300 francs per hoofd, be- houdens enkele kieinigheden. Als de Maatschappij f 400 uittrekt, dan is de zaak in orde. Dit jaar kan het plan niet uitgevoerd worden, wijl de cursus in October is aangevangen. Men zou dus eerst het volgend jaar de onder wijzeressen er kunnen heenzendeu. De heer Hocke Hoogenboom vreest dat het plan niet veel succes zal hebben, wijl het aan- tal vakken hQm te groot voorkomt. De heer Vorsterman van Oyen wijst er op dat onderwijzeressen worden gezonden en dat de ondervinding en in Belgie en in Frankrijk geleerd heeft dat de maatregel nuttig werkt. Den heer Boogerd komt het voor dat de op- leiding geen voordeel maar last zal veroorzaken. Hij ziet het nut er niet van in boeren- doehters tot laudbouwers op te leiden. Hij vreest daarvan minder aangename verhouding in de huisboudens. De zuivel-consulent deelt mede dat volgens zijne ondervinding de vrouwen, vooral in de zuivelbereiding werkzaam, meer onderwijs be- hoeven dan zij tot dusver ontvingen. Hij beveelt het denkbeeld sterk aan. De heer Vorsterman van Oyen weerlegt hetgeen door den heer Boogerd is opgemerkt. De praktijk heeft geleerd dat het bedoelde onderwijs den landbouw zeer ten bate komt. De heer Jhr. Vredenburch vraagt wat de be- doeling is als de onderwijzeressen den cursus gevolgd hebben wordt voor de gediplomeerden een toekomst geopend De Voorzitter geeft inlichtingen de dames zullen hun diploma rentegevend kunnen ma ken en de Maatschappij zal haar daarin zoo veel mogelijk beliulpzaam zijn. De heer Van Weel meent dat er misschien ook van rijkswege wel subsidie zal te verkrijgen zijn. Een paar leden toonen de wenschelijkheid aan dat pogingen worden aangewend om de dames, als zij gediplomeerd zijn, gedurende eenigen tijd aan de provincie te binden. De heer Vorsterman van Oyen aeht dit een kwestie van latere zorg. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna het voorstel aangenomen. Overgelegd worden de ontwerp-statuten met eene memorie van toelichting enz. van de com- missie van voorbereiding voor het stichten eener Koninklijke Nederlandsche Landbouw- Volgens die statuten zou iedere deelnemende maatschappij daaraan contribueeren 10 cent per lid en per jaar. De voorzitter acht de contributie nog al hoog vooral voor deze maatschappij, die een 300 zal hebben neer te leggen. Hij meent dat de kosten te groot zijn om zich aan te sluiten. Wel heeft men uitzicht op een tentoonstelling, maar eer die in Zeeland komt, zullen er wel wat jaren overheen gaan. Het dag. bestuur stelt voor dat de maat schappij zich niet zal aansluiten. De opmerking wordt gemaakt dat het nog slechts ontwerp-statuten zijn en er misschien nog wel wijzigingen in zijn aan te brengen. De heer Dominicus verdedigt aansluiting, waarvoor in zijne afdeeling veel wordt gevoeld. De heer Van Waesberghe stelt voor de ontwerp-statuten af te drukken in het Land- bouwblad. De heer Van Oyen meent dat men dit zou kunnen doen en de beslissing aanhouden tot het voorjaar. De heer Dominicus zou wenschen aan de comuiissie van voorbereiding te berichten dat er bezwaar bestaat tegen de regeling van het stemrecht en tegen de contributie en daarin wijziging te verzoeken. Dit voorstel wordt aaugenomen. Thans komt ter tafel de vraag of een assistcnt van den zuivel-consulent zal woi'den aangesteld. De zuivel-consulent heeft te veel werkhulp is meer dan noodig. Dit wordt door den heer Zwagerman in den breede aangetoond. Voor Zeeland is het wenschelijk dat vee- houderij en zuivelbelangen in een hand zijn. Bij het zuivelconsulentschap is ook het boter- controle-station gekomen. Dat geeft veel werk. Boveudien zijn ook de andere werkzaamheden zoo toegenomen dat het den consulent niet mogelijk is zooveel als noodig is met de land- bouwers persoonlijk in aanraking te komen. Hij zou wenschen dat hem een assistent worde toegevoesd, die de werkzaamheden waarneemt, hem door den consulent op te dragen. De assistent zou iemand moeten zijn die zijn opleiding had genoten aan een landbouw-winter- school en verder in de praktijk wat onder vinding had opgedaan. De heer Kakebeeke steunt het denkbeeld om een assistent te benoemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot aan- stelling van een assistent besloten. Mededeeling wordt gedaan dat aan de afdee- lingen der Maatschappij eene subsidie verleend is van 25 ieder, ter bevordering van inenting met serum als voorbehoedmiddel tegen vlekziekte. De penningmeester doet opgaaf van wat ten dezen betaald is. De heer Zuydweg acht de regeling niet goed. Hij vindt dat het bedrag niets beteekent en zou de som liever besteed zien aan propaganda voor de inenting. De heer Dominicus deelt mede dat ook in zijn afdeeling een bedrag van f 25 veel te klein is gevonden. De heer Polderdijk acht de subsidie niet noodig. De heer Jhr. Van Vredenburch zegt dat in zijn afdeeling propaganda onnoodig geacht wordt. Zij, die niet doen inenten, laten dit na uit gemoedsbezwaren. De afdeeling Oostburg zegt, bij monde van haar afgevaardigde. dat de 25 is aangenomen om bij voorkomende gelegenheden daarvan ge- bruik te maken. De afdeeling Iiulst wil ook op die wijze de subsidie gaarne aauvaarden. Zij vroeg tot dusver niet omdat zij van meening was dat de subsidie dit jaar moest worden benuttigd. Aan de afdeeling Hulst werd toestemming verleend om den in die afdeeling, te Hontenisse gestationneerden beer te verkoopen. Het permanent comite voor de bestudeering en voorbereiding eener onderlinge landbouw- ongevallenverzekering noodigt, onder toezending der statuten, de Maatschappij uit, zich daarbij aan te sluiten. Besloten wordt dat nader daaromtrent voor- stellen zullen worden gedaan. Van de afdeeling Zeeland der V. P. N. is een verzoek ingekomen om een subsidie van f 100 over 1909. Door den voorzitter wordt voorgesteld een bedrag van f 50 toe te kennen. De heer Jhr. Van Vredenburch wijst er op dat de afdeeling Zeeland van het V. P. N. met de afdeeling Tholeu der landbouwmaat- schappij meermalen moeite heeft gehad en de afdeeling Tholen dus tegen elke subsidie is. Daarna wordt het voorstel van den voor zitter aangenomen. Nadat hierop een oogenblik pauze was ge houden werd de begrooting voor 1909 vastge- steld op een eindcijfer van 11,670,38 Onder de outvangsten komen voor saldo van het vorig jaar 809,08x/2, contributie 2900, verbetering van het paardenras 3550 en subsidie zuivelconsulentschap 27,50. Onder de uitgaven worden uitgetrokken voor verbetering van het paardenras 3950, zuivel- consulent f 2900, weekblad f 800, almanakken f 1000, en ondersteuning bibliotheek oud- leerlingen van landbouwcursussen 135 en opleiding onderwijzeressen 200. Voor onvoorzien blijft564,805. Voor memorie worden uitgetrokken winter- cursussen, varkensfokkerij, paardenkennis en cursus voor volwassenen en assistent van den zuivel-consulent. Onder de ontvangsten is f 25 opgenomen voor huur der tent. Die tent zal dit jaar nog aan Kruiningen worden verhuurd, doch daarna verkocht, terwijl dan voortaan door de Maat schappij aan de tentoonstellende afdeeling f 40 zal worden uitbetaald voor het stellen eener tent. Door den heer Dieleman wordt de wenschelijk heid betoogd om meer merries te bekronen dan tot dusver. Daaraan zal voldaan worden. Daarna is de begrooting vastgesteld. Van den zuivel-consulent was een verzoek ingekomen om een bijdrage van f 125 voor bet doen eener studiereis door ons landdit is door het dag. bestuur toegestaan. Door het bureau voor Handelsinrichtingen te Amsterdam wordt gevraagd of in Zeeland ook de aardappelen Paul Kruger, geteeld wordt en door wie. Daarop zal geantwoord worden door de heeren J. J. Mol te Waarde en jhr. Van Vreden burch te Tholen. Door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie is bericht en raad gevraagd om trent een adres van de afdeeling Axel, betref- fende twee bestellingen van de post. Daarop is geantwoord dat de twee bestel lingen gewenscht zijn. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat de rekening over 1908 van de paardenfokkerij is goedgekeurd. De uitgaven hebben 4147,78 bedragen. Van den heer J. A. Snijder is het verzoek ontvangen zoodanige gegevens der onderlinge veeverzekering-maatschappijen in Zeeland in den almanak der Zeeuwscbe Landbouwmaatschappij te verzamelen, dat zij na eenige jaren statistische waarde bezitten. De verzoeker licht dit verzoek nader toe. De gegevens noodig om met eenige zekerheid een reservefonds te vormen voor onderlinge veeverzekering-maatschappijen zijn niet te ver krijgen. Daarom zou verzoeker wenschen dat de almanak daarin voorzag. Hij geeft den vorm aan waarin de inlichtingen, die hij noodig oordeelt, waren te geven. De heer Lucieer meent dat de heer Snijder met de gegevens, die hij bedoelt, niet veel COIIRAST. Bit b!n<l veracbijnt Baandag., WoenNila^. en Vrijdagavond, nilsezonih-rii op flCeesfriagyen. bij tie B'iirinn ii*. J. BBK SAXWli. te Ter Weuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1