Gemengde berichten. v. Landbouwbericbten. Westdorpe. Zondagnamiddag werd ten haize van den heer C. Dellaert alhier, eene vergadering gehouden van de afdeeling Axel en orustreken van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap. Daar de voorzitter afwezig was, leidde de heer J. A. Boddaert de vergadering, die de nieuwe leden uitW estdorpe en Philippine welkom heette. De ingekomen stukken van het hoofdbestuur over en bloc-verzekering tegen brandschade en over het ondersteuuingsfouds werden voor kennis- geving aangenomen. Omtrent het punthet examen voor nuttige handwerken, werd besloten dat de onderwijzeressen daaromtrent nader advies zullen uitbrengen. Tot lid der weerstaudseom- missie werd met algemeene stemmen gekozen de heer Jos. Boshouwers te Boxtel. Daarna gaf de heer A. Geerards van Koewacht een uitgebreide en geestige lezing over zijn bezoek aau de algemeene vergadering te Haarlem. Tot plaats der volgende vergadering werd aangewezen Zuiddorpe. Zaamslag, 9 Nov. Wie heden kwam in de buurtschap Veer alhier viel het, door de vele uitgestokene vlaggen, al dadelijk in het oog, dat aldaar iets bijzonders moest plaats hebben. Het gold namelijk de viering van den 90sten geboortedag van Andr. Cornelissen, den oudsten ingezetene onzer gemeente welke aldaar woont. Tot eer van zijn medeburgers aldaar kan worden gezegd dat zij dezen dag voor hem hebben ge- maakt, tot een der genoeglijkste van zijn leven. Namens hun werden hem een traaie leuningstoel en eenige versnaperiugen aangeboden waarmee hij zich hoogst tevreden betoonde. Vele gelukwenschen vielen hem bovendien ten deel. Het oudje is, ofschoon doof, nog vrij wel ter been en helder van geest. Philippine. Niet alleen op de losplaats alhier welke meer dan twee hektaren groot is, maar ook langs de dijken om de kade liggen de suikerbieten ruim drie meters hoog, doordien er in het begin der week geen groote schepen zijn aangekomeu en de landbouwers met het oog op de invallende vorst zich haasten hunne waar af te leveren. Ongeveer 100 gemeten liggen nog op het land, zoodat men rekent, dat 12 millioen Kg. .aan de weegbrug in het geheel aan onze haven zullen gelost worden. Als eene bijzonderheid dient nog gemeld dat een landbouwer van 220 roeden ruim 18000 Kg. suikerbieten heeft geoogst. Thans kunnen wij uit Philippine melden, dat de visschers aan de Bouchautsche haven steeds mosselzaad aanvoeren, 't welk zij met toestemming van het Belgisch gouvernement van de kusten en stranden mogen athaleu, tegen betaling van eene kleine retributie. Dit zaad kunnen zij met graagte verkoopen aan onze Hollandsche visschers tegen 1,50 per ton. Dat onze kleine visschers daarbij ver ten achter staan, is lieht te denken, want naar men verneemt verdient zoo een visscher in den tijd van drie maanden ongeveer fr. 1500. Onze beide zustervereenigingen te Philip pine de fanfare n Wilier, is Kunnen" en de zangvereeniging ,/Oefening baart Kunst" hebben Zondag 8 November heel zusterlijk de fraaie muziektent, welke op de markt is geplaatst, onder belangstelling van veel publiek, ingewijd. Breskens. Op 54jarigen leeftijd is Zondag overleden de heer J G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, Groede en Nieuwersluis. De overledene was eerder schoolopziener in het arrondissement Vlissingen en commissaris van de stoomtram Breskens Maldeghem. In 1905 toen hij zijn 25jarig jubileum als burgemeester van Breskens herdacht, werd hij benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde. S u i k e r p u I p. (Soot.) De suikerpulp wordt betaald met 12 cent per zetmeelwaarde eenheid, of 21/2 cent meer dan de gewone gedroogde pulp. Oppervlakkige beoordeeling doet ons besluiten, dat deze prijs te duur is. Zooveel te meer nog, daar uit onze berekening blijkt, dat gewone gedroogde pulp kan afzetten per 100 K.G., 13 K.G. lichaams- vet, en suikerpulp slechts 13,8 K.G. Deze 0,8 K.G. lichaamsvet wordt oogenschijnlijk te duur betaald. En mijn meening neigt ook wel troffen en met wie ik de volgende weken mis- scbien dagelijks in aanraking zou komen. Ik had mij voor de gewenschte mededeelingen niet beter tot iemand anders kunnen wenden. Mizka was uit Luttach geboren, zij kende de intiemste familiegeheimen der Luttachers en voelde zich zeer vereerd, dat ik mij ver- waardigde met haar te praten, en in dank daarvoor vertelde zi} mij alles wat ik wilde weten. Zoo vernam ik dan, dat de burgemeester Pollenz de eigenaar van het logement de //Gou- den druif" was, dat vrouw Franzka, Mizka's tante, of eigenlijk haar oom, die van hem gepacht had, hij was thans gelogeerd in zijn eigen huis, waarin hij met zijn broeder, den gepen- sionneerden kapitein, op de tweede verdieping twee kamers bewoonde. (Wordt vervolgd). eenigszips naar dien kant. In verhouding tot de gewone gedroogde hulp, komt het mij voor, dat de suikerpulp van Steffen iets te duur is. Laat ons dit toeschrijven aan de omstandigheid, dat de suikerpulp nog nieuw is, en nog weinig concurrentie ondervindt. Wellicht wordt dit verschil na verloop van tijd wel uitgeuischt. Ik meen niet dat de suikerpulp slechts even duur mag zijn. Neen Ook meen ik niet dat de verhouding hier meesprekende, de suikerpulp moet betaald worden met 5,31 per 100 K G., als de gewone gedroogde pulp 5, per 10 K.G. kost. Neen, ik wil erkennen, dat de suikerpulp meer kosten mag, om de eenvoudige reden, dat ze naast de meerdere aanzetting van 0,8 K G. vet per 100 K.G. nog een meerdere waarde vertegenwoordigt. Het spijt me deze meerdere waarde niet onder cijfers te kunnen brengen. Ik vertnoed dat niemand hiertoe in staat zal zijn. Ik heb toch dit op het oog suikerpulp is niet alleen een goed varkens- voeder en ruudervoedsel, maar munt boven de gewone gedroogde pulp hierin uit, dat het een uitstekend paardenvoedsel geworden is. Of hierin dan hoogere waarde schuilt Welzeker Immers zal een produetievoedsel, gepasseerd door een paard, U meer rente afwerpen, dan wanneer het door een rund is gepasseerd. Gij kunt dus de suikerpulp niet alleen rendabel maken in uw rundvee- en varkensfokkerij, maar ook in uw paardenfokkerij en daardoor zelfs nog meer rente trekkem Dan is het ook biilijk dat een grootere prijs er voor besteed moet worden. Welke grens hier echter aan te geven is kan niet in cijfers worden uitgedrukt. Toch wil het mij toeschijnen, dat een hoogere prijs van f 1,50 per i00 K. G. wat te duur is. Misschien leert de praktijk echter dat dit niet bet geval is. We willen nog wel in dezen een gereserveerde houding aannemen. Met de echter zeggen, gebruikt gedroogde pulp voor varkens en runders, en voor uw paarden suiker pulp. Dat zal de voordeeligste voedering zijn. Besluiten we onze artikelen met eenige aan- wijzingen omtrent het gebruik van suikerpulp. Het is eeu uitstekend voeder voor fokvee. Voor veulens, kalveren en biggen bijzonder aan te bevelen. Voor drachtige dieren is het een voeder bij uitnemendheid. Het wordt door deze zonder de minste ongunstige bij-omstandigheden gebruikt. lets wat niet van pulp en ook niet van melasse- voeder kan worden gezegd. Voor melkbeesten is het zeer geschikt en wellicht niet te duur. En als mestvoeder verdieut het alle aanbeveliug, hoewel het wellicht iets te duur is, in verge- lijking met gedroogde pulp. Als paarden voeder komt het zeer in aanmerking. Hier vervangt suikerpulp de klaver en de mais, en is oorzaak, dat de haverrantsoenen met lls verminderd kunnen worden en door de goedkoopere suiker pulp vervangen. Ze voorkomt bij paarden de zoo lastige en schadelijke koliek. Men weekt de suikerpulp met water. Ze zwelt op tot het viervoudige gewicht Runderen en varkens krijgen de suikerpulp in geweekten vorm, vermengd met het andere voedsel. Voor kalvereu en veulens vermengt men ze met zemelen. Aan paarden geeft men ze droog met haver vermengd, of als avondrantsoen geweelct met haksel. Melkkoeien, stieren en mestvee krijgen tot 3'/2 K.G. per dag. Schapen tegenwoordige prijzen zouden wij Varkens Paarden Wordt ander 1 4 voeder vaak met nietswaardige bijmengselen vermengd, dit is voor suikerpulp zoo goed als buitengesloten Dit is een niet licht te overschatten voordeel. Het is een voedsel dat droog bewaard moet worden, maar dan ook best bewaard blijft zonder verlies. Men kan het in groote hoevpelheid, op een klein plaatsje bergen, en bewaren tot ge- brek aan voedsel in sommige tijden van het jaar, bij iederen veehonder bekend, het als het ware een dubbele waarde geven. Suikerpulp is het voeder voor de toekomst. Ze kan met alle krachtvoedermiddelen in prijs concurreeren en munt verder zoodanig boven andere voedermiddelen uit, dat wij er niet aan twijfelen of ze zal bij onze landbouwers haar weg wel vinden. A. Z. Donderdagavond kwam een bezoeker van een der cafe's op de Markt te Middelburg tot de voor hem minder aangename ontdekking, een portefeuille, inhoudende 300 aan papieren- geld verloren te hebben. Nog des avonds werd door den stadsomroeper den eerlijken vinder, bij bekkenslag, een belooning toegezegd. Vrijdag werd den verliezer medegedeeld dat de portefeuille, met ougeschonden inhoud, na- bij het station te Arnemuiden door eenjongen gevonden was. Ged. Staten van Z.-H. hebben uitspraak gedaan, inzake de ongeregeldheid bij de Nat. Militie te Schiedam, toen een andere loteling een niet vrij nuramer trok, no 18, voor J. H. Meier en dit aan hem werd gegeven. De loting is vernietigd voor zoover de lotelingen J. H. Meyer betreft n° 174 der lijst en volgende. Een jachtgezelschap in een auto passeerde Vrijdagochtend nabij Amersfoort een boeren- wagen, toen een negenjarig jongetje er af sprong. De jnngen werd overredeu en overleed drie uur daarna. De chauffeur had geen schuld. Vrijdag is te Hardinxveld, bij het af- breken van het huis van den heer T. d. B. onder den vloer een groote zak met oude zilveren munten, drieguldensstukken, rijksdaal- ders en guldens gevonden, waarvan de oudste het jaartal 1772 en de overige hoofdzakelijk het jaartal 1790 dragen. De zak bevatte er zooveel, dat een gewone steenmand er ruim half mede gevuld was, De geheele massa vertegenwoordigt eene groote waarde. Vrijdagnacht is een brutale inbraak gQr schied in het huis van perceel Overtoom 264, te Amsterdam, bewoond door twee alleenwonende zust.ers. Verondersteld wordt, dat het geval zich aldus heeft voorgedaande dames lieten 's avonds laat nog even de beide groote honden uit, en toen zij daarna thuis kwamen, bevonden zij, dat het raampje van de buitendeur opeustond, wat hen bevreemdde, daar zij er zeker van waren, dat voor hun uitgaan, het gesloten was geweest. Maar verdere aandacht werd daar niet aan besteed. De dames begaven zich ter ruste en werden dien nacbt niet door het minste geluid in hun slaap gestoord. Men kan zich dus hun grooten schrik voorstellen, toen zij den volgenden morgen wakker werden, en ontdekten, dat ge- durende den nacht dieven bij hen in de slaap- kamer en in de er naast gelegen voorkamer geweest waren en daar alle voorwerpen van waarde, en een bedrag aan geld mee hadden genomen. De buit bestond uit gouden en zilveren sieraden en een bedrag van f 300 aan geld. Juist den dag te voren had men het geld in huis gekregen. De beide honden, die anders zeer waaksch zijn en vlug blaffen, hadden niet het minste geluid gegeven, wat ze ook niet zouden hebben kunnen doeu, daar de dieven hun den bek met zwachtels aichtgebonden hadden. Heel op hun gemak hebben de heeren nog een kleine verversching in de voorkamer ge bruikt, zeker er van als ze schijnbaar waren, dat de dames niet zouden ontwaken. Dit is juist heel verwonderlijk, want een der dames lijdt nog al eens vaak aan slapeloosheid en is niuimer in diepen slaap^ Van bevoegde zijde wordt daarom verondersteld, dat men de zusters licht gec.hloroformeerd heeft en ook de honden op een of andere wijze onder bedwelming heeft gebracht. Aangenomen mag wel worden, dat hier een bekende de hand in het spel heeft. Want wie als vreemde zou het juiste tijdstip weten, waarop de dames de honden uitlaten, en daarvan ge bruik maken om dan onopgemerkt naar binnen te sluipen en zich in een vreemd huis te ver- stoppen En welke onbekende zou ook den juisten dag weten, waarop aan de dames eeu ruim bedrag aan geld toegezonden wordt? De politie, die terstond van den diefstal op de hoogte gebracht werd, stelt een nauwkeurig onderzoek in. Omtrent den wij in de ,/L. K." Donderdagavond herbergier aan de moord te Kerkrade lezen werd zekere W. Paffen, Holz te Kerkrade doodge- stoken. De dader is ontvlucbt. Reeds sedert eenige dagen liggea aan de Holz eenige rondreizende mandenmakers en ketel- lappers welke Donderdag gedurende den beelen dag den omtrek hebben onveilig gemaakt. Tegenover hun ligplaats aan den grooten weg bevindt zich het cafe van zekeren Paffen, waarin zij ook het noodige kabaal hebben gemaakt. De eigenaar, ten slotte het kabaal moede, heeft hun verzocht het cafe te verlaten, waaraan zij blijkbaar geengevolg hebben gegeven, waarop de verslageue een der kerels heeft buiten de deur gezet. Een tweede heeft hem daarop met een mes of ander scherp voorwerp een steek in het hart toegebracht. De verslageue is daarop onder den uitroep z/ik ben gestoken" in de armen van een der bezoekers gevallen en na eenige oogenblikken, voordat eenige hulp kon wordeu verleend, over leden. De moordenaar is, toen hij den uitroep van den getroffene hoorde, gevlucht en tot op het oogenblik nog niet gevat. Een andere persoon, welke met hem in het cafe is geweest, is gevat en voorloopig achter slot en grendel. gezet. De dader schijnt ook met de Duitsche politie nog een appeltje te schillen te hebben, zoodat spoedig zijn gevangenuemiug is te voorzien. De verslageue is gehuwd en vader van eenige nog kleine kinderen, terwijl zijne echtgenoote zich in gezegeude omstandigheden bevindt. Toen wij het huis van den verslagene binnen- traden lag hij nog op dezelfde plaats, waar hjj was gevallen in een groote bloedplas, terwijl zijn oude moeder en zijne zuster en broeders jaminerden over het verlies van hunnen zoon en broeder. Even voor het ter perse gaan van het blad, vornam de //L. K." nog. dat de vermoedelijke moordenaar is zekere Mathias Borg, reizende met een karretje. Zijn signalement is verspreid. Naar aanleiding van bet in ons vorig nummer uit het Vaderland overgenomen bericht over den brand in Hotel Bellevue, meldt men uit Arnhem De zaak is eenvoudig deze. Nadat door de brandweer, het laatst Dinsdag 27 October, de nog overeindstaande en gevaar opleverende brokken muur waren omvergehaald, is onmid- deliijk een onderzoek ingesteld naar de moge- lijkheid om met de wegruiming van het puin een begin te maken. Het bleek toen evenwel onmogelijk te zijn en zelfs nu nog is de hitte op enkele plaatsen zoo groot, dat dezer dagen van een der werklieden de schoen aan zijn voet verbrandde en een ander blaren op de handen kreeg, terwijl nog herhaaldelijk smeulende stukken hout gevonden worden. Er komt meer bij. Op de gewelven van de kelders, welke door de hitte gesprongen zijn, rust het puin soma ter hoogte van t a 2 M. Gaat men met dat opruimen nu niet met de grootste zorg en omzichtigheid te werk, dan zou het kunnen gebeuren, dat eene ontlasting aan de eene zijde der gewelven, een instorting aan de andere zijde ten gevolge had, wat wel licht tot nieuwe ongelukken aanleiding zou geven. Alleen hoogstbekwame vaklui kunnen dus langzaam en slechts met de uiterste voor- zichtigheid het opruimingswerk doen. De vraag, wie de kosten der opruiming, op pi. m. 800 geschat, zou dragen, deed ook eenige vertraging ontstaan. Overleg tusscbeu de betrokkenen had het resultaat, dat de op ruiming voor rekening der assurantiemaatschap- pijen zou geschiedeu. Daarop is er Woensdag mee begonnen onder toezicht der politie. Het zoogenaamde onderzoek van politie en justitie hield daarmede geen verband. Van een laakbaar verzuim is allerminst sprake. Men moest zich eenvoudig schikken naar de omstandigheden, wilde men het gevaar voor ernstige ongelukken voorkomen. Dezer dagen werd op het traject Utrecht— Arnhem—Niimegen S.S. een reiziger door een treincontroleur aangehouden, die in het bezit was van een abonneraent oogenschijnlijk 2e klasse, welk plaatsbewijs echter door hem was vervalscht, en wel zoo dat hij een abonnement 3de klasse in de 2de klasse had gemetamor- phoseerd. De reiziger, zekere B. uitNijmegen, had zijn abonnement 3e klasse als volgt ver- anderd Door eeu groote inktviek was onzicht- baar gemaakt de in cijfers gedrukte klasse- aanwijziug van het abonnement. Veivolgens was een der drie roode lijnen weggemaakt. De prijs (3de klasse) vermeld in cijfers, was tevens zeer nauwkeurig veranderd in dien van 2de klasse. Tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt. Een ernstig ongeluk heeft Zaterdagmorgen te Amsterdam plaats gehad. De fSjarige dochter van den heer G., sigareuwinkelier aan het Rem- brandtplein 5, wilde eeu brandend spirituslampje vullen, toen plotseling het lampje omviel, de spritus vlam vatte en over haar kleederen stiooin- de. In een oogwenk stonden de kleederen van het meisje in vlam. Op haar hulpgeschrei snelden haar ouders en broer haar te hulp, rukten haar de kleederen van het lichaam en trachtten de vlammen te dooven. De inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het binnen- gasthuis noodzakelijk. Het meisje is deeilijk verbrand en verkpert in zorgwekkenden toestand. Ook haar moeder en broer bebben ernstige brandwonden aan de handen bekomen en wel dermate, dat zij waarschijnlyk wel geruimen tijd het gebruik daarvan zullen moeten missen. De Belgische Minister van Landbouw heeft nieuwe maatregelen voorgeschreveu tegen de hondsdolheid. Het nieuwe reglement schiijft niet voor dat de honden muilbanden moeten dragen, maar de Minister zal in zekere gevallen het dragen van den muilband kunnen voorschrijven in een nogal grooten omtrek, door hem vast te stellen, teii^ einde de uitbreiding der dolheid tegen te gaan. In zekere zeer zware gevallen zal de Minister zelfs het muilbanden der honden in het geheele land kunnen bevelen. De overtredingen van het nieuwe reglement zullen gestraft worden met dezelfde straffen als de overtredingen van de beschikkingen op de gezoudheidspolitie der huisdieren. Te Wolkringen, niet ver van Aarlen leef- den de gebroeders Victor en Pieter Michel reeds lang in° onmin over een geldkwestie. Victor beweerde dat zijn moeder een groote som geld aan zijn broeder gegeven had. Meermalen reeds had hij dezen laatste en zijn moeder met den dood bedreigd. Toevallig ontmoetten de twee broeders elkaar Donderdag° en er ontstond twist. Eensklaps loste Victor vijf revolverschoten op zijn broeder, die, doodelyk "getvoffen, ten gronde viel. Een man en vrouw, die ooggetuige waren van het drama overmeesterden den moordenaar en legden hem gebonden op een kruiwagen. Daaina verzorgden zy den gekwetste, doch alle hulp was nutteloosde ongelukkige gaf weldra den Intusschen wist Victor zich Ios te rukken hij liep naar de woning zijner moeder en sloot zich in zijn kamer op. Toen het donker was, o O geest. ,,i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2