A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor sch-Vlaaiuieren. >22^ Zaterdag 7 November 1908. 48e Jaargang. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. William Howard Taft. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/3 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEHTIE IfrAyPV Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,U)| Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteii|ie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. J. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. A Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BSRSTS SXjJLJD. De opvolger van Roosevelt als president der Vereenigde Staten William Howard Taft, is een mau in de kracht van zijn jaren 15 Sep tember jl. vierde hij zijn 51sten geboortedag. Hij is een breedgeschouderde kolossus, maar zijn reusachtig lichaam hij weegt 135 kilo is symmetrisch ontwikkeld. Licht blauwe oogen, een bleekblonde snor in twee punten lang en laag afhangend, naar oud-Gallische dracht. Zijn nog bleeker getint haar draagt hij in een scheiding midden over het hoofd gekapt. Zijn verschijning geeft een indruk van rustige physieke en intellectueele kracht van vastbe- radenheid en zelfvertrouwen geen spoor van nerveusen twijfel of gewichtig-drukdoend ambte- naarsgedoe. Taft is van huis uit jurist. Hij promoveerde in de rechten aan de universiteit van Yale en ging als advocaat de journalistiek in, in welk beroep hij jarenlang als rechtbankverslaggever van 75 tot 250 gulden per maand verdiende. In 1881 gelukte het hem als substituut aan de rechtbank te Cincinnati een aanstelling te verkrijgen en hoewel het jaar daarop eenigen tijd voor de verbetering der finaneien van het district Ohio werkzaam, bleef het zijn streven, om als rechter carriere te maken, wat hem uitstekend gelukte. Reeds in 1885 werd hij door zijn tegenwoordigen politieken tegenstander Foraker tot lid van het Hof van Cassatie te Cincinnati benoemd, in 1890 maakte president Harriman hem //sollicitor general" der Ver eenigde Staten een post, waarmede Taft weldra dien van professor en deken der juridische faculteit van Cincinnati verbond. De hoogste waardigbeid, die hij in de rechterlijke loopbaan bereiken kon, werd in 1900 zijn deel, toen hij de benoeming ontving tot rechter van het fede- ratieve gerechtshof, het hoogste rechtscollege dat in de Vereenigde Staten bestaat. Hij was toen eerst twee en veertig jaar oud, een man in voile physieke en intellectueele rijpheid het was dus te verwachten, dat hij nog hooger stijgen zou, aanleiding daartoe gaf de Spaansch- Amerikaansche oorlog. Den eersten Mei 1898 had admiraal Dewey in de baai van Manilla de Spaansche vloot vernietigd. Geen regeering was door dit on- verwacht succes in grooter verlegenheid geraakt, dan het gouvernement te Washington zelf, dat plotseling zonder eenigen voorbereidenden maat- regel getroffen te hebben, de Vereenigde Staten tot eea koloniale mogendheid van den eersten rang verheven zag. Men deed, wat gewoonlijk een regeering doet, als zij niet weet, hoe een moeilijke kwestie op te lossen men benoemde een commissie, die een onderzoek naar de te nemen maatregelen zou instellen. Terwijl de Philippijnen voorloopig onder militair bestuur bleven, zond president Mac Kinley Schurman naar het oosten om een enquete te leiden. Het feit, dat men na een jaar van onderzoek geen stap verder gekomen was, toonde de nood- zakelijkheid aan een tweede commissie uit te zenden, met uitgebreider volmacht dan de eerste haar president die de opdracht had een defini- tieve regeering op de eilanden te vestigen, was de pas benoemde federale rechter William Taft. Na twintig jaar te Cincinnati te hebben ge- woond, na zich nooit dan met rechtspraak en rechtsstudie te hebben afgegeven, stond hij plotseling midden in den politieken, religieusen en militairen strijd. Met een zeldzame geestkracht heeft hij de pacificatie der Philippijnen ten einde gebracht. Zjjn streng en hardvochtig optreden werd dik- wijls, ook door partijgenooten veroordeeld over bloedige executies, die hij door de troepen deed uitvoeren, over de talrijke verbanningen, die hij onderteekende, is dikwijls geklaagd maar de resultaten hebben bewezen, dat Taft een juist inzicht in de toestanden op de Philip pijnen had. Toen hij in 1903 teruggeroepen werd naar zijn vaderland, om in Washington de portefeuille van Oorlog over te nemen, was de burgeroorlog, die sinds menschenheugenis de Philippijnen teisterde, geeindigd en kon men beginnen de eilandbewoners in het zelfbe- stuur hunner aangelegenheden in te leiden. Vreemd genoeg niet als militaire autoriteit, j maar als de man, die de koloniale kwestie met succes geregeld had, werd Taft tot Minister van Oorlog benoemd. Toch niet zoo vreemd, als men bij den eersten oogopslag meenen zou. In de Vereenigde Staten toch bestaat geen eigen ministerie van Kolonien en ressorteert het koloniaal bestuur onder het //War office". Daar nu de koloniale vraag nog altijd de //to pic of the day" was, meende men in Taft den aangewezen titularis te vinden. Sinds zijn benoeming tot Minister heeft hij de hand gehad in de meest delicate aangele genheden, waarin de Vereenigde Staten betrok- ken werden. Vertrouwd vriend van president Roosevelt, ging hij als diplomaat overal heen, waar de president wegens zijn eigen positie niet persoonlijk kon optreden naar Rome, naar Tokio, naar Panama dit belette hem niet tegelijkertijd de ministeries van Oorlog en Buitenlandsche Zaken tijdelijk onder zich te vereenigen. Vooral zijn missie naar Rome bracht hem een onverwacht succes. Op de Philippijnen was geheel de geestelijkheid van Spaanschen oorsprong en oefende op de bevolking een be- slist ongunstigen invloed uit. De Spaansche kloosterlingen, die sinds eeuwen op de eilanden gevestigd waren en op hun uitgebreide bezit- tingen een groot aantal inboorlingen onder- hielden, kweekten door een verkeerd begrepen patriotisme een het nieuwe bewind vijandigen geest. Taft kende uit ondervinding de feiten en in weerwil van de voldongen scheiding, die in de Vereenigde Staten tusschen kerk en staat doorgevoerd is, vertrok Taft op het ver- langen van Roosevelt naar Rome, om met de Romeinsche curie zelf te onderhandelen. Leo XII1, die toen nog aan het hoofd der Roomsch- Katholieke kerk stond, gaf ook aan de Ver eenigde Staten de bewijzen der verzoeningsge- zinde politiek, die geheel zijn regeering geken- merkt heeft. Taft verkreeg alles wat hij tot regeling der religieuse moeilijkheden op de Philippijnen dienstig achtte, de Spaansche mon- nikken emigreerden grootendeels naar Zuid- Amerika, hun goederen werden aan de Ameri- kaansche regeering verkocht en een aan de Amerikanen goedgezinde geestelijkheid op de eilanden gevestigd. Zijn arbeid op Cuba en in de Mexikaansche aangelegenheid werd met eenzelfden goeden uitslag bekroond. Over zijn diplomatiek optre den tegenover Japan kunnen wij eenigszins uitvoeriger zijn om den grooten invloed, dien het had op de algemeene politieke constellatie. Reeds sinds geruimen tijd spraken politici, die zich gaarne in hoogere sferen bewegen in langzinnige tijdschrift-^ en courant-artikelen over de noodzakelijke consequentie van een Japanscb-Amerikaanschen oorlog als volgend uit de inbezitneming der Philippijnen door de Vereenigde Staten. In den aanvang van 1905 toen de oostelijke staten der republiek begon- nen met uitzonderingsbepalingen tegen Japan- sche emigranten, vooral nadat de kwestie nog ingewikkelder werd door een verbod dierzelfde staten, dat de Japansche kinderen hetopenbaar onderwijs ontzegde, scheen het werkelijk, dat deze profetien van uit den hooge ge'fnspireerd waren. Terwijl met levendigheid tusschen de beide regeeringen onderhandeld werd, gaf presi dent Roosevelt aan het Atlantisch eskader last een oefeningstocht naar den Stillen Oceaan te ondernemen, een maatregel, die algemeen als een detnonstratie tegen Japan uitgelegd werd. Zoo was de stand der zaken, toen Taft de opdracht ontving, om zoo mogelijk, een vreed- zame schikking met de regeering te Tokio te treffen. Reeds tweemaal was Taft vroeger de gast van den Mikado geweest, eens als toerist en s eens in 't gevolg van miss Alice Rooseveltde kennis, die hij toen omtrent de omgeving des Keizers had opgedaan, stemde hem zeer opti- mistisch. z/lk ken alle staatslieden, die den Mikado omringeu en ben verzekerd van hun vredelie- vende gevoelens evenvast als wij, zijn zij be- sloten niet toe te laten, dat een ernstig con flict tusschen onze regeeringen ontstaat." Zijn optimisme bleek gerechtvaardigd zelfs ging hij verder dan men verwacht hadhij bereidde een //entente" tusschen Japan en de Vereenigde Staten voor. De vloot, wier reis naar de Stille Zuidzee tot zulke sombere voor- spellingen aanleiding had gegeven, werd onder luid gejubel te Yokohama ontvangen. Zelfs publiceerde de //New-York Herald dezer dagen het concept-ontwerp, waarop een Japansch- Amerikaausch bondgenootschap zal gevestigd worden. Over Shanghai, Petersburg en Berlijn keerde hij in den herfst van't vorig jaar paar Amerika terug, waar hem de zwaarste taak, die hij ooit op zich genomen heeft, wachtte. Einde December had Roosevelt een intiem diner aan eenige zijner republikeinsche vrienden aangeboden, en de volgende verklaring afgelegd ^Hoewel erkentelijk aan het Amerikaansche volk voor de gevoelens, waarmee 'tjegens mij is bezield, zal ik na afloop der tegenwoordige periode van mijn presidentscbap. mij niet meer beschikbaar stellen. Een ander moet het werk, door mij begonnen, voortzetten". De man, op wien hij het oog had, maar dien hij niet noemde, was William Taft, zijn trouwe en werkzaine helper, dien hij persoonlijk in den loop van zijn presidestschap, op de hoogte bracht van alle vraagstukken, die het leven der Vereenigde Staten raakten. In weerwil der sterke strooming, die tegen de persoonlijkheid van Taft in de republikein sche partij bestond, werd hij 15 Juni jl. op het Congres te Chicago tot eenig candidaatder republikeinen geproclameerd. Hij nam dienten- gevolge zijn ontslag als Minister van Oorlog en begon de zware campagne, waartoe een pretendent voor het presidentschap in de Ver eenigde Staten veroordeeld is. IJverig ondersteund door Roosevelt en geheel het ambtenaarskorps werd zijn reusachtige propaganda hoofdzakelijk op staatskosten ge- voerd. Nog liggen alle verwikkelingen van dezen verkiezingsstrijd versch in het geheugen. Lang- zamerhand is Taft er in geslaagd alle fracties der republikeinen voor zijn zaak in het vuur te brengen en zijn programma zoo aannemelijk mogelijk te maken, zelfs voor de democraten. Met zekerheid werd reeds sinds langen tijd zijn verkiezing verwacht. Zijn kansen stonden de laatste dagen bij de totalisators 10 tegen 1. (Tel.) TWEEDE K E R. Vergadering van Donderdag 5 Nov. Indische begrooting. De heer De Stuers constateert hoe thans eindelijk de waarheid omtrent het Atjeh-beleid gebleken is. Tot nog toe waren de Earners bedrogen, de Ministers bedrogen, terwijl de Gouverneur-Generaal zichzelf bedroog. Schro- melijk verzuim komt den Gouverneur-Generaal, die jaren lang lijdelijk Van Daalen's slecht beleid gedoogde, ten laste. In't algemeen acht spreker een civiel gezag boven het militaire noodzakelijk, opdat aan alle onnoodige wreedheid een einde kome. Uitvoerig kritiseert spreker de nota-Rost van Tonningen, die een wreeden militaristischen geest ademt. Was het beleid van Van Heutsz nu zachter dan dat van Van Daalen Spreker betwijfelt zulks en toont aan hoe Van Heutsz steeds meer geweld heeft gebezigd om Atjeh te //pacificeeren." Er zijn symptoUen, die spreker hoop geven, dat in de toekomst een minder wreed stelsel zal worden toegepast. Wat is de oorzaak dat de belastinginning in de Padangsche Bovenlanden met een bloedbad gepaard is gegaan De Regeering, die vroeger beloofd heeft, met voorzichtigheid te werk te gaan, had nooit de autoriteiten ten deze mogen dekken. De heer Lohman betoogt, dat in Atjeh nog veel bloed moet vloeien de tegenstand tegen ons gezag is nutteloos, en ook de Atjeher zal moeten bekeuuen dat ons bestuur slechts zijn belang op het oog heeft. Wie niet wil inzien dat zulks zoo is, moet het voelen door geweld, moet worden uitgeroeid. Zelden heeft spreker een meer tendentieus geschrift gelezen dan dat van //Wekker." Generaal Van Daalen heeft niet de blaam ver- dient, die men hem aanwrijft. Hij heeft slechts verschil van inzicht met generaal an Heutsz getoond. Voor spreker is Van Heutsz met zijn deug- den en gebreken nog steeds de man, dien wij in den Oost noodig hebben. De heer Van Deventer acht 't een groote lout, dat de Gouverneur-generaal niet voldoende op den staat van zaken in Atjeh heeft toegezien. Afschaffing van de heerediensten zal zeer strekken in het belang der pacificatie. Vervolgens betoogt de heer Van Deventer, dat de belastingheffing ter Sumatra's westkust goed te keuren is, maar dat de invoering der belastingen te haastig en ontaktvol is geschied. Vervolgens wijst spreker er op, dat er geen beter middel is, om het accres der middelen te bevorderen, dan het onderwijs meer en meer te brengen binnen het bereik van de bevolking der buitenbezittingen. De heer Thomson is het met den heer Lohman niet eens dat in deh oorlog alles veroorloofd zou zijn. Die wreedheden, waarvan spreker staaltjes aanvoert, werken het einddoel tegen. Spreker heeft de overtuiging dat de Gouver neur-generaal in alles zeer goed op de hoogte is. Men heeft te zorgen dat diens kliek niet alle posten inneemt. De font in Atjeh is dat er niet genoeg troepen liggen. De patrouilles leiden tot wreedheden. Naar de Dordr. Ct. meldt, heeft er Woens- dagochtend aan het Achterhakkers te Dordrecht een droevig ongeval plaats gehad met doode- lijken afloop. Een sleeperswagen vervoerde eenige in kisten verpakte brandkasten van kffiin model van de fabriek der firma J. Lips Bzn. naar de Dokhaven ter verdere verzending. Een van de werklieden, die ter begeleiding meereden, de 50jarigetimmer- man M. J. G. Weerts, was hierbij boven op een kist gaan zitten. Bij het afrijden der Zuidersluisbrug, ter hoogte van het woonhuis vau den heer S. M. Hugo van Gijn, stortte de man eensklaps van den wagen, waarschijnlijk door het hevig schokken, met het ongelukkig gevolg, dat hij juist op zijn hoofd terecht kwam, zonder dat hij evenwel werd overreden. Hevig bloedend uit mond, neus en ooren werd hij opgenomen en binnen- gedragen in de directiekeet van het daar ter plaatse in aanbouw zijnde woonhuis. Kort nadat een geestelijke was aangekomen overleed W., die aldoor bewusteloos was geweest. Het huwelijk per tram. Zonder twijfel heeft zelden een trouwpartij op Woensdagochtend te'sGravenhage zooveel belangstelling getrokken als die, welke Woensdagochtend per electrische tram aldaar aan het stadhuis arriveerde. A1 wave het Koningiunedag, was de beugel van de tram feestelijk met vlaggetjes versierd, terwijl be- stuurder en conducteur, zoo goed als de koetsier en de palfrenier van een gewoon trouwrijtuig, met bloempjes uit de bruidsbouquet waren getooid. Waren er op de Prinsegracht, vanwaar bruids- paar, familie en genoodigden vertrokken, een groot aantal menschen, om den ongewonen Uit blad verscliijnt TImiiikIis"., WoeosdaS'' en Vrijdagavond, oiigezouderd op Feesidagen, l»ij de Firma I*. S. JHLAj jwrni.' "'try. mug* a* MmmManwc zafE_2£EV- BIK SAKBIE <e Ter leuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1