Ter Keuzenschs Courant Donderdag 5 November 1908. No. 5221. Gemengde berichten. TWBEDB ZBXj-A-ID. Men actryft Heden (Woensdag) zal te 's Gravenhage het nieuwste te aanschouwen zijn op huwelijksgebied. Naar het stadhuis gaan per automobiel is al vi'ijwel niet modern meer, maar een bruiloft- stoet in een tram-motorrijtuig is wel het nieuwste snufje. De familieleden, die per spoor aankomen, zullen aan het Hollandsche spoorstation uit- stappen en rijden dan naar de Prinsengracht waar de bruid woont, waarna bruigom en bruid zich bij de genoodigden voegen en het gezelschap verder tramt naar het Stadhuis. De wagenbestuurder en de wagenbegeleider zullen bij deze gelegenheid feestelijk getooid zijn met bloempjes uit de bruidsbouquet, zooals bij hetouderwetsche trouwen per rijtuig de koetsier en de palfreniergewoonlijkzijnuitgedost. Donderdagmiddag gedurende den schafttijd zijn op de diamantslijperij Eweg aan den Over- toom te Amsterdam een aantal diamanten ont- vreemd. Toen de diamantslijpersbaas bij het einde van het schaftuur wederkeerde, kwam hij tot de ontdekking dat van een dertigtal diamanten die hij in bewerking had, een elftal ontvreemd was. Deze waren niet, zooals het de gewoonte is, met een mes uit de doppen gesneden, maar met de vingernagels er uit gepeuterd. Naijverig zoeben mocht het gelukken een der vermiste diamanten op den grond terug te vinden. Waar- schijnlijk was deze door den dief verloren. Een werkman die gedurende het schaftuur op de kamer overbleef, heeft niets verdachts bemerkt. Als historisch vertelt de Bode Dit jaar gebeurde aan een school in Amster dam het volgende Er was proefles. Een week te voreD was aan iederen sollicitant, die werd uitgenoodigd, een brief gezonden, met opgave van hetgeen in de proefles moest worden behandeld. Een der sollicitanten kreeg z/Hoe komt men aan boter Gedachtig aan de woorden van den grooten meester, bracht hij in zijn gevolg een boer mee voorzien van een karnton na eenige inleidende besprekingen werd door den boer in de klas heerlijke boter gekarnd. Terwijl een 12jarig boerenmeisje uit Woubrugge te Leiden voor een hoedenmagq- zijn de uitstalling bekeek, trapte zij op een voorwerp, dat bij nader onderzoek een revol- verpatroon bleek te zijn. Het projectiel ont- plotte en trof de arme meid in een der beenen boven de knie. De kogel ging door en door en kwam er aan de andere zijde van het been weder uit. Na verbonden te zijn aan het politiebureel, werd de patiente per rijtuig vervoerd naar hare ouderlijke woning. Hoe de patroon daar ter plaatse kwam, is tot dusverre een onopgelost raadsel. Gemeenteraad van Ter Meuzen. VAN Vergadering van Zaterdag 31 Oct. 1908. Voorzitter de, heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig alle leden, met nitzondering van den heer Drost, die heeft bericht verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De Voorzitter opent deze spoedeischend belegde vergadering en deelt mede dat, wegena den korten tijd sedert de vorige vergadering verloopen, de notulen nog niet konden worden ingeschreven, waarom het vaststellen daarvan tot de voigende vergadering moet worden uitgesteld. Hierna wordt aan de orde gesteld de herstemming over het voorstel van Burg, en Weth. tot het plaatsen der publicatien en advertentien in de Ter Neuzensche Courant en het Ter Nenzensch Volksblad, overeenkomstig de bestaande regeling. Daar de stemmen weder staken, met 6 tegen 6, wordt het voorstel verworpen. Voor stemmen de heeren Van den Hoek, Visser, Moggre, De Masier, Lensen en De Feijter; tegen stemmen de heereu Van de Ree, Dees, Moes, Wieland, De Jager en Scheele. De Voorzitter Zoodat er dau voortaan in geen enkel blad publicatien zullen geplaatst worden De heer MoesDat was toch de bedoeling niet Ik meende dat het er over ging om het in 1 of in 2 bladen te doen. De Voorzitter Neen, uw voorstel, om het in den blad te doen, is in de vorige zitting verworpen. Voortaan zal er dus niets geplaatst worden dan die zaken, waaraan we door wetten en voorschriften gebonden zijn. De heer Van den Hoek Maar als we dat dan moeten doen zonder overeenkomst en betalen tegen het tarief van 10 cent per regel, komen we met de 170 die er nu voor betaald worden, lang niet toe; dan zal de post dns moeten verhoogd worden. Ik heb dezer dagen eens het aantal regels geteld dat in een nummer der courant door publicatien werd in beslag genomen en dat beliep wel 300 regels, dat zon dus f 30 voor een enkel nummer zijn. Hieruit blijkt voldoende dat men met 170 niet zon toekomen. Er is reeds gebroken met het stelsel om alles te publieeeren en in verband daarmede hebben de nitgevers er ook genoegen mee genomen dat hunne ver- goeding resp. van 150 en f 75 op /110 en f 60 werd teruggebracht. De heer Wieland zon er in geen geval geld bij willen doen, hij wilde het er jnist eens op wagen, om te zien of het niet goedkooper kan. De heer Van den Hoek wijst er op dat die publicatien ter wille van de plaatsruimte gezet worden uit kleine letter, die aan den nitgever meer kost dan de gewone letter, zoowel in aansehaffing als bewerking; door de met hem gesloten over eenkomst geniet de gemeenteeen aanzienlijke reductie. In ver schillende omstandigheden moeten bekendmakingen in de conrant geplaatst worden, zoodat we dan, als er geen vast accoord is, geen reductie genieten en met het dubbele van het thans noodige bedrag, met 340 nog wel niet zullen toekomen. De heer WielandIk zou u niet als rentmeester nemen hoor De heer Dees: Welnu, het besluit is er nu eenmaal, kost het dan geld, dan kost het geld, maar dan is het toch eerlijk. De heer Van den HoekOp deze wijze wordt het obst ructie-voeren De heer Van de ReeEr is gezegder zijn publicatien die in de courant moeten geplaatst wordenwaar staat dat Ik meende dat in de wet alleen voorgeschreven werd aan- plakking. De VoorzitterDaar hebt u bijvoorbeeld strandvonderij, daarvan staat voorgeschreven dat de bekendmaking moet ge- schieden in de Middelburgsche Courant. Zoo zijn er meer van die gevallen, waarin publiceering in de courant is of wordt voorgeschreven, al is het niet mogelijk dit nu dadeiijk te zeggende heer Moes kan ook wel weten dat zich meermalen gevallen voordoen, waarin het noodig is te publieeeren in de courant. De heer MoesZeker, maar het is toch niet mijn schuld dat de Raad de voorstellen verwerpt De Voorzitter: Uwe schuld is het niet, maar de moeilijk- hoid waarin Burg, en Weth. komen, is u bekend. De Raad verbiedt thans advertentien te plaatsen. De heer MoesIk wil alles plaatsen in een courant, ik acht dat voldoendedat de Raad daar niet mede instemt kan ik niet helpen. De heer Van de Ree Ik heb nog steeds niet gehoord van welke zaken bekendmaking in de courant wetteiijk is voorgeschreven De Voorzitter Dat hebt u wel De heer Van de ReeVan strandvonderij Dat komt zoo dikwijis niet voor. De heer Van den HoekEr zijn verschillende zaken waarvan het belang der ingezetenen vordert dat ze in de courant bekend gemaakt worden. De heer Van de Ree: De publicatien moeten wetteiijk alleen aan het plakkebord worden bekend gemaakt. De bladen kunnen die daar dan komen opnemen, want het is in het belang der bladen dat ze er in staan. De Voorzitter Dat is betrekkelpkmaar als zij ze niet moeten opnemen doen ze het niet. De heer Van de Ree: Dat zouden ze dan wel ondervinden. Ik zou het eens willen probeeren. De heer Van den Hoek merkt op, dat de bladen alle 3 worden uitgegeven om centen te verdienen en nu kunnen er misschien wel eens zaken gepnbliceerd worden die sommige menschen kwetsen, b. v. van de resultaten van het melk- onderzoek. Daaruit blijkt dat verschillende personen, onver- schillig van welke richting of partij, zich al eens aan raeik- vervalsching schuldig tnaken. Als de uitgevers vrij zijn in de opname van zoo'n publicatie zullen ze het misschien nalaten, om geen personen te kwetseD, daar hun dit nadeel zou kunnen berokkenen. En toch is het in het belaDg der ingezetenen dat bekend wordt gemaakt wie goede en wie slechte melk verkoopt. De Voorzitter: Dan wordt het aan het plakkebord bekend gemaakt. De heer Van den Hoek Nu is Ter Neuzen toch geen plaats meer waar de menschen na kerktijd naar het plakke bord komen om te lezen wat vanwege het gemeentebestunr wordt bekend gemaakt. De heer Van de ReeMaar Luctor et Emergo heeft toch al eens aangeboden om het gratis te doen, waarom kun nen de anderen dat dan ook niet De heer Van den Hoek betoogt dat dit niet gevergd kan worden. Bovendien //Luctor et Emergo", de redactie van dat blad, maakte reserve's omtrent het plaatsen van zekere publicatie's. Er werd toen door den Raad f 200 beschikbaar gesteld voor de 3 bladen, die verdeeld zouden worden in verband met het aantal abonne's. Wij hebben toen ook met genoemd blad onderhaudeld, maar dit weigerde inzage te geven van het aantal abonne's. De heer Van de ReeIk geloof dat het maar het best is van dit punt af te stappen, de verschillende voorstellen omtrent het plaatsen van publicaties zijn verworpen, zoodat dan alleen de noodigste in de bladen komen. De heer Van den Hoek: -In welke bladen? De heer Van de Ree Ja, welk blad komt in aanmerking In alle 3 dat is verworpen. De Voorzitter In een is ook verworpen. J)e heer Van de Ree: Dat was van da advertenties. De Voorzitter: Ook is verworpen plaatsen in 2 bladen. De heer Moes We kunnen zoo niet voortgaan. Ik be- grijp niet welk bezwaar men er tegen hebben kan om in een blad te adverteeren. De Voorzitter geeft in overweging den post te Iaten zooals die is opgenomen en aan het beleid van Burg, en Weth. over te iaten, wat zal geplaatst worden. De heer Van den Hoek: Maar dan komt u met f 170 niet toeDat is dan veel te laag. De heer Van de Ree De post is geraamd op 248 daarvan gaan nu af de 110 en f 60, dus te zamen f 1.0 rest 78, die gebruikt worden voor gewone advertentien in 2 bladen. Al wordt er dan ook nog in een derde blad ge- adverteerd, meen ik dat een som van 150 voldoende is. De Voorzitter: U moet bedenkendat verschillende zaken, nu onder de publicatien begrepen, toch in de courant moeten komen, zooals b. v. oproepingen voor de brandweer. Zouden we dat dan alleen moeten aauplakken De heer Van den Hoek En brandschouw. De Voorzitter: Als dat alleen werd aangeplakt zouden er een heeleboel menschen verbaliseerd moeten worden. De heer Van den Hoek Voor die zaken zou de heer Van de Ree willen beschikbaar stellen f 72 d. i. daar alle couranten hier een tarief hebben van 10 cent per regel, slechts 720 regels, te verdeelen over 3 bladen; dat is dan per courant gerekend niet veel regels. Die zouden spoedig verbruikt zijn. De heer Van de ReeHet is maar de vraag welke be kendmakingen het zullen zijn die geplaatst moeten worden, misschien hangen er in de lucht, daarom heb ik daar aan willen tegemoet komen door eenige gelden er voor toe te staan. De heer DeesHet spijt me dat de discussie's zoo in een verkeerde richting loopen. Er is verworpen om te ad verteeren in 1 /lad, maar er is geen bepaaide courant ge noemd. Daarom stel ik voor alleen te adverteeren in de Ter Neuzensche Courant. De heer Moes Dat was rnijne bedoeling ook. De heer WielandEn mijae bedoeling ook, ik heb niet beter geweten of zoo zou het loopen. De heer Moes Ik sta nog precies op hetzelfde standpunt. De heer Dees: Ik stel voor om den post van 110 voor bekendmakingen in de Ter Neuzensche Courant te handhaven. De heer Van den Hoek: En dan ook de helft van het bedrag voor gewone advertentien ad f 39. De heer Visser: Dan krijgen we weer precies hetzelfde voorstel. Ik kan maar moeilijk denken dat dit nu zoo maar zal aangenomen werden. Het slot zal misschien weer zijn zooals de eerste maal. De heer Wieland Dat Luctor niets krijgt. De heer VisserIk zou er mij sterk tegen verzetten om dat eerst verworpen beslnit nu aan te nemen. De heer Van de Ree Ik denk dat de heer Visser zich nog meer zal kunnen vereenigen met mijn voorstel om in 3 bladen te adverteeren. De heer Van den Hoek: Maar als we in 3 bladen moeten adverteeren komen we zeker niet toe met het nu voorgestelde bedrag. De Voorzitter Als het dan op is, moeten we meer vragen het zal toch wel de bedoeling van den Raad zijn, dan af- en overschrijving toe te staan. De heer Van den Hoek: Als dat vooruit gezegd werd, kon ik er vrede mee hebben, want dan kregen Burg, en Weth. zooveel als een blanco-crediet. De heer Wieland kan daar heelemaal niet mee instemmen. De heer Van den Hoek: Ik kan verzekeren dat de 160, zooals de heer Van de Ree voorstelt, met 1 Juli al op zullen zijn. Als men het er nu toch niet mee kan doen! De Voorzitter: Als het dan op is, zal do Raad opnieuw moeten beslissen. De heer Decs verklaart nog op hetzelfde standpunt van vroeger te staan. als hij zich verklaart voor adverteeren in de Ter Neuzensche Conrant. Het Volksblad is evengoed een partij- blad als vLuctor et Emergo", en als hij zich voor dit blad verklaarde zou men met reeht kunnen zeggen dat dit partijdig was. Die bladen stellen bepaald een beginsel op den voor- grond. Spreker is vroeger voor het uiten zijner meening te dozen opzic.hte al eens lastig gevallen, maar hij herhaalt dat de Ter Neuzensche Courant een nentraal blad is, althans er noar streeft dat zooveel mogelijk te zijn, een blad dat door iedereen zonder er aanstoot in te vinden kan gelezen worden. Daarom, en ook omdat het blad de meeste lezers telt, hand- haaft hij zijn voorstel om in die courant te adverteeren. De heer Van de Ree protesteert tegen de woorden van den heer Dees dat de Ter Neuzensche Courant nentraal zon zijn, dat zij er naar streeft, kan zijn, maar het is onmogelijk dat te zijnmeermalen staan er dingen in die een ander grieven. In verband met de huisvlijttentoonstelling heeft de Ter Neuzensche Courant bewezen alles behalve neutraal te zijn toen konden we zien hoe die courant was. De heer Moes Dat is ook mijn standpunt niet geweest, toen ik mijn voorstel deed, maar wel dat het de oudste courant is. In Middelburg geschiedt het ook zoo, daar worden de be kendmakingen geplaatst in de Middelburgsche Courant en dat is toch ook een partijblad. Als we in 3 bladen zouden adverteeren kost het nog meer dan thans en ik wil bezuinigen. Het voorstel van den heer Dees, om alleen te adverteeren in de Ter Neuzensche Courant en de bekendmakingen daarin te plaatsen tegen het geldend tarief, wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Dees, Moes, Wieland en Lensentegen de heeren Van de Ree, Van den Hoek, Visser, Moggre, De Masier, De Jager, Scheele en De Eeijter. De heer MoesOp grond van de vorige stemmingen en het aangevoerde, was er toch wel reden om dit voorstel aan te nemen De Voorzitter: Wat nu? De heer Van de Ree: De publicatien aan het plakkebord en alleen wat moet in de courant, in een blad. De heer Dees In Lnctor zeker I De heer Van de Ree: Ik heb bij mijn voorstel niet de belangen van Luctor op het oogik zon voorstellen die bekendmakingen dan te plaatsen in het oudste blad. De heer MoggreIs dat wel uitvoerbaar Er kunnen dingen zijn die moeten geplaatst worden in bladen buiten de gemeente. De heer Van de ReeDaarvoor kunnen Burg, en Weth. naar omstandigheden zorgen. De Voorzitter: We kunnen onmogelijk vooruit bepalen hoeveel geld we noodig zullen hebben en als we te kort komen, moeten we een suppletoire begrooting indienende Raad mag ons dan niet in den steek iaten. En deed de Raad dat, dan zijn Gedep. Staten en H. M. de Koningin er toch ook nog. De heer Moggre kan zich, om die reden er dan wel mede vereenigen, dat het overgelaten wordt aan Burg, en Weth. De heer Van den Hoek kan dat zoo niet accepteeren en zou bepaald willen weten of de Raad eventueel genegen zal zijn voor een ontstaand tekort, een suppletoire begrooting good te keuren. De heer Wieland is er bepaald huiverig van om den heer Van den Hoek vrijheid te Iaten om over de uitgaven te be- schikkenhij wil dat echter wel doen aan het Dag. Best, in het algemeen. Als we het aan u overlieten vervoigt spreker kwamen er bij de i 50 misschien nog wel 150 bij De heer Van den Hoek betuigt zijn spijt dat de heer Wieland zulke uitdrukkingen bezigt, hij gelooft niet dat iemand hem kan beschuldigen ooit tegen het belang der ge meente te hebben gehandeld. Dergelijke nitlatingen zijn zeer beleedigend. De heer Wieland verklaart geene beleediging bedoeld te hebben hij heeft alleen zoo gesproken naar aanleiding der uitlatingen van den heer Van den Hoek over deze zaak. De Voorzitter De bedoeling is dus om de bekendmakingen welke moeten geschieden te doen in het oudste biad. De heer Van de Roe: Ja, die publicatien waarvan door de regeering den eisch tot opname in de courant wordt gesteld. De Voorzitter: Ja, dan moet men zich niet juist bepalen lot de Regeering, ook Gedep. Staten stellen soms dergelijken eisch het is moeilijk een grens te maken. Men moest dat maar overlaten aan de prudentie van Burg, en Weth. Zooveel vertrouwen behoorde men toch in het college te stellenis dat niet het gevai, dan moet er maar een speciale commissie uit den Raad voor benoemd worden. De heer De Masierlk heb er al op gewezen dat we den post voor drukwerkeu die veel hooger is, hebben overge laten aan Burg, en Weth. om te besteden naar goeddunken kunnen we dat nu met dezen post ook niet doen. Wemogen verwachteD dat die gelden zoo zuinig mogelijk zullen worden beheerd. Men heeft van nit den Raad leiding aan de zaak willen geven, welnu, met de gemaakte opmerkingen kunnen Burg, en Weth. rekening houden. Er moet gepubliceerd worden. In 1 blad acht ik niet voldoende, ik geloof dat het 't beste was, dat de Raad zich stelde op het standpunt om het in alie 3 te doen. De heer Van de Ree: Dat heb ik voorgesteld en dat is verworpen I De heer De MasierEr is destijds voor de publicatien 200 beschikbaar gesteld aan Burg, en Weth., om die over de bladen te verdeelen naar gelang van het aantal abon ne's. Met //Luctor et Emergo" is men het toen niet accoord kunnen worden. Ik zou thans weer hetzelfde voorstel willen doen. Misschien is dat blad thans wel op zijn standpunt teruggekomen, en wil het de publicatien ook wel plaatsen. De heer Van den Hoek meent dat Burg, en Weth. niet met dat blad kunnen overeenkomen, zuolang dit zelf wil vrij biijven, in hetgeen het wil opnemen. De Voorzitter acht het voorstel om in 3 bladen te adver teeren niet uitvoerbaar, als er geen voldoende gelden voor disponibel gesteld worden. Het laat hem echter kond wat de Raad thans beschikbaar stelt, als hij later het tekortkomende maar sanctionneert. De heer Wieland heeft bezwaar om, in verband met het heerschende verschil van meening, voile vrijheid te iaten, Burg, en Weth. zouden wel alles in de courant kunnen willen plaatsen, terwijl de Raad slechts het hoogst noodige wil doen. De heer Van den HoekHet is maar de vraag, wat is noodig. De Voorzitter meent dat men dat toch we] aan Burg, en Weth. kan overlaten hij gelooft niet, dat het college ooit tekort gekoinen is in het beheer der geldmiddelen. De heer Van de Ree En de 1600 dan, die onder de liberale regeering zijn zoek geraakt, die bestemd waren voor den aankoop van den grond bij school A, maar aan iets anders gebruikt zijn De VoorzitterDie gelden zijn wel gebruikt, maar ze zijn niet weg De post komt steeds voor op de begrooting. De heer Van de Ree: Voor de begraafplaats te Sluiskil is ook f 500 meer geleend dan er voor uitgegeven is, die 500 zijn ook aan de maat- en strijkstok biijven hangen. De Voorzitter merkt op, dat de bestemming aan die gelden gegeven, toch steeds door den Raad gesanctionneerd is, er is geen cent uitgegeven die niet door ons verantwoord en die niet door den Raad goedgekeurd is. Ik kan niet toegeven dat Burg, eu Weth. iets gedaan hebben, dat niet door den Raad goedgekeurd is. De heer Van den Hoek deelt mede dat de 1600 voor 3 jaren met andere gelden zijn geleend, omdat de ontvanger der domeinen in uitzicht stelde dat de overdracht spoedig zou kunnen plaats hebben. Dit is echter nog niet geschied. De Minister van Financien moet daarvoor, omdat het een som boven de 500 betreft, een wetsvoorstel indienen bij de Tweede Kamer. Nu kan het Dag. Best, het toch niet helpen dat de Minister dat wetsvoorstel niet indient? Maar als het geschiedt, kan de som betaald worden, die staat geregeld op de begrooting. De heer Van de Ree: Maar waar is dat geld dan? De heer De Jager: Beter ware het geweest de som vast te zetten. De heer Van den Hoek: Jawel, nitzetten tegen 2J pCt. en zelf leenen tegen 5 pCt. Is dat soms voordeeliger De VoorzitterDe som staat ook op de begrooting voor 1908, zoodat Burg, en Weth. er over kunnen beschikken. De discus8ie bepaalt zich hierna weder tot de kwestie ad verteeren. Na enkele opmerkingen brengt de Voorzitter het Iaatst gedane voorstel in stemming, dat beoogt de publicatien niet meer in de conranten te plaatsen, doch alleen het hoog noodige, in 1 blad in de gemeente en verder ter beoordeeling van Burg, en Weth. voor bladen bniten de gemeente, en het bedrag daarvoor te stellen op 148. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van de Ree, Dees, Moes, Wieland en Scheele tegen de heeren Van den Hoek, Visser, Moggre, De Masier, De Jager, Lensen en De Feijter. De heer De Masier meent dat weer zou kunnen gehandeld worden als over 2 jaar. Men zou weer met alle 3 de bladen kunnen trachten overeen te komen. De Voorzitter: En ook in de 3 bladen advertentien plaatsen De heer De Masier zegt dat dit zijne bedoeling ishij zou daaraan dan niet den eisch verbinden dat ook de publi catien moeten worden opgenomen, aangezien „Luctor et Emergo" dat gratis wilde doen. De heer Van de Ree merkt op, dat het ook juist van begin af geloopen heeft over het plaatsen van advertentien in dat blad. Do heer De Masier meent dat de Raad met een voorstel om ook in //Luctor et Emergo" advertentien te plaatsen en overigens alles te Iaten zooals het is, wel kan meegaan. De heer Moes verklaart er niet mee te kunnen instemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, tegen stemmen de heeren Dees, Moes en Wieland, voor de overige leden. De Voorzitter deelt mede dat verzuimd is op de begrooting onder wegen en voetpaden een post te ramen voor het plaatsen eener heining aan den Staiionsweg bp de kalkloods van Platteeuw dat is bepaald noodig, want terecht is er op gewezen, dat het daar bij duisternis een gevaarlijk punt is. Hij stelt voor daarvoor alanog 80,83 op de begrooting te brengen. Dit wordt goedgekeurd z. h. s. Alanu heeft de stemming plaats over het voorstel van Burg, en Weth. tot het aanvragen eener rijkssubsidie, overeenkomstig art, 53 der onderwijswet, ten bedrage van f 3300, waarover in de vorige vergadering de stemmen slaakten. Het voorstel wordt thans door staking van stemmen ver worpen. Voor stemmen de heeren Van den Hoek, Visser, Moggre, De Masier, Lensen en De Feijter; tegen de heeren Van de Ree, Dees, Moes, Wieland, De Jager en Scheele. De Voorzitter: Hoe moeten we dan aan het geld komen De heer MoeBDe gemeentewet laat toch toe om ook op andere wijze dan door den hoofdelijken omslag belasting te heffen? Ik zou willen voorstellen de opcenten op het personeel wat te verhoogen. De Voorzitter: Die bedragen thans van 50 voor een huurwaarde van 100 en daar beneden tot 75 voor een huur- waarde van f 250 en daarboven. Dat zou misschien kunnen opgevoerd worden tot 85 opcenten. De heer Moes stelt voor het bedrag der opcenten met f 1000 te verhoogen. De Voorzitter: Zouden we dat bedrag krijgen met eene verhooging van 10 opcenten Maar, we zouden dat bedrag kunnen aanhouden en het dan eens uitrekeuen, is het dan noodig, dan gaan we nog hooger. De heer Moes vindt dat goed. Het voorstel om den post der opcenten met 1000 te verhoogen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van den Hoek kan er ook wel mee iDstemmen dat het schoolgeld eenigermate wordt verhoogd, aangezien de kostende prijs in de laatste jaren is verhoogd. De heer Dees zou dan toch ook voor het Meer Uitgebreid onderwijs er nog eene hoogere klasse willen bijdoen, nl. voor aangeslagenen met een inkomen van 100 en het schoolgeld, dat dan het maximum zou zijn, stellen op 1,65, 2,20 en f 3,30. De heer Van den Hoek: Daarmede kan ik ook instemmen mits daar dan aan verbonden wordt, dat zij die voor minder dan 100 in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen tegen betaling en zonder examen op dat onderwijs kunnen worden toegelaten, zooals door den heer De Masier is voorgesteld. De heer Van de Ree wijst op de beantwoording eener vraag in de Gemeentestem, waarbij de redactie antwoordde dat van kinderen van onvermogenden geen schoolgeld mag worden geheven, onverschillig of dit eene school voor gewoon lager of voor meer uitgebreid lager onderwijs betreft. De heer Van den Hoek betoogt dat dit alleen betreft het onderwijs in de vakken a-k. Hij wil on- en minvermogenden toelaten tegea betaling van het minimum schoolgeld, maar tevens ook de gelegenheid openlaten voor gratis deelneming aan dat onderwijs, wanneer ze blijk geven van goeden aauleg en getrouw schoolbezoek. De heer Van de Ree zou dat examen willen doen vervallen. De heer Moes wil het juist behonden. De heer Van de Ree wijst er op, dat een kind van min vermogenden, dat naar de school voor meer uitgebreid lager onderwijs wordt gezonden, aan de ouders toch reeds geld kost, ai krijgt het gratis onderwijs. Dan moet het nog schoolgaan op een tijd dat andere kinderen al beginnen te verdienen, het is voor die ouders dus reeds een groote opoflering. De heer Van den Hoek: Daarom kan die bepaling ook goed biijven bestaan. Het is niet in het belang van de kinderen der onvermogenden, het bezoek aan dat onderwijs te veel aan te moedigen. Dit heeft pas nut, als de kinderen tot het 15e jaar kunnen schoolgaan, maar als ze dan, door financieele omstandigheden, vroeger van school worden genomen, staan ze achter bij de kinderen die de gewone lagere school be- zochten, daar het onderwijs op die scholen binnen de zesjaar meer afgerond is en op eerstgenoemde breeder wordt opgezet, verdeeld over meerdere jaren. De heer Van de Ree is van gevoelen dat, waar voor niet- betalenden een examen wordt gevorderd en den eisch dat de school getrouw moet bezocht worden, dat ook voor de be- talenden zou behooren te worden gevorderd, Verschillende opmerkingen worden over deze stellingen nog over en weer geuit. Ten slotte wordt met 11 tegen 1 stem, die van den heer Visser, besloten het schoolgeld f 500 hooger te ramen het maximum van het schoolgeld voor het M. U. L. O. te ver hoogen door daaraan eene klasse toe te voegen overeenkom stig het voorstel van den heer Dees, te bepalen dat kinderen van hen die voor minder dan f 100 belastbaar inkomen of die niet zijn aangeslagen in den hoofdelijken omslag zonder voorafgaand onderzoek omtrent hunne werkzaamheden tot die school kunnen worden toegelaten, en voorts om het maximum van het schoolgeld van het lager onderwijs te verhoogen tot 1 per maand en per kind. Hierna wordt op voorstel van den heer Moes met algemeene stemmen besloten den post opbrengst van het loon voor beer- ruiming nog met f 300 te verhoogen en dus te brengen op f 1500. Voor het slnitend maken der begrooting komt nu nog on- geveer /200O te kort, wat de Voorzitter voorstelt te vinden door verhooging van den hoofdelijken omslag tot 29000. De heer Wieland meent dat men zou kunnen volstaan met die op f 28000 te ramen, daar men dan, met inbegrip van de toegestane 5 pet. verhooging, iiet noodige geld kan krijgen. De heer Van den Hoek wijst er op, dat die 5 pet. wel noodig zijn voor het verlies tengevoige van vertrek als anderszins. De Voorzitter wijst er op, dat in elk geval 29000 in de begrooting moet geraamd worden, daar deze anders niet sluitend te maken is. Ook wordt nog besproken eene wijziging van het tarief. Het voorstel van den Voorzitter wordt ten slotte aange nomen met algemeene stemmen. Hierna wordt de gemeentebegrooting, de begrooting der verschillende aan het gemeentebestuur rekenplichtige college's daarbij inbegrepen, vastgesteld met algemeene stemmen. Het eindcijfer der begrooting bedraagt 87023,78 met een post voor onvoorziene uitgaven van 167,62. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5