U i J A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v s o r Zeeuwsch-Vlaanderen. 'DRANK WET. LAND WE EE. feuilleton. Buitenland. Donderdag; 29 October 1908. 48* Jaargang, Inspectie vayV-arlnfgangers. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/a en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Te 1 efoon No. 2 5. Van ADVERTEN TIEN: 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adyertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EJEjE&STIEI ^XjJkJD. Kistowsky had die taal niet verwacht van de anders zoo onderworpen zachtaardige vrouw. Ofschoon tot razernij gedreven door haar verzet kon hp niet nalaten, haar vol bewondering aan te staren. Hoezeer geleek zij op dat oogenblik op haar moegefolterd vaderland, dat eveneens het edel hoofd bleef ophefFen onder elken smaad en grooter was dan de machtige verdrokker Maai wedeiom zegepraalde de slechtere mensch in hem en riep hij uit Constantijn behoort u niet toe Hij is Rama- noff's kind." h-Ja, maar hij is ook het mijne. Ik werd zijn moeder, want ik heb hem opgebracht ten koste van mijn nachtrust, van mijn geld, van mijn zorgen. De knaap heeft een pleegmoeder, maar geen pleegvader meer. En nu, ga hem vaarwel zeggen, ik yolg u. Herinner u wat ik u zeide." Voor het eerst in zijn leven volkomen over- wonnen, gehoorzaamde de balling haar aan haar, die hij van zijn haard verjaagd had ij tiad hem achterna en tegen den post der deur geleund, zag zij hem voor het bedje neder- knielen en in krampachtig snikken losbarsten. Bij durfde het kind niet wekken, maar kuste in wanhoop de handjes, die op het dek rustten. Er verliep een kwartier, zonder dat hij de kraeht gevoelde, zich van zijn zijde weg terukken. Eindelijk keerde do herimiering aan zijn bedreig- de eedgenooten in hem weer en hief hij zich pjjnlijk overeind. Een oogwenk nog aarzelde hp zou hij zich nederwerpen aan de voeten zijnei vrouw en haar nog eenmaal om genade smeeken z/btella, begon hij, „er is nog een laatste zaak tusschen ons te regelen het geld." z/Onnoodig," antwoorddezjj hooghartig. „Wij hebben nog ongeveer dertig duizend gulden jaarlijks over. Gij zult er mij maandelijks duizend van doen toekomen door middel van uw bankier, wien .ik mijn toekomstig adres zal opgeven." Zelfs in haar vernedering kon hij haar tot geen enkele laaghartigheid dwingen, schonk zij hem meer, dan zij voor zich zelve en het kind lehield. z/Hebt gij voor het oogenblik genoeg klonk let op gebroken toon. z/Volkomen genoeg." "Vaarwel dan, Stella hij durfde de oogen met meer tot haar opslaan. z/Vaarwel, graaf Kistowsky." //Zoo gij misschien tot den volgenden morgen zoudt willen wachten z/Neen, als gij huiswaarts keert, zult gij ons niet meer vinden. ik neem uw vonnis naar de letter op. Gij zelf hebt het gewild. Indien ik u niet zoo grenzeloos minachtte, zou ik u zelfs in deze ure nog beklagen, want uw leven, uw behoud, uw naam, al wat u dierbaar was Zijn de onderhandelingen van Oostenrijk met Turkije nu afgebroken ot niet De Weensche pers spreekt van afbreking zonder meer, en bedoelt dus blijkbaar een atbreking voor goed Het schijnt wel waar te zijn, dat er moeilijk- heden zijn gerezen, maar ot men daarom reeds recht heeft van een delinitieve afbreking der onderhandelingen tusschen Weenen en Konstan- tinopel te spreken, is nog twijfelachtig. Uit de bewoordingen van een half-ambtelijk vertoog in de //Boedapester Korrespondenz" zou men opmaken, dat de onllerhandelingen nog niet voorgoed zijn afgeloopen. In een bericht uit Berlijn wordt gezegd, dat Oostenrijk-Hongarije had verlangd dat Turkije de inlijving van Bosnie en Herzegowina schriftelijk zou erkennen en hiertegen schijnen de Turkeu bezwaren te hebbeu. De Weensche pers vaart heftig uit tegen Engeland, daar ze aan deze mogendheid de sehuld geeft, dat de onderhandelingen zouden zijn afgebroken. Het //Wiener Tageblatt" schrijft, dat de stemming der Porte plotseling veranderd is en dat wel onder onmiskenbaren druk van den Engelschen gezant. De Engelsche invioed, zegt het blad, heeft de openbare meening tegen ons opgezet en de Porte waagde het, wegeus die tegen ons opgezette openbare mee ning, niet de onderhandeiingen voort tezetten. //Men moet zich afvragen, hoe het optredon van Engeland in overeenatemming kan worden gebracht met de steeds van Londen uit ver- breide bewering, dat de Engelsche staatkunde op de handhaving van den vrede gericht is". In een bericht uit Konstantinopel wordt echter gemeld, dat in de omgeving van den grootvizier verluidt, dat Engeland aan Turkije een vergelijk, zoowel met Oostenrijk-Hongarije als met Boelgarije heeft aangeraden en niet afgeraden. Volgens den correspondent te Konstantinopel van de //Standard", komt het antwoord van Turkije op de gemeenschappelijke Balkan-nota van Engeland, Frankrijk en Rusland hierop neer, dat de Turksche regeering niet genegen is het Kretenzische vraagstuk te onderwerpen aan het oordeel van een Europeesch congres, wijl dat vraagstuk slechts Turkije en enkele groote mogendheden aangaat, ter wijl de aan- spraken, die Servie en Montenegro willen doen gelden, enkel Oostenrijk-Hongaiije aangaan. De Turksche regeering is daarom van oor deel, dat genoemde kwesties niet thuis hooren berustle bij mij. Van het oogenblik at waarop ik van uw zijde verjaagd ben, zijt gij verloren. Ga thans, uw benden hebben u noodig." Zonder haar maar een blik toe te werpen, snelde hij van daar. Zij had gelijk gehad, zijn breeders behoefden zijn steun zij alleen, de trotsche vrouw had hem niet noodig Verloren Dat woord bleef hem achtervolgen als een vonnis in het laatste oordeel, terwijl hij zich voortspoedde door Dublin's donkere straten. Verloren Hij trachtte er mee te spotten en tot zichzelf te zeggen, dat zij slechts een nieuwe Gassandra was, dat de voorspelling dier hooghartige rouwprofetes leugenzou blijken. Zoo ook had men gemeend in de dagen van Priamus, en toch was het machtige Troye ge vallen Maar zij zou zich bedenken en niet heengaan hij zelf zou spoed maken met zijn zending, desnoods de helft der taak aan den onder- voorzitter opdragen, zoodoende zou hij tijdig genoeg weerkeeren, om haar vertrek te belet- ten Hij zou zich verootmoedigen voor haar, al ware het dan ook slechts ter wille van het kind, dat hem zoo dierbaar wasEn steeds haastiger snelde hij voort. Reeds anderhalf uur later bereikte hij geheel verhit en uitgeput zijn woning. Het was nacht en toch was alles verlicht en vond hij de dienstbode reeds op. z/Waar is de gravin riep hij hijgend uit. Mevrouw is een kwartier geleden wegge- reden met den jonker." op het program voor een Europeesch congres. Daarentegen is de Turksche regeering van opinie, dat het Boelgaarsche vraagstuk, en ook de kwestie der door Oostenrijk-Hongarije en door Boelgarije aan Turkije te betalen schade- loosstelliug, wel op het program van het congres moeten worden gebracht. Voorts wordt geeischt, dat de mogendheden Turkije moeten waarborgen tegen nieuwe in- breuken op zijD rechten. Dan moeten de buiten- landsche postkantoren in Turkije worden ge- sloten. Ook wordt nog door de Porte geeischt, dat het program door den Sultan zal worden goedgekeurd. Maar, naar de correspondent verneemt, is het buiten twijfel, dat de Saltan zijn goed- keuring zal verleenen. De correspondent te Konstantinopel van de Londensche //Daily Tel." hangt een treurig tafereel op van de moeilijkheden, waarmee de partij der Jong-Turken heeft te kampen. De reactie treedt iederen dagdriester op. De pers" organen der Jong-Turken beschuldigen er de partij des Sultans van het janhagel van wapenen te voorzien en misdadigers de hand boven het hoofd te houden. met het oogmerk een al- gemeene moordpartij op touw te zetten. Dit zou misschien kunnen gescbieden met de hulp van de Albaneesche lijf'garde van den Sultan. Die lijfgarde zal worden ontwapend en outslagenmaar de Jong-Turken hebben daarin een zwaar hoofdzy vreezen dat de Albaneesche garde zich "gewapenderhand daav- tegen zal verzetten. Daarom beraamt de Turksche regeering het nemen van krachtige maatregelen o. a. worden in deu Bosporus oorlogsschepen verzameld er worden betrouwbare troepen om Konstantinopel saamgetrokken, ten einde de Albaneezen te kunnen in bedwang houden. Met een en ander zou de afkondiging eener militaire dictatuur kunnen gepaard gaan. In alle Belgische kerken is Zondag een gezamenlijke brief van de Belgische bisschop- pen voorgelezen, waarin ze, naar aanleiding van de annexatie van den Congo, hulde bren gen aan Koning Leopold, en den wensch uit- spreken, dat het Belgische volk zijn plicht van weldadigheid, mensehlievendheid en bescha- ving jegens de negerbevolking zal vervullen. Voorts gelasten ze op Allerheiligen in alle kerken een plechtig Te Deum te doen zingen, ter viering van de overneming van den Congo. De overdracht van den administratieven z/Groote gerechtigheid En waarheen z/Dat mogen wij niet zeggen," luidde hetbeslist. Hoe Gij durft mij dat weigeren," schreeuwde Bolislav. //Zoo gij het volhoudt jaag ik u alien op staanden voet weg." z/Zooals de graaf het veidangt. In dat geval zal mevrouw ons in dienst nemen." Hij knarste van macbtelooze woede op de tanden. Wederom had hij vergeten, dat Stella alleen rechten op haar hart bezat. En hij vluchtte zijn kamer binnen om zich in de eenzaamheid te herstellen van het doodend lewustzijn, dat hij voortaan alleen was, door eigen wil, voor immer verlaten. Geluk en liefde hadden hem staande gehouden. Jij gevoelde weldra, dat de miskende vrouw gelijk lad gehad; met haar heengaan was hij verloren. Hij poogde, in zijn bitterheid tegen haar, te toonen, dat hij dezelfde was gebleven en wijdde zich meer dan ooit aan zijn vergeldingstaak maar de wanhoop doodde hem iu al wat hem omringde, zag hij haar beeld terng, vond hij een herinnering aan haar vroegere teederheid aan haar vergoding weer zij alleen was dood voor hem, en met die wetenschap werd de zelf- zuehtige liefde, herschapen in een hartstochfe- ijke vereering, een onmetelijk verlangen naar haar, dat niet bevredigd kon worden, want een ieder bewaarde het stilzwijgen omtrent Stella en haar verblijfplaats. Drie maanden later werd hij bedlegerig. Her- haalde bloedspuwingen namen zijn laatste krach- ten mee hij was opgegeven door zijn genees- 8>it biatl veyocliijnt MaanJag-, WoensdaST- en Vrijdasa.vond, «Hgezonderd op Feestdatren. I.ij de Firma I". J. fAS UK SAXHE <e Ter leuzen. Burgemeester en Wet bonders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel J2, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den ver- koop van alcokolhoudenden drank anderen dan sterken drank van MARIE LOUISE AUDENAERD, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, voor het rechter voor- lokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 8 en geleeen aan den Baandijk. Binnen twee welcen nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 27 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. BurgemeesteT eri"van de gemeente TER NEUZEN roepen LijjMjjdff np al de in deze gemeente zich bevindende verloMv.'fi^rs van de Landweer, met uitzondering van iu:n,'V t(,i dit jaar overeenkomstig art. 11 der Landioeerwer^fte/ule wapenen zijn geioecst, en van hen die krachten^*mi. 15 der Landweerwet van dm werkelijken dienst ontheven zijn, om op ct. 11 ttnilag 23 November <y,.s.des voorm. 11 uur, voor wal betreft de verlofgangers van de lichting 1908, wier namen beginuen met de letters A tot en met L, des namiddags 1,30 uur voor wat betreft de oyerige verlofgangers van die lichting, en des namiddags 2,30 uur, voor wat betreft de verlofgangers van de lichting 1905, wier namen beginnen met de letters A tot en met L; b. Dinsdag 24 November a.s., des voorm. 8,30 uur, voor wat betrett alle overige verlofgangers, in de voormaiige infirmerie te Ter Neuzen tegen woordig te zijn, ten einde overeenkomstig art. 29 der Land weerwet 1901 door den Landweer Districts-Commandant te worden onderzocht, en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Landweerwet lo. de verlofganger van de Landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien waarop hem de veriofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze den veriofpas, hem bij de Land weer of laatsteiijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opmeuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt. of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling" van de verplichting in het vorig lid ora- schreven, binnen den daarin vermelden termijn zyn veriofpas bij aangeteekenden brief ter afteeke- ning toezenden aan den burgemeester zijner laalste woonplaats binnen het Rijk. De veriofpas wordt hem door dien Burgemeester bij aangeteekenden bnei teruggezonden (Art. 24); 2o. de verlofganger van de Landweer, die zich in eene andere gemeente gaat veetigen, geeft daarvan kenni - aan deu Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn veriofpas voor gezien teekene (Art 25); 3o. de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dar, gedurende een jaar buiten 's lands begeven (Art. 27); 4o. de verlofganger, die de artt. 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin ge- durende ten hoogste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 28); 5o. de verlofganger van de Landweer verschijijt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingatukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zukboekje en van zijn veriofpas (Art. 31); 6o. het Crimineel VVetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de Landweer, dat zich onder de wapenenen bevindt, van toepassing, en, metopzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele Landweerpersoneet. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn a. zoolang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeliug van de Landweer of bij een der korp- sen van het leger bevindt b. gedurende den tijd dien het in art. 29 bedoeld onderzoek duurt c. in het aigemeen, wanneer het in uniform is ge kleed (Art. 21) 7o. behoudens het bepaal !e bij art. 21, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde hpis van bewaring, door den Districts-Commandant worden opgelegd aan den verlofganger a. die zonder geidige reden niet bij het onderzoek verschijnt b. die, diiaJ'iih.j.vej-sehenen zijnde, zonder geldigg reden niet voorzien is' van de bij art. 31 ver- meide voorwerpen c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be- vonden d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont(Art. 32); 8o. onverminderd de straf, in art 32 vermeld, is de ver lofganger verplicht, op den daartoe door den Districts- Commandant te bepalen tijd en plaats en op de iu art. 31 voorgeschreven wijze, voor hem te verschij- nen om te worden onderzocht (Art. 34' 9o. de verlofganger, die zich hij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. lo. van art. 32 bedoeld of met overeenkomstig art. 31 voor den Districts-Com mandant verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert subs 2o en 3o. van art. 32 vermeid, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minis ter van Oorlog bepaald (Art. 35); lOo. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe- ping voor den werkelijken dienst, wordt alsdeserteur behandeld (Art 36). Ter Neuzen, 28 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1