A I y e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5217. Dinsdag 27 October 1908. S1UESNTSRAAD. Kamer yan Koophandel en Fabrieken. Buitenland. 48e Jaargang. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde F E UILlYtO N. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 e f o on No. 2 5. Inzen van 1 November 1908 tot en met 28 Febrnari 1909. VERKIEZING H. W. R. KRAMER, J. A. VAN ROMPU en A. TH GLENS, Liet de toestand op't Balkan-schiereiland zich de laatste dagen vrij gunstig aanzien, nu is er weer een kink te meer in den politieken kabel gekomen. 42) z/Sla mij", zeide zij trotsch. ,/Zelfs dat zou mij niet meer van u verwonderen." Zijn arm viel weder neer. Maar de uitdruk- king van zijn gelaat was schrikwekkend, toen hij met die kalmte, welke de voorbode van een vreeselijke uitbarsting van toorn is, hervatte z/Dus hebt gij mij en de mijnen verraden Een fraaie taab voor gravin Kistowsky." elk zou zelfs een vijand niet verraden" ant- woordde zij tier,/zooveel minder u. Maar nooit zal ik toestaan, dat er met mijn medeweten een misdrijf gepleegd wordt". "O Wij beboeven niet over de beteekenis der woorden te twisten. In mijn oog zijt gij niets meer dan een verraderes, een spion, een handlangster der poliije. Weet gij welke ge- volgen uw daad zal hebben? De overheid was sedert eenige maanden in slaap gewiegd door de betrekkelijke rust, welke op het eiland heerschtemen bewaakte onze partij minder nauwlettend het oogenblik was gekomen een beslissenden slag te slaan. Dank zjj u zullen ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De egrete drnoop, die zich daarin legde, was het afspringen van de onderhaudelingen tusschen Oostenrijk en Turkije en nu is de tweede er ongelukkigerwijs ingedraaid, doordat ook de samensprekingen tusschen bet laatste land en Boelgarije plotseling afgebroken zijn. De onderhandelingen zijn afgestuit op de kwestie der Oostroemelische scbatting. Oost- Roemelie, tot voor de inlijving bij Boelgarije nu eenige weken geleden bestuurd door vorst Ferdinand van Boelgarije als Turksch gouverneur, was aan Turkije schatplicbtig. Nu de Boelgaren 't land ingepakt hebben, willen zij ook de scbat ting voor Turkije inpalmen. Daarmee schijnt men 't te Konstantinopel niet eens. Mogelijk is de Turksche regeering te vinden voor een flinke alkoopsom haar rechten af te staan. Evenwei de Boelgaarsche afvaardiging is naar Sofia teruggekeerd met de boodscbap dat de onderhandelingen mislukt zijn. Zij zou er echter nog eens bij haar regeering op aandringen, om tegemoet te komen aan den eisch van de Porte. Woekowits, de Montenegrjjnsche gezant, is, door zijn aanhouding te Agram, een volksbeld geworden. Te Belgrado zijn duizenden met fakkels naar bet hotel Moskwa gegaan, om een huldebetooging te houden voor Woekowits, die met een bijzondere opdracht naar Belgrado gezonden is. Professor Dasits bield een rede, waarin hij zei, dat beide Servische staten bereid waren, hun rechten te verdedigen. Woekowits verzekerde, dat Monte negro schouder aan schouder zou staan met Servie, waar bet gold de belaDgen van den Serviscben stam te verdedigen. Serviers hadden alles wat ze bezaten duur met hun bloed moeten betalen. Van de wijsheid van beide vorsten was te verwachten, dat' de belangen van den Servischen stam zouden worden bescbermd. Woekowits rede werd stormachtig toegejuicht. Onder juichkreten ter eere van koning Peter en vorst Nikolaas en verwenscbingen tegen Oosten rijk, trokkeu de betoogers af. De vorst van Montenegro beeft andermaal een oorlogszucbtig manifest doen aanplakken Daarin beet 't o. a. Montenegrijnen, gij bebt uw bloed gestort voor de vrijheid van Bosnie en Herzegowina. In Herzogewina zijn duizenden graven, waarin het tbans tot stof vergane gebeente rust van uw dappere kameraden. De voet van den vreemdeling treedt nu over die graven en een vreemde hand zal voortaan aan die broederarmen, welke eens smeekend naar u werden uitgestrekt, bedwingen. Monteuegrijnen, hebt vertrouwen en hoop. De tegenwoordige toestand der Servische landen is slechts van voorbijgaanden aard. Onze zon zal eens helderder schijnen en ons meer warmte en licht geven dan thans. De Parijsche correspondent der Daily-Tel." beeft een onderhoud gehad met een Oostenrijksch de oogen eensklaps opengaan, en men zal nog dezen nacht tal van ongelukkigen aanhouden, die uw trouweloosheid op het schavot zullen boeten". z/Bolislav!" riep zij nit//gij bebt het recht niet mij te beleedigen z/Stel u gerustwat ik u te zeggen had, is weldra afgehandeld. Ik begeef mij weer op weg, om persoonlijk diegenen, die nog bijtijds te verwittigen zijn, te redden. Het zal morgen wezen eer ik terugkeer, en bij mijne terugkomst wil ik u hier niet meer vinden". //Wat bedoelt gij?" stotterde de jonge vrouw. z/Gij schijnt al zeer stompzinnig te zijn ge worden Mij dunkt het ware niet moeilijk ge- vallen, te voorzien wat gebeuren moest. Ik kan niet aan de zijde van een trouwelooze vrouw voortleven ik verjaag u uit mijn woning Alles duizelde om Stella been. Het was haar, als blikte zij plotseling in een hel, die zich voor haar voeten opende en baar golven van vuur tegenbraakte. Zij werd verjaagd door hem, die haar alles dankte, verjaagd uit de woning, die de bare was weggezonden in de wijde wereld. Zijn daad was zoo laaghartig, dat zij niet eens om genade wilde smeeken. Ofschoon zoo bleek, dat bet scbeen alsot zij diplomaat-in-ruste, wiens staatkundige ervaring zelfs teruggaat tot den Fransch-Duitscben oorlog. Deze liet zich op niet zeer vleiende wijze uit over de staatkunde van den Donau-staat, inzake Bosnie en Herzegowina. Hij achtte den vol- brachten staatsgreep niet alleen onverstandig, maar gevaarlijk voor Oostenrijk zelf. Hij her- iimerde aan de sombere voorspelling van een diplomaat, na bet verdrag van Berlijn, dat het Balkan-Schiereiland Oostenrijksch graf zou worden. Toen Bismarck Andrassy overhaalde om de Donau-monarchie in Bosnie en Herze gowina te verstrikken, had hij een tweeledigen zet op het oog. In de eerste plaats wilde bij Oostenrijk achadeloos stellen op eens andersmans kosten. In de tweede plaats wilde hij elke nauwe toe- nadering tusschen Oostenrijk en Rusland voor- komen. Bismarck zal toen weinig hebben ver- moed, dat de Donau-staat nog eens zoo ver zou gaan de bezette gewesten in te lijven. Op 't oogenblik, zoo zei de zegsman van het Britsche blad, moest men te Weenen een eenigszins be- hagelijk gevoel van eigenwaarde hebben, omdat de Oostenrijksche staatkunde Duitschland in verlegenheid gebracbt had. Maar dat vertnaak was duur gekocht. Bis marck was er indertijd in geslaagd een breuk te bewerken tusschen Engeland en Oostenrijk, hetgeen met beider belangen in strijd was. Thans bad Von Aerenthal die kloof nog ver- wijd. In 1878 dacht Engeland, dat Oostenrijk zou willen dienst doen als nuttige buifer tus schen Rusland en Turkije. Nu Oostenrijk echter van die buffer brandhout heeft gemaakt om er zijn eigen oven mee te stoken, was Engeland terecht zeer boos. De staatsman gaf tenslotte zijn vrees te ken- nen, dat alle Servische elementen op den Balkan zich tegen Oostenrijk zouden vereenigen en Rusland wellicht, als beschermer der slaven de Serviers zou steunen, terwijl Turkije een opstand in het hem ontnomen gebied met welgevallen zou zien. Dit zou tot een alge- meenen Balkanbrand kunnen leiden. TER NEUZEN, 26 October 1908. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling lugekomen stukkenaangehouden zaken vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting idem kohier schoolgeld 4e kwartaalbehandeling reclames hoofdelijken omslagvaststelling ge- meentebegrooting voor 1909. Voor een overvol kerkgebouw nam gisteren- namiddag de beer Ds. J. van den Berg, gedurende 6 jaren predikant bij de Geref. kerk alhier, af- scbeid van die gemeente, wegens vertrek naar levenloos aan zijn voeten moest neerstorten, hield zij zich staande, kaarsrecbt, het fraaie hoofd vol trotsch achterover geworpen. z/Bolislav Kistowsky", sprak zij met een stem, waarin de klank van een edel metaal scheen te weerschallen, //wat gij thans doet is eerloos gij zult dat eenmaal erkennen, want hoe diep men ook vallen mag, wanneer men eenmaal de ridderlijke natuur bezat, keert er nog somtijds een herinnering aan vroegere beginselen in den mensch weermaar dan zal het te laat zijn hetgeen thans tusschen ons voorviel, kan heel de toekomst niet uitwisschen. Lang heb ik ge- duld met uw zwakheden gehad, lang de zorgen en pijnen gedragen, die uw hand mij oplegde ditmaal hebt gij het onherstelbare tusschen ons gebracbt. Stella Wolksky is voortaan dood voor u. En nu, ga, bet zal zijn zooals gij beveelt, binnen een paar uur zal ik voor altijd dit huis verlaten hebben. Zoo gij Oonstantijn nog wenscht te zien, kunt gij thans afscheid van hem nemen." //Oonstantijn," mompelde hij, plotseling ont- nuchterd door den geeselslag barer woorden. z/Hij blijft immers bij mij In de oogen der gravin flikkerde voor een seconde de uitdrukking eener leeuwin, aan wie men haar welp zoekt te ontrooven. Feijenoord. sprekende naar aanleiding van Pbilippensen 1 3. Aan het einde der godsdienstoefening werd de scheidende leeraar toegesproken door den ouderling, den heer H. van Wijck, op wiens verzoek de gemeente aanhief psalm 121 4. Bij Ministerieele beschikking zijn de havens en de reede van Ter Neuzen aangewezen als havens en reede die schippers van vaartuigen, komende uit landen ot plaatsen door den Minister van Binnenlandsche Zaken besmet ver- klaard, of aan boord waarvan een geval dier ziekte tijdens de jongste zeereis is voorgekomen mogen aandoen, alvorens bun scbip bet gezond- heidsonderzoek, voorgeschreven bij de wet van 28 Maart 1877, te hebben doen ondergaan. Gisteravond werd door het muziekgezel- schap //De Vereenigde Werklieden" opde boven- zaal van het cafe //La belle vue", bij den heer A. de Zeeuw, een concert gegeven, dat uitne- mend geslaagd mag heeten. Door eene der vereeniging zeer genegene zijde, waren voor deze gelegenheid een aantal eerste krachten uit Gent disponibel gesteld voor de uitvoering van een inderdaad artistique program- ma. Naar we vernamen was bet programma door de vereeniging binnen den tjjd van twee weken ingestudeerd. Te meer dus komt haar en den directeur, den heer A. Eeckhout, een woord van lof toe, voor de wijze waarop dit werd ten gehoore gebracht. De uitvoering toch liet niets te wenschen. De verschillende nummers voor vol orkest, o. m „Fleur des Champs" en z/De Vogelhandelaar" werden metgroote zekerheid uitgevoerd. De solonummers, waarbij de heeren van elders blijk gaven van hun kunnen, boden bepaald kunstgenot. Vooral wekte bewondering hetgeen de beer Alyn in zijn //Air varie, voor tuba" ten gehoore bracht. Maar ook de overige solisten, de beer Fricot voor fluit, de heeren Pynnaert en Willame in hun //Conversation voor clarinet" en de heeren Moortgat en Bailleux in hun //duo voor bugle en piston", oogstten alge- meenen bijval in. Op vereerend verzoek werd het nummer voor de clarinetten herhaald, ter wijl ook een der solo-nummers van den heer Eeckhout, voor piano, gebisseerd werd. Ge- noemde heer toonde zich dezen avond voorts niet alleen een uitnemend directeur, maar ook accompagnateur. Het was een avond die liefhebbers van muziek op de juiste waarde weten te schatten. Er was een druk bezoek en het woord van dank dat de voorzitter aan het eind uitte ten opzichte van directeur en werkende leden, zoowel als aan bet adres der stille kracht, die op onbekrom- pen wijze de vereeniging steunt, ook thans weer door bet ter harer beschikking stellen van zulke uitnemende artisten, was zeker alien hoorders uit het hart gegrepen. Voor zeker geldt hier, zoowel voor de werkende leden der vereeniging als voor de hoorders die perzik smaakt naar meer. Zij stiet een luiden spotlack uit, die akelig door de nachtelijke stilte weergalmde. z/Ja, gij zoudt wenschen, mij ook nog mijn kind te ontstelen, niet waar Dat komt overeen met al uw overige daden, maar ik tart u daartoe. Ga den knaap aan elke recbtbank der wereld opeischen, geen, die u niet zeggen zal, dat bij bij zijn pleegmoeder behoort." //Pas op, Stella," bromde hij, //drijf mij niet tot bet uiterstebet kind is mij lief, ik wil niet van hem scheiden. Het kost mij slechts een handgebaar, om hem in mijn armen te nemen en hem over te brengen naar lieden, die hem voor mij verzorgen zullen." Bolislav had gemeend, dat zijn woorden haar in het stof zouden dringen. Zij riepen slechts nog somberder uitdrukkingen op haar gelaat te voorschijn. z/Het is wel," sprak zij schijubaar bedaard. z/Ga tot hem en beproef bet, want liever dan Constantijn acbter te laten aan den man, die hem zou leeren een ellendeling te worden zooals gij, zal ik de hulp der politie inroepen, om hem voor altijd tegen u te beveiligen." (Slot volgt). TER VKimSCHE (111.1 ST. Oit blad verscliijnt Ulaandag-, Wot De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen itondrrdag den 29 October l!IO§, des vQormiddags te 10 are. Ter Neuzen, den 26 October 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor bet publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 26 October 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen hiermede ter openbare kennis: dat op 1 rij/trty. den £7 November ltMIM, van des voormiddags elf tot des namiddags 66n ure, ten Raadhuize dezer gemeente, zal plaats hebben eene verkiezing van drie leden van de Hamer van Hoopliundei eo Fabrieken te Ter Neuzen, en zulks ter vervulling der plaatsen van de heeren die met 1 Januari 1909 aan de beurt van aftreding zijn. De stemming gescliiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met Let zegel der gemeente gewaarmerkte stembriefjes ten minste acht aagen voor den dag der verkiezing door den Burgemeester aandekiesgerechtigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembriefjeB geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaar- merkt met het zegel der gemeente, welke onderteekend of zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Ter Neuzen, 26 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. - en Vrijilagjavond, nit^ezonderd op Feestda^en. bij de Flrma J* VAX IIE 8ANDE te Ter Weiizen* OHBa «fflagHj3aBEVB^mCTgBBBaBE«a«EgBng»»IMWHa*aS1WWIIM»iillM HH

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1