Gemengde berichten. Landbouwberichten. Suikerpulp. (Vekvolg.) 1 rachten we thans een vergelijking te maken tusschen den prijs van mangelwortels suikerpulp. De inangelwortels kenmerken zich door een hoog gehalte aan licht verteerbare koolhydraten. De Jaapjesbiet of Groenkraag bezit zelfs tot 10 suiker. Het eiwitgehalte is gering en voor een groot deel zelfs onverteerbaar. Het vetgehalte is zoo gering, dat het voor ons doel geheel bniten bespreking kan blijven. Maar W6 dienen nog een punt in behandeling te nemen voor dat we aan ons eigenlijk onderwerp de aandacht wijden. We zien vaak dat het er op toegelegd wordt, zeer groote bieten te kweeken, teneinde daardoor de massa kilo's te vergrooten. Daartoe wordt zeer sterk met chili bemest. Ook zorgt men dat de bieten op den akker zeer ver van elkaar komen te staan. En het valt niet te ontkennen, dat men dan zeer groote bieten kweeken kan. Maar de totaal opbrengst aan kilogrammen Zou deze wel zooveel grooter zijn, dan wanneer men de bieten een kleineren afstand bezorgt. Men kan dan twee bieten hebben, waar bij wijden afstand slechts een groeien kan en zouden die twee bieten samen dan niet in gewicht dien eenen kunuen evenaren Mij dunkt van wel, soms zelfs zullen ze zwaarder wegen. Gaat het maar eens na, hoe de suikerbieten (waarvan we al zeer gemakkelijk de opbrengst in kilogrammen kunnen te weten komen) die een zeer wijden stand hadden meestal in K.G. het tegen een nauwer staand gewas moeten afleggen. Over het algemeen worden de bieten te wijd gezet ook om tot het maximum aantal kilo grammen per gemet te geraken. Zoo lang- zamerhand begint men de cultuur van bieten in dit opzicht te herzien, en mijns inziens te recht. Maar er is meer Groote bieten onder- gaan eene verandering in scheikundige samen- stelling. Met de grootte der bieten neemt het gehalte aan droge stof at. Wat zeggen wil, dat de toename in gewicht wordt teweeggebracht door een hooger watergehalte. En met de toe- name van het watergehalte neemt ook het gehalte aan ruw eiwit toe, maar het gehalte aan suiker af. Ziehier eenige cijfers 0.9% G.4% 0.8 10.1 Mangelwortels groote v kleine Mangelwortels middelsoort 89.5 86.5 88.0 .0.8 8.3 In verband hiermede is voor den onderzoeken- den landbouwer een mooi arbeidsveld open. Men kan nu n.l. door proeven eens nagaan, bij welken afstand der bieten in en op de rij, men per gemet niet alleen het grootste aantal kilo grammen oogsten kan, maar in verband met bovenstaande cijfers, hoe men de grootste hoeveelheid voedende stoffen verkrijgt. Dat deze redeneering ook voor de suikerbietenteelt opgaat spreekt wel vanzelftrouwens dat de kleinere bieten het grootste gehalte suiker hebben, is algemeen bekend. Gemakkelijk zal men inzien, dat de groote bieten met hun hooger eiwit en watergehalte, bij bevriezing in den winter het spoedigst tot rotcing overgaan, wat geen gering inconvenient moet geacht worden. Wanneer we dus onze beiekening gaan maken, dienen we aan te geven met welke bieten we te doen zullen hebben. Nemen we dan de middensoort-bieten en wel de Jaapjesbiet. Deze bezit aan verteerbaar eiwit een gehalte van 0.1 en aan verteerbaar ruwvezel stikstofvrije extractiefstoffen 8.6 1 K.G. eiwit levert 0.235 K.G. lichaamsvet en 1 K.G. ruwv. -f st. extract. 0.25 K.G. We vinden dus dat 100 K.G. bieten kunnen leveren 2.17 K.G. lichaamsvet. Maar we mogen niet vergeten, dat voor kauwarbeid en verterings- arbeid 28 °/0 verloren gaat, zoodat er 72 effectieve voederwaarde voorhanden is. 100 K.G. bieten leveren dus 2.17 X 0.72 K.G. 1.56 K.G. lichaamsvet. En daar 4 K.G. zuiver zetmeel leveren kan 1 K.G. lichaamsvet, kan men zeggen dat in 100 K.G. voederbeeten aanwezig zijn, 4 X 1.56 6.24 zetmeelwaarde eenheden. Dus in 1000 K.G. vindt men 62,4 zetmeelwaarde eenheden. En deze kosten in den tegenwoordigen tijd, rond 10. Het valt nu ge makkelijk om uit te maken, dat 1 zetmeelwaarde- eenheid in voederbieten, met den tegenwoordigen marktprijs, moet betaald worden met ruim°16 cent. Hieriunert men zich nu nog de zetmeel- pqjs in suikerpulp, die 12 was, dan merkt men, dat een zetmeeleenheid in voederbeeten, thans 4 cent duurder is dan in suikerpulp. Dit is een verschil, dat voor een boer, die duizenden kilogrammen bieten per jaar ver- I 200 zachties aan begint mee te tellen. Er komt echter nog iets bij. Door het bewaren der bieten gedurende den winter valt geregeld een verlies te constateeren en wel voornamelijk een verlies aan suiker. Heilriegel nam een verlies waar van 1.3 °l suiker bij bieten, die bewaard werden van 1 October tot Maart. Ook in onze streek werd dit jaar door een landbouwer een verlies van rnim een proceut suiker geconstateerd. Laat dit nu eens een zeer hoog cijfer zijn en nemen we nu eens een gemiddeld cijfer aan, n.l. een verlies van 1 procent suiker. Wat wil dat dan zeggen in de taal der voedingsleer Niets minder dan dit, dat op elke 1000 K.G. bieten 10 K.G. suiker ver loren ging. Nu kan een K.G. bietensuiker in het lichaam 188 gr. vet afzetten, dus 10 K.G. kunnen 1,8b K.G. vet afzetten. En dit ging per 1000 K.G. verloren. In zetmeel eenheden uitgedrukt zeg ik, gingen 7.52 zetmeeleenheden verloren. Een zetmeeleenheid in bieten kost thans 16 cent, zoodat per 1000 K.G. bieten, die van October tot Maart bewaard worden 7.5 X 16 c^.' J verloren gaat. Dit wordt per vijftig duizend kilogram bieten een verlies van 60. Voorwaar niet gering te schatten. De suikerpulp verliest bij bewaring gedurende den winter niets, mits goed droog bewaard, waarop ik later terugkom. Alles te zamen genomen sprekelijk volhouden, dat de suikerpulp de vergelijking met de voederbieten uitstekend doorstaan kan. Voegt ge me toe, //de bieten zijn niet altijd zoo duur AccoordMaar bij daling der voederprijzen, zal de suikerpulp volgen, zoodat de verbouding wel ongeveer bewaard zal blijven. A. Z. Dinsdag werd te Knijpe (Fr.) boeldagge- houden bij eene hoogbejaarde arme weduwe, van wie enkele familieleden uitkeeriug van de nalatenschap van haar overleden echtgenoot eischten. De koopers waren echter op de hand der weduwe, zoodat zij twee bedden kon inkoopen voor 10 cents, een paar stoelen 10 cents, en zoo naar evenredigheid. Yoor een zeer geringe som behield zij dus haar inboedel. De koude. Men weet, dat het sedert 1849 in ons land mag ik onweer- De onlangs te Amsterdam opgerichte Coo- peratieve Vereeniging voor Binnenlandsche Vrachtvaart heeft haar naam veranderd en is thans Cooperatieve Schippersvereeniging. Zij heeft kantoren geopend te Rotterdam en te Ruhrort, alwaar als chets zullen optreden in de eerste plaats de heer J. Brons, vroeger werkzaam geweest bij de Vereinigte Scbiffer Spediteure, en in de tweede plaats de beer Joh. Eifert, vroeger bij de firma Karl Schoers. Deze vereeniging, die eenige honderden leden telt, onder wie zoo wel eigenaren en schippers van Rijn- als binnenvaart, stelt zich ten doel, door regelmatige transportbevordering zoowel het belang van den schipper als dat van den handelsman te dienen. Men meldt uit Den Haag De politie heelt Woensdagavond de hand gelegd op een vreemdeling, die, naar gebleken is, hoogstwaarschijnlijk tot een international oplichtersbende behoort. Aan een der grootste hotels hier ter sted-e vervoegde zich Woensdagmiddag een vreemdeling en vroeg den portier of er uit Rotterdam geen telegrafische postwissel was gekomen voor deh heer Pizardini, directeur van de Oil Company Vacuum. Op het ontkennende antwoord ver- zocht hij te telefoneeren aan den vertegen- woordiger te Rotterdam van bovengenoemde maatschappij en te verzoeken den postwissel ten dringendste af te zenden. Toen de vreem deling ten tweede male terugkwam aan het hotel, vond hij daar den Rotterdamschen heer, dien hij een in het Engelsch gesteld telegram had gezonden, onderteekend Pizardini, behelzende de mededeeling //Ik heb mijn geld verloren zend mij dus onmiddellijk per draad twintig pond sterling." De geadresseerde had evenwel noch het telegram, noch het telefonische verzoek vertrouwd en was daarom naar Den Haag ge komen. Daar vond hij echter niet den directeur zijner maatschappjj, maar een hem onbekenden vreemdeling, die Fransch en Engelsch sprak, opgaf lid te zijn van de Fransche legatie en den heer Pizardini op straat te hebben ontmoet. Deze zou hem hebben opgedragen, aan het bovenbedoelde hotel den telegrafischen postwissel in ontvangst te nemen. De ontvanger van het telegram geloofde dit verhaal nog minder dan hij telegram en telefonische aanvrage had ver trouwd en riep een juist passeerenden agent aan, die den vreemdeling te kennen gat, dat hij t hem moest volgen naar het politiebureau. Mtolebeke (Kortnjk) op zoek naar den gevreesden met zoo warm was als in het begin dezer maand en reeds nu is het zoo koud, dat de laagst waargenomen temperatuur sedert 1849 te Utrecht voorgekomen overtroffen wordt Te Utrecht werd in 1866 en 1880 in October een minimum temperatuur van 2.1 C. ge- registreerd, maar in den nacht van 19 op 20 dezer daalde te De Bilt de temperatuur tot 2 gr. 7 C. onder nul. Het is das wel een der merkwaardigste feiten in de meteorologische gesehiedenis van ons land dat binnen zoo korten tijd de beide records voor hoogste en laagste temperatuur geslagen werden. Er is plotseling een periode van voor het jaargetijde stevige koude ingetreden. Het ergste is, dat wij hier niet te doen hebben met de gewone nachtvorsten. Onverwacht heeft de vorst haar intrede gedaan in Oost-Europa, zoodat gistermorgen van het vaste land alleen Frank- rijk en de zuidelijke landen vorstvrij waren. Daar van West naar Oost een sterke afval in temperatuur bestond, is het verklaarbaar, waar- om het Westen van ons land zooveel warmer was dan het Oosten. De krachtige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke luchtstroom transporteert de koude uit Oost- Europa naar het Westen. De algemeene weers- toestand is juist dezelfde, waarbij anders in Januari of Februari de strenge vorstperioden optreden, zoodat het te verwachten is, dat ook nu, al staan wij pas aan het begin van het koude jaargetijde, een vorstperiode van eenige dagen heerschen zal. Er is geen enkel klimaat, waar ook op aarde, dat vrij blijft van onverwacbte abnormaliteiten en al is het eenigszins buitensporig, dat reeds in de tweede helft van October de winter met voile kracht invalt, toch moeten wij ons voor- bereid houden op deze mogelijkheid. Wij ge- looven niet te veel te zeggen als wij het er voor houden, <jat het nu niet te doen is om een paar gure dagen, maar dat de algemeene weerstoestand in geheel Europa er op wijst, dat het thans zeer krachtige gebied van hooge luchtdrukking in het Oosten gepaard zal gaan met vrij strenge vorst en langer dan enkele dagen ook hier zal regeeren. (Vad.) Met het oog op de strenge koude worden de treinen van de StaatsspoOr thans reeds ver- warmd als tijdelijken maatregel. De officieele datum, waarop anders de ver- warming aanvangt is 10 November. Als een bijzonderheid kan wel worden gemeld dat te Warga een jong mensch reeds een tochtje op schaatsen heeft gedaan. In den nacht van 19 op 20 October vroor het zoo hard, dat te Leeuwarden het ijs 's morgens om 7 uur nog op de ruiten zat. Reeds nu worden van de Texelsche kust groote troepen rotganzen in zee waargenomen. Wijl deze vogels zich bijna nooit voor November in deze streken laten zien, zijn de weervoorspellers alweer gereed om vroegtijdige winterkoude aan te kondigen. Ook de kieviten scholen in de polders bijeen, alsof zij zich voor 't vertrek gereed maakten. To Hengelo heeft de plotselinge koude ten- gevolge gehad, dat een tweetal scholen vacantie kregen, daar er niet op gerekend was ze te verwarmen of de verwarmingsinriehting moest hersteld worden. Er schijnt echter verandering in het weer te komen. Een bandiet gepakt. Sedert ver- scheidene maanden was de gendarmerie van Daar bleek, dat de man geen lid van de Fransche legatie was en dat hij slechts een zeer gering bedrag aan geld bij zich had. Blijkens zijn papieren was hij Fransch onderdaan. Hij werd, na verhoor door den commissaris van politie der 2e afd., den heer Dietz, voor- loopig in verzekerde bewaring gesteld. Een verder onderzoek zal wellicht kunnen uitmaken, of de aangehoudene den heer Pizardini werkelijk heeft ontmoet. Dit zal echter niet gemakkelijk vallen, daar genoemde heer steeds reizende is en op het oogenblik zijn verblijf plaats niet met zekerheid bekend is. Dit de tweede verdieping van perceel Nieuwmarkt 9 te Amsterdam viel Donderdag- morgen -een meisje, bij het verrichten van werkzaamheden, op straat. Het werd zoo ernstig verwond, dat spoedig de dood intrad. Een 14jarige jongen die de vorige week te Gasselternijveenschemond met een riem in aanraking kwam in de fabriek //Oostermoer" en waarbij hem de eene arm bijna van't lichaam werd gedraaid, is te Groningen in het zieken- huis overleden. bandiet Gustaaf Landuyt, bijgenaamd Jakke Landuyt, die zich verscholen hield in de uit- gestrekte bosscfaen van het kasteel van den burggraaf senator De Jonghe van Ardoye, waar hij onderaardsche bergplaatsen voor allerhande wapens en schietvoorraad, geheime spelonken voor dag- en nachtverblijf had. Deze bandiet was de sclirik der streek ieder- een kende hem als een dief, een brandstichter, een roekeloozen kerel, bereid tot allerhande aanslagen en misdaden. Op hooger bevel van den procureur-generaal te Gent werd den gendarmerien gelast, alle middelen in het werk te stellen om den ge vreesden bandiet gevangen te nemen. Twee mannen der brigade gendarmerie van Thielt, verkleed als eenvoudige werklieden, doorkruisten de Ardoyebosschen gedurende vier dagen, zouder ergens een spoor van Landuyt te vinden. Den vijfden dag, rond 2 ure 's namiddags, toen de gendarm Adolf van Neer, als schilders- knecht verkleed, op zoek was in de bosschen, terwijl zijn wapenbroeder Desmet eenen verderen kant doorkruiste, ontwaarde hij op ko' ten afstand den opgezochten bandiet, gewapend met een knuppel. De zoogezegcfe schildersknecht naderde stil en vreedzaam, gelijk een eenvoudige wan- delaar. Plotseling sprong de gendarm op hem toe, keerde den slag van den knuppel af met zijnen opgestoken arm, greep Landuyt bij de keel en hield vast wat hij had. De twee mannen worstelden een kwartier lang, doch Landuyt moest het onderspit delven. Van Neer hield hem in bedwang tot dat zijn wapenbroeder, op het gerucht toegesneld, den overwonnen bandiet hielp in de boeien slaan. lag de van Nimy wiens vrouw, een willende opbergen, Nabij de draaibrug schuit van een schipper, pakje bankbiljetten veilig deze in den pot van de kachel gestopt had. De plotseling ingevallen koude bracht echter den schipper op de gedachte vuur te maken. En hij ontstak de kachel met het //oud papier" dat er in zaten vijf minuten later waren de 700 fr. opgebrand. Een boer te Vendes, bij Mauriac, schoot met een geweer naar een kat, welke er van door ging met een konijntje. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij verschrik- kelijke kreten. De hagels hadden zijn dochtertje, dat braambessen plukfce, getroffen. Het kind is doodelijk gewond. Te Sandrigo, een dorpje gelegen op 13 kilometers van Vicence, steeg de ballon //Elevia" op in bijzijn eener overgroote menigte. Plotseling volgde eene verschrikkelijke ont- ploffing, de ballon daalde met duizelingwek- kende snelheid en viel op het dak der kerk. De luchtvaarder werd in deerniswekkenden toestand aangetroffen. Enkele maanden geleden overleed teGent een man, zekere N., die men weduwnaar dacht te zijn. Thans zijn twee dames de nalatenschap komen opeischen. Een dezer vrouwen, mad. X., een Gentsche, trouwde te Londen met N., en uit dat huwe- lijk sproot een kind. Met de wettige huwelijks- akte, te Londen opgeraaakt, bewees zij haar recht op de nalatenschap zij is echter zoo ziek dat zij zelf niet naar Gent komen kan. Enkele jaren na dit eerste huwelijk trad N. zonder van zijn eerste vrouw wettig gescheiden te zijD, in Engeland in den echt met vrouw Y., een Engelsche. De schepene De Bruijne, vergezeld door den advocaat van mad. X., hebben zich naar Enge land begeven, ten huize van de eerste vrouw, om de noodige formaliteiten te vervullen en zij hebben nu het eerste (wettig) huwelijk in den Gentschen burgerlijken stand doen in- schrijven. Zij zal dus waarschijnlijk erven. Uit Odessa komt het bericht, dat zes Duitsche inwoners van de kolonie Mariendorf wegens lichte verwonding van een politieagent door den krijgsraad te Odessa ter dood veroor- deeld zijn. De toedracht der zaak toont weder eens welke ontzettende toestanden nog in het rijk van den Czaar mogelijk zijn. In het voorjaar kwam de politie-inspecteur met zijn schrijver naar het dorp Mariinskaja om een paardendief te arresteeren. De politie- man was smoordronken en raakte in dien toe- stanp in twist met een deodonschuldig mensch hij trok zijn sabel en verwondde daarmede verschillendelpersonen. lnmiddels hadden zich voor het dorpshuis een aantal menschen ver- zameld, die over het voorval spraken. De politie-inspecteur, dien oploop ziende, werd woedend hij begon te schimpen op de Duitsche bewoners, die zich //openlijk verzetten tegen de bestaande staatsorde" en schoot eindelijk uit het raam op de menigte. Hoewel de menschen buiten daarover zeer verstoord waren, waagde niemand het zich tegen den razeuden politieman te verzetten. Tot een jonge man, die zich vreeselijk op- wond een steen nam en dien naar het hoof'd van den inspecteUr wierp, zoodat hij viel. Hij werd nu ontwapend en in het arrestlokaal ge- sloten, wat zeker niet op zachtaardige wijae geschied zal zijn. De Duitsche dorpsschout stelde den gearresteerden inspecteur weder in vrijheid. Naar aanleiding van deze gebeurtenis werden 21 kolonisten gearresteerd en in de gevangenis te Odessa opgesloten. Drie hunuer werden na eenige weken in vrijheid gesteld 18 stonden terecht voor den krijgsraad en deze sprak 12 der beklaagden vrij, doch veroordeelde 6 hunner ter dood. De geheele gemeente Mariinskaja heeft een verzoek aan den Keizer om gratie voor de ver- oordeelden onderteekend. In de mijnen van Fleurus waren drie werklieden bezig met de schoorbalken van een galerij te versterken op een diepte van 607 meters, toen zij een verdacht gekraak hoorden. Zii wilden vluchten, maar een Distorting sneed hun den weg af. Twee hunner werden half onder het puin bedolven, maar zij konden zich loswerken en vluchten. De derde werd dood onder de ingestorte massa opgedolven. Uit Amoy, in de Chineesche Zuid-Oost- provincie Tukien, komen uitvoerige berichten over een wervelstorm die den 15en dezer ge- raw eiwit. suiker. water. get; Wa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6