No. 5216. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 24 October 1908. Buitenland. 48e Jaargang. FETJILLETOH. Predikbeurten. TWBEDB ZBXjJLID. Terwijl de Russische Minister van Buiten- landsche Zaken tusschen Petersburg, Londen, Parijs en Berlijn rondtrekt om de meeningen van de mogendheden tot overeenstemming te brengen, hebben Turkije en Boelgarije onder- handelingcn op eigen houtje aangeknoopt. En zie, dat is nu zoo wonderwel van stapel geloopen, dat de voorbereidende samensprekingen thans reeds afgeloopen zijn, en de eigenlijke onder- handelingen kunnen aanvangen. Dit wil zeggen, dat de onderhandelaars het al vrijwel eens zijn over den grondslag, waarop de overeenstemming tusschen Turkije en Boelgarije zal tot stand komen. Op zulk een goede verstandhouding tusschen Konstantinopel en Sofia zal men te Londen wei niet verdacht zijn geweest. De verstandige politiek der Jong-Turken zal nu het conferentie-program van een der hoofd- punten ontlastende erkenning van Boelgarije als koninkrijk indien Turkije dien staat erkent, wat zouden de mogendheden dan nog dralen om ook harerzijds het vorstendom in de rij der koninkrijken op te nemen Doch niet enkel vrede sluiten willen Turken en Boelgaren, de laatsten moeten zelfs geneigd zijn een verbond aan te gaan met de Turken. De correspondent van de //Daily Tel." te Sofia althans heeft uit gesprekken met eenige Boelgaren dien indruk gekregen. Het volk moet er overtuigd zijn, dat de vijandige ver- houding, die tot dusverre tot Turkije heeft bestaan, voor Boelgarije verderfelijk is. Als het Boelgaarsche Ministerie er tegen is, moet het voor een ander plaats maken. Wat den volksgeest in Turkije aanbelangt, verzekert deze correspondent van de //Daily Tel." te Konstantinopel, dat de gevoelens van het Turksche volk weer een zwenking ten gunste van Engeland hebben ondergaan, sedert het bemerkt heeft, dat de lezing van Havas van het plan voor de conference volkomen strijd met Grey's meedeeling aan de pers, die voor Turkije gunstig is. Die meedeeling van Grey is het later te Konstantinopel openbaar gemaakt. Thans acht men in de Turksche hoofdstad al- gemeen den toestand op den Balkan bevredi- gend, behalve in Servie. Alevel komen van andere berichtgevers deels minder gunstige, deels nog gunstiger tijdingen. Er loopen geruchten over een botsing aan de Turksch-Boelgaarsche grens en over de eischen om schadevergoeding door Servie en Montenegro te stellen. Dat, wat de minder gunstige berichten be- treft. De andere behelzen echter een lijnrechte tegenspraak van die verontrustende tijdingen Van een botsing aan de Boelgaarsch-Turksche grenzen weet men niets, en aanbelangende de schadevergoeding aan Servie en Montenegro wordt gemeld, dat Rusland heeft weten te be- werken, dat beide staten daarvan afgezien hebben, altijd wat een schadevergoeding ten koste van Turkije aangaat. Maar, ot men te Belgrado en Cettinje geen scbadeloosstelling ten nadeele van Oostenrijk- Hongarije zal blijven eischen Immers, daarover heeft 't, voor zoover we ons dat herinneren, altijd gegaan. Servie nu z/Neen, neen, bewijs mij eerst dat gij waar- heid spreekt, en als het zoo is z/Welnu //Dan zult gij het bloedgeld ontvangen. Wacht mij even, ik ben terstond gereed." Dienzelfden avond, omstreeks tien ure, ont- ving de onderkoning van Ierland een ongeteekend schrijven, waarin hij gewaarschuwd werd de geheime wacht voor zijn paleis te verdubbelen aangezien er een komplot bestaan had, om het paleis te doen springen. Het was reeds hij middernacht, toen graaf Kistowsky huiswaarts keerde, en hij was daar- om zeer verwonderd, Stella nog op te vinden. Het gelaat der jonge vrouw droeg daarenboven zulk een vreemde uitdrukking. dat hij uit- riep //Is er iets met Constantijn, of hebt gij slechte tijding uit Polen ontvangen z/Neen, zeide zij kortaf. ;/Het kind is wel, of gij zoudt mij aan zijn bedje gevonden hebben maar ik wachtte op u, omdat wij ernstige zaken te bespreken hebben." ^/Ernstige zaken herhaalde hij. Hebben wij misschien een klap in ons fortuin gekregen //Ons fortuin sprak zij vol bitterheid. z/De heme! weet, dat ik mij voorheen nooit om dien rijkdom bekommerde, maar zooals het thans gaat, zullen wij spoedig arm zijn." geheel-en-al ingeperkt door Oostenrijk Hongarije en Turkije, is voor zijn handelafvoer zijner voortbrengselen naar een zeehaven afhankelijk van beide landen. Te begrijpen is, dat Servie gaarne een eigen zeegebied zou hebben. Dat eischte het nu ook, door een strook van Bosnie en Herzegowina te vragen. Daardoor zou het in verbinding komen met de Adriatische zee. Daar Oostenrijk daartoe wel niet te vinden zal zijn, blijft dit een moeilijk punt voor de Balkan-conferentie, tenzij de Russische regeering een stapje verder gaat en Servie en Montenegro beweegt ook hun aanspraak op schadevergoeding ten koste van Oostenrijk te laten varen. TER NEUZEN, 23 October 1908. De op jl. Woensdagavond in het //Hotel des Pays-Bas" alhier gegeven soiree voor de leden van de verschillende comite's der alhier gehouden huisvlijttentoonstelling, voor welke ook een beperkt aantal kaarten voor het publiek waren beschikbaar gesteld, was matig bezocht. Hetgeen echter zoowel door den beer De Vriendt, van het Nederl. tooneel te Gent, en de heer en dame die hem op het tooneel terzijde stonden werd gepresteerd, als hetgeen door het orkest werd uitgevoerd, verdient alien lot. Vooral mag genoemd worden hetgeen door den heer De Vriendt in het tooneelspel //In Drift" werd ten beste gegeven. Voor verschil lende hoorders was dat tooneelspel niet nieuw, daar zij ook reeds de gelegenheid hadden gehad, den acteur, die daarin in 7 geheel uiteenloopende rollen optreedt, te bewonderen. Dezen hadden er evenwel niets op tegen die uitvoering nog- maals bij te wonen, en alien waren verrukt over de kunst die door den heer De Vriendt in de uitvoering van dat tooneelspel werd ten- toongespreid. Ook de overige voordraehten vielen zeer in den smaak. Ons werd toegezonden een exemplaar van den tienden druk van //Gids voor inleggers bij de rijkspostspaarbank en voor hen die het wenschen te worden", bewerkt door den heer P. J. F. du Bois, onder-directeur der bank. Deze Gids bevat voor inleggers in de Rijks postspaarbank alle inlichtingen, die hen van dienst kunnen zijn. De heer Du Bois heeft bij de samenstelling van dit werkje alle moge- lijk voorkomende gevallen zoo duidelijk bespro- ken dat verdere voorlichting niet meer noodig is. Dat het werkje reeds een tiende druk mocht beleven wijst er voldoende op dat het in een be- paalde behoefte voorziet. Deze laatste druk is echter veel omvangrijker dan de vorige. De luttele prijs van dezen Gids, 15 cent, kan geen beletsel zijn om hem aan te koopen en wij hopen dat hij in vele handen mag komen en het loffelijk streven dat met de uitgave beoogd wordthet aanmoedigen tot sparen, er mede bereikt mag worden. Dat zou een welverdiende belooning zijn voor den samensteller, den heer P. J. F. du Bois. Zaamslag, 23 Oct. Gisteren werd alhier door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" aanbesteed, de levering van 71800 K.G. chilisal- peter. Minste inschrijver was de heer P. J. Scheele te TerNeuzen voor f 11,15 de 100 K.G. De levering werd niet gegund. Zaamslag, 23 Oct. Door de Tielsche brand- waarborg maatschappij is aan de bewoners van het Veer eene belooning toegekend van 25 //Wat bedoelt gij, Stella? Om 's hemels wil, spreek toch uit." z/Ik moest hedenavond stukken ter waarde van drieduizend pond sterling afstaan om het stilzwijgen te koopen van een ellendeling, die u op staanden voet bij het gouvernement wilde aanklagen." //En ge hebt u laten beetnemen 1" spotte hij. z/Op die wijze inderdaad kunnen wij spoedig arm worden, dank zij uw lichtgeloovigheid." z/Ja, dank zij mijn lichtgeloovigheid," luidde het bitter. //Hoe onvoorwaardelijk heb ik niet op uw belofte vertrouwd, hoe zeker gevoelde ik mij, dat gij mij niet tot wanhoop zoudt drijven, en toch had het verleden mij moeten zeggen, hoe weinig mijn geluk meetelde in uw leven, hoe licht gij bereid waart, mij op te offeren aan uw rampzalige beginselen. De ellendeling, die tot mij kwam, was een der uwen. Verwonder u daarover nietwanneer gij moord durft prediken, achten uw volgelingen zich nog zeer onschuldig, door slechts verraad te plegen," z/Spreek toch uw gedachten uit," bromde Bolislav, //ik moet weten wat er geschied is." z/Ik zeide het n reedsmaar ik wilde den ellendeling niet gelooven, en toen geleidde hij mij naar een vergadering in /,Het Klaver- blad", daar heb ik u aan het woord gehoord zoo gij bewijzen mocht verkiezen, zal ik u woord voor woord uw toespraak herhalen, want elke lettergreep is mij een dolksteek in het hart geweest, elke vo.lzin riep mij toe Zijn liefde is slechts leugen geweest, slechts bedrog, slechts veinzery." wegens hun kloek en spoedig optreden by den onlangs plaats gehad hebbenden brand bij den heer L. de Putter. Door hun flink optreden is zeer zeker de brand tot het braudende perceel beperkt gebleven. Koewacht. De klompenmakers uit deze en aangrenzende gemeenten klagen sinds langen tijd over den hoogen prijs der boomen waardoor enkele bazen reeds genoodzaakt geweest zijn hun bedrijf neder te leggen. In Belgie in de streek tusschen de Sambre en de Maas, waar ook vele klompenmakers wonen, hebben de bazen op een algemeene vergadering, gehouden op het gemeentehuis te Mariembrug met alge meene stemmen besloten, wegens deduurtevan het hout en de hooge dagloonen der knechten den prijs der klompen met 4 francs per 100 stuks te verhoogen. Ook in de beide Vlaanderen hebben de klompenmakers al voor laug een dergelijk besluit genomen. Het was voor de vele klompenmakers uit deze streken voorzeker zeer gewenscht, als zij evenals de landbouwers en de wagenmakers, vereenigd waren tot een bond, waarin hunne belangen beter behartigd konden worden. In deze en omliggende gemeenten is het gewoonte na het rooien der aardappelen het loof bijeen te garen en te verbranden. Dit is zeer aan te bevelen. In het loof bevinden zich namelijk vaak tal van schadelijke insecten en zwammen, die dan door het vuur vernield worden. In sommige plaatsen van Belgie wordt het loof voor stalstrooisel gebruikt of voor bedekking der aardappelkuilen. Vooral het laatste is afkeurenswaardig, wijl daardoor zeer licht ziekte- kiemen op aardappelen worden overgebracht. Nog minder aanbevelenswaardig is het loof op den mesthoop te werpen daardoor wordt het licht de overbrenger van zwammen, die het volgende jaar schadelijk kunnen zijn voor de planten. Koewacht. Donderdag werd hier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad ge houden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Het eerst werden behandeld de volgende ingekomen stukken. a. Een brief van Ged. Staten met goedge- keurde verordening aangaande de jaarwedden der onderwijzers. b. Brief vsn alsvoren met goedgekeurd kohier van den hoofdelijken omslag over 1908. c. Brief van alsvoren met goedgekeurde gemeentebegrooting over 1908. d. Brief van alsvoren met goedgekeurd raads- besluit van 27 Augustus 1908, waarbij aan het burgerlyk armbestuur eene subsidie van 600 gulden werd toegekend voor het jaar 1909. e. Brief van alsvoren met goedgekeurd raads- besluit van 27 Aug. 1908 tot het aangaan eener geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld ten bedrage van f 2000. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt zonder hoofdelijke stemming adhaesie verleend aan het adres van Burg, en Seer, in het voormalig 4e district van Zeeland gericht aan de Provinciale Staten om het daarheen te leiden, dat door tusschenkomst van de provincie Zeeland eene verbinding tot stand komt tusschen Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zonder op Belgisch grondgebied te komen. Door Burg, en Weth. wordt overgelegd het proces-verbaal van de kasopneming bij den gemeeute-ontvanger op 28 Sept. 1908, waaruit blijkt dat in kas was de som van f 773,39. ,/Bij den hemel Stella, gij vergist u riep de graaf. //Neen, ik heb u ook nu nog feeder liefmaar hoe ik het ook beproefde ter wille van u, het was sterker dan mijn hart, werkeloos de tirannie van elke regeering gade te slaan. Engeland martelt dit arme volk, drijft het tot wanhoop." ;/En wat doet gij zelf anders met mij riep zij op haar beurt. ,/Wat hebt gij u te be- kommeren over het lijden eener natie, die de onze niet is, of hebt gij niet genoeg voor Polen geleden Gij hebt uw tol betaald aan de heerschzucht der despoten, uw eenige plicht daarna was nog mijn toewijding met geluk te vergeldenwat hebt gij in plaats daarvan gedaan O ik ben nooit op Frankryk terug- gekomen, niet waar Ik heb u nooit verweten, hoe duur ik uw gevangenschap te Clairvaux boette. Welnu, het was afgrijselijk wat ik al dien tijd geleden heb en ik was onnoozel ge noeg te meenen, dat gij het zoudt hebben geraden. Maar neen, dat hebt gij niet, of gij zoudt niet opnieuw begonnen zijn, gij zoudt erkend hebben, dat gij een misdaad begingt tegenover mij, door opnieuw aan samenzweringen deel te nemen." ,z Stella z/Hoor mij aan, zeg ik u. Ja, het was een eerloosheid, terwijl ik de wacht hield bij den wees van uw vriend, terwijl ik den knaap groot- bracht in vergoding, van u opnieuw tot die holen van opstand en misdaad te gaan. Ik ge- loof niet, dat er ooit een vrouw was, die God vuriger dankte dan ik, den dag, waarop ik u, Door den Raad werd goedgekeurd een door Burg, en Weth. opgemaakt ontwerp besluit tot wijziging der begrooting van 1908, noodig ge- worden in verband met de verplaatsing van het telefoonkantoor en bet aangaan eener geldleening van 2000. Alsnu komt aan de orde de vaststelling der begrooting voor het jaar 1909. Deze^ wordt vastgesteld, zooals ze door Burg, en W eth. is voorgesteld, alleen wordt de post voor onder- houd brandbluschmiddelen met 60 gulden vei- hoogd tot het doen van de noodige herstellingen aan de brandspuit. De Voorzitter brengt verslag uit over de onderhandelingen, die gevoerd zijn met het ge- meentebestuur van Lokeren over den aanleg van de tram LokerenKoewacht. Deze onder handelingen hebben tot gevolg gehad, dat het gemeentebestuur van Lokeren besloten heeft krachtig mede te werken tot het tot stand komen van een stoomtram van Lokeren ovei Sinay, Puyvelde, Stekene naar Koewacht. Andermaal wordt gesproken over de wensche- lijkheid, dat de zijlyn MoerbekeZuiddorpe gaat over deze gemeente en besloten wordt nogmaals alle pogingen in het werk te stellen om dit gedaan te krijgen. De subsidie-aanvraag van de tramlijn Drie SchouwenMoerbeke wordt door den voorzitter op verzoek van de lJzendijksche tramweg- maatschappij nogmaals aan de orde gesteld. Besloten wordt aan de maatschappij mede te deelen, dat, zooals het plan nu gemaakt is, de Raad geen subsidie kan verleenen, doch in- geval dat de verbinding met Moerbeke ovei deze gemeente plaats heeft de Raad bereid is het voile bedrag der subsidie toe te staan. Ten slotte wordt door den wethouder, den heer E. L. Plasschaert medegedeeld, dat hij een schrijven ontvangen heeft van den heer L. van Brabant, gemeente-seeretaris van Lokeren, waarin deze den Raad dank zegt voor de laatste eer bewezen aan zijn overledeu zwager, den heei H. D. IJsebaert, oud-secretaris dezer gemeente. Alsnu gaat de Raad in geheime zitting tot het behandelen van eenpaar reclames tegen den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting. Zondag 25 October 1908. ten koste van een vermogen aan uw kerker mocht ontrukken maar toen ik u hedenavond koelbloedig hoorde vaststellen op welke wyze men te werk moest gaan, om des te zekerder het paleis en zyn bewouers te treffen, toen heb ik my zelve vervloekt, dat ik u ooit ledde, ge- lijk Agrippina zich schuldig genoeg achtte door Nero gedood te worden, om het feit a^een- dat zij een dergelijken zoon het leven had geschonken." ,/Zwijg Gij weet niet wat gy zegt z/lk weet het zoo goed, dat ik voorstel hetl den nacht op te blijven om evenals gij al de brieves te schryven, die noodig zyn om uw eedgenooten te verwittigen, dat het gansche plan verijdeld is." z/Meen niet, dat ik dat doen zal, riepBolis- lav verwoed. //Alles is gereed en kan niet door een vrouwengril veranderd worden.^ Alles is reeds in duigen geworpen", ant- woordde zij kalm. Kistowsky's vuist kwam met kraeht op talel neer. ,/Dat is on waar!" schreeuwde hy. z/Hebt gij mij ooit op een leugen betrapt vroeg zij hooghartig. vMaar wie is de ellendeling, die ,/U verhindert een moord te plegen? Ik, sprak zij moedig. ,/Gij ,/Ja, ik, die aanstonds een verborgen waai- schuwing aan den onderkoning deed toekomen.' Kistowsky verloor bij die woorden elke zelt- beheersching. Hij liep naar haar toe en liief de hand dreigend op. (Wordt vervolgd). Hervormde Rerh. Ter Neuzen. 9 u., dhr. Chrispeels nit Brussel en 2 a., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9} u., Ds. A. Timmerman, Bediening van het H. Avondm. en 2 n„ dhr. Chrispeels, Evange list bij de Belgische Zendingskerk te Brussel. Axel. 9* n. en 2 u., Us. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 n., Ds. G. van Dis en 2 n., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 n., en 2 n., Ds. E. Baams. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Honten Roos. Hulst. 10 n., Ds. De Boer. Oereforineerde Herken. TerNeuzen. 9 u., Ds. J. v. d. Berg en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Afscheidsrede. Axel A. 9 u., en 2 u., Ds. Boersma van Wirdum. B. 9 n., Ds. R. v. d. Kamp en 2 u., dhr. H. Hummelen, Stud. Vrije Universiteit. Zaamslag A, 9 n. en 2 n., Ds. R. Hamming. v B. 9 u., dhr. H. Hummelen, Stud. Vrije Universi teit en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp, voorbereiding H. Avondm. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. D. Smallegange van Bnelle. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 n., 2 n. en 5J u., leeskerk. ttud-Gereformeerdegeineente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u,, leeskerk. little Hal „l.bi'nll»ezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5$ n., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5