Gemengde berichten. Telegrafische berichten. venmin als er principieel bezwaar beb»eft te bestaan tegen steun van Regeeringswege aan gemeentelijke noodstandswerken. Als algemeen middel kan dit echter niet baten. De Regeering is intusscben bereid steun te verleenen aan gemeenten of corporaties, die met degelijke plannen tot bestrijding van werkloosheid komen. Mededeeling doende van de bij hem ingekomen rapporten der Commissarissen der Koningin, constateert spr., dat bv. te Rotterdam op dit oogenblik niet minder huizen in aanbouw zijn dan het vorige jaar. Op dit oogenblik is de omvang van het (alsnog gelokaliseerde) kwaad nog niet bekend. Spreker moet zich dus nog reserveeren. De motie-Treub slaat niet op de interpellatie. De Regeering kan thans ook niet uitspreken dat algemeen erkend wordt, dat de toestand bijzonder ongunstig is. De Regeering wil beproeven een volledig onderzoek te doen plaats vinden naar aard, omvang, oorzaken van en voorzorgsmaatregelen tegen de werkloosheid ofschoon spreker daar- van het welslagen niet zou durven voorspellen. De heer Troelstra bestrijdt bij de replieken krachtig de bewering, als zouden de socialisten de werkloosheid uitsluitend als propaganda- middel tegen de bourgeoisie hebben aangegrepen. Een voorstel-Duymaer van Twist, om heden- avond te vergaieren, ter voortzetting van het werkloosheid-debat, teneinde tijd te winnen voor behandeling van de Militiewet, wordt aangeno- men met 46 tegen 14 stemmen. De heer Troelstra, zij ne rede vervolgende, be strijdt zeer uitvoerig de redevoering van den heer Treub. Het eerste werkdernieuwesoeialistische maatschappij zou zijn, zegt spreker, de stichting van een fonds, ten einde de ellende der werk loosheid te lenigen. De tweede rede des Ministers heeft spreker's oordeel over 's Minister's eerste rede nauwelijks gewijzigd. Uitzicht op steun wordt al te vaag geopend. Spreker trekt ten slotte zijne motie in, en stelt eene nieuwe motie voor, luidende //De Kamer, z/overwegende dat hetgeen omtrent den om vang en de vooruitzichten der heerschende werkloosheid bekend is geworden, de meening wettigt, dat op dit oogenblik de toestand zeer ongunstig is; is van oordeel dat in het bijzonder de Gemeentebesturen dienen te worden ondersteund, om met of zonder medewerking van particulieren de noodige maatregelen tegen de werkloosheid en haar gevolgen te nemen." De heer De Beaufort zal niet voor de moties stemmen. TER NEUZEN, 21 October 1908. gehouden Bij de gisteren te Aardenburg besteding van Superphosphaat werden de partijen gegund aan den heer D. Scheele Az. te Ter Neuzen 481,000 K. G., 14 °/0, a 2.29 3/10 en aan de firma Groosman te lJzendijke 19,800 K. G., 18 a 3.26 per 100 K. G. Door den heer H. A. van Dalsum te Hulst wordt in //De ZeeuwscheKoerier" mede- gedeeld dat hij bij de Kamerverkiezingen van 1909 zich als Katholiek candidaat zal stellen tegenover iederen door de Katholieke kiesver- eeniging in het district te stellen candidaat, al is dit ook de tegenwoordige afgevaardigde, de heer Fruvtier. De heer Van Dalsum ver- klaart zich echter bereid zijn candidatuur in te trekken, indien de Katholieke geestelijkheid in het district bijtijds ruiterlijk verklaard te hebben gedwaald in haar optreden tegen hem. Middelburg, 21 Oct. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aaubesteed het onderhoud der bodemdiepte in de buitenhavens van het kanaal door Walcheren te Vlissingen en te Veere, in de Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen en in de haven te Breskens, gedurende de jaren 1909 tot en met 1914. Raming lste perceel 120,000 2de perceel f 45,000. Massa 165,000. Hiervoor werd ingeschreven voor het le per ceel door T. van Haaften te Zaltbommel voor 17,666 per jaar, voor het 2e perceel 8245, voor de massa door A. T. Volker te Sliedrecht voor 119,982, voor idem door K. Vos Az. te Overveen voor 150,740, voor de massa door J. Kraaijeveld van Noordenne te Sliedrecht voor f 21,107 per jaar of voor de massa 126,642, J. L. van Haaften te Sliedrecht voor f 21,950 per jaar of 131.700 per massa, L. de Groot te Brussel voor 133,000 per massa, G. A. van Hattem te Sliedrecht voor 140,250 per massa, T. van Haaften te Zalt-Bommel voor f 24,888 per jaar of 149,328 per massa. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een weide te Oijen een schaap geslacht. De dieven lieten vacht en kop slechts achter de politie doet onderzoek. Te Groningen hebben zich in het circus Oorty Althoff, tijdens de uitdeeling van een taart, zooals dat ook op andere plaatsen ge- beurde, vermakelijke tooneelen voorgedaan. Op de goedkoopere rangen was het publiek zoo uit zijn doen, dat de bedienden op't laatst hulpeloos stouden. De sterke man, de moderne Olympier, die avond aan avond //240 Pfund" op zijn nek liet neerploffen, was overgegeven aan een bende straatjongens. Op een andere plaats in den circus geraakte een bediende onder de voeten. Een deel der tribune stortte in en de bak taart viel op de straatkeien met 'n twintigtal menschen er boven op. De bediende wist zich nog juist bij tijds te redden, doch een dame kreeg 'n stuk taart in den nek en zij was de eerste, die de reuzen- taart ging verwenschen. Er begon in dien hoek zoo langzamerhand »oproer" te komen. De menschen verlieten hun plaatsen en schreeuwden om taart. De brandweer trad op als politie en maakte de uitgangen vrij. Een paar jongelieden echter liepen den man met de taart achterna en eischtentaart en anders de centen terug Maandagmiddag is te Amsterdam een glazenwasscher, die werkzaam was aan een huis op de Kostverlorenkade, van het balcon der derde verdieping door het uitglijden van zijn ladder, op straat gevallen. Hij kwam op het hoofd terecht en werd vreeselijk verminkt naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar de dood werd geconstateerd. Als dader van den moord, die 6 dezer bij gelegenheid van de kermis te Leeuwen op C. Gerritsen gepleegd werd, is Maandagmiddag te Tiel gevankelijk binnengebracht de 20jarige v. B., boerenknecht te Wamel. Daags na den moord werd als vermoedelijke dader binnengebracht de gehuwde R. Zondag jl. nu moet v. B. in een cafe hebben verklaard, dat R. de dader niet was en hij dezen wel kende. De rijksveldwachter, hiervan verwittigd, onder- wierp v. B. aan een verhoor, waarin deze be- kende den dader te zijn, onder aanwijzing van het mes, waarmee hij den moord pleegde. Dadelijk werd hij opgesloten en Maandagmorgen naar Tiel vervoerd. R. is oogenblikkelijk op vrije voeten gesteld. Te Wamel staat v. B. niet ongunstig bekend. Wel noemt men hem luidruchtig en maakt hij bij voorvallende gelegenheden misbruik van sterken drank. Zijn vader, die thans nog te Tiel woont, verliet na het sterven zijner vrouw zijn gezin, waarna de kinderen van den Arme werden uitbesteed. Op den zolder van een huis aan den Goudschenrijweg te Rotterdam, waren Zondag namiddag eenige kinderen van 7 tot 15 jaar oud, aan het spelen. Op dien zolder heeft de schoen- makersjongen L. T. zijn gereedschap liggen en uit dit gereedschap nam de 12jarige M. K., die in hetzelfde huis woont, een schoenmakersmes. Midden door den zolder loopt een luchtkoker en daartegen posteerde hij zich met het mes in de hand, een andere jongen spelenderwijs uit- noodigende, om te boksen. Van de andere kinderen werd de 7jarige E. v. W., een meisje, wonende in de Plantagestraat no. 6, door een ouder zusje nageloopen. Zi] speelden krijgertje en deden dit rond de lucht koker. En nu gebeurde het dat de 7jarige E. v. W. bij het loopen rond den koker, juist liep in het mes dat de 12jarige M. K., dien zij niet zag, in zijn hand had. Het vlijmscherpe mes drong diep in de borst van de 7jarige en* raakte de rechterlong. Zwaar gewond en veel bloed verliezende werd het kind naar het zieken- huis gedragen, maar bij aankomst aldaar was het reeds overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Huizen brand uitgebroken in een ioods waarin een dorschmachine van den Boerenbond aldaar. Na blussching bemerkte men petroleum en zwavel aan de planken. De zandsteenfabriek en werkplaats van den architect W. Kooi stond kort daarnainlichtelaaie. Vele arbeiders zijn thans zonder werk en vele verloren bij den brand hun gereedschap, dat niet verzekerd was. Te Culemborg kregen Zondagmiddag twee jongens van 10 en 14 jaar onder het voetbal- spelen twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes in den rug stak, waar- door deze ernstig verwond werd. Na aan het bureau van politie te zijn ver- bonden, is de getroffene huiswaarts gebracht. terwijl tegen den dader procesverbaal werd opgemaakt. De grijsaard Guliker uit Susteren kwam eenige weken geleden onder een auto terecht met het gevolg dat de man ernstig werd ver wond. De man herstelde evenwel en had zich juist gisteren wreer op weg begeven, toen hij des voormiddags opnieuw het ongeluk had door een auto, thans door een Maastrichtschen, te worden overreden. Hij kwam met zijn krui- wagen onder den auto terecht en werd doode- lijk gekwetst. Den automobielbestuurder treft geen schuld. De stoomtram HaarlemAlkmaar heeft gisterenmiddag nog eens een leven geeischt. De tram van halt twee uit Haarlem, greep aan den Hofgeesterweg even voorbij Santpoort, een olie- wagentje van den landbouwer H., waarin hij en zijn vrouw waren gezeten. De vrouw was dadelijk dood en H., die een arm had gebroken en tal van andere kneuzingen had opgeioopen, is naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. Eerste klasse heen derde terug Eene speelgelegenheid in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam heeft eene nieuwe reclame bedacht om te trachten den bloei harer instelling te bevorderen. Aan het publiek worden nl. kaart- jes uitgegeven in den vorm van spoorwegkaartjes, waarop o. m. staatAmsterdam Jeu National tweede klasse //Heen"; eerste klasse //Terug". zoodat het wordt voorgesteld, alsof de bezoe- kers er wel bij vareu. Wel bij varen! Als de goudsmeden enjuwe- liers eens wilden spreken, zouden zij zeggen hoe dikwijls juist uit die speelholen bij hen na- vraag komtwat de waarde wel is van deze horlogeketting met zeldzame munten, van dezen ring met steen, blijkbaar noodschoten van den speler die alles, alles verloren heeft Waar tegenwoordig het papier hoofdza- kelijk vervaardigd wordt van hout, ligt het voor de hand dat er heel wat boomen moeten vallen om in de behoefte daarvan te voorzien. Alleen voor de bladen in Amerika moeten jaarlijks 200.000 hectaren woud geveld worden. In Europa is dat minder, maar elk jaar neemt ook hier het aantal couranten, waarvoor papier noodig is, toe. Men vreest daarom voor ontbossching. En nu komt nog een bericht over groote boschbranden in Amerika. In den staat Michigan, waar ook groote bosschen in brand staan, geraakte een hulptrein die naar de bedreigde streken was gezondem eveneens in brand, met het gevolg dat 15 menschen, meerendeel vrouwen en kinderen, daarin omkwamen. Ook kregen velen zware brandwonden. De machinist en de geleider van den trein zijn het gevaar ontkomen. Nabij Bergen bracht een meisje Zaterdag een koe naar de weide. Het touw waaraan zij het dier vasthield, had zii om het lichaam ge- draaid. Plotseling zette de koe het op een loopen, met het gevolg dat het meisje meegesleurd werd en het touw romdom haar hals sloeg, waardoor zij letterlijk geworgd werd. Toen men de koe had opgevangen, was het meisje reeds dood. Nabij Las Palmas zijn 7 visschers uit die plaats in' de Middelandsche zee verdronken. Een Spaansche schoener vond de boot, waar- mede zij uitgevaren waren, gekanteld drijven, geheel ontredderd zonder vischtuig of masten. Te Las Palmas heeft dit ongeluk een diepen indruk gemaakt, daar de familie der verdron- kenen in groote ellende verkeeren. Op de wielerbaan te Treptow, bij Berlijn, is Zondag de 22jarige wielrenner Gustav Schade- brodt, even nadat hij over de eindstreep was gekomen als winner in een wedstrijd met motor- gangmaking over 30 kilometer, gevallen, en door een zware motorfiets overreden. Met ernstige inweudige kneuzingen werd hij naar een zieken- huis gebracht, waar hij kort daarna is overleden. Te Aquila, in Italie, heeft een landbouwer in een aanval van zinneloosheid, zijn vier kinderen, waarvan het oudste 16 jaar en het jongste slechts eenige maanden oud was, met een hamer doodgeslagen. Na bet volvoeren van zijn daad, poogde de man zelfmoord te plegen, wat hem evenwel niet gelukte. De twee overgebleven vermiste luchtballons van den Berlijnschen ballon wedstrijd zijn Zater dag terecht gekomen. De ballon Plauen werd in de Noordzee door een stoomtrawler opgepikt en te Hull aan land crebracht. Naar de beide inzittenden vertelden verloor de ballon Woensdag het zweefvermogen na een koogte van 6000 voet bereikt te hebben toen begonnen zij geregeld te dalen. De lucht- reizigers waren genoodzaakt al het mogelijke gewicht over boord te werpen, zelfs hun kleeding. Toch viel de Plauen in zee het schuitje werd twee uren lang door het water gesleept. De andere ballon, de Hergesell, werd door een stoomboot drijvende in zee gevonden, hon- derd mijlen ten noorden van Helgoland, in halfledigen toestand. De opvarenden van de ballon waren er niet meer in tot nu toe is niets van hen vernomen. De ballon werd te Yarmouth aan de douane autoriteiten afgeleverd. Zendelingen van het eiland Saint-Laurent nabij Nome, in Alaska, een eiland, dat slechts een maand van het jaar met de verdere wereld gemeenschap houden kan, melden dat in Jum 1.1. een troep Indianen in een sloep gegaan was om te zien hoe hun stamgenooten op Siberisch grondgebied den winter hadden doorgebracht. Deze Indianen kwamen in een Eskimo-dorp, waarvan alle inwoners, mannen, vrouwen en kinderen doodgevroren waren. Hun levens- middelen waren uitgeput. Zij waren genoodzaakt geweest de daken hunner hutten, die van visch- vellen gemaakt zijn, op te eten en waren er zelfs toe gekomen hun kleederen te verslinden. Dit drama moet al lang geleden zijn afgespeeld, maar de bevroren lijken waren nog in goeden staat en zagen er uit als marmeren beelden. Te Londen zijn Russen aangekomen, die ontvlucht zijn uit de gevangenis te Paviak, welke voor de best bewaakte geldt. De gevangenen waren betrokken geweest in een politieke zaak te Warschau en te Paviak opgesloten. Op zekeren dag ontving de directeur der gevangenis een telefonisch bericht, naar hij meende van den militairen gouverneur, waarmee men hem liet weten, dat de 10 gevangenen moesten over gebracht worden naar de citadel en dat een officier hen met een escorte zou komen af- halen. Een uur later kwamen de officier en zijn escorte aan de gevangenis. Hij vertoonde de papieren, die hem het recht gaven de ge vangenen mee te nemen, teekende in het register van den directeur voor ontvangst en de directeur keek zelf toe, hoe de gevangenen in den cel- wagen stapten. Den volgenden morgen vond men in een bosch nabij Paviak den ledigen celwagen en de uniformen van den officier en zijn soldaten terug. De gevangenen en hun bevrijders waren verdwenen. Op de lijn St. TruienThiene zijn twee stoomtrams bij Dormael op elkaar geloopen. De eene machinist, die was doorgereden in plaats van, zooals hij had moeten doen, voor het kruispunt te stoppen, gaf tegenstoom en sprong van de locomotief. De andere machi nist werd doodelijk gewond. De wagens der beide trams werden vernield. Een vrouw onder de passagiers werd op slag gedood twee anderen zoo zwaar gewond dat men voor hun leven vreest. Een twaalftal personen werd licht gekwetst. 's Graveuhage, 21 Oct. Tweede Kamer. Na verwerping, met 71 tegen 8 stemmen, van de motie-Troelstra, inzake bestrijding der werke- loosheid, werd zonder stemming aangenomen de motie-Treub, uitsprekende dat de Regeering de werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter tegemoetkoming in de bestaande werkeloQS- heid behoort te bevorderen en te steunen .en dat behoefte bestaat aan maatregelen, teneinde beter op de hoogte te komen en te blijven van den aard en den omvang der werkeloosheid en van het nemen van voorzorgsmaatregelen. Verder kwam heden in behandeling eene wij- ziging in de militiewet, bedoelende de opkomst der achtmaanders in 2 ploegen. De heer Thomson ontwikkelde principieele bezwaren. Hij oordeelde dat het ontwerp zal uitloopen op verlenging van den eersten oefe- ningstijd met 2 maanden, dus een stap achteruit is in de richting van een volksleger. Spreker oordeelde 's Ministers stelsel bovendien technisch onuitvoerbaar. Bij deze opmerking sloot de heer Eland zich aan. De heer Duyiliaer van Twist juichte het stelsel van het ontwerp toe, maar had bedenkingen tegen de wijze van uitvoeringtoch zou hij met het ontwerp meegaan. De heer Ter Laan kan met het stelsel van den Minister medegaan, als het de bedoeling is, het blijvende gedeelte af te schaffen, waartoe hij een amendement zal indienen. De rechtbank alhier heeft het vonnis der Amsterdamsche bevestigd, waarbij develdwachteis van Papendrecht en Sliedrecht, beklaagd van mishandeling van arrestanten, buiten veivolging zijn gesteld. Amsterdam. Door Burgemeester en Wet- houders werd afwijzend beschikt op de 67 adressen van vereenigingen e. a., adhaesie be- tuigende met een adres, waarin aangediongen wordt op terugneming in gemeentedienst der drie ontslagen ambtenaren. Rlienen, 21 Oct. De automobiel van den burgemeester is buiten de gemeente tegen een hek gereden. De chauffeur werd er uitgeslmgerd en brak zijn been op twee plaatsen. De bur gemeester kwam met den schrik vrij. Gemeentes*aad wan Axe\ j Zitting van 20 October. Teeenwoordig de heeren P. Dregmans, W. Dieleman, M. Wolfert, F. van Driel, P. Dekker Fz., Jobs. S>me., J. J. de Feijter, A. E. C. Krnijsse en L. Lamaitre, leden en J. A van Vessem, sccretaris. Afwezig zonder kennisgeving de heeren D. 3. Oggel en F. Dekker. Voorzitter de heer L. Lamaitre. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1 Mededeeling ingekomen stukken. I Missive van Gel Staten dezer provmc.e hondende terugzending van een exemplaar van het dooi hen goedgekeurfe raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer B. C. IJsebaert.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2