Gemengde berichten. Suikerpulp. Zooals in alle bedrijven, gaat het tegeuwoordig ook in de suikerfabricage. Men tracht met de minst mogelijke onkosten, zooveel mogelijk te verdienen. Zoo was tot voor korten tijd in dezen zoo belangrijken tak van industrie, het beste, de soiker door diffusie uit de suikerbieten te halen. Men verkreeg dan als afvalproduct de pulp. Deze bevat, zooals ze uit de to'estellen komt 93 °/0 water en 7 droge stof. In de fabriek wordt deze pulp geperst, zoodat ze tegenwoordig bij de aflevering ongeveer 15 °/0 droge stof bevat. De nieuwe methode echter, doorSleffen voor gesteld, berust op het feit, dat het op andere manier verkregen suikersap zuiverder is dan dat door diffusie verkregen wordt. Hierdoor, n.l. door die grootere zuiverheid is het makke- lijker om uit dat sap de suiker te bereiden. Hierdoor worden dus de productiekosten ver- minderd. In het kort gezegd komt de methode van Steffen hierop neer. De bieten worden gesneden, en uitgeloogd in daartoe vervaardigde inrichtingen, tot dat de natte pulp nog ongeveer 9 suiker bevat. Het zoo verkregen suikersap is dan zeer zuiver en ruakkelijk te verwerken De natte pulp wordt uitgeperst en bevat dan nog 30 °/0 droge stof. Deze uitgeperste pulp moet noodzakelijk gedroogd worden daar ze anders zeer spoedig in bederf zou overgaan. Voor dit drogen bestaan bijzondere apparaten, die zeer bezienswaardig zijn, aan de beschrijving waarvan we hier geen tijd zullen verspillen. Volgens onderzoekingen bevat de zoo verkregen suikerpulp 3035 °/0 suiker. O. Hagemann heeft de suikerpulp in de practijk getoetst en bevonden, dat het gehalte aan verteerbare verbindingen bedraagt 2,5 °/0 eiwit, 8,0 °/0 ruwvezel, 59)3 stikstofvrije extraetiefstoffen We mogen dus zeggen, dat in 100 K.G. suikerpulp voorkomen 2,5 K.G. eiwit, 8 K G. ruwvezel en 59,3 K.G. stikstofvrije extractiei- stoffen, die door het dier verteerd worden. A1 het andere verlaat on verteerd het lichaam, daaraan heeft het dier dus niets. Voor hen die nooit een landbouwcursus hebben bezocht. hier worden opgemerkt, dat volstrekt niet stoffen, uit week voeder ook in vertering mag alle komen. Niet alleen de suikerpulp, maar elk voedermiddel gaat aan dat euvel mank. Langs practischen weg, waarover ik u niet spreken kan, is men tot de wetenschap ge- komen, dat 1 K.G. verteerbaar eiwit, in het lichaam Ieveren kan 0,235 K.G. lichaamsvet1 K.G. ruwvezel of stikstofvrije extractiefstoffea in het lichaam Ieveren kan0,25 K.G. lichaamsvet. Maken we nu onze berekening dan zullen we vinden, dat uit 100 K.G. suikerpulp in het lichaam kan gevormd worden van de 2,5 K.G. verteerbaar eiwit 2,5 X 0,235 K.G. 0,5875 K.G. lichaamsvet; van de 7,3 K.G. ruwvezel st. vrije extr. stoffen 37,3 X 0,25 K.G. 16,825 K.G. lichaamsvet, dus uit 100 K.G. suikerpulp 17,4125 K.G. lichaamsvet. Om een zuiveren weg in te slaan is men er toe overgegaan de waarde van een voeder uit te drukken in zetmeeleenheden. Men zegt dan aldusEen K.G. zetmeel levert 0,25 K.G. lichaamsvet, dus kan een voeder, zooals hier de suikerpulp, Ieveren per 100 K.G. 17,4125 K.G. lichaamsvet, dan staat dat in waarde gelijk met 4 X 17,4125 K.G. zetmeel, want 0,25 of x/4 K.G. lichaamsvet wordt geleverd dooi^l K.G. zetmeel. We vinden dat 4 X 17,4125 gelijk is aan 69,65. Wat dus zeggen wil, dat 100 K.G. suikerpulp dezelfde voederwaarde hebben als 69,65 K.G. zetmeel. Dit zou zoo wezen, wanneer er nog niet een maar bij kwam. Immers elk voedsel moet ge- kauwd worden. Dit kost het lichaam moeite, inspanning. Daarvoor dient een deel van het opgenomen voedsel. Dat deel komt dus niet aan vetafzetting of vleeschvorming of rnelk- pioductie, of arbeid ten goede. Voor suikerpulp gaat 21 °/o van de voederwaarde verloren voor kauwarbeid en verder verwerken, zoodat slechts 79 °/0 aan het lichaam ten goede komt. Het getal 69,65 dat we boven vonden, komt dus niet geheel ten goede aan het dier maar slechts voor 79 en wordt het 54,42 K.G. We hebben dus gevonden dat het voederen van 100 K.G. suikerpulp aan het lichaam hetzelfde geeft als 64,42 K.G. zuiver zetmeel. Of, in suikerpulp zijn 54,42 zetmeeleenheden. zij. De rust van dit land zou er niet onder lijden dan bij zou het lang duren eer hij weer de °ude krachten herwonnen had, en mogelijk, wie weet, naarmate men ouder wordt, komt er meer kalmte in het gemoed, zweert men dikwijls de dwalingen der jeugd af. O, wees barmhartig, mynheer, smeek uw schoonvader, uit mijn naam, graaf Kistowsky de vrijheid te hergeven." (Wordt vervolgd). Deze 54,42 zetmeeleenheden kosten nu 6,50, want 100 K.G. suikerpulp wordt met dat bedrag betaald. Een zetmeeleenheid kost dus in de suikerpulp ruim 11,9 cent. Met onkosten van vervoer mogen we gerust zeggen dat een zet meeleenheid in suikerpulp kost12 cent. Maken we dezelfde berekening voor de dure lijnkoek, rekenende aan den prijs van f 10,25, dan vindt men, dat men in lijnkoek voor een zetmeeleenheid betaald 14 cent. Dit isjdus cent meerin grondnotenkoek, aan den prijs van 10,50, betaalt men voor 1 zetmeeleenheid 13,3 cent, dus 1,3 cent meer. We kunnen in het algemeen zeggen dat de suikerpulp iets goedkooper is dan de meeste krachtvoeder- middelen die tegenwoordig aan de markt komen. Dit is dus in haar voordeel. Gaan we een volgende maal eens na, hoe de suikerpulp zich verhoudt tegenover de op onze boerderijen geteelde voederbeeten. A. Z. Te ongeveer half acht Woensdagavond is een ledige vleeschtrein van Vlissingen, die, op de thuisreis naar Groningen, vanwaar hij 'smor- gens te een uur was vertrokken bij Echten (niet ver van Ruinerwold) in botsiDg gekomen met den bietentrein, die dagelijks loopt van Groningen naar Breda. Vermoedelijk is de oorzaak van de botsing deze. De bietentrein stond voor het afstandssignaal bij Echten, toen trein 1001, de ledige Vlissingsche vleeschtrein, die te Echten moest stoppen, doorreed en in voile vaart op den stilstaanden bietentrein liep Dat 1001 doorreed en niet stopte vindt ver moedelijk zijn verklaring bierin dat bij de vorige de zomerdienstregeling 1001 te Echten doorreed Door de botsing geraakten de beide machines en een wagen van den bietentrein uit de rails zoodat de weg daar geheel versperd was. Op telegrafisch bericht vertrokken zoo spoedig mogelijk hulpploegen uit Zwolle en Groningen ter assistentie. Niettemin ondervond het reizi- gersverkeer in beide richtingen belangrijke ver- traging. De avondsneitrein naar Groningen kwam 31/:, uur te laat aan. Persoonlijke ongevallen zijn niet te betreuren. Donderdaguacht brandde te Middelburg een arbeiderswoning aan het Domburgsch schuitvlot af, bewoond door twee gezinnen. Er is weinig gered. Een gezin was niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. Bij het reddingswerk is een kistje met f 18 ontvreemd. Door het onvoorzichtig omgaan met een geladen revolver, kreeg de knecht A. v. N., van den steenbakker A. Hennekan, een kogel in het hoofd. De toestand van den verwonde is zeer ernstig. Te Oude-Pekela is Dinsdag een kind van den heer B. onder een geladen stroowagen geraakt en gedood. TerwijI de slager v. Z., te Elburg, bezig was een varken af te hakken, schoot het mes uit en had hij het ongeluk zijn broertje nogal diep in de knie te treffen. Waarsehijnlijk zal deze met een stijf been moeten blijven loopen. De opbrengst van de voor enkele jaren ten behoeve van de weesinrichting te Neerbosch geopende nationale collecte tot delging van een scbuld van f 100,000, is naar gemeld wordt thans tot dat bedrag gestegen. Te Weerdinge (Dr.) is de landbouwer H. Y. Maandag van een voer turt, waarmede hij over de dorpsstraat reed, gevallen, waarbij een der wielen van den wagen over zijn hoofd liep, zoodat hij kort daarna overleed. Het gezin te Noord-Apeldoorn, waar dezer dagen werd ingebroken, was niet weinig verrast toen het Maandag een gedeelte van het van den commensaal gestolen geld op geheimzinnige wijze thuis bezorgd kreeg, met een briefje, waarin de inbreker meedeelde het geld maar //geleend" te hebben. Het nog ontbrekende, doch eerst dat van den commensaal, zal hij binnenkort //terug betalen". Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep een onderwijzer aan de opeubare school te Sloten, wegens onzedelijke handelingen met eene aan hem toevertrouwde leerlinge, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht gedurende 5 jaar onderwijs te geven. De Amsterdamsche rechtbank had hem tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij de politie te Gouda werd eergisteren gedeponeerd een valsche rijksdaalder, met den beeldenaar Willem III en het jaartal 1870. Het geldstuk is zeer goed nagemaakt, zelfs het randschrift ontbreekt niethet is echter veel lichter dan een echte rijksdaalder, terwijl ook de klank niet deugt, zegt het „DbI. v. G." Een geval van zeldzame blindheid heeft zich Dinsdag voorgedaan bij een zwerver, een jongeman, die in Utrecht doolde, zonder middel van bestaan. Dien avoud sprak hij op straat de voorbij- gangers aan om hem te willen leiden wijl hij plotseling het gezichtsvermogen had verloren. j Een agent nam den zwerver mee naar het hootdbureau van politie, waar de man vertelde geregeld iederen dag bij het duister worden niet meer te kunnen zien, volslagen blind te zijn, om bij het aanbreken van den dag weder het gezichtsvermogen terug te krijgen en dan goed te kunnen zien. Men twijfelde aanvankelijk aan de waarheid van 's mans beweren, maar moest het ten slotte wel gelooven, omdat geen enkele omstandigheid kon worden ontdekt, die in dit geval het ver- moeden van simulatie wettigde. In het bijpostkantoor op de Kruiskade te Rotterdam kochten Woensdagavond twee mannen een postzegel van een cent. Daarbij deed een hunner een greep naar een bankbiljet van f 1000, dat in het loket lag. Een worsteling ontstond met den ambtenaar waarna beide mannen vluchtten, met achter lating van het bankbiljet. Een der personen is in een cafe in de Zomer hofstraat gearresteerd. Zondagavond kwam te Mark bij Kortrijk een knecht van de kermis terug naar huis, bij zijn meesteres. Hij ging slapen. Des nachts werd de mees teres wakker door een vreemd gerucht, en ging de trap op om te gaan zien. Een geweldige rook verstikte haar bijna ze moest terugkeeren en de buren te hulp roepen. Toen deze biuneu kwamen, vonden zij den knecht omringd door de vlammen. Het bed en het beddengoed stonden in vollen brand, zelfs was een deel van het dak beginnen te branden. De buren doofden de vlammen na eenige moeite uit, doch de arme man was zoo erg gewond en daarbij zoover gestikt dat hij kort daarna den geest gat, ondanks de spoedige verzorging. De slechte gewoonte van de straatjeugd om achter op voorbijrijdende rijtuigen en karren te klimmen haa dezer dagen in de Van Ostade- straat te Amsterdam een vrij ernstig ongeluk ten gevolge. Een 5jarig jongetje kwam, toen hij van een kar wilde afspringen, onder een juist van tegenovergestelde richting passeerend voertuig met het gevolg dat de wielen het kind over de beide beenen gingen en onmiddellijke opneming in het Wilhelmiuagasthuis noodza kelijk was. In verband met het feit dat de veiligheid, vooral in het zuidwestelijk gedeelte der provincie Noord-Brabant, in den laatsten tijd veel te wenschen over laat, is door den heer commissaris der Koningin in dat gewest aan de burgemeesters in Noord-Brabant een circulaire gericht, waarin met ernsfc wordt aangedrongen om de politiever- ordening op de herbergen en tapperijen, en in het bijzonder de bepalingen betreffende het sluitings- uur, gestreng te handhaven en zoo noodig de hulp in te roepen der marechaussee, alsmede scherp te doen toezien op de logementen en de daarin vertoevende gasten. Het wordt hoe langer hoe merkwaardiger met het weer van de laatste twee weken. Toen Zaterdag jl. de lucht betrok en het begon te regenen, was het precies tien dagen helder weer met buitengewoon hooge temperatuur ge- weest. Het leek toen wel alsof het met het mooie weer uit was, maar binnen een etmaal klaarde het weer op, zoodat het Zondag weer even mooi was, zonder dat de lichte, regenloos bewolking stoornis kon teweeg brengen. De vaste warmtetoestand met koude nachten, warme dagen, heldere lucht en zwakken wind is auder- maal ingetreden, waarbij de hooge barometer- stand doet vermoeden, dat vooreerst geen nieuwe storingen in den weerstoestand te verwachten zijn. Sedert den 4en kwamen nog de volgende maximum temperaturen voor 5 Oct 16.7, 6 Oct. 17.1, 7 Oct. 18,0, 8 Oct. 20.1, 9 Oct. 22.2, 10 Oct. 19.8, 11 Oct. 17.0 g. C. Van uit Engeland worden uitvoerige berichten omtrent het warme weer van 29 September tot 4 October medegedeeld. Te Greenwich werd den 30en September een maximum temperatuur van 79.9 gr. F. (26.5 gr. C.) geregistreerd, waarmede de sedert 1841 aldaar waargenomen hoogste temperatuur voor dezen tijd van het jaar (4 Oct. 1886 79.2 gr. F.) nog overtroffen werd. Sedert dat jaar 1841 werd te Greenwich geen hoogere temperatuur dan 78.2 gr. F. waarge nomen. Verder werd waargenomen te Notting ham 26.0 gr. 0. op 3 October, waarmede het record van de laatste 35 jaren geslagen werd te Bath 25.5 gr. C. op 1 en 2 October (hoogste temperatuur sedert 1873). Bovendien werden van de volgende plaatsen de temperatuur-records voor dezen tijd gestagen Shields en Aberdeen met 25.5 gr. C. op 3 October, Jersey, Holyhead, Narin en Valencia, welke alle temperaturen boven 75 gr. F hadden tusschen 1 en 4 October. In Engeland waren gedurende de warme periode de nachten ook bijzonder warm en vochtig. Waargenomen werd ook dat buiten den zonneschijn de grond gedurende den dag niet opdroogde. Hetzelfde kon men hier ook opmerken. Dit verschijnsel is ook gemakkelijk te verklaren. Gedurende den dag was er bjj de sterk stijgende temperatuur een sterke verdamping op de aan de zon blootgestelde plaatsen, waar- door de lucht in de onderste luchtlagen veel waterdamp opnam. Daar, waar de zon niet scheen, bleef de lucht veel koeler en dus veel minder in staat waterdamp op te nemen, zoodat zij op die plaatsen bijna of geheel verzadigd bleef. Bij geringe daling van temperatuur trad dan reeds condensatie in, zooals somtijds kon worden waargenomen. Dat de lucht overvloedig waterdamp bevatte bleek ook uit het voorkomen van avond en ochtendnevel. 26 Juni werd te Nottingham een zeven- jarig meisje vermist. Dezer dagen is het plot seling teruggebracht. Zij vertelde dat een man met grijzen baard haar bad meegenomen en opgesloten in een huis waar hij alleen woonde. Als hij naar zijn werk ging, sloot hij haar in een kamer op met allerlei speelgoeden als hij 's avonds thuis kwam, nam hij haar mee naar de keuken. Het kind heeft echter geen de minste mishandeling ondergaan. Eenige dagen geleden bracht de man het meisje tot op korten afstand van haar ouderlijk huis, en lret haar daarheen gaan met een briefje in baar hand, waarin hij zei, dat hij door omstandigheden sterker dan zijn wil zoo ge- handeld had. De politie wist het huis van den man op te sporen, maar hij bleek zijn boeltje dadelijk te gelde te hebben gemaakt en vertrokken te zijn. Later kreeg de vader nog het volgende briefje //Het spijt mij u zooveel verdriet te hebben aangedaan, maar ik ben een arme oude man, vijftig jaar oud, en ik nam haar voor gezelschap. Ik zal weer naar de Queen's-school gaan, om een ander kind te vinden." De brief is geteekend D. Mason en was te Ilkestan op de post gedaan. - De schat der Inka's. Een Engelsche maat- schappij is met moderne middelen gaan zoeken naar deu schat der Inka's. Sedert de eerste Spaansche veroveraars onder Pizarro den ouden Ataqualita, den laatsten grooten hooidman van Peru, het geheim tracbtten te ontfutselen, waar de sprookjesachtige schat der Inka's, die meer dan een milliard gulden waard zou zijn, ver- borgen was, zijn er telkens opnieuw pogingen gedaan om dezen schat op te sporen. De sage zegt, dat de laatste Inka den schat in het bergmeer van Guatabita geworpen heeft, en een Engelsche maatschappij wil nu dit meer droog leggen om dan verder in den slijkerigen onder- grond naar den schat te zoeken. Niettegen- staande de groote moeilijkheden, is het al gelukt, het niveau van het meer te verlagen van 14 tot 21/2 meter, en er zijn ook werkeiijk al eenige gouden voorwerpen gevonden, die vooral artistieke waarde hebben. 't Zijn kronen, platen, die ge- diend moeten hebben ter bescherming van boven- arm en beenen, kelken met menschelijke ge- zichten er op, en andere voorwerpen uit een vroegere periode van beschaving. De maatschappij heeft uit den verkoop van deze belangwekkende vondst al ruim 400,000 gemaakt. Aan boord van de Red Star-boot Vaderland, die te Antwerpen aan de kade lag is Woensdag in een der ruimen brand uitge- broken. Men had bij het lossen wel gemerkt dat er eenige reuk merkbaar was, maar men dacht dat die van verbitting of gisting van het graan kwam, totdat plotseling een rook- wolk uit het ruim steeg. De brandweer; kwam, maar het duurde eerst geruime tijd voor men de plaats van den brand ontdekt had, want daarvoor moesten massa's goederen worden weggehaald. Met een honderd man ging men aan het werk, maar men had een kleine twee uren noodig eer men aan de eigenlijke plaats was. Het waren de katoen- balen, die meer daD waarsehijnlijk door zelfont- branding reeds een zestal dagen aan't branden waren. Nu kon er aan uitdooven gedacht worden. Het luik werd hermetisch gesloten en door een opening werd uit bussen koolzuur in het ruim gejaagd, terwijl door de andere opening massa's stoom in het ruim werden gebracht. Toen liet men het ruim 4 uur dicht. Bij opening bleken van 100 katoenbalen 55 ver- brand te zijn. De Parijsche correspondent van de Times meldt het volgende ,/Dr. Doyen, die al een tijd lang bezig is geweest met het zoeken naar een middel, om den kanker door inenting met een geschikt serum te behandelen, heeft den lOen dezer een belangwekkende mededeeling aan het Fransche congres van chirurgen gedaan en tegelijkertijd patienten vertoond, die door zijne wijze van behandeling genezen waren. ,/Het eenige middel om kanker te bestrijden was, zeide hij, het vestigen van een anti-infec- tieuzen toestand door middel van voortgezette inenting met de toxinen en doode cellen van micrococcus necoformans (terloops zij herinnerd, dat Doyen, een voorstander van deparasitairetheo- rie, een microorganisme als verwekker van de ziekte ontdekt meent te hebben, dat echter volgens ideren een bacterie is, die wel op de ziekte weefsels woekert, maar niet voor de ziekte aansprakelijk is), die de absorbeerende werking van de goedgezinde phagocyten bevordert. 1 en- gevolge van deze behandeling, zijn verseheidene gevallen van borstkanker bijna geheel genezen. luiwwi1 in, wiiMamn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6