Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 17 October 1908. 48,; Jaargang. Buitenland. Binnenland. Landbouwberichten. No. 52(3. FEUILLETON. Predikbeurten. TWBHDB BT.AT1 Als een milde regen blijven de berichten over den toestand in 't Balkangebied neerdruppelen op de dorre velden van't Buitenlandsch nieuws. Buiten de gebeurtenissen in en om Turkije geschiedt er inderdaad op 't oogenbliji heel weinig, dat de aandacht waard is. Maar, als gezegd, de crisis in 't Oosten ver- schaft stof genoeg, te over zelfs. Een belangrijk nieuws is 't bericht van de //Temps", dat Rusland en Engeland 't vrijwel eens zijn over de vaart door de Dardanellen, een kwestie op 't Berlijnsch congres geregeld en die thans op de Balkan-conferentie ander- maal ter sprake zal worden gebracht. Op deze conferentie zullen alle mogendheden vertegenwoordigd zijn. Oostenrijk-Hongarije, dat nog geen beslissing zond, zal wel meegaan met de andere. Waarom ook niet De wind is gunstig voor de Donau-monarchie. Engeland, dat nog bij zijn stroeve houding schijnt te volharden, maar toch al wat handel- baarder is geworden, zal ook wel eindigen met de inlijving van Bosnie en Herzegowina goed te keuren. Boelgarije I moet reeds van de Europeesche regeeringen, behalve Turkije en Engeland, de verzekering hebben gekregen, dat zij bet nieuwe koninkrijk zullen erkennen. De bevolking haakt daarnaar, want de mili- taire lasten, die de tegenwoordige toestand het oplegt, drukken het volk zwaar. Of die erkenning ecbter spoedig een feit zal worden, als de Boelgaren zoo veeleiscbend blijven als nu, is de vraag. Immers thans dringen zij weer aan op een zelfstandig-maken van Macedonia en Albanie. Als dat gebeurt, blijft er van Europeesch- Turkije enkel Roemenie over. Daarop zouden de jong-Turken dan verder hun grondwet- proeven kunnen nemen. In Servie is men hoe langer zoo minder oorlogszuchtig. 't Kleine Montenegro zie hieronder slaat echter een heel ruwen toon aan. Wat onschadelijk, die verbolgenheid der Montenegrijnen, zouden we zoo zeggen. Intusschen breidt zich het weren van Oosten rijksche waren over heel Turkije uit, hetgeen Oostenrijk's handel daar gevoelig benadeelt. De Oostenrijksche Lloyd zal genoodzaakt wezen zijn stoomvaartdienst op Turksche havens te staken, want het werkvolk weigert er booten fete laden en te lossen. Begrijpelijk is dan ook, dat de Oostenrijksche gezant te Konstantinopel doet wat hij kan om de regeering daar tot tegenmaatregelen te be- wegen. De Turksche Ministers willen dat f. blijkbaar wel, maar 'tis niet heel duidelijk, hoe de Regeering te Konstantinopel haar onder- danen zou kunnen dwingen Oostenrijksche waren te koopen, of Oostenrijksche schepen te laden en te lossen. Daar kan de Sultan zelfs niets aan doen Servie en Montenegro, de buur-landen, maken gemeene zaak. De twee kleintjes steunen elkaar, zetten saam een grooten mond op en eischen ook te zamen een stuk van Turkije. Dat is wel merkwaardig, na hun protest tegen Oosten- rijks optreden. Te Belgrado en Oettinje heeft men waarschijnlijk gemerkt, dat de inlijving van 38) W aarom zou zij het niet beproeven Al wa^ haar kosten kon, was een persoonlijke ^vernedering en de pijn, nog eenmaal Kistowsky's amisdrijven te hooren opsommen. Daarna zou *^r wel is waar niets in zijn lot veranderd wezen, maar zijzelve zou toch tot het uiterste toe alles gewaagd hebben. Van dat oogenblik af was zij besloten. Zij gaf op rustigen toon bevel, dat men haar coupe zou inspannen, kleedde zich, gelijk thans altijd, in het zwart en bad geruimen tijd aan de zijde van het kindhet scheen haar toe, dat God met grooter liefde op zijn onschuld neer moest zien en haar misschien verhooren zou ter wille van de liefde, aan dit arme, ver laten schepseltje bewezen. Toen zij voor het paleis van het hoofd van den Staat kwam, ondervond zij echter een hevige teleurstelling. Er werd ministerraad gehouden en de presi dent zou nog dienzelfden avond voor geruimen tijd de stad verlaten, om zich op zijn landgoed zooveel mogelijk aan de beslommeringen der regeering te onttrekken. Hem daarheen te volgen, was ondoenlijkzij zou toch niet bij hem toegelaten worden. Alle hoop was dus verloren. De uitdrukking van haar gelaat gaf zulk een smart te kennen, dat de bode, die het antwoord gegeven had, medelijden met haar gevoelde en vroeg Bosnie en onafhankelijkverklaring van Boelgarije een afgedane zaak is. 't Serviertje en Montene- giijntje schikken zich nu maar in hun lot en trachten er ten slotte ook nog een slaatje uit te slaan. Van die genegenheid tusschen deze buurlieden getuigt de brief, door de Montenegrijusche Skoepsjtina aan die van Servie gezonden. Het vorstendom Montenegro, heet 't daarin, heeft met geestdrift den broedergroet van de Skoepsjtina van het koninkrijk ontvangen en zendt haar de hartelijkste groeten terug met de verzekering, dat Montenegro, met het oog op de nationale eenheid, al zijn krachten beschikbaar zal stellen voor het algemeen belang van Servie en de eer van ons land. Wij gelooven dat de tijd voor Servie en Montenegro gekomen is, om den gemeenschappelijken standaard te ver- heffen, ten einae de heilige Servische gedachte te verdedigen. Weet, dat, bij het gedenken aan ons lang- durig martelaarschap en het onrecht dat ons aanhoudend wedervaren is en onder de bezieling van de herinnering aan den Servischen roem, geen enkel Montenegrin den dood vreest. Laten wij dus sarnen en eens van zin een oorlog voeren, die een heilige oorlog zal wezen. Dat is nog al boud gesproken van de inwoners van 't land der Zwarte Bergen. Bij de gisteren gehoudeu stemming voor een lid der Tweede Karaer in het district Ommen was de uitslag als volgt Aantal kiezers 8475. Aantal geldige stemmen 6864. Volstrekte meerderheid 3433. Gekozen Dr. A. Kuyper, (antir.) met 3941 stemmen. Mr. Th. H. de Meester (lib.) had 2923 stemmen. Bij de verkiezing op 16 Juni 1905 waren er in het district Ommen 8077 kiezers en werden er 7198 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd toen de heer J. van Alphen (antir.) met 4111 stemmen, tegen Dr. W. J. M. Engelberts (chr. hist.), die 3087 stemmen kreeg. TER NEUZEN, 16 October 1908. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt a. s. Woensdag alhier voor deledenvau de comite's der Huisvlijttentoonstelling en hunne huisgenooten eene soiree gegeven, waarop zeker de aandacht mag worden gevestigd, door dat deze eene zeldzame gelegeoheid biedt om in de eigen plaats artisten te gaan hooren en zien. Daaraan zullen enkele dames en heeren van het Nederl. tooneel te Gent meewerken. Voor degenen die willen profiteeren van de ook voor het publiek opengestelde gelegenheid om die soiree bij te wonen zal het aanbeveling ver- dienen zich tijdig te voorzien van entreekaarten die slechts tot een beperkt getal disponibel zullen zijn. In het lotingslokaal alhier werd aan de lotelingen dezer gemeente een strooibiljet uit- gereikt van den volgenden inhoud Jonge Man Ge loot thans. Wat zult ge doen, als ge Uw nummer hebt getrokken Zult ge met dit nummer voor Uw hoed of pet zingende langs de straten trekken en de om een ge- Is het mevrouw ook slechts wonen raad te doen z/Waarom Zoudt gij dan een middel weten tot den president door te dringen sprak zij haastig, en verscheidene goudstukken verdwenen daarbij in de hand van den beambte. z/Dat niet, mevrouw," zeide deze, even on- verstoorbaar, alsof hij niets ontvangen had, //maar de schoonzoon van zijue excellentie is thuis, mogelijk wel zou hij mevrouw willen ontvangen en haar een antwoord kunnen geven of wel den president over haar bezoek spreken." z/Ga hem aanstonds vrageu, of ik bij hem toegelaten kan worden." Na verloop van eenige minuten keerde de bode met een toestemmend antwoord terug en verzocht hij der gravin hem te volgen. Zij werd binnengelaten en gebracht in een rijk gemeubileerd studeervertrek, waar een man in de kracht zijner jaren, maar met bleek gelaat en ingezonken wangen, waarlangs een groote zwarte baard groeide, voor een schrijftafel was gezeten. De deur had zich reeds een minuut achter den bediende gesloten, aleer hij van zijn werk opzag. Getroffen door de indrukwekkende schoonheid zijner bezoekster, rees hij overeind en ging hij haar niet zonder hoffelijkheid tegemoet. z/Gij hebt verlangd mij te spreken, mevrouw," sprak hij op langzamen kwijnenden toon. //Mag ik weten wie ik de eer heb voor mij te zien z/Gravin Kistowsky." Bij het vernemen van dien naam zag hij haar doordringend aan. Hij had ook herhaaidelijk herberg ingaan, in de meening dat dit nu een afspiegeling is van het (aanstaande)soldatenleven. Wij actief dienende onderofficieren moeten U dan zeggen, dat ge U vergist. Dat wij ons schamen over zulke toekomstige militairen. Doe dan ook niet alzoo, laat den borrel nu rusten gaat daarheen, waar ge goed en goed- koop uw maag kunt vullen. Gedraag U op straat zoo, dat ge de ouders die U opvoedden, daardoor eer aandoet. Toon, dat ge een flink, zelfstandig jongmensch zijt, uit een fatsoenlijk gezin. Bedenk, dat ge, zoo ge inloot, zelf zult on- dervinden, hoe door zich onnet te gedragen, de soldaat geschuwd wordt. Help nu reeds mede, om te maken, dat Neerlandsch jongelingen, ook in 't soldatenhuis worden geacht. Daarom, alle verleiding en verleiders links laten liggen Neen gezegd, waar 't moet De Nationale Christen Onderofficieren Vereeniging. Naar we vernemen zal het voor de kust- batterij alhier onbruikbaar en overtollig mate- rieel, thans in het arsenaal aanwezig, naar elders worden overgebracht, en zal dit weer gedeeltelijk worden vervangen door moderner materiaal. Voor het laden en lossen daarvan zal een detachement artilleristen, sterk pl.m. 20 man- schappen, naar hier worden gezonden. Uit Sas van Gent is te Rotterdam aangebracht een daar zwervende 17jarige jongen. Bij Kon. besluit is aan den kapitein der Kon. marechaussee G. J. P. A. Thomson, te Vlissingen, vergunning verleend tot het aan- nemen en dragen van de ordeteekenen van ridder 4e klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem door den Koning van Pruisen geschonken. De heer Fr. van Dorsselaer, van Lams- waarde, behaalde Zondag bij de gehouden aca- demie-tentoonstelling te Mechelen den eersten prijs voor hout- en marmer schilderen en werd bekroond met een zilveren medaille en ont- ving een album waarin schildermotieven. In de week van 7 tot en met 13 October 1908 kwamen in Zeeland voor 7 gevallen van roodvonk, waarvan 2 gevallen te Aardenburg, 1 te 's Gravenpolder 3 te Haamstede en 1 te Middelburg. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de colleges van Burgemeester en Wet- houders de volgende circulaire gezonden z/De afdeeling Axel van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij acht het, met het oog op het snelle verkeer met motorrijtuigen enrijwie- len, in het belang van de veiligheid wenschelijk, dat zooveel mogelijk aan hoeken van wegen en straten borden geplaatst worden met het opschriftrechts uitwijken. Zooals u bekend is, wordt zoowel in het reglement op de wegen en voetpaden in Zee- land als in het Motor- en Rijwielreglement het uitwijken naar rechts voorgesehreven. Ook ons College komt het nutlig voor, dat bedoeld voorschrift zooveel mogelijk in herin nering worde gebracht, waarom wij de eer heb- hooren spreken van de toewijding, door haar aan den ongelukkigen balling betoond, en hij zeide, terwijl hij haar een stoel aanbood z/Wees zoo goed plaats te nemen, mevrouw. Het is mij zeer aangenaam met iemand kennis te maken, over wie ik zooveel goeds hoorde. Gij kwaamt zeker de een of andere gunst voor graaf Kistowsky vragen Zij had ternauwernood verstaan wat hij tot haar zeidealles wat zij vooraf bepaald had te zullen aanvoeren tot Bolislav's behoud, was haar weer ontgaan en met hulpbehoevend gebaar strekte zij de handen naar hem uit en smeekte wRed mijn echtgenoot." Verbaasd zag hij haar aan. z/Voor zoover ik weet, wordt Kistowsky's bestaan door niets bedreigd," sprak hij op zijn gewonen sleependen toon, //maar ik bid u, zet u neer, of gij dwingt ook mij staande te blijven." Ditmaal gaf zij aan zijn wenk gehoor en vervolgde z/Hij is zoo goed als ter dood veroordeeld, indien hij nog langer te Clairvaux moet blijven. Zijn reeds wankelende gezondheid kan het gebrek aan lucht, de eenzaamheid, de atmosfeer der gevangenis niet verdragen, de directeur van Clairvaux zeide mij zelf, hem als verloren te besehouwen." De jonge man schudde somber het hoofd. z/Dat alles is zeker hoogst pijnlijk voor u, mevrouw," zeide hij, //maar zelfs de chef van den Staat kan er weinig aan veranderen. Bo- lislav Kistowsky behoort tot die onverbeterlijke samenzweerders, die nooit wijzer zullen worden door het geledene. Gesteld eens voor een ben u aan te bevelen aan het verzoek der afdeeling gevolg te geven. De afdeeling heeft ons medegedeeld, dat door den //Algemeenen Nederlandsehen Wielrijders- bond, Toeristenbond voor Nederland, dergelijke borden op aanvraag gratis beschikbaar worden gesteld." Zondag 18 October 1908. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-Rechthank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 16 October de volgende vonnissen uitgesproken T. W., oud 35 j., voerman te Clinge, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 3 dagen ge- vangenisstraf. P. v. R., oud 20 j., landbouwersknecht te Eede, tbans gedetineerd te Middelburg, is wegens brandsdchting veroordeeld tot 1 jaar gevang. met in mindering brenging van het voorarrest. De arrondissements-rechtbank te Zierikzee deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen J. W. D., oud 18 jaar, veldarbeider, wonende te Dreischor, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zierikzee. Beklaagde, die een jong meisje gewelddadig en in het openbaar heeft aangerand, werd schuldig verklaard aan poging tot ver- krachting en veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden na aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch van het openbaar ministerie was twee jaar. Zeenivsch-BelgiscJi JPaardenstamboek. Ter algemeene vergadering van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard, gisteren te Goes belegd, konden de voornaamste punten niet besproken worden, daar door mist de heer Yorsterman van Oven met de noodige stukken niet was gekomen. Aangenomen werd een voorstel tot statuten- wijziging, om in geval van fusie methetLim- burgsch stamboek, makkelijker te kunnen komen tot ontbinding van het Zeeuwsche stamboek. De ontwerp-statuten voor een op te richten Nederlandsch koudbloed stamboek zullen aan de leden worden gezonden. In November zal een nieuwe vergadering gehouden worden. (M. C.) oogenblik, dat het onmogelijke geschiedde, ik weet waarlijk niet of gij aanleiding zoudt hebben u daarover langer dan een oogenblik te ver- heugen. Uw echtgenoot zou doodelijk zwak de gevangenis verlaten wat al misschien vergeefsche zorgen en moeite zou het eischen hem weder tot het leven terug te roepen z/lk zou hem redden, mynheer," antwoordde zij op een toon vol overtuiging. //God zou niet willen, dat ik voor niets mijn nachtrust zoowel als mijn daguren opgeofferd zou hebben in het zoeken naar het kruid, dat hem genezen moet." vIk weet wat al studie gij daaraan besteed hebt, en zou wenschen, u heel mijn be wondering te kunnen uitdrukken, maar aangenomen zelfs dat graaf Kistowsky herstelde, wat dan nog Ik heb lieden zien bekeeren van dronkenschap, van den hai'tstocht van het spel, er is slechts een genezing, waaraan ik wanhoopdie van den samenzweerder. Men zou zeggen, dat die heillooze neiging in het bloed slaat, dat zij den oproerling als een gif door de aderen sluipt en niet voldaan is, aleer zij hem het hart verlamde. Laat uw echtgenoot vrijkomen en zijn krachten terugvinden, en morgen zal men weer voor nieuwe betreurenswaardige feiten staan, die hem andermaal in de gevangenis zullen voeren. Ware het dus niet willekeurig de algemeene rust in gevaar te brengen en u zelve slechts een herhaling van het reeds geledene bezorgen, door hem uit zijn kerker te ontslaan Stella gevoelde, dat hij waarheid sprak, maar wat beteekende dat alles in haar oogen, indien zijn bestaan slechts gered werd //Hij zou Frankrijk voor altijd, verlaten," zeide Houdt maar uw boezem onbesmet En treedt op reine wegen, Hebt eerbied voor des Heeren wet, Behoefte aan 's Hemels zegen. Uervormde Urrk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Slniskil. 9} n, Ds. J. B. T. Hugenholtz van Axel, voorb. H. Avondm. Axel. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondm. en 2 n., Ds. E. Raams, Dankzegging H. Avondm. en Doop. Sas van Gent. 9$ u., Ds. II. Akersloot van Honten Boos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gcreformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 n., Ds. J. v. d. Berg. Axel .4. 9 u., en 2 u., Ds. Sybrandy v. Krabbendijke. IS. 9 n. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. B. Hamming. H. 9 n. en 2 u., Ds. J. B. Netelenbos v. Oost- kapelle. Hoek. 9 u. en 2 u., leeskerk. (■ereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. A. Janse. Oud-tiereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. liokaal „EIien-Ha£zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5} n., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5