m Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Herhalingsonderwij s. No. 5213. Zaterdag 17 October 1908. Gemengde berichten. 48° daargang. Binnenland. ABONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco pe. n&tYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADYEBTEE TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeltde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. HBESTE ZBL-AJD. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a.s. aan te vangen herhalingsonderwijs zich daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der openbare lagere school kunnen aanmelden. Hoek, den 2 October 1908. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREG MANS, Secretaris. NEDERLAND en VENEZUELA. In een particulier telegram uit Caracas aan de /New-York Herald", gedagteekend van 2 October, wordt medegedeeld, dat de gezond- heidstoestand van President Castro aanmerke- lijk is verbeterd. Hij was op dien dag voor het eerst sedert zijn terugkeer uit Valencia op straat gezien. Ook had hij Senor Paul, den Minister van Buitenlandsche zaken, ontvangen ter be- spreking van het te geven antwoord op de tweede nota van Nederland. Uit New-York werd Maandag aan de //Kol- nische Zeitung" geseind zrUit Caracas wordt gemeld, dat Castro, de broeder van den President, naar New-York vertrokken is. Naar verluidt, is hij van plan, daar artilleristen voor de Yenezolaansche kust- verdediging aan te werven." TWEEDE KAMER. Zittingen van Woensdag en Donderdag. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver- volgt zijn antwoord aan den heer Troelstra, op diens interpellate over de werkloosheid. Slechts uitkeering korat in aanmerking, meent de Minister. Werkverschaffing is steeds mis- lukt. Het optreden der overheid kan ten gevolge hebben, dat de weldadigheid zich terugtrekt. Dit is niet wenschelijk. Vloeien de uitkeeringen gemakkelijk bij de werkloosheid in de groote gemeenten, dan wordt daarheen de trek te sterk. Wie zich tegen protectionisme verklaren, kunnen hier geen tijdelijke beschermingsmaat- regelen verlangen. Tot emigrate moet de prikkel blijven bestaan. Er kan een oogenblik komen, waarop van Regeeringswege moet worden ingegrepen, maar hoe minder, zoo voorzichtiger, hoe later, des te beter. Spr. wil dan ook geen enkele toe- zegging doen. Steun aan gemeenten is onnoodig, waar de gemeenten over eigen financien beschikken. De kwestie der vakvereenigingen heeft daarmee ook niets te maken. Het euvel der werkloosheid zal wel nooit verdwijnen. Donderdag werd de beraadslaging over de interpellatie-Troelstra voortgezet. De heer Troelstra, repliceerend, is ernstig teleurgesteld Js Ministers rede heeft spr. ver- ontwaardigd. Een oplossing van het vraagstuk heeft hij niet verwacht, maar ook niet het ver- wijzen van al de betrokkenen naar de particuliere weldadigheid. In den dreigenden nood is voor de arbeiders van deze Regeering niets te ver- wachten. De hoofdoorzaak van de thans beleefde crisis ligt in de concurrentie, in het tegenwoordig economisch stelsel. Spr. acht wel degelijk een stelsel mogelijk, waarin dergelijke ellende niet zou voorkomen, door regeling der productie, waarin thans anarchie heerscht en door opvoe- ring van den algemeenen levensstandaard. De Minister geeft oorzaak en feiten toe maar trekt er zich niets van aan, en verwijst naar het eenige redmiddelde particuliere liefdadigheid. Telt de Minister het eergevoel van honderden en duizenden zoo licht, diever- plicht zouden zijn de hand op te houden Zou de liefdadigheid dan in sraat zijn alien te helpen Nu ja, als het tot hongersnood kwam of zoo iets, dan wilde de Minister te hulp komen. Tot zoo lang konden de werkloozen arbeid vinden bij de marine Er was in de rede des Ministers niets ge- moedelijks, niets christelijks, veeleer een he"l- densch cynisme, waarvan men zou kunnen rillen. (De Ministerdat komt omdat u niet goed luistert.) De Minister schijnt den ernst niet te beseffen van een taak die op hem rust. In de negentiger jaren stelde men de marechaussees tegenover de hongerenden. In den post mare- chaussee op de begrootiug zit miustens twee ton subsidie aan de werkloozen Wilde de Minister wachten op hongertoestanden als de Russische, op uitbarstingen als 18 jaren geleden Mocht het daartoe komen tot geweld, dan, zei spr., dan draagt gij de verantwoordelijkheid Spr. en zijn partijgenooten zouden het parle- mentaire stelsel niet kunnen verdedigen tegen anarchistische aa "Men, wanneer Staat en wet- geving zich van ue ellende der arbeiders niets aantrokken. Hoe ge'orekkig waren's Ministers mededee- lingen over den omvang der werkloosheid (De Minister: Natuurlijk, ik moet voorzichtig wezen.) lntusschen staat vast, dat de toestand ongunstiger is dan die van verleden jaar. De Minister vreesde van Regeeringssteun trek naar bepaaldc centra het was precies andersom, want het Rijk kor; overal helpen, en niet slechts bepaalde gemeenten. De vrees voor stijging van de begrooting was voor den Minister het eigenlijke argument. DeBegeering wilde echter wel 4 ton geven voor //ons fatsoen" op de Brusselsche tentoonstellingwel vroeg zij 12 ton meer voor de vloot. Yreemde opvatting van de Regeeringstaak Het politieke Christendom was joliger geworden sedert spreker's afwezig- heid, niet aanminniger. De Regeering voelde geen verantwoordelijkheid spr. heett zich door deze interpellatie van zijn verantwoorde lijkheid ontlast. Spr. stelt een motie voor, om, waar de Re geering den ongunstigen toestand toegaf, de Kamer te doen uitspreken dat de Regeering maatregelen behoort te nemen tot voorziening in den nood. De heer De Visser acht voor de Regeering voorziening in den nood zeer moeilijk. De middelen door den interpellant aangeprezen in zijn vragen, staan in geen verhouding tot het euvelspr. veroordeeld deze middelen achtereen- volgens. Waar elk statistisch verschijnsel ont- breekt, kan men afdoenden steun niet verleenen, valt er voor de Regeering niets te doen. De toestand schijnt trouwens niet zoo onrustbarend gelijk spr. met door hem verzamelde gegevens betoogtalleen de stand der spaarkassen te Amsterdam was een engunstig verschijnsel, doch het stond niet vast, dat dit aan de arbeiders lag. Spr. kon dus met de conclusie van den heer Troelstra niet meegaan. De heer Nolens heeft geen bevredigenden indruk gekregen van de rede van den Minister; hij is zelfs teleurgesteld. De Minister spreekt als van een natuurverschijnsel, (de Minister dat is geheel en al dwaling), als iets gewoons. Misschien gaven de vragen tot 's Ministers be- woordingen aanleiding. Maar spr. had gaarue gezien, dat de Minister van Arbeid aanwezig ware geweest, en dat de kwestie ware beschouwd als een van algemeen Regeeringsbeleid. Onder- zoek is noodig op de productiewijze, het handels- stelsel en andere oorzaken, onvoldoende vakop- leiding bv., de werkeloosheid in de hand wer- ken. Kende men de oorzaken, dan was het mogelijk middelen ter voorkoming of bestrijding dier oorzaken te berameu. Dat de Minister er geen enkel ziet, geen enkel mogelijk acht, moet een vergissing zijn van het analytisch verslag. Hij hoopt althans, dat dit niet's Mi nisters conclusie is. Op de particuliere liefda digheid mag niet gerekend worden, zegt spr., zij ontsloeg geen enkele Regeering van het nemen van voorzorgsmaatregelen. Vooral het gebied der arbeidsverzekering late de Regeering niet braak liggen. De heer Treub begeeft zich in een uitvoerige bestrijding der sociaal-demokratische theorie en bestrijdt met name de leer als zouden er in een socialistische maatschappij geen crisissen en perioden van werkloosheid kunnen voorko men. Maar spreker is het met Mr. Troelstra eens, dat de Regeering verplicht is, maatregelen te nemen tegen de thans heerschende werkloosheid. Rechtsgrond daarvoor is het algemeen belang de overheid werke mee om een honger lijdend deel der bevolking over een moeilijken tijd been te werken. En de overheid dient ook maat regelen te nemen ter voorkoming van werk loosheid. Het beste middel is de werkloosheid- verzekering, en spr. betuigt zijn leedwezen dat de Regeering hierover zoo pessimistisch denkt. Spr. wijst er nog op dat, waar nu toch in overweging is een wijziging van de Gemeentewet, daarin moest worden opgenomen een bevoegdheid aan de gemeentebestureu tot het heffen van een speciale werkloosheidbelasting van de werkgevers in de gemeenten. Ter leniging van den oogenblikkelijken nood dringc ook spreker aan op beperking van het euvel van het juiste aantal overuren, waardooraan anderen het brood uit den mond genomen wordt, eu vraagt hij een Regeeringsonderzoek in deze voorts op verhaasting van de uitvoering van Rijkswerken. Ten slotte bepleit spreker Rijks- steun aan gemeenten die het particulier initiatief financieel bijstaan, maar op een gegeven oogen blik dien steun niet meer voldoende kunnen verleenen. Spr. stelt ten laatste een motie voor in den geest van het door hem gesprokene (verzekering en subsidies). De heer Yan Citters betoogt dat de Regeering tegen de werkloosheid meer kan doen dan de Minister in uitzicht heeft gesteld. Hp bepleit protectie als middel ter bestrijding van het euvel, en dringt ten slotte aan op een Regee ringsonderzoek. Morgen 11 uur voortzetting. De 's Hert. C. schrijft Yerleden jaar bezorgde J. v. E. de kermis te Leur een slechten naam door in de voile straat des avonds een revolver af te schieten en daarna den veldwachter te verwonden, die hem het wapen afnam. Dinsdagavond /was het zijn oudere broer L. v. E., die den niets kwaad vermoedenden en niemand kwaad doenden A. v. d. P. in de Baai tegenkwam. //Gij moet kapot" schreeuwde de valschaard, trokzijnmes en sneed den weerloozen tegenstander twee diepe wonden over het aangezicht. Een snelle vlucht van den gewonde voorkwam zeer waar- -scbijnlijk een moord. Natuurlijk is de zaak in handen der politie. In de Kamp, een berucbte buurt achter de Haarlemmerstraat te Leiden, waar vroeger de publieke buizen waren, kan 't nog wel eens spannen. Er zijn twee partijen de eene ge- sehaard om Sientje v. d. M., een vrouw van verdachte zeden, en de andere onder aanvoering van haar aartsvijand Toon B. Nu en dan kwam 't tusschen deze partijen al eens tot een treffen, maar nu is het al heel erg geweest aan weerskanten werden de messen gebruikt, waarbij een broeder van Sientje aan Toon een ernstigen steek heeft toegebracht, waardoor, naar men zegt, de long werd geraakt. Uit een postzending, die 14 September uit Den Haag ging, is gestolen uit een aange- teekenden brief een bankbiljet van f 100, een van f 60 en een van f 40, terwijl tevens een aangeteekende brief verdwenen is, die even wel geen geldswaarde bevatte. Uit het onderzoek, dat in vollen gang is, is reeds gebleken, dat de diefstal gepleegd is op den dag der ver- zending op het traject 's Gravenhage—Gelder- malsen. Verder is op 19 September uit Utrecht een brief naar Deventer gezonden, inhoudende 40, welke brief tot heden niet in het bezit van den geadresseerde is gekomen. Te Gent zijn twee luitenants van de ad- ministratie gevangen genomen in verband met ontvreemdingen in het beheer van de legerbe- hoeften. Terwijl een dame Maandagavond in een winkel der Rue Secretan te Parijs iets ging halen, heeft een schelm haar lOjarig knaapje dat op straat was blijven staan, een geweldigen dolksteek onder den rechter arm toegebracht. De dader, een 16jarige jongen, werd door de voorbijgangers bijna gelyncht. Als eenige ver- klaring, zeide hij, dat het hoofd van den kleine hem niet beviel. De jonge Russische prins Sergius Bolo- toff, die zich geheel aan de luchtvaart wijdt, laat zich een vliegtoestel maken met een motor van 100 paardekracht. Hij wil dingen naar den prijs, die is uitgeloofd voor het vliegen over het Kanaal. Eenigen tijd geleden werd te Lissabon verteld, dat werklieden, die in het Hoogerhuis documenten hadden over te brengen, tusschen die documenten slangen hadden gezien. Er werd om het verhaal gelachen en men hoorde verder niet meer van de slangen. Maar nu dezer dagen alle documenten naar het archief van het ministerie van binnenlandsche zaken ge- bracht zouden worden, kwatti er plotseling een slang met een platten kop te voorschijn, die een werkman in de lip beet. De man sherf onder vreeselijke pijn binnen een half uur. Zijn lijk was heelemaal zwart geworden en sterk opgezwollen. De slang is weer tusschen de documenten gekropen en nu is er niemand te bewegen, met het sorteeren daarvan voort te gaan. Over het ballon-ongeluk te Wilmersdorf, buiten Berlijn, meldt men Statig rees de //Conqueror" ornhoog, toen men opeens, op naar schatting 'n 600 M. hoogte plotseling een witte rookwolk uit den ballon zag opstijgen. Men zag hoe de beide luchtschippers haastig alien ballast over boord gooiden, terwijl de ballon desondanks daalde en zichtbaar ineen- kromp. Maar het bovenste deel van den ballon bleef gespannen, vormde een soort van val- scherm en voor zoover men 't van het terrein der gasfabriek kon volgen, was er nog altoos hoop op redding. Dadelijk reden vier automobielen, waaronder ook een van het zieken- en ongevallenstation op het terrein, voorzien van dokter en assis- tenten, in de richting waar de ballon scheen neergekomen te zijn. Na verloop van een kwartier kwam de geruststellende tijding dat, daar de bovenste ballonhelft als parachute had gediend, de mand zonder grooten schok nabij het station Fridenau in een straat veilig ge- land was en de beide reizigers ongedeerd waren. De ballon was geheel vernield. Bij een stoot tegen de tribune was een kleine scheur ont- staan. die, toen door de zonnewarmte het gas zich uitzette, plotseling verder was gereten. Holland Forbes zei later tot een journalist: Toen de ballon begon te dalen wezen mijn toestellen een hoogte van 900 M. aan. Terwijl mijn begeleider, de heer Post, dadelijk zakken met zand uitwierp, trok ik een rnes, dat ik aan den gordel droeg en sneed de 32 zand- zakken die rondom buiten aan den gordel hingen, open. Wij wierpen binnen een paar seconden een ton ballast uit. Op 50 M. hoogte voelden wij, dat de val van onzen ballon door den tegenstand der lucht plotse ling vertraagd werd en nadat wij nog net de voorgevels van een paar huizen ontweken, sloeg de mand met vrij veel geweld tegen het dak van een achterhuis. De zij wand van het dak werd ingedrukt een gat ontstond en in het gat bleven wij ongekwetst met de mand vastzitten. De leege ballon sloeg plat op het dak en hing slap ter zij van het huis af. Wij klommen uit de mand en kwamen op het dak, waar ons spoedig de brandweer kwam helpen. MZESSCHE ('01 R uT. ltit blad verschijnt VI mi ml lis-, Ilot-iis(l»T- en Vrijtfagavond, nitgezondrril op FeeatdageB. bij deg^irmn^P^J A'V ^19 Til him

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1