Ter Heuzensche Courant Gemengde berichlen. Zaterdag 10 October 1908. No. 5210. FETJILLETON. BURGEriLIJKE STAND. Nederlandsch Tooneel te Gent. Nieuw Circus van Gent. Theatre Minard te Gent. IDIBIE^IDIE ZBXjA-ID. RECHTSZflKEH. Voor den Hoogen Raad is Dinsdag door advocaat-generaal Mr. Ort in het belaug der wet conclusie genomen in de zaak van een Belgisch koopman, die voor het kantongerecht te Ter Neuzen had terecht gestaan wegens het te Philippine op een kar, met een paard bespannen, 31 varkens uit Belgie invo^ren. De koopman had aangevoerd, dat de eenige begaanbare weg van lJzendijke vanwaar de varkens kwamen naar Philippine loopt over den vrijen dijk en dat dit is Belgisch grond- gebied dat in casu geen invoer, inaar doorvoer plaats had gehad, daar het zip bedoeling was de varkens te Sas van Gent scheep te doen gaan naar Frankrijk. Voorts had hij betoogd, dat het feit niet strafbaar was, omdat niet ten laste was gelegd het ontbreken van documenten of van aangifte. Maar deze laatste middelen waren verworpen, aangezien ingevolge de regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht de invoer van eenhoevige dieren uit Belgie en van varkens uit het buitenland verboden was. Met het oog echter op het aangevoerde be- treffende den vrijen dijk vond de kantonrechter termen hem slechts een kleine geldboete op te leggen nevens de verbeurdverklaring. De beklaagde werd veroordeeld 1°. wegens invoer van een eenhoevig dier uit Belgie (het paard) 2°. wegens invoer van varkens uit het buiten land, tot 2 geldboeten van 0,50 met ver beurdverklaring van paard, varkens en kar. De rechtbank te Middelburg had echter be- slist dat de bekl. niet van uit Belgie, maar van uit Nederland de biggen had ingevoerd, omdat volgens de overeenkomst, betreifende de grensscheiding met Belgie, art. 30 van de overeenkomst van 8 Augustus 1843, Nederland den vrijen toegang behoudt over den vrijen dijk, zoodat iernand die uit Nederland iets oYer den vrijen dijk naar Nederland vervoert, geacht wordt het Nederlandsch territoir niet te hebben verlaten. Op dien grond was de bekl. in hooger beroep ontslagen van rechtsvervolging. Van dit vonnis had de proc.-gen, bij den Hoogen Raad cassatie aangeteekend in het belang der wet. Adv.-gen. Mr. Ort achtte de beslissing onjuist volgens welke de vrije dijk als Nederlandsch grondgebied valt aan te merken. Art. 30 der aangehaalde overeenkomst met Belgie heeft slechts de strekking aan Belgie het recht te ontnemen hen die over den vrijen dijk zich bewegen aan voorschriften van fiscalen aard te ouderwerpen. Geconcludeerd werd dus tot ver- nietiging van het vonnis, doch alleen in het belang der wet, zonder dat het te wijzen arrest eenig nadeel kan toebrengen aan de rechten van partijen. Uitspraak 2 November. In het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam zal vanwege het departement Amsterdam van deze maat schappij een cursus voor moeders worden ge houden. Leider van den cursus is de heer Men dacht slechts aan zijn eigene grieven, niet aan hun geluk de dwingelanden bleven ongedeerd, omgeven als zij waren door een menschelijk harnas van lijfwachten, maar vrouw en kinderen vielen als de slachtoffers van het gesmeed komplot.het afgewende staal keerde zich op hun borst, om hen te doorboren. Zou het ook aldus gaan met haar, die zijn leven deelde zou zij zoo wreed gekastijd worden voor haar liefde Hij gevoelde het in dat oogenblik, hoe het zijne plicht was geweest. tot de door hem geliefde mannen te gaan om hun te verklaren, dat hij voortaan met alle samenspanningen wilde breken. Had Stella hem niet alles opgeofferd, offerde zij ook thans haar tijd en rust niet op voor het kind van zijn vriend was het niet billijk, dat hij eindelijk ook iets zou prijs geven voor haar geluk Maar wat kon hij aan zijn volgelingen zeggen Zouden zij hem niet terecht verwijten, dat hij zijn beginselen verloochende ter wille van een vrouw dat hij het werk van een zwakke- ling verrichtte En daarbij al die duizenden, wier lijden hij van zoo nabij had aanschouwd, riepen zij niet om wraak in hun droeve machteloosheid Zou hij hun belangen verwaarloozen, omdat hij zel: gelukkig was Toen de jonge vrouw hem drie kwatier later J. Starcke, arts. In zes avonden (eenmaal per week, telkens ongeveer 1 uur) zal het voor- naamste van de zuigelingenverzorging worden besproken. Ter toelichting zullen o. a. ouder- wetsche en nieuwerwetsche zuigelingenkleeren worden vertoond, en zal het gemakkelijker aan- deeden met deze laatste aangetoond worden. Donderdag 15 dezer begint de cursus, die 'rosteloos voor jonge vrouwen en moeders toe- gankelyk is. In de olieslagerij van de firma L. Vliegent- hart te Delft was Donderdagmorgeu de 70jarige werkmaD S. bezig de machine te smeeren. Hij gaf te vroeg toestemming tot het aanzetten der machine, zoodat hij gegrepen en letterlijk ver- morseld werd. Het lijk was ontoonbaar. De overledene had bij dezen patroon meer dan 50 dieustjaren. De postwagen van De Leek, welke te Groningen 's avonds ongeveer half acht aankomt is eergisteravond niet ver van daar, bij de kalk- ovens, waar het kanaal een scherpe bocht- maakt, in het Hoendiep geraakt. De koetsier op den bok en de conducteur die in deu wagen steeds den tocht meemaakt wisten nog tijdig op den weg te springen. Met heel wat moeite kreeg men het paard dat ongedeerd bleef en den wagen op het droge. De post was doornat. Te Amsterdam heett zich een zeer betreu- renswaardig feit voorgedaan. Een politie-agent die vrijaf had, zag van het balcon zijner woning eenige jongens kruis en munt met centen spelen. In politiek, doende alsof hij las, met een boek voor zijn gelaat, ging hij op de knapen af en pakte plotseling er een, een jongen van 16 jaar, beet en diende hem eenige slagen toe. De andere kinderen vluchtten en de aan- gegrepene wilde hun voorbeeld volgen. Ilij iiep weg, doch had het ongeluk te struikelen. Daarop greep de agent hem weer beet en sloeg hem met zijn wapenstok zoo erg dat de knaap zeide dat zijn been stuk was en bij niet kon opstaan. De agent liet hem liggen. Later hebben personen, die getuige van de mishan- deling waren, gezorgd dat de jongen per brancard naar het gasthuis vervoerd werd. De zaak is natuurlijk in onderzoek. De betrokkene is een agent le ki. van mid- delbare jareu, die vroeger bij het korps mariniers gediend heeft, De man is gehuwd en vader van twee kinderen. Van prikkelbaarheid ot ruwheid tegenover arrestanten was tot dusver niets geblekeai en tot ontevredenheid over de vervulling van zijn dienst had de man geen aanleiding gegeven. Dinsdagochtend te half vier is te Eind hoven een losse op stoom staande machine uit de openstaande loods van het station der Meierijsche tram onbeheerd weggereden. Zij nam haar geregelden weg in hollende vaart, langs de tramlijn naar den Strijpschen weg. Bij den Strijpschen overweg, waar het kruis- punt is van de Staatsspoor naar Belgie en Holland en van de tram naar St. Oedenrode, geraakte zij uit de tramlijn, ging over den straatweg en kwam toen op de Belgische lijn terecht. Daar werden de afsluitsels vernield, de lijnen uit elkander geslagen en geheel ver- wrongen, totdat de machine eindelijk omver sloeg en dwars over den spoorweg kwam te liggen. Spoedig werd met de opruiming een aanvang gemaakt en deze verliep snel en ge^ regeld. De eerste goederentreiu naar Achel vertrok echter toch nog 3 uur te laat, terwyl de eerste personeutrein eerst te ruim 7 uur in plaats van 5,40 kon vertrekken. De treinen naar Holland ondervonden geen vertraging, en vaarwel kwam zeggen, brandde hem het woord op de lippen, dat hen voor altijd weer had kunnen vereenigen, maar hij sprak het niet uit. en zij, die geleerd had, om duidelijk in zijn ziel te lezen, gevoelde, dat hij andermaal voor haar verloren was. Ilij zelf verwonderde er zich over, nu zy vertrokken was, hoe het mogelijk was dat haar afwezigheid zulk een leegte achterliet zij was toch in den laatsten tijd voor het uiterlijk van zoo geheel andere dingen vervuld als van hem ot hun vroegere gehechtheid toen zij wegging had zij hem slechts vluchtig de vingertoppen gereikthij kon haar dus geenszins beschuldi- gen van overgroote harfelijkheidmaar toch scheen alles als uitgestorven. Eenige dagen later keerde gravin Kistowsky terugzij had niet veel moeite gehad het ge- meentebestuur van Geneve over te halen haar voorloopig de zorg voor het arme wezentje toe te vertrouwen, dat na den dood der moeder slechts tot last was geweest en, met zoovee zorgen alsof het haar eigen zoon geweest ware voerde zij haar kleinen Constantijn met zich mee Bolislav had het uur harer aankomst niet geweten hij was uitgegaan zooals gewoonlijk maar bij zijn thuiskomst vond hij haar naast een wiegje zitten en op haar schoot het ouder looze kind, dat even rustig op haar armen voortsluimerde alsof zij zijn moeder ware geweest. Zij begon hem met rustige stem te vertellen van de wijze, waarop zij het kind had gevonden en de laatste bijzonderheden, welke men haar omtrent den dood der moeder had medegedeeld Mevrouw Ramanoff was onvergezeld naar ook de trammen konden geregeld vertrekken De machine, die nog al beschadigd is, is van de spoorlijn verwijderd, zoodat van verdere ver traging geen sprake meer is. Had de locomo- tief den weg over den Emmasingel genomen, waar de tramlijn naar de Belgische grens ligt, de gevolgen waren niet te overzien geweest. Gelukkig zijn nu geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Toen Donderdagmorgen de 34jarige lood- gieter Willem Olthoff in de stoomworstfabriek van de firma wed. Gerzon te Groningen bezig was met het herstellen van een gasbuis, die angs de zoldering ligt, had hij de onvoorzichtig- Ueid zijn ladder te dicht bij bet uitstekend ge- deelte van cje as der macbinerieen te plaatsen. De uitstekende punt der as woelde nu, zon der dat hij het beraerkte in zijn kiel om, met :et gevolg dat dit kleedingstuk bleef haken en de ongelukkige mede in de ronde slingerde. De aanwezige werklieden hadden de tegenwoor- heid van geest de machine onmiddellijk stop te zetten en de kleeren van den meegesleurde af te snijden. Bij onderzoek bleek dat Olthoff let rechterbeen op twee plaatsen en den pols rad gebroken, terwijl hij voorts een ernstige loofdwonde had gekregen. In een treurigen toestand werd hij naar het Academisch Zieken- juis overgebracht. De patient is niet zonder gevaar. Men meldt uit Vise aan het Nieuws In het begin van dit jaar werd door de Bel- gische gendarmerie te Lanaekeu een smokke- aarsbende aangebouden (mannen en vrouwen), die een uitgebreiden smokkelhandel dreven in saccharine. Deze bende, welke eenigen tijd te Maastricht gewoond heett, bestond geheel uit buitenlanders alien bekenden van de justitie. Zij werden te Lanaeken overvallen in een koffie- ruis, juist toen zij wederom verdeeling van hun winsten wilden houden. Een der mannen wist echter te ontkomen na een wilde jacht door de gendarmes over velden, slooten, heggen. De aangehoudenen werden destijds door de Belgische justitie ver oordeeld. Dinsdag werd de ontvluchte man, die in Belgie nog 8 jaar gevangenisstraf moet ondergaan, door de politie te Maastricht aangehouden. Des middags werd hij over de grenzen des Rijks gezet. Tot Eysden weri hij door de marechausees per trein weggebrachtvan daar deed hij de reis alleen in de richting Vise, nadat men de coupe zorgvuldig had afgesloten. Nauwelijks had de trein het station Eysden verlaten of de smokkelaar springt uit den in beweging zijnden trein, door zich door het raampje te wringen. De man maakte natuur lijk een buiteling, doch sprong weer op en ging op de vluchtWaarheen is onbekend. Bestuurder: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 11 October a. s., te 2 !/4 uur, dag- voorstelling aan verminderde prijzen opvoering van Zaaien Maaien nieuw oorspronke- lijk tooneelspel in 3 bedrijven door Edmond Roelandvoorafgegaan door Men maat- schappelijk slachtoffer, schets in een bedrijf door mevr. H. Verschuur. Zondag 11 October a. s., te 3 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen. Optreden van De afgerichte olifanten van miss Ortord mej. Belmont, zangeres R. Rousseau, komiekthe Hinode, Japansch trioMarco Belly, be- goocheling! ontgoochelingthe Reros, gymnast; Keen wood, de bordenbrekerLaroche, tegen- voeterbenevens cinematograaf-vertooningen. Directie PAUL JORGE. Zondag 11 October a. s., te 21/2 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzenopvoering van La Dame du 23, vaudeville in 3 bedrijven van Paul Gavault en Albert Bourgain vooraf gegaan door La Gervaiserealistiscb stuk in 1 bedrijf van Edmond Duesberg. K 0 E R S VAN HET G E L d7" Belgisch per 100 fr. 47,75 a f 47,77s. Engelsch per 12,u 12, ZEETIJDINGEN. Vau 7 tot en met 8 October. Van 7 tot en met 8 October werden hare laatste rustplaats gedragen geen enkel bloedverwant ot vriend had haar stofleljjk over- schot gevolgd geen krans dekte haar lijkbaar de mannen, die Alex den dood hadden tegemoet gezonden, die haarzelve hadden vermoord, be- kommerden zich weinig om een vrouw meer of minder op aarde. Met strak op elkander geklemde lippen en gefronst voorhoofd luisterde Bolislav naar haar. Het was vreeselijk in de stille kamer, op den kalmen, niet eens meer bitteren toon, die on- uitgesproken klacht tegen zijn partij te hooren uitspreken. Eenige dagen achtereen bleet hij thuis, zich ziek meldende bij de zi]nen, en die uitvlucht bevatte geen ouwaarheidzijn zenuwen waren zoo zwaar geschokt, dat zijn toch nog zoo zwak gestel er hevig onder leed, en ook ditmaal betoonde zijn vrouw zich vol zorgen voor hem, ofschoon zij hem niet anders meer dan op die zachte, medelijdende wijze verpleegde, waarmede men een ziek kind zou behandelen. Na verloop van een week gevoelde hij zich weer sterker en hervatte hij zijn gewone levenswijze. De eerste maanden verliepen aldusConstan tijn Ramanoff begon thans te glimlaehen en de handjes uit te steken, zoodrahy zyn pleegmoeder slechts zag naderen, en zijzelve scheen zoozeer aan het knaapje te hechten, dat haar echtgenoot bij oogenblikken moeite bad een opwellingvan ijverzucht te onderdrukken. Hij minachtte er zichzelven om wist hi] niet, dat hij haar slechts het eene, eertijds tevergeefs afgebeden offer zich-niet meer met samenzweringen in te laten, behoefde te brengen, om vrij wat hooger plaats langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 55 atgeschutdoor de Westsl. 2 op en 2 afgeschut. Mositie der Stoomschepen. in haar leven in te nemen dan het kind Maar waarom moest zij zoo veeieischend zijn, vooral nu zij wet moest eindigen met in te zien, dat haar angsten overdreven waren en niets zijn veiligheid beareigde. In plaats van zachter jegens haar gestemd te worden, rees zijn ziel steeds meer en meer in opstand tegen Stella. Op een raiddag, dat zij juist bezig was haar kleine in slaap te maken, terwijl hij zelf, door het gure weer thuis gehouden, verschillende papieren nalas en van kantteekeningen voorzag, werd er gebeld. -z/Een bezoek waarschijnlijk", zeide hij on- geduldig. De jonge vrouw stelde hem aanstonds gerust. Men liet alle bezoekers eerst in het salon en, om het even wie er komen mocbt, zij zou alleen naar binnen gaan en hem verontschuldigen. Maartothun verbazingnaderderide voetschreden wel degelijk de woonkamer en opende de knecht de deur, terwijl hij op ontstelden toon prevelde z/Deze heeren willen van geen uitstel weten zij eischten terstond toegelaten te worden". Zoowel Bolislav als Stella waren overeind ge- rezen. Met klamme handen legde zij den slapen- den knaap in zijn wieg neer en hief zich toen in haar voile lengte op. Reeds waren drie in hetzwart gekleede mannen het vertrek binner.gekoinen. Een hunner knoopte zijn overjas los en een driekleurige sjerp vertoonende, die hij daaronder verborgen droeg, zeide hij beleefd, doch kortaf z/Graaf Kistowsky, gij zult reeds geraden hebben waarom wy hier zyn". (Wordt vervolgd). VAN O 30 Sept. Irma Maria Louisa, d. van Johannes Josephus Bauwens en van Maria Rosalia Boeijkens. Overlijden. 7 Sept. Albertis Dingeman, oud 61 j., echtg. van Anna Maria Meijntjens. 10 Sept. Leopoldus Bernardus Bisschop, oud 75 j., echtg. van Anna Catharina Buijs. 17 Sept. Augustinus de Smit, oud 56 j., z. van Jan Francies en van Anna Maria van Swaal. 20 Sept, Seraphina van Kerkhoven, oud 71 j., wed. van Pieter Hendrikx. <,r»»iiw. Huwelijks-aangiften. 18 Sept. Josephus de Wilde, oud 25 j., jm. en Sophia Pheioraena Penguet, oud 24 j., jd. 25 Sept. Alphonsus van de Voorde oud 31 j., wedu'wn. en Cornelia Vleeskens, oud 34 j., jd. lluwelijks-voltrekkingen. 4 Sept. PetruS Cornelis Schelfhout, oud 37 j., jm. en Apolonia Staal, oud 37 j., jd. 4 Sept. Desird van lluffel, oud 30 j.,jm. en Rosalia Durinck, oud 25 j., jd. tieboorten. 11 Sept. Rene Petrus, z. van Alphonsus Hnlshout en van Mathilda Apolonia Lemsen. 15 Sept. Fmeiie Petrus, z. van Camiius van Gassen en van Rosalia Maria Cornelia Verschelden. 16 Sept. Henriette Marie, d. van Jan Francies de Koster en van Mathilde Durinck. 16 Sept. Angelina, d. van Alphonsius van Denderen en van Maria Leontina Verbraeken. 18 Sept. Maria Cornelia, d. van Eduardus Mattheijssen en van Phelomina Verdurmen. 19 Sept. Petrus Josephus Aloisius, z. van Petrus van Duijse en van Amelia Joanne de Kauwer. VLAG. Eng. s.s. idem idem Eng. s.s. NAAM. MS. Van en naar. Lading. 4'oor Ter Aenzcu i Middlesborough 3293 Middlesbro stukg. Copsewood 1696 idem ijzer Quentin 3607 ,Leith stukg. Van Ter 1'eiuen River Lagan 2272 |Londen stukg. Wnor (Jent Eng. s.s. Algol Belg.s.traw. PecherieaVapeur Eng. s.s. Gipsy Tberese Bjarmia Sea Hound s.s. Deen, Rus. 8.8. Eng. s.s. 1551 Goole 399 Ostende 1795 Cardiff 3774 Lovisa 3 7 80 Abo 3085 London Belg. s.s. Eng. s.s. idem Ned. s.s. Eng. s.s. Deen. s.a. Eng. s.s. Tan (pent Eugenie 5051 Hull Mercey 8570 Goole Sea Gull 2763 Londen La Flandre 5717 Philadelphia Truro 2367 Hull Fylla 2193 Burntisland Ousel 3633 Liverpool kolen ledig kolen hout idem stukg. ledig stukg. idem ledig stukg. ledig stukg. s.s. IIARALD wordt heden te Kroonstad verwacht, s.s. JENNY in lading te St. Petersburg voor Zaandam. s.s. RICHARD vertrok 4 dezer van St. Petersburg naar Ter Neuzen. s.s. ELISABETH in lossing te Ter Neuzen. s.s. HELENA in lossing te Kroonstad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 9