Landbouwberichten. Gemengde berichteo. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Men schrijft ons Vanwege het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel is weer eene aflevering verschenen van //Verslagen en Mededeelingen van de Directie van Landbouw". Deze aflevering, welke 96 bladzijden telt, handelt geheel overde Yerslagen de Rijks-proef-stations in 1907/1908. Aan het beredeneerd verslag over het onder- zoek der ingezonden monsters aan het proef- station Goes ontleenen wij Het aantal monsters meststoffen steeg van 1983 in 1906 tot 2004 in 1907 en nam der- halve met circa 3,7 perc. toe. Deze stijging werd hoof'dzakelijk veroorzaakt door eene toename van het aantal monsters van zwavelzure ammoniak, ammoniak-superphosphaat en ruwe kalizouten. Van de 459 monsters chilisalpeter waren er 15 beneden de 15 percent stikstof. Een er van was vermengd met 20 perc. zand, de andere waren vervalscht met keukenzout of kainiet. De monsters zwavelzure ammoniak waren aile vrij van schadelijke verbindingen behalve een. Van de 264 monsters ammoniak-superphos phaat waren er 11 beneden 6 pet. stikstof, een zelfs had minder dan 5. Het aantal monsters superphosphaat bedroeg 538. Ongeveer 8 percent voldeed niet aan de garantie, terwijl dit in 1906 het dubbele, 16 percent, bedroeg. Bij de 166 monsters thomas- meel werd geen vervalsching geconstateerd. Van kainiet werden ingezonden 215 monsters tegen 176 in 1906. Daarvan hadden 8 monsters of circa 4 percent een gehalte beneden 11,4 percent, het vorige jaar was dit aantal 10,7 percent. Onderzocht werden 57 monsters opgeloste Peru-guano, waarbij in 6 gevallen een onderge- halte geconstateerd werd. Van de voederstoffen werden ingezonden 548 monsters lijnkoek en lijnmeel. Van dit aantal hadden 51 monsters eene zuiverheid, welke geringer was dan de door de proefstations gestelde zuiverheid (94 percent met 2 percent speling). Twee er van hadden slechts eene zuiverheid van 80 tot 84, een was nog lager. De ingekomen monsters katoenzaadmeel vol- deden niet steeds aan de eischen, welke aan zoogenaamd //dubbel gezeefd" gesteld mogen worden. De bijna in elk jaarverslag vermelde vervalsching met tarwestof-, koffie-, haver- en rijstdoppen is nog lang niet verdwenen. Een voederstof, welke als //prima" veevoeder werd aangeboden onder den naam van //Shude- meal" bestond voor circa 75 percent of s/4 deel uit houtzaagsel en gips Nog werd onderzocht een monster //legpoeder voor kippen." Het bestond uit gemalen schelpen, gemalen en gedeeltelijk verkoolde beenderen, korenafval en wat zand. En dit mengseltje, dat voor overdreven hooge prijzen aan den man wordt gebracht, moet volgens het prospectus tot in de guurste winterkoude de kippen eieren doen leggen Het aantal monsters suikerbieten steeg van 1257 in 1906 tot 1367 in 1907dus eene toename van 110 monsters of bijna 9 pCt. Het gemiddeld gehalte was 16,2 pCt.dus een weinig lager dan in 1906. Evenals het vorige jaar werd ook dit jaar een onderzoek ingesteld ten behoeve van kleine landbouwers en boerenarbeiders, welke monsters kosteloos werden onderzocht. Onderzocht werden 46 monsters, waarvan 6 of circa 13 pCt. als van onvoldoende zuiverheid moeten worden beschouwd. Van deze 6 monsters waren er 2 vermengd met tarwestof. Een monster //gemengd varkensvoer," bevatte zeer veel koffiedoppen, terwijl een monster //griesmeel" bleek te zijn fijne tarwezemelen vermengd met fijngemalen haverdoppen. Hieruit blijkt, dat eontrole nog steeds zeer gewenscht is. Een handelsagent te Middelburg liet, toen hij daar uit de tram stapte een zakje met f 100 aan specie liggen. Een oogenblik daarna be- merkte hij dit en liep hij de tram achterna. Toen hij evenwel in het rijtuig kwam, was het geld verdwenen en tot nog toe heeft hij het niet teruggekregen. Een Sjarig knaapje te Enschede wilde op het spoorterrein tusschen twee aaneengekoppelde, in gang zijnde wagens doorloopen. Het raakte er tusschen bekneld en met ernstige schedel- wonden en een verwond handje werd het naar het ziekenhuis overgebracht. Dinsdagnacht is bij gelegenheid van de Leeuwensche kermis de 29jarige, ongehuwde Gerritsen doodgestoken. Woensdagmorgen werd zijn lijk gevonden. De dader, R., heeft bekend, doch is voortvluchtig. De matroos G. W. de Vries, van Spaarn- dam, die op een rijnschip voer, is bij Bingen overboord gevallen en verdronken. De over- ledene laat eene jonge weduwe en een kind na. Naar de //N. Arnh. Ct." meedeelt, is de hoofdredacteur van dat blad door de justitie met een gerechtelijke vervolging bedreigd wegens het openbaar maken van de praktijken, door personen toegepast, die tegen zwaar geld aannemen, lotelingen ongeschikt voor den dienst te maken. Maandagvoormiddag kwam bij den smid A. Bos te Heinenoord aan den Blaakscbendijk een onbekend persoon, die zich daar wilde verhuren. Genoemde Bos stelde direct zijn broeder met dit bezoek in kennis, die onverwijld er op uittoog en dien persoon herkende als oplichter, aangezien hij zich in 't voorjaar bij P. Bos had verhuurd, twee gulden reisgeld had gekregen om zijn koffer te lossen, benevens een stevig maal, doch nooit was teruggekomen. De burgemeester, ontboden zijnde, ondervroeg den persoon, waaruit bleek, dat het G. L. uit Webl was, op weg naar de suikerfabriek te Oud-Beierland om werk te zoeken, doch onder- weg een centje en eten wilde opdoen Een fabrieksarbeider te Hengeloo klaagde eenigen tijd geleden zijn buurman, een bier- huishouder, aan, wegens verkoop vau sterke- drank zonder vergunning, omdat deze voort- durend aan zijn vrouw jenever verkocht, ofschoon hij en de kinderen hem raeermalen verzocht hadden, dit niet te doen. Toen daarop de tapper veroordeeld werd en naar Almeloo ging om zpn straf te ondergaan, wierp Woensdag een samengeschoolde troep bij den klager de ruiten in, en Maandagavond, toen de tapper terugkwam, werd hij door een bende van wel duizend menschen afgehaald, die daarna joelend voor de woning van den aanklager bleef staan, tot de politie er tegen middernacht een eind aan maakte. Haar werkhuis in de Vredenoordstraat te Rotterdam verlatende, zag Dinsdagavond zoo meldt de //N. R. Ot." vrouw J. t. Z. zich gevolgd door haar man, W. W. D., die haar verlaten heeft. Vermoedende dat hij niet veel goeds in den zin had, omdat zij, als ze omkeek, zag, dat hij telkens zijn hand uit zijn binuenzak trok, alsof daar iets verborgen was, nam zij, in de Sint-Janstraat gekomen, het besluit, in den daar gevestigden politiepost hulp te zoeken. Een paar huizen voor den politiepost sprong de man op haar toe en goot den inhoud van een fleschje over haar uit, vermoedelijk vitriool de vrouw kreeg het grootste gedeelte van den inhoud over haar kleeren, waarin gaten gebrand zijn en brand wonden aan den rechterarm en in den hals. De politie bracht de vrouw naar het ziekenhuis en den man naar het bureau. Een vrouw te* Zeist zoo meldt het z/Utr. Dbl." had al jaren lang last gehad van maagpijn, waarvan de oorzaak maar niet kon worden verklaard en die niet was te ge- nezen. Gedienstige buren gaven haar nu den raad, zich te wenden tot den Utrechtschen//ge- zond-bidder", die zeiden ze de macht bezit, elke kwaal te bestrijden door het gebed. Buurvrouwen-adviezen zijn voor goedgeloovigen altijd lioogst welkom zoo ook hier. De Utrecht- sche specialiteit werd in consult geroepen, kwam, zag en zou overwinnen hij verklaarde, het geval geheel te doorzien, en beloofde alle succes vau zijn gebed. De vrouw moest haar hand in de zijne leggen en met aandacht luisteren naar de formules, die de man met schier on- verstaanbare stem prevelde en maar steeds her- haaldeeen houten kruisje moest daar bij op de pijnlijke plekken worden gelegd en met ge- duld en lijdzaamheid zou de kwaal dan wel verdwijnen. De vrouw legde inderdaad een bewonderenswaardig geduld aan den dag, maar zooals aan alle dingen kwam ook daar een einde aan haar geduld raakte uitgeput maar de pijnen bleef ze behouden. Intussehen had ook de dochter des huizes de hulp van den //gezond-bidder" ingeroepen. Het meisje verbeeldde zich, wanneer zij zich op straat vertoonde, steeds achtervolgd te worden door een kind, dat liep als zij liep, en staan bleef als zij stond, De specialiteit achtte ook dit geval van ernstigen aard, maar evenals de maagpijn geneeselijk en zoo weinig succes als de deskundige had met de ruoeder, zoo schitte- rend slaagde zijn methode bij de dochter. Dank zij den gebedsformulen verdween het kind met de vervolgingsmanie als sneeuw voor de zon de dochter ziet er althans, als zij uit gaat, geen spoor meer van. Dit consult kostte het meisje tien gulden. De moeder werd door dit succes opnieuw gesterkt in haar vertrouwen, duldde de specia liteit weer aan haar sponde en luisterde met hernieuwde aandacht. Maar 't gaf geen zier de pijnen waren er en bleven er. Van geduldig en gewillig werd mama nu woedendde //bidder" kreeg zijn conge, en zij eischte haar geld terug, maar dit werd geweigerd en vandaar een beroep op de tusschenkomst van de Dtrechtsche politie. Mama diende een aanklacht in wegens oplichting en thans is de zaak in onderzoek. De visscher 0. van Rooyen, te Naarden, bezig zijnde met krabben op baars te visschen, kreeg beet en wilde //opslaan", doch het scheen dat er een monster aan zijn hengel zat. De hengel brak in twee stukken en het voorste gedeelte verdween met het snoer. 's Avonds bij maanlicht ging de visscher krabben zoeken. In zijn roeiboot meende hij op het water zijn 's middags verloren hengeltop te zien glinsteren. Toen hij den verloren top greep, werd de roeiboot eensklaps voortgetrokken over een afstand van meer dan 100 meter. Toen kwam de //kracht" boven en dit bleek een karper te zijn, die on geveer 20 pond zwaar was. De visscher wist met inspanning het dier in de boot te krijgen, doch moest alle krachten inspannen zijn prooi er in te houden. De omvang van het Rest was 60 c.M. Te Selzaete was op de binnenplaats van een fabriek twist ontstaan tusschen twee meisjes van 15 jaar. Zij krabden en klauwden elkaar de aangezichten te bloede, tot een der jonge furien een mes greep en haar tegenstandster niet minder dan elf steken toebracht, waarvan zes in den rug, en haar vervolgens al de haren uitrukte. De toestand der gekwetste moet hopeloos zijn. In een cafe nabij het stadhuis te Brussel hadden Maandag een heer en een dame van ongeveer 50 jaren aan een tafel plaats geno- men, waar zij een levendig, maar vriendschap- pelijk gesprek voerden. Eensklaps sprong de man overeind en, zonder gerucht te maken, trok hij een mes uit den zak, waarmee hij de vrouw drie steken toe bracht, in den arm, de borst en den buik. Een hotelbediende, die de vrouw bloedend op den vloer zag vallen, greep den moordenaar, maar deze weerde zich en wilde zich het mes niet laten ontnemenin de worsteling sneed hij den bediende een vinger af. Door het rumoer opmerkzaam gemaakt, kwarnen nu twee politieagenten binnen en deze hieldeu den dader aan. Ondervraagd gaf hij zijn naam en adres. Het slachtoffer is zijn bijzit, een Duitsche. Zij is doodelijk getroffende ingewanden puilden uit de verschrikkelijke wonde. Een door den wijnbouwer Bonanti, te Pisapo, afgedankte wachter klom Maandag over den muur, die "het eigendom van zijn ouden baas omringt, en doodde met twee geweer- schoten diens vrouw en schoonbroeder. Ge- wapend met een dolk, wierp de wachter zich op Bonanti zelf, die wanhopig vechten moest tegen zijn ouden knecht. Hij werd bevrijd door zijn andere werklieden. Daarop keerde de wachter huiswaarts om nieuwe patronen te halen. Hij sloeg zijn vrouw met bijlslagen dood, omdat zij zich wilde ver- zetten tegen een nieuwe misdaad. Toen vluchtte hij door de velden, vervolgd door de menigte. Een herder, die hem den weg wilde versperren, werd door den razenden moordenaar doodge- schoten, die daarop verdween. Te New-York is Maandagavond een groot huurhuis, dat door verscheidene Italiaansche gezinnen werd bewoond, tot den grond toe af- gebrand, waarbij 9 menschen omgekomen en 20 gewond zijn. Men heeft hier te doen met een afschuwelijke misdaad van het geheime genootschap //De Zwarte Hand", dat het huis iu brand- gestoken heeft niet alleen, maar dat te voren de nooddeuren, waardoor de bewoners der bovenverdiepingen moesten vluchten, had versperd. Te Trouillas had de burgemeester, ten- gevolge van het vele vechten, de openbare danspartijen verboden. De jongelingschap uit de streek wilde toch dansen. Toen de gen- darmen met proces-verbaal dreigden, ontstonden woelingen. Een revolverschot werd gelost, door een gendarm, denkt men, en de kogel trof een toeschouwer. Zijn toestand is bedenkelpk. Terwijl een trein van den ondergrondschen spoorweg te Louden aan het //Swiss Cottage Station" stond, geraakte de motorwagen in brand. Het personeel slaagde er niet in de vlammen te blusschen en deze tastten ook den eersten bijwagen en het platform van het station aan. Door het krachtig optreden van de brandweer was men het vuur weldra meester, doch de 2 wagens zijn geheel uitgebrand. Op den Spoorweg Szegedin-Arad, in Hon- garije, reed nabij het station Precska een snel- trein, door verkeerden wisselstand, op een ran- geertrein. De locomotief en 5 wagens van den sneltreiu zijn vernield. De machinist en 2 passagiers werden gedood en 18 passagiers min of meer erustig gewond. De zwaar ge- wonden zijn met een hulptrein naar het hospitaal te Arad vervoerd. Nabij Toledo, in Mexico, had een botsing plaats tusschen een pleiziertrein en een goede- rentrein. Van eerstgenoemden trein vielen 2 wagens om en 6 passagiers zijn gedood. Boven- dien heeft men 20 gewonden, waarvan er verscheidene in hopeloozen toestand verkeeren. Te Boedapest is een in aanbouw zijnde fabriek ingestort waarbij 28 arbeiders onder het puin bedolven werden. Men vond er 6 als lijken terug en alle anderen zijn zwaar gewond. Geboren op een onbewoond eiland. De //Aeon" leed 18 Juli schipbreuk in de buurt van de Kerstmis-eilanden, ten zuiden van Java. Met veel moeite kwarnen de zes-en-vijf- tig passagiers en de vijf-en-dertig koppen Chi- neesche bemanning aan land langs een kabel kon men slechts verbinding met den wal krijgen, Den eersten dag moest men in de open lucht zonder voedsel of water, in de heete zon door- brengen. Den tweeden dag bouwde men drie nachtverblijven, waarin de vrouweu en kinderen ondergebracht werden. Dien dag kon men het wrak ook bereiken, daar de zee kalmer was, zoodat voldoende levensmiddeleu geland konden worden, Levende wezens waren er niet op het eilandje, men vond echter drinkbaar water. Het weer bleef goed en: de schipbreukelingen hadden niet al te veel ellende te doorstaan. De mannen werkten intussehen hard aan het herstellen van de reddingsbootna vier weken was die zeewaar- dig en een gedeelte van de schipbreukelingen trachten daarmee Fanning-eiland te bereiken. In hun afwezigheid schonk toen een der vrouw en, een Iersche, mevrouw Patrick, het leven aan een kind. Men voedde dit met de melk van een scheepsgeit, die ook uit de schip breuk gered was, daar de moeder door de ont- beringen te zwak was, zelf haar kind te voeden. De groote moeilijkheid was, om later de zwakke moeder van het eiland, dat een zeer gevaarlijk strand had, aan boord van het reddende schip te brengen toen zij eenmaal in de boot was gebracht, heesch men langszij het schip de boot uit het water en hielp haar zoo aan boord. Bij deze scheepsramp was de verhouding tusschen blanken en Chineezen opvalleud. Op het oogenblik van gevaar hadden de Chineezen alle reddingsgordels machtig weten te worden en later, bij het verlaten van het wrak, weiger- den zij volstrekt werk te verrichten, ook aan land gekomen op het eiland. Zoo moesten altijd eenige blanken de wacht houden, omdat men steeds bloot stond aan een overval van de Chineezen. Nam. Voorm DAGEN Zaterdag 10 Oct. Zondag 11 u Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrij dag 16 1.47 2.27 3.6 3.43 4.21 5.1 5.46 2.7 2.47 3.25 4.3 4.41 5.22 6.11 voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor een week M. D., arbeider te Axel, ter zake van geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand gevaarlijk dier, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. d. M., bootwerker, J. C. P., zonder beroep, H. A.M., bootwerker, L. B., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake van burengerucht verwekken, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, ieder tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht.A. C. S., knecht te Boschkapelle, ter zake van berijden van een berm, tot boeb3 van f 0,50, subs. 1 week tuchtschool 'L arbe*der te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; F. C. P., mosselraper, ter zake van in -de haven van Philippine mosselen verzamelen met een rijf, teruggave van den schuldige aan de ouders bevolen, zonder toepassing van eenige straf; H. H., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpdieren op Riikswerken, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. J. P. en G. B., voerman en landbouwer te Philip pine, ter zake van het rijden met een voertuig zonder Jicht, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. i' i- ,ar^e^er *e Axel, ter zake van het rijwielen zonder jicht, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 week tuchtschool C. F. v. A., landbouwer, H. d. R., slachter, beiden te Axel, E F. A. A., visscher te Philip pine, A. J. D., landbouwer te Sas van Gent, W. P., werkman te Zaamslag, D. v. d. L., klompenmaker, J. G. J. o., winkelbediende, beiden te Ter Neuzen, A. d. r., knecht te Koewacht, alien ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs! 1 dag hecht. J. S., magazijnbediende te Selzaete, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. koopman te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht.F. M. L., bierhuishoudster te Westdorpe, ter zake van het niet slui*en tot eene boet? vaa 1, subs. 1 dag hecht. P. A. T. en A. J., werklieden te Westdorpe, ter zake van net verblijven na de sluiting in een bierhuis, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; I. C. d. arbeider te Axel, ter zake van overtreding der Leer- plichtwet, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. v. W., arbeider te Axel, J. d. P., werkman te Ter ei^en'/- W" arbeider te Axel, W. 't G., bootwerker te ler Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding bij herhaling, ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. J. v. D., arbeider te Zaamslag en A. W., werkman te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. T. D., schippersknecht, .J. C. d. F., bootwerker, F. K. u- ve®drijver, alien te Ter Neuzen, A. K., barge- schipper, G. A. C., postbode, beiden te Sas van Gent, ter zake van zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, ieder tot eene boete van f 15, subs. 3 dagen hecht. T. S. B., schildersknecht te Ter Neuzen en F. S., koopman te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van j 10, subs. 3 dagen hecht. E. J. v. R., koopman, G. VV.,groentenkoopman, beiden n j, "euzen- P- H., bootwerker te Ter Neuzen en B. D., schoenmaker te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. F. H arbeider, C. B., bootwerker A. S. d. Zarbeidster, alien te Ter Neuzen, M. J., stoker te Westdorpe, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. S„ werkman te Westdorpe en E. S., brugdraaier te ler Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. C. d. F., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van open bare dronkenschap bij herhaling, tot eene boete van 10, subs. 3 dagen hecht. A. II., timmerman en J. S., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot hechtenis van 3 dagen. H. K., landbouwersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren bij d e r d e herhaling, tot hechtenis van 2 weken. J- A. B., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij v i e r d e herhaling, tot hechtenis van 3 weken. Sietiffverkiaring (ler (laj;vaarding, in zake C. 1. K., bakker, M. D., voermansknecht, IVT. d. B., winkelier, alien te Axel, ter zake van overtreding der Brandweerverordening van Axel. »ijses|irokenJ. M. d. K., zonder beroep te Per Neuzen, ter zake van burengerucht. O P ir V H II II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2