A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5210 Zaterdag; 10 October 1908. 48° Jaargang. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. overige Buitenland f 1,65. Yoor Voor Amerika l,321/g en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0.10. Van 1 tot icgcio j vjtv« -j, i Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EEBSTE JBTjJ^TD. Is dit 't begin van het einde Zal de man aan den Bosporus, die jaren lang ,/ziek" heette te zijn, doch in de laatste maanden een flinke herstellingskuur onderging, nu Europa vaarwel moeten gaan zeggen en naar Azie, vanwaar hij kwam, worden terug- gejaagd 't Heeft; er wel iets van Terwijl Oostenrijk en Boelgarije in't noorden forsche happen bijten uit zijn gebied, komt thans ook nog 't kleine Griekenland in't zuiden en pakt 't eiland Kreta in. Wel ja, als de buit dan toch gedeeid wordt, waarom zou de Griek, die al eens slaags raakte met zijn Turkschen buur, nu niet zijn kans waarnemen Zijn houding is nog altijd te vergoeilijken, wat met die van Oostenrijk be- zwaarlijk 't geval kan zijn. Evenwel, ondanks de bevestiging uit Atheen- sche bron van de inlijving, is lie nog geen feit. Ambtelijk is de inlijving tenminste nog niet bekend gemaakt. Naar men weet wordt (of werd) Kreta na den Grieksch-Turkschen oorlog bestuurd door een Griekschen prins, als gouverneur door de mogendheden aangesteld. Verscheiden malen hadden het volk en de gouverneur pogingen aangewer d bij de Euro- peesche mogendheden, am ingelijfd te worden bij Griekenland. Niet onwaarschijnlijk is 't, dat de volksbe- weging nu zoo sterk is geworden, dat de in lijving een feit zal moeten worden. In de verwarring die op't Balkan-schiereiland heerscht, komt nu eenige teekening. De toestand is zoo, dat van een oorlog van Turkije tegen Oostenrijk-Hongarije en Boelgarije geen sprake meer schijnt te zijn. Turkije ver- klaart zich bereid, zich te onderwerpen aan de uitspraak van een nieuw congres der mogend heden. De Europeesche kabinetten zijn druk bezig om dit congres voor te bereiden en het program der te behandelen punten vast te stellen. Dit laatste vooral moet heel wat voeten in de aarde hebben. Dat is niet te verwonderen Want, behalve de stelling van Boelgarije, Oost- Roemenie, Bosnie, Herzegowina en Kreta zal er in de diplomaten-samenkomst nog heel wat meer te regelen vallen. Immers, bij het verdrag van Berlijn van 1878 zijn nog andere kwesties tot een oplossing gebracht, o. a. die betreffende Rusland's zeemacht in de Zwarte Zee. Wordt het verdrag van Berlijn vernietigd, dan zijn al die kwesties weer open vraagstukken geworden. Mogelijk is 't ook, dat de mogendheden 't oneens worden, en dat'tgevolg een algemeene oorlog is Mogelijk, schrijven we, al is't niet waar- schijnlijk omdat er zooveel belangen bij deze vraagstukken betrokken zijn. Daarbij houde men in 't oog, dat in't laatste jaar de polirieke toestand zeer veranderd is. Koning Edward heeft overal betrekkingen aangeknoopt en een nieuw rijkenverbond gesteld tegen het oude drievoudig verbond. Bij de afwikkeling der thans opgeworpen kwesties zal 't gaan om 'toverwicht dezer beide statenbonden. Daarop wijzen heel duidelijk de telegrammen van heden. Oostenrijk-Hongarije heeft zich vooraf verzekerd van den steun zijner bondgenooten Duitschland en Italie. (Blijkbaar hebben deze rijken" daarvoor iets in ruil ge- kregen. Wat italie betreft, wordt gezinspeeld op een versterking van diens invloed in Noord- Afrika). Engeland waarmee Rusland en Frankrijk accoord blijken te gaan oppert echter reeds bezwaren. Indien 't waar is, wat Reuter seint, dat de Britsche gezant de Oostenrijksche regeering verzocht heeft, het besluit omtrent de inly ving van Bosnie en Herzegowina nogmaals in over- weging te nemen, dan wijst dit op een zeer ernstig feit, n.l. dat Engeland de inlijving niet goedkeurt. Wegens de politieke stelling van 't oogen- blik volgt daaruit, dat *t gevaar voor een oorlog tusschen Turkije en zijn aanvallers verminderd is, maar een veel ernstiger oorlog, n.l. een oorlog tusschen de groote mogendheden niet tot de onmogelijkheden behoort. Natuurlijk is 'ter nog ver van af; maar de conferentie van Algeciras heeft bewezen hoe hachelijk de toestand kan worden, indien de mogendheden 't niet eens blijken. 'tZijn werkelijk ernstige tyden, die we thans doorl^ven. Een kleinigheid is er maar noodig, om een oorlog te doen uitbarsten Is dit 't begin van 't einde voor Turkije vroegen we aan't begin van het overzicht. We bedoelen daarmee, dat de samenkomst der mo gendheden ook dit gevolg zou kunnen hebben, dat 't restje Albanie, Macedonie, Novibazar en Roemenie onderling verdeeld werd. We zullen moeten atwachten Oostenrijksche gezant heeft bij de Porte een.fertoog ingediend omtrent de gebeurtenissen der matste dagen. Het doel, dat met de vriend- schappelijke saraenwerking tusschen de Oosten- rijksch-Hongaarsche en Turksche troepen in Novibazar beoogd werd, is bereikt, merkt de regeering te VVeenen op. De orde wordt ge- handhaafd en de vrede van Europa is verzekerd. De tegenwoordige staatkundige beweging in Turkije doet een bevestiging van de grondslagen van het rijk voorzien. De nota brengt in herinnering, dat Oostenrijk- Hongarije zich bereid heeft verklaard, om in de vroeger gesioten overeehkomst een bepaling op te nemen, volgens welke het van het recht om in andere plaatsen van het Sandzjak troepen te leggen, geen gebruik zou maken, zonder voor- afgaande toestemming van den Sultan. Oosten rijk-Hongarije hoopt, dat de Porte er nu in zal slagen alleen de orde in het Sandzjak te hand- haven en aldus de taak, die vroeger op beide regeeringen rustte, te vervullen. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft dan ook niet geaarzeld, de Porte mee te deelen dat het van de haar bij overeenkomsr verleende rechten betreffende Novibazar afziet. De Oosten rijksch-Hongaarsche troepen daar hebben bevel ontvangen terug te trekken. Het Weensche kabinet wil op deze wijze niet alleen aan de Turksche regeering een door- slaand bewijs van zijn vertrouwen en waarlijk vriendschappelijke gevoelens geven, maar ook nadrukkelijk het gerucht weerleggen volgens hetwelk het zelfzuchtige en hebzuchtige oog- merken tot gebiedsvergrooting nastreeft. De zending van Oostenrijk in Bosnie en Herzegowina is vervuld. De toestand, die het verdrag van Berlijn in Bosnie-Herzegowina schiep, en het daar door Oostenrijk-Hongarije gebandhaafde evenwicht heeft Turkije in staat gesteld zijn krachten samen te trekken tot beveiliging van het rijk. Bosnie en Herzegowina hebben een hooge trap van stoffelijke en geestelijke beschaving bereikt. Het oogenblik lijkt dus gekomen, om het ondernomen werk te kronen, door aan die provincies de weldaden van een autonoom en grondwettig regeerstelsel te verleenen, dat de bevolking verlangde. De regeering moet echter om deze edelmoedige voornemens te verwezen- lijken, de toestand van de twee provincies regelen en een afdoenden waarborg verschaffen tegen de gevaren, die het stelsel van 1878 kunnen bedreigen. 't Is werkelijk een staaltje van diplomatiek vernuft, zoo een houding aan te nemen, alsof de regeering te Weenen den Sultan en zijn volk een niet genoeg te waardeeren weldaad bewijst, terwijl zij toch niets minder doet dan een stuk van 't Turksche grondgebied rooven. 'tVerhaal van de Oostenrijksche regeering doet ons denken aan de geschiedenis van een man, die twee voorwerpen van waarde van een ander in bewaring had vgenomen" en na een poosje zegt//Kijk nu eens, hoe edelmoedig ik ben Ik geef je er een van terug. Natuurlijk kan je nu geen bezwaar hebben, dat ik't andere nu maar voor goed in eigendom houd Abdoel-Hamid zal bij al die betuigingen van vciendschap en trouw, waarmee vorst Ferdinand cKeizer Frans .Tozef hem dezer dagen over laden, wel eens gezucht hebben: //Allah, bewaar me voor m'n vrienden. NEDERLAND en VENEZUELA. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Sedert de jongste regeeringsberichten, is hier te lande langs officieelen weg geen bevestiging ontvangen van de geruchten, dat president Castro de tweede Nederlandsche nota zou hebben ternggezonden aan de Duitsche legatie door wier bemiddeling het stuk aan den Minister van buitenlandsche zaken te Caracas overhandigd is. Derhalve wordt dergelijke terugzending tot dus- ver niet waarschijnlijk geacht. Een tijdelijke waarneming van het president- schap van Venezuela door den daartoe in geval van ziekte van het staatshoofd aangewezen vice-president van het bewind wordt als gunstig beschouwd voor den verderen loop van zaken, daar de vice-president bekend staat als een staatsman, wiens opvattingen en optreden in vele opzichten met die van den president ver- schillen. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Yereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten een krachtige actie te voeren tegen het ingediende wetsontwerp tot verhooging van den actfijns op het gedistilleerd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal een adres met uitvoerige memorie van toe- lichting gezonden worden, inboudende het ver- zoek het genoemde wetsontwerp niet aan te nemen. De zustervereenigingen zullen worden uitge- noodigd of een zelfstandig adres van gelyke strekking aan de Kamer in te zenden of adhesie te betuigen aan het adres in te dienen door de Nederlandsche vereeniging. Verder zal ter voorlichting van het publiek eene brochure worden uitgegeven, waarin aan- getoond zal worden op welke gronden de accijnsverhooging op het gedistilleerd nadeelig wordt geacht voor land en volk. Deze brochure zal in eene zeer groote oplaag verschijnen. Alkoholvrye opvoeding der jeugd. De maatregel van den u Volksbond" in samen- werking met al de over 't gansche land werkende ffOnderwijzersgenootschappen" aan't Centraal- Bureau van den Volksbond te Utrecht kaarten verkrijgbaar te stellen, waarop aan alle ouders de raad wordt verstrekt. hun kinderen geen sterken drank, likeur wijn of bier te geven vindt zeer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam't be- richt in, dat zij den maatregel met sympatbie begroeten. Reeds werden de Ouders-kaarten in kleinere of grootere hoeveelheden geleverd aan de volgen- deGemeentebesturenAmbt-Almelo, Amersfoort, Avenhorn, Baarn, Barendrecht, Breda, Bussum, Delft, Diepenheim, Dordrecht, Dreumel, En- schede, Franeker, Groningen, Hardinxveld, Har- lingen, Heerde, Hengelo, Hilvarenbeek, Horssen, Leek, Leeuwarderadeel, Leek, Limmen, Maasdam, Markelo, Muiden, N. Lekkerland, Nieuwenhorn, Nijmegen, St. Oedenrode, Oegstgeest, Oirschot, Oosterhesselen, Ouder-Amstel, Peize, Portugael, Ravensteiu, Reesel, Sas van Gent, Scheemda, Schoonhoven, Sliedrecht, Steenwijk, Uithuizen, Uithuizermeeden, Vlaardingen, Wemeldinge, Winschoten, Wisch en Zuilen. In de meeste gemeenten worden de kaarten uitgereikt bij de aangifte voor de school, in enkele bij de aangifte van geboorte. Ook tal van Schoolbesturen hebben zich de kaarten aangeschaft. In het geheel werden tot heden circa 65.000 kaarten geleverd. TER NEUZEN, 9 October 1908. Door de spoorwegonderneming Mechelen Ter Neuzen werd over de maand April 1908 totaal ontvangen 78,161,14, tegen 76,334,80 over die maand in 1907. De totale ontvangsten af 1 Januari tot en met ultimo April 1908 beliepen f 343,728,73 tegen f 319,326,41 over dat tijdvak in 1907. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de polderbesturen gezonden een staat van de uitgaven die de stormschade van 12 Maart 1906 van de polders heeft geeischt. Daaruit jlykt, dat deze voor herstelling, versterking en verhooging der dijken in 1906 hebben uitge geven f 2,231,432,056 en in 1907 f 510,717,125. Rekent men hierbij nog wat in 1908 voor dat doel is verwerkt, dan zal de 3 millioen gulden wel bereikt, zoo niet overschreden zijn. In de week van 30 September tot en met October 1908 zijn in Zeeland voorgekomen gevallen van typhus en februs typhoidea en wel 1 geval te Borssele en 3 te Middelburg en 8 van roodvonk, waarvan 1 geval te Aarden- burg, 3 te Haamstede, 1 te Kapelle, 2 te Middel burg en 1 te Vlissingen. Te IJzendijke is de landbouwersknecht M. B. aangehouden in verband met den laatsten brand bij A. v. H. Koewacht. Zooals we gemeld hebben, werd onlangs door den Raad dezer gemeente eene commissie benoemd om in onderhandeling te treden met bet gemeentebestuur van Lokeren den burgemeester van Moerbeke over de aanhangige tramplannen. Deze commissie heeft zich flink van hare taak gekweten. V ooreerst heeft zij weten te bewerken, dat de tramplannen LokerenKoewacht, die sinds eenigen tijd wegens technische bezwaren waren opgegeven, thans weer aan de orde zijn gesteld en ten tweede bestaat er veel kans, dat de tramverbinding Moerbeke—Zuiddorpe over deze gemeente zal plaats hebben. De burgemeester van Moerbeke, de concessionnaris van die lijn had namelijk geen bezwaar de tram over deze gemeente te leggen. In een volgende raadsvergadering zullen deze tramplannen, waarbij deze gemeente het allergrootste belang heeft, nader ter sprake komen. Xantongerecht te Tei* Neuzen. CCURAI Dit til ml verscliijnt Waanitag., WoensdaS. en l'r IjdasravondU nitgezomlerti op lOeestrtairen. Zitting van 8 October 1908. Veroordeeld zijn M. B., bierhuishoudster te Ter Neuzen, ter zake 'van overtreding der Drankwettot eene boete van 20, subsidiair 10 dagen hechtems J. B. v. H. en A. v. H, schippers te Philippine, ter zake van overtreding der Jachtwet, ieder tot twee boeten, eene van f 0,50 en eer.e van 1, subs. 1 dag hecht. voor ieder der veroordeelden H. d. T., arbeider te Assenede, ter zake als voren, tot eene boete van 20, subs. 8 dagen hecht., met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer en patronen en met bevel tot veinieling daarvan H. J., werkman te Westdorpe, ter zake van visscherijovertreding, tot eene boete van f 2, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van twee weken P. E.. leurder te Philippine, ter zake als voren, 'tot 2 boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring van het kruis- net- L. v. C., jachtopziener en M. v. C., zonder beioep beiden te Axel, ter zake van te samen en in vereeniging loopen op eenigen grond die bezaaid is, zonder daartoe gerechtigd te zijn, ieder tot eene boete van J 15, subs. 3 dagen hecht. voor ieder der veroordeelden A. v. O., zonder beroep te Axel, ter zake van zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op eenigen grond die bezaaid is, tot eene boete van 15, subs. 3 dagen hecht.J. A schipper te la Rochelle, ter zake van het kanaai van Gent—Ter Neuzen met een vaartuig bevaren van grooter afmeting dan is veroorloofd, tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht; L. v. C, jachtopziener te Axel, ter zake van zonder daartoe gerechtigd te zijn, in de maand Augustus loopen op eenig hooiland, tot eene boete van f 15, subs. 3 dagen hecht.J. M., M. A. d. 1 en J. A. d. B., alien zonder beroep te Hoek, ter zake van zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen op eenigen grond die bezaaid is, ieder tot eene boete van j 0,o0 subs. 1 dag hecht. voor ieder; A. G., bakkers- knecht te Zaamslag, ter zake van straatschenderij, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; A. C. A. E., photograaf te Ter Neuzen, ter zake van een eenpersoons motorrijtuig voor het vervoer van meer dan 6dn persoon bezigen. tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. C. B„ arts te Axel, ter zake van niet voldoen aan eene wettelijke verplichting tot aangifte aan den ambte- naar van den Burgerlijken Stand voor de registers van geboorten, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht F. d. M., boewachter te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij, teruggave van den schuldige aan de ouders bevolen, zonder toepassing van eenige straf; J. J. d. M voermansknecht, P. F. v. Cschildersknecht en G. D., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren, teruggave van de schuldigen aan de ouders bevolen, zonder toepassing van eenige straf J. C. D.,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1