If i I 4 ft: I Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Predikbeurten. si |}.,1P - ook des nachts niet geschoten zou worden. Overigens was er heelemaal geen aanval te wachten, maar lag in Vlissingen een vaartuig der torpedisten gereed om den Minister van Oorlog, die hoogst waarschijnlijk den anderen dag komen zou, van Ylissingen naar hier over te brengen. Nu, dat was een geruststellend bericht, maar er was nu toch aanstonds veel van de aardigheid af, dat romannetje, door de alwetende //men" opgebouwd, was zoo mooi. Er zou, nu ja, hoogst waarschijnlijk geschoten worden, maar dan zou men daarvoor alles op bet gemak in orde kunnen brengen, er zou niets zijn van de spanning, of men al of niet een vijand zou zien naderen, enz. Evenwel, we waren na deze inlichtingen spoedig in de rust, vroeger dan de militairen, die nog steeds, tot na middernacht, met bun geheimzinnig werk bezig bleven. Bij het dagen van den morgen wa3 er weeral bedrijvigheid. Over het water hing een dichten nevel. Het was voor de artilleristen en soldaten een korten nacht, ook voor de ge- zinnen waar ze ingekwartierd waren. Te 5 ure werden ze weeral gepord. Het detachement voor Ellewoutsdijk vertrok met de Prov. boot en een schuitje werd naar Ellewoutsdijk gezon- den, om, gesleept door een sleepboot, ammunitie te halen. "W at later op den morgen waren eenige militairen van af den zeedijk bezig seinen te wisselen met collega's geposteerd op den weste- lijken havendam der nieuwe haven. Dit trok veler belangstelling. Ongeveer half 10 ure kwam het schuitje met de ammunitie uit den nevel te voorschijn, dit meerde aan den weste- lijken havendijk en spoedig was het gevaarlijke goedje door de militairen gelost en naar de kanonnen vervoerd. Niet lang daarna bevatten de kanonnen een projectiel. Nu kon de vijand komen Die kwam echter niet. Wei was te ongeveer 10 ure een stoombootje in het gezicht, oogen- schijnljjk een sleepboot, voerende in den top en aan den achtersteven de Nederlandsche vlag. Aanstonds begreep men dat dit bootje de hooge bezoekers, die nog verwacht werden, zou aan- voeren. Dit bleek juist te zijn, toen het te ongeveer kwart over tienen aan de ponton meerde. Het bleek te zijn een sleepboot van den torpedodienst, de //Brielle" die den Minister van Oorlog, den heer Sabron, met diens adjudant de kapitein derartillerieVan derVoortMaarschalk, beDevens den overste bij den generalen staf, V an 1 erwisga, chef der lie afdeeling bij het Departement van Oorlog, van Vlissingen naar hier overbracht. Z.Exc. met zijn gezelschap werden aan de pon ton ontvangen door den burgemeester, en door den Overste Van der Bruggen, benevens de overige hier aanwezig zijnde officieren, met uitzondering van den kapitein van de artillerie, den heer Van Asselt, die des nachts zijn voet had ver- stuikt door in een put ontstaan door het uithalen eener paal van het rasterwerk rond de kanonnen te stappen, tengevolge waarvan men hem naar zijn logement had moeten dragen, waar hij voor- loopig zjjn bed moest houden^ De Minister met gevolg begaven zich aan stonds naar de kanonnen en nu kon men bemerken dat het meenens zou worden. Er werd gericht, eens gekeken, nog eens een en ander nagespeurd en op eens stond de man, belast met het ontsteken van het stuk, gereed tot het afvuren van het stuk. De vele nieuws- gierigen zetten zich schrap, bereid op het erg- ste een ruk aan het koord en boetn een vlam uit den mond van het kanon, veel rook, stukken van de prop die door de lucht warrelden, opvliegen der zeemeeuwen en een algemeenen bladerval van de omringende boomen. Dat was al. Men hoorde het niet zoo terstond, maar men kon toch aan de omstanders merken dat het niet meeviel. Men had zich van onze groote kanon nen iets anders voorgesteld, daarvan een indruk- wekkender uitwerking verwacht. Men bad al jaren moeten wachten eer men ze eens aan het werk kon zien en nu, nu was het toch eigenlijk nog van weinig beteekenis. Men hoorde den slag nog niet eens door heel ue stad, laat staan dat er eenige noodzakelijk- heid was voor het verzekeren van de vensters. Met het eerst afgeschoten kanon werden nog 2 en met het andere een schot gelost. in uit werking waren die vrijwel gelijk. Later ver- namen we, dat de kanonnen slechts werden ge- laden met ongeveer de helft der lading buskruit die ze verdragen kunnen. Gebruikt werdoefenings- ammunitie, waarvan het projectiel gevormd wordt door samergeperst ijzervijlsel, dat uiteenvalt, zoodra het buiten den loop van het kanon is gekomen. Nadat de schietoefening was afgeloopen be- zichtigde de Minister met de hem vergezellende officieren de vestingwerken, om daarna in het //Hotel des Pays-Bas" te lunchen. We vernamen ondertusschen dat de komst der militairen en het schieten met de kanonnen door den Minister van Oorlog was bevolen, om te onderzoeken binnen welken tijd de kanonnen alhier en te Ellewoutsdijk schietvaardig kunnen gemaakt worden. Z.Exc. was over de oefening zeer tevreden, daar de kanonnen schietklaar waren binnen het etmaal nadat de eerste des- betreffende order zijn kabinet had verlaten, iets wat Z.Exc. niet had verwacht. Behalve enkele artilleristen die hier moesten achterblijven voor het schoonmaken der kanonnen kregen de artilleristen thans bevel terug te keereri naar hun garnizoen te 's Gravenhage, de infanteristen naar Vlissingen. Zij vertrokken des namiddags met de Prov. boot. Ondertusschen was de Minister van Oorlog met zijn gevolg, en de overste Van der Bruggen, toegevoegd aan den inspecteur der vestingartil- lerie, met het stoombootje van den torpedodienst afgevaren naar Ellewoutsdijk. Toen het bootje de kust aan de overzijde naderde, bemerkten we dat van het fort te Ellewoutsdijk een kanon werd afgeschoten. We konden daarbij waarnemen het betrekkelijk zeer groote tijds- verloop tusschen het oogenblik dat we den rook van het schot zagen en het tijdstip waarop het geluid van den slag onze ooren bereikte, zoodat we reeds meenden dat het schot hier in het geheel niet hoorbaar zou zijn. Thans is alles weer tot de gewone rust teruggekeerd. Alleen is het respect voor onze kanonnen wel wat gedaald, zulke respectabele monsters en dan zoo'n flauw stemmetje. We hadden er grootere verwachtingen van gehad Alhier is het droevig bericht ontvangen dat de schippersknecht Willem de Blaeij, oud 21 jaar, gedomicilieerd te Hoek, zijne vrouw Sara Nijssen, oud 19 jaar en hun kindje Jan, 10 weken oud, te Emmerik zijn verdronken. Dit gezin voer op het sleepschip //Antonio" scbipper Van Gennep, dat te Emmerik in aan- varing is geweest met het sleepschip //Elisabeth," schipper Feenstra. Laatstgenoemd schip werd zwaar beschadigd en de //Antonio" zonk. Naar het schijnt had bij het zinken van het schip De Blaeij zich in het vooronder begeven om zijn vrouw en kind te redden, bij welke poging hij, door het snelle zinken van het schip zelf ook omkwaua. Tot hoofd der openbare lagere school te Oostburg is met algemeene stemmen benoemd de heer T. J. van der Werff onderwijzer te Amsterdam. Aan den heer A. J. van de Putte die benoemd is tot onderwijzer teNieuw-Beierland werd met ingang van 1 Januari of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. eervol ontslag verleend. Genoemde heer had zijn eervol ontslag gevraagd tegen 15 November a. s. Benoemd tot onderwijzer aan de christ, school te Oostburg, de heer D. J. van Wijck thans in gelijke betrekking te Zierikzee. Van den uitgever, den heer J. J. van der Peijl te lerseke, ontvingen wij een exemplaar van //het Drama in de pastorie, of de predikanten- moord te Driewegen in den jare 1687." Dit werkje is naar officieele bronnen bewerkt. In de week van 23 tot en met 29 Sep tember 1908 kwamen in Zeeland voor 8 gevallen van typhus en febris typhoidea 5 van roodvonk en 4 van diphtheritis te weten van typhus en febris typhoidea 1 geval te Breskens, 2 te Bruinisse, 1 te Groede, 3 te Sluis en 1 te Vlissingen van roodvonk 1 geval te Aardenburg, 1 te Axel, 1 te Serooskeike (W.), 1 te Vlis singen en 1 te Wemeldingevan diphtheritis 1 geval te Koewacht, 1 te Ter Neuzen, 1 te Noordgouwe en 1 te Zuiddorpe. Voor de controle op de juiste naleviug der voorschriften betreffende het verzenden van oesters en mosselen onder certificaat van onbe- smetheid, welke verzending meer en meer door- breekt en in Engeland en Belgie zeer op prijs gesteld wordt, is door den Minister vanFinancien, in afwachting van een definitieve regeling, aan Mr. A. J. F. Fokker, den voorzitter van het bestuur der visscherijen, opgedragen, uit het personeel der visscherij-politie vier personen als waarnemend controleur aan te wijzen. Door den heer Fokker zijn met ingang van 1 October ats zoodanig aangewezen voor de controle te Bruinisse de opziener Westdorp, aldaar, voor de controle te Tholen de schipper 2de klasse L. Bal aldaar, voor de controle te Krabbendijke, Yerseke en Wemeldinge, met standplaats Yerseke, de schipper lste klasse J. 0. Cornelisse J.Hz., te Zierikzee, en de schipper 2de klasse A. Geensen te Yerseke. Men verwacht, dat zoowel in Belgie als in Nederland binnenkort, althans voor oesters, het verzenden onder certificaat verplicht zal worden gesteld. Zaamslag. Aan het Hellegat nabij het z/Sluisje" onder onze gemeente zullen ook dit jaar beeten geladen worden. En om de moeilijke wegen er been, die spoedig tot pap zijn gereden bij den minsten regen, en om het lastige der eigenlijke laadplaats, waar de schepen tegen den dijk liggen, heeft men er nu een heel werk gemaakt tot groote verbetering van den toestand. Om de beeten met kipkarretjes te vervoeren zijn van af den weg naar het //Poontje" over de boerderij van J. Scheele in den Kleinen Eendrachtpolder rails gelegd tot den voet van den dijk aan het Hellegat. Dan gaan deze over stevige stellingen schuin den dijk op naar eene ruim getimmerde los- plaats, die zoover het Hellegat is ingebouwd, dat de beeten rechtstreeks in het schip kunnen gestort worden. Ongetwijfeld zullen er heel wat kijkers komen, als de volgende week met het laden wordt begonnen. Zaamslag, 2 Oct. Heden is de schuur van den vrachtrijder L. de Putter, staande op het Zaamslagsche Veer, afgebrand. Ook het daarin aanwezige stroo enz. werd een prooi der vlammen. De corzaak is onbekend. Hulst, 1 Oct. Onder vele blijken van belang stelling, herdaeht heden de heer J. J. F. van Zeijl, redacteur van //Zelandia" den dag waarop hij voor 25 jaren in de Katholieke Journalistiek trad. Hij werd door Z. H. den Paus vereerd met het gouden Kruis //Pro Ecclesia et Pontifice". Boschkapelie. Tot zetters van's Rijksbelas- tingen zijn alhier herbenoemd de heeren P. B. Mel en G. van Campen. Hengstdijk. De bejaarde weduwe Muller wilde iets van de kast nemen en kloin daartoe op een stoel. Deze kantelde en door den val brak het oudje een arm. De geneesheer had heel wat moeite om het lichaamsdeel te zetten en het moedertje te kalmeeren. Zondag 4 October 1908. HECHTSZASE^. Arrondissements-Reclitbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 October de volgende vonnissen uitgesproken M. C. d. C., oud 23 j., varensgezel te Vlissingen, is wegens oplichting van een rijwiel te Ter Neuzen, veroordeeld tot 3 maanden ge- vangenisstraf, met mindering der preventieve hechtenis. D. H. L., oud 63 j., berbergier te Heille (Sluis), is wegens openbare schennis der eer- baarheid, veroord. tot f 20 boete, subsidiair 10 dagen hecht. J. H., oud 26 j., landbouwersknecht te Schoondijke, gedetineerd te Middelburg, is wegens zware mishandeling, veroord. tot 3 jaren gevang. met mindering der preventieve hecht. Te Noordwjjkerhout zijn Donderdagochtend een ntelkboer met zijn zoon in de Leidsche vaart verdronken. Het paard voor den melkwagen schrikte van een hondenkar en sprong in de vaart. Te Maagdenburg is op 85jarigen leeftijd de Pruisische scherprechter Reindel geStorven. Hij heeft meer dan een menschenleeftijd lang zijn vak uitgeoefend. Voor elke terechtstelling k'reeg hij 100 mk., behalve 10 mk. daags voor verblijfkosten en vrij reizen derde klas. Zijne helpers, die 7'/2 daaf?s trekken, waren een broer, twee zoons en een schoonzoon. Zijn schoonzoon Engelhardt, die te Maagdenburg een herberg houdt, zal hem opvolgen. Reindel heeft een soort van dagboek nage- laten, waarin hij zijne bevindingeu bij de terechtstellingen neerschreef. Onder de door hem onthoofde misdadigers waren acht vrouwen, tweemaal heeft hij een dubbel eu eens een drievoudig doodvonnis voltrokken. Wilbur Wright heeft Zondag op het ter- rein te Le Mans den prijs der luchtvaartcom- missie gewonnen, waarvoor hij zich ingeschreven had. Hij legde 48 kil. 120 m. af in 1 u. 7 m. 11 s., en om den prijs te winnen moest hij meer dan 39 kil. vliegen. Tegen den avond legde hij achtereenvolgens een vlucht af van 11 m. 35 s., met een pas- sagier aan boord en een van 7 m. 15 s. met een ander. Hij klopt dus het record der langste ylucht met twee personen aan boord, in 't bezit van zijn broer Orville Wright met 9 m. 5 s. De passagiers toonden zich verrukt over de vlucht aan de zijde van Wright. Aan boord van het vliegtoestel heeft men een gevoel van volkomen veiligheid, zei een van hem. - Zondagavond kwam te Oalcken een auto- mobiel, toebehoorende aan een bekend dokter van Antwerpen, van Gent langs den steenweg naar Antwerpen gereden, toen de geleider plotseling voor zich een persoon zag loopen. Hij deed alle pogingen om een ongeluk ts vermijden, maar de man in kwestie hoorde het signaal niet en geraakte onder het rijtuig. De ongelukkige, een man van 72 jaar, had een zijner beenen op twee plaatsen gebroken en bekwam nog andere verwondingen. Door den automobielgeleider werd hij in het voertuig gelegd, en naar een ziekenhuis ver voerd, waar zijn toestand van dien aard werd bevonden, dat men hem liet berechten. De 's Hert. Ct. verueemt dat de Londen- sche aristocraten zich illusies hebben gemaakt om een stukje te bezitten van den Cullinan, waarvoor zij tien-, twintigmaal den prijs van het karaat aanboden, mits de echtheid hun officieel gewaarborgd werd. Koning Eduard ontving daartoe talrijke verzoeken. Naar wij vernemen zal de afval verkocht worden ten voordeele van sommige bijzonder arme hospitalen in Engeland. De agenten van de kroon zullen rechtstreeks handelen met de koopers en riffen verwacht mooie zaken te doen. Ook is reeds beslist, dat de beide geslepen Cullinans het volgende jaar niet in den lower zullen worden geexposeerd. Evenals van de Koh-ih-Noor zullen getrouwe imitaties van zuiver kristal worden tentoongesteld. 's Gravenhage, 2 Oct. Tweede Earner. Vragendag. Op de vraag van den heer Rood- huyzen antwoordde de Minister van Justitie dat 11a overleg met het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, vanwege genoemd departement aan ieder der gebroeders Bos uit Opperdoes, die Frans Rosier grepen, eene belooning van f 100 is toegekend. Op eene vraag van den heer Duymaer van Twist antwoordde de Minister van Buitenlandsche zaken dat, nu het mond- en klauwzeer uit ons land is geweken, hij bij Engeland heeft aange- drongen op intrekking van het verbod van invoer van hooi en stroo en hem uit heden ontvangen bericht is gebleken, dat de Britsche Regeering voile aandacht schenkt aan de moge- lijkheid van intrekking van het verbod. 1NGEZ0ND EN STUKKEN. Axel, 2 October 1908. Mijnheer de Redacteur I Een ieder die in 't land van Axel niet vreemd is, zal het wel bekend zijn en verschrikkelijk vinden welke feiten daar tegenwoordig zooal gebeuren, zooals boomen-schillen, landbouw- schuren in brand steken, bedreigingen met brandstichting en meer andere wandaden waar van de bladen nu en dan melding maken. Het zal zeker wel niemand verwouderen dat men naar middelen zoekt om hier eenigszins in te voorzien. Eene van die middelen is dat ik mondeling een verzoek heb gericht aan het bestuur der Afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappijwaarin ik heb verzocht ot het bestuur der Afdeeling eens wilde verzoeken bij betrokken autoriteiten, om meer uitbreiding en versterking van politie in onze streek, waarop tot mijn leedwezen ,door het bestuur afwijzend werd beschikt. Ik acht het niet van belang ontbloot dat het publiek eens onder de oogen ziet, welk antwoord ik op mijn verzoek heb ontvangen. Ziehier het antwoord Naar aanleiding van uw verzoek, dat vanwege het bestuur van de Afdeeling Axel der Z. L. M. eene aanvrage werd gedaan om versterking van politie, heb ik de eer u te melden, dat door het bestuur hierop afwijzend is beschikt. De reden voor die afwijzing zijn dat men meende zulks meer een plaatselijke zaak gold, dan wel een waar de geheele Afdeeling zich voor moet spannen. Wel vond de gedachte ingang wanneer van gemeentewege dit verzoek werd gedaan, het alsdan te steunen. Namens het Bestuur, enz. enz. Eene plaatselijke zaak schrijft men mij alsof de Afdeeling zich daar niet mee mag bemoeien Wat denkt het publiek hierover En wordt de landbouw in dezen niet ernstig bedreigd V schuren afbranden enz. Wat wil het bestuur nog meer eer zij aanpakken i ot moet het nog verder komen eer zij de hand aan den ploeg slaau. Mij dunkt dat deze zaak juist gekmpt is voor de Afdeeling Axel en dat het haar moreelen plicht is zich deze zaak aan tiekken, dat zij niet moet wachten op de gemeente, maar juist andersom doen, wil zij flink voor den dag komen. Indien de Afdeeling een wakend oog heeft voor de belangen van den landbouw en ueen wassen neus wil schijnen, moest zy deze zaken al aangepakt bebben wat anderen met mij beweren. Alhoewel ik de redenen die het Bestuur opgeeit niet billijk vind, zou ik in dit antwoord berusten, was het 'niet dat mij in een persoonlijk onder- houd met den Voorzitter der Afdeeling, den heer Van Dixhoorn, in het bijzijn van nog twee Bestuursleden, werd meegedeeld dat het hem, (den Voorzitter) niet lustte om voor een persoon als ik, te willen werken, ik had hem vioeger eens gedupeerd (iets wat den heer van r Blervornule Herk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u. dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Us. J. B. T. Hugenholtz. Hoek. 9 u. en 2 u., D9 E. Raams. Sas van Gent. 9J u., Da. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gerefnrmeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg, Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. K. Veen van Oostburg. B. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Hoek. 9 u. en 2 u., student H. S. Bouraa. (iiereformeerde (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. A. Jansen. S?Mil-fieref«r5Bieer«le j/jeaneenie(Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. liDkaat „8£l»eii-2Sii6z.er"' (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5$ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6