Ter Neuzensehe Courant. Zaterdag 3 October 1908. 48e Jaargang. Herhalingson&erwij s. Binnenland. No. 5207. TWBBDB BT.AU. FEUILLETON. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a.s. aan te vangen hes'halingsonderwiijs zich daartoe tot en met 3S dezer bij het hoofd der openbare lagere school kunnen aanmelden. Hoek, den 2 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREG MANS, Secretaris. EERSTE K A Nl E R. Vergadering van Donderdag. Postcontract met de VZ e e 1 a n d."" Goeagekeurd werd het contract metdemaat- schappij //Zeeland" betreffende het vervoer van de brievenmalen. Motor- en Rijwielwet. Bij de voortzetting van het debat over het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet, blijkt de heer Verheijen tegen het ontwerp. Hoewel geen voorstander van het moderne verkeerswezen, is hij o. a. van meening dat men, indien men eenmaal aanneemt dat de automobiel recht van bestaan heeft, en men haar roem en kracht erkent, van dit voertuig geen misvormd, verminkt verkeersmiddel mag maken. Het gevaar zit 'm niet in de snelheid, maar in de omstandigheden waaronder de be- stuurder rijdt. De heer Van Heeckeren van Kell verdedigt het ontwerp met een beroep op het buitenland, waar nog strenger bepalingen tegen het snel rijden van automobielen bestaan. De heer Laan bestrijd het ontwerp uit een oogpunt van het belang van het vreemdelingen- verkeer en industrie. Deze spreker raadt den Minister aan te verklaren dat hij niet vasthoudt aan de bewuste bepaling van 10 kilometers, opdat de Kamer vrijer in hare beslissing kome te staan. De heer Havelaar sluit zich aan bij den heer Van Heeckeren, dat het buitenland nog strenger tegen het automobilisme optreedt en ontkent, dat het onderhavige wetsontwerp de automobiel onmogelijk maakt. De Minister van Waterstaat acht zijn stand- punt bekend. Hij' is geen voorstander van de 10 K.M.-maximum, maar wel van 15 K.M., gelijk in het oorspronkelijke ontwerp ook was voorgesteld. Doch, door het amendement-Van Citters aan te nemen, bepaalde de Tweede Kamer het maximum op 10 K.M. Hoewel tegen den zin van spreker, moet hij echter de Kamer toch aanraden het ontwerp aan te nemen, omdat daarin, buiten die 10 kilometerkwestie, andere regelingen van gewicht voorkomen die, door verwerping, ongedaan zouden worden ge- maakt. Overigens heeft de Minister voldoende vertrouwen in het goede doorzicht van de Gemeentebesturen, dat zij niet tegen de blijk- bare bedoelingen van Regeering en Parleraent in, de bevoegdbeid, die hun gegeven wordt om binnen de bebouwde kom de maximum- snelheid van 10 kilometers vast te stellen, zoodanig zullen gebruiken, dat daaruit ont- zettend groote bezwaren zullen voortvloeien. Den volgenden dag was zij even opgeruimd, alsol ei niets tusschen hen voorgevallen ware. Zij scheen alleen zoo druk met haar huishou- delijke zaken bezig, dat zij verzuimdeoptemerken hoe hij haar de hand toestak. Dieu middag reed zij vooi het eerst alleen naar eenige landgenooten toe, bij wie zij een langdurig bezoek aflegde. Des avonas was zij echter zeer spraakzaam haar boeken werden, tot Bolislav's verbazing, niet aan- geioeid en zoo ging het ook de volgende dagen. Een onaangenaam gevoel begon zich van hem meester te maken zou zij dan zoo volkomen onverschillig voor hem geworden zijn, dat zij alle studie van ziju kwaal opgafZij was nooit zoo vroolijk, zoo gezellig geweestsedert hun huwelijk had zij Bern nimmerzoozeeraangespoord, toch dikwijls gasten bij hen te noodigen al zijn kennissen waren vol lof over haar maar hij zelf had voortdurend de pijnlijke gewaarwording, dat er iets tusschen hen gestorven was. Op een avond, dat hij bitterder dan ooit tegen haar gestemd huiswaarts keerde, voor de honderd en zooveelste maal in zijn hart herhalende hoe spoedig de liefde eener vrouw kan sterven, ontmoette hij een zijner landgenooten, die hem nog^ tot drie ure medenam. loen hjj de voordeur van zijn woning opende, poogde hij dit zoo zacht mogelijk te doen, om blella niet te wekken maar hij had een bran- De Minister waarschuwt overigens tegen de wel wat overdreven bezwaren tegen de 10 kilo- meter-bepalingvooral b.v. was overdreven het argument van benadeeling der industrie. En voordeelen zijn er toch ook te vinden, als minder gevaar en vermindering van de stofplaag. De Minister vat de bepaling overigens zoo op, dat de bewuste snelheid niet voor de be bouwde kom in haar geheel gelden zal, doch alleen voor die gedeelten van de kom, waarin het drukke verkeer of de plaatselijke omstan digheden de inaximum-snelheid van 10 K M. noodzakelijk maken. Mocht blijken dat de Gemeentebesturen de bepaling anders opvatten, dan zou hij niet aarzelen om hun de bevoegdbeid tot snelheidsregeling door wetswijziging te ontnemen. Na replieken, waarbij de Minister vei'klaart het niet als een persoonlijk echec te beschouwen als de wet valt, wordt het wetsontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwielwet aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Opsporen van delfstoffeu. Ten slotte werd behandeld het wetsontwerp betreffende het opsporen van delfstoffen van Staatswege. De heer Reekers ontwikkeld als hoofdgrief daartegen, dat het schendt het particuliere eigen- domsreeht, gewaarborgd in de Grondwet en het Burg. Wetb. Ook vreest spreker dat deze Staatsexploratie gaandeweg zal leiden tot Staats- exploitatie. Spreker begrijpt niet, waarom in deze tijden van niet ruim voorziene schatkist, en van aan- gekondigde versterking van Rijksmiddelen, mil- lioenen zouden moeten worden uitgegeven, waar voor veel minder het doel bereikt kan worden. De heer Regout wil uitsluitend Staatsexploratie als zij gepaard gaat met Staatsexploitatie. Alleen voor wetenschappelijke doeleinden is exploratie, die zeer duur is, en ons wellicht 4 a 5 millioen gulden kan kosten, niet gerechtvaardigd. De heer Van den Biesen motiveertzijn stem voor het wetsontwerp, dat noch strijdt met Grondwet, noch met Burg. Wetboek, noch met de bestaande Mijnwet, en daarentegen't voordeel biedt dat men te weten komt, wat er onder onzen bodem zit. De heer Van Nierop vraagt naar hetgeeu het exploratiepian der Regeering zal kosten. Spreker wii voor geleidelijk exploreeren geld toestaan, anders zullen particulieren gaan profiteeren van den tot dusver verrichten voorbereidenden arbeid van den Staat. Spreker betoogt voorts de noodzakelijkheid van herziening van de wet in 1810. De Minister van Landbouw verdedio-t het ontwerp, waarvan de eenvoudige bedoeling is, de Staat in de gelegenheid te stellen in de eerstvolgende 15 jaren een grondig onderzoek naar den bodemrijkdom van Nederland te doen en dus ons land gedurende dien tijd voor explo reeren van particuliere zijde te sluiten. De Minister meent, dat er in ons land ook plaats is voor particuliere concessie. Het wetsontwerp wordt ten slotte aangenomen met 28 tegen 4 stemmen. Kamer daarop tot nader verdaagd. Verschenen is het jaarverslag over 1907/8 van het „Credietfonds", opgericht in 1906 door ,/Handelsbelang" te Middelburg ten bate van de door den watersnood in hun bedrijf bedreigde handelaars en winkeliers in hare omgeving. Alle rekening-couranthouders, op twee na, hebben hunne verplichtingen vervuld en behalve de rente, ook een vijfde deel hunner schuld denden dorst en ging zijn studeervertrek binnen, waar hij wist, nog een karaf wijn te zullen vinden, dan behoefde hij haar niet te storen, om naar de sleutels van bet bulfet te zoeken. Op den drempel der kamer bleef hij getroffen staan. Terwijl hij meende, dat zij reeds uren laug te bed zou liggen, zat zij daar, het hoofd voorover op de dikke studeerboeken gevailen en de oogleden door den slaap gesloten. Be- schenen door het zachte lamplicht, terwijl de dageraad reeds doorbrak, was zij schooner dan ooit en een gevoel van wroeging maakte zich van hem meester en drong hem, naast haar neer te knielen en haar te dankeu, dat zij hem in weerwil van alles, nog altijd zoo liefhad, dat zij haar nachtrust opofferde aan haar be- zorgdheid voor zijn leven, maar hij durfde haar niet naderen. Wat zou hij haar gezegd hebben, die haar tot zelts van haar toewijding een verwijt had gemaakt Had zij hem, sedert hij als een stervenden vagebond uit Siberie was weergekeerd, niet alle weldaden geschonken, die de eene sterve- ling den anderen slechts geven kan Dankte hij haar niet alles Nog stond het in zijn macht dat te berstellen, zijn onrechtvaardigheid voor altijd uit tewisscheu. Hij behoefde slechts tot haar te gaan, en haar te zweren. dat hij om harentwille zijn wraak, zijn dorst naar vergelding zou verloochenen, dat hij nooit zou weerkeeren tot de bijeenkomsten, die zij zoozeer duchtte, en hij gevoelde, dat zij hem. daarvoor als voor de grootste weldaad, die hij ooit had kunnen bewijzen, zegenen zou. Een afgelost. Door het fonds is een zuivere winst •gemaakt van f 370. Dit gevoegd bij de winst over 1906/7 maakt f 1106. De gelden door aflossing verkregen, werden rentegevend belegd. na advies van den raad van toezicht, zoodat het bedrag in effeeten dit jaar is geklommen van 9947 tot f 13,656. Aan renten werd ontvangen 747 terwijl de onkosten hebben bedragen 51. TER NEUZEN, 2 October 1908. Naar we vernemen bestond de verwachting dat de Deensche stoomboot Aggersborg, te Gent afgeladen tot een diepgang van bijna 19 voet, het eerste stoomschip zou zijn dat door de nieuwe sluis passeert. Het werd vandaag hier verwacht. Heden kwam echter telegrafisch bericht dat het kanaal naar Gent slechts bevaarbaar is voor schepen met hoogstens 17 voet diepgang. Hier- door is de diepte waarmede gevaren mag worden nog minder dan voorheen in gewone omstandig heden, daar die 18,4 voet bedroeg. Het schijnt dat bovengenoemde order is uit- gevaardigd naar aanleiding van een zandver- schuiving, in de vaargeul boven Selzaete. I^Sefeslisatieproef te Ter ^euzen. In ons vorig nummer konden we nog een en ander vermelden omtrent het arriveeren van militairen alhier. Wij schonken eerst niet veel aandacbt aan de tijding dat hier soldaten waren doorgemarcheerd, doch bemerkten later dat er toch iets bijzonders gaande moest zijn. Dat de soldaten door de stad waren gemarcheerd vond daarin zijn oorzaak, dat het detachement uit Vlissingen, dat des morgens op het onverwachts order had gekregen naar Ter Neuzen te ver- trekken, naar het schijnt niet goed was ingelicht met den toestand der gebouwen van oorlog enz. Althans men begaf zich voor het bekomen van een onderdak naar de kazerne op Java. De tijd dat die kazerne diende voor het herbergen van militairen is al lang voorbij er was reparatie noodig, daaraan is men voor jaren begonnen, doch het werk is onvoltooid gebleven. Aan de geleiders van het detachement bleek, toen zij voor het gebouw kwamen, dat dit wel geen geschikt verblijf was. Na het van buitenaf goed bekeken te hebben trok men af en is daarna terecbt gekomen in de voormalige infirmerie in de Nieuwstraat. Daarin kon men wel een onderdak vinden, doch geen naclitleger en geen eten. In verband daarmede werd de hulp van den burgemeester ingeroepen, die op grand van de wet op de inkwartiering, de militairen bij verschillende ingezetenen onder dak bracht. Ondertusschen verdiepte men zich in gissingen, wat er toch wel aan de hand zou zijn. Zooals we vermeldden, was ook naar het fort te Elle woutsdijk een detachement vertrokken en hier werden volgens het gerucht nog verwacht artilleristen uit Den Helder. En dat zou geen i kleinigheid zijn, want zij, die meenden het goed te weten, wisten te vertellen dat door het departement van oorlog aan de directie van den prov. stoombootdienst was ge'informeerd, hoeveel personen de boot wel laden kon. Geen kleinig heid dus een boot met kanonniers Ondertusschen, toen des avonds de boot arri- veerde, blekeu daarmede over tekomen, ongeveer 35 artilleristen, onder commando van den kapitein Van Asselt, van het garnizoen te 's Gravenhage, die voor het houden van oefeningen oogwenk aarzelde hij, en zij, die daar zoo voort- droomde, vermoedde weinig hoe de engel van geluk met zijn zijden wieken haar zaehte lokken beroerde, maar om terstond weer van daar te zweven. Ontmoedigd door zijn eigene zwakheid, keerde de jonge man naar zijn slaapkamer terug. En den volgenden dag werd bun leven hervat alsof er geen zieiestrijd in zijn binnenste had plr.ats gehad. Intusschen zouden hun humeuren toch ge- eindigd zijn, weer tot elkander te komen, nadat Bolislav wist hoezeer zij aan hem gehecht bleef, indien zijn geest niet door tal vail andere vraagstukken bezig was gehouden. De partij, die hem naar Parijs had geroepen, had hem tot voorzitter verkozen. Indien het enkel Polen waren geweest, zou dit hem betrekkelijk weinig hoofdbrekens heb ben gekost, het ware dan voldoende geweest zijn hart te laten spreken, zijn berinneringen aan Siberie te raadplegen, om hun zijn indrukken mede te deelen maar hier waren alle soorten van landslieden bijeen Russische nihilisten, Iersche opstandelingen, Fransche anarchisten alle liedeu, die tot woede opgezweept waren tegen de een of andere regeering. Zij schoolden hier te zamen om tot een algemeene maatschappe- lijke omwenteling te geraken, zich te ontdoen van de gebieders, die zij tirannen noemden. Bij oogenblikken beefde zelfs graaf Kistow- sky voor hun woeste taal en opgeworpen denkbeelden, zeide hij tot zichzelf, hoe vreed- zamer het thans zijn moest in zijn woning, aan de zijde dier groote, zelfverloochenende te Willemstad waren gedetacheerd. Een deel dezer manschappen was aangewezen om onder bevel van den le luitenant Van Olden naar het fort te Ellewoutsdijk te vertrekken. Daar de boot op de laatste reis van Vlissingen te Borssele niet aanlegt, had dit detachement zijne bestemming niet kunnen berciken. Een gewoon reiziger zou misschien om tijdig te Ellewoutsdijk te komen reeds te Goes uit den trein zijn ge^tapt. Ook voor deze mannen was een onderdak noodiff. Het kwam hen zeer te stade, dat onze burgemeester reeds op een en ander was voor- bereid en elk hunner spoedig een inkwartierings- biljet kon overhandigen. Dit was natuurlijk een noodzakelijke oplossing, ofschoon het niet te ontkennen valt dat vele ingezetenen leelijk in het haar zaten met die onverwachte loge's, wien ze het zelf niet kwalijk namen dat ze er waren, maar die ze tocb liever vele uren hier vandaan hadden gewenscht. Ondertusschen kwam toch alles in orde. Enkele logementen herbevgden dien avond een groot aantal loge's van burgers die minder op bet herbergen onzer landverdedigers waren ingespannen. De aanwezigheid der militairen bracht reeds terstond veel beweging op straat. Uitgelokt door het mooie weer waren bij de aankomst der laatste boot velen aanwezig, eveneens door het gerucht en het bericht in ons blad, dat er nog militairen moesteu komen. Daarbp bleek dat de soldatenjas evenals zulks in de garnizoensplaatsen het geval is, ook alhier veel aantrekkingskracht op de dienstbaren uitoefent, want in groote getale fladderden deze om de wandelende zonen van Mars. Het viel aller- minst in hun smaak dat reeds spoedig het signaal van verzamelen door de straten klonk en het hieruit den militairen duidelijk werd dat ze niet naar hier waren gekomen om grapjes te maken. De infauteristen kregen order om het hek. staande rond de kanonnen der kustbatterij, op te ruimen, terwijl de artilleristen later daarheen vertrokken om de kanonnen van hunne omhuisels enz. te ontdoen en deze schietvaardig te maken. Van op een afstand waren velen er getuigen van dat daar bij de kanonnen, bij fakkel- en lantaarnlicht gewerkt werd. Natuurlijk had door dat geheimzinnige werken in den nacht de fantasie vrij spel. Al spoedig wist men met zekerheid te zeggen dat er des nachts zou ge- schoten worden met de kanonnen. Nu dat was al iets heel bijzonders. We hebben hier altijd kanonnen op de wallen weten staan, maar dat er mede geschoten werd, neen, dat hebben we nog niet bijgewoond. Er werd nog rneer bij verteld. Te Vlissingen lagen torpedobooten, en die hadden in opdracht om de Schelde op te varen, ten minste ongedeerd de lijn te pas- seeren die door de kustbatterij alhier en het fort te Ellewoutsdijk wordt afgeslolen. Dat zou natuurlijk op schieten uitloopen (hoewel we al medelijden hadden met het fort te Elle woutsdijk dat daar zonder verdedigende kanon niers aan de bemanning van de torpedobooten zou ten prooi vallen). Velen hadden reeds maatregelen genomen om hunne vensters door opschuiven voor springen bij het schieten te beveiligen. Met spanning ging men den nacht tegemoet. We waren reeds voornemens om er ook onze rust aan te wagen, ten einde van een en ander volledig haring eu kuit te hebben, toen we in de gelegen heid kwamen een autoriteit die er wat van weten kon, aan te klampen, en van dezen ver- namen we dat Ter Neuzen dien nacht rustig kon zijn, dat er geen kwestie was van een overval door een vijand ter zee en dat er dus liefde, die de zijne was, dan hier te midden dier wanhopigen, waaronder zooveel bandieten schuilden maar hij miste de geestkracht, voor altijd hun vergaderplaats te ontvluchten, den zedelijken moed, hun te verklaren, dat zij te ver gingen en hij hen niet verder wilde volgen. Daarbij hoopte hij nog altijd op vergelding en door hen alleen, zoo meende hij, kon hij daartoe geraken. Op zekeren morgen, aan het eerste ontbijt, men was thans reeds in October, vouwde hij de nieuwsbladen open en reikte hij er volgens gewoonte een aan Stella over. Zij doorliep het dagblad vluchtig, maar slaakte op eens een kreet. ,/Wat is er vroeg hij, ziende hoe zij lijkkleurig was geworden. vWat er is V" antwoorde zij bitter. //Niets dat u of mij verwonderen kan, want het was vooraf te voorzien, en toch grijpt het aan, om harentwil, die arme, arme vrouw //Spreek! Wat is er herhaalde Kistowsky. ,/Ramanoff is gevangen genomen." z/Lieve hemelschreeuwde haar echtgenoot, z,dat is verschrikkelijk, want hij alleen had den noodigen moed om gevaarlijke papieren naar Rusland over te brengen. Hij is dus niet in handen van de Zwitsersehe politie, maar van onze beulen gevailen." //Men ziet, dat gij uitmuntend op de hoogte zijt," sprak Stella bitter. //Ja, hij is reeds naar Moskou overgebracht." (Wordt vervolgd). o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5