Gemengde berichten. Landbouwberichten. Worp en Fledderus en ten slotte het bestuur der school. Rijkspostspaarbank. De ruchtbaar geworden strafbare handelingen, door enkele brievengaarders onlangs gepleegd, zijn o.a. mogelijk gemaakt of tengevolge van het aan hen in bewaring geven van spaar- bankboekjes, of door onvoldoend of geheel ontbroken toezicht van de zijde der iuleggers op de inschrijvingen, in hunne boekjes gedaan. Dit blind vertrouwen op eerlijkheid en nauw- gezetheid, hetwelk zoozeer werd beschaamd, geeft aanleiding er by de inleggers met klem op aan te dringen, dat zij lo. hunne spaarbankboekjes zelf in bewaring houden 2o. zich vergewissen, voor zij het postkan- toor verlaten, van dejuistheid der inschrijvingen, in hunne boekjes vermeld 3o. geene quitantie-formulieren in bianco onderteekenen, of met andere woorden, dat zij hunne handteekening op zulk een stuk niet stellen, voordat het behoorlyk is ingevuld en nagezien 4o. wanneer de kennisgevingen wegens een iuleg van f 25 en hooger niet binnen 14 dagen worden ontvangen, daarvan den Directeur der Rijkspostspaarbank dadelijk verwittigen 5o. hunne boekjes eenmaal 'sjaars tot het doen bijschrijven der rente en ter vergelijking met zyne boekhouding aan den Directeur der Rijkspostspaarbank opzenden, waartoe gebruik kan worden gemaakt van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrygbaar. Wanneer zij deze raadgevingen niet opvolgen, loopen zij gevaar voor eigen zorgloosheid te boeten. Wei waarborgt de Staat onvoorwaardelijk de betaling van hetgeen op rijkspostspaarbank- boekjes rechtmatig verschuldigd is doch wan neer men gelijk reeds geschiedde zich tevreden stelt met de aanneming van eene quitantie voor eene gedane storting, zonder meer, d. i., genoegen neemt met zoodanig be- wijsstuk, zonder een boekje te vorderen, niet let op de, in die boekjes gedane, inschrijvingen, dan heeft men het aan zich zelven te wij ten, indien geldelijk verlies daarvan het gevolg mocht zijn. Yolgens het wettelijk voorschrift, den spaar- bankdienst betreffende, moeten alle inlagen en terugbetalingen in een spaarbankboekje worden ingeschreven en door den dienstdoenden post- ambtenaar met zyne handteekening worden bekrachtigd, voorts met den afdruk van zijn kantoorstempel worden gewaarmerkt. Men zie dus goed toe, of de vordering op de Rijkspostspaarbank aldus deugdelijk is vast- gesteld. Geef, zoo roepen wij den inlegger toe, aan uw spaarbankboekje eene even veilige berg- plaats als aan uw geld immers het bevat den sleutel tot uwe brandkast, het middel om over uwe spaarpenningen te beschikken. Als ge de hiervoor gegeven wenken opvolgt, worden onregelmatigheden onmogelijk gemaakt, bemoeilijkt of spoedig ontdekt en behoedt gij u zelf voor mogelijke schade. De Onderdirecteur, waarnemend, Directeur der Rijkspostspaarbank, DU BOIS. Amsterdam, 18 September 1908. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot instructie der zaak tegen J. J. v. R., onbezoldigd rijksveldwachter te Axel, ter zake van mishandeling. De cooperatieve landbouwvereeniging te Aalten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin aangedrongen wordt op het nemen van algemeene maatregelen tegen de veelvuldig voorkomende veeziekte //het wrang" eene ziekte aan de uiers der koe, welke in den laatsten tijd veel schade aanricht. De directeur der Rijks-serum-inrichtingen te Rotterdam, Dr. J. Poels, heeft aan den voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw medegedeeld, dat hij, na en bij ongeveer 100 aan »wrang" lijdende runderen, in de onder- scheidene provincien van ons land, er in is geslaagd, de oorzaak dezer ziekte op te sporen, verder dat aan genoemde inrichting voortdurend aan de nierziekten wordt gewerkt en van die ziekten en haar bestrijding een uitvoerig rapport in voorbereiding is. H. M. de Koningin heeft driehonderd gulden geschonken tot leniging van den eersten nood der gezinnen, welke werden getroffen door de jongste ramp in de mijn Laura, te Eygelshoven. Dinsdagmorgen had te Ylissingen ten huize van den rijwielhandelaar Baarn een benzine- jjntploffing plaats. Terwijl de rijwielhandelaar in den kelder werkzaam was ontplofte de benzine en raakten zyne kleederen in brand. Hij vluchtte de straat op, alwaar met behulp van andereu de vlammen werden gebluscht. Dadelijk werd door een inmiddels toegesnelden geneesheer heelkundige hulp verleend. Er is een groot gat in den grond geslagen en enkele ruiten van het huis zijn vernield. Men sehrijft uit Arnhem Men herinnert zich het gruwelijk drama ongetwijfeld nog wel. In het begin van dit jaar werd door een heer, die 's avonds per rijtuig den Zijpschen weg te Arnhem passeerde, aan den kant van dien weg een knaapje gevonden, badende in zijn bloed. Spoedig per rijtuig naar het Diaconessenhuis overgebracht, mocht het gelukken na zorgvuldige verpleging den knaap, hoewel in ernstigen toestand verkeerende in het leven te houden. Toen de politie van het geval in kennis werd gesteld, bleek al spoedig, dat het knaapje door zijn vader aldus was toegetakeld. Deze de Hollander C., was alleen om zich van zijn zoontje te ontdoen, uit Duitschland, waar hij woonde, naar Arnhem overgekomen. Hij had den knaap met een scheermes aan den hals verwond en verder niet naar het kind omge- keken. Alleen aan de omstandigheden, dat de knaap spoedig gevonden werd, was het te danken, dat het oogmerk van moord werd voorkomen. 0. bekende volledig. Naar wij thans vernemen is na een maanden- lange instructie eindelijk het voorloopig onder- zoek gesloten. De vader is na deskundig ouderzoek niet toerekenbaar verklaard en zijn opzending naar Medemblik voor den proeftijd van een jaar gelast. Zaterdagavond kwam in een goudsmids- winkel aan de Haarlemmerstraat te Leiden een fatsoenlijk uitziend manspersoon op naam van een bekend ingezetene een viertal horloges op zicht vragen, die hem werden medegegeven. Toen bescheid wat al te lang uitbleef koesterde de winkelier argwaan en waarschuwde de politie die de zaak onderzocht. Het bleek dat men met een oplichter te doen had. Al de horloges vond men in verschillende pandjeshuizen reeds beleend Zaterdagavond geraakte te Sir Janslaud een kleine jongen tusschen den stang van een rosmolen. Hij werd meegesleurd en kwam met het hoofd meermalen op de steenen terecht. Gelukkig kwam hij er met een paar sneden in dat lichaamsdeel en wat bloedverlies er af. Te St. Willebrord, bij Roozendaal, heeft Maaudagavond een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbrj zekere V. zijn tegenstander J., niet minder dan 5 messteken toebracht. De zwaar verwonde is naar het gasthuis te Ellen overgebracht. Maandag kwam een automobiel van Hil- legom bij den z. g. Steenen Muur, waar de weg een gevaarlijke bocht maakt, een jon- getje op een hondenkar van tegenovergestelde richting tegen. De jongen sprong van zijn kar, maar viel en bleef liggen. De chauffeur dit ziende, stopte, om hem te helpen, maar liet de auto op de tramrails staan. Tegehjkertijd kwam de stoomtram van den Leidschen kant. Zoodra de chauffeur deze hoorde, liep hij de tram tegemoet, om den machinist te waar- schuwen. Deze draaide de remmen aan, maar de locomotief gleed nog een eind door en vloog boven op de auto, die bekneld geraakte tusschen tram en muur. De inzittenden, een heer en dame, brachten vreeselijke oogenblik- ken door. De dame bleef geheel ongedeerd, terwijl de heer eenige lichte kwetsuren aan gezicht en hauden had. De auto was deerlijk gehavend. Bij de behandeling voor de rechthank te 's Hage van een diefstal met braak in een goudsmidswinkel in de Korte Poten aldaar, werd een getuige gehoord, die denzelfden ochtend tot zes jaar gevangenisstraf werd ver- oordeeld en zich in hechtenis bevond. Toen deze zijn verklaring had afgelegd en de president last gaf om hem terug te bren- gen naar de eel, vloog hij een der beklaagden, voor dat de veldwachters het beletten konden om den hals en gaf haar onder den uitroep ffdag Marie", welke beantwoord werd met een z/dag Jaap", een kus. Daarna werd hij los- gerukt en weggehaald. Op 't werk voor den aanleg van't kanaal 's Bosch—Drongelen te Baardwijk geraakte Maandag bij het aauhaken van een rollie aan de machine, een werkman tusschen de buffers beklemd, zoodat zijn onderlijf bijna geheel ingedrukt werd. Eenige uren later was een trein die gediend had voor steenenvervoer, van de zijlijn op de hoofdlijn gebracht. Een zandtrein, waarvan de machinist den stilstaanden trein niet be- merkte, kwam aangereden. zoodat een botsing onvermijdelijk was. De werklieden die het gevaar zagen aankomen, trachtten zoo spoedig mogelijk daaraan te ontkomen, hetgeen dan ook gelukte aan alien behalve een werkman die viel en een oogenblik later beide beenen onder den knie afgereden werden. Dr. Sweens van Waalwijk verleende aan beiden de eerste geneeskundige hulp, waarna ze per brancard naar het gasthuis te Waalwijk zijn vervoerd. Hoewel beiden nog in leven zijn is hun toe- stand bedenkelijk. Door een nog niet opgehelderde oorzaak is Dinsdagnacht een der deuren in de sluis van den vVesthavendijk te Zierikzee buiten werking gebleven, zoodat bij den komenden vloed 't water vrijen toegang had. Een groot deel van het westelijk kwartier der stad, waar bijna alles moesland en tuingrond is, werd daardoor overstroomd en stond spoedig blank. Door afvoer op den polder Schouwen tracht men thans 't overtollige water te verwijderen. Groote schade is veroorzaakt aan groenten, boomgaarden en gekuilde aardappelen. De pontonnier J. van D., woonachtig te Goidschalksoord, bracht Zondag een dag verlof bij zijn vader aldaar door. Toen de vader den zoon naar de tram bracht, waren beiden eenigszins onder den invloed van sterken drank en vechtlustig. Op hun weg kwamen zij iemand tegen, met wien de pontonnier ruzie zocht en dien hij onverhoeds met zijn bajonet een bloedende woud toebracht. De zoon sprong, toen hy de wandaad be- dreven had, in de tram. Hij werd Maandag- morgen in de kazerne in streng arrest gesteld. De justitie heeft de zaak in onderzoek. De bebloede kleeren zijn door haar in beslag genomen. Zondagmiddag 2 uur gingen twee 6 jarige knaapjes uit Naarden wandelen. Toen het duister werd, waren zy nog niet tliuis. Angstig werd door de ouders overal gezocht en gevraagd, doch niemand wist iets omtrent de kinderen te zeggen. Wie schetst de vreugde der ouders, toen de politie uit Hilversum, waarheen de knaapjes geloopen waren, de oeide avonturiers 's avonds halfelf weer thuis bracht De stad der landloopers 1 De grijze bisschopsstad Utrecht is de alge meene verzamelplaats voor landloopers. Meermalen gebeurt het, dat een 7Otal van die heeren om logies vragen. Ze worden dan opgeborgen op het hoofdbureau van politie en aan de hulpbureaux aan de Weerd en YVitte- vrouwenbarriere. Deze drie gebouwen bieden ongeveer voor 40 personen nachtverblijf. De overigen worden onder dak gebracht in de arrestantenkamers, hetgeen zeer lastig is, maar op straat kan men ze ter wille van de veiligheid niet laten. Besloten is nu door B. en W., met goed- keuring van den gemeenteraad, perceel 11 op de Ganzemarkt, naast het politiebureau, in te richten voor nachtverblijf, hetgeen ongeveer 350 kost. In dit bedrag is begrepen 200 voor britsen. B. en W. zijn voornemens zich over deze zaak tot den Minister te wenden. Ook, wijl de onkosten eigenlijk door het rijk behooren gedragen te worden. Dat is eerst een kranig soldaat Na de vermoeide manoeuvre en marsch, Maandag der vorige week door de infanterie gehouden, wordt een soldaat door een heei staande gehouden. Wel hoe heb je het gehad vandaag 't Gaat nogal, luidt het antwoord, maar de ouwe heeft ons verduiveld laten loopen Zoo, en wat ga je nu doen Nu ga ik met mijir vrouw nog even een eindje de stad in Nou, jij bent een kranig soldaat en ik ben ffde oude" aldus werd het gesprek door generaal Nierstrasz beeindigd Een gevaarlijk huwelijksgeschenk. Een jonge dame, die in Glasgow met een aldaar wonenden man een verkeering gehad had, keerde naar Aberdeen terug en zou dezer dagen daar met een anderen man trouwen. Zij ontving een aantal huwelijksgeschenken, waaronder ook een uit Birmingham afgezonden postpakket. Door de verdachte plaats van afzending welke foutief genoteerd was en door eenige vreemde uiterlijke kenteekenen kreeg de politie die misschien ook reeds iugelicht was eenige achterdocht en het pakket werd door experts Men vond toen daarin een geladen revolver, welke zoo ingepakt was, dat die zich in een groot quantum van in het pakket bevmdende explosiestof zou ontladen. Dat zou zeker gebenrd zijn, wanneer de kist niet door de politie-experts o-eopend was. Het pakket bevatte genoeg explo- siestof om een huis in de lucht te laten vliegen. Spoedig kwam de politie te weten, dat de helsche machine uit Glasgow afgezonden was en reeds werden twee aldaar gevestigde personen, verdacht van de afzending, gevangen genomen. Aan het station Besdanv (Polen) is een posttrein door roovers overvallen. Lit nadere berichten blijkt, dat men hier met een goed ge- ortmniseerde dievenbende te doen heeft. Dertig personen bestormden op het aller onverwachtst den trein en wierpen tegehjkertijd bommen onder de post-, de bagagewagens en onder de coupe's eerste klasse. Onder de passagiers ont- stoud een onbeschrijflijke paniek, vooral toen de roovers den trein gingen beschieten. Het spoorwegperson eel waagde desniettegenstaande een aanval, waarbrj een persoon gedood, vier gewond en twee door de roovers gevangen ge nomen werden, die vervolgens het personeel streng bewaakten, om daarna met het eigen- lijke werk te beginnen. Eerst werden de post- en bagagewagens doorsnuffeld. In den goederen- wagen bleef een geldkist uit Wirballs echter on- opgemerkt. Met den loop op de borst, dwong men de postambtenaren alle papieren van waarde uit te leveren. Op het hooren van een signaal verdweuen de roovers in het naburig struikgewas. De passagiers bleven verlamd van schrik achter, en eerst een uur later waagden zij het, hun coupe's te verlaten. Van de reizigers werd alleen een dame door glasscherven licht gewond. Men vermoedt dat er een 240.000 gestolen zijn. In den nacht van Zondag op Maandag deed in de hallenwijk te Parijs. het gerucht de ronde, dat 12 jonge auteurs, het plan hadden opgevat, samen te sterven en dat men reeds zeven van hen dood gevonden had in de cham- bre separee van een bekende nachtkroeg. De commissaris van politie deelde mede, dat hy een brief ontvangen had, door het bewuste twaalftal onderteekend en naar aanleiding van het hem geschrevene de genoemde kroeg was gaan inspecteeren. Hij vond er zeven, totaal dronken jongeluidie thans in hun woningen ernstig ziek liggen. Men vermoedt, dat de door hen genuttigde wijn, opiumhoudende bestand- deelen bevatte. Van de vijf overige vrienden kon men tot dusver geen spoor ontdekken. De Russische stad Beresoska zal den 3 October a.s. publiek verkocht worden. De ge- meente is 30.000 roebels schuldig aan een koop- man te Odessa en deze laatste, na vruchtelooze pogingen om zijn geld te krijgen, heeft besloten de stad te laten verkoopen, hetgeen volgens de Russische wet schijnt te kunnen. Zondag werden 83 soldaten van het spoor- weg-bataljon te Firusa per franskaspischen spoorweg naar Aschabad gezonden. Bij een helling gekomen, werd de wagon afgekoppeld, om op die manier spoediger het doel te berei- ken. Het ging als de wind. Toen men echter, bijna aan den voet der helling gekomen, de vaart verminderen wilde, bleek de rem niet te werken. Het gevolg was, dat de wagon bij de eerste bocht derailleerde, 74 soldaten werden vreeselijk gewond, waaronder 12 doodelijk. Een streng onderzoek werd ingesteld. In een regiment te Worms werd onlangs een sergeant, Leineweber, aangehouden omdat hij 48,000 kardoezen had gestolen en ze aan opkoopers verkocht. Leineweber zit nu in de gevangenis, in afwachting dat hij voor den krijgsraad zal verschijnen. Deze zaak is thans een nieuw stadium in- getreden dat groote verrassingen laat verwach- ten. Zaterdagnacht heeft men twee soldaten van de waclit der gevangenis betrapt, op 't oogenblik dat zij een brief aannamen, door Leineweber aan zijn verloofde gezonden. Die brief bevat Relangrijke onthullingen en be- wijst dat de sergeant eigenlijk slechts de uit- voerder was van een complot met vele vei- takkingen. In het Londensche district Clerkenwell heeft men ook een inktwerper gehad, doch die spoedig gevat werd. Hij is een 20jarige zilver- smid en 4 klachten waren bij de politie tegen hem ingediend door dames, wier lichte toiletten hij met zijn inkt geheel of gedeeltelijk had bedorven. De politierechter veiooi deelde hem tot boete en tevens tot betaling van 38 schade- vergoeding aan zijn slachtoffers met de bedrei- ging dat hij, wanneer hij zich weer aan derge- lijke feiten schuldig rnaakte, de gevangenis in zou gaan. De kat van het regiment. Het Schotsche earderegiment, te Aldershot in garmzoen, had een kat, die door de soldaten met veel voor- liefde werd behandeld. Den 4 Augustus 1.1. crin<* kolonel Ley van dit regiment met zyn 2 honden voorbij de kazerne. De kat zat aan de deur, de offieier hitste zyn honden op de kat aan en sloeg het dier ten slotte met zyn stok met looden knop dood. Daarvoor dienden de Schotsche garden een aanklacbt tegen hun kolonel in, en deze is thans voor den krygsraad verschenen, die hem tot een vry belangryke boete heeft veroordeeld en in zyn vonnis als zijn oordeel heeft uitgesproken dat de kolonel zich aan een laffe en barbaarsche daad heeft schuldig gemaakt. De schrijver van Sherlock Holmes. Het is zeker niet algemeen bekend, dat de schepper der Sherlock Holmes-figuur, Gonan Doyle ook tracht practisch als detective werk- ^Te Lonien nl. bestaat een club, de zg. /Crime- club", die onder haar leden ook Gonan Doy e telt Van deze club, gesticht door een zekeren professor Charton Collins, nu onlangs overleden zyn voornamelijk ingemeurs, advocaten,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2