Gemengde berichten. degenen die gewoon zijn met de kermis een mooien duit te verdienen, over ket algemeen geklaagd wordt. En we kunnen volkomen gelooven niet zonddr redenen. We hebben toeb op onzen weg steeds kunnen waarnemen dat het bezoek aan- of het gebruik van de kermis, minder was dan voor- gaande jaren. Behoudens enkele uitzonderingen bebben dat ook ondervonden de talrijkedansge- legenheden, die in onze kermis een voorname plaats bekleeden. Slechts in enkele lokalen Icon voortdurend op eenige drukte worden ge- boogd. Zelfs de anders zeer drukke Zaterdag bracbt geen overtollige volte. Men kon het een drukken dag noemen, maar daarmede uit. Het verloop der kermis was de gebeele week zeer kalm, alleen de Zaterdag bracbt leven in de brouwerij. We lioorden dat het arrestauten- lokaal nimmer zoo vol was als toen. Om er nieuwe in te bergen moesten anderen worden losgelaten. Die gevallen brachten echter in de algemeene feestviering geen stoornis, ze werden door onze politie zeer correct en vlug, zonder opzien te baren afgebandeld en door een zeer groote massa werd Zaterdaguacht met klok- slag 12 opgewekt het sluiten der kermis meege- vierd, dat op zeer korten tijd was afgeloopen. Yoor de eerste maal was ook op de kermis aanwezig een tentje waar bijbels en godsdien- stige werkjes te koop waren. Dit werd namens de vereeniging van wie de propaganda uitgaat geexploiteerd door den heer Timmerman, gods- dienstonderwijzer te Amsterdam, wien men den tact om voor de zaak, waarvoor hrj uitkomt, propanda te maken, niet kan ontzeggen. Ver- schillende avonden werden door hem bij zijn tentje in de openlucht toespraken gebouden, opgeluisterd door lichtbeelden, en mocht hij op een talrijk geboor bogen. Dit nieuwe had bepaald bijval en de door hem gegeven voor- drachten werden blijkbaar door het talrijk ge- hoor met belangstelling gevolgd. Van bevriende zijde ontvingen wij weder het volgende omtrent de anti-kermisvergaderingen Met dank in het hart voor de goed geslaagde anti-kermisvergaderingen geef ik hiervan, voor zoo ver ik deze kon bijwonen, een kort overzicht. Maandagavond werden in het lokaal Eben- Haezer" Kerkhoflaan, lichtbeelden vertoond. De belangstelling daar, is als naar gewoonte niet groot geweest, doch zij die er waren, heb ben zich hunne aanwezigheid niet beklaagd. Dinsdagavond. De openbare vergadering, in het lokaal K Bethel" met medewerking der Chr. werkliedenvereeniging, de Chr. Nat. werkmans- bond, de Chr. mannenvereeniging en de Jonge- lingsvereeniging ,/Bidt en werkt", onder leiding van den heer H. J. v. d. Ouden, was voor velen een geuoeglijk samenzijn. Woensdag- en Donderdagavond werden nieuwe lichtbeelden vertoond aan de hand van leer- zame verhalen. Deze avonden slaagden uit- nemend en was de zaal overvol. Vrijdagavond. Spreker Ds. Van Dis van Zaamslag. Deze heeft, naar aanleiding van Spreuken 8 35 en 36, de hoorders geleid in de grazige weide van 't geloof. Zeer duidelijk werd de scherpe tegenstelling aangetoond van dengene die tegen hem zondigt en zijn ziel ge- weld aandoet. De eene groot trekkende macht voert de ziel in 't leven, het eeuwige leven, en is bij den aanvang den weg nauw, zeer nauw, toch breed genoeg om daarop te kunnen wandelen. De andere trekkende macht voert in de ruimte, belooft veel en geeft ook veel, maar het einde isde dood. Door het volgende beeld werd dit aan- schouwelijk voorgesteld. Een zeker vorst was z waar beleedigd, deschuldige zou dan ook vreeselijk gestraft worden. 't Begin was te worden opge- sloten in een ruime kamer. Bij zijn intreden in de gevangenis dacht hij, dat is hier wel uit te houden er is ten minste ruimte in overvloed, maar helaas, hij wist niet dat ongemerkt iederen ,dag de wanden elkander naderden en wel zoo dat hij ten laatste tusschen deze werd doodgedrukt. In bet midden dezer rede zong de zangver- eeniging onder leiding van den heer J. J. v. d. Ouden eenige schoone liederen uit Neerbosch' zangen. Zaterdagavond openbare vergadering onder leiding van Ds. J. v. d. Berg. Ook deze avond was genotvolaandachtig werd geluisterd naar de verschillende leerstel- lingen, gegeven door geleerden van vroeger en thans, het verschil aangetoond van met- en zonder God, het voor en tegen van het tegen- woordige en toekomende leven. Na deze rede werden de afgevaardigden der verschillende vereenigingen in de gelegenheid gesteld of hun voordracht of samenspraak te geven. Ook de zangvereeniging gaf zeer ten genoege van de aanwezigen eenige liederen zoodat het spoedig laat werd en de tijd daar was om met dankzegging door den leider ook deze bijeenkomst te sluiten. Met dankzegging kunnen en mogen wij zeg- gen het was een goede week. Psalm 106 3. Omtrent de cholera te St. Petersburg gaf men ons heden inzage van het volgende parti- culier schrijven ffIk verneem dat al de buitenlandsche bladen vol staan met zeer overdreven berichten omtrent de cholera alhier, en ik meen dat het daarom zijn nut kan hebben den indruk die door deze berichten kan gevestigd worden, eenigszins te verbeteren. Het lijct geen twijfel of de epidemie alhier is ernstig en de grond alhier is ook de beste kweek- plaats voor de kiemen van deze of elke andere be- smettelijke ziekte. De volksklassen zijn vuil, slecht gevoed en hebben in het geheel geen idee van de hygienische eischen en daardoor zijn ze voor de bacillen, eerder dan anderen, een gemakkelijke prooi. De vooruitgang der ziekte is niet zoo snel als men had verwacht, hetgeen denk ik, zijn oorzaak vindt in het koude weer en de vooruit- zichten zijn dat, hoe meer de winter nadert, hoe minder de kansen worden voor eenige buiten- gewone toename der ziektegevallen. Met zeer weinige uitzonderingen heeft de cholera alleen slachtoffers gevorderd onder de lagere klassen en over het algemeen zijn daar- voor altijd redenen geweest. Bijna altijd groote slordigheid ten opzichte van eten en drinken. Mijne opinie is daarom dat de ziekte spoedig het toppunt zal hebben bereikt en ik hoop dat de autoriteiten er in zullen slagen doeltreffende maatregelen te nemen voor het bestrijden der ziekte". Hedennamiddag is de bijna 70jarige voer- mansknecht Jac. de Zeeuw noodlottig om het leven gekomen. Hij was met een kar grond gereden naar de weide van de wed. Dekker, nabij het ziekenhuis. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, is bij het ontbreken van ooggetuigenniet bekend. Het meest aannemelijk is, dat, na het uitstorten van den grond, het paard is beginnen te steigeren en dat De Z. het heeft willen tot bedaren brengen, waarbij hij in den put is gevallen, gevolgd door kar en paard, waarbij de treem van de kar op zijn borst kwam te liggen, neer- gedrukt door het daarop gevallen paard. Het ongeval werd het eerst opgemerkt door bovengenoemde weduwe en hare werkster, die De Z. op de weide aan het werk hadden ge- zien en eenig rumoer hadden gehoord. Toen zij daarop niets meer hoorden of zagen, gingen zij kijken en zagen wat er gebeurd was. Zij riepen aanstonds hulp in bij bewoners van de Kerkhoflaan, die spoedig den ongelukkige van onder de kar haalden. Die hulp kon helaas niet meer baten, dokter Yan de Ree, die in- middels ter plaatse kwam, kon niets anders dan den dood constateeren. Het lijk is per braueard naar de woning ver- voerd, waar men de hoogbejaarde weduwe met het droeve voorval had in kennis gesteld. Door den Minister van Justitie is aati adressanten L. van C., M. van C., A. van C., alien te Axel, te kennen gegeven, dat ingevolge hunne klachten tegen J. van R., onbezoldigd rijksveldwachter aldaar, eene strafvervolging zal worden ingesteld. De heer A. P. Barentsen van Oostburg, geboren te Schoondijke, slaagde te Amsterdam voor het le natuurkundig examen. .Naar gemeld wordt bestaat het voornemen het kleine kustlicht van den Biezelingschen hanr te veranderen in een draailicht. Tevens zal dit een 300 meters benedenwaarts worden geplaatst. Middelburg. In de heden gehouden open- bare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering werd inzake L. P. v. H. te Axel de beslissing in dier voege gewijzigd dat de toegekende voorloopige rente wordt bepaald op f 0,911/2 per werkdag. Het dagloon werd door de Rijksverzekeringsbank bepaald op f 1,06, terwijl dit had moeten zijn gesteld op f 1,32. De beslissing werd vernietigd en bepaald dat aan klager J. P. K. te Ossenisse met ingang van 15 Juni 1908 24]/3 cent per werkdag zal worden uitgekeerd. R E G E L I U G van de voorloopige indienststelliug der nieuwe schutsluis te TER NEUZEN. lste. De indienststelling zal geschieden met ingang van 1 October 1908. 2de. De schutting door de nieuwe sluis heeft alleen plaats a. tusschen zonsopgang en zonsondergang b. in geval het waterverschil tusschen het buitenwater en het kanaalpeil niet meer be- draagt dan een meter c. voor vaartuigen wier lengte en breedte afmetingen overtreffen die, omschreven voor de Westschutsluis te Ter Neuzen bij artikel 3 van het Bijzonder reglement van politie voor dit kanaal. 3de. Van af den sub lste bedoelden dag zullen tot het doorvaren der sluis worden toe- gelaten, vaartuigen, niet langer dan 120 Meter en niet breeder dan 14,63 Meter en met geen grooter diepgang dan 8 Meter. Van af den sub lste bedoelden dag zullen tot het bevaren van het kanaal tusschen de nieuwe sluis en de Nederl.-Belg. grens worden toegelaten vaartuigen, niet langer dan 120 Meter en niet breeder dan 14.63 Meter en met geen grooter diepgang dan 6 Meter. 4fie. Het doorvaren der sluis of het bevaren van het kanaal door vaartuigen als bedoeld sub. 3de geschiedt niet dan na verkregen schriftelijke verguuning van den Hoofdingenieur-Directeur van den Waterstaat in de llde Directie te Middelburg, ingevolge het bepaalde bij artikel 63 van het algemeen reglement van politie voor rivieren, kanalen, enz. welke vergunning uiterlijk drie dagen voor dat daarvan gebruik gemaakt zal worden schriftelijk en vrachtvrij aan dien ambtenaar wordt aangevraagd door den gezag- hebber of den betrokken cargadoor of agent. Met afwijking in zoover van het sub. 2de bepaalde kan door genoemden Hoofdingenieur- Directeur vergunning worden gegeven om met de nieuwe sluis te schutten voor vaartuigen wier lengte, breedte en diepte afmetingen niet grooter zijn sub 2de onder c bedoeld, indien door onvol- doende rijzing van het buitenwater hunne schut ting door de Westschutsluis te Ter Neuzen niet mogelijk isdeze vergunning wordt door tussehen- komst van den Havenmeester van het kanaal aangevraagd en verleend. 5de. De schutting door de nieuwe sluis ge schiedt, voor elk vaartuig waarvoor de vergunning is verleend, op het tijdstip, in de volgorde en geheel naar de bijzondere bevelen van den Sluis- meester. Bij de schutting hebben vaartuigen bestemd voor Gent of van daar komende den voorrang boven vaartuigen, bestemd voor Ter Neuzen of van daar komende, en mogen vaartuigen voor of van Gent geen vertraging ondervinden door de doorschutting van andere vaartuigen. 6de. De vaart door het kanaal tusschen de nieuwe sluis en de Nederl.-Belgische grens ge schiedt, voor elk vaartuig waarvoor de ver gunning is verleend, geheel naar de bijzondere bevelen van de kanaaldirectie. Bij die vaart hebben den voorrang de zeeschepen die de vergunning sub. 4det eerste alinea, om het kanaal te bevaren niet noodig hebben, zoodat de vaar tuigen waarvoor deze vergunning is verleend de kanaalvakken tusschen Ter Neuzen en Sluiskil, tusschen Sluiskil en Driekwart, tusschen Drie- kwart en Sas van Gent en tusschen Sas van Gent en de Nederl.-Belgische grens, niet mogen in- varen zoolang een zeeschip dat de vergunning niet noodig heeft op het betrekkelijk kanaalvak in tegengestelde richting kan worden verwacht. Port brsewen en gedrukte stukken. Met 1 October a. s. wordt het port der b r i e v e n, bij vooruitbetaliug voor elke briefkaart 2x/2 cent voor elken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent boven 20 tot en met 200 gram 10 cent; boven 200 tot en met 500 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 cent daarboven behoudens dat het port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling voor elke briefkaart 11/2 cent voor elken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cent boven 20 tot en met 200 gram 5 cent. Het port der gedrukte stukken be draagt van dien datum af voor een gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750 gram 121/acent; boven 750 tot en met 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2x/2 cent daarboven. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 55 gram x/2 cent boven 55 tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram x/2 cent daarboven. Te Stavenisse heeft de besmettelijke vlek- ziekte onder de varkens de laatste weken ver- scheidene offers geeischt. Circa 70 dieren, waarvan de meeste al zeer groot, bezweken. Minstens voor de eigenaren een schade van 4000. Onder de ingeente dieren is er nog geen enkel spoor van ziekte voorgekomen. Terwijl te 's Gravenpolder de vrouw van den arbeider M. d. P. Donderdagavond het vuur aanmaakte, verwijderde het driejarige dochtertje zich al spelende van de woning. De moeder, het kind missende, vond het een poos later drijvende in een nabijgelegen watergang, waaruit het levenloos werd opgehaald. Door de tram, die ruim 9 uur te Doetinchem aankomt, is Donderdagavond tusschen Anholt en Isselburg de fabrieksarbeider Zuidbroek overreden en gedood. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Uit Yaassen bij Apeldoorn, schrijft men aan de Tel. De brand, welke jl. Zondag in de buurtschap te Wiersen alhier plaats had en waarbij een man verbrandde, kan voor den eigenaar en hoofdbewoner van het huis, A. B., nog een leelijk staartje hebben. Het is nl. uit verschil lende omstandigheden gebleken, dat hij geheel op den brand was voorbereid en reeds verschei- dene goederen in veiligheid had gebracht. Ook schijnt het uitgesloten te zijn, dat kinderen met vuur hebben gespeeld, zoodat de oorzaak van den brand daaraan niet kan worden toege- schreven. De mogelijkheid is mede niet uitge sloten, dat de woning nog verzekerd ishet onderzoek hiernaar wordt door de politie ijverig voortgezet. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat B. den brand heeft aangestoken, temeer, waar hij een ongunstige reputatie geniet. B. verklaart ook aan de politie, dat hij den ouden R., die verbrandde niet heeft gezien. Aan verschillende personen heeft hij echter verklaard, dat hij R. wel in brand heeft zien staan, doch niet ter hulp is gesneld. Ter zake van dit feit is nu ook tegen B. procesverbaal opgemaakt. ^Compliment van mijnheer en mynheer heeft een ongeluk gehad op kantoor zijn pan- talon is erg gehavend en of u nu een andere pantalon zou willen geven Deze boodschap werd gegeven door een man aan een dienstmeisje bij een familie op de Da Costakade te Amsterdam, die het verzoek aan de vrouw des huizes overbracht. Het meisje meende den man wel eens meer gezien te hebbeu en het gevraagde kleedingstuk werd meegegeven. Bij de thuiskomst van den heer des huizes werd belangstellend gei'nformeerd naar het ongeluk, maar deze wist van niets en hij kwam tot de minder prettige ontdekking, dat hij een kleedingstuk minder rijk was. Waar het thans is, moet de politie uitvinden, liefst met den oplichter erbij. Het Oud-Beierlandsche weesmeisjeEmmetje van der Schoor, dat haar vacantie gebruikte om naar Amerika te gaan, in verband met een huwelijksaanzoek, heeft thans haar goede aan- komst gemeld en tevens, dat de kennismaking tot beider genoegeu is uitgevallen, zoodat ze reeds over 4 weken in het huwelijk zal treden. Een onbezonnen knaap De ]6jarige Jan Paanakker te Waalwijk sloeg met spijker en hamer op een lossen patroon, welke daardoor met een geweldigen slag ont- brandde en uit elkaar sloeg. De jongen verwondde zich daardoor aan zijn hand, terwijl het 8jarig zoontje van Cornell's Verhulst aan zijn rechterbeen verwond werd. Nog een 3tal kinderen sloegen tegen den grond. In den melksalon, Paleisstraat no. 3, te Amsterdam, vlak bij den Dam, heeft Vrijdag avond te half twaaff eeu poging tot moord en zelfmoord plaats gehad. Daaromtrent schrijft het N. v. d. D. De winkeljuffrouw van een melksalon in de Paleisstraat beleefde Vrijdagavond tegen twaalven eenige angstige oogenblikken. Zij heeft een broer, J. B., die zijne familie zeer tot last was, ja, tot schande, want door zijn slecht leven geraakte hij zelfs in de gevangenis. Sinds Maandag op vrije voeten, kwam hij Vrij- dag bij zijne zuster om haar te vertellen, dat hij eene betrekking gekregen had. De man, ongeveer 25 jaar oud, deed echter zeer zonder- ling. Hij vertrok en schreef daarna een brief, met de medfideeling, dat hij zich van het leven berooven zou. Niet langer wilde hij aan ver- nederingen blootstaan en zijn familie tot over- last zijn. Voor al zijn slechte daden vroeg hij vergif- fenis en eindig.de zijn schrijven met de woorden z/Ik ben niet zoo slecht als je wel denkt". De zuster, Vrijdagavond den brief ontvangende, was zeer onder den indruk van dit schrijven. Terwijl ze er over zat te tobben, kwam op- eens, tegen twaalf uur, de broer den melksalon binnen. Hij liep op zijn zuster toe, greep haar bij de hand en richtte toen een revolver op zichzelf. Het vuurwapen ging af, doch de kogel maakte slechts een schramwond onder den hals. De half-waanzinnige man schoot daarop op zijn zuster zonder haar te treffen. Het meisje vluchtte de straat op en de broer ging haar achterna. Hij werd echter op het hulpgeroep van de hevig ontstelde zuster door een postbode gegrepen en aan de politie overgeleverd. Deze bracht den man naar het bureau St. Pietershal. Onderweg kreeg hij echter een zenuwtoeval, zoodat zijne overbrenging per brancard naar het Wilhelmina-Gasthuis noodig bleek. Bij het transport hadden de agenten nog heel wat moeite om den zenuwpatient in bedwang te houden. Namens de familie is verzocht geen gevolg aan de zaak te geven. Die is goed afl De milicien H. Krist, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, wordt met ingang van 1 October a. s., wegens lichaamsgebreken, uit den militaireu dienst ont- slagen, onder toekenning van gratificatie voor eens, van 15. Naar men aan de Tel. van Urk meldt, heeft aldaar een droevig ongeluk plaats gehad. Vrouw de V. werd door de buren gevonden, terwijl ze de vrouw is lijdende aan toevallen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2