Daar men reeds flink met de opvuiming der puinen enz. vordert, en daar de beide bij de ontploffing gespaarde ketels, alsmede de pom- pen ondergronds flink werken, is het te voor- zien, dat binnen korten tijd het voile verkeer op de mijn weer terugkeert, hetgeen zoowel voor de arbeiders als voor de betrokken societe gewenscht zou wezen. Naar wij ait goede bron vernemen, zou de materieele sehade, door de ontploffing aange- richt, grootendeels door verzekering gedekt zijn. Toen Dinsdagavond 9 uur een dame de Schrijversstraat te Dordrecht passeerde, sprong eensklaps een werkjongen van omstreeks 16 a 17 jaar uit de schaduw der huizen te voorschijn, rukte haar een taschje uit de hand en zette het daarmee op een loopen. De politie, bij wie daarvan aangifte werd gedaan, heeft een onder zoek ingesteld. Een treurig ongeval valt uit Heerde te vermelden. Terwijl de vrouw van den arbeider D. Augustinus aldaar Zondagavond een pot met kokende soep van het vuur op den vloer zette, speelde haar zesjarig dochtertje om haar heen in de keuken, met het noodlottig gevolg, dat het kind al spelende in den pot met soep terecht kwam en vreeselijke brandwonden opliep. Ingeroepen geneeskundige hulp mocht, helaas, niet meer baten. Het kind is aan de gevolgen overleden. - Te Monnikendam had de bakker Kaars een lojarig knechtje F. E. D. M., dat hij voor een paar jaar als wees in huis genomen en liefderijk verpleegd had. Thans heeft de knaap uit dankbaarheid de woning zijns weldoeners verlaten, en is spoorloos verdwenen met me'de- neming van eenige kleedingstukken en eenig geld. Aan de politie is zijn opsporing verzocht. Donderdagmiddag is de landbouwer K. Kuipers, van Lollum, bij de Grauwe Kat te Arum met paard en sjees onder de tram geraakt. Beide beenen en een arm werden hem verbrijzeld en hij is in bedenkelijken toestand in het ver- plegingsgesticht te Harlingen opgenomen. Het paard brak de pooten en de tram derail- leerde, zoodat bij gebrek aan materieel de pas- sagiers vxnaf Harlingen in goederenwagens ver- voerd moesten worden. Een berucht individu zette Maandagmorgen weder een deel der gemeente Zwijndrecht op stelten. Vermeenende twee kwartjes te ver- missen, beschuldigde hij daarvan zijn zoon, en bewerkte hem spoedig daarna zoo met zijn mes, dat weldra een dokter geneeskundige hulp moest verleenen. Door de beide gemeenteveld- wachtei-s naar Dordt, waar hij nog eenigen tijd vrij logies te goed heeft, overgebracht sprong hij over de leuning der veerpont in het ponte- gat. Daar het water hem hier slechts tot aan de borst kwam, was hij spoedig weer op den vasten wal, waar verscheidenen uit het publiek, dat hem zeer weinig sympathiek was, zijne redding bejammerden. Met zijne natte kleederen werd hij nu naar Dordrecht overgebracht, waar men hem wel weder eene korte poos zal op- bergen. Men meldt aan de 0. H. Ct. uit Amster dam Men zal zich nog wel den geruchtmakenden moordaanslag herinneren, eenige weken geleden door een loge van het Palais Royal op een der beide directeuren gepleegd. Zekeren Dr. M. zou nl., roen hij op last van bedoelden directeur, niet goedschiks zijn kamers in het hotel, waar hij in pension was, wilde verlaten, met behulp van kellners daartoe gedwongen, een revolver- schot gelost hebben. Door de politie gearresteerd, verklaarde de doctor met een losse patroon te hebben geschoten om zijn geweldenaars door schrik af te weren. //Gij noemt de heilige zaak van het vaderland een droombeeld z/Ja," sprak zij met kracht, //want slechts door een reuzenoorlog, waarbij Rusland's dwing- landij voorgoed geknakt werd, kan Polen uit zijn asch herrijzen. Voor dien tijd nimmer, ook al vergieten nog duizenden al hun bloed voor dien gewijden grond. Mijn stem is on- machtig om Bolislav te overreden, naar u echter zal hij luisteren, want u kan hij van geen ziekelijke weekheid verdenken." //Maar gij begrijpt toch, dat dit onmogelijk is, mevrouw. Hij zou mij terecht vragen, waarom ik hem zocht af te wenden van een gevaar, dat ik zelf durf deelen." //Zeg hem wat gij wilt, om het even. Wijs hem op zijn gezondheid." z/lk kan hem alleen spreken van u." z/Dat zou niet baten," antwoordde Stella treurig. vLaat gij mannen u ooit door de g§dachte aan uw vrouw weerhouden i/G\j beoordeelt ons al heel streng z/Xiet strenger dan rechtvaardig is. Gij zelf, maakt gij u niet onvergeeflijk schuldig tegen- over uw eigene echtgenoote z/lk? Waardoor?" riep Alex verbaasd. //Gij meent haar lief te hebben en een ander moet u dat nog toelichten. Maar denkt gij dan niet, dat gij haar vermoordt met uw ramp- zalige komplotten Nauwelijks waart hij ge Den volgenden dag werd hij in zenuwachtigen toestand in het Burgerziebenhuis ter verpleging opgenomen, doch eenige dagen daarna daaruit als genezen ontslagen. Hij werd toen niet in voorloopige hechtenis genomen, doch vrij uit- gaande nam hij intrek in het hotel Neuf in de Kalverstraat. en sedert wandelt onze doctor langs 's heeren wegen of er niets met hem is voorgevallen. Hem dan ontmoetende, vraagt men zich onwillekeurig afwat er toch eigen- lijk van dien destijds zoo geruchtmakenden moordaanslag aan is Op die vraag werd ons van welingelichte zijde geantwoord, dat het voorgevallene in Palais Royal wellicht nimmer een strafzaak zal kunnen opleveren, daar de politie nog steeds in het onzekere verkeert of een scherpe dan wel een losse patroon is afgeschoten, en wat daartoe aanleiding heeft kunnen geven. Een kogel werd niet gevonden. Ook hebben directeur en kellners, toen zij den loge het wapen ontnamen, dat niet dadelijk aan de politie overhandigd, doch het vooraf zelf onderzocht, zoodat onmogelijk kan worden uitgemaakt, in welken toestand het wapen verkeerde op het oOgenblik dat de doctor, zooals hij zegt, er zich uit tegenweer van bediende. Daarom moeten er bij politie en justitie nog geen voldoende termen bestaan om de zaak voor de rechtbank aanhangig te maken, waarna de doctor, zooals men ons verzekerde, verlangend uitziet, om als onschuldig Amsterdam te kunnen verlaten, waar hij nu nog blijft, opdat men niet zou kunnen zeggen, dat hij uit vrees voor straf zou zijn weggegaan. De vorige week had aan de constructie- werkplaatsen van de Staatsspoor te Zwolle een diefstal van tin plaats ge'nad en de speurdienst aldaar was druk doende, om te ontdekkeu, waar het ontvreemde was te gelde gemaakt. Zoo werd ook een onderzoek ingesteld bij een der opkoopers en werkelijk trof men daar een hoeveel- heid tin in langwerpig vierkante platte blokjes aan. De koopman verklaarde echter dit tin niet van een Zwollenaar gekocht te hebben, maar van den Kamper opkooper Brants. Onmiddellijk dit spoor volgende begaf zich een der Zwolsehe politiemannen naar Kampen en gevraagd naar de herkomst van het door hem verhaudelde metaal, verklaarde Brants aanstonds de blokjes te hebben gekocht van R. W., als soldeerder werkzaam bij de firm a Berk. Zondagochtend werd daarop W. naar het politie-bureau gebracht, doch ontkende dat het door Brants geleverde tin van hem afkomstig was. Een daarop ingesteld nauwkeurig ondey- zoek in dat deel derfabriek, waar W. werkzaam was, deed echter, verborgen in het roet van den schoorsteen, een smeltbakje te voorschijn komen, waarin op het "hauwkeurigste de bewuste tin- blokjes bleken te passen, zelfs met de kleinste afdrukken van in het bakje aanwezige oneffen- heden. Toch bleef de man nog altijd hardnekkig ontkennen, wat niet belette, dat hij Maandag naar Zwolle werd overgebracht, waar hij zich thans in voorloopige hechtenis bevindt. De door hem verkwanselde blokken werden vermoedelijk vervaardigd door het (in het ge vonden smeltbakje) smelten van afval, welke van de vertinde voorwerpen afdroop na het ver laten van het tinbad. W., vader van vijf kiude- ren, was een goed werkman en verdiende een flink weekloon. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier weer den noodlottigen sleutel te vormen tot het gepleegde misdrijf. Het voordeel van een houten been. Een man met een houten linkerbeen stapte Woens- dagmiddag over den Coolsingel te Rotterdam. Het was de 71jarige zilversmid C. v. d. Aa, uit Schoonhoven. Uitwijkend voor een motor- wagen van lijn 5, komende van de Kruiskade, bemerkte hij motorwagen 34 van lijn 2 niet, die van de andere zijde naderde. De ontstelde voorbijgangers zagen, dat de arme man tegen trouwd, of gij vondt het noodig, uw leven in gevaar te brengen. De galg werd u gespaard, maar men zond u naar het witte graf, van waar jaarlijks geen twee levenden weerkeeren. Gij, en gij alleen hadt haar veroordeeld, u als een doode te beweenen, haar gevonnisd tot dat lot der vrouw van een balling, dat duizendmaal harder is dan dat eener weduwe. En nu als gij door een wonder zijt weergekeerd, legt gij haar wederom de straf op, met ieder oogenblik voor uw veiligheid te vreezen." //Polen bekleedt de eerste plaats in onze ziel, en zoo behoort het ook", sprak hij somber. z/Als dat zoo is, waarom vraagt gij dan nog naar een andere liefde klonk het vol bitter- heid. //Zoo gij, om het vaderland te dienen, over de nederigste levensvreugde heen wilt treden van alien, die aan u verbonden zijn, waarom volgt gij dan het voorbeeld niet van den priester, die voor niets auders bestaat dan voor zijn altaar Waarom spreekt gi] ons vrouwen van geluk en geeft gij ons enkel wan- hoop waarom zweert gij ons trouw, als dat alles slechts een leugen is (Wordt vervolgd.) den grond geslagen werd en dat hij met de beenen onder den wagen kwam. Op het laatste moment echter trok het slachtoffer het rechter- been terug, terwijl de wielen over den anderen onderdaan gingen, die versplinterd werd. Ge- lukkig dat het een houten was. De aangewezen weg voor het versplinterde been was de timmerman. Daar de man echter nog eenige ontvellingen in het gelaat had gekregen, bracht men hem maar naar het ziekenhuis, waar hij spoedig, met behulp van arts en timmerman, opgelapt werd en reeds na korten tijd met een hersteld ,/lichaamsdeel" naar moeder de vrouw te Schoonhoven kon terugkeeren. Van welk een omvang het kwaad der Amsterdamsche speelholen is schrijft het z/Hbl." moge blijken uit het feit, dat ons thans de adressen van 15 dezer affaires bekend zijn. En op volledigheid maakt deze adreslijst nog allerminst aanspraak. In het gedeelte der Jan-Steenstraat, dat bij de Ruysdaelkade ligt, zijn er niet minder dan drie gevestigd. Wij wezen er onlangs op, hoe- zeer het stadsdeel, dat tusschen de Ferdinand- Bolstraat en de Ruysdaelkade ligt, aan het degenereeren is. De vestiging van speelholen in overvloedig aantal werkt dit proces natuurlijk in de hand. Het nacbtleven tiert er welig en bij herhaling gebeuren er tooneelen, die het daglicht ook slecht verdragen kunnen. fV at een merkwaardig bewijs voor het karakter van het bedoelde stuk Jan-Steenstraat oplevert, is wel het feit, dat er 's nachts steeds twee politiemannen tezamen surveilleeren. 'n Maatregel, welke uitsluitend toepassing vindt in straten en wijken, als ge- vaarlijk bij de politie aangeschreven. Kwartjesvinders tegen spelers Er is wat nieuws onder de zon. Een stel Amster damsche kwartjesvinders heeft den strijd aange- bonden tegen een academie de biljard, die dezer dagen in de Gravenstraat is geopend. Gister- middag en avond liepen zij voor het betrokken perceel op en neer en deelden onder voorbij gangers een papiertje uit met den volgenden inhoud Speelhol. Een ieder zij gewaarschuwd om dit speelhol niet in te gaan daar een ieder gevolgd zal worden om te onderzoeken waar of hij woont, om hem daarna te ontmaskeren als speler (gokker), hetzij aan zijn familie, patroon of clienteele. DE UITGEVER. Dit optredeu was nu juist uiet bepaald een gevolg van wroeging over de vele slachtoffers, die de kwartjesvinders zelf met hun een-twee- drie-klaveraas hebben gemaakt, maar meer een poging tot chantage. Dinsdag reeds waren ze bij den houder der /academie" gekomen, hadden eenige herrie geschopt en toen het hierboven afgedrukte papiertje laten lezen, gevolgd door de mededeeiing dattegen betaling van 100 zonder stoornis kon worden doorgespeeld. Bij niet-betaliug van deze som zou met de uitgifte van de waarschuwing" worden begon- nen en de affaire zooveel mogelijk worden benadeeld. De houder der academie de biljard ontbood als eenig antwoord op deze chantage-pogiug politie en spoedig daarop begonnen de kwart jesvinders het papiertje te verspreiden. Gister- middag en gisteravond hebben zij de versprei- ding voor het perceel der academie herhaald, hetgeen nu en dan oploopjes veroorzaakte. Politicagenten moesten voor doorloopen zorgen en een agent bleef voor de academie gepos- teerd, totdat deze reeds te 10 uur gisteravond haar deuren sloot. De klanten bleven weg maar ook de honderd pop uit de zakken der kwartjesvinders. De groei van onze haren. Bevordert het knippen den groei van het haar Zeer velen zijn daarvan vast overtuigd maar toch is 'tonjuist. Een Fransche arts, Jean Paeder, te Nirnes, heeft, zooals hij voor eenigen tijd in een ge- zelschap van natuurwetenschappen meedeelde, 75 dagen den wasdom van eenige hoofdharen nagegaan. Hij verfde met een licbit tintje de uitgekozen haren, zoodat hij ze herkenuen kon, en sneed nu in de onmiddellijke nabijheid een paar andere bepaalde haren om de 14 dagen dicht aan de huid af. Na elf weken mat hij de lengte van de telkens afgesneden haren en bevond, dat de vijfmaal afgesneden haartjes in totaal niet langer waren dan de ongesneden haren, ja zelfs eenige malen dat zij korter bleven dan de andere. De verklaring ligt in desamengestelde groei- verhoudingen van het haar. Het kortsnijden vermeerdert de snelheid van den wasdom niet, vermindert haar zelfs voor ongeveer vier weken. De haargroei van gezonde menschen is verder op verschillende leeftijden verschillend en staat ook tot op zekeren graad onder den invloed der jaargetijden, welke bij de dieren zelfs den geheelen wasdom van het haar regelt. Verder hebben de haren aan de slapen en in den nek een geringere groeisnetheid dan de overige en worden ook minder lang. Wanneer haren dicht op elkaar staan is de srelheid van den groei voorts verschillend voor die haren onderling. De verklaring hiervan is, dat elke twee tot vier bij elkaar liggende haren in innigen ana- tomischen samenhang staan en in een derge- lijke afhankelijkheid van elkaar dat altijd een van de groep sneller groeit dan de overige, althans voor een zekeren tijd, waarna elk der andere op zijn beurt een tijd lang sneller gaat groeien, tot het eerste weer een beurt krijgt. Dit gaat regelmatig zoo het gelieele leven door. De metingen geven als gemiddelde lengte voor het lie tot 17e jaar, door elkandergere- kend, 12,5 niM. per maand voor het 20e tot 24e jaar 15 tnM.voor het 60e jaar 11 raM. Koorts belemmert den haargroei. Menige ziekte onderbreekt den wasdom geheelduurt deze stilstand lang, dan vallen alle haren uit maar ze groeien na de ziekte uit zich zelven weer aan. Zoo verklaart zich het plotselinge en groote haarverlies bij typhus. En het is merkwaardig, dat in zulke gevallen de nieuwe groei geheel uit zich zelven komt en niet door een of ander haargroeimiddel, dat de patient in zijn bezorgdheid aangescliaft heeft, wordt opgewekt. Wegens het berijden van Broadway en Seventh Avenue te New-York met een vaartje van 50 KM. per uur werd een student uit Harvand aangehouden. De jonge dwaas vertelde dat, hij zoo'n haast had omdat hij als voetballer moest gaan oefenen met zijn elftal en te laat was. Wel wordt de Fransche marine in den laatsten tijd vreeselijk geteisterd door ongelukken van de soort als nu weer heeft plaats gehad aan boord van den kruiser //Latouche Treville", ontzettender nog in zijn uitwerking dan de ramp, welke op 12 Angustus 1.1. plaats had op de //Couronns", waarbij 6 matrozen het leven verloren. Het vaartuig was op de reede van Hyeres, bij Toulon bezig met het schieten op drijvende doelen, en het vuren zou juist ophouden. Plot- seling weerklonk een oorverdoovende slagde achterste geschuttoren of barbette was uiteen- gesprongen en alle manschappen, die zich binnen in den toren ophielden werden letterlijk in flarden door het vernielde dak omhoog geslingerd. Men kan zich eenigszins een voorstelling vormen van de weergalooze hevigheid der ont ploffing, wanneer men bedenkt, dat het gewelfde stalen dak der barbette 95 mM. dik is, en ver- scheidene tonnen weegt. Natuurlijk doen omtrent de vermoedelijke oorzaak dezer ramp weer verschillende lezingen de ronde, maar een der waarschijnlijkste is de volgende Het springen van het sluitstuk van een der kanonnen is uitgesloten, daar het anders onbe- grijpelijk zou zijn, dat het geweldig zware dak van den toren aan splinters is geslagen. Men vermoedt dus, dat er iets dergelijks heeft plaats gehad als aan boord van de //Couronne", name- lijk een ontbranding in den munitievoorraad in den toren.. Het schijnt namelijk reeds uitgemaakt te zijn, dat een brandend vod, misschien afkomstig van een kardoes, in de ziel van het stuk geschut is achtergebleven, en den brand heeft gestoken in den voorraad munitie. Daarop had een reeks ont- ploffingen ^plaats, die een outzaglijke opeen- hooping vdn gassen veroorzaakte waardoor het dak wel moest bezwijken. Ware het dak niet gesprongeu, dan zou de losbarsting waarschijnlijk in de lengteriehting hebben plaats gehad en de ramp een nog grooter aantal matrozen hebben getroffen die rondom de barbettes en langs de verschansing van het achterdek stouden geschaard. De twee vermisten, waarvan het bericht gewaagt zijn na de ontploffing in zee gestort en niet teruggevonden. Behalve de 13 dooden zijn er nog twee zoo vreeselijk verbrand, dat er niet de minste hoop op hun behoud bestaat. Onder ernstige verdenking van moord is te Berlijn de 43jarige schilder Albert Senger uit de Andreastrasse gearresteerd. De misdaad, die hem ten laste wordt gelegd, herinnert aan den moord op den kellner Giernoth, door den ter dood gebrachten Rudolf Hennig, wiens vlucht over de daken destijds zooveel sensatie heeft gemaakt. Senger wordt verdacht den 25jarigen August Franke uit de Fehrkelliner- strasse door een valsche voorspiegeling naar buiten de stad gelokt en in een boseh ver- moord en beroofd te hebben. Den 27 Augustus vond een sprokkelaar in het bosch nabij Forst het lijk van een man met een wond aan het hoofd." De doode werd herkend als August Franke, incasseerder van de Victoria verzekering- maatschappij te Berlijn. Bij de lijkschouwing werd vastgesteld, dat een schot, dat van achteren tot voren het hoofd doorboorde, den dood ver- oorzaakt had. Men stelde een onderzoek in en vernam van de menschen te Berlijn, waar Franke gestoffeerd was geweest,^ dat hij den 25 Augustus was virtrokken naar Saksen, zooals hij zeide, waar hem een goede betrekking aan- geboden was. Hetzelfde verklaarde o°k een broeder van den verslagene, die er bij voegde, dat hij 500 mark had meegenomen, welke hy voor borgstorting noodig had. Dat geld was verdwenen. Bij een huiszoeking op de kamer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6