No. 5204. Ter NeuzenscRe Courant. Zaterdag 26 September 1908. 48® Jaargang. Voorzorgen tegen brand of brandgeyaar. Gemengde beriehten. FEUILLETON. Predikbeurten. Landbouwberichten. TWBBDB "RT A ~n TER NEUZEN, 25 September 1908. Onze stadgenoot, de beurtsehipper K., blijft steeds gemoedsbezwaren houden tegen de Ongeyailenwet en weigerachtig de verschenen door hem verschuldigde premie te betalen. Wederom is deswege zijn inboedel executoriaal in beslag genomen en hedenvoormiddag geveild. Een aantal nieuwsgierigen was daarbij aanwezig. Nadat een bijbel was te koop gepresenteerd en daarop niets geboden, bood een bevriende voor 2 stoelen het verschuldigde bedrag met onkosten enz., zijnde 59,491/2. Het lijk van den Dinsdagavond, bij het kantelen eener zolderschuit, noodlottig omge- komen H. Imkje, is per sleepboot naar Werkendam overgebracht. Men schrijft ons De directeur van ons plaatselijk muziekge- zelschap ,/De Vereenigde Werklieden", de heer A. Eeckbout. te Hulst, heeft eene Jubel-Cantate voor gemengd koor met accompagnement van piano of orgel, waarvoor de heer Wolf, te St. Nicolaas den tekst heeft geleverd, aan Paus Pius X opgedragen, bij gelegenbeid van diens 50jarig priesterschap. Het is eene compositie, die aan de executanten geen hooge eischen stelt. Zonder de techniek geweld aan te doen, heeft de componist rekening willen houden met de muzikale ontwikkeling, niet alleen van de meeste bestaande of voor gelegenheid samengeraapte koren, maar ook met die van het gewone auditorium in de meeste gemeenten. Hoezeer dit gewenscht is, kan men ook in onze eigen gemeente bevestigd vinden bij uit- voering van muziekstukken van hooge waarde, waaronder 'tgrootste deel van het publiek door zijn houding den ken doet aan kanarievogeltjes. Alzoo heeft de heer Eeckhout bij zijn compo sitie er naar gestreefd het oor ook van dat publiek te boeien of zoo men liever wil diens muzikaal gevoel te beheerschen, en dat hij met zijn Cantate dat doel bereiken kan, is te St. Nicolaas (Waes) bij herhaalde uitvoering gebleken. Pius X, die niet slechts een beschermer der muziekkunst, maar tevens een kundige musicus is, heeft dat streven op prijs gesteld en deswege van zijne belangstelling doen blijken, door de opdracht te aanvaarden en den componist te benoemen tot eerelid van zijn wereldberoemde kapel. Boschkapelle. De heer G. Fermont, cafe- houder alhier, plantte in het voorjaar een aardappel van 1,6 K.G., om eens te zien, wat er van zoo'n reuzenknol zou komen. Er groeide eene plant uit als een koloseale heester, waarvan het loof een omtrek had van ruim 7 M. De jonge vrouw drong niet verder aan. Zij was echter in haar vermoeden versterkt en haar angst veranderde in zekerheid, toen zij, den volgenden morgen huiswaarts keerende. beide heeren met twee vreemdelingen in gesprek vond gewikkeld^ voor een met papieren overdekte tafel. /Stella," sprak haar echtgenoot haastig, zoodra zij zich op den drempel vertoonde, „ik verzoek u viiendelijk niet op mij te wachten deze heeren vertrekken over een half uur, en wij hebben noo- iets af te handelen, alvorens ik hen naar den trein breng. Laat slechts wat eten voor mii staan." J Zwijgend beantwoordde zij de buiging der onbekenden en verwijderde zich toen met den dood in het hart. Ongeveer drie kwartier later zag zij het vier- tal de villa verlaten en nog staarde zij hen som er na, toen Ramanoff op zijn schreden terugkeerde en haastig aanscheide. Gehoor gevende aan een plotselinge opwel- ling des harten, opende zij zelve hem de voor- deur. „Heeft Bolislav u gezonden vroeg zij kortaf. //Neen. Ik heb een portefeuille laten ligzen op tafel en kwam haar halen. Vergeef mij de moeite, die ik u veroorzaakte." ,/0 dat is niets, ik ben zelfs blij, u alleen te zien, want ik moet u spreken." Deze week is ze gerooid en de opbrengst was 107 aardappels, kleine niet medegerekend, die een gezamenlijk gewichthadden van 10% E.G. Boschkapelle. Woensdagmiddag circa half drie daalde op de landerijen van den landbouwer A. Scheele in den Willen III polder een groote concoursballon neder, die barstte, toen hij den grond raakte. Er was het volgende adres aan bevestigd Camille Houtiquy, Fontaine-l'Eveque, Belgique, dat tevens ter invulling bevatte plaats, datum en uur der daling, en naam van den vinder, aan wien eene goede belooning werd toegezegd. Deze gelukkige was P. v. d. Voorde, knecht bij voornoemden landbouwer. Natuurlijk is hij zeer benieuwd naar de be- loofde verrassing, want de kaart is opgezonden. Hengstdijk. In de laatste veertien dagen heeft zich ook in onze gemeente de gevreesde varkensziekte op ernstige wijze vertoond. Zeer vele krulstaarten zijn aangetast en een 15tal zijn er reeds het leven bij ingeschoten. Opvallend is het, dat alle dieren, die in den put gestoken zijn, niet tegen de vlekziekte zijn ingeent. De varkensvereeniging heeft dan ook besloten, dat alle verzekerde dieren met het bekeude serum moeten worden ingespoten. Zondag 27 September 1908. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-Rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 September de volgende vonnissen uitgesproken J. B. C., oud 21 j., arbeider te Hoofdplaat, thans te Middelburg gedetineerd, is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tenge- volge hebbende, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. H. v. S., oud 58 j., bootwerker te Antwerpen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Er komt leven in de brouwerij. Het laatste nummer van het ,/Zeeuwsch Landbouwblad" bevat een ingezonden stuk van den heer A. de Feijter Jz., inhoudende eene mil iiin hi ii mii nin i inii inil iiiiii,i iiiuiijrij" rTTrTrmnmrnni //Later, later, thans moet ik onze vrienden begeleiden." zi/Hebt gij nog iets daarginds met hen te bepraten Dat niet, maar de beleefdheid z/Zal er niet onder lijden, want Bolislav brengt hen weg, en datgene wat ik u te zeggen heb, dult geen uitstel." z/Maar, mevrouw riep Alex onbeslist. siGij denkt misschien, dat vrouwen kunnen wachten. Meestal is dat zoo, maar thans niet. Gij gaat Nizza verlaten en de gelegenheid u, buiten weten van mijn echtgenoot, te spreken, zal zich niet licht weder voordoen. O het is mij vreeselijke ernst. Kom mede naar Kistowsky's vertrek, daar zult gij tevens het verloren voor- werp kunnen zoeken." Ramanoff volgde haar en vond aanstonds zijn zakboek terug. Zoodra hij dezen bij zich ge stoken had, keerde hij zich tot Stella en zeide //Ik ben thans geheel tot uw orders. Ts het ovei Bolislav s gezondheid, dat gij mij raad- plegen wildet Mij dunkt, gij hebt alle eer van uw zorgen. Ik had nooit durven hopen, hem in zoo korten tijd zoo zeer bijgekomen te vinden. ,/Ja, hij is vooruitgegaau. Niet voor niets heb ik tegen zijn ziekte gestreden," sprak de jonge vrouw op doff'en toon, //maar wat ver- mag zelfs een liefde als de mijne, zoo anderen weer meedoogenloos verwoesten, wat ik mocht op- bouwen, en dat is hier het geval. //Ik begrijp n niet," verklaarde Alex in alle waarheid. //En toch is het geen onoplosbaar raadsel. De opwekking aan alle oud-leerlingen van cursussen in paardenkennis in Zeeland, om zich te ver- eenigen. Eene groote vereeniging van land- bouwers, niet tot het kweeken van hengsten en merrie's, maar zieh tot doel stellende de belangen der paardenfokkerij, meer speciaal die van het koudbloedpaard te behartjgen. Niet dus in de eerste plaats een centenkwestie, maar meer geestelijk arbeiden, als ik het zoo maar eens noemen mag. Wij zelf hebben wel tijden gekend, waarin onze verwachting omtrent het voordeel van dergelijke vereenigingen zeer hoog gespannen was. En hoe menigmaal hebben we ons reeds teleurgesteld gezien Kwam dit omdat het doel dan zoo mis was O, neen Of omdat geldgebrek, of deelname, zooveel te wenschen overliet 0, neen We hebben daarvoor steeds eene andere oorzaak gevonden. Gebrek aan werk Aan werk dat direct voordeel opleveren kan Neem de vereenigingen van oud-leerlingen van landbouwcursussen. Een heerlijk doelVoort- gezette studie. Een verder bekwameu in de zoo dringende landbouwkundige vraagstukken van den dag. En toch We maken uitzonde- ringen, maar over het algemeen is de animo niet groot. De mensch is nu eenmaal zoo materialistiscb, dat de vraag naar direct voordeel doorgaans te veel op den voorgrond komt, en hoewel men het nut van een zaak wel inziet, soms de lust tot aanpakken ontbreekt, omdat eerst later voordeel te behalen valt. De geeste- lijke kant van het leven wordt toch al door de zorgen en concurrentie zoo op den acbtergrond gedrongenEn toch, in de geestelijke ont wikkeling ligt de bronvoor stoffelijke welvaart. Kennis is macht f Wie dat ontkent overziet de vragen van den dag niet goed. Zoo lijden, zeg ik, vereenigingen wel eens schipbreuk, omdat er arbeid ontbreekt, die direct voordeel afwerpen kan. Als het schip in nood komt dan zijn alle mannen aan boord Als een man staat men pal, wanneer er nood te wachten is, of tegenspoed dreigt. Dan gaat het vereenigen van zelf. En nu weer een nieuwe vereeniging, op 't gebied der paardenfokkerij Bravo, dat be- looft iets voor de toekomst. Ziet, dat is nu eens een vereeniging, die geen gebrek aan werk hebben zal. Er is op dat terrein nog zooveel te arbeiden. Een zeer groot veld doemt op voor mijn oog. De vereeniging zorge voor een goede en vol- doende kennis van het paard. Speciaal van het zware paard. Vooral een deugdelijk ken- ncn van het exterieur treedt op den voorgrond. Praktische kennis, daaraan bestaat vooral behoefte. Hieraan kan slechts voldaan worden door een langdurige oefening. Het maken van excursies, van veel excursies, is een goed middel en dan vooral het bezoeken van die plaatsen waar iets te leeren valt. Een jaarlijksch bezoeken van elkanders stallen is o zoo leerzaam en kweekt werkzaamheid aan, wekt naijver op. Het houden van tentoon- stellingen van eigen dieren in een onzer dorpen, kan het begin worden van grooten roem onzer paarden. Door metingen, zooals wij die in Belgie zagen, en door den heer Van Broek- huizen in zijn werkje beschreven worden, kan nagegaan worden, hoe en of onze dieren vooruitgaan, opdat men later uit al deze cijfers voordeel trekken kan. Voeling houdende met de vraag van den handel, zou kunnen ingewerkt worden op het werk van keurings- vermoedens, welke ik reeds sedert eenigen tijd koesterde, zijn waarheid gebleken. Ook al zoudt gij mij het tegendeel verzekeren, ik zou u niet gelooven. Bolislav is wederom aangegrepen door de koorts zijner eerste jeugd hij spant samen tegen Rusland." z/Wie heeft u dat gezegd, mevrouw z/Alles, en in de eerste plaats mijn eigen hart." z/Maar ook al hadt gij u niet vergist waarom zoudt gij daarin een reden tot droefenis vinden Kistowsky bevindt zich hier buiten bereik der Moscovieten." z/Hun arm zou hem evengoed weten te treffen. En dan dan en op eenmaal buiten machte zich langer te bedwingen, wierp zij zich aan zijn voeten neer en suikte onstuimig ,/0 Alex, gij, die zelf weet wat het zegt, lief te hebben, ontneem mij bet eenige niet, dat mij alles op aarde is. Heb ik voor hem niet vaderland en vrienden prijs gegeven, offer ik hem niet mijn rust op, door mij in studies te verdiepen, welke niet berekend zijn voor een zwak vrouwenhoofd Laat mij zijn leven, ik vraag niets anders op de gansche aarde." Diep getroffen richtte bij haar op en geleidde baar naar de sofa. //Gij hebt gelijk, dat die hardnekkige studie uw krachten te boven gaat," sprak hij mede- lijdend, „gij siddert over al uw leden, en ik heb moeite de moedige sterke Stella van voorbeen te herkennen." Fier schudde zij het hoofd. //De moedigste vrouw mag voor het leven van haar man beven, als dat bestaan bedreigd wordt," zeide zij. commissies. Imrners hoe vaak hoort men klachten uiten over de verschillende keuringen, die soms gegrond blijken te zijn, en soms ook zeer ongegrond. Welnu, waar gegronde klachten aanwezig zijn, staat men als eenling zoo machteloos. Niet alzoo een groote ver eeniging. Daar kan kracht van uitgaan, wanneer men als een man optreedt. En naar het soms blijkt dat de inzichten van keurmeesters zoo anders zijn, dan de inzichten ran de kweekers, daar gaat het moeilijk als eenling op te treden, maar als vereeniging heeft men ook in dit opzicht een grootere kracht. Men zou kunnen trachten een zekeren invloed te krijgen op het benoemen van Regelings- commissie en Keuringscommissie. Zich vooral zeer veel bemoeien met het stamboek. Het nut hiervan bekend maken, en de arbeid van het stamboek zooveel mogelijk steunen. Voor uw handel in paarden alleen is reeds werk genoeg. Reclame in binnen- en buitenland. Desnoods den weg op die reeds in Belgie wordt gevolgd en op bepaalde tijden catalogi uitge- geven van aangeboden paarden en veulens. Hiervoor alleen had eene aparte commissie reeds de handen vol. In verband met in- en uitvoer van paarden zouden bij de regeering bepaalde stappen kunnen worden gedaan, tot wijziging en aanvulling of weglating van sommige reglementen. Vele economische en wettelijke kwesties zouden kunnen worden bestudeerd en verklaard worden, terwijl men soms kan trachten in be paalde toestanden in te grijpen. Een jaarlijksch overzicht van den toestand der fokkerij zou zeer gewenscht zijn. Geboor- ten, sterfgevallen, uitbreiding, inkrimping, wij- zigingen, het zijn alien dingen die nuttig zijn te kennen. En wanneer men op dit voetspoor bezig is, zal blijken dat er immer werk te over is. Steeds zullen zich nieuwe werkzaam- heden voordoen, nieuwe wegen te voorschijn komen. Energie, dat is het wat vereischt wordt. En waar de stem tot vereenigen uit de land- bouwers zelf opkomt, mag worden verwacht dat de kans van slagen groot is. Wachte men zich als oud-leerling van cursussen in paarden kennis te veel uit te sluiten. We hebben mannen die reeds vergrijsd in de paardenfokkerij, in het bezit zijn van zeer veel praktische kennis. Houdt die vooral in eere, opdat ge met hun werk woekeren kunt. We wenschen de oprichters succes toe, en de nieuwe vereeniging een lang en krachtig leven. A. Z. Te Zuidbroek geraakte Donderdag een arbeider met een been in een dorschmachine. Het werd hem afgeslagen. Men meldt uit Heerlen aan de L. K." De toestand der gewonden van het ongeluk te Eygelshoven is bevredigend. Vier der ge wonden kunnen zich reeds een gedeelte van den dag buiten het bed begeven. Frings, die verschrikkelijke brandwonden had gekregen, is ook aan de beterhand, maar moet nog altijd in het bed blijven. Dinsdag is reeds een nieuwe op wielen ver- voerde stoomketel (locomobiel) uit Dusseldorf gearriveerdde tweede is nog elken dag te verwachten. Beide ketels zullen zoo spoedig mogelijk in gebruik worden gesteld. z/Maar dit is hier volstrekt niet het geval." z/Gij bedoelt, dat niemand er aan zal denken hem naar het schavot te sleuren en dat is zoo maar de kans op kerkerstraf blijft bestaan, en de gevangenis, die voor u alien slechts een kortere of langere beproeving zou zijn, zou voor hem de dood wezen. Glimlacht zooveel gij wilt, ik zeg u, ik, die hem aandachtiger gadesloeg dan ooit een dokter had kunnen doen, dat die kille muren, dat gebrek aan lucht, dat ruwe voedsel, die onafgebroken droetgeestigheid hem even noodlottig zouden zijn als vergif aan een gezonde. En gij wilt, dat ik rustig aan zal zien, dat dit gif langzaam voor hem toebe- reid wordtmeent, dat ik niet vooraf om genade smeek voor hem en ook voor mij 0 mijn vriend, bij al wat u ooit dierbaar was, bij ons Polen, bij uw vrouw, bij uw kind, laat mij mijn geltik, laat mij zijn leven De samenzweerder was oprecht getroffen hij nam haar hand in de zijne en antwoordde z/lndien het van mij afhing, zou ik niet aarzelen, maar dat is het geval niet. Bolislav handelt geheel uit eigen beweging. Herhaal hem de beden, die gij tot mij richttet en ik twijfel niet, of Met moedeloos gebaar viel zij hem in de rede. z/Mijn woorden zouden geen invloed op hem uitoefenen. Heeft ons woord nog kracht Neen, neen, want wij hebben zwijgend te gehoorzamen en sprakeloos zal ik het moeten aanzien, hoe al, wat mij lief is, prijsgegeven wordt aan een droombeeld." z/Een droombeeld I" riep Alex verontwaardigd. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door bet Bestuur der Brandweer het jaarlijksch onderzoek zal plaats bebben naar bet scboonhouden der. schoorsteenen en andere rookgeleidingen en stookplaatsen in de week aanvangende met Maandag, 12 October 1908. Ter Neuzen, 24 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Uervormde Herb. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., dhr. H. Smit, Evangelist der Belgiscbe Zendingskerk te Aalst. Sluiskil. 9 u., Ds. Raanis van Hoek en avonds 5| u., dhr. Smit, Evangelist te Aalst. Axel. 9 u., en 2 u., Us. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 n., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Die, voorbereiding H. Avondm. Hoek. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds E. Raams. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Boos. Hulst. 10 u„ Ds. De Boer. (sereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 a. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg, Axel A. 9 n. en 2 u., Ieeskerk. B. 9 n. en 2 u., Ds. J. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 n. en 2 u., R. Hamming. h B. 9 u. en 2 a., dhr. J. Visser, cand. aan de Vrije Universiteit. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. Hangelbroek v. Borgcr. Gereformecrde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Nenzen. 9 u., 2 u. en 5| u., Ieeskerk. ttnd-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5$ u., Ieeskerk. Lokaal „Fben Hai'zi*r" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 u., de heeren J. Straub v. Kloetinge en J. Timmerman van Amsterdam. lll I I III mil 111 III I I III IHi I' I IIIIMBI— SIWIIM—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5