Oproeplng. Eovensaal van het Hotel des Pays-Bas" Soiree Musical Ne&erlandsch Dames Concert-Orkest, Kunstglasblazerij Spinnerij. H. MEIJEE, Dir. Ontvangen: Na afloop BAL. Handelsbericfoten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Melkvoedsel Ycor Kinderen en Ziekenj Advertentien. Donderdag 24 September 1908, Yoor een gevarieerd programma is zorg gedragen. Glasartikelen worden deugdelijk hersteld. H. MEIJER, Kunstglasblazer. Bekroond Zilyeren Medaiile Bolsward 4901. H. M. Voerman-de Pauw. Telegrafische berichtsn. Entree 75 cent per persoon. NienwAttentieNieuw Automobielstof en de aardvloo. eel kwaad is er vaak gesproken van de auto, zoodat billijkheidshalve ook zeker gewag dient te worden gemaakt van het feit, dat Duitsche landbouwers meenen te hebben opge- merkt, dat de aardvloo, een geduchte vijand van de suikerbiet, de kool enz., aan de groote ver- kperswegen, waar veel auto's passeereu, zijn ver woestingen staakt. De opgedreven stof schijnt de planten met een beschermend laagje te dekken In de nabijheid van Keulen heeft men als proe:: stof over de planten gestrooid, overal met het zelfde resultaat, dat nl. die planten door de aardvloo werdengespaard, terwijldenietbestrooide werden vernietigd. De veel gesmade auto wordt daar reeds als een bondgenoot van den landbouwer begroet, Hoe meer stof ze opwerpen, des te meer aau- zien geniet ze. In Iwanics in Kroatie zijn de gendarmes slaags geweest met Zigeuners. Een bende van twintig Zigeuners had eenige paardenhandelaars overvallen. De gendarmes vervolgden de Zi geuners, die de vlucht namen in een bosch. Daar kwam het tot een formeel gevecht tusschen de Zigeuners en de gewapende macht, waarbij een Zigeuner doodgescboten en verscheidenen ernstig gewond werden. Elf leden der bende werden gevankelijk naar Agram gebracht. Zondagavond, juist toen de brand in het warenhuis „La Yille de Saint Denis" had uit- gewoed, werd Parijs door een nieuwe brandramp getroffen en een die meer algemeeu nadeel en hinder veroorzaakthet centraal-bureau der teletoon aan de rue Gutenberg is afgebrand. Om halfacht nam men in de straten Louvre, Jean- Jacques-Rousseau, Montmartre, Etienne- Marcel tot voor bij de place des Victoires een scherpe lucht van brandend gutta-percha waar, die tot in de huizen doordrong. Deze straten, die op Zondag vrij stil zijn, vulden zich weldra met een nieuwsgierige menigte en deze zag eensklaps een troep jonge dames, die in wilde haast door de rue de Louvre snelden. Het waren juifrouwen van de teletoon, zij hadden haar dienstkleeding nog aan en sommigen droegeu zelfs nog haar ,/hoofdstel". Nu vernam men spoedig, dat het telefoon-bureau in brand stond. Het bureau is gevestigd in een huis van vier verdiepingen, de eerste verdieping is ingerieht voor den intercommunalen-, de 2e voor den internationalen- en de 3e en 4e voor den stadsdienst. In het geheel zijn er 1400 telefonisten, maar wegens den Zondagdienst waren er op het oogenblik slechts 400. Om kwart over zevenen roken de dames op de 4e verdieping de lucht van brandend guttapercha en een onraiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat de grondkabels niet meer werkten, waarschijnlijk tengevolge van een kortsluiting, waarvan men den omvang nog niet kon vast- stellen. Weldra kwam er bevel, dat de dienst onmiddellijk gestaakt moest w'orden en alle dames zoo snel mogelijk het gebouw moesten verlaten. Het was inderdaad hoog tijd, want nauw waren de telefonisten op straat of de brand brak op de 4e verdieping met groote heftigheid uit, terwijl eeD dikke rook het gebouw omhulde. De ruiten sprongen door de hitte en de vlammen sloegen naar buiten. De 3e ver dieping werd eveneens door het vuur aangetast, nog voor de brandweer ter plaatse was, die dus een geheel brandend gebouw vond, dat van het eerste oogenblik at als verloren was te beschouwen. Van de daken der omliggende huizen werden door de brandweer een 30tal stralen op het vuur gericht, maar om 9 uur was het gebouw een vuurgloed eu om 1 uur s nachts was het totaal afgebrand. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad en men is ei ook in geslaagd de boeken en bescheiden dei aammistratie, welke haar kantoren gelijk- vloers had, te redden. Terwijl het gebouw nog in brand stond had minister iJarthon reeds een onderhoud met den postdirecteur om maatregelen te beramen tot lerstel van den dienst. VV at de verbinding met het bmtenland betreft was men zoo gelukkig, dat Maandagavond om 10 uur weer verbinding met Brussel was verkregen, terwijl op beurs-uren van de beurs met Londen kan worden getele- oneei Ei zullen 3 maanden noodig zijn eer de dienst geheel hersteld kan worden door den bouw van een nieuw centraal-bureau. In af- wachting daarvan zal men echter een hulp centraal-bureau oprichten, maar dit zal ook mmstens een maand vorderen. De schade wordt op 40 miliioen franc geraamd. - De beer en mevrouw W. Singer te Pittsburg e iJ,en' ,.na;ar nu ^ekend is geworden, toen zij n Mei 11. hun gouden bruiloft vierden aan een teestmaal, waaraan hun vier kinderen aanzaten, onder dezen een som van 38,400,000 verdeeld. een Pakje naast zijn bord met ,0L 0,000 aan elfecten en aiidere papieren van waarde. De oude heer Singer heeft nog een fortuin an mim 21 miliioen gulden overgehouden en zich ou voorgoed uit zijue zakeu teruggetrokken. e geld is verdiend met gelukkige speculates oi staal en grond. Tot welke gruwelijkheden de lynch-justitie in Noord-Amerika voert, blijkt weer eens ui; het volgende voorval In Powdersprings, in den staat St. Georgia achtervolgde een dame, mevrouw Sarah Reed de echtgenoote van een bekend inwoner van de stad, wier 9jarig dochtertje door een neger was aangevallen, den vluchtenden aanrander met het geweer in de hand. Toen zij den man onder schot had, vuurde zij op hem, en verwondde hem zwaar, waarop andere inwoners van Powdersprings, die aan de vervolging hadden deelgenomen, den onge lukkige wilden afmaken. De vrouw verzette zich hier echter tegen en verklaarde, dat zij alleen wraak mocht nemen op den aanrander van haar kind. Daarop legde zij nogmaals aan, joeg den neger nog een kogel door het lichaam, en liet hem stervend liggen Door rasgenooten werd de getroffene eindelijk in een huis gebracht, waar hij den laatsten adem uitblies. Zonderling testament. Een rijk kan- tenfabrikant uit Nottinghampshire, Wilkinson Smith, heeft een zonderling testament nagelaten. Hij vermaakt namelijk zijn heele vermogen van ca 31/2 miliioen gld. tot het oprichten van een pensioenfonds, uit hetwelk weduwen en jonge meisjes, die de belofte afleggen niet te trouwen, een rente zullen krijgen. Reeds 1700 vrouwen hebben zich voor de rente aangemeld. Gaar- ne zullen zij voor een pensioen van de vreugden van den echt afzien. En het getal neemt nog elken dag toe. De testament uitvoerder vreest, dat de pensioenen zoo klein zullen worden, dat de vrouwen haar beloften van ongetrouwd te blijven niet zullen kunnen houden- Een muis. Heel Geneve is gedurende anderbalf uur in duisternis gehuld geweest, doordat plotseling alle electrische lampen uit- gingen. Niemand kon begrijpen wat daar de oorzaak van was en na heel lang zoeken vond men eindelijk de oorzaakeen muis was in aauraking gekomen met den kabel, die 166.000 lampen voeden moet en had kortsluiting teweeg- gebracht. De schuldige hing half verkoold aan den kabel. Een kruidenier te Brussel, zoo vertelthet Hand. v. Antw., had opgemerkt dat, wanneer een zijner vrouwelijke klanten in zijn winkel was geweest, er aitijd iets van de toonbank verdwenen was. Dit beu zijnde, verzon hij een middel om haar te betrappen. En dat iukte volkomen. Dinsdag kwam de madam weer in zijn win kel en dadelijk werd zij bekoord door een doos confituur, die als voor haar gereed gezet was. En toen zij met een haastige beweging de doos in haar kabas wilde schamoteeren, rolden er eensklaps wel duizend keisteentjes over den toonbank. De winkelier had er inderdaad de doos op- zettelijk neer gezet, maar er eerst den bodem uitgesueden en ze toen met steentjes gevuld. Men zegt dat het gezicht der madam een frank waard was om te zien. De politie werd geroepen en deze vond in laar woning nog een groote hoeveelheid andere gestolen winkelwaar. Ook is zij reeds rneer- malen veroordeeld. Middelburg, 23 Sept. Heden had alhier de aanbesteding plaats van Het leveren en ver- werken van materialen tot herstel der beloopen van het Havenkanaal van Philippine. (Ramino- 1400). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Wolfert te Hoek, voor 1544, J. de Bree te Ter Neuzen, voor 1400, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen, voor 1400, J. van Drongelen te Hoek, voor 1390. Gemeenteraad van Axel. Hulst, 21 Sept. 1908. ZEETIJDINGEN. Van 21 tot en met 22 Sept. a Van 21 tot en met 22 September werden langs de Oostsluizen alhier 47 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschutdoor de Westsl. 1 op en 0 afgeschut. JPositie der Stoomschepen. D A G E N. Donderdag 24 Sept. 1.20 1.37 Vrij dag 25 1.51 2.6 Zaterdag 26 n 2.20 2.34 Zondag 27 u 2.48 3.1. Maandag 28 n 3.16 1 3.31 Dinsdag 29 n 3.45 4.— Woensdag 30 4.16 4.33 Voorm. Nam. Op Dinsdag 29 September a.s. hoopt onze geliefde moeder ELISABETH VAN DE WEGE, laar 7()sten geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van HARE DANKBARE KINDEREN. Zaamslag (Othene), Sept. 1908. Zoo de Heere wil en zij leeft, hoopt onze geliefde Moeder JOHANNA CATHARINA HOOFDMAN, op 24 September a. s. haar 60sten geboortedag te herdenken. Dat de Heere haar spare tot in lengte van dagen, is de wensch van Hare dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Axel (Steenovens), September 1908. Heden overleed onze geliefde Yaderf. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ADRIAAN K A AH, in den ouderdom van ruim 83 jaar. Uit aller naam, F. KAAN. Hoek, 21 Sept. 1908. Houders van Cognossementen voor m i| n h out geladen per stoomschip //VERATYR", dat 18 dezer van St. Petersburg voor Ter Neuzen is vertrokken, worden beleefd verzocht zich aan te meiden ten kantore van JOHN P. BEST O., alhier. Houders van Cognossementen over eene lading Espenhout, alhier deze week ver- wacht van Konigsberg per Belgisch Stoomschip ,/ZELANDIA", worden verzocht zich on ver wij Id aan te meiden ten kantore van L. NOLSON, Scheepsmakelaar. Ter Neuzen, 22 Sept. 1908. 75 TER NEUZEN. OP te (/even door het gunstig bekende Directrice Mej. HENRIETTE STIPS. MUZIEK van hovengenoemd Orkest. AANVANG S uur. Het geachte publiek wordt beleefd opmerk- zaam gemaakt, dat in mijn Salon, bebalve Glas- blazen en Spiunen, dit jaar op het gebied van Kunstvoorwerpen voor den bezoeker worden vervaardigd voorwerpen van Kristal, gelijk in Bohemen en Venetie geschiedt, doch alles als handwerken heb ik de eer Dames en Heeren uit te noodigen tot een bezoek om de artistieke samenstelling te beschouwen. Bij bezoek met kinderen op den lsten Rang wordt den kleinen een Souvenir aangeboden. Aanbevelend STANDPLAATSI1BKT, schuin tegenover den heer Goudstikkbr. Zaterdagavond onherroepelijk de laatste Y oorstelling. Prijzen der plaatsen le rang /'0.25; 2e rang /O.I5. een groote hezendtng i» yerschilleude maten en prij'zen. Aanbevelend, Noordstraat. Ter Neuzen. Vergadering van 22 Sept. 1908. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer D J Oggel. oorzitter de heer Lumaitre. Seeretaris de heer J. A. van Vessem. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedee- keurd. 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van den Commissaris der Koningin inhou- deiKte bericlit.^dat aan den lieer D. J. Oggel, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgenivjester d'er gemeente Axel, met ingang van 1 September 1903. Aangenomen voor kennisgeving. b. Alsvoren van Ged. Staten van Zeeland houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot afkoop van ciins. Aangenomen voor kennisgeving. c. Alsvoren houdende bericht, dat de wet geen ^afkoop van erfpaeht kent", maar wel te niet gaan van de erfpaeht door het aankoopen van den grond door den erfpachter. Wordt besloten het vorige besluit tot afkoop van erfpaeht in te trekken en den bedoelden grond te ver- koopen. d. De Voorzitter deelt mede, dat door den gemeente- ontvanger de vereischte borgtocht is gesteld. Aangenomen voor kennisgeving. r. Verzoeksehrift van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij om voor de cursussen in land- bouwkunde gratis gebruik te mogen maken van het gymnastiekiokaal der O. L. school, benevens verlichting en verwarming. Wordt besloten dit adres te behandelen in een volgende zitting. 2. Aan den heer B. C. IJsebaert wordt op zijn ver zoek vergunning verleend om buiten de rooilijn te bouwen, voor wat betreft het vooruitstekend gedeelte zijner te bouwen woning. 3. Naar aanleiding van een verzoekschrifl van J. van Doeselaar, metselaar te Axel, voor het aanleggen eener straat op het z. g. //Plaatje," wordt aan Burg, en Weth. opgedragen met den eigenaar van den grond en Van Doeselaar een conference te houden, om daarna het adres in eene volgende zitting te behandelen. 4. Wordt besloten geen adhaesie te verleenen aan een door den Bond van Staatspensionneering aan H. 11. de Koningin gericht adres. 5. Wordt benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school de heer A. J. Hoi te 's Gravendeel. De voordracht bestond uit de heeren J. C. P. Jansen Verplanke te Rilland-Bath, A. .1. Hoi te 's Gravendeel, D. van Maris te Driewegen en M. Dieleman te Westkape !e. 6. Aangezien bij de behandeling der begrooting over een paar voorstetlen van de commissie van onderzoek de stemmen staakten, zal de begrooting eerst in de volgende zitting worden vastgesteld. Bovengenoemde voorstellen hadden betrekking op het onderhoud enz., van het gemeentehuis en op het rooien der boomen op de algemeene begraafplaats. Bij de rondvraag wordt door den heer P. Dekker voor- gesteld het weren van draaiorgels voor dansmuziek. De Voorzitter zegt dit als punt van behandeling te zullen plaatsen op den oproepingsbrief voor de a. s. zitting. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe /9,50, Rogge f 7,75. Wintergerst /8,50, Zomergerst /8,25, Haver f 7,25, Erwten f 10,50, Witte boonen f Bruine boonen f Duivenbooaen fPaardenboonen fBoekweitf Lijnzaad Koolzaad J Aardappels 3,25. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks f 1,20. Ter weekmarkt waren aangevoerd 66 stuks Rundvee en 24 varkenswaarvan verkocht 43 stuks rundvee en 17 varkeus. a a VLAS. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Van Ter leuvn 22 Eng. s.s. Skinningrove 1460 Skinningrove ledig idem Cairnavon 4502 iCardift idem Voor (>eut 21 Noor. s.s. Orn 4184 Repola hout Eng. s.s. Morcey 3570 Guole stukg. idem Nyr.oca 3665 Manchester idem Rus. s s. Gen Radetsky 3980 Riga idem Eng. s.s. Ousel 3633 Liverpool idem Eng. sch. Swift 358 iParr pijpaarde 22 Deen. s.s. A.lex. Schukoff 4695 St. Petersb. hout Belg. s.s. Rupel 2561 Methil kolen Van Gent 21 Duits. s.s. Ferronia 1957 Stettin phosph. 22 Eng. s.s. Echo 2719 Fowey ledig Rus. s.s. Graf Todleben 4199 tGrangem. idem Eng. s 8. Emdeu 2226 Goole stukg. s.s. IIARALD van St. Petersburg naar Brugge passeerde dezer Elseneur. s.s. JENNY van Blyth naar Iiroonstad passeerde 21 dezer Elseneur. s.s. RICHARD inlawing te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. ELISABETH in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. HELENA in lossing te Ter Neuzen. i/ If

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 3