Gemengde berichten. Landbouwberichten. Uit Oostburg sehrijft men Op Dinsdag 29 September a.s. zal de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Mr. Th. Heemskerk, de officieele opening der ambachts- school komen bijwonen. Na afloop dier plech- tigheid zal aan Z.Exe. op het raadhuis een diner worden aangeboden. Te Bergen op Zoom is opgericht de naam- looze vennootscbap //Hollandseh-Belgische Pak- ketvaart Maatschappij" directeur de heer F. de Graauw, welke Maatschappij eengeregelden weke- lijkschen stoomvaartdienst zal onderhouden tus- schen Amsterdam en Gent. Koewacht. Dinsdag was het 50 jaar geleden, dat het klooster der Eerw. Zusters met de bijzondere meisjessehool en de daaraan verbonden bewaarschool alhier werd gestieht. 's Morgens om 9 uur werd er in de kerk een plechtige dienst gehouden, waarbij alle zusters,, de schoolkinderen, alsmede vele ouders tegen- woordig waren. Na afloop der kerkelijke plechtigheid ging men naar de versierde school, waar nu natuurlijk geen les gegeven werd maar volop feest gevierd. Allerlei liedjes werden gezongen, versjes voorgedragen en spelletjes gespeeld. De kinderen vermaakten zich kostelijk, vooral daar ze nu en dan op suikergoed en koekjes onthaald werden. In den namiddag kon ieder zooveel chocolademelk drinken en krentebroodjes eten, als men wilde. Tal van ingezetenen kwamen in den loop van den dag de Zusters feliciteeren. Van bijna alle huizen wapperde de vlag. Middelburg. Door den heer Mr. J. Adriaanse alhier is een concessie-aanvrage gedaan voor het aanleggen van een stoomtram Hansweert KruiningenWemeldinge. Indien deze lijn tot stand komt, zal zij te Kruiningen verbinding met de Staatsspoor hebben en zal zij den wagen- dienst, die nu rijdt tussehen Hansweert en het station Vlake, kunnen vervangen. Een eigenaardigheid van gerst en rogge. Zondagnachc omstreeks 12 uren heeft de bierhuishouder J. R., te Rotterdam een moord- aanslag op zijn vrouw M. H., gepleegd. Deze vrouw, eerder de weduwe H., heeft uit haar eerste huwelijk een 17jarigen zoon Pieter, die op het oogenblik geen werk heeft en daardoor in de laatste dagen zjjn stiefvader aanleiding geeft om twist te zoeken. Zaterdagnamiddag bracht deze bierhuishouder het rijwiel van zijn stiefzoon in de bank van leening en kocht van het ontvangen geld een revolver. 'sAvonds omstreeks 8 uren thuis komende, liet hij zijn vrouw het wapen zien onder bijvoeging van de woorden //daar zal je wel wat van zien vandaag." Daarna stak hij de revolver, die geladen was, in den zak. Te middernacht, toen er geen bezoekers meer in zijn bierhuis waren en met hem zich daar alleen zijn vrouw en 13jarig zoontje bevonden, liep hij plotseling op zijn vrouw, die in het buffet stond toe en vlak voor haar staandeloste hij een schot uit zijn revolver. De kogel drong de linkerwang binnen. doorboorde den neus en vervolgens de rechterwang. Op bet hulpgeroep der vrouw schoten eenige burgers toe, terwijl de bierhuishouder inmiddels voortging met het lossen van revolverschoten, ook op den agent van politie 3e klasse J. Ylietstra, die op het hulpgeroep toesnelde. De sporen van deze kogels zijn in het bierhuis zichtbaar. Inmid dels had de 17jarige Pieter zijn stiefvader het wapen ontrukt en dit aan de politie gegeven. Toen werd de bierhuishouder gearresteerd en naar het bureau van politie in de Lange Toren- straat gebracht. Zijn verwonde vrouw was intusschen al in het ziekenhuis verbonden, waarbij haar toestand niet gevaarlijk bleek. De commissaris van politie, de heer M. B. van der Hoeven, met den inspecteur den heer W. G. Kleijn, spoedig ter plaatste tot het in- stellen van een onderzoek, heeft denaangehou- dene 's nachts op het bureau in de Lange Torenstraat voorloopig in verhoor genomen. Later is J. R. naar het huis van bewaring overgebracht. Maandagmorgen is uit den Vaartschen Rijn, op den Jutphaaschen weg bij Utrecht, 'tiijk opgehaald van zekeren V., bidder bij de R. K. Begralenis-vereeniging, die sedert Vrijdagavond was vermist. Naar alle waarsehijnlijkheid is de ongelukkige, die slecht van gezicht was, door de duisternis te water geraakt, terugkeerende van de Liesbosch bij Jucphaas. Hij laat vrouw en kinderen na en was als oppassend huisvader bekend. Het 6jarige jongetje van den heer S. te Waddingsveen, dat Zondagmorgen plotseling uit een gang liep, werd door een wagenoverreden. Het was op slag dood. Zondag is door de gemeeute-politie te 's Hertogenbosch uit de Zuid-Willemsvaart nabij de Citadel opgehaald het lijkje van een 7jarig jongetje B. F. J., dat sedert Zaterdag was vermist. Weer een inktwerper. Bij de politie te Groningen is een klacht ingediend door een dame, op wier japon op straat een groote inkt- vlek was gegooid. Bij Markelo is Zondag des namiddags omstreeks halfdrie, een luchtballon neergekomeu. Er waren vier Duitsche heereu in gezeten. De ballon was des morgens halfzeven bij Wiirz- burg, in't Noordwesten van Beieren, opgestegen. Te Haarlem beeft een ingezetene een eigenaardige weddenschap aangegaan met een clown van het circus Corty Althoff, dat daar voorstellingen geeft. Hij beweerde nl. dat hij zich meer dan ieder ander kan beheerschen en niets hem aan het lachen zal kunnen brengen. De clown Norman, een leukerd van je welste ging de weddenschap met hem aan. Als de bedoelde persoon, die duidelijk is aangewezen de voorstelling in den circus kan bijwonen zonder te lachen, krijgt hij 50 gulden in het andere geval moet hij er 50 geven. Op Marken was Zondag brand in den winkel van oudheden van den heer H. te Amsterdam, welke, daar alle omliggende huizen van hout waren, een groote paniek verwekte. De brand heeft niet veel om het lijf gehad, maar ging, zoo meldt het Hbl., vergezeld van omstandigheden, die een gerecbtelijk onderzoek noodig hebben gemaakt. Er zijn slechts een paar netten verbrand, die in den winkel waren opgehangen en met spiritus waren gedrenkt Wie ze daar heeft opgehangen ligt in het duister maar het feit dat in den zoldervloer boven de plaats, waar de netten hingen een plank los werd gezonden, doet vermoeden dat ze van dezen zolder, waartoe de heer H. geen toegang had, zijn nedergelaten. Dat ook de vioer van den zolder met spiritus was gedrenkt, bevestigt het vermoeden, dat de brand aan kwaadwilligheid is te wijten. Een uitgebreid onderzoek is in- gesteld. De Leidsche inktwerper die de dames en meisjes weer eenige dagen met rust heeft gelaten is Maandagavond weer bezig geweest. Ver- scheidene personen kwamen zich weder bij de politie aanmelden wier bovenkleederen meer of minder bedorven waren Te Echt heeft de brikkenbakker L. zijn kameraad, ook brikkenbakker, Maandag in een bosch gelokt en hem daar een strop om den hals geworpen om hem van het leven te be- rooven. De aangevallene kon bijtijas den duim tussehen hals en strop steken, waardoor de toeleg is verhinderd. De dader is gearresteerd. Te Asschendorp bij Bellingwolde kwam het 9jarig dochtertje van den heer Bosz Maan dagavond met vuur uit de kachel in aanraking, met het gevolg, dat de kleeren vlam vatten en het kind zulke brandwonden bekwam, dat het reeds is overleden. Waar is de bruid Te Mijdrecht speelde het volgend geval Bruidje zou in het huwelijksbootje stappen. Alles prachtig gereed. Doch op den morgen van den gewichtigen dag komt om halfvijf de broer van den bruidegom met de hittekar voor. Bruidje stapt in en vergat terug te komen. Nieuw middel tegen muizen Een ingezetene van Haarlem heeft een nieuw middel aangewend, om muizen te vangen. Een plaat bordpapier, besmeerd met vogellijm, werd des avouds door hem in de kamer neergelegd, met het gevolg, dat den volgenden ochtend niet minder dan 14 muizen elkander verschrikt aan zaten te kijken op deze beperkte kleverige vlakte. Tegen een onderwijzer te Deventer is een klacht ingediend wegens het plegen van ontuch- tige handelingen met meisjes uit zijn klasse. Hii is sedert voortvluchtig. Rozen na den blo^i. Wanneer men de tuinen nauwkeurig nagaat, dan valt het altijd op, hoe de meeste liefhebbers hunne planten wel nauwlettend verzorgen, totdat ze bloem of vrucht gegeven bebben, maar ze daarna totaal aan hun lot overlaten. En toch verklaarbaar moge het zijn, te billijken is het niet en te verdedigen nog minder. Want juist nadat een plant het beste gegeven heeft, wat ze geven kan, hetzij haar bloem, hetzij haar vrucht, heeft ze dubbeleoppassing, dubbele verpleging van noode. Want ze moet na die tijdelijke uitputting weer nieuwe krachten verzamelen, ze moet weer tot zichzelve komen en in de meeste gevallen nieuwe bloemknoppen aanzetten voor het volgende jaar. En dit is in hoofdzaak ook voor de roos het geval. Maar waarin bestaat nu hare verpleging gedurende den tijd, die er volgt op den bloei Ten eerste moeten alle bloemen, als zij hun voile ontwikkeling bereikt hebben, zonder er- barmen worden afgesneden. Want zulke bloemen hebben ontzaglijk veel sappen noodig, die beter aan de nog jonge knoppen besteed kunnen worden. De laatste beginnen dan te zwelleu en komen na weinig tijds tot hun recht, ter wijl ze anders naar alle waarsehijnlijkheid zouden blijven slapen. In de tweede plaats moeten alle wilde loten onmiddeliijk wegge- nomen worden. Zij leven slechts ten koste van het veredelde gedeelte en hunne aanwezigheid mag dus niet geduld worden. Ten derde moeten de rozen- vakken door geregeld wieden en schoffelen schoon gehouden en door overbemesting in goede conditie gehouden worden. Gedurende de heele Julimaand wordt geregeld eenroaal per week, bij voorkeur bij betrokken lucht of regenachtig weer, een voldoende hoeveelheid vloeituest gegeven. Dat leidt tot het vierde punteen geregeld begieteu. En het zijn vooral de remonteerende rozen, dat zijn zulke die tweemaal bloeien, welke een bepaalde behoefte aan tamelijk veel water hebben. Zoo vaak hoort men klagen, dat er van den tweeden bloei zoo bitter weinig terecht komt. Maar meestal dient men de schuld daarvan bij zichzelven te zoeken. Na den eersten bloei heeft men vergeten, ze behoorlijk te verzorgen als men dat maar doet en vooral het mesten niet vergeet, dan zullen ze ook in den herfst nog eens een rijken bloei geven. En het zijn evenzeerdeeenmaalbloeiende soorten, welke zich voor zulk een behandeling zeer dankbaar toonen. Daarbij moet de strijd tegen het wit en de roest niet vergeten worden. Beide ziekten doen het blad niet zelden ver voor z'n tijd sterven. Het zwavelen en het bespuiten met Bouillie Bordelaise zijn een paar werkzaamheden, die noch veel tijd in beslag nemen, noch wegens hunne kostbaarheid na- gelaten behoeven te worden. Het eigenlijke snoeien moet men beslist tot het voorjaar uit- stellen en kan in den herfst niet gebeuren, hoewel er uit een theoretisch oogpunt veel voor te zeggen zou zijn. Zeer lange scheuten kan men natuurlijk wat inkorten, doch de eigen lijke snoei moet tot het voorjaar worden uit- gesteld. De winter mocht anders eens al te onaangename verrassingen brengen. (Buitenleven.) Aan een brutale berooving moet de vorige week iemand uit Amsterdam hebben blootgestaan. De heer Gerrit Staal, koopman in emaille naamplaten, vertoefde Vrijdag te Haarlem en was daar bezig bij een winkelier een naamplaatje aan de buitendeur te bevestigen, toen een net gekleede dame hem vroeg of hij aan haar woning eenzelfde bordje wilde maken, dan moest hij maar even meegaan. De heer Staal deed aldus en in een zijstraatje of steegje bij de Korte Houtstraat ging hij mee naar boven, doch hij was nauwelijks in een kamer, of hij ontving een geweldigen slag op het achterhoofd, zoodat hij het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam, was zyn tasch, die hij bij zich droeg, geheel dooreengehaald en uit zijn portemonnaie was een bedrag van j 18 gestolen, terwijl men er vijf en een halven cent in had gelaten. Hij begon spectakel te makeu en dreigde de politie te halen, indien men niet dadelijk zijn geld teruggaf, doch nu kwamen er tweekeiels opdagen de een gaf hem een vuistslag in het gezicht, zoodat zijn lorgnet in zijn oog drong en in minder dan geen tijd was hij de trap afgegooid. Wat bijgekomen, snelde hij naar de politie en nadat hij verhaald had, wat hem was over- komen, ging een inspecteur met dne agenten mede. Men vond echter de deur gesloteu en niemand in huis. Bij onderzoek bleek de woning pas twee dagen te voren betrokken te zijn. De heer Staal moest zich bij aankomst te Amsterdam, wegens den hem toegebrachten slag op het oog, dadelijk onder geneeskundige be handeling stellen. Zondag nam de cholera te Petersburg toe met 399 gevallen, verneemt de N. Y. Herald van daar en er stierven dien dag 132 menschen aan. Beide getallen waren hooger dan ze op een dag waren geweest. Zondag en Maandag waren ieestdagen in Rusland, en de doodgravers weigerden te werken. Zoo zulleu er Dinsdag, naar matige schatting, tussehen de vier- en vijfhonderd lijken zijn te begraven geweest. Naar het Berliner Tageblatt verneemt waren er in Petersburg en den omtrek, sedert de ziekte er zich den ben dezer vertoonde, 1653 ziektegevallen geweest en 492 sterfgevallen. In het overige Rusland waren er in de vorige week 3392 gevallen met 1377 dooden geweest, tegen 2465 en 1120 in de voorafgaande week. Sedert het begin der epidemie zijn er in Rusland 10,359 menschen aan de cholera ziek geworden en 4633 aan gestorven. Hetzelfde blad verneemt, dat de bevolking in verschillende deelen van Rusland tegen den geneeskundigen dienst in opstand komt. Er gaan geruchten, dat in de barakken zieken en gezonden bijeen worden gebracht, dat de dokters de menschen vergiftigen, en zoo meer. Hier en daar tracbt men met geweld de zieken uit de handen der doktoren te verlossen. Te Petersburg heeft de stadsoverste een oproeping tot het volk gedaan om aan al die dwaze ge ruchten geen geloof te slaan. Bij Newport in Monmouthshire is Zater dag een tuf, door het lek worden van een band uit zijn koers geraakt en tegen een telegraaf- paal opgevlogen. Een man, die naast den koetsier zat, werd gedood. Te Frankfort trof men Zondagmiddag in een huis een vreemden man aan, die men voor een inbreker hield. Er werd een diender gekaald. De man nam de wijk naar een dakkamertje en sloot de deur achter zich, nadat hij nog een revolverschot op den diender had gelost. Deze haaide hulp. Toen de politiemannen in het dakkamertje binnen waren gedrongen, was het ledig. De man was op het dak geklommen. Daa*r struikelde hij en viel, vijf boog, eerst in een boom, toen op den grond. Hij kreeg een schedelbreuk en zou wel doodgaan. Achteiaf bleek, dat het de vrijer was van een meid, die daar in huis dient. Het meisje had de vvijerij afgemaakt en nu kwam hij haar, vermoedelijk, doodschieten. De misdaad te Antwerpen heeft een on- verwachte wending genomen. Wuyts, die verdacht wordt zijn moeder te hebben vermoord en reeds bekend' had een Eugelschen zeemati daartoe voor 50 francs te hebben oingekocht, is op die bekentenis teruggekomen en heeft nu een vrouw, die eveneens in de Nassaustraat woont, als de moordenares aangewezen. Zyn nieuwe verklariug luidt aldus //Op een namiddag was deze vrouw op de kamer van vrouw Wuyts gekomeu, toen deze koflie dronk. Zij werd uitgenoodigd mee een tas te drinken, en toen heeft deze vrouw N. een hevig* vergif in moeders koflie gesmeten, dat bijna° dadelijk zijn uitwerking had. Mijn moeder is neergevallen en werd verder door haar verwurgd, waarna zij zelf het lijk in den zeemanszak heeft gestoken Toen ik 's avonds thuis kwam, was de vrouw N., die, tussehen haakjes gezegd, eeu weduwe is van rond de 35 jaar oud, nog op de kamer mijner moeder en toen ze mij zag zeide ze t Is er nu mee gedaan, ze steekt daar tegen het bed in dien zak. En vermits ik toch m onmin met haar leefde en zoo weinig over dit geval van moord wilde hooren, heb^ ik haar wegge- voerd en in de vest geworpen De vrouw is daarop gearresteerd, maar zi] ontkent. Bij een huiszoeking in haar woning heeft men een fleschje gevonden met een ehejuet, waarop een doodshoofd en de woorden »zwaar vergift" stonden. Tevens is gebleken, dat deze vrouw Wuyts behulpzaam is geweest by het verkoopen der goederen van zijn moeder. Te Brugge had een dame een valschen tand doorgeslikt. In het gasthuis werd zy onderzocht met. X-stralenmaar de dokters bevonden dat het voorwerp met kon woiden uitgehaald en de arme vrouw stierf na vreese- lijke pijn. Op de derde verdieping van een kofhe- huis te Antwerpen woonde een 31jarige kleer- maker Frans Jonen met zijn 5jang meisje Zijn vrouw, in verpleging m het gas!huis, leeit van hem gescheiden. Eenige dagen geleden had Jonen een naar het hospitaal aan zijn vrouw geschreven, waarin ook stondkom terug of ik breng my om het leven. Het antwoord van dei vrouw was kort: ,/Doodt u indien gy er lust toe bebt ik kom niet terug". Zondagnamiddag vond een kellnei van koffiehuis het meisje op het bed verworg daarnevens het lijk van den vader Hj had zich een kogel in den mond geschote De halmvruchten gerst en rogge verschillen i«ogal van elkaar, niet alleen in uitwendig voorbomen, maar ook in innerlijke eigenschappen. Zoo is b.v. rogge meer een gewas voor de zandgronden, terwijl de gerst bij voorkeur op de klei en wel op eenigszins kalkhoudende klei groeit. Zoo is de rogge volkomen tegen de winterkou bestand, terwijl de gerst in strenge winters zooals men wel zegt »van het veld gaat loopen". Zoo neemt de gerst vooral uit de bovenste lagen des gronds de voedingsstoffen op, terwijl de rogge meer in de gekeele bouwlaag die stoil'en opzoekt. In een opzicht evenwel komen die zoo belangrijke gewassen ten zeerste met elkaar overeen en wel ten opzichte van eene eigenschap, die men eerst in de laatste jaren ontdekt heeft. Ze bezitten namelijk beide de eigenaardigheid, dat ze doch laten we hier even het woord geven aan Prof. Dr. A. Stutzer, waar hij voor de rogge deze eigenaardigheid vermeldt. '/Het is opmerkelijk", aldus deze deskundige, //dat men eerst in den laatsten tijd heeft ontdekt, hoc groote behoefte rogge aan kali heeften hoe weinig vermogen die plant bezit, om genoemde stof aan den bodem te ontnemen." In het algemeen mag men zeggen, dat in een goed roggeland een bemesting van 600 -800 Kg. kai'niet per H.A. zeer goede uitkomsten geeft. In goed tarweland, alzoo in humusrijken leem- (lees klei-/ grond daaren- tegen, zijn de resultaten twijfelachtig. Men dient dus in zulk een bodem eerst proeven te nemen. En ten opzichte van de gerst zegt hij „De gerst heeft minstens evenveel behoefte aan kali als de rogge. Voor alle lichtere gronden ii een ruime kalibemesting sterk aan te raden, vooral als de gerst na eenig knolgewas wordt verbouwd." Zeer terecht dus beveelt kapelaan Roes in zijn aardig boekje Bemesting op zandgrond" voor rogge de volgende kalibemesting aan: //Kainiet geve men bij half stalmest op lichte gronden 500 kilo. Op betere 400 kilo. Als men tevens voor de stoppelvruchten mest, dan is er 800 kilo kai'niet noodig. Zonder stalmest geve men 800 kilo kainiet. Mest men tevens voor de stoppelvruchten mee, dan 1000 a 1200 kilo kainiet. 't Is wel waar, men kan het wel met minder klaar spelen, doch dan zal men het volgende jaar den terugslag ondervinden. Hoe dan ook, beproeft zelf uw land. De opgegeven hoeveelheden zijn per H.A. berekend. Voor de gerst kan men in elk der boven opgegeven gevallen volstaan met 100 200 Kg. kainiet per H.A. minder. Men strooit den aan te wenden kainiet voor beide gewassen zoo vroeg mogelijk voor het zaaien uit en werke hem voor de gerst niet te diep in.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2