Tor Heuasnschs Courant Dinsdag 22 September 1908. No. 5202. TWBEDE BIjAD. Landbouwberichten. Gemengde berichten. E Zweedsche zaaig»*anen. Een opmerking. Men meldt. uit Havelte aan de Ass. Ct. Woensdag overkwam den arbeider C. Lefferts te Darp een ernstig ongelukzich met een geladen geweer zonder jachtacte in het veld bevindende en het met gespannen haan langs de rechterzijde big zich dragende, wilde hij, toen hij iemaud nader bij zich zag komen het nog meer verbergen en kwam toen onverwacht met den teugel in aanraking, waardoor de haan oversloeg en het schot afging en hem op zijde in de borst terecht kwam. De ongelukkige werd, nadat zijn in brand geraakte kleeding was gedoofd, per wagen naar den plaatselijken geneesheer en later naar Meppel vervoerd. Vrijdagnacht hebben te Uden dieven op twee plaatsen inbraak gepleegd. Bij den heer Hermans had men een raarn opengeschoven, maar werd niets vermist, waarsehijnlijk zijn de dieven daar verjaagd. Ook bij den heer Ph. de Keijzer, kassier der Boerenleenbank, is men door het raam binnengeklommen, heeft men het slot der kast verbroken en daaruit aan geld ongeveer 70 gestolen, benevens een gouden horloge met gouden ketting en een zilveren horloge met dito ketting en een medaljon. Uit goede bron werd nog aan de L. K. medegedeeld, dat de mijn Laura en Vereeniging tijdelijk electrischen stroom zal krijgen van de staatsmijn Wilheltnina. Indien de omstandig- heden meewerken, zal reeds over een dag of 14 de mijn weer gedeeltelijk in bedrijf komen. Geleidelijk zullen dan weer de tijdelijk ontslagen arbeiders worden aangenomen. De gebroeders Jac. en Pieter Bos, die Frans Rosier hebben aangehouden, hebben, naar het Hdbl. meldt, bericht ontvangen, dat hun hiervoor geen premie wordt uitbetaald. Men meldt uit Oosterhout aan de Tel Het bericht van een Arasterdamsch corres- pondentiebureau omtrent het verdwijnen van een meisje alhier, waarvan melding werd ge maakt in de avondeditie van j.l. Woensdag, is niet geheel juist. Het meisje is niet dertien, zooals in het bericht staat vermeld, doch 23 jaar. Men heeft haar j.l. Zondag met den trein zien vertrekken en men vermoedt, dat zij zich hier of daar in een verdacht huis ophoudt. Van de vermissing van een bedrag van 1200 is alhier niets bekend. Te Schijndel zouden Vrijdag in het ver- bouwde winkelhuis van W. Schevers in de Kerkstraat de meubels geplaatst worden. Eene zware winkelbank stond buiten rechtop gereed tegen den gevel van een naburig huis. Opeens valt de zware toonbank en treft het vierjarig zoontje van den eigenaar zoodanig, dat het kind op slag dood bleef. Te Barneveld kreeg Vrijdagavond de smids- knecht B. ruzie met den kleermakersknecht L., waarbij hij zijn tegeustander zulk een slag met een stok op het hoofd toediende, dat deze bewusteloos neerviel. Tot heden was hij nog niet weer volledig bij kennis gekomende geneesheer ziet den toestand zorgelijk in en de patient is reeds ten voile bediend. De dader is in hechtenis genomen. Te Apeldoorn is Zaterdagnacbt ingebroken in de stoomklompenfabriek der „Nijverheid" van den heer J. van Hulst. De dief ver- moedelijk was het er slechts een, heeft zich toegang verschaft door het wegnemen van enkele pannen van het afdak. Het loket in de kantoordeur is verbroken en op het kantoor zijn twee schrijfbureaux ge- forceerd. Uit het eene is 95 en uit het andere j 10 ontvreemd. Voorts worden nog vermist 3 postzegels en een postwissel groot 7. Ook heeft hij zich van het zilveren horloge van den meester- knecht weten meester te maken. Verdacht van dezen diefstal wordt de ex- knecht Van W., oud 30 jaar, die Zaterdagmorgen in de richting Deventer moet zijn vertrokken en thans een zwervend leven leidt. Vergiftige boonen. Te Rotterdam zijn eenige kinderen hevig ongesteld geworden, door- dat een 13jarige jongen, die aan de Boompjes groote zwarte boonen had gevonden, ze had uitgedeeld. De boonen, Kalabasboonen genaamd, zijn afkomstig van de kust van Guinea, en worden gebruikt voor de vervaardiging van medicinale stoffen bij de oogheelkunde in ge- bruik. De kinderen zijn alien buiten gevaar. Dinsdag passeerde een koopman met zijn, met drie bonden bespannen voertuig de ge- meente Terhejjden, 1N.-B., waar hij door drie bewoners, broeders, werd aangegrepen en mis- handeld, door hem met een zijbord van zijn kar op een der oogen zoo'n slag te geven, dat men het ergste voor het behoud van het oog vreest. Ten slotte gingen de lafaards over tot mis- handeling van de arme honden, door het zijbord op de dieren stuk te slaan. De marechaussee onderzoekl de zaak. Te Ganshoven bij Brussel hadden eenige kinderen oude vuurpijlen gevonden, afkomstig van een vuurwerk dat Maandagavond afgestoken was. Een der kinderen bracht een der vuur pijlen mede naar huis. 's Middags speelden zij met het gevaarlijk voorwerp op de binnenplaats. Eensklaps had een geweldige ontploffing plaats. De kinderen werden tegen den grond geslagen. Een 9jarige jongen, die het stuk vuurwerk in de hand hield, werd zoo erg gekwetst dat men voor zijn leven vreest. Fan twee andere kin deren werd een aan gelaat en handen gekwetst en het tweede door de wegvliegende stukken karton aan buik en beenen gewond. Een tien- jarige jongen kreeg lichte wonden. Alle ruiten der boerderij waren stuk. Een petroleumkruik, die de vrouw des huizes in de hand hield, werd stuk geslagen door een prop karton, die er letterlijk doorheen sloeg. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben zes olifanten, die van Hamburg naar Munchen moesten vervoerd worden, de waggons verbrijzeld, waarin zij opgesloten waren, en de \lucht genomen. Vier konden gentakkelijk terug gevangen worden, maar de twee laatsten moest men 20 uren lang per automobiel ach- tervolgen. Op de kermis te Meirelbeke zijn, door het ontploffen van een hoeveelheid kruit die moest dienen om kanonnetjes af te schieten een aantal personen gekwetst. Een aantai menschen werden getrolfen en liepen, huilende van de pijn, in het rond. Een van hen is in een beerput gesprongen om zijn kleeren, die in brand kwamen, te blusschen. De brandwonden, die hij bekomeu heeft, zijn zeer erg. Toen men hem huiswaarts bracht, leed hij aan zulke verschrikkelijke pijnen dat men bevreest was voor zijn leven. Het ongeluk gebeurde doordien een aanwezige een vouk vuur uit zijn pijp in het bakje kruit liet vallen. Pas heeft in de oude wereld een ongeluk plaats gehad met een luchtballon van het half- stgve type, dien van majoor Parseval, of uit Amerika komt het bericht van de ramp, die Orville Wright heeft getroffen, en die helaas een menschenleven heeft gekost. Wel is deze wonderlijke kuust van het vlie- gen nog in haar kinderjaren, dat in zoo korten tijd drie ballons van verschillend type die van het stijve, half-stijve en slappe systeem en een zweeftuig zijn verongelukt. Als van een schip een schroefblad breekt, wordt het hoogstens tot onbeweeglijkheid ge- doemd, maar voor het zweeftuig schijut zoo'n breuk de ondergang te beteekenen. Reeds vier malen was Wright's vliegmachine 't manoeuvre-terrein in de buurt Washington rondgestevend, toen de enorrne menigte die het wonderlijk schouwspel gadesloeg, een kreet van ontzetting slaakte. Men zag een stuk van de linkerschroef op den grond vallen, het zweef tuig triHen als een gekwetste vogei, over den kop duikelen, en daar, uit een hoogte van 25 meter, op de aarde neerstorten. De ongelukkige luchtreizigers, Orville Wright en Untenant Selfridge, die hem vergezelde, wa ren letterlijk begraven onder de overblijfselen van de vernielde machine. Zeer voorzichtig werd Wright, die bij kennis was gebleven. onder het zweeftuig weggehaald, en al spoedig werd geconstateerd, dat hij beide beenen gebroken had. Luitenant Selfridge ech ter was bewusteloos, en ondanks alle pogingen der toegesnelde militaire artsen, kon men hem niet meer tot bewustzijn brengen de ongeiuk- kig stierf eenige uren later. De ramp wordt hieraan geweten, dat Wright eergisteren een grootere schroef in de plaats van de oude had gemonteerd, in de verwachting, daarmee een grootere snelheid te kunnen be- reiken, en dat de montage op ondeugdelijke wijze is geschied. De aslagers kunnen ontzet zijn, waardoor een der schroefbladen tegen een vast deel van het zweeftuig aansloeg, of de geheele as kan zijn verbogen door den meerderen ar beid, die er van geeischt werd. Woensdag heeft in een coupe van den trein tusschen de Duitsche stadjes Ribnitz en Rostock, een woedend gevecht plaats gehad, toen de trein in de buurt was van het station Gelbensande. De kunstschilder H., uit Rostock, en zijn zuster, die zich op de thuisreis bevonden, na hun zomeruitstapje, waren plotseling krank- zinnig geworden. De medereizigers trokken aan de noodrem, maar toen na het stilhouden van den trein het treinpersoneel kwam toe- snellen, wierp de zuster van den schilder zich uit het portier en klom als een kat op het dak van den waggon, terwijl haar broer in de coupe als razend om zich heen bleef slaan. Eindelijk gelukte het, de wild om zich heen trappende dame van het dak te halen, en weer in de coupe te brengen, zoodat de trein weer kon doorrijden. Toen echter het station Gelbensande bereikt was, sprongen de krankzinnigen, voor iemand erop verdacht was, uit dsn trein, holden naar de goederenloods, en drongen de daarboven gelegen woning van den stationchef binnen, waarop zij de deur sloten en den sleutel bij zich staken. Hier vielen zij, onder luide verwenschingen en bedreigingen, de in bed liggende bewoners, den chef en zijn vrouw aan, namen het kindje van ongeveer een jaar uit de wieg en schreeuwden voortdurend ;/Gij zijt alien des doods Er onstond nu in de slaapkamer van den chef tusschen dezen, zijn vrouw en de krank zinnigen een wanhopig gevecht, waarbij een groot gedeelte van het meubilair het moest afleggen. Op het hulpgeroep van het bedreigde gezin, ijiden ten slotte verscheidene beambten toe, die door de vensters naar binnen klommen, en het paar na heftig tegenweer konden over- meesteren. Stevig gebonden werden zij daarop naar Rostock en vandaar naar de geneesinrichting te Gehlsheim gebracht. Wuyts, de 20jarige jonge man die te Antvverpen gearresteerd is verdacht zijn moeder te hebben vertnoord, ontkent de misdaad. Maar toen hem gezegd werd dat men hem den zak heeft zien vervoeren waarin het lijk geborgen was, zei hij dat wel gedaan te hebben maar zijn moeder te hebben doen vermoorden voor 50 frc. door een Engelschman die weer met zijn schip vertrokken is. Dat verhaal wordt niet geloofd, maar wel vermoedt men dat Wuyts een medeplichtige had en als zoodanig is Donderdag aangehou den de persoon, die zelf de politie op het spoor bracht van den vermoedelijken dader. Het bleek nl. dat Wuyts, toen hij de meubels van zijn moeder verkocht, daarbij vergezeld was door een persoon, wiens signalement over- eenkwam met dat van genoemden persoon. Deze werd weer verhoord en zei toen zoo veel tegenstrijdigbeden dat hij ook is ingerekend. De cholera. Daar de hospitalen in Petersburg vol zijn, heeft het stadsbestuur besloten de stadsschoien gedurende zes weken te sluiten, de leerlingen zoo lang vrij af te geven, en de schoollokalen te herscheppen in ziekenzalen voor choleralijders. De ziekte begint zich verder in Rusland uit te breiden. Uit Vyborg wordt gemeld dat een matroos van een in quarantaine liggend Engelsch schip overleden is aan cholera. Het Engelsch stoomschip Saxon Beiton is aangekomen te Sukkinfarvi, in Zweden, met zieken aan boord, welke, naar men vermoedt, aaugetast zijn door cholera. De loods is reeds overleden. In t hospitaal van Bjorko is een Finsch matroos overleden, vermoedelijk aan cholera. Ook in Oost-Azie heerscht de gevreesde ziekte. In de Fhineesche havenstad Amoy zijn er drie duizend personen aan gestorven. Er kunnen geen doodkisten genoeg worden afgeleverd om de lijken te bergen. Men gelooft niet, dat de Amerikaansche vloot deze besmette haven zal kunnen aandoen. Te Manilla, hoofdstad der Philippijnen, zijn 31 gevallen voorgekomen, waarvan 7 met doode- lijk gevolg, maar een telegram van den gouver- neur-generaal der Philippijnen meldt, dat de cholera daar bedwongen is en dat de plaag geen verdere uitbreiding neemt. ZEETIJDINGEN. Van 18 tot en met 20 Sept.' Van 18 tot en met 20 September werden langs de Oostsluizen alhier 73 binnenvaartuigen op- en 59 afgeschutdoor de Westsl. 8 op en 4 afgeschut. Positie der Stoomschepen. VAN We vinden n de tegenwoordige landbouwvakbladen groote advertenties ons aanprijzende de zaaigranen van Svaldf. la dit weer een nieuwigheid Zoo ja, wat is dan de waarde en beteekenis van die Zweedsche zaai- granen Laat ik trachten op deze vragen een antwoord te geven. Yooraf ga een kleine geschiedkundige over- weeing. Svaldf is een klein dorpje in de Zweedsche -rovincie Schonen gelegen niet ver van Helsingooig, ^und en Malmo, vlak bij de zuidwestkust en tegenover Kopenhagen. Een kleine 25 jaar terng constateerde men in Zweden een wel langzame, maar steeds voortgaande deo-eneratie of achteruitgang der graangewassen Zelts van dien aard, dat de anders zoo levendige handel met Belgie en andere landen dreigde te met te gaan. De k waliteit niet alleen, maar ook de opbrengst giug sterk achteruit. Goede raad was duur. De landbouwers van Svaldf besloten zich samen te vereenigen en met alle macht te probeeren, verbeteringen in dien droeven toe- stand aan te brengen. In het jaar 1889 werd een ver- eeniging gevormd met het boven omschreven doel. De vereeniging, opgericht door particuliere landbouwers kon dus alleen dienstbaar worden gesteld aan de behoeften der praktijk. Alle zuiver wetenschappelijke onderzoekingen waren totaal buiten haar program gesloten. Maar laat ons er bijvoegen en hierop den nadruk leggen, haar werkzaamiieden gaan uit van zniver wetenschappelijke methoden. En zie daar, mijn lezer, het jniste standpunt voor den landbouwer. Gebaseerd op de wetenschap, slechts dienstbaar aan de praktijk. In dit opzicht geven de Zweden de andere Europeesche landen en ook de voortvarende Amerikaan een kostbaar voorbeeld. In ons land veelal een wetenschappelijk zwoegen voor de wetenschap alleen. Zoo ook in Amerika zelfs. Isiet alzoo in Svaldf. En eigenaardig is zeer zeker, dat de uitkomsten van het station in Svalof een buitengewooh groote beteekenis hebben voor de praktijk, maar ook voor de wetenschap, als noodzakelijk gevolg! De directeur van het station, een zeer wetenschappelijk man, heeft zoo nu en dan, als gevolg van eigen studie, zijn uitkomsten getoetst aan mutatie en esolutie, en deze bevindingen in wetenschappelijke kringen bekend gemaakt. Ge vergeeft me dat ik deze zijde van het vraagstuk hier rusten laat, en getrouw aan een mijner bovengeschreven opmer- kingen, mij slechts bepaai tot de praktische uitkomsten. Oorsproukelijk werden de Duitsche methoden tot ver- edeling der zaaigranen gevolgd. Men stelde zich voor een bepaalde soort te kweeken. Zocht op den akker een aar of meerdere die zeer nabij het voorgestelde ideaal kwamen, en trachte nu door teeltkeus elk jaar dichter bij het ideaal te komen. In het kort gezegd, elk jaar werd de oogst der dlite- planten in twee helften verdeeld. De eene helft werd als zaaigraan verkocht, de andere weer op het proefveld gezaaid, ten einde nogmaals verbeterd te worden. Ge stemt toe, dat men zoo nooit klaar komt. lmmers, koop ik als boer dit jaar van het elitezaad, dan ben ik komen- de jaar weeral achterlijk, want het door het proefstation genomen zaad is weeral beter geworden. Bovendien, al spoedig bleek dat deze Duitsche methode uiet tot het gewenschte doel voerde. Een voorbeeld slechts uir Svaldf om u dit duiaelijk te maken. De chevaliergerst, de beste voor den bierbrouwer. kleeft in Zweden dit gebrek aan, dat ze zeer veel aanleg heeft tot legeren. Dit brengt zware verliezen mede. Men stelde zich dus als ideaal, een chevaliergerst te liweeken met stevig stroo. Men ging zoeken op het veld naar de stevigste halmen om daarvan zaaigranen te nemen, en hield dit jarenlang vol. Zoo volkomen werd dit beginsel toegepast, en zoo nauwgezet dat indien het beginsel goed was, men slagen moest. Met bewon- derenswaardige nauwkeurigheid voerde de directeur met zijn staf deze proeven uit, en de uitkomst was nihil Het was onmogelijk om den aanleg tot liggen weg te krijgen. Een werkelijke verbetering bleek niet bereik- baar te zijn. jHet Dnitsche denkbeeld, dat de mensch het in zijn macht heeft om zijne planten in eike willekeurige rich- ting te verbeteren was klaarblijkelijk in tegenspraak met de natuur." De plant ontwikkelt zich waar eigen aanleg, maar laat zich niet dwingen. Dit bleek uit velerlei andere proeven die nauwgezet werden uitgevoerd. Dr. Hjalmar Nilsson in 1890 als directeur aangesteld, is er in geslaagd een andere methode te vinden. Hiervan wil ik een volgende maal meer zeggen. Nu nog slechts dit. De jonge vereeniging te Svaldf verkreeg al spoedig een zeer grooten invioed op den Zweedschen landbouw. Langs praktischen weg heeft ze dit bereikt. Ze wekte de belangstelling op der boeren door tentoonstellingen en uildeelingen van zuiver zaaigraanbeschrijvingen der verscbillende kenteekens waaraan de varieteiten kenbaar zijn, herhaalde bezoeken aan de akkers van het station, waar zuivere culturen naast Zweedsche soorten werden gekweekt. Hierdoor werden de land bouwers overtuigd van het groote nut van zuiver zaai graan. En zoo breidde de faum van het station zich uit. Spoedig bleek echter dat de handelsafdeeling niet goed kon samen gaan met het proefondervindelijk werk. In 1891 vond dan ook een splitsing plaats. Er werrt een maatschappij opgericht voor den verkoop van de ver- beterde zaaigranen under den naam van All manna Svenska Utsadesaktiebolaqet, of Algemeene Zaaigraanraaat- schappij. Ze zetelt ook in Svaldf en staat met het proefstation in direct verband, en wordt er door gecontroleerd. Deze vereeniging verkoopt nu ook dit jaar sommige zaaigranen naar het buitenland. Boretarwe en Dikkop tarwe zullen dit jaar door mij uit Svaldf worden geimporteerd aisook Pethuser rogge, om hier verbouwd te worden. Gaarne wil ik later een en ander over groei en productie mededeelen. Een volgende week vertel ik weer over de nu in Svalof gevolgde Methode van Nilsson". Onze pet af voor de energie der Zweedsche landbouwers, die door hun arbeid zich zelf en velen met hen, voordeel aan- brachten en vele geleerden vol bewondering doen staren op hun nieuw gevonden methode. A. Z. Zoo langzamerhand verschijncn al weer heel wat advertentie's in vakbladen en plaatselijke kranten, waarin prijsopgaaf gevraagd wordt var; lijnkoeken, lijnmeel, grint etc. De tijd van stalvoedering is ook weer aan- staande. Dan worden aanbesteed grootere of kleinere partijen super, Thomasslakken en kainiet. Ilerfstbemes- ting is immers straks eveneens aan de orde. Wie even- wel acht geeft op de plaatsen, van waar bedoelde adver- tentien afkomstig zijn, zal met ons, de opmerking maken, dat over 't algemeen vaD uit de kleistreken heel weinig vraag is naar kainiet. Hoe dat komt Wijl men »over 't algemeen" gelooft, dat een kali- bemesting daar weinig voordeel zal opleveren. Wij zeggen gelooft, want iveten doet men dat veelal met zekerheid nog niet. Zulks zal alleen dan 't geval worden, als men aienaangaande proeven neerat, wanneer men probeert. En dat vele malen zulke proeven aan 'tlicht brengen, hoe ook op kleigronden, kainiet en andere kalihoudende meststoffen met succes te gebruiken zijn, dat is een feit 't welk niet te weerspreken valt. a VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. *»or Ter Seuzen i 20 Eng. s.s. Skinningrove 1460 Skinningrove idem River Lagan 2272 Louden Ned. s.s. Helena 5093 St. Petersb. t an Ter Semen i 19 Eng. sch. Holy How 356 Londen Eng. s.s. River Thames 2242 idem Soor <went i 18 Eng. s.s. Don 2658 Goole 19 idem Emden 2226 idem Deen. s.s. Aggersborg 3986 Kotka 20 Eng. s.s. Echo 2719 Port Talbot idem Sea Gull 2763 Londen idem Truro 2367 Hull Ian Kent 18 Eng. sch. Annie Jones 301 Sunderland Deen. s.s. Hermia 2980 Neufahrw. Belg.s.traw. Emanuel 402 Ostende Eng. s.s. Redwood 3475 New-Castle 19 Eng. sch. Esther 268 Aberdeen Eng. s.s. Nell Yes 1402 New Haven Noor.^s.s. Star 2315 Blyth Deen. s.s. HaraldKlitgaard 5091 Methil Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen idem Eildon 3760 Leith idem Otto 2367 Hull idem Don 2658 Goole idem Warkworth 1862 New-Castle Fran, s.s Esperanto 428 La Rochelle 20 Eng. sch. Eastern Belle 3l0 Exeter cement phosph. ledig idem phosph. macadam ledig idem stnkg. idem idem idem idem phosph. cement s.8. HARALD vertrok 18 dezer van St. Petersburg naar Brugge, s.s. JENNY vertrok 18 dezer van Blyth naar Kroonstad. s.s. BICHARD in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. ELISABETH in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. HELENA in lossing te Ter Neuzen. ruw ljzer stukg. hout macadam stukg. stukg. idem hout kolen stukg. idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5