A I g e m e e n Nieuws- en AdvertentreSlad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 5202 NATIONALE MILITIE. Dinsdag 22 September 1908. 48e .laargang. Binnenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: _i Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco •{W/ Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij ilk ekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel tneer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EjSRSTB IBXjJLJD. H. M. de Koningin heeft aan haar kamerheer eeremoniemeester Jhr. Van de Poll, die 1 October benoemd wordt tot grootofficier met den titel van opperschenker, en aan Haar adjudant kapitein Graaf Dumonceau opgedragen half November, in een buitengewone zending, Z. H. den Paus namens Haar te eomplimenteeren bij zijn vijf- tigjarig priesterfeest. Naar de »Scheepvaart" verneemt, zijn de voorzitters der eommissies van onderzoek voor het Havenbedrijf door Minister Talma opge- roepen om heden Maandag een bespreking te hebben ter zake van het ontwerpen eener wet- telijke regeling ter beveiliging van de arbeiders, betrokken bij bet laden en lossen van schepen. TER NEUZEN, 21 September 1908. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1909 zal in de gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben als volgt H u 1 s t. Dinsdag 13 Oct., te 9 uur v.m. voor Hulst, 10 uur v.m. voor Clinge, 10,45 uur v.m. voor Graauw en 11,15 uur v.m. voor St. Jansteen. Koewacht. Dinsdag 13 Oct., te 3 uur n.m. voor Koewacht. Hontenisse. Woensdag 14 Oct., te 11,45 uur v.m. voor Hontenisse, 2 uur n.m. voor Boschkapelle, 2,30 uur n.m. voor Ossenisse en Hengstdijk, 2,45 uur n.m. voor Stoppeldijk. Axel. Donderdag 15 Oct., te 9,30 uur v.m. voor Axel, te 11 uur v.m. voor Zuiddorpe en Overslag. Sas van Gent. Donderdag 15 Oct., te 2 uur n.m. voor Sas van Gent, te 2.15 n.m. voor Philippine en te 2,30 n.m. voor Westdorpe. Ter Neuzen. Vrijdag 16 Oct., te 9 uur Het huwelijk werd in alle stilte voltrokken. Geen hunner bloedverwanten was daarbij aan- wezig men vreesde al te zeer door een openlijk blijk van sympathie tegenover een opstandeling bij de regeeriug verdacht te geraken. Maar geen van beiden treurde daarom bun geluk was zoo groot, dat het hen onverschillig maakte voor al het overige. Slechts aan elkander dachten zij, en toen Ramanoff en zijn vrouw den trein nastaarden, die hen dienzelfden dag het Zuiden tegemoet voerde, mompelde Alex //Zijn zij wel te beklagen, ook al hebben zij geen vaderland meer, ook al dreigt hen de dood Maar de jonge vrouw aan zijn zijde schudde meewang het hoofd en antwoordde *En toch zpn zij meer re beklagen dan te benijden, want hoe grooter thans dat geluk is, des te rampzaliger zullen zij zich gevoelen, als net hun ontzinkt. Alleen de vreugde, die be- v.m. voor Ter Neuzen, te *1 uur v.m. voor Hoek, te 11,30 uur v.m. voor Zaamslag. 1J z e n d ij k e. Donderdag 22 Oct., te 9,30 uur v.m. voor lJzendijke, te 10,30 uur v.m. voor Biervliet, te 11,30 uur v.m. voor Schoon- dijke en Waterlandkerkje en te 12,30 uur n.m. voor Hoofdplaat. Oostburg. Vrijdag 23 Oct., te 9,45 uur v.m. voor Breskens, te 10,15 uur v.m. voor Zuidzande en Nieuwvliet, te 10,45 uur v.m. voor Groede en te 12 uur mid. voor Oostburg. S 1 u i s. Zaterdag 24 Oct., te 10,30 uur v.m. voor Sluis, te 11,15 uur v.m. voor Cadsand en Retranchement, te 11,45 uur voor Eede en St. Kruis en te 12,15 uur n.m. voor Aardenburg. Ter bepaling van het door de gemeenten te dragen aandeel zijn o. m. samengevoegd de gemeenten: Cadzand en Retranchement; Schoon- dijke en Waterlandkerkje Zuidzande en Nieuw- vlietEede en St. Kruis Ossenisse en Hengst dijk en Zuiddorpe en Overslag. In de Katholieke gemeente te dezer stede is het 50jarig priesterschap van Paus Pius X recht kerkelijk gevierd, gelijk onder de Gods- dienstoefeningen duidelijk was waar te nemen, terwijl het vlaggewimpel aan de woningen der Katholieken getuigenis gaf van den eerbied voor en aanhankelijkheid aan hun kerkelijk opper- hoofd. Nadat Zaterdag jl. in een druk bezochte vergadering de heer Jac. L. A. de Lange, van Middelburg te Axel had gesproken in het lokaal van den heer P. Koole, trad deze spreker gister- avond voor een matig bezoek op in het lokaal van den heer Joz. de Feijter, nabij het station, om te spreken over „Het drama van Koewacht in 1899 Augustus Carolus Misseghers ouschul- dag veroordeeldde aanklacbt bij het parket te Gent ingediend tegen den waren dader". In den breede behandelde spreker de geschiede- nis van den moord te Koewacht, waarvan destijds door ons uitvoerig melding is gemaakt. Spreker beweerde dat M. op ondeugdelijke gronden door de rechtbank te Middelburg en het gerechtshof te 's Gravenhage is veroordeeld en dat in het vonnis, alvorens het bij den Hoogen Raad werd ingezonden moet zijn ge- knoeid, daar anders dit college, het vonnis zeker niet zou hebben bevestigd. Naar zijn meening was er een achtergrond, waarom Misseghers moest veroordeeld worden, otschoon ter terechtzitting geen enkel onweer- legbaar bewp's werd bijgebracht. Wel staat volgens spreker de voorn'aamste getuige, die de meest bezwarende getuigenis aflegde, te Koewacht Dekend als minder goed bij z'n zinnen, waarom deze dan ook, toen de eerste getuigen door het parket te Gent werden opgeroepen, door den burgemeester op dien grond niet als getuige was opgegeven, alhoewel hij de eerste persoon was die de overblijfselen van de vermoorde in den put te Koewacht ontdekte. stemd is niet voorbij te gaan, brengt geen wan- hoop mede." Doch reeds was het zwarte gevaarte in de klimmende avondnevels verdwenen en keerden beiden langzaam terug, ditmaal zonder een woord meei te vinden, dat hun tegenstrijdige gevoelens weergat. Den volgenden morgen vertrokken zij ook, met bestemming naar Zwitserland, waar Rama noff verscheiden oude vrienden hoopte weder te vinden, die, in Polen verdacht geraakt zijnde, zich te Geneve beijverden, de zaak van het Vaderland te dienen. Ilij hoopte aldaar een werkzaam aandeel in hunne pogingen te nemen. Intusschen waren graaf en gravin Kistowsky slechts langzaam doorgereisd de vermoeienissen van den tocht grepen Bolislav zeer aan, en hoezeer beiden ook verlangden, de kleine villa te bereiken, door hen te Nizza gehuurd en waar zij een voorloopig tehuis zouden vinden, Stella was onverbiddelpk, zoodra het zijn welzijn gold en men kwam eerst veertien dagen na het huwelijk bij de Middellandsche Zee aan. Kistowsky was diep ontroerd. toen hij de zorgen opmerkte, waarmede zij zelfs van verre alles in orde had weten te brengen, om hem Spreker deelde mede dat Misseghers nog steeds zijne onschuld vol houdt, dat hij op grond daar- van weigerde een verzoek om gratie te ondertee- kenen en dat M. thans als gevolg zijner opsluiting verschijnselen van krankzinnigheid vertoont. Hij meent dat het volk tegen het vonnis moet protesteeren, opdat ten slotte de volgens hem onschuldig veroordeelde niet in het krankzinni- gengesticht wovde opgesloten. Nog deelde spreker mede dat de door den advocaat Mr. Hejjse voor het Hot te'sGravenhage als schuldig aan den moord aangewezen echtge- noot der vermoorde vrouw, Haeck in den laatsten tijd ernstig ziek zijnde, de hulp van een priester zou hebben gevraagd om hem de laatste H. Sacramenten toe te dienen. De biecht van H. zou door een derde zijn aangehoord en wijzen op een zelfbeschuldiging. De luisteraar zou van het gehoorde mededeeling hebben gedaan aan iamilieleden van den veroordeelde, waarop eene aanklaeht bij het parket te Gent en dat te Middelburg zou zijn gevolgd. Met deze mededeeling van den spreker houdt zeker verband het navolgende, ons heden door onzen correspondent te Koewacht gemeld. Naar aanleiding van de geruchten, die in de omstreken circuleeren als zou een persoon op zijn sterfbed bekend hebben de dader te zijn van den in 1899 alhier gepleegden moord, kunnen wij raededeelen, dat van deze bekentenissen noch hier, noch in Selzaete, waar bedoelde pe-soon moet wonen, iets bekend is. Naar wij vernemen, moet bedoelde persoon springlevend en zelfs in den laatsten tijd niet ziek geweest zijn. Zondag 11. is er ingebroken in de woning van D. de Jonge staande aan den Zaamslagschen weg nabij Driewegen, alhier. De Jonge was des morgens om half zeven naar de hofstede gegaan van Jac. Dieleman, om het erf te bewaken, terwijl zijn echtgenoote een uur later de woning verliet om den Zondag bij hare ouders door te brengen. Toen de man thuis kwam bemerkte hij wel dat de schuur open stond, doch was in de meening dat zijn vrouw, bij het verlaten der woning, deze niet voldoende had gesloten zoodat hij bij zijn schoonouders komende van het geval niets mededeelde. Om vijf uur des namiddags keerde De Jonge met zijn echtgenoote huiswaarts en men be merkte toen dat iemand tijdens hupne afwezig- heid in huis was geweest hoewel meerdere teekenen van braak, dan het scheef zitten van het gordijn en het niet op grendel zijn der achterdeur, ontbraken. Men keek nu direct naar de kast waarvan een lade, hoewel daaraan geen braak te bespeuren was, geopend bleek te zijn. Dit een doos was het geld, het spaarbankboekje en twee gouden knoopen verdwenen, doch een snoer kralen en zilveren ketting had men er in laten liggen. aan het verloren vaderland te herinneren en hem te troosten over zijn lichaamszwakte. Wanneer zij het weder te guur of te onzeker voor hem aehtte om uit te gaan, bevond hij zich als het ware te midden der weelderige natuur in zijne studeerkamer, die op een groote serre vol groen en vogels uitkwam. De boekenrekken droegen de werken zijner geliefkoosde schrijvers wetende, hoeveel hij van muziek hield, had zij haar piano in zijn vertrek laten plaatsen en wanneer hij door een aanval van moedeloosheid werd aangegrepen, speelde of zong zij hem Chopin's werken voor. In alles herkende hij hare liefde. Nooit had een vrouw zichzelve meer ver- loocheud, nooit zich teederder kunnen betoonen zij verpleegde hem gelijk zelfs geen liefdezuster het zou hebben gedaan, en wanneer hij een dier buien van lastigheid had, welke den meesten teringlijders zoozeer eigen zijn, ver- raadde zij door woorden noch blik de pijn. haar door die onrechtvaardige uitvallen veroorzaakt. Dit alles vormde een groot en onafgebroken geluk, en toch had het zijn schaduwzijde, of liever gezegd zijn gevarenwij stervelingen zijn niet berekend voor een hemel op aarde. Wanneer Eenige aanwijzing omtrent dader of daders ontbreekt. Door Z. D. H. de Bisschop van Breda zijn benoemd tot kapelaan te Teteringen de Eerw. heer B. Metsers, tot kapelaan te Oost burg de Eerw. heer J. Batenburg, priester van het seminarie, tot pastoor te Hontenisse de Z.Eerw. heer A. Theuns, tot pastoor te Clinge de Z.Eerw. heer J. Serrarens, tot kapelaan te Halsteren de Eerw. heer E. van Jole, tot kapelaan te Sas van Gent de Eerw. heer J. Wagemakers, priester van het seminarie, tot kapelaan te Groot-Zundert de Eerw. heer P. Preyers, tot kapelaan te Graauw de Eerw. heer A. Fruijtier, tot kapelaan te Eede de Eerw. heer E. van den Grinten, priester van het seminarie. Op de Coolvest te Rotterdam heeft een inspecteur van politie aangehouden den recidivist J. P., uit Ter Neuzen, die, Woensdag uit de gevangenis ontslagen, te Dordrecht een rijwiel huurde en dit trachtte te verkoopen op de Coolvest. De inspecteur was hem van den Steiger af gevolgd. Bij het te Arnhem gehouden examen voor het politie-diploma is het gewoon diploma toegekend aan den heer W. C. van Petegem te Hoek. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging ,/Schuttevaer" is op zijn verzoek om de tramweghaven aan het Zijpe, voor zooveel dit mogeiijk is, voor de schipperij toegankelijk te stellen, van den Minister van Waterstaat een gunstig antwoord ontvangen. Hoek. Tot predikant bij de Gereformeerde kerk alhier, is beroepen Ds. A. van de Vegt te Westeremden. Axel, 21 Sept. Voor een zeer talrijk op- gekomen menigte, zoowel van hier als uit om- liggende gemeenten, hield Zondagnamiddag Ds. E. H. Broekstra, predikant bp de Geref. kerk A alhier, zpn afscheidsrede naar aanleiding van Philipp. 1 vers 27. Boschkapelle. Toen Vrijdagmiddag het paard van den landbouwer P. v. d. W. alhier stilstond voor den ploeg, sloeg het plotseling op hoi, doordat het schrok van een fiets. V. d. W. wilde den aangebonden toom griipen, doch greep mis en viel op het ijzerwerk voor aan het werktuig, waardoor de binnenband werd opengerukt en verscheurd, zoodat de beenderen zichtbaar waren. Natuurlijk moest terstond geneeskundige hulp worden ingeroepen. Clinge, 20 Sept. Dezen middag omstreeks half twaalf passeerde hier een luchtballon, die het plan had in de omgeving van ons dorp neer te dalen. Natuurlijk bracht dit gevaarte het geheele dorp in rep en roer. Doch dit is niet alles. Het afhangend koord met anker had al hier en daar aangeslagen toen het ten slotte den schoorsteen te pakken kreeg van het men zich al te zeer voor een ander verloochent, dan vindt die ander daarin van lieverlede, zoo onmerkbaar langzaam, dat hijzelf er zich geen rekenschap van geeft, een aanleiding om zijn aanvankelijk zachte heerschappij in een dwangjuk te herseheppen. Bolislav zou ontsteld zijn van zijn eigen zelfzucht, indien iemand er hem op had gewezen, hoe veeleischend hij voor Stella was geworden, hoe hij steeds meer en meer van haar vergde en haar toewijding als iets hoogst gewoons was gaan beschouwen, dat hem rechtmatig toekwamdoch zijzelve had hem zoo lief, dat zijn nog vriendelijke dwingelandij haar voor het oogenblik niet pijuigde. Een punt eckter was er op, waarop zij nimmer toegaf. Hij zou haar heel den dag lang bij zich hebben willen houden doch elken morgen, trots weer en wind, begaf zij zich op weg, om les te gaan nemen bij den beroemden leermeester, haar door Cherwinsky aanbevolen, en des mid- dags, wanneer zp zich bp haar echtgenoot neerzette, was het steeds met het een of andere wetenschappelijk werk over de ziekte, die thans werkelijk tot stilstand gekomen scheen te zijn. (Wordt vervolgd.) COERAST. Wit bla.l verwphijnt WaamlHi;-. Uomsilttlf- en Vrijdagavonil, n»geaon<ler<l op Feestdagen. bij tie Firma I". J. VAI OK SAM OK #e Ter Keuzeu. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 24 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212) Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen en de daaruit opgemaakte alpha- betiscbe naamlijst voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederiiggen van den 22en tot en met den 30™ Sep tember 1908 dat tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- ligging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd ver- zoeksehrift op ongezegeld papier. Ter Neuzen, den 21 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. M)ifflManiui,nnnwnm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1