j A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Gemengde berichten. Zalerdag 19 September 1908. 48 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bi) aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEH TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EEBST.E BLAD. TER NEUZEN, 18 September 1908. Door de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig 4e district werd indertijd eegf' verzoek gericht tot den Minister van \^™rstaat inzake onteigening voor een te veljra-rden weg op Nederlandsch grondgebied. Op dit verzoekjys bericht ontvangen dat, waar het hier ge^Q algemeen maar meer een provinciaal belang betreft, de vereeniging zich moet wenden tot de Provinciate Staten. Jl. Maandag bezochten een elftal leden dier vereeniging Philippine en namen de plaats in oogensckouw die in vorenbedoeld request wordt bedoeld. Besloten werd in den geest van's Minis ters antwoord, zich met hetzelfde verzoek te wenden tot genoemde Staten. Onder de heeren was o. a. de heer J. Erasmus, burgemeester van Cadzand, en lid der Provinciale Staten. In de week van 9 tot en met 15 September 1908 kwamen in Zeeland voor 6 gevallen van typhus en febris typhoidea 3 van roodvonk en 2 van diphtheritis, te wetenvan typhus en febris typhoidea 1 geval te Groede, 1 te Tholen en 4 te Vrouwepoldervan roodvonk 1 geval te Kruiningen 1 te Middelburg en 1 te Zoute- lande van diphtheritis 2 gevallen te Zaaraslag. De vrouw te Borssele, die 2 dezer haar spraak verloor by het schrikken van het onweer, heeft Zondag haar stem terug gekregen. Maandag j.l. had in den oever van den Willem Adriaan-polder in de Zandkreek, even ten westen van Cortgene, eene afschuiving plaats die een lengte heeft van pi. m. 220 M., waardoor de laagwaterlijn de dijksverdediging met 36 M. naderde en op het smalste gedeelte slechts eene breedte van den oever van 8 M. behouden bleef, waarbij eene diepte op de plaats van de vorige laagwaterlijn ontstond van 5a/8 M. Het bestuur van den polder neemt krachtige maatregelen tot onderzoek van den omvang der afschuiving, en om beschading van de dijksverdediging te voorkomen. Internationale tentoonstelliug. Wij vernemen met genoegen dat de 7e Internationale tentoonstelling van vogelteelt, ingericht door de maatscbappy ,/Het Neerhof' van Gent, gelijk verleden jaar, in de groote zalen van het Casino deD 27, 28, 29 en 30 November aanstaande zal plaats hebhen. Yoor alle inlichtingen wende men zich tot den algemeenen scecretaris, den heer Ach. Heyndrickx, Gentbrugge. Het Peter Benoits-Fonds, te Antwerpen zooals men weet, bereidt voor zijn zesde jaar- feest eene wederuitvoering van twee deelen der gewijde tetralogie, namenlijk de aangrijpende, dramatische //Requiem-Mis" en het heerlijk jubelende //Te Deum". De uitvoering, vroeger op 21 September gesteld, is thans acht dagen later bepaald en zal plaats hebben op Maandag 28 September te 8 uren 's avonds. De laatste herhaling die openbaar zal zijn heeft plaats op Zondag 27 September te 1 uur 's middags. Axel, 16 Sept. Heden had alhier ten over- staan van den candidaat-notaris J. A. Dregmans, plaatsvervauger van den notaris P. Dregmans te Axel, ten verzoeke van den eerst ingeschreven hypothekairen schuldeiscber de openbare verkoop plaats van een woonhuis, scbuur, molen, verdere gebouwen, aanhoorigheden en erf, alles in deze gemeente, kadaster sectie G nummers 1185 en 1234, samen groot 14 aren. Kooper hiervan werd de heer P. de Bruijne, molenaar alhier, voor de som van 3375. Axel. Door Z.Ex. den Minister van Binnen- landsche Zaken is aan den heer M. L. van Vessem op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. a.s., eervol ontslag verleend als onderwijzer in het rekenen en den zang aan de voorbereidende klasse bij de Rijks-Normaallessen alhier. Hengstdijk. Deze week is de nieuwe bewaar- school geopend. Het gebouw is naar de laatste eisehen des tyds ingericht, en eene ruime, afgesloten annexe speelplaats geeft aan het jonge volkje gelegen- heid zich veilig in de open lucht te vermaken. Een vijftigtal kleinen bezoeken dagelijks de nieuwe inrichting. Tot bewaarschoolhouderes is aangesteld mej. Jud. Steijaert. Koewacht. Nu men in deze en ornliggende gemeenten volop bezig is met het rooien der aardappels, kan men reeds eenigszins bepalen, wat de uitslag is der proefnemingen, die men dit jaar gedaan heeft met de nieuwe aardappel- soort //de Industrie". Er zijn plaatsen, waar- van 10,000 en 12,000 K.G. per gemet wordt gestokeu. De opbrengst valt dus bijzonder mee. Wat den smaak betreft, daarover is het oordeel verschillend terwijl enkelen //de Industrie" een smakelijken aardappel noemen, zeggen anderen, dat hij te melig is en in smaak veel gelijkt op de bekende kletters. De waarheid zal, zooals gewoonlijk, wel in het midden liggen. Het te Stavenisse aangespoelde lijk is, naar de familie uit de daarop aangetroffen voorwerpen kon constateeren, van Adriaan Schouwenaar, afkomstig van Wemeldinge, alwaar hij koop- man was aan de voorbijvarende schepen. Hij had den leeftijd van 31 jaar. Den I8en Januari 1.1. met nog twee andere personen bezig zijnde tonnen op te visschen, sloeg de boot, waarin zij zich bevonden, om, tengevolge waarvan hij voor het oog van de beide anderen, die een ton konden pakken, verdronk. Na rechterlijRe machtiging zal het lijk opgegraven en op de gewone begraafplaats te Stavenisse begraven worden. In het grensplaatsje Kessel geraakte een jonge man, welke met zijn meisje aldaar op de kermis was, en wiens meisje door zijn vriend ten dans werd gevraagd, hierover zoo in woede, dat hij een bierglas opnam en daarmede zijn vriend zulk een slag gaf, dat deze terstond dood neerviel. Bij het te water laten eener stalen sleep- kaan van de werf der firma Gebr. Tak te Geer- truidenberg, geraakte de timmerman J. Bax, oud 20 jaren, onder dit vaartuig te water. Hij werd ondanks de directe en krachtige hulp, tot nu toe niet gevonden. Woensdagmiddag, circa drie uur, viel te Almelo het vijfjarig kind van H. v. d. V., al spelende in het Almelosche kanaal. Zijn Sjarig broertje, dit ziende, wilde hem eruit trekken, doch geraakte bij die pogingen ook te water. Ofschoon de kleine drenkelingen vrij spoedig op het droge waren gebracht, mocht het den geroepen geueesheer niet gelukken de levens- geesten van het vijfjarig kind weer op te wekken. Men vreest ook voor het behoud van het andere kind. M. Beeke, uit St. Maartensdijk, die met zijn draaimolen op de Spijkenisser kermis stond, had Dinsdagavond het ongeluk, doordat zijn molen te veel publiek aan een zijde had en hierdoor de stopblokken en 't kruis op de hel- lende plaats aan het" schuiven gingen, dat de molen gedeeltelijk kantelde. Al de brandende larnpen vielen stuk, zoodat ook een begin van brand ontstond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Van draaien was geen sprake meer. Voorzeker een groote schadepost voor den ondernemer en teleurstelling voor de kermisgasten. Uit het dorp Dorst, nabij Breda, is sedert eenige dagen een 13jarig meisje verdwenen. Dinsdag kwam haar vader, de fruithandelaar C. K., tot de ontdekking dat met haar ook f 1200 weggeraakt zijn. Dinsdagnacht begaf een lautaarnopsteker te Vlissingen zich naar de buitenwijken der stad om de lantaarns te blusschen. Op zijn weg daarheen werd hij staande gehouden door 4 personen, die hij niet verstond. Denkende, dat zij hem vroegen hoe laat het was, haalde hij zijn horloge uit zijn zak, en liet hun in't licht eener lantaarn daarop kijken. Plotseling kreeg hij klappen tegen het hoofd eri trappen tegen 't been en pakte het 4tal hem beet. Hij werd een eind verder gedragen en toen over een dijk naar beneden gesmeten. Geheel ontdaan kwam hij midden in den nacht thuis met een opge- zwollen been. De politie doet onderzoek. Ondanks het waakzame oog der politie zet de iuktwerper te Leiden zijn laffe praetijken voort. Meer dan tien dames hebben bij de politie aangifte gedaan, dat haar kleeren met een roode kleurstof zijn bespoten. Gisterenavond werden ook weer enkelen er het slachtoffer van. Men denkt nu, dat er wel een spuitje bij gebruikt wordt. De kleurstof is zoo doordringend, dat ook de onderkleeren worden aangetast. Een 7jarig knaapje, Johan Veldhuis, ge raakte in de Nieuwe Achtergracht bij de Roeter- straat te Amsterdam te water. Dadelijk sprong iemand te water, doch daar hij zelf niet kon zwemmen, maakte hij het geval eer slechter. De 17jarige J. P. van Workum, het gespartel ziende, sprong gekleed te water en mocht na veel moeite er in slagen, beide drenkelingen behouden op het droge te brengen. Dinsdagmorgen ongeveer halfelf wilde de auto van den heer Jurgens van Renkum op den Nieuwenweg te Veenendaal het karretje van den landbouwer Oskamp uit Lunteren voorbij rijden na eerst een paar stooten op den hoorn gegeven te hebben als sein tot uitwijken. De voerman, bemerkende dat zyn paard schichtig „werd, trachtte van het karretje te spriugen om het paard bij de teugels te grijpen, doch viel ongelukkigerwijze voorover, hij werd een eind weegs meegesleurd en daarna door het wiel gegrepen, terwijl het paard in vliegende vaart voortholde, zich geheel loswerkte en in de Hoofdstraat werd opgevangen. De ongelukkige man werd door den chauffeur der auto, die bij het dreigende gevaar onmid- dellijk had gestopt, en den ter hulp gesnelden koetsier der firma D. S. van Schuppen en Zoon in deerniswaardigen toestand in de remise van genoemde firma gedragen waar Dr. A. S. Hekster de eerste geneeskundige hulp verleende. De man bleek zwaar in de borst gekneusd en aan het hoofd gewond. Er bestaat weinig hoop op zijn leven. Hij is per brancard, geplaatst op een meubelwagen, naar zijn wouing vervoerd. Een vrouw, die zich eveneens op het karretje bevond en er achterover aftuiinelde, schijut zich niet ernstig bezeerd te hebben. De 18jarige mejuffrouw F. van Wieren te Sneek, alleen fietsende bij IJpetille nabij IJsbrechtum, is aldaar te water geraakt en verdronken. Woensdagmorgen legde, ten huize van den bakker P. aan de Kapel in 't Zand te Roermoud de dienstbode, bezig zijnde met het verhuizen van de eene kamer naar de andere, eene partij kleeren op het bed, waar een kind van 10 maanden lag te slapen. Toen na den gewonen tijd het kind niet wakker werd, ging men zien en vond bet arme schaapdood. Het was door den te zwaren last van kleeren gestikt. i0 VreeselyJe mijnongeluk. Dinsdagmorgen is in de mijn //Laura" te Eygelshoven (Limburg) hetketelhuisgesprongen. Volgens een voorloopige opgaaf zijn er 5 dooden en talrijke gewonden. De volgende nadere bijzonderheden bevat de Limb. Koerier: Een ontzettende ramp heeft weder de reeds vroeger zoo zwaar beproefde mijn /,Laura" getroffen, een ramp, die dezen keer, helaas, zeer zware persoonlijke ongelukken tengevolge had. Dinsdagmorgen ongeveer halfacht is de groote macbinehal met 6 reusachtige ketels door een geweldige ontploffing totaal vernield. Nog twee stukken muur staan als treurige overblijfselen boven de puinen omhoog. Alles een puinhoop van steenen, ijzer en verbogen machinedeelen. Drie betels zijn weggeslingerd, een ligt op ongeveer 20 M. afstands van de verwoeste hal een andere is over de mijnspoor weggeslingerd, een derde ligt gedeeltelijk naast het schachlge- bouw, de andere ketels zijn vernietigd op 2 na, maarmede men nog tracht de pompen in de mijn in werking te houden. Het geheele ter- rein is met ketelwater, vermengd met stof en gruis overdekt, alsof het er met emmers over heen geschud is. De opzichter der ketels en 3 arbeiders zyn gedoodverschillende personen worden op het oogenblik, dat dit bericht geschreven wordt, nog vermist. Verschillende personen, vermoedelijk 12 in in getal, zijn zwaar gekwetst onder de puinen vandaan gehaald. Misschien is het nog mogelyk met behulp der beide vrij wel intacte ketels de pompen aan den gang te houden en de mijn voor onder- loopen te bewaren. Een later bericht meldt, dat er 5 dooden zijn- De geleidingen van het electrische licht zyn natuurlijk totaal vernield, ruiten zijn in groote hoeveelheid vernield, de rails van de lijn, waar- over de kolenwagentjes vervoerd worden, zijn verbogen en uit den grond gerukt. Het gebeele terrein biedt een treurigen aan- blik van onzettende verwoesting. Aanhoudend komen familieleden van de mijn- Werkers in radeloozen angst op het terrein geloopeu, om te informeeren of hun verwanten ook onder de slachtoffers zijn. Een vrouw, wier man gedood was, werd, waanzinnig van smart, met zacht geweld van het terrein der ramp verwijderd. Tal van geueesheeren van de ornliggende plaatsen waren op het terrein aanwezigeven eens een sterke politiemacbt. Met geweld moeten in 't belang der orde de stroomen van familieleden der mijnwerkers, die in 't onzekere verkeeren over het lot hunner betrekkingen, worden geweerd. Het is een tooneel van jammer. Ook geestelijke hulp was aanstonds op het terrein aanwezig. Over de oorzaak van de ramp kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. Van alle kan ten kwamen de menschen aange- loopen met zakken en beddegoed, linuen enz. om daarop de gewonden neer te leggen. Op het terrein waren verschillende rijtuigen en wagens aanwezig om de gewonden naar het hospitaal te Heerlen te vervoeren, nadat de geneesheeren op het terrein de eerste hulp verleend hadden. Dinsdag heeft in het stadhuis te Gent voor de eerste maalde burgerlijke huwelijksplech- tigheid plaats gehad met de nieuwe ceremonien, die daar zijn ingesteld. Er was een buitengewoon talrijk publiek aanwezig. Onder den door het orgel gespeelden marsch uit de Tannhauser kwam de bruidstoet in de voorzaal. Daarna gingen de ceremoniemeesters, gekleed met koi'te zijdqn broek, witte kousen en lage schoenen, de bruid halen, die tusschen de haag der genoodigden doorging. Toen de bruidstoet een verbooging betreden had, gingen de bruid en de bruidegom naar de tafel geplaatst onder den troonhemel, ter wijl de ouders en de getuigen de registers gingen teekenen. Nadat hier alle vormen vervuld wareu, trok de stoet naar de trouwzaal. Vervolgens gin gen de ceremoniemeesters den schepen van den burgelijken stand en zijn bureelchef af- halen en geleidden hen naar de trouwzaal. Na de voorgeschreven vragen werd daar het huwelijk voltrokken. En daarna verliet de stoet, weer door de groote zaal en onder de klanken van het orgel, het stadhuis. In een eerste klas waggon heeft men bij de aankomst van een trein te Maltan (Voor- lndie) het lijk gevonden van een jonge Engel- sche, dochter van een oud officier, thans amb- tenaar bij denspoorweg. Zij reisde naar Maltan om schikkingen te maken voor haar aanstaand huwelijk. Diefstal schijnt de drijfveer der mis- daad te zijn. *S *m\ DU blatl verscliijnt llaandag., WoensdM- en Mitffezonclerd op Feeatdagen. bij de Firma 1*. J. VAM WIS SAXBE <e Ter i'enien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1