Gemengde berichten. Gisteren ontvingen wij het bericht, dat de Bond der Belgische en Buitenlandsche journa- listen, gevestigd te Brussel, morgen een bezoek aan onze stad willen brengen, waar zij, ongeveer des middags met de stoomboot //Wi'l- tord VI", die te 9 ure uit Antwerpen vertrekt denken te arriveeren. Blijkens ons ter kennis gekomen omstandig- heden, staat. dit bezoek in verband met de goede ontvangst alhier en den gunstigen indruk die verschillende vertegenwoordigers der Belgische dagbladpers hadden behouden van Ter Neuzen in het vorig~ jaar, toen onze stad in feestdos was ter gelegenheid van het glorierijke bezoek van Hare Majesteit Wilhelmina, met Z. K. H. Prins Hendrik der -Nederlanden en wilde de journalistenkring ook in kalmer tijd een bezoek brengen aan Ter Neuzen, een plaats waarop in verschillende omstandigheden de aandacht onzer Zuiderbroeders is gevestigd. Van het gezelschap zullen deelmaken ver- slaggevers der verschillende voorname Belgische bladen, maar buitendien ook van Europeesche bladen van naam, als de //Neue Freie Presse" van Weenen, //l'Ulustration",//Armeeet Marine", ffUnivers" van Parijs, ,/Lokal Anzeiger" van Berlijn, Daily Mail" van Londen, en verder verschillende uit voorname Belgische en Euro peesche steden. Namens de vereeniging is verzocht om aan het gemeentebestuur van Ter Neuzen hare op- wachting te mogen maken, in verband waarmede we vernamen dat de heeren door het gemeente bestuur ongeveer 1 ure op het stadhuis zullen worden ontvangen, waarvoor ook de leden van den gemeenteraad zijn uitgenoodigd. Hieraan kunnen we toevoegen, dat verschil lende autoriteiten alhier zich hebben bereid verklaard mede te werken aan een goede ontvangst van deze vertegenwoordigers der pers, wat in vele gevallen aanleiding kan geven tot de be- vordering van de belangen onzer havenstad. We willen hieraan een verzoek toevoegen. Verschillende deelnemers van het gezelschap zagen verleden jaar onze stad in feestdos. A'tler- wege was vreugdebetoon. Thans is alles in zijn alledaagsch kleed. Verwelkomen wij thans de te verwacbten gasten met een zoo algemeen mogelijk vlagvertoou, wat zeker niet nalaten zal een gunstigen indruk achter te laten. Mogelijk plukken we hiervan in de toekomst vruchten. Het gezelschap zal worden geleid door de heeren Armand Steenackers, burgemeester van Schelle, en Ernest Wilford, bestuurder der vaart- maatschappij ,/Schelde en Rupel." Naar wij vernemen is door de Haarlemsche brandverzekeringmaatschappij eene premie toe- gekend aan den heer R. M. Vermast voor diens krachtdadig optreden tot blussching van den brand in den avond van 24 Aug. 1.1. in de Donze-Visserstraat alhier. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft 1. St. Petersburg besmet verklaard wegens Aziatische cholera; 2. het aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van art. 8 van de wet van 28 Maart 1877 (Stbl. no. 35) laatstelijk gewijzigd bij de wet van 21 Juni 1901 (Stbl. no. 157), bepaald op 7. Bij het aankomen te Breskens van de prov. stoomboot H Wester-Schelde", Maandag- avond zeven uur, kwam door het weigeren van het stuurtoestel, het vaartuig tegen den steiger terecht, aan het einde van den West- havendam. De toevallig daar aanwezige per- sonen, Ocke, Nieuwenburg en Notebaart, schoten dadelijk toe om het schip vast te leggen, dat zeer overhelde. Passagiers en goederen werden daar, in plaats van aan de ponton gelost en na een groot half uur kon de boot, een weinig gerepareerd, de terugreis aanvaarden. De aan den steiger toegebrachte schade is aanzienlijk, en zal waarschijnlijk minstens een twee duizend gulden bedragen. Zondagmorgen brandde onder IJzendijke een schuurtje af, waarin kinderen met lucifers speelden. Een der kleinen wilde zeker vuurtje stoken, met het gevolg dat het gebouw geheel in de asch gelegd werd. Verschillende huis- houdelijke artikelen, onder anderen het wasch- goed, benevens hout, stroo en aardappelen werden door het vuur verteerd of onbruikbaar gemaakt. Ook enkele fruitboomen leden erg. Tijdige hulp kon uitbreiding voorkomen. Alles was verzekerd. Zaanislag. De heer M. Uijtenhoudt, cand. te Gorcum, heeft het beroep naar de Geref. gemeente (kerk B) alhier aangenomen. Koewacht, 10 Sept. In de aangrenzende gemeente Stekene, nabij den St. Jansteenschen Heikant, heeft Zaterdag een treurig ougeval plaats gehad. De landbouwer L. Merkx reed met een kar bietenloof naar zijne woning. Door den wind woei zijn hoed af, hij wilde die grijpen, doch viel van het voertuig en werd door zijn eigen kar overreden. De ongelukkige werd met ingedrukte borst opgenomen. Zondag is hij overleden en heden Woensdag wordt hij begraven. L. Merkx is hier en in de omlig- gende gemeenten een goed bekende persoon- lijkheid. Vroeger kocht hij veel vlas, in de laatste jaren groote hoeveelheden haver. 15 Sept. Heden had alhier de plechtige begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer H. D. Ysebaert gedurende 32 jaren secretaris der gemeente en 40 jaren on- afgebroken lid van de handboogmaatschappij z/St. Sebastiaan". Bovendien was de overledene tal van jaren dijkgraaf en ontvanger-griffier van den Riedenpolder en ontvanger-griffier van den polder Nieuw-Beoostenblij. Ook was hij onder-voorzitter van de fanfaremaatschappij en oud-lid van den raad van toezicht bij de cooperatieve Boerenleenbank alhier. Onder het spelen van een treurmarchs werd het lijk door de fanfaremaatschappij afgehaald. Het lijk werd gedragen door de leden van //St. Sebastiaan", terwijl de slippen van het lijkkleed werden vastgehouden door de leden van den gemeenteraad. Achter de familie volgden het kerk- en armbestuur, de overige leden van //St. Sebastiaan en de Boerenleenbank. Na het eindigen der kerkelijke diensten, die 2 uur duurden, werd het lijk grafwaarts ge dragen. Aan de geopende groeve voerde eerst het woord de heer E. L. Plasschaert, wethouder en dijkgraaf, die den overledene herdacht voor hetgeen hij gedaan had voor genie mte en polders. De beer C. de Blieck sprak namens de fanfare maatschappij, terwijl de heer A. Geerards als vriend een indrukwekkende lijkrede hield. Ten slotte speelde de fanfare het //Repos eternel". De heer L. van Brabant, oudste familielid, be- dankte voor de eer den overledene bewezen. Sas van Gent. Bij de Dinsdag gehouden prijsveemarkt werden aangevoerd 172 stuks vee, waarvan de prijzen werden toegewezen als volgt Voor den meesten aanvoer van vee Aug. de Meij te Wachtebeke, le pr., J 8 Aug. Geirnaert te Watervliet, 2e pr., f 6 Th. De Sij te Assenede 3e pr., 4. Voor het meest gekocbte vee Aug. van Brackel te Gent, le pr., f 8 Arth. van Damme te Gent, 2e pr., f 6 Fr. Verhulst te Antwerpen, 3e pr., f 4. Voor den vetsten en schoonsten os Aug. Geirnaert voornoemd le pr., 6 H. de Keghel te Ertvelde, 2e pr., f 3. Voor de vetste en schoouste koe P. Bral te Ertvelde, le pr., 6 D. Bekaert te Assenede 2e piijs f 3. Voor de vetste en schoonste vaars Th. De Sij, voornoemd, le pr., 6 H. Har- tog te Ter Neuzen, 2e pr. 3. Voor den vetsten en schoonsten stier Aug. de Meij, voornoemd, le pr., 6 D. Be kaert, voornoemd, 2e pr., 3. Voor het grootst aantal schapen Niet aangevoerd. Voor het grootst aantal biggen Fr. Icghels te Westdorpe, le pr., 4. Middelburg, 16 Sept. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het verrichten van bestratingen op de dijken van het kanaal van Ter Neuzen. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer K. de Vos te Ter Neuzen voor f 5790. Nog werd ingeschreven door de heeren J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 6870,1. Dorno te Zierikzee voor 6400, R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 6350, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 6073, Jan Jansen te Ter Neuzen voor 5873, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 5825 en L. Aarnouts te IJzendijke voor 5806. Aan den zeedijk van den Stavenissepolder werd Maandag in verregaande staat van ont- binding een lijk gevonden. Het had een lengte van 1.80 M. Het miste beide handen, terwijl het hoofd als het ware geheel ontvleescht was. Het lijk was gekleed met zwart vest met witte spikkels, dito pantalon, blauw geweven trui en een paar knielaarzen. De onderkleeding bestond uit flanellen- en jaegerhemd, geweven borstrok en bruine kousen, die door riempjes aan de beenen bevestigd waren. Alles was ongemerkt. Op het lijk werd gevonden een waarde van circa f 7.50, aanHollandsche Belgisch en Duitsch geld. Verder een lootje no. 9684 ad f 0.60 in de loterij, gehouden ter ondersteuning van Vereenigingen tot werkverschaffing en terbestrij- ding van de gevolgen der werkloosheid te's Gra- venhage, seer, penningm. A. Hoogendijk Jr en voorzitter jonkheer W. J. v. d. Goes, gep. majoor O. I. leger. Deze loterij is 8 Febr. 11. uitgeloot. De overledene was van middelbaren leeftijd. Het lijk is spoedig daar ter plaatse begraven. Zondagmorgen ongeveer hoogwater is voor Bruinisse, tijdens een hagelstorm, een zooge- naamde walepont zijn koers kwijtgeraakt en op de Krammerplaat aan den grond gevaren. Eenige visschers van Philippine, die in de tramhaven aan het Zijpe lagen, werden om hulp verzocht door de sleepboot, die het schip op sleeptouw had. Eenige hoogaarzen van Bruinisse zijn er toen been gegaan, teneinde door het overnemen der lading, die naar men zegt, uit cement bestaat, te trachten het schip met hoogwater weder riot te krijgen en in goed vaarwater te brengen. Maandag is het schip vlot gekomen, doch had nogal averij. Verzekering dekt de schade aan schip en lading. Maandagavond omstreeks negen uur woedde er in de auto- garage van den heer Bakker aan den Heereweg te Groningen een uitslaande brand. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat een jongen van achttien jaar de daar aanwezige benzine-voorraad te dicht met vuur uaderde, wat tengevolge had, dat niet alleen de benzine in brand geraakte, doch tevens de kleeren van het jongmensch vlam vatten. Zijn beide armen werden hierbij zelfs dus- danig verwond, dat men 't wenschelijk achtte hem in het ziekenhuis te doen opnemen. De brand zelf werd vrij spoedig gebluscht. Drie auto's gingen in de vlammen verloren, alsook een deel van het achtergebouw. De vorige week moest te Spakenburg (gem. Bunschoten) een visschersgezin, bestaande uit moeder en vier kinderen het hoofd oefent zijn bedrijf op de Noordzee uit met behulp van den sterken arm uit de woning worden gezet, omdat het huis sedert geruimen tijd ver- kocht was en de nieuwe eigenaar het wenschte te betrekken. Gebrek aan een andere woning had de vrouw er steeds van teruggehouden haar huis te verlaten ze wist niet waarheen te gaan. Het arme gezin kon ook niet bij anderen worden ondergebracht, want de woningen te Spakenburg zijnvan zoodanigen aard, dat niet een gezin de dakloozen tijdelijk kon huisvesten. Sommige woningen verkeeren dan ook in een allertreu- rigsten toestand ze bevatten slechts een vertrek met zeer beperkte oppervlakte, terwijl slechts een bedstede aanwezig is, en de kinderen dik- wijls op den grond op stroo moeten slapen. Zondag is op den Kneuterdijk in Den Haag een 58jarige weduwe door de electrische tram aangereden en gedood. Zij scheen de tram niet gezien te hebben en wou de straat over- steken, toen er ook van de andere zijde een tram kwam aanrijden. Bijna vlak voor de eene tr^m keerde zij terug en werd daarop door de andere tram gegrepen. Deerlijk verminkt werd zij opgenomen en per automobiel naar het ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar was de vrouw reeds over leden. De trambestuurder, die, naar verschillende getuigen verklaarden, niet de minste schuhi aan het ongeluk heeft, heeft noggetracht door krachtig rem men den wagen tijdig tot staan te brengen. Te Amsterdam deed de politie in den nacht van Zaterdag op Zondag een inval in een nachtkroeg, die men verdacht een speelhuis te zijn. Men trof een 25tal personen aan onder wie vele //dames." Gespeeld werd er niet, doch wel overtreding der drankwet viel teconstateeren. De in de kroeg aangetroffenen werden op een politiebureau verhoord en gaven te kennen dat het lokaal een societeit was en alleen toegan- kelijk voor leden. Zij vertoonden dan ook bun bewijs van lidmaatschap. Zekere Willems, uit Heer (Limb.), is Dinsdagnacht door een messteek levensgevaarlijk gewond. De ingewanden puilden hem uit het lichaam. De vermoedelijke dader is aangehouden en de verwonde naar Kalvarienberg te Maastricht gebracht. Maandag is langs den spoordijk in de Naardermeer het lijk van een kind gevonden van ongeveer 6 maanden oud, volgens voor- loopige opgaaf van een geneeskundige. Het lijkje was geborgen in een kistje, op den bodem met vilt belegd. Het kind zal ongeveer 5 dagen geleden gestorven zijn. Waarschijnlijk is het uit den trein geworpen. Heden werd het lijkje met het kistje ter gerechtelijke schouwing naar Amsterdam overgebracht. De brievengaarder te Kruisland P. F., heeft zich, zoo meldt de Grondw., Zaterdag bij de justitie te Breda gemeld als schuldig aan verduistering van gelden van de postspaarbank. Hij had vele boekjes in bewaring, en dat maakte hem het plegen van fraudes gemakkelijk. Reeds jarenlang vergreep hij zich aan deze gelden, tot een bedrag van, naar hij zelf moet ver klaard hebben 20,000. Een inlegger, die veel moeite had om een opgevraagd bedrag te krijgen, beklaagde zich hierover aan het post- kantoor te Roosendaal. Er werd een onderzoek ingesteld, maar bij de nadering van aen inspec- teur en den directeur van het kantoor te Roosendaal, vertrok de brievengaarder, om zich in handen der justitie te geven. Zekere A. B. uit Mook ging Zondag zijn broer opzoeken en verbleef op zijn terugreis eenigen tijd op de kermis te Nutterden. Ei ontstond in het cafe waar hij zich bevond een twist tusschen eenige jongens. Toen hij zich tusschen hen mengde teneinde de twistenden te scheiden, kreeg hij onverwacht een slag met een bierglas op het hoofd, waardoor hij naast zijn fiets neerzakte en in zwijm viel. Men liet hem daar liggen en eenigen tijd later droeg men hem binnen in een schuur in de hoop dat hij zou herstellen, doch na eenige uren stierf hij zonder bij kennis te zijn gekomen. De daders zijn reeds in hechtenis genomen Zondagmorgen werd een der ochtendgods- dienstoefeningen in de R. K. kerk aan de Mariaplaats te Utrecht verstoord door het binnenkomen van een man, met zijn pet zwaai- ende een liedje zong. Twee kerkbezoekers zetten den man er uit, die echter een oogen- blik later opnieuw terugkwam. Opnieuw werd hij door dezelfde personen .verwijderd. Buiten zijnde trachtte de rustverstoorder een der per sonen, die hem de kerk hadden uitgezet, bij de keel te grijpen. De bedreigde greep daarop den man beet en duwde hem terug, waarbij de rustverstoorder met het hoofd op de steenen kwam te vallen en wel zoodanig, dat hij een zware bloedende hoofdwonde bekwam. In bewusteloozen toe- stand werd de man naar het gesticht van St. Johannes de Deo vervoerd. Hij was gis teren nog bewusteloos en zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De politie heeft de personen, die bij dit noodlottig afloopende relletje betrokken waren, reeds een verhoor afgenomen. Twee knapen, zoontjes van zekere K., een van 9 en een van 12 jaar, uit de Oolensostraat, onder de gemeente Schoten, die Zaterdagmiddag in een boschje bessen vonden, hebben deze op- gegeten en zijn daarvan ernstig ongesteld ge- worden, met het gevolg, dat reeds een aan de gevolgen daarvan is overleden en de ander zwaar ziek naar 't St. Elisabeths-Gasthuis te Haarlem is overgebracht. De ruim 70jarige D. H., timmerman te Biessum, is onder Delfzijl van een boerenschuur gevallen, met het gevolg, dat hij korten tijd daarna overleed. P. L., de ongehuwde knecht van schipper A., te Scharwoude, is Dinsdagmorgen van het vaartuig gevallen en verdronken. Men schrijft aan de N. R. C. De burgemeester van Hurwenen heeft kaartjes laten drukken met den navolgenden inhoud ,/Aan de Ouders z/Het bezit van kinderen is een groot en voortreffelijk geschenk des Heeren, doch dat bezit legt een zware verantwoording op Uwe schouders tegenover den algoeden God, tegen- over Uw kind en de maatschappij. wGij hebt er voor te zorgen, dat, voor zoo- verre zulks in Uw macht ligt, Uw kinderen kunnen opgroeien tot krachtige en flinke mannen en vrouwen, die later sterk zullen staan tegen over ailerlei verleidingen, die hen bedreigen. z/Wilt Ge dat in hooge mate bevorderen, geeft dan Uw kind nooit een druppel sterken drank, likeur, bier of wijnOok niet bij huiselijke feesten of bij bijzondere gelegenheden, niet in gezonde dagen, en bij ziekte alleen op uitdrukkelijk voorsehrift van een arts. z/De geneeskundigen zijn het er over eens, dat deze dranken voor kinderen niet deugen. „Zij bedreigen ernstig bun gezondheidzij verminderen den eetlust en benadeelen de gezonde spijsverteringzij schaden de lichatnelijke en geestelijke ontwikkeling zij roepen prikkelbaar- heid en zenuwachtigheid te voorschijn zij ver- zwakken het weerstandsvermogen tegenover ailerlei ziekten. Bovendien maken zij Uw kind ruw en meer vatbaar voor slechte invloeden, terwijl zij oorzaak zijn van achterlijkheid bij het leeren. jrHebt gij Uw kind lief, geeft het dan nooit sterken drank, likeur, bier of wjjn. z/Maar geeft het nog minder de suiker uit een glas, waarin deze dranken zijn geweest.' Het hoofd der school heeft deze kaartjes aan de leerlingen uitgedeeld, terwijl ze ook ter secretarie zullen uitgereikt worden aan ieder, die eene geboorte komt aangeven. Het mag ook wel in eene gemeente, waar men zeker weet, dat een minimum van f 10 per hoofd wordt uitgegeven aan sterken drank. Bierverbruik. In 1881 tot 1885 weiden te Miincben per hoofd en per jaar 465 liter bier gedronken en van 1886 tot 1890 zelfs 487 L. Doch sedert dien tijd is het bierverbruik gestadig gedaald, zoodat het in het laatste jaar 287 L. bedroeg. Te Berlijn zijn in het voor- laatste jaar 99 millioen L. bier iugevoerd en 136Y2 millioen L. uitgevoerd, en in het laatste jaar 95 millioen L. ingevoerd en 1 mil lioen L. uitgevoerd. De Daily Mail van 11 dezer vertelt, naar de Londensche correspondent van het Hdbl. bericht, dat men het zoeken naar de schatten van het wrak der Lutine, die bij Terschelling in 1797, naar het heet, met een waarde van 500,000 aan goud ten gronde ging, nog met opgeeft. Het blad meldt, dat aan den mond der rivier Colne, ter hoogte van Brightlingsea, eergisteren een eigenaardig vaartuig ankerde, dat beproeven zal bovengenoemde schatten boven water te brengen. Een deel ervan werd reeds opgehaald, doch alle gewone bagger-machines hielpen niet meer daar het wrak in het zand is weggezonken. De nieuwe baggermackine nu is eene groote o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2