A I g e m e e n euws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5200 Donderda^; 17 September 1908. K E R M I S. TFufLTEiTjT™ 48° Jaargang. Binnenland. ABONNEMBNT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De beer Heetnskerk, Minister van Binnen- landsche Zaken, heeft gisteren de zitting van de Staten-Generaal met de volgende rede ge- opend Mijne heeren De Koningin, tot Haar leedwezen verhiuderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opge- dragen deze zitting dei Staten-Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de Regeering der Republiek Venezuela is een storing gekomen, naar welker vreedzame op- heffing door Harer Majesteits Regeering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met dc overige ouiten- landsche Mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard. Veel is er in moederland en kolonien dat tot erkentelijkheid stemt. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijnselen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden verm eld, dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen bevredigend is. Hetgevaar dat door het optreden van het mond- en klauw- zeer den veestapel bedreigde, is thans gewekeu. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de moeilijkheden op de geldmarkt, de toe- stand van handel en nijverheid. Het scheep- vaartverkeer over enkele Nederlandsche havens is in dit jaar geringer dan in 1907. Dienten- gevolge geeft het scheepvaartbedrijf, in het bijzonder de algemeene vrachtvaart, onbevredi- gende uitkomsten. In meer dan een gemeente trof, door deze oorzaken, werkeloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting-invoering in het gouvernement Sumatra s Westkust heeft in dat gewest onge- regeldheden doen ontstaan, die de regeering ,/Een jaar dus," mompelde Stella en, terwijl ei een bittere trek om haar lippen speelde, hernam zij //En dat is dan alles wat de wetenschap be- reikte sedert a! de eeuwen, dat zij tracht zich te volmaken jj staan hier niet voor een diei geheimzinnige ziekten, waarnaar de grootste geleerden tevergeefs blijven raden neen, hier is een kwaal, die jaarlijks duizenden slacht- offers maakt, waarvan men vooraf elk verschijn- sel weet aan te geven, ieder tijdperk weet te bepalen en niettemin verklaart men zonder blozen, dat er geen krnid voor gewassen is. Is dit geen onuitwischbare scliande voor al wie de geneeskunde als ernst opneemt Dat kwak- zalvers er zich bij neerieggen, wij verwachten met beter van hen, maar geleerden, maar inan- nen van studie, van geweten Wat behoeven zq naar grootsche ontdekkingen te zoeken, als zij de eenvoudigste ziekte, die het mensch- dom teistert, niet eens weten te overwinuen Wei verre van zich door haar woorden ge- krenkt te gevoelen, zeide dokter Cherwinski //Gij heht volkomen gelijk. Het ware meer dan geweuscht, dat een man van ontwikkeling ziin gansche leven zou wijden aan geen andere dicp betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers. De kolonie Curasao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient. de wijze, waarop zoo hier te latide als in de kolonien burgerlijke en mili- taire landsdienaven zich van hun plicht kwijten. De toestand van 5s lands financien eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vordert, afgezien nog van het- geen later zal noodig zijn voor de uitvoering van sociale hervormingen, duurzame versterking der middelen tot behoud van het fiuaneieei evenwicht. Daartoe zullen U wetsontwerpen worden aangeboden tot herziening en verhooging van het recht van successie en tot invoering van een algemeene inkomstenbelasting met een kapitaalbelasting als aanvulling ter vervanging der Vermogens- en Bedrijfsbelasting. Teneinde te voorzien in het tekort voor het volgend dienstjaar zullen D voorstellen berei- ken tot heffing van een matig aantal opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting en tot verhooging van den accijns op he gedistilleerd, waarvan de opbrengst in de toekomst zal kun- nen strekken tot equivalent van een verlaging van den accijns op de suiker. V ersehillende wetsontwerpen, behalve de reeds tevoren toegezegde, zullen U eerlang bereiken, waaronder tot herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennoot- schappen, -tot wijziging van het zee- recht, tot herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de verplichting tot vergoeding van schade door onrechtmatige daad ontstaan, tot regeling van de aansprakelijkheid voor schade door automobielen veroorzaakt, -V tot gedeelte- lijke herziening van het Eerste Boek van het W etboek van Strafrecht, tot regeling van de banken van leening, tot het vaststellen van bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, behoorende tot de Zee- en Landmacht, tot wijziging van de wet op het militair onderwijs, tot her ziening der wet tot regeling van het veeartsenij- kundig Staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie, tot beperking van den Zondags- en den nachtarbeid in het broodbakkersbedrijf, alsraede eenige voorstellen van bijzonder dringenden aard ter herziening der Ongevallenwet. Plannen tot verbetering van de Maas tusschen St. Andiies en Hedikhuizen, zoomede van den Gelderschen lJssel, zqn in overweging. studiemaar wie onzer zal dit doen Wi] worden niet door een, maar door honderd ver- schillende kwalen bezig gehouden. Elk hunner heeft aanspraak op geljjk onderzoek. Daarbij, voor iederen zieke zou eindelijk een -ersehillende dokter noodig zijn, want zijn gestel, zijn inborst, zijn levensomstandighedeu wijken van al de overige gevallen af en toch'zijn zij van niet minder gewicht bij het groote vraagstuk, hoe men hem zal behouden. Zijt gij rijk genoe^ om het te bekostigen en gelukkig genoeg^ iemand te vinden, die graaf Kistowsky genoeg- zaam verknocht is om zijn leven aan niets anders te wijden dan aan het zoeken naar ge- nezing alleen welnu, dan zeg ik niets meer. Is dat echter het geval niet, dan en waar zoudt gij een dergeljjk persoon vinden?" vGelooft gij werkelijk, dat er kans op redding zou bestaan vOp aanzienlijke verlenging van zijn leven zeker." //Welnu!" riep Stella zegevierend uit, //dan wanhoop ik niet meer, want die persoon is <re- vonden." z/Gij meent dat toch niet, is het wel vroeg de grijsaard, haar ongeloovig aanziende. //Als gij waarlijk zulk een man van grondige kennis ontdekt hadt, zoudt gij immers niet tot mij zijn gekomen //De leerling mag toch den leermeester wel raadplegen Gij begrijpt mij niet, mijn oude, tiouwe vriend, en toch is het zoo eenvoudig. Voortgegaan wordt met het bevorderen van de totstandkoming van spoorweglijnen, welke aan de lokale verkeersbehoeften voldoen. Van de bestuursbemoeiingen met het financieel beheer in de zelfbesturende landschappen van den Oost.-lndischen Archipel mogen voor de welvaart dier landschappen goede vruchten worden verwacht. Het bezoek van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndie aan Atjeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleid en dnidelijk den weg tot bevredigiug van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uw aandacht en toewijding vragen. Moge God Zijn zegen op Uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. EERSTE K A E K. Vergadering van Dinsdag. De griffier doet voorlezing van het Kon. besluit waarbij tot Voorzitter der Eerste Kamer is benoemd J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye. De Voorzitter houdt hierop ongeveer de vol gende toespraak Mijne heeren Door het vereerend vertrouwen van 14. M. de Koningin op de voordracht van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken wederom geroepen uwe vergaderingen te leiden. is het mij een hoog voorrecht aan haar roepstem ge- hoor te geven, wetende dat het ook uw streveu zal zijn, den arbeid, ons opgelegd, te volbrengen op een wijze, in overeenstemming met het ge wicht van die taak. Wij wenschen ons goede rekenschap te geven van de wetsontwerpen, aan ons oordeel onderworpen, het voor en tegen nauwgezet te overwegen, en dienovereenkomstig ooze stem uit te brengen, gebruik rnakend van ons parlementair recht aan de Regeering ken- baar te maken de bezwaren, die ons eventueel zouden weerhouden onze goedkeuring daaraan te verleenen, en daarbij niet uit het oog ver- liezend de eigenaardige en gewichtige positie welke de Eerste Kamer inneemt in ons staats- bestel en met stipte inachtneming narergrond- wettige bevoegdheden. Met een beroep op uw aller medewerking om onze beraadslagingen te doen kenmerken door ernst, waardigbeid en orde, een beroep, reeds een zevental malen niet te vergeefs geweest verklaar ik het Voorzitterschap te aanvaarden. (Bravo's.) Dat, wat geen dokter ter wereld kan vermogen, wil ik beproeven. Ik zal mij van nu af aan toeleggen op de studie der tuberculose en de middelen om hakr te overwinnen. Gij glim- lachto ik weet wel hoe onwetend ik ben maar ik zal leeren, zoowel uit de boeken als in de kospitalen en zoo ik in het eind mag slagen, zult gij zelf misschien toegeven, dat, al was mijn verstand ook niet heel gezond, mijn hart wijzer was dan mijn hoofd en uw lof zal naast Kistowsky's herstel mijn zoete belooning wezen." z/God zegene u, mijn kind stotterde de oude man. //Uw geest is krank, dat lijdt geen twijfel want het is niet wijs, zich aldus aan een enkel leven vast te klemmen vroeg of laat wordt men voor die afgoderij gestraft door den ondank van dat uitverkoren wezen zelfmaar dergelijke onzin beschaamt alle wijsheid en stemt een oud man als ik gelukkiger dan al wat hij in lang vernam of aanscliouwde. Ga naar Nizza: ik zal u een brief meegeven voor een niijner vrienden aldaar, een man, wien alle wetenschap heilig is en die u alle boeken, alle middelen zal verschaffen, om tot uw doei te geraken. Nog hedenavond zult gij dat schrijveu ontvangen, maar tot loon daarvoor moet gij mij beloven, mij, ook van verre, trouw op de hoogte van den toestand en den verkregen uitslag te houden." Stella daukte hem met tranen in de oogen en toen zij het vaderland verliet, dat zij in lange jaren niet dacht weer te zien, was zij De griffier doet nu mededeeling van een aantal ingekomen bescheiden. waaronder de ook reeds aan de Tweede Kamer overgelegde rapporten van den Minister van Oorlog in zake defensie, welke ter griffie worden neergelegd, ter inzage van de leden, onder geheimhouding. Voorts de missive waarbij wordt ingetrokken het wetsontwerp tot aanleg en exploitatie van een spoorweg HeerlenValkenburg. Eenige commissien worden samengesteld. Daarna gaat de Kamer over tot het trekken van de afdeelingen, waarna zij zich in de afdeelingen begeeft. Den 28n September vergadert de Kamer wederom. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Te 3 ure komt de Kamer iu openbare vergadering bijeen, onder leiding van het oudste lid in jaren, den heer Lieftiuck. Deze aanvaardt dit tijdelijk presidium met eene korte toespraak waarin hij aan de verdiensten van den afgetreden nestor, den heer Van Alphen, hulde brengt. Spreker vertrouwt dat de Kamer met lust en toewijding de, haar wachtende, veelomvattende taak zal vervullen. Spreker eindigt met de verwachtiDgen uit te spreken dat de afgevaar- digden, bij de te voeren debatten, zich zullen beperken. Hierop diende de Minister van Financien, Mr. Kolkman, de Staatsbegrooting voor 1909 in, die, naar hij meedeelt, ook thans weer vergezeld is van een nota betreffende den toe- stand van 's lands financien. Daarop houdt de Tweede Kamer zich bezig met het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap der Kamer. Eerste candidaat werd Jhr. Mr. J. Roell, met 66 van de 75 uitgebrachte stemmen; tweede candidaat de heer Goeman Borgesius, met 42 van de 76 stemmenderde candidaat de heer LoefF, met 61 van de 75 stemmen. De vergadering wordt gesloten. TER NEUZEN, 16 September 1908. Ds. J. van den Berg hoopt Zondag 25 October alhier zijn afscheidsrede te houden als predikant bij de Geref. kerk alhier, om Zondag 1 Nov. d. a. v. te Feijenoord zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. J. van Haeringen van Katendrecht. Bij Kon. Besl. van 12 dezer is met ingang van 1 October, aan den heer P. Herrebout, op zijn vfirzoek, eervol ontslag verleend als hulpsluismeester bij het kanaal van Ter Neuzen. door geen hulde zoozeer getroffen als door den afseheidsgroet, dien dokter Cherwinski haar ondanks al zijn overstelpende werkzaamheden aan het station kwam brengen. Bolislav wachtte haar komst reeds vol koorts- achtig ongeduld af. Tijdens haar afwezigheid was hij achtervolgd door de donkerste schrik- beeideu. Hij durfde niet gelooven aan het ge- luk, haar nog weer te ziennu eens vroeg hij zich vol angst af, of haar broeders haar niet terug zouden houden van zulk een onherroepe- lijken stap dan weer stelde hij zich voor, dat zij zelve berouw zou gevoelen over haar al te groote zelfopoffering of wel, hij zeide tot zich- zelf, dat het lot, dat elke vreugde van zijn pad verbaunen had, zich ook thans zonder ontfer- ming voor hem zou betoonen, dat zij ziek zou worden en sterven, alvorens hem te bereiken dat de trein, die haar tot hem moest voeren, verongelukken zou Geen wonder, dat de gejaagdheid van Bolislav een hoogst nadeeligen invloed op zijn gestel uitoefende en Stella hem bij haar aankomst veel verminderd vond. Doch zelfs dit schrikte haar niet af. Zij was besloten, hem aan den dood te ontrukken, en haar opnieuw ontwaakte geestkracht schonk haar het geloof, dat bergen omverwerpt en zeeen doet wijken. (Wordt vervolgd.) Wit blurt verscHiJnt W«ki\i1>»k-, Woensdai;. en Vrijcln^avnntl, nii^ezonderd op Peestdaffen. bij de Firmn P. Jf. 1'AS WE SAWWE te Ter Meuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat geduren.de de kermisdie Uaandag 21 September a.e. begiut en Zaterdag 26 September d.a v. des nacbts om 12 unr eindigt, de tapperijen, spellen, kramen,enz., des nachts mogen openblijven, tenzii sluiting wordt bevolen. De dansmuziek mag nief beginnen voor 10 unr 'a morgens en moet eindigen om 2 unr's nachts, betialve op de dagen waarvoor een ander uur van eindigen zal worden bepaald. Ter Neuzen, 16 September 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1