Handelsberichten. 0p onderzoek. BURGERLIJKE STAND. -I waarvan wordt geschat gemaakt, een stuk vol gloed en leven, dat niet te beschrijveu is. De Cullinan en de Oullinan II vertoonen beide dezelfde qualiteiten van onberispelijke brillanten. De Cullinan overtreft den ander zeer ver in grootte. Het gewicht van den Cullinan zal na voltooiing der kunstbewerking ongeveer 600 karaat zijn. Zeker is, dat over ongeveer twee maanden de Cullinan geheel gereed zal zijn. Hij bezit dezelfde schoonheden en qualiteiten als hierboven aan den anderen steen zijn toege- schreven, maar ze worden door zijn ganseh bijzondere grootte veel krachtiger en sckitterender nog gedemonstreerd. Zijn waarde, zeggen de deskundigen, is, nu alle verwachtingen zoo zijn overtroffen, niet te schatten. Op een veiling onder Amerikaausche millionairs zou het juweel, zegt men, wel 40 millioen gulden kunnen op- brengen. Zeker is, dat de Cullinan en de Culli nan II thans als geslepen steenen een millioenen- waarde vertegenwoordigen, welke de eerste scbattingen ver overtreft. Koning Edward zal zijn Cullinan, den Culli nan II en de andere afgekloofde kleinere bril lanten zoo goed als zeker voor de a. s. Kerst- mis ontvangeu. Onder die kleinere stukken bevindt zich o. m. een brillant van lOOkaraat, de waarde op 25,000 pond sterling De waarde der andere /splin ters" is navenant. Koning Edward wordt getrouw van alles op de hoogte gehouden en nu en dan komt zijn commissaris op de fabriek der firma Asseher een kijkje nemen. De belangstelling voor de zeldzame kroonjuweelen neemt ook in bet buitenland voortdurend toe, en o. m. door ver- sehillende gezanten en consuls van vreemde mogendheden werd deze belangstelling met een bezoek aan de fabriek getoond. Van de verschillende stadia der kunstbewer king van den Cullinan en den Cullinan II zijn foto's vervaardigd, die in een album bijeen- gevoegd Engeland's koning later een getrouw beeld er van zullen geven. Voorts wordt van tijd tot tijd door den notaris, den heer H. Wertheim, met twee getuigen een officieel pro tocol voor Z. M. opgemaakt nopens den stand van zaken, de vordering van het slijpen, het gewicht van den Cullinan, enz. De bewaking is zeer scherp. Als des avonds te 9 uur het werk eindigt, draagt de heer Henri Koe, van de heeren Asseher e. a. ver- gezeld, den schat naar de kluis. De groote deur zucht open en dan wordt de steen weer in de brandkast geborgen. 's Morgens heeft dezelfde kleine optocht plaats om den steen uit zijn eel te halen. Voor de kluis en voor het gebouw staat steeds een politieagent geposteerd en twee nachtwakers doen door de fabriek tel- kens de ronde. De Engelsche deskundigen taxeerden den tijd, voor de volledige kunstbewerking van den Cullinan noodig, op twee jaar. De firma Asseher nam aan om in een jaar tijd er voor te zorgen en nu zal deze tijd zelfs nog aanmerkelijk worden bekort. In Februari jl. toch had de eerste kloving plaats en voor dat 1908 ten einde is, zal Z. M. zijn ousehatbare kroonjuweelen kant en klaar terug ontvangen. De heer Henri Koe, die na het kloven de geheele verdere kunstbewerking op zich nam vangt te zeven uur 's morgens aan en eindigt eerst te 9 uur des avonds zijn dagtaak en ge- bruikt de maaltijden in de werkkamer. Aan de Humber is Donderdag ter hoogte van het Buiten Dowsing lichtschip door den hevigen wind en de hooge golven de Sunder land stoomboot //Pacific" omgeslagen. Vier man verdronken en een werd doodgeslagen. De 19 anderen werden in zee gespoeld. Sommigen ble- ven uren lang drijven, maar alien werden ten slotte gered door een visschersboot. Uit Cardiff wordt gemeld dat de schoener z/Paillis Gray" van de haven van Gloucester op de kust is geworpen. De geheele bemanning is verdronken. De Russische schoener Orient, van Gloucester naar Limerick, is voor de haven van Bally- davad gezonken. Zes koppeii van de beman ning zijn verdronken en vier werden gered. Weldra zal het Carnegie-instituut te Was hington den grootsten verrekijker der wereld bezitten. Het is een spiegeltelescoop van 2.50 M. opening, welks optisch deel uit een glazen spiegel met verzilverd oppervlak bestaat. Pro fessor Ritchie vervaardigde den reuzenkijker. De werktuigen tot het slijpen van het glasblok staan reeds klaar. Het glasblok alleen weegt 90 eentenaars. De teiescoop zal vermoedelijk voor fotografische doeleinden dienen, vooral tot het opnemen van lichtzwakke voorwerpen als kometen, sterrenhoopen en nevelvlekken. Gelukt het werkelijk aan het instrument een volkomen en tegelijk practisch bruikbaren vorra te geven, dan worden voor de hemelfotografie werkelijk de schoonste vooruitzichten geschapen. De spiegelteleskopen, waarmee b. v. in de laatste jaren de prachtige Melkstraat-en nevel- vlek-opname gedaan werden, hebben nauwelijks een derde van de opening van het nieuwe in strument, en zelfs de beroemde Crosleyreflector van de Lick-sterrenwacht meet slechts 91 cM. in middellijn. Dinsdag trachtte te Oxford (Mississippi) het vroegere senaatslid der Yereenigde StateD W. B. Sullivan het gepeupel op te hitsen tot het plegen van een lynchmoord op een neger, die wegens aanranding van een blanke vrouw in de gevangenis aldaar was opgesloten. De rechter Roane trad de voor de gevangenis opeeu- gedrongen menigte tegen en overreedde haar niet op de gerechtigheid vooruit te loopen. Het meerendeel der menschen scheen reeds geneigd te zijn Roane's raad op te volgen, toen plotseling Sullivan de trappen van het gevangenisgebouw opvloog en met luide stem de directe opknooping van den neger verlangde. Het gepeupel, dat doorzijn woordenin hernieuwdewoedeontbrandde, bestormde daarop de gevangenis, sleurde den ongelukkige neger naar buiten en hing hem aan den eersten den besten boom op. Men is den ontrouwen banklooper uit Antwerpen, die er met 145,000 francs van doorging nog niet op het spoor. Hij heeft een brief uit Brussel geschreven en als reden voor zijn diefstal opgegeven dat hij te weinig geld verdiende en daarvoor wraak wilde nemen. Men denkt nu dat de man naar Parijs is ge- vlucht en daarom zijn een rechereheur en een bediende der Bank derwaarts getrokken om hem op te sporen. De Duitsche politie kan toch op een aller- zotste wijze optreden. Dat is weer eens te Aken vertoond. Daar viel een bijna blinde invalide toen hij op een rijdende wagen wilde springen. Hij bekwam een dubbele beenbreuk en zware yerwondingen. 't Gebeurde in een der drukste straten en natuurlijk was er dadelijk een heele oploop. 'n Agent beval den veron- gelukte zich dadelijk te verwijderen. Toen hem werd gevraagd 'n Samariterpost te waarschuwen, gaf meneer de agent het hooge antwoord, dat hij geen knecht van verongelukteu was. Toen zorgden een paar voorbijgangers er voor dat de invalide naar het ziekenhuis werd gebracht. En nu komt het mooiste. In het ziekenhuis ontving de zwaar gewonde een strafmandaat van zes Mark boete of twee dagen hechtenis, omdat hij door om hulp te roepen 'n oploop had veroorzaakt en verder wegens grober unfug. Toen er geprotesteerd werd, was de politie zoo beminnenswaardig te berichten, dat //wegens de bijzondere omstandigheden van het geval het strafmandaat zou worden ingetrokken." Er is alweder eene nieuwe wereldtaal, uitgevonden, waaraan de naam Ido gegeven is. De uitvinder, de heer De Beaufort, was tot dusverre een ijverig voorstander van Dr. Zarnen- hoff's Esperantomaar nu gaat hij daarmee concurreeren. Er dreigt een Babylonische spraak- verwarring te komen, ook in de wereldtalen. Het Duitsche militaire luchtschip dat Vrijdagavond 10 uur van Tegel is vertrokken mec majoor Gross, majoor Sperling, den hoofd- ingenieur Basenach en een monteur aan boord, is Zaterdagvoormiddag na een reis van 13 uren in onberispelijken toestand weder in Tegel geland. Het heeft een 300 K.M. algelegd en hoogten tot 1000 M. bereikt, bij een windsterkte van 7 tot 12 Meter per seconde. Het militaire luchtschip heeft op zijn reis den volgenden weg afgelegdVrijdagavond halfelf opgestegen op het Tegeler schietveld, vloog het over het Tegeler rueer, Spandau. Rathenow en Stendalhet zweefde Zaterdag- morgen 8 uur boven Maagdenburg, en nam den terugweg over Brandenburg, Potsdam, Westend naar Tegel, waar het 11 uur 32 min. des voor- middags landde. Het militaire luchtschip heeft met dezen tocht het door Zeppelin gemaakte 12urige wereldrecord geslagen. Gregori, de pleger van den aanslag op Dreyfus ter gelegenheid van de overbrenging van Zola's stoffelijk overschot, naar het Pan theon, is door de jury van de Seine niet-schuldig verklaard, waarop vrijspraak door de rechtbauk volgde. Deze uitspraak werd naar gelang van de partij, die de aanwezigen toegedaan waren met gesis of gejuich begroet. Donderdag den eersten dag van het proces, was de zaal geheel en al gevuld met belangstellenden en nieuws- gierigen. De door den beklaagde als getuigen gedagvaarde Ministers Clemenceau, Picquart en Doumergue hadden met een beroep op hun wettelijk voorrecbt geweigerd te vei'schijnen, terwijl anderen als generaal Andre, generaal Dalstein, graaf Montebello, Josef Reinach zich wegens hun wegblijven hadden verontschuldigd. Bij het verhoor trachtte Gregori te loocbenen, dat hij bedoeld had Dreyfus te dooden. On- danks alle moeite kon de voorzitter in het be gin slechts dubbelzinnige en nietszeggende ant- woorden uit hem krijgen. Hij zeide eindelijk, dat hij niet op Dreyfus, maar op het Dreyfusisme had gesehoten, hij koesterde geen haat tegen Dreyfus, deze was voor hem slechts een symbool. De beide schoten had hij onmiddellijk na el- kaar gelost, hij had slechts willen betoogen en was eerst op dit denkbeeld gekomen, toen officieel werd bekend gemaakt, dat de troepen deel zouden nemen aan de plechtigheid. Uit het getuigenverhoor bleek. dat Gregori na den aanslag op de vraag van Matthieu Dreyfus en van den officier van juetitie of de revolver met kogels geladen was, driemaal ont kennend had geantwoord, terwijl hetonderzoek aan het licht had gebracht, dat alle patronen logels bevatten. Uit de aanteekeningen in het in beslag genomen dagboek bleek ten duidelijkste, dat hij reeds weken te voren het plan tot den aanslag had gevormd, en dat hij den avond voor den aanslag aan een vriend zijn testament ter hand stelde, gaf ook te denken. De deskundige verklaarde, dat de patronen van zeer slechte qualiteit waren ofschoon zij toch nog voldoende kracht hadden om een mensch te dooden. Van deze verklaring trachtte Gregori gebruik te maken door het te doen voorkomen, alsof hij met opzet slechte patronen rad uitgezochtde geweermaker echter die ze lem geleverd had, verklaarde slechts een soort in voorraad te hebben gehad. Alle getuigen- verklaringen, die te zijnen ongunste waren, verklaarde de beklaagde voor leugens en ver- zinsels. Toen hij een rede begon te houden, tegen de uitspraak van het hoogste gerechtshof, viel de voorzitter hem in de rede met de verklaring, dat hij geen kritiek op deze uitspraak zou dulden. Op dit oogenblik riep de nationa- istische berichtgever Gaucher uit//Het hoogste gerechtshof heeft een valsch vonnisuitgesproken". De voorzitter gaf daarop last den rustver- stoorder bij hem te brengen, diende hem een vaderlijke vermaning toe en gaf de wacht bevel lem uit de zaal te verwijderen. De nationalisten trachtten nog eenige malende orde te verstoren, echter zonder veel succes. Vrijdag werden de getuigenverhooren voort- gezet en wel met den bovenvermelden uitslag. Lijnzaad. /8 a 9 per bectol. Karwijzaad 21,75 a 22,per 5(1 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,20 en 81/,; a 9 cent per kan. Java-koffie, in balen gewone soorten 34Ya cent en dito Santos 23 cent per half kilo. Beetwortel-suiker ll1/®. Ter Neuzen, 14 September. Eieren per 26 stuks 1, Boter a/2 K.G. 0,65. VEEHANDEL IN EELG1E. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,55 tot fr. 1,65 volgens kwaliteit. De kalveren van fr. 1,70 tot fr. 2,15 per kilo levend gewogen. De varkens van 70 tot 100 kilo en daar- boven levend gewogen, golden van fr. 0,95 tot fr. 1,05, volgens kwaliteit. KOEBS YAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,77° a f 47.80. Engelsch per 12,12. ZEETlJDINGrEN. Van 11 tot en met 13 Sept. Rotterdam, 14 September. Binnenl. Gr a n e n. Ter markt was vol doende aanvoer van nieuwe soorten Tarwe, Haver en Rogge. Jarige soorten zijn meeren- deels opgeruimd. Gerst weinig ter markt. oor deel was directe levering meer vraag. Erwten aangeboden. Men noteertPuike Jarige Tarwe per bectol. 8,25 a 8,75 mindere en goede 7,— f 8,Nieuwe Tarwe 7,25 a 7,50 en per 100 kilo 9,— a 10,50 Rogge per hect. 6,— a 6,50 Nieuwe YVintergerst 5,25 a 5,50 Zomergerst 5,— a 5,25 Chevalier 6,— a 6,25 Gerst per 100 kilo f 8,75 a 9,en Chevalier goede 9,50 a f 10,Nieuwe Haver 7,15 a 7,40 en per hectol. lauge f 3,25 a f 3,50dikke 4,25 a /4,75; Paardenboonen 7,25 a 7,50 YVItte Boonen 12,— a 13, Bruine Boonen 8,— a 12,— Kookerwten 8,75 a 9,25 en puike daarbovenVoeder- erwten 6,75 a 7,20; Kanariezaad 6,— f 6,25 per hectol. en per 100 kilo 9, a 9,50. Buitenl. Gran en. Mais vast en groot aanbod van nieuwe Duitsche Rogge. Tarwe per 2400 kilo 195 a 210Rogge per 2100 kilo 182 a 185 Gerst Zwarte Zee f 141 145 Mais 151 a 152 Donau 145 per 2000 kilo Haver 7,— a 7,10 per 100 kilo. M e e 1. Prima inlandsch 14,a/14,50 le soort 13,— a/13.50; Zeeuwsche Tarwe- bloem f 14,25 a 14,75Prima Belgisch 14,— a 14,50 le soort/13,—a/13,50 prima Duitsch 13,25 a f 13,50 le soort 12,75 a 13,—extra puik Hongaarsch 19,— a 20,prima Amerik. patent f 14,a 14,50 le soort Amerik. 13,a f 13,50 2e soort Bakers 12,25 a 12,75 Inl. en Duitsche Roggebloem /ll,50 a/12,50 per 100 kilo. Runderprijzen 60 a 74; Stieren 56 a 66 Kalveren 80 a 95 Schapen 40 a 50 Varkens 42 a 49 cents, alles per kilo. Melkkoei en /145 a, /250 Kalfkoeien 160 a, 270; Stieren /HO a 210 Vaavzen 90 a f 160 Pinken 85 a /90 vette kalveren 46 a 95 fokkalveren /15 a 20 nuchtere 7 a 13 Biggen /6a 14, alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwen /2, a 2,20 dito bonten 1,80 a /2,Briel- sche kralen 2,— a 2,20 Geldersche blauwen en gelen f 1,90 a /2,20 Eigenheimers/1,60 Oostvoornsche zand 3,per mud. Boterprgzen in vaten gemiddeld 54 en stukken van l/2 kilo 70 a 75 cent. Zoetemelksche kaas 23, f 29,per 50 kilo. Leidsche f 40,a /65,per 150 kilo. Zeeuwsche eieren versche 4,10 a 4,25. Belegen en buitenl. 3,25 a /3,50 per 100 stuks. V 1 a s. Aanvoer gering. Van 11 tot en met 13 September werden langs de Oostsluizen alhier 63 binnenvaartuigen op- en 48 afgeschutdoor de VVestsl. 10 op en 7 afgeschut. I'ositie der Stoomschepen. Eenige inwoners van Roosendaal kunnen U zeggen°waar het te vinden is. Indien gij lijdt aau"" de een of andere jeuking der huid, aan prikkelenden huiduitslag of droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verliehting. Een aan- tal inwoners van Roosendaal hebben een genees- middel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken er over. Lees dit De heer H. A. Teule, Willemstraat 138 te Roosendaal, deelt ons mede Sedert vier jaien heb ik gesukkeld met droge uitwendige ttam- beien. Ik heb hiervoor allerlei geneesmiddelen aangewend, doch alvorens ik met Uw genees- middel kennis maakte, was het mij nooit mogen gelukken verlost te worden van mijn ellende. S Steeds had ik een hevige, stekende pijn en onuitstaanbare jeuking, dit maakte mij zeer neer- slachtig en prikkelbaar en ik wist niet wat ik moest gaan beginnen, toen ik toevallig hoorde dat Foster's Zalf zoo'n probaat middel voor aambeien was. Ik liet dadelijk een doosje komen en ik ben U hier zeer dankbaar voor, want reeds bij de eerste toepassing kon ik bemerken dat ik ver- zachting bekwam en na verloop van rcht dagen was ik geheel van mijn ellendige kwaai verlost. Gaarne zal ik dan ook eventueele lyders hierover nader inlichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zie toe dat gij de echte Foster's Zalf bekomt, dezelfde soort die de heer Teule gehad heeft. Ze is te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor een of f 10,—- voor zes doozen. Ter Senzen. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Sept. Willem de Jonge, oud 22 j., jm. en Franjoise de Bokx, oud 22 j jd. j Geboorten. 8 Sept. Adriaan, z. van Maclnel de Doelder en van Francina Harms. 10 Sept. Dirk Rei- nier, z. van Marinus Dirk de Witte en van AnnaJaco- mina Harms. 11 Sept. Tanneke, d. van Levinus de Feijter en van Adriana Tanneke iluijssen. 12 Sept. Matthijs, z. van Willem Posch en van Grietje van Zan- ten. 13 Sept. Marinus, z. van Cornelis Romeijn ea van Vrouwtje de Bruin. Overlijden. 10 Sept. Heudrik van Driel, oud 67 j., echtg. van Anna Engelina de Jong. VLA.G. NAAM. M». Van en naar. Lading. it 13 12 13 11 12 13 11 12 13 Kng. 8.3 idem idem Eng. s s. idem Ned. s.s. Eng. s.s. Ned. s.s. Eng. 8.9. idem Deen. s.s. Fran. sch. idem Deen. s.s, Noor. s.s. Duits. 8.8. Eng. s.s. idem Deen. s.s. Deen. s.s. Ned s.8. Zwecd. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem idem idem idem Deen. s.s. Belg. s.s. Deen. 9.8. Am niet Cedarwood Jenny River Thames Ariadne Voor Ter Seasen Cedarwood River Lagan Serula 1815 Middlesbor. 2272 jLonden i 3927 Liverpool I an Ter Teuien 28E0 Leith 1815 Middlesbor. 5125 Blyth 2242 Louden 2882 Seaham Voor Went Redwood Don J. N. Madvig A. Charles Seduisante Hermia Star Heinrich Emdeu Sea Gull 3475 2658 4992 421 326 2960 2315 2406 2226 2763 New-Castle Goole St. Esthphe Aiquillon HaraldKlitgaard 5091 Soroka Jacobstadt Goole [London Windau Van (lent I Austa Maasstad Kamma Blakwood Magg. Warringt. Redwood Don Wark worth Sea Ilound Otto Ron an Peter Maersk La Flandre J. N. Madvig 3167 4496 4290 3482 2627 3475 2658 1862 3085 2367 3391 Repola idem Blyth New-Castle Dublin New-Castle Goole New-Castle Londen Hull Leith 3126 Blyth 1980 Harburg ruw tjzer stnkg. stukg. ledig idem idem stukg. Iedig kolen stukg. vlas wijn gerst h. vl. huut idem stukg. stukg. hout ledig idem idem idem stnkg. ledig stukg. idem idem idem idem ledig phosph. 4992 Burntisland ledig s.s. HARALD in lading te St. Petersburg voor Brugge. s.s. JENNY in lading te Blyth voor Kroonstsd. s.s. RICHARD in leasing te Kroonstad s.s. ELISABETH in lossing te Kroonstad. s.s. HELENA vertrok 11 dezer van St. Petersburg naar Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 3