Gemengde berichten. hunne krachten te wijden, de school niet alleen te beschouwen als een plaats waar zij hun werk- kring vinden, maar zich daaraan geheel te geven, voor de bevordering van het Koninkrijk Gods. Nadat deze spreker geeindigd had werd eenige pauze gehouden. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer J. C. Jansen, namens het bestuur der Chr. school te Driewegen, om van belangstelling in dezen heuglijken gedenkdag te doen blijken, voorts door den heer A. Scheele, predikant te Veere als oud-leerling, wien de voorzitter dankte voor zijne hartelijke rede binnen den hem toege- stanen beperkten tijd. Nog sprak hierop de heer J. van Alten namens het bestuur van eene der Chr. scholen te Hoek. Als laatste spreker verkreeg hierop het woord de heer H. Koelmans hoofcl der Chr. school alhier. Deze wees er op, dat door alle sprekers woorden zijn gesproken aan het verleden gewijd, woorden die verhaalden van den strijd die men had gestreden, woorden die getuigden van dank voor de zegeningen die men heeft ondervonden. Ook spreker heeft groote redenen van dank- baarheid en reeds dikwijls heeft hij met dank- baarheid het oogenblik herdacht dat hem in dit rijk gezegende Land van Axel bracht, waar zoo vele goede christenen wonen, die bereid zijn voor hun beginsel zich opofferingen te getroosten waar dit noodig is. Terugkomende op de woorden die gewijd waren aan het verleden wil hij wijzen op de toekomst en afvragen wat moeten wij, in verband met den grooten zegen die ondervonden is, in de toekomst doen. Men is er nog lang niet. De school is een opvoedend instituut, maar zij moet ook onderwijzend zijn en als zoodanig aansluiten aan het maatschappelijk leven. Vooral voor ons, grensbewoners, zijn die eischen grootal worden in deze tijden van stoom en electriciteit de eischen over het alge- raeen groot, bv. voor de ambachtslieden. De handelaars en klerken hebben noodig kennis der vreemde talen en misschien zouden ook zij, die onderwijs geven in land- of tuinbouw- cursussen wel wenschen, dat het onderwijs op de school daarvoor meer voorbereidde. Een en ander eischt overweging en voorbe- reiding in schoolvergaderingen, die kunnen leiden tot gemeenschappelijk overleg, zijn noodig. Na een opwekking om de belangen van het christelijk onderwijs hoog te houden, eindigde spreker, namens den voorzitter de aanwezigen verzoekende te zingen Ps. 150:1. De bijeenkomst werd door den heer G. Mulder met dankzegging gesloten. Te ongeveer 5 ure was de bijeenkomst ge eindigd. Te 6 ure treedt in eene voor het publiek toegankelijke vergadering in het Geref. kerkgebouw als feestredenaar op, de heer Prof. Mr. Diepenhorst van Amsterdam. Uit het verslag van den penningraeester van het uitkeeringsfonds bij ziekte *Hulp in Nood" alhier, uitgebracht in de jl. Zaterdag gehouden vergadering, bleek dat gedurende de 3 laatste maanden is ontvangencontribute f 527,50, buitengewone inkomsten f 10,94, totaal 538,44. Uitgegeven is aan ondersteuning van zieken 386,15, bodeloon f 53,24, buitengewone uit- gaven J 61,95, totaal 501,34; batig slot alzoo 37,10. Met het saldo der vorige rekening ad /2677,56, bezit de vereeniging dus 2714,66. - Tusschen 23 en 25 Aug 1.1. werden te Alkmaar, tijdens de kermis aan boord van het aldaar liggende stoomschip /Utrecht" juweelen ontvreemd. Van den diefstal worden verdacht 3 aldaar dien tijd vertoevende Marokaansche kooplieden, die deswege het laatst der vorige week in het Alg. Politieblad werden gesignaleerd en hunne aanhouding verzocht. Zaterdagavond werd alhier een hunner, die met de prov. stoomboot alhier juist was aan- gekomen en op weg was uaar het station om naar Belgie door te reizen, door den inspecteur van politie gearresteerd. Hij is heden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht om verder ter beschikking van de justitie te Alkmaar te worden gesteld. Het schijnt dat de twee andere Marokanen de vorige week ook alhier zijn doorgereisd. Het trekt bepaald de aandacht dat, dank zij de activiteit van den inspecteur van politie, alhier zeer dikwijls gesignaleerden worden aangehouden. Gisteren werd alhier door de visschers- vereeniging //De Baars" een onderlinge wed- strijd gehouden, in het kanaal. Hoewel daaraan geen publiciteit was gegeven, waren op het terrein langs het kanaal ook een aantal be- langstellenden aanwezig. De prijs voor den eerst gevangen visch werd behaald door den heer W. Tissot van Patot, die bij het eindigen van den wedstrijd bleek ook den prijs voor het grootste aantal te hebben behaald. De prijs voor den gevangen grootste visch werd behaald door den heer Th. Acke. Zaterdag j.l. werd door de lkndbouw- vereeniging te Nieuwerkerk, en de Halstersche landbouwvereeniging, de hoeveelheden van pl.m. 34,500 K.G. en 30,500 K.G. superphosphaat 14 aanbesteed. Minste inschrijver was de heer A. Hamelink alhier, respectievelijk tegen de prijzen van 2,417 en /2,411 per 100 K.G., aan wien de levering is opgedragen. Door de R. C. Boerenbond te Hulst werd de levering van 51,000 K.G. superphosphaat eveneens gegund aan A. Hamelink alhier, tegen den prijs van 2,431/2. Te Hontenisse overleed Woensdagochtend, in den ouderdom van bijna 62 jaar de heer Leon F. M. Verwilghen sedert 1892 pastoor der parochie van St. Martin us. Voor dien was de overledene kapelaan te Aardenburg en te Breda. Bij Kon. besluit is aan Dr. H. Haers, geneesheer te Bouchaute (Belgie), tot wederop- zeggens vergunning verleend tot het uitoefenen der geneeskunde in haren geheelen omvang in de tot de gemeente Hoek behoorende polders z/Kleine Stelle" en //Mossel" onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland en de verplichtingen, welke bij wet of wettelijk vpor- schrift aan de geneeskundigen zijn opgelegd, stiptelijk nakome. Door het hoofdbestuur der Schippersver- eeniging //Schuttevaer" is besloten dat de 46e algemeene vergadering den 27 Januari 1909 te Gouda zal gehouden worden. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging //Schuttevaer" is een adres verzonden aan den gemeenteraad van Wolfaartsdijk, met verzoek wel de scherpe voorwerpen, welke zich aan het remmingwerk ter plaatse bevinden, te willen doen verwijderen. Van den betrokken inspecteur werd inzake het verzoek om uitleg van een kogelton bij den inloop van het zoogenaamde Stoombooten- gat bij Stavenisse, de mededeeling ontvangen, dat ter gelegener tijd ter plaatse een persoon- lijk onderzoek zal worden ingesteld. Sas van Gent. Zaterdagavond onlastte zich boven onze gemeente een hagelbui zoo hevig, als zeldeu lxier is waargenomen. Er vielen steenen zoo groot als een duivenei en op sorn- mige plaatsen zoo dik dat zij Zondagavond nog niet waren verdwenen. De goten der daken werden er door verstopt, hetwelk in vele huizen overstroomingen veroorzaakten en hierdoor veel schade aan meubels en kleeding berokkend werd. De eerste kermisdag is hoewel het nog al druk was, zonder erge stoornis afgeloopen. Met het sluitiugsuur werden bij een bewoouster der Ooststraat een paar ruiten verbrijzeld. Door de politie werden de vermoedelijke daders achterna gezet, doch deze vluchtten over de grens. Hoek. Door den Raad der Gereformeerde kerk alhier is het volgende tweetal geformeerd Ds. C. Dekker te Ooltgensplaat en Ds. A. van de Yegt te Westeremden. Stoppeldijk. Vrijdag had hier eene treurige plechtigheid plaats. Onder het spelen van treurraarschen werd het stoffelijk oversehot van den heer E. Kerckhaert naar zijne laatste rust- plaats gebracht, waar de heer G. J. Castenmiller den ontslapene in gevoelvolle woorden herdacht ook als ijverig lid der fanfare //St. Cecilia". De firma Kerckhaert verliest in den overledene eene groote kracht voor hare uitgebreide zaak. Sluis. Zaterdag is de vrouw van F. Dobbe- laere door den bliksem getroffen, toen zij in den tuin groente sneed. De vrouw was geheel bewusteloos, doch is spoedig bijgekomen. Breskens. Het beurtschip van schipper J. van de Sande is gisterenmorgen met een zwaar lek op de haven gesleept, laatst komend van Ter Neuzen. Het schip, komend van Rotterdam is op de Wester-Schelde waarschijnlijk lek ge- stooten. Een 62jarige man stond dezer dagen voor de Utrechtsche rechtbankhij had gestolen om tot December onder dak te komen, daar hij wist, dan werk te zullen vinden. De officier van justitie vroeg 6 maanden de verdediger verzocht een zoodanige straf op te leggen, dat beklaagde midden December zou vrijkomenen aan dit verzoek heeft de rechtbank voldaande man kreeg 4 maanden en aftrek van een maand preventieve heehtenis. De 18jarige 1. R., werkman in de steen- fabriek van den heer K. G. Telenga te Midlum, stond te Leeuwarden terecht, omdat hij eenige platen, geplaatst in den mond van de zoogenaam de strengpers, waarmede de steenen worden gevormd had vernield, ten einde het werk eeni- gen tijd te doen stilstaan en zoodoende eenige vacantie te krijgen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank hem tot 6 maanden gevangenisstraf. Een andere werkman in dezelfde fabriek, de 21jarige J. B., had, met hetzelfde doel, steen- kolen geworpen in de kuip, waarin de grond- stof was voor het maken van steenen en daar- door deze grondstof onbruikbaar gemaakt. Hij kreeg 2 maanden gevangenisstraf overeenkom stig den eisch. Te Rotterdam is een kind van 7 maanden aan meningitis besmettelijke hersenvliesrug- gemergontsteking overleden. Het schijnt, dat het voorbeeld van den Amsterdamschen »inktwerper" navolging vindt. Men meldt ons, dat Zondagavond een dame te Leiden door zulk een //inktwerper" is lastig gevallen, die haar ganschen lichten mantel, door er een roode vloeistof op te werpen, bedorven heeft. Onder Nieuwehorne is het vijfjarig zoontje van den arbeider R. K. in de Compagnonsvaart gevallen en verdronken. Een kind van zeven weken van E. S. te Luinjeberd (Friesl.) stond in een kinderwagen buiten. De wagen werd door den wind aan 't rollen gebracht en reed in de vaart. Kort daarna werd het lijkje van het kind drijvende gevonden. Toen Vrijdag de lOjarige Joh. S. in het portaal der woning van haar ouders in de Slacht- huisstraat te Rotterdam, zat te spelen, kwam een buurmeisje met twee emmers heet water het portaal binnen stappen. Het buurmeisje struikelde, met het gevolg, dat het spelende meisje het heete water over het onderlijf kreeg. Ernstig gebrand is het kind naar het Ziekenhuis gebracht en daar Zaterdag overleden. Door het dichtslaan van een zwaar weide- hek is gistereu van een negenjarig zooutje van J. van Haften te Leerenwaarden het hoofd verbrijzeld. Het ventje was bijna oogenblikkelijk dood. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur werd er een groote luchtballon 5 mijl benoorden het Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg ge- zien, met een mand er aan bevestigd, even boven het water zwevende. De stoomloodsboot stoomde er been en nam de ballon met mand aan boord. In de mand bevonden zich twee menscheu (Eugelschen) die Donderdagavond om 10 uur te Londen waren opgestegen om een tocht over het kanaal te maken, maar op 1500 meter hoogte door een sneeuwstorm werden overvallen en naar de Hollandsche kust gedreveu. De beide inzittenden zijn eenigszins ongesteld, en aan den Hoek van Holland geland. De naam van den ballon is E. Short, Cuards Club, Londen S. W. Op de Hoogstraat te Rotterdam liepen Zaterdagavond ongeveer 10 uur eenige opge- schoteti jongens luidruchtig te zingen. foen het voor den wagen van firma B. gespannen paard in aanraking kwam met een dier jongens, hebben zij den koetsier van den bok gehaald en hem een pak slaag gegeven. De politie heeft een der belhamels naar het politiebureau in de Lange Torenstraat gebracht. Dinsdagavond is op den weg tusschen Wijhe en Heino een automobiel in brand geraakt. In korteu tijd was het geheele, pas aangeschafte, rijtuig een prooi der vlammen. De inzittenden konden zich er gelukkig in tijds uit begeven. De oorzaak van 't ongeval is niet met zekerheid te zeggen. Een mislukte reis. Door de Rotterdamsehe politie zijn aangehouden twee jongelieden, resp. 19 en 16 jaar oud en te Autwerpen woonachtig. Beiden waren in dienst bij den expediteur W. te Autwerpen en hadden zich uit de voeten gemaakt met medeneming van eenige elfecten, gouden horloges enz. tot een waarde van 1200 fr. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld om uitgeleverd te worden. De laatste berichten uit Medemblik luiden, dat Frans Rosier aan het eten is gegaan. Hij heeft er zelf om gevraagd en nut.tigde o. a. een schoteltje snijboontjes. Frans zal nu wel den gewouen kost blqven mee eten. Met de ge- klutste eitjes is het uit. De bedoeling van Frans is klaarblijkelijk, de geneesheeren te overtuigeu, dat hij niet krank- zinnig is. Op die wijze hoopt hij dan naar Leeuwarden te komen. Tegenover de gebroeders Bos heeft hij dan ook na zijn aanhouding gezegd ,/Ik hoor niet thuis in Medemblik. Ik moet naar Leeuwarden. Daarkanikmijn ti]d uitzitten. Men weet, dat de tijd. in Medemblik door- gebracht, den misdadigers niet in korting wordt gebracht op hun straftijd. In Leeuwarden worden de heeren met andere woorden, spoediger aan de maatschappij teruggegeven. Frans heeft zich ook openhartig uitgelateu over zijn schuilplaats. Hij zegt gezeten te hebben in de verwarmingsbuis onder de broeder- zaal. Daar hoorde hij alle gesprekken en vernam hij ook, dat „de Tel." met haar honden was gearriveerd. Frans vond het toen maar raadzaam er van door te gaan. Zijn aanwezigheid voor het hek van het gesticht op Maandagavond woi'dt nu ook verklaard. Duidelijk is dus aan- getoond, dat de vrees voor de honden Frans van zijn verschuilingsstelsel afbracht. Hij voelde, dat hij het vrije veld in moest en liep toen in de val. Men herinnert zich ongetwijfeld schrijft de //Tel." de geruchtmakende ontsnapping van Yeltman, een tweetal maanden geleden, uit het krankzinnigengesticht te Medemblik. Destijds had het alien schijn, alsof Veltman de wijk had genomen naar het buitenland. Thans zijn er echter duidelijke aanwijzingen, dat Velt man zich te Amsterdam bevindt. Verschillende personen hebben gemeend hem te herkennen. De recherche heeft dan ook uitgebreide voor- zorwsmaatregelen genomen om den ontvluchten krankzinnige (P), op het spoor te komen. Doch nu doet zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat slechts een tweetal rechercheurs Veltman kennen. Hun herinnering is echter erg flauwtjes het zal hun te zwaai'der vallen, wijl Veltman zijn snor heeft laten staan. Eigenaardig is het echter besluit de Tel".°dat er geen goed portret van Veltman bestaat. Dit is te verwondelijker, wijl Veltman tijdens zijn gevangenschap erg veranderd is, en men er te Medemblik nooit aan gedacht heeit, den moordenaar te vereeuwigen. Bij een weduwe in de le Van Swinden- straat te Amsterdam kwam Dinsdagochtend een man die den wensch te kennen gaf een kamer te willen huren. De bewoonster had. juist een vertrek te huur en vroeg daarvoor 3 weeks, met betaling van een week vooruit. De haar noo' onbekende man vond dat goed en legde een bankbiljet van 10 op tafel. De kamer- verhuurster haalde zilvergeld uit haar porte- monnaie te voorschijn om geld terug te geven. Op eens gaf de man haar een slag op het hoofd, waardoor zij bewusteloos achterovei viel. De onbekende nam toen de vlucht, alleen zijn eigen bankbiljet medenemende. Wat de man eigenlijk in den zin had, is niet recht duide lijk. De weduwe gaf natuurlijk, nadat zij wat bijgekomen was, aangifte van het gebeurde bij de polite. Te Winschoten stond dezer dagen terecht de directeur der fabriek van den heer F. Hesse te Foxhol, wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Hem werd ten laste gelegd, dat hij niet heeft gezorgd, de noodige veiligheids- maatregelen te nemen, met name het drijfwerk, de riemen en de taudraderen van de roost- trommels meer afzonderlijk afrasteren, zooals hem door de arbeidsinspectie in 1905 was ge- schreven. Volgens de dagvaarding is het door die nalatigheid mogelijk geweest, dat op 24 Maart een arbeider met het hoofd in aanraking is gekomen met een in beweging zijnden drijtnem, tenwevolge waarvan diens dood is ingetreden. Het O. M. eischte 14 dagen heehtenis. De verdediger, Mr. H. de Visser, Groningen, wees er op, dat de arbeidsinspectie voorschnften gaf aan den eigenaar der fabriek, niet aan bekl. Ondervangen van een diijfriem, waarvan de dagvaarding spreekt, is nooit voorgeschreven wel afrastering. Die afrastering hetit plaats gehad volgens de beteekenis van dit woord in het Woordenboek. Volgens diens schrijven maakt de inspecteur van den arbeid zelf ook wel terdege verschil tusschen ondervangen en afrasteren. Bekl. verkeerde in de meening, dat hij geheel aan de voorscbriften had voldaan hij was geheel te goeder trouw. PI. meende dat men heeft gezocht een zondebok eu eindigde met den wensch, dat de rechtbank niet zal mee doen aan het zoeken van een zondebok, doch deze zaak zal doen eindigen met vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De Cullinan 'l en II. Omtrent den Cullinan en den anderen afge- kloofden grooten steen kan het Hdbl. eenige bijzonderheden mededeelen. Men wefet, dat de Cullinan van 3027 karaat gekloofd is in twee groote deelen. De beroemde Culliuan bleef in zijn ruwen staat na deze eerste kunstbewerking een gewicht behouden van ono-eveer 1700 karaat, de tweede afgekloofde steen woog ruim 1000 karaat, terwijl de andere afgekloofde kleine stukken een gezamenlijk gewicht van ruim 300 karaat behielden. In een bijzonder daartoe ingerichte kamer, waarin twee molens van buitengewone afmetingen werden opgesteld, ving de heer Henri Koe, de kunstdiamantslijper der juweliersfiima I. J. Asscher, op 3 Maart j.l. met het slijpen en verder bewerken van den ullinan aan. On geveer een maand later zette hij den anderen (afgekloofden) steen op de schijf van den tweeden m°Deze tweede steen nu is Zaterdag gereed gekomen. Hij is geslepen als g^ote ronde brillant en heeft een gewicht overgehouden van ongeveer 330 karaat. Zoolang de Cullinan nog niet gereed is, is hij de grootste geslepen steen ter wereld. Zijn opvolger, de ,/Impena weegt ^slechts" 240 karaat. De /Excelsior woog 900 karaat in ruwen toestand, maar is voor het slijpen in verschillende stukjes gesphtst. De steen die nu gereed is, is een juweel van millioenen guldens waarde, en van een schoonheid, welke vakmenschen ten eenenmale in verrukking brengt. Van wit-blauwe kleur en van een ongekende reinheid en zuiver water, schittert de Cullinan II in een heerlijken stralen- crlans. Deze brillant onderging, evenals de Cullinan, die in pendaloque-vorm wordt ge slepen, een buitengewone kunstbewerking. Dm de lichtbreking en daardoor de uitstraling-van de juweelen te bevorderen, is er het dubbele aantal facetten op aangebracht van gewone groote brillanten. Boven op de steenen ligt de z.g. tafel, het vlak dat het licht opvangt, en daar omheen tot aan de punt of het einde van den steen groepeeren zich de honderden facetten, die van de juweelen iets zeer moois hebben

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2