AAiBESTEDl^G. No. 5198. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 12 September 1908. 48e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. FEPILLETON. Predikbeurten. □T^TJgmiPIEl ZBILAJD- Ten Raadhuize der gemeente HONTENISSE en bij JAC. B0E1JKENS (koffiehuis) te Lama- waarde ligt ter lezing een bestek met teekening van het mciken van een nieuive bekapping nan de woning van het lioofd der school te LAMS- WAARDE, waarvan de openbare aanbesteding ten Raadhuize vermeld zal geschieden op Woensdag den 16 September 1908, des namiddags 3,30 ure. Aanwijzing Dinsdag den 15 September 1008, des namiddags 3 nur. De Burgemeester, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY. H. 1. de BConingiit. De laatste dagen waren minder gunstige ge- ruchten omtrent den gezondbeidstoestand van H. M. de Koningin in omloop. Naar aanleiding daarvan werd gemeld dat H. M. zooveel mogelijk rust houdt en Haren toestand overigens een natuurlijk gevolg is van de blijde verwachting waarin Zij verkeert. Het Vad. bevatte gisteren een bericht, meldende dat de hoop van H. M. en het Nederlandsche volk ook ditmaal weer vervlogen was. Onze Amsterdamsche correspondent seint ons heden echter een bericht uit Het Loo, waarbij de particuliere secretaris van H. M. de Koningin machtigt het bericht van het //Vaderland" als onicaar en ongegrond te verklaren. TER NEUZEN, 11 September 1908. Door den vader is het aan den Noordnol te Borssele aangespoeld lijk herkend als dat van den de vorige week alhier zoo noodlottig omgekomen 25jarigen Levinus de Mul. Gisterennamiddag is het lijk alhier per Prov. stoomboot aangebracht en naar de ouderlijke woning vervoerd. Hedennamiddag had de ter aardebestelling plaats. Behalve door de familie werd de baar ge- volgd door de Jongelingsvereeniging ,/Bidt en Werkt", waarvan eenige leden als dragers aan hunnen vriend de laatste eer bewezen, de Knapenvereeniging ,/Joas" en afgevaardigden der Chr. Werkliedenvereeniging. Bij de geopende groeve, waar zich ook de aannemers, de heeren Van Hattem en Blanke- voort deden vertegenwoordigen, herdacht de Voorzitter der Jongelingsvereeniging, de heer B. N. van Dijke, den overledene in zijn streven voor het geestelijk en maatschappelijk leven, waaraan ook de eere-voorzitter der genoemde vereeniging, de heer J. J. Kense, nog eenige waardeerende woordeu wijdde. De droeve plechtigheid werd door vele belang- stellenden bijgewoond. Door de gemeentepolitie werden alhier gisteren 2 verdacht uitziende vreemdelingen gearresteerd. Deze bleken te zijn deserteurs Alles werd nog dien avond tot het huwelijk vastgesteldgelijk Stella het voorgesteld bad, zou zij, na haar terugkeer, onder de hoede hunner vriendeu blijven tot den dag der plech tigheid, die in alle stilte zou plaats hebben. ,/En daarna" besloot zij, wgaan wij den winter in een zonniger klimaat doorbrengen. Bolislav moet herleven in het Zuiden, op°een plek, waar geen koude heerscht. Ik wil dat hij tot het leven zal wederkeeren." En ziende, dat hij ongeloovig het hoofd schudde, ging zij voort ,/Liefde vermag zooveel, zij maakt den mensch schrander. Laat uwe verpleging aan mij over en als gii genezen zijt breng ik u tot onze vrienden weer om hen te laten oordeelen over mijn werk". En haar stem klonk zoo opgeruimd, haar oogen glimlachten zoo hoopvol, dat er alleen in haar eigen arm hart nog twijfel overbleef, of zij den kamp zou winDen. Stella had zich naar Warschau terug begeven en daar alles geregeld wat haar zaken betrol zij had Maria Damiroff de belofte afgedwongen elken zomer met haar gezin eenige weken of maanden, al naar zij zelve verkoos, op Kolnowo door te brengen en te waken, dat er geen ver- anderingen in het oude huis werden aangebracht. Daarvoor bestond echter niet veel vrees een ieder in Bolislav's. familie beschouwde haar van het Fransche koloniale leger. Een hunner werd bevonden in het bezit te zijn van een met zes kogels geladen revolver. Het wapen is in beslag genomen en de mannen als vreem- deling zonder middel van bestaan over de grenzen gebracht. De heer J. de Konink, agent van den provincial en stoombootdienst op de Wester- Schelde te Vlissingen, hoopt den 1 October a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor35jaren als zoodanig werd benoemd. In de week van 2 tot en met 8 September 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Oosterland en 4 van roodvouk te weten 1 geval te Aardenburg, 1 te Krabbendijke, 1 te Kruiningen en 1 te Vlissingen. Uit IJzendijke schrijft men dat de jonge Van R., de landbouwersknecht, wiens linkeroog, zooals gemeld, door een schot bagel werd getroffen, Dinsdag naar het gastbuis te Leiden is gevoerd. De dader is gevankelijk naar Middelburg overgebracht. In een onverantwoordelijk onvoorzichtig omgaan met vuurwapens schijnt de oorzaak van het feit te liggen. Axel. Ds. E. H. Broekstra, predikant bij de Ger. kerk A alhier, zal op Zondag 20 Sept. e. k. des namiddags zijne afscheidsrede houden. Axel, 11 Sept. Naar men verneemt, kwam men gisteren tot de minder aangename ont- dekking, dat in den polder Beoostenblij-benoor- den onder deze gemeente, tbaus in de weide van den landbouwer J. de P. Jz., weder eenige boo men van den bast waren ontdaan. Ifoewacllt, 11 Sept. Heden overleed alhier de heer H. D. IJsebaert, gedurende vele jaren gemeente-secretaris, dijkgraaf en ontvanger- griffier van twee polders. Boschkapelle. Deze week is hier weer een zwaar mestvarken aan de vlekziekte gestorven gelukkig was de krulstaart verzekerd en kon aan de eigenares ruim f 50 vergoeding worden uitgekeerd. Het nut der onderlinge varkensverzekering is in de laatste vier weken hier afdoende gebleken. Een dertigtal dieren zijn in dien tijd in onze gemeente gestorven een achttal waren slechts verzekerd bij ,/Helpt Elkander," welke vereeni ging circa f 325 als vergoeding uitkeerde. Door den gemeenteraad is bet salaris van onzen ijverigen veldwachter, den heer A. Wijnacker, verhoogd met 100, en diens ver goeding voor kleeding met 10 'sjaar. ITc H T S Z A K E Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 September de volgende vonnissen uitgesprokeu H. J. G., oud 19 j., koopman te Brugge, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal te Cadzand veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hecht. J. B. C., oud 19 j., veldarbeider te Oostburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot 6 weken gevang. Ph. S., oud 58 j., buisvrouw van C. M. S., poelierster te Koewacht, is wegens beleediging van ambtenaren veroordeeld tot een boete van 10 subs. 10 dagen hecht. I. T., oud 61 j., werkman te Oostburg, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens bedelarij veroordeeld tot 3 dagen hecht. thans als het volmaakste wezen, dat op aarde kon leven en zelfs de verstokte speler had. toen hij haar gedrag tegenover haar schoon- broeder vernam, haar uit eigen bewegiug en diep getroffen beloofd, voortaan een beter leven te zullen leiden en geen hooger wensch te kennen, dan haar nog eenmaal te vergelden wat zij voor de zijnen had gedaan. Zoodra alles gereed was en zij weer over eenigen vrijen tijd kon beschikken, begaf zij zich naar een ouden dokter, in wiens weteu- schap en ondervinding haar vader steeds groot vertrouwen had gesteld. Toen hij haar zag binnentredeu, ging hij haar glimlachend te- gemoet. Ondanks zijn ruwe vormen en zonder- ling karakter, was hij oprecht aan haar gehecht en altijd blij haar te ontmoeten. //Hoe nu," vroeg hij, //gij komt mij raad- plegen en ziet er zoo gezond uit als een roos Zoudt gij voor het eerst in uw leven voor ziek gaan spelen, zooals honderd anderen mijner vrouwelijke patienten, die niet tevreden zijn of ik moet haar wat suikerwater voorschrijven z/Neen, neen, stel u gerust, dokter," ant- woordde zij lachend, //ik heb geen tijd mij met dergelijke dwaasheden op te houden." Ik' kom u, helaas over een ernstige zieke spreken en tevens afscheid van u nemen." z/Afscheid?" bromde de geneesheer. //Dan wed ik tien tegen een, dat gij den winter in het Zuiden gaat doorbrengen, dat gij u ook al verbeeldt niet tegen onzen frisschen, leven- gevenden Noordenwind te kunnen. Odie vrouwen, die vrouwen, zij denken om niets auders dan aan haar gezondheid." Thans is bij bevelschrift van het gerechts- bof te 'd Gravenhage rechtsingang met bevel tot instructie verleend tegen P. J. R., handelaar en agent in suikerbieten, vroeger wonende te IJzendijke, thans te Vlissingen, ter zake van bedrog en verduistering van 10,000 francs, be- hoorende aan een suikerfabriek te Amougies. R. was eenige dagen geleden door de arrondissements-rechtbank te Middelburg buiten vervolging gesteld, terwijl de officier van justitie daartegen in hooger beroep is gekomen. Zondag 13 September 1908. Aan de Tel. wordt bericht Huibert Visser, een verpleegde, moordenaar van een verpleger te Veenhuizen, en veroordeeld tot 6 jaar, die Frans Rosier hielp bij zijn vlucht, is vanmorgen zwaar geboeid naar Leeuwarden gefcracht. Het U. D. verneemt, dat van de negen aangehoudenen in verband met het gebeurde in het park Nieuweroord te Utrecht, een buiten vervolging is gesteld en mitsdien uit de preven tieve hechtenis is ontslagen. De 8 anderen zijn thans naar de openbare terechtzitting verwezen bun zaak zal op Maandag 28 dezer voor de rechtbank dienen. De lamilie W. te Apeldoorn heeft de vo rige week een ongewenschten gast in huis ge- had. Bij de werklieden, die bezig waren het balkon der villa te herstellen, vervoegde zich 's morgens een haveloos gekleed man, die om brood vroeg. Hij werd naar de keuken verwezen en ging toen den tuin in. Niemand in de keuken ziende schijnt de onbekende binnengeslopen te zijn, met het voornemen in een der vertrekken, waar een zilverkast stond, zijn slag te slaan. Eerst heeft hij zich daar eenig zilverwerk toegeeigend van een buffet, maar is toen ge- stoord door de komst van een derhuisgenooten. Ongemerkt wist hij zich onder een canape te verbergen en heeft toen blijkbaar den geheelen dag geen kans gezien zijn schuilplaats te ver- laten, daar de familie er geruimen tijd gezellig bijeen bleef en voortdurend menschen in 't ver- trek kwamen. z/Ja, ik ga naar het Zuiden," zeide het meisje vol opgeruimdheid, //maar niet voor mij zelve, ik ben zoo sterk mogelijk." z/Lieve hemelDe wereld loopt ten einde 1 Een vrouwelijk wezen op aarde, dat verstand bezit. Het is te schoon om te kunnen gelooven. En welke oude kuchende juffer vergezelt gij, als ik vragen mag?" z/Het is geen oude vrijster, stel u gerust maar mijn echtgenoot." z/Uw... echtgenoot?" riep de grijsaard uit, zijn ooren niet durvende gelooven //Stella, de onoverwinnelijke stemt er ten laatste in toe een aardsch wezen lief te hebben En welke betooverende prins heeft dat wonder bewerkt Het gelaat der jonge vrouw werd zeer ernstig, toen zij fluisterde z/U alleen mag ik het nog toevertrouwen, want het moet zoolang mogelijk een geheim blijven voor zijn veiligheid. Het is Bolislav Kistowsky." //Bolislav Kistowsky schreeuwde de grijs aard, op tafel slaatide met de gebalde vuist. z/Zijt gij zinneloos?" Aangstig blikte Stella Wolksky om zich heen. z/Stilfluisterde zij. //Men mag ons niet hooren. Hij is er in geslaagd naar Europa te vluchten." z/Als gij zulk een gekheid wilt begaan, wenschte ik dat hij nog in de mijnen zat. Een prachtige partij voor waar al zijn goederen zijn verbeurd verklaard en zijn familie is in dien tusschentijd te arm geworden om hem te onderhouden." z/Ik ben immers rijk." Overblijfselen van gekauwde tabak wezen ei later op, dat de man zich in zijn eng verblijf nog al heeft kunnen schikken. Laat in den avond werd de ongewenschte gast, die reeds wegens een inbraak gesignaleerd stond, door de politie in Apeldoorn's straten gearresteerd en zoo kwam men ook spoedig zijn avontuur van dien dag te weten. Toen het van 't buffet gestolen zilver aan de familie W. getoond werd, was deze een en al verbazing, te meer nog toen zij vernam, onder welke om- standigheden de diefstal plaats had. Ruim anderhalf jaar geleden miste op onverklaarbare wijze een dame, wonende in de Sarphatistraat te Amsterdam, uit haar slaapkamer een gouden broche, bezet met diamanten van groote waarde. Eergistermorgen werd aan haar adres een pakje bezorgd. In het zich daarin bevindende doosje vond zij het vermiste kostbare kleinood met de vermelding//uit gewetenswroeging Het briefje was, zooals te begrijpen is, niet onderteekend. Een lezer der N. R. Ct. schrijft dat er Woensdag te Antwerpen een postwissel aankwam van 15 frank en eenige centiemen, afgezonden door een Nederlandsche spoorwegmaatschappij, waarop het bedrag in het Fransch omschreven was als //dix cinq francs etcentimes", terwjjl de afzender, d. w. z. de spoorwegmaatschappij, beschreven werd als //le cassa du chemin de fer Hollandais." Een Nederlandsche spoorweg die naar een door en door Vlaamsche stad een postwissel in het Fransch zendt, en dan in dergelijk Fransch Is het niet droevig belachelgk Het schijnt, dat niet alle inbrekers vr-r de //h la sardine" bewerkte brandkasten achtei slot en grendel zitten, of liever, het blijkt, dat dit niet het geval is. In den nacht van Dinsdag heeft men z n krachten weer eens beproefd in den metaalhandel van den heer S. A. Vies, Schiedamschedijk 12.) te Rotterdam. Toen het personeel Woensdagmorgen om I nur het gebouw binnentrad, viel het allereerst op, dat het kantoor in duisternis was gehuld. De gordijnen waren heel deftig gesloten also! het 'n doodenhuis ware. Bovendien stond een der ramen wijd open en toen men in den hoek naar de brandkast ging kijken, zag men, da,t deze een leelijke bewerkiug had ondergaan. Zij was van haar plaats afgehaald de marmeren plaat, die er boven op zat, was er afgerukt en verder was ze behandeld //a la sardine met die uitzondering dat, waar de heeren inbrekers doorgaans de brandkast aan de achterzijde //be- werken", het ditmaal aan de voorzijde was ge- beurd. De ongenoode gasten zijn wel met n ongekende brutaliteit opgetreden, waar blijkt, dat zij als hun ,/gereedschap" voorwerpen van den heer Vies zelf gebruikten, als 'n fietslantaarn, een koevoet enz. Echter, en dit was zeker niet ten pleziere van de nachtelijke bezoekers de brandkast hield niets in, want de heei T les placht 's avonds zijn geld in de kluis te bewaren. De ,/vaklui", want dat moeten het wel geweest zijn, hebben daarover danig het land gehad en o'm er uiting aan te geven, hebben zij n ver- woesting aangericht in het kantoor, die niet mis is. De "telefoondraden hebben zij zonder pardon doorgesneden. De hoeden van de kan- toorheeren, die in een kast hingen in het achter- bantoor, hebben zij vernield, netjes de bollen er afgesneden. Toen zijn ze gegaan naar het al hij terug, hij is en blijft nimmer naar Polen weer- zijn zwervend leven ,/Maar ook een balling en keeren." „lk zal gelukkig wezen d66lGfl." wWaar haalt de kerel de stoutmoedigheid vandaan hernam de grijsaard verwoed. //Zich eerst als een grooten uil te hebben laten van- gen in een vergadering, die Polen niet het minste aanbracht, daarna arm als de mieien terug te keeren en waarachtig de rijkste, sehoonste vrouw van heel Warschau ten huwelijk te viagen Ik heb mijn leven lang niet van zulk een brutaliteit gehoord ffMaak u zoo boos niet over hem, sprak Stella. //Hij dacht er zelfs niet aan dat te doen." z/Dan is't een raadsel van't begin tot t eind.^ z/Ik zelve heb mijn hand iu de zijne gelegd. „Gij hebt hem 'ten huwelijk gevraagd Gij, Stella' Wolksky, de meest trotsche, en dat, nadat gij een twintigtal van onze eerste, knapste. meest vermogende jongelieden hebt afgewezen Geloove het wie wil, ik zal het nooit aannemen. ,/En toch is het zoo," antwoordde zij vol zachtheid//een enkel woord zal u alles op- helderen, ook waarom ik iedere andere partij weigerde. Toen hij gevangen genomen en naar Siberie gezonden werd, waren wij in stilte ver- loofd. Ik bleef hem trouw, en toen hij weder- beerde onder omstandigheden, die hem veiboden, mij aan mijne belofte voorheen te hennneren, ben ik tot hem gegaan dat is alles (Wordt vervogd.) Hervorinde Herb. Ter Nenzen. 9 u. en 2 u., La. A. Timmerman. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. 2 u., Ds. De Boer. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 a. en 2 n., Ds. G. van Dis. 9 n., geen dienst en 2 u., Ds. H. Akersloot van Honten Boos van Sas van Gent. Sas van Gent, 9£ u., D«. H. Akersloot van Houten Roos. Uulst. 10 u., Ds. De Boer. fiereformeerdc Herlten. Ter Nenzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 n. en 2 u., Da. E. H. Broekstra. II. 9 u. en 2 n., Ds. A. Merkelijn v. Schoondijlie. Zaamslag A. 9 u. en 2 n., Ds. R. Hamming. U. 9 u. en 2 u., dhr. J. Wezenaar, student aan de Vrije Universiteit. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. K. Veen v. Oostburg. Gerefornieerde gemeente (VIooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eu 5£ u., Ds. A. Janse. Und-Gereformeerde gemeente (VIooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lukaal „Eben-Ha6»er" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5