Gemengde beriehten. Internationaal Wieirijdsrsfeest btelling I\ De bondsbladen der landbouwers dienen zooveel mogelijk als vakbladen te worden ingencht. Stelling De oprichting der vakbiblio- theken in de afdeelingen der Boerenbonden en Landbouwvereenigingen is zeer gewenscht. Om half waren de afdeelings-vergaderingen afge- loopen en begon de pauze, gedurende men den mwendigen mensch kon versterken, iets, wat vooral voor de bezoekers uit Noord Brabant en estelyn Zeeuwsch-\ laanderen, die reeds vroeg van huis waren gegaan, allernoodzakelijkst was. der de pauze voerde bet muziekgezelschap „De Harmonie" op de Groote Markt een 5tal lr'u216 k s t u k k e n u'b waarna bet fanfarekorps h Vlijt en olharding" een viertal muziekstukken ten beste gaf. den slotte werd door een honderd- tal jongens onder directie van den beer Aug. Eeckbout de bekende kleppermarscb uitgevoerd, die een enorm succes bad. Om hall vier bad in de kerk de Algemeene Vergadering plaats. Deze werd geopend door het zingen van bet //J ubellied woorden van den WelEerw. heer A. de Kort, rector te Hulst en muziek van den beer G. L. Scbellekens. Daarna betrad de beer Jos. van Waesberghe, voorzitter van het Dagelijksch Bestuur het spreek- gestoelte om al de aanwezigen bet welkom toe te loepen. Spreker herinnerde er aan, dat Hulst in den tijd van een jaar twee groote teesten mocbt vieren. Verleden jaar in Sep tember had bet de eer H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik te mogen ontvangen en thans zijn de Katbolieke vereenigingen uit het^ Bisdom Breda binnen zijne veste vergaderd. Spreker gaat met een enkel woord de ge- schiedenis der sociale actie van bet Bisdom Bieda na en wijst er vooral op,1 dat men niet tevreden moet zijn dat de voorgestelde stellingen dezen morgeu in de afdeelingen aangenomen zjjn maar dat men er ook zooveel mogelijk uitvoering aan moet geven. Na een dankbetuiging aan alien, die medege- vveikt hebbeu om de taak van het Dagelijkscb Bestuur gemakkelijk te maken, opent de Voor zitter de algemeene vergadering. De secretaris, de heer J. van Zeijl, geeft lezing van eenige verzonden en aangekomen teiegramen o. a. van Z. H. de Paus van Rome van H. M. de Koningin, van het bestuur der Sociaie Week te Rotterdam en van de commissie van advies in het Bisdom van 's Bosch. Daarna doet hij mededeeling omtrent de in de afdeelingen aangenomen stellingen. Nu komt aan woord de heer Alb. v. d. Kalien, redacteur van het Dagblad van Noord- Brabant ter uitspreking zijner rede. Spreker begint met uit te roepen,/Nu moet Zeeuwsch-Vlaanderen er aan!" en hij bedoelt daarmede dat Zeeuwsch-Vlaanderen nu gewonnen moet worden voor alle soort van sociale actie. Noord-Brabant heeft zijn beurt gebad. nu moet Zeeuwsch-Vlaanderen er aan In een pracbtige en uitgebreide rede, meer- rnalen door applaus afgebroken, zet spreker uiteen wat men door sociale actie moet ver- staan, de kracht van vereeniging en hoe moet gewerkt worden om de misstanden, die in onze maatscbappij bestaan, weg te werken. Ontelbare menscbeu leiden nog een onwaardig bestaan en dat moet verholpen worden. Daartoe moeten alien medewerken. Onder luid en langdurig applaus betrad thans Z. D. H. de Bisschop van Breda, die ondanks zijne hooge leeftijd deze vergadering van het begin tot bet einde had willen bijwonen, den predikstoel. Hij drukt zijne vreugde uit zoovele katho- lieken uit de verschillende deelen van zijn Bisdom bijeen te zien, die willen medewerken tot verbetering van misstanden. Hij wijst er dat er vooral moet gewerkt worden in eensge- zindbeid, Hulst heeft plechtig en heerlijk de katholieken ontvangen. Hij dankt daarvoor alien, die aaartoe hebben medegewerkt, vooral den voorzitter en den secretaris van het Dage lijksch Bestuur. lenslotte geeft hij zijn Bis- sehoppelijken Zegen. Onder herhaald applaus en geroep /,Leve Monseigneur" wordt de alge meene vergadering gesloten. te HOEK. Gisteren bleek weer overtuigend, wat we reeds vroeger schreven, dat Hoek voor de wiel- rijders steeds een groote aantrekkelijkheid blijkt te zijn. Als reden daarvoor kan zooals steeds worden gfewezen op de aldaar gevestigde rijwiel- fabnek der Gebr. Kaan, die in ruimen kring bekend staat, en die als het ware ook op de dooi de club //Nooit Genoeg" georganiseerde wmlrijdersfeesten haren stempel drukt. Men had het thans goed getrolfen met het weer en in den namiddag, toen de verschillende muziekgezelschappen waren gearriveerd en hun optocht door het dorp deden, waren ertalrijke vreemdehngen uit de omgeving en uit Belo-ig aanwezig. Bij het eindigen der inschrijving van deel- neraers bleek dat niet minder dun 1296 kaarten van deelneming waren uitgegeven. Reeds aangenaam gestemd door het mooie weer liet ook de muziek niet na er een opge- wekten geest in te brengen. Er waren, be- nevens het Hoeksche gezelschap //Elk naar zijn krachten", ook aanwezig „Concordia" van Axel, Eikels worden boonien" van Westdorpe,//Har monie' van Biervliet en de velo-fanfare //Vlug en Blij" van Assenede. Te 2 ure vingen op verschillende plaatsen aan wedstrijden in //vogelpik", //poppengooien", //l'ingrijden met hindernissen" en den wedstrijd alleen voor dames //lepel- en ei-rijden". Deze wedstrijden werden resp. opgeluisterd door de muziekgezelschappen van Westdorpe, Assenede, Biervliet en Axel. Er werd door verschillende rijders en rijdsters met ambitie gekampt om een prijs te behalen. Op den Molendijk had het vogelpik plaats. De prijzen daarvan werden behaald als volgt le pr., I. Leijnse te Hoek, 2e pr.. Vermiuckelen te Moerbeke, 3e pr., D. Meeuwsen te Hoek, 4e pr., W. Moerdijk te Biervliet. Van het Poppengooien, dat eveneens op den Molendijk plaats had was de uitslag aldus le pr., Fl. Acke te (Ned.) Clinge, 2e pr., Chr. v. d. Velde te Zaamslag, 3e pr., G. de Pooter te Hoek, 4e pr., J. Bruinings te Sas van Gent. In de Noordstraat had plaats het Ringrijden met hindernissen. Tijdens den wedstrijd bleek dat de rijders in dezen wedstrijd veel met de ffhindernis" hadden te kampen. De prijzen werden behaald door le pr., Ph. Patijn te Oost-Eecloo, 2e pr., P. Heijmau te Westdorpe, 3e pr., J. Kindt te Boschkapelle, 4e pr.. A. Goossen te Klooster- zande. Op het schoolplein had ondertusschen plaats de wedstrijd voor dames in lepel- en eirijden. Daarnaar was veel belangstelling. De dames die in dezen wedstrijd om de vele prijzen kampteu hadden het vooraeei dat zij een ruim veld, niet gehinderd door den aandrang van bet publiek, hadden. Ze konden heel kalmpjes rijden, met hun eierschaal op een lepel. Velen wisten dan ook den toer te volbrengen, om het ei op den lepel aan de eindstreep te brengen. Het bestuur zag daarom ook niet op een prijsje, zeker in het denkbeeld //men moet er deambitieinhouden". De fraaie prijzen werden behaald door le pr., B. Goor te Hoek, 2e pr., E. Klein te Sas van Gent, 3e pr., C. de Fouw te Hoek, 4e pr., S. Wolfert te Hoek, 5e pr., S. Haak te Hoek, 6e pr., A. Taas te Sluiskil, 7e pr., W. Ritmeesler te Hoek, 8e pr., J. Goosse te Hoek, 9e pr., B. Leunis te Hoek, lOe pr., M. le Grand te Ter Neuzen, lie pr., C. Fermondt te Sluiskil, 12e pr., C. Kiel te Hoek, 13e pr., J. de Meester te^ Hoek, 14e pr., P. Lauret te Ter Neuzen, 15e pr., mej But te Hoek, 16e pr., M. Geers te Hoek, 17e pr., B. Knijff te Zaamslag, 18e pr., N. de Feijter te Hoek. 19e pr., L. Bare man te Hoek, 20e pr., P. Verbrugge te Hoek, 21 pr., M. de Klerk te Sluiskil, 22e pr., J. Lam mens te Sas van Gent, 23e pr., J. v. d. Hooft te Ter Neuzen, 24e pr., M. Gijsel te Ter Neuzen. Van clubs namen als zooaanig aan het feest deel de wielrijdersclub van Boschkapelle, die van Biervliet, IJzendijke, Assenede, Oost-Eecloo, en Heijst. De premie voor de grootste club ad 15 werd toegekend aan die van Biervliet, welke met niet minder dan 41 leden aan het feest deelnam. De premie voor de verstkomende club werd toegekend aan die van Heyst, welke met 10 leden was opgekomen. Na afloop der wedstrijden werden op de markt door de vorengenoemde muziekgezelschappen om beurt uitvoeringen gegeven, waarbij alien hun beste beentje voorzetten. De uitvoering viel zeer in den smaak der talrijke hoorders. In het cafe van den heer Bakker werden de prijzen der wedstrijden uitgereikt, waar tevens de verloting der rijwielen plaats had. Deze vielen ten deel aan (heerenfiets) aan F. Obrie te Biervliet, met no. 1117, (damesfiets) aan A. Kramer te Sluiskil met no. 817, (heerenfiets) aan Jac. Hermon te Hoek met no. 782. De premie's voor de clubs waren elk f 15, de prjjzen der wedstrijden bedroegen f 8, f 6, f 4 en 2. Na afloop van het concert en de wedstrijden werden in het hotel //'s Lands Welvaren" aan de voorzitters en directeuren der aanwezige muziekgezelschappen de premien uitgereikt, die voor ieder gezelschap f 20 bedroegen. Ondertusschen vermaakte men zich in de ver schillende cafe's met dansen, waarvan, ondanks de warmte, een druk gebruik werd gemaakt. Daardoor duurde het feest na afloop van het ofHcieele programma, nog geruimen tijd voort. De wielerclub //Nooit Genoeg", mag met weigevallen op dezen dag terug zien. Te Oosterbeek werd Maandagmorgen brand ontdekt in de villa van de dames Peters, die afwezig zijn. Bij onderzoek werd bevonden, dat ingebroken was en vervolgens getracht op drie plaatsen brand te stichten. Door een ruit te verwijderen zijn de dieven binnengekomen. Verschillende kasten en buffetten waren geopend en doorzocht. Op den vloer lagen zilveren lepels enz., verspreid. Zondagmiddag is te Nijmegen aan het station aangehouden deDuitscherEggers, kantoor- bediende te Kleef, verdacht van doodslag, gepleegd op een zevenjarigen jongen uit Kellen, dien hij, omdat hij met steenen gegooid werd, den hals heeft afgesneden. Vanmorgen is de verdachte overgebracht naar Arnhem. Maandagmiddag is een zekere K. uit de gevangenis te Dordrecht ontvlucht. Politie en rijksveldwacht maakten onmiddellijk jac-ht op den vrijheidlievenden troukvogel. Toen men hem meende te hebben, sprong hij over een hek en ontkwam. De jacht wordt voortgezet. Het feit, dat K. als Dordtenaar de kaart der stad volkomen kent, maakt zijn gevangenneming niet gemakkelijker. Het gerucht ging natuurlijk onmiddellijk als een loopend vuurtje door de stad, dat de jacht Rosier gold. Door een trein, komende uit de richting Apeldooru werd Maandagmorgen de 73jarige veldarbeider J. v. E. gegrepen, die de spoorlijn wilde oversteken om zich naar een stuk bouw- grond te begeven. De oude man was terstond dood. Het linkerbeen was hem ter hoogte van de knie afgereden. De machinist heeft onmid dellijk gestopt. Te Mildwolda (Oldambt) is Maandagmid dag de varkeuskoopman G. K. onder een koren- wagen gedood. Zaterdagavond is te Amsterdam een in- breker in de Blasiusstraat door een politieagent die door buren gewaarschuwd was, op heeterdaad betrapt. Hij viel bij zijn poging om te ont- vluchten, toen de agent hem bij een been vasthield, van de trap en op een beneden staand - rijwiel en werd door hulpvaardige burgers zoo krachtig aangepakt, dat hij nagenoeg bewusteloos werd weggedragen. Een van zijn twee kame- raden, die op uitkijk stonden, is na een wed- loop in de Hemonystraat gevat. Maandagmiddag kwam te Vlaardingen aan het loggerschip Urania, VL 187, stuurman M. Mos, met verlies van een lOjarigen knaap, die in de vacantie een reisje meemakeud, overboord is gevallen en verdronken. De 21jarige kantoorbediende Th. T., te Enschede, is Dinsdagmorgen in de badinrichtin bij het zwemmen verdronken. Te Holysloot (N.-TI.) is Dinsdagmorgen de vrouw van K., by het spoelen van wasch- goed, te water gevallen en verdronken. Te Stadskanaal is Maandag het kind van een schipper over boord gevallen en verdronken. Bij het station Hatfweg is Maandagavond laat bij het overloopen van sluisdeuren te water gevallen en verdronken de 42jarige koopman N. SjerpsuitdenHourakpolder. Dinsdagmorgen werd zijn lijk opgehaald. De heer Elkhufzen, die te 's Gravenhage op een avond van de vorige week ter hoogte van de //Promenade", aan den Scheveningschen weg, door een electrische tram werd overreden, is Douderdagnacht, tengevolge van de bekouien verwondingen, in het gemeenteziekenhuis aldaar overleden. Nadat de vorige week te Gouda wederom valsehe kwartjes in beslag werden genomen, is thans een valsehe rijksdaalder bij de politie aldaar gedeponeerd. Dit geldstuk draagt den beeltenaar TV illem III en het jaartal 1870, is veel lichter dan een echt, terwijl rand en rand- sehrift niet scherp zijn. Tijdens de regimentsoefeningen, Maandag door het regiment grenadiers en jagers in de duiuen nabij de vlakte van Waalsdorp gehouden, zakte het paard van den commandant van het 4de bataljon, majoor J. Burger, bij het bestijgen van een duin, met de achterbeenen diep in het zand, tengevolge waarvan het rijdier achterover- sloeg en met zijn ruiter de helling afrolde. Majoor Burger kwam driemalen onder zijn paard en was een oogenblik geheel verdoofd door den val, doch de ijlings toegesnelde offlcier van ge- zondheid kon vaststellen, dat de bataljonscom- mandaut er geen ernstige gevolgen van zou ondervinden, zoodat dan ook van de inmiddels aangekomen brancard geen gebruik behoefde te worden gemaakt. Veeleischend. De N. Groninger Ct- vertelt het Hij, de studiosus, was zwaar aan de fuif geweest. Een beetje al te zwaar. Hij was in dien toestand van jeugdigen overmoed gekomen, waarin alles om hem heen hem //irriteerde" zooals hij luidruchtig befcoogde. Een lantaarn- paal op zijn kronkelenden weg irriteerde hem, een loopjongetje met een onschuldig blozend gelaat maakte zijn bloed aan het koken en zelfs een vroolijk dienstmeisje met coquet helderwit mutsje en lachende lonkoogjes vermocht niet hem te verzoenen met de wereld. Doch bij den aanblik van een dienaar der Heilige Hermandad bereikte zijn zwartgallige stemming haar hoogte- punt. De schittering van dien helm, het streng- strakke, het autoritaire op het gezicht van dien vertegenwoordiger van het gezag //irriteerde" hem nog het meest. En hij begon in minder vleiende krachttermen uitiug te geven aan het- geen in hem omging. Met dit gevolg, dat het voor de openbare orde wenschelijk werd geacht het heviglijk geirriteerde jonge mensch te brengen naar de-plaats, waar eenzaamheid en rust hun kalmeerenden invloed doen gelden. Daar sliep hij dan ook weldra den rechtvaardigen slaap van den moegefuifde. En toen hij des morgens ontwaakte had hij reeds een vroolijker kijk op de dingen en irriteerde de politieagent die hem de vrijheid hergaf hem niet meer zoo boven- matig. Over zijn nachtverbliif was hij wel te vreden geweest. Maar toch bleef er nog een bittere grief, waaraan hij tegenover den wacht- hebbenden majoor lucht gaf. Dat men er niet voor gezorgd had, zijn schoenen nefjes te poetsen. Het nadere onderzoek, hetwelk door de justitie naar het gebeurde met den agent van politie le klasse Smit in het park Nieuweroord te Utrecht onlangs werd ingesteld, is thans afgeloopen. Naar het U. D. verneemt, is daarbij gebleken, dat de eerste lezing, welke van het voorval onmiddellijk na het gebeurde werd gegeven, niet geheel en al juist de ware toedracht heeft weergegeven. In de eerste consternatie is aan sommige handelingen meer waarde gehecht dan daaraan wel mocht worden toegekend de in deze zaak betrokken politieagent heeft het gebeurde als volgt verteld, en zijn opgaven komen overeen met hetgeeu van andere zijde is verzekerd. Het negental. dat zich thans te dezer zake in voorloopige hechtenis bevindt, was in den avond van 3 Augustus uitgeweest, bij welke gelegenheid door enkejen hunner nog al sterke drank was gebruikt. Een der jonge mannen, die van de partij was, viel, als gevolg van den beschonken toestand waarin hij verkeerde, over het prikkeldraad, waarmede het gazon was af- gezet, en bleef daar liggen, omdat hij niet in staat was alleen weer op de been te komen. In zijn dronkenschap heeft hij getracht te roepen en dit roepen nu is aangehoord als gekerm of gesteuu van een verwonde. Toen de agent Smit, op het geluid afgekomen, zich over den man heenboog en vroeg wat er gebeurd was, ant- woordde de gevailene, in wartaal //gestoken" te zijn, waarmede hij bedoelde de aanraking van zijn beeuen met het prikkeldraad. Door Smit van den grond opgeholpen was de man niet in staat op eigen beeuen te staau, vvaarom de politiebeambte het raadzaam oor- deelde den zwaar beschonken kerel over te brengen naar het bureau. De man sloeg toen beide arrnen om den hals van den agent om op dezen te kuunen steuneu en niet opnieuw op den grond te vallen. Inmiddels waren de ove- l'igen van den troep, hun kameraad missende, teruggekomen en zagen, dat de agent hem wilde opbrengen. Dit wilde men verijdelen, waarop een verwoed gevecht ontstond. Door enkelen van de woestelingen moet geroepen zijn //Smijt hem in het water", maar bij dien uitroep is het gebleven. Het onderzoek heeft niet aangetoond dat hier sprake is geweest van een te voren beraamd plan, met welk doel ook, noch bewezen, dat de bedoeling heeft bestaan om Smit met opzet te water te duwen. Alleen gewelddadig verzet, lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, kan den aangehoudenen ten laste worden gelegd. Alle negeu aangehoudenen blijven in preven- tieve hechtenis. Zaterdag was de werkvrouw Z. uit de Egelantierssti aat te Amsterdam naar haar werk- huis gegaan en had hare drie kinderen, zooals gebruikelijk, alleen moeten achterlaten, een kindje van zes maanden en twee jongens van 5 en 14 jaar. Deu oudste was op het hart gedrukt vooral goed op het kleine zusje te passen. Dat deed hij dan ook gewoonlijk wel, want hij hield veel van de kleine, mollige zus. Zaterdagmiddag was hem echter de lust om op straat te gaan spelen te sterk geworden. Broerlje was al op straat en zusje zou wel een tijdje alleen kunnen blijven, dacht hij. Voor hij wegging sloot hij de deur van de kamer af. Na eenige uren terugkomende, vond hij het kind in een toestand, die hem zeer beangst maakte. Zusje simp en was niet wakker te krijgen. Met het wicht in den arm liep de knaap huilende bij een buurvrouw binnen. die om een dokter stuurde, op wiens last het kind ijlings naar het gasthuis gebracht werd. Daar bleek, dat het stkakertje dood was. Wat er met het wichtje gebeurd is, is niet opgehelderd, want de arrae jongen heeft zich het geval zoo aangetrokken, dat hij wegge- loopen is. Men kan zich den toestand voor- stellen van de moeder, een verlaten maar op- passende vrouw, die zoo plotseling haar jongste missen moet en daarbij in groote ongerustheid verkeerde over het lot van haar oudste kind. De 14jarige knaap is Maandag te Amersfoort door de politie aangehouden. Hij verklaarde uit vrees voor straf niet te hebben durven thuiskomen en van plan te zijn geweest naar een tante te Leeuwarden te gaan. Daar hij niet in het bezit van geld was, had hij de geheele reis te voet willen afleggen. Door de zorg van de politie is hij bij zijn moeder teruggebracht. Hij deelde mede het zusje voor hij wegging te hebben toegedekt en dat er niets bijzonders met haar gebeurd was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2