A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No, 5197. Donderdag 10 September 1908. 48e Jaargang. FETJILLETOn!" 4e Bredasche Katholiekendag STBEMMING VERKEEB. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Ameriba f 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 9 September 1908. Bij besluit van den Koning van Belgie is de burgermedaille 2e klasse o. m. ook toegekend aan den beer J. C. J. Berwald, loods bij het Belgische loodswezen alhier. De heer H. Lysen, redacteur van het //Ter Neuzensch Volksblad" alhier is benoemd tot redacteur van de //Delftsche Courant" te Delft. Aan A. Michielsen te Ter Neuzen van de lichting 1004 en P. A. Hoefnagels te Clinge, van de lichting 1906, dienstplichtigen bij de land- weer, is ontheffing verleend van den werkelijken dienst dien zij dit jaar gehouden zijn te vol- brengen. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer in het cafb //La belle vue" ten ver- zoeke van den heer J. Sehepens c. s., geveild het genoemd cafe met toebehooren en twee aangebouwde woonhuizen, alles samen groot 3 aren 75 centiaren. Hiervan werd kooper de heer A. de Zeeuw, cafehouder alhier, voor 14,800. Een ongeval dat gelukkig afliep had gisteren te Hoek plaats tijdens het wielerfeest. Het paard, gespannen voor den meelwagen van den molenaar P. d. B., uit Axel, schrok van het muziek uit Axel en sprong van den hoogen weg naar beneden. Het paard vloog met den achtergespannen wagen door een haag, doch kwam goed op de pooten terecht. De wagen werd gelost en daarna met paarden den dijk opgetrokken. Een en ander liep zonder onge- lukken af. Tot onder wij zer aan de 0. L. school te Ossenisse is benoemd de heer H. Oastenmiller te Stoppeldijk. De verplichte hengstenkeuring in Zeeland werden de vorige week gehouden te Middelburg, //Gij bezit Kolnowo en het geld uwer ouders". Eindelijk. eindelijk was hij overwonnen, was zijn twijfel gedood, zijn toorn verdwenen. Zij, die door de wereld van ziellooze behaagzucht was besehuldigd, had zooveel macht tot lief hebben in zich, dat zij zich van alle fierheid ontdeed om een balling, een arme, een stervende haar leven aan te bieden, en met een luiden kreet zonk hij aan haar voeten neer. //Neen, sta op, Bolislav," zeide zij haastig, //gij hebt mij voor niets te danken. Ik zocht alleen mijn geluk, laat mij thans verder gaan." z/Ga, ik zal u vrijlaten, zoo in dit unr, waarin ik zoo zwaar tegen n misdeed, het oude gevoel uit uw hart verdweeu maar zoo niethoor dan ook mijne bekentenis. Toen ik u sprak over onze doode liefde, doelde ik alleen op de uwe, die ik meende, dat gestorven was. Ik ik bleef u beminnen, al waande ik ook bij oogenblikken u te haten, mijn leven was als aaneengesmeed met het uwe. O heb medelijden en verlaat mij niet weer. Hebt gij wel bedacht wat gij doen gaat fluisterde hij teeder. //Gij, nog jong, onbescbrijfelijk schoon, gij zult u moeten begraven, ver van uwe vrien- Oostburg, Hulst, Kattendijke, Cortgene, IJzen- dijke en St. Maartensdijk. Aangegeven werden 169 hengsten, waarvan er 106 zijn goedgekeurd en wel iii volgorde van de opgenoemde gemeenren 9, 39, 26, 13, 4, 8 en 7. Slechts een hengst, uit Belgie aangeboden, werd afgekeurd voor cornage. In de Maandagavond door kerkvoogden en notabelen der Ned. herv. gemeente te Breskens gehouden vergadering is thans, overeenkomstig de volksstemtiling, besloten geen grond aan de gemeente af te staan voor schoolbouw. Door dit besluit is aan heel wat gepraat en geschrijf een einde gemaakt. Door den brigadier der marechaussee en den te Aardenburg gestationneerden rijks-veld- wachter is gevankelijk binnengebracht P. v. R., uit St. Laureijns, die bekend heeft brand te hebben gesticht in eene vim, bestaande uit roggeschooven en toebehoorende aan de weduwe Gijs te Eede (Valeiskreek). Maandagavond trof op de hofstede van den heer A. van Houte te lJzendijke een acht- tienjarige kneeht meteen scbothagel zijnjongeren collega vlak boven het linker oog waardoor dit wellieht verloren zal zijn. Medische hulp werd dadelijk ingeroepen. Borssele, 7 Sept. In den namiddag van dezen heerlijken zomerdag was eene groote menigle aan en bij den Noordnol samenge- komen. Daar zou namelijk weder een stuk worden gezonkeu. Werklieden van allerlei slag waren bezig om de laatste werkzaamheden te verrichten aan het stuk, dat 85 bij 20 M. dus 1700 vierk. M. groot was. Autoriteiten van den Waterstaat, o. a. twee ingenieurs, benevens opzichters waren aan wezig. Ook de aannemer van het werk, de heer Roelofsen van Papendrecht, was overgekomen. Een sleep- boot, zeven hoogaarzen en drie tjalken kwamen in de onmiddellijke nabijheid. Nadat de voorbereidende werkzaamheden af- geloopeu waren en het stuk te bestemder plaats was gebracht, begon het eigenlijke zinkwerk ouder leiding van den heer Van Seventer, die met groote kalmte alles regelde, den schepen hunne plaats aanwees, de ankers liet vallen, overal zijne oogen langs liet gaan en met be- slistheid zijne bevelen gaf, zoodat het iedereen moest opvallen, dat de heer Van Seventer handelde met groote kennis van zaken. Alles ging dan ook uitmuntend, geen stoornis deed zich voor en het stuk ging prachtig naar zijne bestemming, den bodem der Wester-Schelde. den, ver van al waar gij aan hecht, in de stilte eener ziekenkamer." z/Zult gij niet "bij mij zijn OBolislav, doe niet alsof ik te beklagen ware. Daareven misschien, maar nu is alles goed, onuitspreke- lijk goed." z/Maar ons huwelijk,hoe zal dat mogelijk zijn?" z/Ik vrees, dat ik daartoe nog naar Poien terug zal moeten keeren, om er alles te regelen, wat onze bezittingen aangaat. Daarbij wil ik per- soonlijk de tijding aan uwe zusters overbrengen en haar de brieven overbandigen, die gij mij zeker voor haar mee te geven zult hebben. Maar wees gerust, ik zal geen uur langer weg- blijven, dan dringend noodzakelijk is, en dan kom ik voor altijd weer." z/Hebt gij reeds bedacht waar gij gedurende uwe bruidsdagen zult blijven, Iiefste vroeg de jonge man bezorgd. //Gij zoudt u zoo een- zaam gevoelen in deze groote stad en alleen in een vreemd hotel." z/Gij zult toch zeker Alex Ramanoff tot uw getuige kiezen, welnu, dan zal ik vragen zoolang bjj zijne vrouw te mogen blijven. Zij zullen dit niet weigeren." z/Er is niets, of gij weet er raad op. Welnu dan, ik zal in alles uwen wil opvolgen, u blin— delings gehoorzamenalleen maar, blijf niet lang weg." //O! Daarvoor bestaat geen vrees. Maarnu, Bolislav, moest gij ook bedenken, hoe kortaf gij den man hebt weggezonden, aan wien wij op Diusdsig 8 September te Hulst. In het jaar 1904 werd door bemiddeling van Z. D. H. den Bisschop van Breda ingesteld een Diocesaner Katholiekendag. die zich ten doel stelt het ontwikkelen der Katholieke actie en het instandhouden en bevorderen der Katholieke eeuheid. De eigenlijk gezegde politiek dat is de behandeling van de verhouding der Katbo- lieken als staatspartij tot het burgerlijk bestuur des lands en hunne inwerking daarop, is volgens artikel 2 der statuten uitgesloten. De Bisschop van Breda werd beschermheer, terwijl het eere-comite gevormd wordt door Mgr. A. H. van den Corput, Vicaris-Generaal van hetBisdom, den deken van Hulst en Aardenburg, den burgemeester van Hulst, twee leden van de Eerste Kamer, nl. de heeren Mr. J. W. van den Biesen te Ginneken en W. Merkelbacb te Breda en 5 leden van de Tweede Kamer nl. de heeren Jhr. Van den Berch van Heemstede te 's Gravenhage, W. H. Bogaardt te Breda, P. F. Fruytier te Hontenisse, L. D. de Ram te Bergen op Zoom en A. C. van Vuuren te 's Gravenhage. Het uitvoerend Comite bestaat uit de bekendste Katholieken uit bet Bisdom Breda. De eerste Katholiekendag werd gehouden te Breda, toen volgden Roosendaal en Bergen op Zoom en Dinsdag genoot Hulst de eer om de lvatholieke vereenigingen binnen hare veste te ontvangen. Reeds dagen te voren was door het Dagelijksch Bestuur moeite noch kosten gespaard om alles naar behooren te regelen. Hulst is namelijk geen groote stad met flinke vergaderzalen, groote cafe's en prachtige restaurants geschikt om een groot aantal vreemdelingen te ontvangen en van het noodige te voorzien. Toch was met de middelen, waarover het Da'gelijksch Bestuur en de verschillende Comite's beschikken konden, alles door hen uitstekeud geregeld. De eerste afdeeling //Katholieke Soeiale actie" was in de ruime ambachtsschool onder dak ge bracht, de tweede afdeeling //Pers en Lectuur" vond flink vergaderlokaal in het St Jozefpen- sionaat, de derde afdeeling „Drankbestrijding" had het groote catechismuslokaal ter barer be- schikking, de vierde afdeeling //Belangen der landbouwers" mocbt de benedenzaal van het stadhuis gebruiken, de vijfde afdeeling //Patro- naten" de Teekenschool en de zesde afdeeling z/Spaarzaamheid" vergaderde in vHet Wapen van Zeeland". Bovendien had het comite ge- al dit geluk verschuldigd zijn. Het wordt tijd hem terug te roepen, niet waar z/Ja, ik had dit in de overmaat mijner vreugde vergeten doch wij zullen beter doen dan hem terug te roepen, laat ons tot hem gaan". z/Weet gij dan waar bij is z/Waarschijnlijk in de kamer, die hij ook tijdens zijne afwezigheid aanhield. Kom slechts mee". Op dat oogenblik overviel hem een nieuwe hoestbui en moest hij zich aan den deurpost vasiklemmen. Stella rildezij had den dood vergeten, die haar zoo duur verworven geluk bedreigde. Zou heel haar liefde dan niet bij machte wezen, dien vijand van het dierbare hoold af te weren z/Treur niet over mijn lot, Stella, hetiszon- niger dan dat van welken sterveling ook, en hoe spoedig ik ook moge sterven, ik zal altijd nog oneindig gelukkig zijn geweest." Een oogenblik later klopten zij aan Rama- noff's kamer aan. Toen zijn stem hen uitnoodigde binnen te treden en zij de deur openden, trof hun een schouwspel, dat hun de tranen in de oogen deed opwellen. De balling was aan een tafel gezeten waarop tal van voorwerpen lagen verspreid en beschenen door het lamplicht, stond een schoone vrouw aan zijne zijde, den arm om zijn hals geslagen, in uitdagende houding, als verdaeht zij de speurhonden der politie en wilde zij hen tarten zorgd voor extra-treinen en trams, zoowel in Noord-Brabant als in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel, terwijl afzonderoznderlijke stoom- booten de reizigers over de Schelde brachten. Na aankomst van den trein uit Ter Neuzen en de tram uit Walsoorden vereenigden zich de verschillende vereenigingen in den omtrek van het stationwaar de stoet gevormd werd. Voorop ging het muziekgezelschap ;/De Harmonie'dan volgden de vereenigingen behoorende tot de af- deeliugen 1, 2 en 3 met hunne vaandels en banieren, dan het fanfarecorps Vlijt en Vol- harding", vervolgens de regelings-commissien, terwijl de vereenigingen behoorende tot de at- deelingen 4, 5 en 6 met hunne vaandels den stoet sloten. De stoet bevatte een 30 tal vereenigingen en telde zoowat 2000 personen. Wij merkten op Breda's Kruisverbond, de R. K. Militairen- vereeniging //Vreest God, eert den Koningte Bergen op Zoom, Breda's R. K. Jongelingsver- eeniging, de R. K. Volksbond van Dongen en Breda, de leerliugvereeniging van Bergen op Zuom, al de afdeelingen van den Boerenbond en verschillende afdeelingen van de H. Fami- lie. De stoet trok langs de Stationsstraat, de Gentsche straat en de Groote Markt naar de kerk van de H. Willebrordus. Na afloop der kerkelijke plechtigheden trok- ken de verschillende vereenigingen naar hunne afdeelingsvergaderingen. In elk der afdeelingen trad een spreker op, die eenige stellingen ver- dedigde. Na afloop had er over deze stellingen bespreltingen plaats, die daarna in stemming werden gebracht. In de eerste afdeeling had de heer A. van der Fallen van Breda eenige wijzigingeu voor- gesteld op de stellingen. Deze werden echter verworpen, evenals de gewijzigde stellingen van Pater Ildefonsus van Breda in de derde afdeeling. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij wil- den mededeelen, wat in de verschillende af deelingen behandeld is, alleen willen we de door den heer G. J. de Gier van Boschkapelle verdedigde stellingen aanhalen Stelling I. Tot behoud van een krachtigen Boerenstand is wetenschappelijke vakkennison- misbaar. Stelling II. Boerenbonden en Landbouw- vereenigmgen moeten het zich tot taak rekenen meerdere vakkennis onder hunne leden te ver- spreiden. Stelling III. Ter verkrijging van meerdere vakkennis zijn vooral noodig cursussen en vak- bladen inzonderheid bevattelpke geschriften. haar den dierbaren herwonnen schat te ont- rukken. Bij hun binnentreden liet zij den arm zinken en s'tamelde enkel//Goddank Ja, Goddank en vrees niets, wij kwamen alleen om uw geluk te deelen". zeide Kistowsky. z/Wij hopen van gauscher harte, mevrouw, dat wij van nu af aan altijd trouwe vrienden zullen zijn en gij, Alex, ik durf u zelf mijn vergiffe- nis niet af te vragenheel het schandelijke van mijn handelwijze staat mij te zeer voor den geest, maar hier is iemand, die onze han- den weer in elkander wil leggen. Zult gij m^ne bruid weigeren onze verzoening te be- werken „Uw bruid riep de jonge man getroffen uit. #Had ik gelijk of niet, haar van ganscber ziel te bewonderen en in haar te gelooven V z/Stildat alles is slechts een booze droom geweest en het ontwaken was er slechts des te blijder om", sprak Stella zachtjes en op mevrouw Ramanoff toetredende, greep zij haar beide handen en mompelde z/Wat moet gij gelukkig zijn na zooveel leed en angsten De jonge vrouw was terstond voor haar ge- wonnen. Zij vertelde haar nu van haar be- zorgdheid voor Alex, van zijn behouden over- tocht en hoe goed alles was gegaan, hoe spoedig zij elkander hadden weergevonden. (Wordt vervolgd.) TEB AEUZEKSCHE CO IB A IT. Kit blad verscliijnt VI«»micl»if-, WoensdaiT. en Vfijdagavond, uit^ezonderd op feeddagen, bij de Kir ma I*. J. VAWf I>E Mlt'BE te Ter i'eaten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de irigezetenen dat hi t verkeer over de brug over de hoofdgracht voor front 4: 5, gelegen nabij den Axelschen doorgang aldaar van W tot en met 30 September 1008 zal zijn gestrenid. Ter Neuzen, 8 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DtELEMAN, Secretaris. O l/lli

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1