Gemengde berichten. burg, als verdacht van brandstichting op 30 hHgA \r J 16 ^Xel in een schuur in gebruik og A. M. en toebehoorende aan P. de B.. aldaar. Zaterdagavond jl. is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht J. d. Y., oud 50 jaren veldarbeider, wonende te's Heeren- roek verdacht van onzedelijke handelingen met een meisje vaD 7 jaren. re Borsselen verschrok Woensdagavond eene vrouw zoo van het onweer dat zij haar spraak heeft verloren. een per daaraan aan 10 Aan de Tel. hebben we dezer dagen bericht ontleend, waarin gemeld werd, dat een gezelschap, waarouder een Amsterdamsche advo- eaat en procureur en een leeraar aan een hoogere ouigeischool, bij den officier van justitie een badden ingediend wegens vrijheidsbe- rooving en bedreiging tegen een cafehouder te olancQm. Deze, de heer J. Verver schrijft aan de Tel., dat de zaak zich als volgt heeft toegedragen. en gezelschap van 5 dames en 4 heeren bezochten het Paviljoen Blaricu (niet Hotel V erver). hadden consumptie bij zich en bestelden een gedekte tafel met servies.Eenige vertering tot een bedrag van 1,60 werd bovendien maakt. Men vroeg de rekening, en nu ver- wonderde men zich, dat voor servies 50 cent per persoon in rekening was gebracht. Men meende, dat men op eene der mooiste plekjes van Nederland, in een eerste rang zaak met 9 personen kon lunchen voor 1,60, daarbij tevens een tafellaken, servetten, messen, vorken, een tafel met servies enz. kon gebruiken en een paar uur doorbrengen. Zij weigerden te >e alen. waarop ik telefonisch werd ontboden. Dadeljjk heb ik toen uiteengezet. dat niets te veel in rekening was gebracht, dat het regel was, dat voor servies voor een lunch 50 cent persoon wordt gerekend en dat ook zij hadden te voldoen. Hierop boden zij cent per persoon, er.bij zeggende, dit ook by Mansdorff en Craillo te Laren te hebben betaald. Ik bleef bij den eisch en beduidde hun, dat zij hadden te betalen. Een hunner maakte aanstalten om mij, ik stond in de deuropening, aan te tasten, waarop ik waarschuwend zeide//Mijnheer, wees ge- waarschuwd, raak me niet aan, want ik ben gewapend en de gevolgen komen voor uwe rekening". 4 an het richten van een vuurwapen, op wien dan ook, was geen sprake. Hierna volgde betaling. Vrijdagnacht ontwaakte cafehouder wekte haar man, daar zij in de keuken gerucht hoorde. De kastelein ging er op los en had weldra een inbreker te pakken, den 16jarigen Duitscher A. W. Nogal een klant van zij n cafe. Uit Gaasterland schrijft men aan de L. Ct. Wat vroeger meermalen i'n het woud alhier opgemerkt werd, dat n.l. bij bliksemslag bijna uitsluitend eikenboomen werden getroffendit eigenaardige verschijnsel heeft men dezen zomer herhaaldelijk bevestigd kunnen zien. Bij cje veelvuldige onweders in de laatste maanden sloeg de bliksem dikwijls in en steeds waren net de eiken, die daarvan geduchte sporen ver- toonden, in het bijzonder oude boomen met dor bout of ten deele ontbladerde takken. Bevestigd werd ook het oude volksgeloof onder de boschbewoners, dat bij een onweder de beuken steeds gespaard blijvenvoor zoover kon worden nagegaan was aan de beukenlanen geen enkele boom getroffen wel weer daaren- tegen eiken in de onmiddellijke nabijheid. Tusschen deze uitersten ontmoeten we bij een mgesteld onderzoek typische voorbeelden van het geleidingsvermogen der verschillende hout- sooiten. Populieren en wilgen bleken slechts een enkele maal vrij ernstig getroffen te zijn, de dennen hadden, wat te volgen was langs den stam, telkens den stroom volledig afgeleid. De politie te Arnhem heeft aangehouden knaap uit Enschede, die, belust nu reeds voor de tweede huis de vrouw van een aan de Rosestraat te Feijenoord en een 13jarigen op avonturen, het ouderlijk Amsterdam te bracht hij het dan Arnhem. maal ontloopen was om naar gaan. Drie maanden geleden tot Abcoude, thans niet verder Bolislav Kistowsky, na deze woorden acht ik zelfs dat er niets meer tusschen ons kan worden gesproken." En zonder hem zelfs ook maar de hand toe te steken, verwijderde zij zich. Maar hij was haar voor en versperde de deur, welker knop hij met krampachtige vingers vaster toeklemde. /Stella," stotterde hij, ,/bij den hemel die u hoort, waren deze woorden ernst Zij boog sprakeloos het hoofd. y Maar ik ben door de geneesheeren opgegeven." //De vrees dat het zoo zijn mocht,°deed mij des te duidelijker inzien hoe lief gij mij waart." //Ik ben arm." (Wordt vervolgd.) Frans Rosier ontvlucht. Omtrent de ontvluchtiug van Frans Rosier deelt het N. v. d. D. nader mede Men meent, dat hij zijne vlucht reeds lang moet hebben voorbereid. Vermoedelijk heeft hij verscheidene van zijne medeverpleegden in den arm genomen om zijn plan ten uitvoer te brengen. Het schijnt althans, dat zijne ont- vluchting met voorbedachten rade is geschied. Het was Donderdagavond feest in het gesticht. Bij het wegbrengen vande verpleegdeu maakten velen twist met de verplegers, blijkbaar om de aandacht der verplegers af te leiden en Rosier de vlucht mogelijk te maken. Hij zag dan ook de kans schoon en verbrak een ruit. Een ver- pleger greep hem nog bij zijn jas, maar Rosier trok snel zijn jas uit en verdween in de duisternis. A rijdagmorgen moet hij nog even in den omtrek gezien zijn. Voor het gesticht te Medemblik ligt een kleine haven, Rosier heeft die overgezwommen en daartoe eerst zijne kleeren uitgetrokken, welke men dan ook vond aan den rand van de haven. Hierna is hij gedeeitelijk ontkleed bij een arbeider binnengedrongen, heeft daar pak kleeren gestolen, dit aangetrokken en zpn vlucht voortgezet. Bij zijne ontvluchtiug moet hij zich aan een der handen nog verwond hebben. Men vond althans bloedsporen. De gevluchte is te herkennen aan een rooden baard en knevel. loen Frans Rosier de vorige maal in den nacht van 19 op 20 Februari 1906 uit Medemblik ontvluchtte, is het hem gelukt gedurende ruim 14 dagen de politie op een dwaalspoor te houden niettegenstaande de justitie oogenbiikkelijk'een prijs van f 500 op zijn aanhouding uitloofde. Hoewel hij voortdurend op de minst aange name wijze van zijn tegenwoordigheid hier of daar deed blijken, was het toch aan een toeval te danken, dat Rosier, te Utrecht werd gevat. In een kapperswinkel waar hij zijn besminkten kop van den overtolligen baardgroei wilde lal ontdoen, herkende de kapper, 'die door het uiterlijk van den vreemden klant, van een soort die hij gewoonlijk niet in zijn zaak aantrof, opmerkzaam geworden, aan het moedervlekje aan de rechterzijde der bovenlip, het gevaarlijk personage. De politie werd gewaarschuwd. Rosier werd gevolgd en toen op 5 Maart in het voikslogement ,/Azariel" zonder raoeite in hech- tenis genomen. W anneer hij de politie ook dezen keer zooveel last aandoet als in 1906, dan kan men nog van heel wat ernstige gevallen hooren. Men herinnere zich maar Rosier's bezoeken aan Haarlem en Gouda, en de zenuwachtigheid waarmede op verschillende plaatsen van het land jacht op hem werd gemaakt wat ook dikwijls tot vermakelijke dingen leidde. Rosier, die aan grootheidswaanzin lijdt en van jongsaf een dief is geweest, zal niet licht uit moordlust iemand dooden, maar waartoe hij uit angst kan komen is voor twee-en-een-half jaar te Gouda gebleken, waar hij de weduwe Overgauw, die hem 's nachts in haar winkel ontdekte, toen hij zich daar aan gedroogde appelen te goed deed, ernstig mishandelde, uit vrees voor ont- dekking. Men houdt zich ook thans weder verzekerd, dat hij om zijne oude voorliefde voor Haarlem, waar hij destijds een zuster had wonen, zich weder in de omgeving dier stad zal vertoonen. Rosier is nu 34 jaar. Zoo hij zich niet te zeer heeft vermomd, zal hij herkenbaar zijn aan het volgende signalementLengte ongeveer 1.67, licht blond haar, grijsblauwe oogen, mond klein, kin rond, diepliggende oogen, en als bij zonder kenteeken een moedervlekje aan de rech terzijde der bovenlip. Rosier's leven is een aaneenschakeling van misdaden. Als kind bestal hij zijn makkers, op zijn veertiende jaar werd hij voor zes maanden veroordeeld wegens diefstal van vee uit de weide Op zijn 16de jaar ging hij wederom wegens diefstal voor l\j9 jaar de gevangenis in. Op zijn 18de jaar werd hij inbreker, kreeg daarvoor eerst 4 jaar en op zijn 23ste jaar wederoiU 5 jaar. Op zijn 28ste jaar werd hij wegens mislian- deling van de wed. Van Dregt in de Nieuwstraat te Haarlem tot .12 jaar veroordeeld en later nog wegens diefstal te Amsterdam en schieten op den bestolene tot 6 jaar. Men meldt uit Haarlem Op last der justitie werden de woningen van eenige personen, die ambtelijk wel eens iets met Haarlemsche Frans te maken hadden, vannacht bewaakt. Ook die der getuigen in zijne laatste strafzaak. Onze Amsterdamsche corresp. schrijft: Feller dan in 1906 dreigt de Rosieriaansche koorts zich van de Nederlandsche bevolking meester te maken en sterker nog dan de vorige maal dringt zich de vurige wensch bij een ieder op, dezen misdadiger-krankzinnigespoedigachter slot en grendel te weten. Niemand zal zich er vermoedelijk veel van de vraag aantrekken of de maatschappij zich tegenover dien//krank- zinnigen" schelm misdraagt, door hem als een gevaarlijk gedetineerde te behandelen, vooral niet wanneer men bedenkt dat tooneelen als te Gouda afgespeeld, zich herhalen kunnen, neen, gezien de merkwaardige dwang gedachten, van dezen ongelukkige waarvan we in ons laatste artikel, aan de hand van prof. Jelgersma mede- deelingen, gewaagden, herhalen moeten. Men beboeft dan ook waarlijk niet verrast te zijn, wanneer wij onder de telegram men van heden wellicht melding moeten maken, van een nieuw schelmstuk, dat op rekening van den gladden vogel moet worden gesteld, wat van al de daden van deze ontoerekenbare ons het meest verrast is, de merkwaardige logica waarom en waarmede deze daden volbracht worden. Nadat wij Zaterdagavond laat telegrafiseh bericht ontvingen, dat de man, die zich Zaterdag- middag in de duinen te lJmuiden had laten zien en wiens verschijning en angstige ver- dwijning aanleiding gaf tot een formeele klopjacht waaraan politiemannen, burgers en zelfs dagbladcorrespondenten met onvolprezen ijver deelnamen, dat die vermeende Rosier //slechts" een eenvoudig vrijheidslievend Veen- huizer was, die het verblijf op de Drentsche heide af'wisselde met een Septemberreisje aan Zee, kon de Umuider, Velzer en Bevenwijksche bevolking weder rustiger het hoofd ter neder leggen, zeker als zij was dat de vreemdeling Rosier althans niet was. Ook van de Amster damsche dubbelganger blijft niet al te veel over, wanneer men verneemt, dat Frans bij zijn heimelijk vertrek een roode puntbaard droeg. De mogelijkheid dat de man dit herkennings- teeken heeft weggeknipt of een barbier gevonden heeft die onbewogen door al de kranteverhalen en volksgesprekken aan den booswicht gewijd de kerel onder het mes nam zonder zich be- hoorlijk van zijn uiterlijk te vergewissen, blijft natuurlijk niet uitgesloten. Het gerucht, dat hij te Blokker gezien zou zijn, werd ons niet bevestigd, althans onze correspondent aldaar seinde Zaterdagavond z/Namens den burgemeester van Blokker kan ik U melden, dat tot op heden, niettegenstaande alle pogingen daartoe in het werk werden ge steld, van Haarlemsche Fraus nog niets bekend is." Hulde aan dit hoofd der politie, die be- grijpt dat het geheele land vol spanning, de arrestatie van den schurk verbeid. Uit Utrecht, in welke omtrek de schelm gezien zou zijn, kwam geen nadere berichten en verbaast ons nietwant. En nu komen wij tot de in de aanvang van dit schrijven besproken logica van dezen ontoerekenbare Frans Rosier heeft vermoedelijk geheel Nederland weder bij den neus gehad. Men luistere slechts. Zondagmorgen bereikte ons het bericht, dat in de woning van den tijdelijk afwezigen direeteur is ingebroken en dat aan het huis een touw- ladder hangende was gevonden. Dit bericht wordt ons later aangevuld door demededeeling dat deze ladder aan dit geheel afzonderlijk van de gestichten staand huis vermoedelijk ge- bezigd was, niet om in te breken, doch om uit te breken. En deze uitbreker zou dan niemanc anders zijn geweest, dan de reeds door het ge heele land gezochte Rosier, die onmiddellijk na zijn vlucht in het onbewoonde huis zou zijn binnengedrongen en een veilige schuilplaats gezocht te hebben, wel wetende, dat in het hoi van den leemo hem niemand zoeken zou. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, Zondagavondontbreken ons nadere bijzonder- heden, het telegraafhantoor te Medemblik is Zondag na 1 uur niet meer open, blijkt evenwel dat deze lezing van het geval juist is, dan be- wijst het allereerst weder de sluwheid van dezen schelm en voorts het zeer gebrekkige van het toezicht in het Rijksgesticht, welke verpleeg- den het mogelijk maakt op een zoodanig vooruit overlegd complot en met medewerking van andere verpleegden te ontkomen. Te Leiden blijken uitgegeven te zijn twee valsche bankbiljetten van 60, beide gemerkt J. R. 2934. Zij zijn in beslag genomen door de politie, die naar den uitgever een ijverig onderzoek instelt. Deze moet zijn een man Van middelbaren leeftijd, groot en breed, met rossigen knevel. Vermoedelijk draagt hij nu en dan een lorgnet. De valsche bankbiljetten zijn ge- makkelijk van echte te onderscheiden door het ontbreken van het watermerk, aan de gladbeid van het papier, dat aan de achterzijde een kleur heeft alsof het in olie gedrenkt isbovendien zijn de biljetten aan vier zijden afgesneden, ter wij 1 van de echte bankbiljetten het papier aan twee zijden geschept is. Donderdagavond wilde een achttienjarig meisjeaan de Tivolilaan te Arnhem van de paardentram springen zij kwam te vallen en raakte onder den tram, waardoor haar linkerbeen geheel verbrijzeld werd. Om 75 cents valschheid in geschrifte. Een jonge man, verlegen om geld, bracht zijn horloge naar de bank van leening aan de Heeren- rnarkt, te Amsterdam, voor f 2,50, en kreeg daarvoor het gebruikelijke bewijs. Daarop wischte hij van het volgnummer een cijfer uit, plaatste voor het bedrag nog een 2 en wist door radeering van het woord //horloge" daarvan een linnenkast te maken. Dit aldus vervalschte briefje verkoeht hij voor 75 cents aan een opkooperbij diens komst aan de bank kreeg deze echter noch het een noch het ander. De jonge man werd bij vonnis van de Amster damsche rechtbank in 1906 bij verstek veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Hij kwam daartegen in verzet. De zaak diende Vrij dag opnieuw de man was echter wederom niet ver- schenen. De ainbtenaar van het O. M. requireerde bekrachtiging van het vonnis. Schipper KL, van Naaldwijk, en zijn knecht, van wie vermoed werd, dat zij deze week op het Haringvliet zouden zijn verdronken, hebben met ievensgevaar den wal weten te bereiken en aan het Sas onder de gemeente Dirksland een onderkomen gevonden. Aan de derde kade te Gouda is Zaterdag- morgen door een trein de petroleum venter M. overreden. Het hoofd was van de romp ge- scheiden, zoodat de dood onmiddellijk is inge- treden, De man was gehuwd. De politie bracht het lijk per brancard naar 't gasthuis. gesloten Ten stadhuize in Den Haag is een bedrag van ongeveer f 2l)0 ontvreemd, de in kas zijnde legesgelden. De beheerende ambtenaar had des namiddags, voordat hij'zijn kamer verliet, nog vastgesteld, dat het geld er was, doch toen hij den volgenden morgen weer op het bureau kwam, was het geld, dat bewaard werd in een kastje, in een tweede kast, verdwenen. Omtrent den dader tast men in het duister. Een zeldzaam jubile in de dienstboden- wereld. Heden Maandag was Pietje Fonteyn 45 jaar in dienst bij mevrouw Van 'tHoff Kolff te Rotterdam. Donderdagavond laat heeft op den Ouden Scheveningschen weg bij het Hotel de la Prome nade een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schoenmaker Ellinkhuizen uit de Pansier- straat te Scheveningen kwam met zijn vrouw uit Den Haag en bevond zich ongeveer kwartier voor elven bij bovengenoemd hotel, toen zij de rails wilden oversteken. Beiden werden door een aankomende tram gegrepen en geraakten onder den motorwagen. De man werd er weldra verminkt onder uitgehaald. De wagen was over zijn beide beenen gegaan. Het linkerbeen werd afgereden bij den voet, terwijl het rechterbeen onder de knie werd verbrijzeld. De vrouw zat onder den motorwagen beklemd en kon niet verlost worden uit haar vreeselijken toestand, dan toen de wagen opgelicht was. Daar er echter geen werktuigen bij de hand waren om den zwaren wagen omhoog te krijgen, duurde het ruim een half uur voor de vrouw van onder den wagen was weggehaald. De honderden menschen, die getuigen waren van het ongeluk, stonden machteloos, evenals de politie en de trambeambten. Algemeen was men van oordeel, dat het beslist noodig is, dat op bepaalde punten langs de tram- rails, op poiitieposten of beter nog op eiken motorwagen een kelderwind (dommekrackt) aan- wezig is om in dergelijke gevallen onmiddellijk den wagen te kunnen opheffen. Weldra bevonden zich verschillende genees heeren ter plaatse. De eerste hulp werd verleend door dr. D. de Niet, daarin bijgestaan door dr. G. de Niet, dr. Polak Daniels, dr. Oorthuys en later ook din politiegeneesheer dr. Van Duyl. De beide_ongelukkigen werden per automobiel naar het ziekeuhuis in Den Haag overgebracht. De toestand van den heer Ellinkhuizen is door het aanzienlijk bloedverlies hoogst ernstig. terwijl zijn vrouw inwendig zwaar gekwetst is. Een agent van politie te Haarlem, nu ex-agent, vond op 17 Juli op straat een bank- behield dit. Het vinden Er volgde ontslag van vervolging. De eisch, nu zes weken. een meisje, dat Dinsdag 21 jaar verdwenen. Zij zeide even een 10 en gezten. verdere is biljet van was evenwel den agent en tegen hem gedaan, Aldaar is werd, spoorloos boodschap te gaan doen en is sedert niet terug- gekomen. Het verdwenen meisje was naaister en oefende met haar zuster dit beroep aan,huis uit. Donderdagvoormiddag vervoegde zich te Schaesberg, zoo meldt de N. Limb. Koerier, aan verschillende huizen een vrouwspersoon, be- hoorende tot bet gezelschap van een aldaar staanden circus. Zij wilde geld wisselen en natuurlijk zelf uitzoeken. Op verschillende plaatsen werd zij afgewezen, maar bij vrouw C. had zij succes! Deze legde 270 mark voor de vrouw neer, waarin gretig gezocht werd. Toen de vreemdelinge echter de deur uit was, miste vrouw C. een 20 markstuk. Zij liep de vrouw na en kreeg werkelijk haar 20 mark terug. Maar thuis opnieuw tellende merkte vrouw C. dat de dievegge nog 5 stukken van 5 mark ontvreemd had. Toen riep zij de hulp in van den veldwaehter Lendfers.Deze trot de vreemdelinge bij het station en ilde haar den burgemeester brengen. Intusschen trok het geheele circuspersoneelde baas, een acrobaat en nog twee dochters achter den veldwaehter aan. Op den weg naar het raadhuis weigerde de vreemdelinge eensklaps verder te gaan. Dat was het teeken tot den aanval. )e acrobaat greep den veldwaehter onverhoeds aan en een formeel gevecht ontstond, terwijl i dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2