Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 5 September 1908. 48* Jaargang. Drankwet. SchoolgelcL. No. 5195. TWE1B333B BLAD. FEUILLETON. Predikbeurten. TER NEUZEN, 4 September 1908. Het was gisteren voor de kinderen der 2 hoogste klassen van de openbare scholen in de kom dezer gemeente een genoeglijke dag. Ofschoon het weder der laatste dagen met veel goeds voorspelde voor de reis naar Vlissingen die den kinderen werd aangeboden, waren er Donderdag voorteekenen die alle goeds voor- spelden. In opgewekte stemming kwamen dan ook de kinderen van de verschillende scholen giste- renmorgen aan de aanlegplaats der Provinciate boot, waar de //Walcheren" gereed lag om hen naar Vlissingen over te brengen. Velen waren aan de aanlegplaats aanwezig om getuige te zijn van de feestelijke afvaart der kinderen. Nadat de kinderen met hunne begeleiders en verschillende belangstellende ouders zich hadden ingescheept, voer de boot onder gezang der kinderen af. Het woei een flinke bries en een eind buiten de haven trokken de zeilscheepjes die op de n Wester-Schelde" de golven doorkliefden de algemeene aandacht der kinderen. Vooral de jongens beschouwden met welgevallen die scheepjes, welke als het ware bij tijden in de golven neerdoken en hadden blijkbaar veel respect voor den durf van de schippers dier vaartuigjes. Er bleek ondertusschen een flinke bries te staan en voorbij Borssele braken de groote golven dikwijls tegen de boorden der stoom- boot, daarover uiteenspattend. De bemanning was wel zoo vriendelijk te waarschuwen dat daar ter plaatse het verblijf op het voordek minder verkieslijk was, wat niet voorkwam dat een onderwijzer, die met een aantal kinderen naar hij meende een meer veilige plaats had ingenomen, door een bijzonder hooge golf ge- tracteerd werd op een flink bad van Schelde- water. Natuurlijk, want zoo zijn nu eenmaal de jongens, hadden ze veel pret om dat gevalj Half overwonnen door den kalmen trots, die uit haar gansche houding sprak, hernam Bolislav met een spotlach //Ik zie u liever aldus, dan wanneer gij, zooals daareven, een gevoel wilt huichelen, dat sedert lang tusschen ons gestorven is. Nu tenminste werpt gij uw masker af." Op datzelfde oogenblik werd de deur van het vertrek opengeworpen en snelde Ramanolf op Kistowsky toe. Stella ziende, bleef hij echter staan en mom- pelde z/Gij hier En dat voor mij Dat is goed, dat is groot van u." z/Ziet gij wel, dat ik gelijk had riep Bolislav schamper lachend uit, //mijn vriend gelooft haar ook al het ideaal van alle mensche- lijke volmaaktheden." Als door een adder gebeten, hief Alex zich overeind en wierp den jongen man een ver- pletterenden blik toe. wJa," verklaarde hij met kracht, //ik draag gravin Wolksky de grootste bewondering toe, die een sterveling voor een ander kan koesteren, nooit zal ik het mij zelf vergeven er toe bij- gedragen te hebben uwen twijfel in haar te versterken. Ik heb veel goed te maken tegenover haardoch gij ook, gij hebt haar vergiifenis te vragen want gij hebt haar voorheen gekend al hadden ze het misschien prettiger gevonden (zoo iets teekent een beetje heldhaftigheid,) dat ze zelf dat stortbad hadden ondervonden. Er begon wel wat vrees te bestaan voor zeezieken, maar ofschoon enkelen zoo grooten als kleinen dien tol aan de vaart naar Vlissingen moesten betalen, dat liep toch nogal mee. Met verlies van 1 pet, waarin te Vlissingen spoedig werd voorzien, arriveerde men daar na een reis van ongeveer 1 uur, te 10 ure. Van af de aanlegplaats trok men langs de Keersluis naar de stad en, werd allereerst een bezoek gebracht aan het standbeeld van den grooten admiraal De Ruyter, waar plotseliug spontaan het //In een blauw geruiten kiel" werd aangeheven. Nadat ook aldaar nog volks- liederen waren gezongen trok de stoet naar het lokaal van den heer Stofkooper, waar de kinderen in de gelegenheid werden gesteld den inwendigen mensch te versterken. Daarna toog men, langs den Noordzeeboule- vard naar het strand, waar de kinderen zich den geheelen namiddag aangenaam bezig hielden. Ook aan het hooge duin werd een bezoek ge bracht. Blijkbaar was de tijd nog te kort ge- vallen toen het sein voor den terugkeer werd gegeven. Nadat in het bovengenoemd lokaal nogmaals eenige ververschingen waren gebruikt, die de kleinen zich goed lieten smaken, wandelde men terug naar de aanlegplaats der stoomboot, waar men juist op tijd arriveerde. De //Walcheren" bracht het gezelschap over de thans veel kalmere Wester-Schelde terug. Te ongeveer half zeven ure arriveerde men te Ter Neuzen, opgewacht door talrijke belang- stellenden, zeer voldaan over den aangenaam doorgebrachten dag. De afdeeling //Volksonderwijs" die het initia- tief nam, zoowel als de onderwijzers en onder- wijzeressen die het denkbeeld in daden hebben omgezet mogen met voldoening op hun werk terug zien en het laat zich voorzien dat deze eerste reis van een deel der leerlingen van de openbare school niet de laatste zal zijn. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen zijn de volgende wijzigingen gebracht in de betonning van het Zuidergat a. De kleur van de lichtboei No. 31 is van zwart gewijzigd in rood zwart horizon- taal gestreept, en deze lichtboei verlegd op ongeveer: 51°, 22', 59" N.b. en 0°, 50', 35" W.l. (4° ,2', 29", 0.1. van Greenwich) de stompe tonnen Nos. 31a en 33 zijn op- genomen, en een rood zwart horizontaal gestreepte kogelton met kegel, gemerkt No. 33, is gelegd op ongeveer51°, 22', 44" N.b. en 0°, 49' 51" W.l. b. Een voor de kleine scheepvaart bruikbare geul door de platen van Walsoorden is betond met 2 spitse tonnen, Nos. 1 en 2, respectievelijk op ongeveer: 51°, 23' 1" N.b. en 0®, 50', 14" W.l., en ongeveer 51°, 22', 55" N.b. en 0°, 49', 59" W.l., en met 2 stompe tonnen, gemerkt Nos. 1 en 2, respectievelijk op ongeveer 51°, 23', 4" N.b. en 0°, 50', 2" W.l., en ongeveer 51°, 22', 50" N.B. en 0°, 49', 40" W.l. In dit schaar werd middenvaarwaters 30 d.M., aan den spitsetonskant 32 d.M. en aan den stompetonskant 27 d.M. water gevonden. De sectoren der lage geleidelichten te Wal soorden en Groenendijk zijn in overeenstemming met de verlegging van lichtboei No. 31 gewijzigd. en liefgehad gelijk zij was en uwe herinneringen hadden u moeten zeggen, dat zij niet in staat kon zijn tot dat, wat gij geloofdet." z/De bekeering is volkomen geweest, dat zie ik," spotte de balling. *Zwijgriep Ramanolf driftig, //in mijn bijzijn zult gij deze vrouw geen smart meer aandoen. Ik heb uwe opdracht vervuld en het zal lang duren, eer ik het u en ook mij zelven vergeef, mij met die onwaardige taak belast te hebben, want zij heeft mij slechts vernedering op vernedering gebrachtthans is het uw beurt voor uzelven te blozen." //Ik bid u, mijnheersmeekte Stella. z/Laat hem gerust uitspreken," zeide Bolislav schouderophalend en met een uitdrukking van onbeschrijfelijke minachting//het zal lang duren, eer hij mij overtuigd heeft." Alex wierp hem een doorborende blik toe en door zijne verontwaardiging tot onbarm- hartigheid gedreven, vroeg hij z/Welke rechten hebt gij op uwe vroegere bruid, dat gij haar in het stof zoekt te dringen z/Geene," was Bolislav genoodzaakt te ant- woorden. z/Neen. geen enkele," hernam Ramanolf op strengen toon. //Uw verloving van een dag was niet eens aan de wereld bekend. En toch hebt gij het goedgevonden mij die ellendige rol te doen spelen, die haar een slag in het aangezicht moest toebrengen en gij blijft blind voor hare edelmoedigheid." z/Zij deed dit met geen ander doel dan om te aanschouwen, hoe het zieleleed meer nog dan de lichamelijke foltering mij heeft verwoest." Wij voldoen hiermede aan het tot ons gericht verzoek om de aandacht te vestigen op de advertentie betreffende het concert dat a. s. Zondag zal worden gegeven door het muziek- gezelschap //De Vereenigde Werklieden" ten voordeele van haar instrumentenfonds. In de week van 26 Augustus tot en met 1 September 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 5 gerallen van roodvonk en 2 van diphtheritis 1 en wel van roodvonk 2 gevalien te IJzendijke 2 te Vlissingen en 1 te Wolphaartsdijk en van diphtheritis 1 geval te Stoppeldijk. Woensdagavond sloeg bij het zware on- weder, dat boven Oostburg woedde, de bliksem in een populier op 20 M afstands v^an eene schuur en kort daarop in een klamp vlas, be- vattende ongeveer 4 a 5 gemeten. Deze laatste die midden tusschen eenige andere stond, werd een prooi van het vuur. De brandweer was den geheelen nacht aan het werk om de omringende klampen te be- houden, hetgeen ten koste van veel inspanning gelukte. Het vlas was verzekerd. Sluiskil. Ruim een 30 kinderen der O. L. school alhier maakten Donderdag 11. onder leiding van het hoofd dier school een reisje naar Ant- werpen. Gelukkig voor die kinderen bleef het dien dag mooi weer, zoodat zij ruimschoots hebben knnnen genieten van al het werkwaardigs in die stad te zien. Westdorpe. In eene alhier gehouden ver- gadering ter oprichting van een ziekenfonds werd een voorloopig bestuur gekozen, be- staande uit de heeren H. F. J. van Bijlevelt voorzitter, J. F. Peuleman Secretaris-penning- meester, Aug. de Guytenaere, Aug. Talboom en Em. de Clercq. Staande de vergadering hebben zich reeds 19 personen als lid opgegeven. Koewaclit. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Beonie Steenaert, thans marechaussee te Sittard is deze week door H. M. de Koningin begiftigd met de orde van Oranje-Nassau. Dinsdag had hier een openbare vergade ring van den gemeenteraad plaats tot benoeming van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer Jac. Pieters. Alle leden waren tegenwoordig. Met algemeene stemmen werd de heer Jac. Pieters als wethouder herbenoemd. De Voorzitter weuschte den heer Pieters geluk met zijne herbenoemingterwijl deze de leden bedankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De Voorzitter deelt mede, dat door een sterf- geval verleden Zaterdag de bijeenkomst te Lokeren om te spreken over de tram Lokeren-Koewacht niet heeft kunnen plaats hebben doch dat de bijeenkomst nu a. s. Zaterdag zal geschieden. Door deze mededeeling kwamen de verschil lende tramplannen weer. ter sprake en nogmaals wordt er door enkele raadsleden op gewezen, dat het in het belang van de tram Zuiddorpe- Moerbeke zou zijn, zoo deze over de gemeente Koewacht liep. De tram zou beter rendeeren, deze gemeente was er mede gebaat, alsmede het Belgische gedeelte en het gehucht //De Pere- boom" beide behoorende onder Moerbeke ter wijl de exploitatiekosten niet zooveel grooter zouden zijn. Besloten wordt met den conees- sionaris, den heer Lyppens, burgemeester van Moerbeke, over deze zaak te spreken. De storm van verleden Dinsdag heeft ook in deze gemeente groote schade aangericht. z/Zwijg herhaal ik u. Luister naar hetgeen ik u te zeggen heb, want ik behoor u tot het eind toe verslag te geven van de fraaie zending, die ik vervulde. Ik ben naar Kolnowo gegaan ingevolge uw verlangen ben ik daar onverwacht aangekomen, teneinde de gravin des te zekerder van schuld te overtuigen. Ik meende er het slot in feestgewoel te vinden, het huis vol gasten te zien weet gij wie ik als eenige slotbewoners vond Deze vrouw hier en een oude huis- houdster. Hare dienstboden waren de getrouwe dienaren der uwen." z/En zij stemden er in toe voor een handvol goud daar nieuwe meesters en nieuwe feesten bij te wonen mompelde Bolislav. //Waarom er mij over te verwonderen Is niet al wat klein is, mensc.helijk z/Zij hebben er nooit anderen gediend als hunne tegenwoordige meesteres, want nooit heeft zij daar gasten ontvangen." Graaf Kistowsky slaakte een diepen zucht van verademing. Zijn bakermat was dus ge- spaard gebleven, maar dit verhinderde hem niet te hernemen z/Dat is tenminste iets; maar zij heeft zich gehaast er alles te herscheppen, alles te ver- nielen wat aan vroeger herinnerde." z/En ook al had zij dit gedaan, wie zou het haar kunnen verwijten z/Ik niet voorzeker," mompelde Bolislav, //maar het zegt mij toch wie zij is." z/Ja, het zegt wie zij is. Ieder ander, in hare plaats, zou zich gehaast hebben aan het gansche gebouw een lachend aanschijn te geven. Fwe gehechtheid aan het verleden verbiedt u, in te Verschillende boomen liggen ontworteld ter wijl veel fruit atgevallen is. De appels worden verkocht tegen 10 a 12 cent den eiumer, de peren tegen 4 cent per kilogram. Hontenisse, 3 Sept. Aangezien de vlekziekte onder de varkens in Hontenisse en omliggende gemeenten vele slachtoffers eischte, kan gemeld worden, dat vanwege het varkensfonds //Een- dracht maakt Macht", gevestigd te Groenendijk, dit jaar door den heer J. Kooijman, Rijksveearts te Hontenisse, circa 150 varkens voor de leden van bovengenoemde vereeniging werden ingeent, en dat nogniet een van de varkens van meer genoemde vereeniging lijdende is geweest. Cliuge, 3 Sept. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig alle leden, behalve de heer A. van Duijse. Na voorlezing der notulen werd aan de orde gesteld. 1. Verzoek J. B. v. d. Broeck, gemeente- arbeider, om verhooging zijner jaarwedde. De heer C. L. de Cock wil de jaarwedde met 50 verhoogen. De heer Bruggeman vindt de motieven in het request niet geheel juist. Hij stelt voor eene verhooging van f 25. Dit wordt aange- nomen met algemeene stemmen. Nu stelt de heer Bruggeman voor de jaar- wedden der beide veldwachters met 25 te verhoogen. Aangenomen metalgemeenestemmen. Nog stelt de heer Bruggeman voor de presen- tiegelden der raadsleden te verhoogen, vooral wegens de vele vergaderingen. Ook hiermee kon de Raad zich vereenigen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluitende met een batig saldo van J 172,71" werd goedgekeurddienst 1907. De begrooting over 1909 werd vastgesteld op 1639,296. Tot wethouder werd met 9 van de 10 stemmen herbenoemd de heer P. A. Smet, die verklaaide de benoeming aan te nemen. Bij de rondvraag klaagt de heer Bruggeman over het leggen van boomen op den openbaien weg. De Voorzitter zal hiertegen maatregelen nemen. De heer Lockefeer vraagt om geschikte los- plaats voor beurtschippers en anderen aan de haven tijdens het bietenseizoen. De Voorzitter zal het mogelijke doen, doch men zal zich moeten schikken naar de om- standighedeb. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Zondag 6 September 1908. RECHTSZflKEB. Arroudissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 September de volgende vonnissen uitgesproken H. d. V., oud 27 j., arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 jaar zien hoe vermolmd en kleurloos die oude meubelen waren de zon van zoovele jaren, geluk en ongeluk, had ze langzaam vernietigd welnu geen enkel behangsel, geen stoel, geen vloerkleed zelfs werd er vernieuwd en een der eenige vertrekken, die er sedert bewoond worden, is het, uwe, dat hare kamer geworden is en waar ik alles heb weergevonden in dezelfde orde. als gij het verliet. Op uw schrijftafel staat nog het yiortret van Korinsko, ligt nog onder een stolp een ridderkruis, dat een der uwen moet hebben behoord, rusten nog uwe leerboeken Bolislav's gelaat was door een aschgrauwe kleur overtogen, zijn handen beefden en hij zonk op de rustbank achterover. z/Genoeg genoegstamelde hij. Ik zie dat ik verkeerd werd ingelichtmaar zelfs zjj zal mij niet tegen kunnen spreken, dat zij Kolnowo heeft aangekocht om mij te bedroeven. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den ver- koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van MARIE LOUISE AUDENAERD, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, voor het reehter voor- lokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 8 en gelegen aan den Baandijk. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van bet verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 3 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Seeretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente o-ver het 3e kwartaal 1908 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neergelegd. Ter Neuzen, 4 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Seeretaris. Hervorinde IterU. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., dhr. Tyssen, Evangelist, Gent. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u„ en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u„ Ds. E. Raams, bevestiging nieuwe Lidm. en 2 u., Ds E. Raams, H. Doop. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (■ereforineerde HerUen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A II. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. 9 n. en 2 u., Ds. R. v. d. Karap. A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. B. 9 u. en 2 u., Ds. J. Bakker van Wons. 9 u. en 2 u., Ds. Los van Nieuweroord. Hoek. fSereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Oud-«ereforineerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u„ leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5