Gemengde berichten. verleenen en wel op de volgende gronden lo. Wordt de lijn van te weinig belang geacht voor deze gemeente2°. Is reeds subsidie ver- leend aan den tram HontenisseSelzaete, die gedeeltelijk over denzelfden weg loopt, zoodat bet voor deze gemeente hetzeltde is of de tram al of niet komt, Algemeen werd betreurd, dat de lijn Zuiddorpe Moerbeke niet is ontworpen over Koewacht naar Moerbeke. Het werd zoowel in het belang van de lijn, als in dat van beide gemeenten geacht, als de ontworpen lijn kwam te loopen over deze gemeente, dan zou zij aansluiten ten eerste aan den tram Hontenisse Selzaete en ten tweede aan de lijn KoewachtLokeren. Het buitengewoon groot vervoer van land- bouwproducten, dat over deze gemeente plaats heeft, zou deze lijn zeker ten goede komen. Door Burg, en Weth. werd aan den raad aangeboden de gemeenterekening over 1907. Door den raad wordt eene commissie benoemd voor het nazien dier rekening. Tot leden dier commissie worden aangesteld de heeren C. de Blieck en J. Kips. Vervolgens wordt aangeboden de gemeente begrooting over 1909. Op voorstel van Ged. Staten worden in de begrooting van 1908 eenige wijzigingen gebracht, welke wijzigingen noodig waren met het oog op de verhooging van den hoofdelijken omslag en de verandering in de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Goedgekeurd worden de rekening van het Burgerlijk armbestuur over 1907 en de be grooting over 1909. Alsnu kwam aan de orde de bespreking van de verhooging van den hoofdelijken omslag. Ged. Staten stellen voor den hoofdelijken omslag te brengen tot een maximum van 3000 gulden. Na uitvoerige besprekingen besluit de raad niet aan het verzoekvan Ged. Staten te voldoen. Hij meent, dat eene verhooging tot 2700 gulden voldoende is. Daartoe wordt dan ook besloten. O vergelegd wordt een schrij ven van den gem een te- ontvanger, waarin hjj den raad verzoekt onder overlegging der noodige bescheiden een kasgeld aan te vragen van f 2341,78. Op een vraag van den heer C. de Blieck deelt de voorzitter mede, dat de hoofdelijke omslag over 1907 op 40 gulden na geheel voldaan is. Wordt be sloten een kasgeld aan te vragen van 2000 af te lossen op 1 Januari 1909. De voorzitter deelt mede, dat de commandant der marechaussee bij hem geklaagd heeft over het dak der kazerne. In den winter sneeuwt het daar wel eens door. Wordt besloten dit eens nader te laten onder- zoeken, wijl het wel meer gebeurt, dat daken bij hevige sneeuwvlagen wat sneeuw doorlaten. Wijl niemand der leden meer het woord verlangt,' sluit de voorzitter de vergadering. Biervliet. Bij de aanbesteding op Woensdag door het bestuur van den Elisabethpolder van 600 M2. kraagstuk, 480 M2. rijsbeslag, 120 scheepston afval van Lessinesche steen en 265 scheepston puin, waren de 9 inschrijvers de heeren J. Jansen voor 2750, J. Wolfert te Hoek voor 2390, J. Pijpeling voor 2344, J. Maes te Biervliet voor 2320, A. Tholens voor f 2300, J. van Drongelen te Hoek voor 2280, J. de Bree voor 2252, A. van Male te Schoondijke voor 2250 en J. de Ruijscher te Biervliet voor f 2227. Aan den laagsten inschrijver is't werk gegund. De inschrijvers, bij wie geen woonplaats ver- meld is, wonen alien te Ter Neuzen. Biervliet. De heer Hoevenagel had als bouw- kundige een bestek gemaakt van de herstellings- werken aan den gemeentetoren. Die toren staat op de N. H. kerk. Niet een onzer ambachtsliedeu had lust zich met die reparatie te belasten. De heer Hoevenagel heeft zich bereid ver- klaard de werken uit te voeren, terwijl een der raadsleden, die durft te klimmen, het toezicht op zich heeft genomen. Verschillende groote Rotterdamsche firma's maken bekend dat zij ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin op a. s. Maan- dag hunne zaken zullen sluiten. Ook zullen aldaar sommige dagbladen niet verschijnen. Twee personen van St. Maartensdijk die als loods een sleepboot met vijf schepen er achter van uit de haven aldaar op de Ooster- Schelde brachten, benevens een vijftienjarige jongen, die voor pleizier dit loodstochtje mee- maakte, hebben, naar men ons schrijft, Woensdag- middag in groot gevaar verkeerd. Toen zij, op de Ooster-Schelde gekomen, zich in een roeiboot begaven om huiswaarts te keeren, geraakte deze, nadat zij van de sleepboot was losgemaakt, door de sterke beweging, vol water en kantelde, tengevolge waarvan de drie opva- renden in de Schelde terecht kwamen. Een der loodsen wist al zwemmende een anker der ver- gezellende schepen te bereiken en kon zich zoo redden de andere loods echter, aan wien de jongen zich had vastgeklemd, kon zich alleen voor zinken behoeden, door een loshangend touw der heen en weer slingerende boot teomklemmen. Aan de schippers van de sleep H. de Leeuwen en M. Cornelisse mocht het gelukken de beide drenkelingen achtereenvolgens te redden. Een der loodsen verklaarde ruim 25 minuten in het water te zijn geweest en dat bovendien ook nog een bedrag van 2.50 van hem was weggespoeld. Uit Kampen werd dezer dagen aan de z/Zw. Ct." bericht, dat een raadslid door een zijner medeleden op diens land met een hooi- vork zou geslagen en gestoken zijn. De heer G. B. Broekema, architect en lid van den gemeenteraad, zoo deelt men nu uit Kampen aan 't N. v. d. D. mede, heeft zich inderdaad bij den commissaris van politie beklaagd, dat hij door zijn mede raadslid A. Schilder, veehouder, met een hooivork aan het hoofd is verwond, waarvan bij de aangifte de sporen duidelijk te zien waren. Volgens de heer B. had hij zich met zijn jongens in een bootje den IJsel laten afzakken en was toen tegen een krib geland, waar hij de boot vastmaakte. Terwijl de jongens aan den oever wat pluimen plukten van het daar groeiende riet, zette de heer B. zich rustig neer om een sigaar te rooken. De heer S., die op zijn land aan het hooien was, moet de jongens een paar malen gewaarschuwd hebben, zich te verwijderen, waaraan zij echter geen gevolg gaven. Eensklaps kwam toen S. met de hooivork op B. aan. Deze, van geen kwaad bewust, bleef kalm zitten rooken, waarop S. hem met de hooivork een paar slagen op 't hoofd had gegeven. Toen de kinderen in de boot vluchtten en de heer B. zich omwendde om hen te volgen, moet hij nog een derden slag gekregen hebben. De heer Schilder geeft een andere lezing. Hij beweert, dat de heer B. en de jongens zich op het land bevonden en daar schade aanricht- ten, vooral in het twijgland. Daarop was toen een heftige woordenwisseling gevolgd, omdat B. niet verkoos te vertrekken. S. beweert, niet gestagen of gestoken te hebben. Naar men mededeelt, behoort de heer B. tot de liberate en de heer S. tot deantirevolution- naire partij. Te Steenbergen is Maandagavond een zwervende vrouw badende in haar bloed gevonden op den Stoofdijk en bij een arbeider binnenge- bracht. Het mensch had eenige diepe sneden in het lichaam ontvangen. De dader wordt ijverig gezocht. Te Thorn (Limburg) struikelde het dienst- meisje van J. Janssens, terwijl zij een brandende lamp droeg. De gordijnen vatten vuur, waarna het geheele huis een prooi der vlammen werd. Naar de 's H. Ct. verneemt, zijn Dinsdag- middag en het parket van Breda en dat van Antwerpen vertrokken naar Esschen, in verband met een grooten juweelendiefstal, die te Breda zou gepleegd zijn. Men vermoedt, dat het ge- stolene te Esschen wordt verborgen gehouden. Huiszoekingen zijn verricht. Bij het vervoer van aardappelen per wagen had A. S. te Stad aan 't Haringvliet door de gladheid der straat tengevolge van den regen het ongeluk uit te glijden, zoodat twee wielen hem zoodanig over het been gingon, dat de kuit grootendeels openscheurde, terwijl ook een der armen ernstig gekneusd werd. Geneeskun- dige hulp constateerde, dat hij geruimen tijd niet in staat zal zijn iets te verrichten. Maandagavond had te Brandwijk een aller- droevigst ongeval plaats. Twee kinderen van den heer P. Conjongh te Rotterdam waren bij hun grootouders en tante gelogeerd. Al spelende schijnen zij in den diepen Graafstroom geraakt en verdronken te zijn. Men vond beider klompjes drijvende. Door Dr. Planten werden nog pogingen aan- gewend om de levensgeesten op te wekken, doch 't was vruchteloos. De deelneming is zeer groot. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur ging het lOjarige zoontje van den heer P. S., wo- nende aan den Nieuwen Haagdijk te Breda, met twee makkertjes zwemmen aan 't Yerlaat. Het jongetje verdween, vermoedelijk door kramp bevangen, in de diepte en kwam niet meer boven. Om in de gevangenis te komen. Dinsdag- ochtend om zeven uur, komende op het kantoor van den heer Otto Gompertz op de eerste verdieping van pand no. 72 in de Wijnstraat te Rotterdam, gevestigd, zag de schoonmaakster van dat kantoor op het kantoor der bedienden een vreemden man. Dadelijk trok zij de deur achter zich dicht en riep de hulp der politie in. De man werd gearresteerd en naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht. Deze man is de varensgezel J. F., zonder vast woonverbljjf. Hij deelde mede, zich gis- teravond in pand no. 72 in de Wijnstraat te hebben laten insluiten. Toen het personeel vertrokken was, trapte hij op de tweede ver dieping, waar zich het kantoor van den heer C. D. Oosterwijk bevindt, een matglazen deur- ruit in, kroop daar door en liet zich van dit kantoor langs een ladder naar de eerste ver dieping zakken op welke verdieping hij door een openstaand raam in het kantoor van den heer Gompertz kwam. Een paar leesenaars werden geopend en doorzocht, maar het geld liet deze inbreker, wiens eenig doel is, zooals hij zegt, om in de gevangenis onderdak te be- komen, onaaDgeroerd. Eenige sigaren, een sigarenpijpje, en wat monsters suiker eigende hij zich toe. Dinsdagmorgen in de vroegte is op een winkelier in kruidenierswaren in de Marnixstraat te Amsterdam een moordaanslag gepleegd. Terwijl de oude man bukte om een bezoeker te helpen, wierp deze zich op hem en trachtte hem met een scherp mes den hals af te snijden. De aangevallene had echter genoeg kracht om den stoot halfverwege aftewenden, zoodat de hem toegebrachte wond niet doodelijk is. Op zijn geschreeuw en het geluid der worsteling kwam 's mans vrouw opdagen en bleken ook van buiten menschen het hulpgeroep te hebben gehoord, zoodat de moordenaar afhield en het op een loopen zette. De daarnagewaarschuwde politie vermochthet spoor van den onverlaat nog niette ontdekken. De kruidenier had, behalve aan den hals, een wond aan de hand, waarmede hij het mes gegrepen en afgeweerd had. Hij is slecht van gezicht en kan den moordenaar nauwelijks beschrijven, hoewel deze ook Woensdag reeds een bezoek aan den winkel bracht, om een kleinen inkoop te doen. Bij die gelegenheid moet hij ook zich uit den winkel het mes hebben toege- eigend, waarmede de aanslag is bedreven. Men vermoedt, dat het gebeurde met een poging tot diefstal in verband staat. Een geheimzinnige moord wekt in Enge- land veel sensatie. Te Seal Chart bij Sevenoaks is de vrouw van generaal-majoor Luard door haar man dood gevonden nabij een eenzaam buitenhuisje. Hij was met haar gaan wandelen, en had haar aan een hek bij het bosch ver- laten om iets te gaan halen. Zij liep door. Toen zijn vrouw tegen het theeuur niet terug kwam, ging hij uit om haar te zoeken, en vond haar in een plas bloed op eenige passen van een onbewoond buitenhuisje liggen. Hij riep dadelijk hulp in, de politie en een dokter werden gehaald, maar laatstgenoemde consta teerde dat de ongelukkige vrouw reeds twee uur dood was. Ze was door kogels gedood. Drie ringen aan haar handen waren ver- dwenen en zichtbaar met geweld afgerukt. Een uitgebreide politiemacht doet onderzoek, maar blijkbaar zijn er heel weinig aanwijzingen. De vermoorde was 65 jaar oud. Weer een nieuwe vliegmachine. Fabelachtig klinken de berichten omtrent de nieuwste vliegmachine, uitvinding van een Russisch oificier, Osjtsjewski Krouglik genaamd, die beweert, met zijn zweeftuig een vijfmaal zwaarder gewicht te kunnen dragen dan alle bestaande aero-plans, en daarbij een snelheid van 320 K.M. per uur weet te bereiken. Dit buiten- gewone resultaat dankt hij aan een wentelende beweging der vleugels die, inplaats van veeren, smalle reepen tin dragen. De uitvinder beweert, dat de werking van schroeven, wegens bet gemis aan weerstands- vermogen der lucht, een groote krachtsverkwis- ting beteekenteen hinderpaal die door zijn op wetenschappelijke basis berustende toepassing der vogelvlucht-principes, uit den weg geruimd wordt. Het opslaan der vleugels veroorzaakt eer luchtledige ruimte, en de plotseling toestroo- mende lucht vormt als het ware een stevige laag, waarop de neerslag der vleugels een werkzame kracht uitoefent. Een model van het toestel met vleugels waarvan de oppervlakte kleiner is dan een halven vierkanten meter, tilt gemakkelijk een gewicht van 130 pond. De uitvinder is er vast van overtuigd, een machine te kunnen vervaardigen, die uitsluitend door de spierkracht van den geleider zal kunnen vliegen. Bevestigt men aan een zwaargeladen boot kleine vleugels, dan zal het vaartuig met kolossaie vlugheid het water kunnen klieven. Krouglik durft beweren, dat zijn toestel, wan- neer het aan den mast van een stoomboot be- vestigd wordt, deze met een snelheid van 240 K.M. per uur zal voortbewegen. Eenige dagen geleden maakte men de Parijsche politie attent op het feit, dat een kolenhandelaar in 't kwartier Saint-Gervais zijn brandstoffen tegen bespottelijk lagen prijs van de hand deed. Er werden nasporingen gedaan, en weldra bleek, dat sedert tien jaar in het warenhuis der firma Boyer, in de rue Babette, groote diefstallen door het personeel bedreven werden, dat voor dit doel een geregelden bond gevormd had, en de zaken zoo goed dreef, dat de patroon tevergeefs naar een oorzaak voor den voortdurenden achteruitgang zijner affaire, ondanks het stijgend aantal klanten, zocht. Goederen van den meest uiteenloopenden aard werden aan tnsschenpersonen van de hand ge daan, die ze op hun beurt ver beneden den marktprijs aan de kleine burgerij verkochten. Voor zoover men tot dusver beramen kon bedraagt de schade meer dan 3 millioen francs. 8 personen werden reeds gearresteerd. Nog steeds worden nieuwe bergplaatsen ontdekt. Talrijke kleine kooplieden zijn bij de diefstallen betrokken. Twee verloofden te Civita Livinia wan- delden te zamen, toen zij een jong meisje ont- moetten. Dit meisje bleef op eenige stappen stilstaan, trok een revolver en schoot op den jongeling, die dood op den grond stortte. Het jonge meisje liet zich daarna gewillig aanhouden. Zij verklaarde dat het wapen haar vroeger door het slachtoffer gegeven werd, die haar toen zeide ,/Dood mij met deze revolver, als ik je ooit ontrouw wordt." De apotheker Pflaum uit Munchen en de gids Christian Balmer zijn Dirisdagochtend tusschen zessen en zevenen aan den Zuidkant van den Monch, vlak onder den top, door het instorten van een overhangend sneeuwdak, ge- vallen. Zij vielen 500 M. diep, maar brachten er, wonder boven wonder, bet leven af. Pflaum had twee ge'broken beenen. Balmer werd minder ernstig gewond. Een troepje gymnasten, die van de Jungfraukwamen, verleende de eerste hulp. Een stoutmoedige rooveraanslag wordt uit St. Paul (Minnesota) gemeld. Een straat- roover heeft in het beroemde Yellow-Stonepark achtereenvolgens elf groote toeristenwagens aan- gehouden, ledig geplunderd en is met vier paarden in de richting van Jackson-lloleland vertrokken. Vier eskadrons ruiterij hebben bevel ontvangen den struikroover op te zoeken. Het feit was mogelijk doordathet reglement voor het Yellow-Stonepark aan de toeristen verbiedt wapens te dragen, vermoedelijk om hen te beletten te jagen. De roover wachtte den eersten wagen met toeristen af, en met aangelegd geweer dwong hij hen af te stappen en hun geld enz. in een zak te doen. Zoo deed hij ook met de tweede en met de derde break enz. tot elf toe, in het geheel 125 personen plunderend. Zijn buit bestond uit 6000 dollars in geld, en voorts tal van horloges en andere voorwerpen. Het Peter Benoits-Fonds bereidt voor zijn zesde jaarfeest eene wederuitvoering voor van twee deelen der gewijde tetralogie, name- lijk de aangrijpende, dramatische Requiem Mis en het heerlijk jubelende Te Deum. De uit- voering zal te Antwerpen plaats hebben op Maandag 21 September te 8 uren 's avonds. De laatste herhaling, die openbaar zal zijn, heeft plaats op Zondag 20 September te 1 uur 's middags. Gemeenteraad wan Philippine. fa Vergadering van 27 Augustus 1908. Tegenwoordig Burgemeester en Wethouders en al de raadsleden. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen der vorige worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde Vaststelling der rekening van 1907. Vaststelling begrooting voor 1909. At'- en overschrijving der rekening 1908. Wijziging der begrooting van 1908. Een verzoek van den gemeenteveldwachter om ver hooging zijner jaarwedde, of vergoeding van huishuur dit laatste wordt toegestaan met j 50, De Wethouder Mirinebo stelt voor tegen het volgende jaar bij aanneming een werkman of liefst een visscher met een vaartuig in de haven te laten werken om slijk uit te voeren, gedurende den tijd van zes maanden. Na eenige discussien besluit de raad dit voorstel aan te houden tot eene volgende vergadering. De voorzitter wenscht, dat naar aanleiding van hetgeen in dejongste vergadering is besproken over te gaan, tot het benoemen van drie personen, die op audientie zullen gaan bij den Minister. De heer Wijne wordt op zijne vraag het woord ver- leent en zegt: Ik wenschte, vooraleer wij totdiekeuze overgaan, nog een enkel woord te spreken. Daar ik in de vorige vergadering heb gesproken over het lossen van mosselen, uitsluitend aan onze haven, heb ik ook verwacht dat we vanwege de visschers van Bouchaute wel eenige tegenkanting zullen ondervinden. Althans in'de Gazette van Eecloo van 23 Augustus jl., staat het vorige raadsverslag omtrent die zaak weerge- geven. Nu moet ik zeggen, dat die visschers eigenlijk de schuld zijn van ons optreden voor ons goed recht. De visschers van Bouchaute verkoopen niet alleen aan de Bouchautsche haven hunne op eigen perceelen ge- teelde mosselen, maar ook die, welke zij bij anderen opkoopen, dus zij maken er een handelszaak van. En dit dit is een groot gevaar voor onze gemeente. Wij Hollandsche visschers zijn niet zoo in de gelegenheid als onze Belgische collega's om na de maand September mosselzaad te kunnen afhalen aan onze stranden en kusten. In Holland houdt, men die gesloten terwijl in Belgie ieder visscher vanaf dien tijd ruim brood kan verdienen, terwijl de Hollandsche visschers niet weten wat in dien tijd aan te vangen. Wilden de Bouchautsche visschers zich tevreden stellen met den verkoop hunner eigen geteelde mosselen, waar van zij zich konden ontdoen tegen September dan zouden wij er vrede mee nemen. Maar als het zoo blijft voortgaan, als heden ten dage, dan zullen de schippers van Philippine weldra hunne lasten niet kunnen betalen. Vooreerst zijn groote sommen besteed tot verbetering der haven, hoofdzakelijk voor het ver voer en plaatsing der suikerbieten, dus voor den land man en toch blijft dien last het geheele jaar op den visscher drukken, door het betalen van los- en iaadgeld. Ook is onze gemeentetol grootendeels de oorzaak, dat de kleine karren onze haven niet meer bezoeken, waar- door er minstens 5 a 600 ton mossels op de haven van Bouchaute worden gelost. Hierdoor is menig kleine visscher en mosselhandelaar nu verplicht zijn voorraad voor een appel en een ei van de hand te doen, waaruit hij spoedig niet meer zijne onkosten en uitgaven zal kunnen bestrijden. Daarom acht ik het een eerste plicht daarvoor te waken. Vinden wij nu geen gehoor bij Z.Exc., dan hebben wij onzen plicht gedaan en niemand kan er ons, raadsleden, een verwijt van maken. We hebben in de vorige vergadering een subsidie van 300 aan de tramwegmaatschappij IJzendijke toege staan. Weet dan, dat die tram ook zal rijden over de Bouchautsche havenblijft nu die toestand bestaan, dan is te vreezen, dat die tram ons eer na- dan voor- deel zal berokkenen en mocht dit bewaarheid worden, dan zouden we wel eens in de treurige noodzakelijkheid kunnen komen de subsidie te moeten intrekken. De Voorzitter dankt den heer Wijne voor het gesprokene en de heer F. Rammeloo stelt voor, den burgemeester, den wethouder Minnebo en het raadslid Wijne die ge- wichtige taak naar den Minister op te dragen, 't welk door de overige leden goedgevonden wordt. Niets meer aan de orde, sluit de Voorzitter de ver gadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6