Tsr HsuzGnschs Courant Zaterdag 29 Augustus 1998. No. 5192.. Binnenland. TWBBDB BL-AJD. De cngunstige geruchten, die er liepen over den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, vinden gelukkig geen bevestiging. De oorsprong van die geruchten ligt vermoedelijk in het feit, dat H. M. in den laatsten tijd niet als gewoonlijk zich in het openbaar vertoont. Inderdaad volgt H. M. sedert het begin van deze maand een ruatkuur. Prins Hendrik naai> Domburg. Met den gewonen sneltrein van 11,35, waarin een compartement le klasse was gereserveerd, kwam gisteren te Middelburg aan Z. K. H. Prins Hendrik. Op het perron waren ter verwelkoming aan- wezig de Commissaris der Koningin, de heer Mr. °H. J. Dijckmeeester en de Burgemeester van Middelburg, Jhr. M. van den Brandeler. De Prins, die vergezeld was van zijn adjudant, stapte dadelijk in het gereedstaande rijtuig en vertrok naar Domburg om daar een bezoek te brengen aan den Grootbertog van Mecklenburg. In den orntrek van het station was tamelijk veel publiek tegenwoordig, dat den Prins meer- malen toejuichte en ook op den rijtoer door de stad naar den Noordweg had de Prins herhaal- delijk toejuichingen in ontvangst te nemen, die door Z. K. H. vriendelijk werden beantwoord. De Prins kwam precies te een uur te Domburg aan. Onderweg van Middelburg naar daar werd Z. K. H. toegejuicht, vooral te Oostkapelle, dat geheel in vlaggentooi was. Bp de buitenpaats ffYrederust" werden door kinderen bloemen in het rijtuig geworpen. Te Domburg werd direct naar het strandhotel gereden, alwaar de Prins door den Groothertog van Mecklenburg hartelijk werd verwelkomd. Van de openbare gebouwen en eukele particuliere woningen woei de vlag. Dadelijk na aankomst werd in het hotel de lunch gebruikt, waaraan de Prins met den Groothertog en beider adjudanten deelnamen. In de eetzaal was op de plaats van den Prins door Hollandsche dames een bloemversiering aangebracht. De Prins vertpefde geruimen tijd op het terras en genoot van het fraaie uitzicht. Om 3 uur bracht de Prins, vergezeld van den Groothertog, een vriendschappelijk bezoek aan Dr. Mezger. Daarheen wandelden de vor- stelijke bezoekers door de Manteling. Na dit bezoek wandelden de Prins en de Groothertog naar het huis van den burgemeester van Domburg, waar de beide vorstelijke per- sonen eenigen tijd vertoefden. Te vier uren brachten Prins Hendrik en de Groothertog een visite aan de Prinses van Saksen Meiniugen in het Bad-Hotel. Op de wandeling werd de Prins meermalen toegejuicht. Prins Hendrik is te 6 uur van Domburg naar Middelburg vertrokken. Er werd gereden over het kasteel Westhove. alwaar de Prins doorde daar verpleegd wordende kinderen werd toe gejuicht. Ook verder langs den weg werd Z. K. H. door de plattelandsbevolking herhaalde- lijk begroet, en bij de buitenplaats Vrederust, onder Serooskerke, werden opnieuw bloemen in het rijtuig geworpen. Bij aankomst te Middelburg waren aan het station weer veel belangstellenden. Den Prins werd uitgeleide gedaan door den commissaris der Koningin en den burgemeester. De Minister van Oorlog moet voornemens zijn, op advies van de bezuinigingscommissie, het aantal uitrustingsstukken, gedeponeerd voor de miliciens-verlofgangers, zeer te beperken. Een aanzienlijke besparing zou hiervan het onmiddellijk gevolg zijn. Nu het mond- en klauwzeer in Belgie officieel als geweken verklaard is, zijn alle maat- regelen opgeheven, die voorgesckreven waren bij den invoer van Nederlandsch vee en die moesten dienen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Ds. Norel, predikant te Hindeloopen is door Burg, en Weth. dier gemeente aangesteld tot brandwacht. Daar hij meende, te behooren tot de categorie van personen, die, volgens de Hindelooper brandweerverordening, van per soonlijke diensten voor de brandweer zijn vrij- gesteid, t. w. zij, die plichten in het openbaar belang hebben te vervullen, welke hen verhin- deren de genoemde persoonlijke diensten te verleenen, vroeg hij, na zonder succes tot Burg, en Weth. te hebben gericht een verzoek om ontheffing, aan Ged. Staten van Friesland of bij inderdaad niet tot die categorie van personen behoorde. Ged. Staten hebben daarop aan Ds. N. mede- gedeeld, dat het niet behoort tot hun bevoegd- heden, om officieele uitleggingen te geven van bepalingen van door gemeenteraden vastge- stelde strafverordeningen en dat die taak wel in de eerste plaats aan de met de uitvoering dier verordeningen belaste autoriteit Burge meester en Wethouders en den Burgemeester en vervolgens aan de rechterlijke macht is opgedrageu, zoodat zij geen termen konden vinden, om de tot hen gerichte vraag te beant- woorden. Ged. Staten hebben echter de aandacht van den adressant er op gevestigd, dat de regeering bij de beoordeeling van verordeningen op het brandwezen steeds aannam, dat de vrijstellingen van de verplichting om bij de brandweer dienst te doen, zich niet verder mogen uitstrekken dan tot die ambtenaren, die krachtens hun ambt, bij verstoring der openbare orde of bij brand, andere plichten in het openbaar belang hebben te vervullen, welke hen verhinderen, zich van de gevorderde persoonlijke diensten te kwijten, en o. a. op dien grond vernietigde gemeentevei-ordeningen, waarbij werden vrijge- steld de leden van den raad, de gemeente- secretaris en ontvanger, de rijks- en gemeente- ambtenaren, de leeraren van godsdienstige ge- zindheden, de onderwijzers der openbare en bijzondere scholen, de geneeskundigen en apothe- kers, de spoorwegbeambten, aan de stations werkzaam, de baan- en brugwachters bij den spoorweg, de personen, belast met het ophalen der bruggen over publieke vaarten en de sluis- wachters. HEDERLAN3 en VENEZUELA. De Minister-resident De Reus is Dinsdagna- middag ruim 5 uur per Hollandsche Spoor in Den Haag aangekomen. Hij was voornemens in het hotel //De Twee Steden" zijn intrek te nemen. De redactie der //Nieuwe Ct." had Dinsdag- avond een onderhoud met den heer De Reus. Aan het verslag daarvan ontleenen wij het volgende Een man van middelbare grootte en leeftijd, met ee'n rond, vriendelijk Hollaudsch uiterlijk, eenvoudig en coulant in zijn optreden, is bij hem van gewichtig of geheimzinnig doen in het geheel geen sprake. Toch gaf hij onsgelijk wij natuurlijk wel verwachtten - aanstonds te kennen de vrijheid te missen zekere onderwerpen aan te roeren. Overigens bekende hij niet in staat te zijn veel nieuws te vertell.en hij was reeds een maand uit Venezuela en het laatste nieuws omtrent den stand der zaak had hij zelf na zijn aankomst te Cherbourg uit de Euro- peesche bladen moeten vernemen. Belangrijk was echter hetgeen de beer De Reus ons mededeelde omtrent de publicatie van zijn schrijven aan de vereeniging //Hou en Trouw." Die publicatie, zeide hij, was geheel buiten zijn voorkennis en goedkeuring geschied. Men had hier met een onbegrijpelijke en onverant- woordelijke indiscretie te doen. Het bestuur had zijn brief, die louter bedoeld was om tot particuliere inlichting te strekken, zonder hem vergunning daartoe te vragen, in zijn geheel gepubliceerd. En toen die publicatie eenmaal was geschied, zond het hem een brief naar Caracas, waarin hem zeer hoffelijk te kennen werd gegeven, dat zijn brief het bestuur zoo belangrijk en gewichtig was toegeschenen, dat het zich de vrijheid had veroorloofd, dien in zijn geheel openbaar te maken Hoe de publicatie in het orgaan van //Hou en Trouw" ter kennis van president Castro was gekomen, wist de heer De Reus niet te zeggen. Hij veronderstelde," dat een der in Nederland geaccrediteerde Venezolaansche con suls het stuk aan zijn regeering had doen toekomen. In Castro's verbolgenheid over het bewuste artikel is echter niet de voornaamste reden van het geschil te zoeken. Wanneer de verhouding tusschen Nederland en Venezuela geheel be- vredigend ware geweest, dan had Castro ver moedelijk gedaan of hij van niets wist. Maar reeds in Mei, dus voor het artikel nog in Ve nezuela bekend kon zijn, had Castro's optreden tegenover Curasao een aanvang genomen. De naaste redenen voor dit onwelwillend, om niet te zeggen vijandig optreden zijn in Nederland be kend omtrent de dieper liggende wenschte de heer De Reus zich niet uit te laten. Waar hij zich anders, ter wille van zijn land wellicht had weten in te toomen, daar liet Castro zich onder de gegeven omstandig- heden geheel door zijn impulsief karakter be- lieerschen en wanneer hij een maatregel neemt, dan komt hij er nooit op terug. Met Castro verkeerde de heer De Reus per- sooniijk op den allerbesten voet. Zeer kort voor het berucht incident was hij hem nog tegengekomen in zijn rijtuig met zijn secretaris- generaal. En toen had de president hem nog op de vriendelijkste wijze toegewuifd. Omtrent zijn uitzetting zelf viel niet veel te verhalen. De ministerieele brief met zijn pas- poort was hem plotseling, zonder eenige voor- bereiding thuisbezorgd. Daarmede waren al zijn betrekkingen met het officieele Caracas afgebroken geweest en van dat oogenblik bad hij geen communicatie meer met de Venezo laansche regeeringspersonen gehad. Hij had zijn koffers gepakt en gewacht op een reisge- legenheid, die zich aanbood, toen, zes dagen daarna, de //Gelderland" ter reede van La Guayra verscheen om hem aan boord te nemen. Kalm- weg is hij toen naar het station gegaan om met den trein naar La Guayra te reizen. Be- halve van zijn collega's van het corps diplo matique had hij van slechts enkelen afscheid te nemende Venezolaansche families gaan weinig met de vreemdelingen om, hetgeen ten deele zijn reden vindt in de groote vrees, welke men voor Castro koestert. Nooit weet een Venezolaan of de personen met wie hij in relatie treedt, wel in een goed boekje staan bij den president. Mocht dit niet het geval wezen, dan zou hij gevaar loopen bij de een of andere gelegenheid het kind van de rekening te worden. Van eenig officieel uitgeleide was geen sprake geweestvermoedelijk hebben zich in den trein, die hem naar La Guayra voerde, wel een paar beambten bevouden, die in last hadden zijn gangen na te gaan, maar zelf heett hij daar niets van bemerkt. Van een revolutionaire partij althans in Venezuela is geen sprake. In Venezuela bestaat alleen Castro en alles buigt voor hem. Populair is hij ongetwijfeld niet maar men is bevreesd voor bem. Alle tegenstanaers en revolutionaire leiders zijn door hem het land uitgejaagd. Het Venezolaansche leger heeft voor zoover de heer De Reus als niet-deskundige in militaire zaken kan oordeelen al zeer weinig waarde. Het ziet er werkelijk uit als het slor- dige, ongedisciplineerde troepje, 'twelk men soms op piaatjes in reisbeschrij vingen vindt voorgesteld. Het is echter mogelijk, dat er afdeelingen bestaan, hem niet bekend, door buitenlandsche militairen gedrild en die een beter voorkomen en meer oorlogswaarde hebben. De forten aan de kust moeten sedert de gebeurtenissen in 1902 in eenigszins beteren toestand zijn gebracbt. Onder anderen zijn zij bewapend met een achttal groote kanonuen, welke, oorspronkelijk voor de Boerenregeeringen bestemd, door de Creusot-fabriek aan Castro zijn overgedaan. Over de wenschffiijkheid of opportuniteit van een blokkeeren der Venezolaansche kust liet de heer De Reus zich begrijpelijkerwijze liever niet uit. Maar op onze vraag gaf hij toch te verstaan, dat het leggen van zulk een blokkade volstrekt niet, wegens de daaraan verbonden bezwaren, tot de minder goed uitvoerbare maat- regelen mocht worden gerekend. Wel is de kust zeer uitgestrekt, maar zij is zoo bergachtig, dat het slechts op enkele weinige punten mo gelijk is, verbinding met het biunenland te verkrijgen. Nabij La Guayra, Puerto Cabello en enkele andere kustplaatsen bevinden zich bergpasseu over de 2500 a 3000 M. hooge bergketens, het binnenland is van deze plaatsen volkomen afhankelijk. Mocht het al mogelijk zijn door de blokkade heen te breken en goederen op andere kustplaatsen te landen, dan zou het toch feitelijk onmogelijk wezen die van daar en naar het binnenland te brengen. TER NEUZEN, 28 Augustus 1908. De onlangs gearresteerde peeenagent P. ,T. R., uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die verdacht werd van verduistering, is thans uit de pre- ventieve hechtenis ontslagen. In de week van 19 tot en met 25 Au gustus 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van diphtheritis te Middelburg en 1 van roodvonk te IJzendijke. Blijkens het verslag der provincie over 1907 zijn in dat jaar met de booten op de Wester-Schelde vervoerd 162,138 personen, tegen over 163,834 in 1906 141,248 in 1905 156,857 in 1904 en 137,753 in 1903. Uit Vlissingen werden in 1907 overgebracht 74.407 passagiersuit Breskens 42,242uit Ter Neuzen 38,812 uit Borssele 6355 en uit Hoedekenskerke 322, samen 162,138. Westdorpe, 27 Aug. In de heden gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de voor- zitter, al de leden met de'n secretaris ter uit- zondering van den heer Ingels. Na voorlezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering werd medegedeeld. 1. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op den 18 dezer, wanneer overeenkomstig de boeken in kas is bevonden 3498,845. Werd voor kennisgeving aangenomen. 2. Werd behandeld de gemeentebegrooting voor 1909, in ontvang en uitgaaf bedragende 14245,645. De goedkeuring zal eerst in eene volgende vergadering kunnen geschieden, wijl van Ged. Staten nog geen bericht inkwam, of de toegekende subsidie aan het burgerlijk arm- bestuur voor 1909 wordt goedgekeurd. 3. Besloten werd aan het comite dat door deze gemeente ten zijnen genoegen een stoom tramlijn zal aanleggen, een subsidie te verleenen van 220,gedurende 20 achtereenvolgende jaren. De raad vereenigde zich met de tram- plannen door de IJzendijksche stoomtramweg- uSaatschappij ingezonden, waarbij die maat- schappij voormeld, subsidie vraagt. Hierna werd de vergadering gesloten. Westdorpe. In eene heden gehouden ver gadering van de H. Familie hebben de leden, zeventig in getal, besloten alien gezamenlijk den Katholieken dag te Hulst te bezoeken. Ook zal getracht worden de leden van het kruisver- bond, boerenbond en varkensverzekering hierbij aangesloten te krijgen. Op die wijze zal West dorpe op den Katholieken dag flink vertegen- woordigd zijn. Hedenmiddag ging zekere L. de B. alhier, een man van omtrent 70 jaar, als gewoonte aardappelen halen naar het veld. Onderweg bij het terugkomen schijnt de ongelukkige (de man was sukkelachtig in zijn gang) in eene naast den weg liggende sloot gevallen te zijn, en zonder zich nog te kunnen redden, daarin gestikt, althans voorbijgangers vonden hem dood liggen in de sloot. Westdorpe. Gelukkig is de gevreesde vlek- ziekte onder de varkens alhier, na het inspuiten door den veearts, zoo goed als geweken. Doch voor dien tijd zijn er dagen geweest, waarop bij verschillende werklieden hun hoop voor den aanstaanden winter op eens verloren ging, door het verlies van hun varken. In zulke tijden voelt men het best hoe nuttig eene varkens verzekering is, alhoewel de kas een gevoelig boekjaar zal toonen. Zuiddorpe, 26 Augustus. De raad dezer gemeente heeft eene subsidie verleend van 125, 'sjaars voor den aanleg van de stoomtramlijn MoerbekeZuiddorpe—Drie Schouwen, waar ze zal aansluiten bij de ontworpen stoomtramlijn HontenisseBelgische grens. Wijl ook de be- langhebbende polders reeds subsidie verleend hebben, is de totstandkoming van deze lijn verzekerd. Koewacllt. Zaterdag 29 Augustus zal er te Lokeren eene vergadering gehouden worden van burgemeester en schepenen van Lokeren en den burgemeester en secretaris dezer gemeente als afgevaardigden van den Raad alhier om te spreken over den ontworpen tram Lokeren Koewacbt en een eventueele aansluiting van Koewacht met den stoomtram Hontenisse Selzaete of IJzendijkeSas van GentZaamslag via Zuiddorpe. Op verzoek van den heer Soudan, onder- zoeksrechter te Gent, die belast is met het onderzoek omtrent de zoogenaamde Klampers- bende, is te Antwerpen #weer een lid dier bende in hechtenis genomen, namelijk de 32jarige W. P., herbergier. Deze wordt verdacht als lid der bende deelgenomen te hebben aan de in- braken met diefstal en mishandeling te Axel, Moerbeke en Stekene. Op het oogenblik zitten nu 5 man der bende achter slot en grendel, namelijk de kapitein August d. B., de //luitenant" Peer B., bijgenaamd ,/menheer Peer", E. T., A. E. en W. P. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bende uit 15 personen bestond, zoodat er npg 10 op vrije voeten zijn, omdat hunne namen nog niet bekend zijn of omdat ze voortvluchtig zijn. Donderdagnamiddag om 2 uur had hier eene openbare vergadering van den gemeente- raad plaats, waarbij alle leden tegenwoordig waren behalve de heer E. L. Plasschaert. De volgende ingekomen stukken werden be handeld. 1. Schrijven van Gedep. Staten omtrent de toelage van 50 's jaars van den heer Fl. Remery hoof'd der school te St. Andries voor het bezit van akte van Landbouwkunde. Ged. Staten blijven van meening, dat die toelage door den raad aan den heer Remery moet worden verstrekt omdat bij de vroegere ver- ordening hem die toelage is toegekend zonder de bepaling, dat de heer Remery daarvoor onderwijs moet geven. Na eenige discussie wordt besloten de verordening '^egelende de jaarwedden der onderwijzers te wijzigen over eenkomstig den wensch van Ged. Staten. 2. Brief van Ged. Staten, waarin zij mede- deelen, dat de bezwaren door den raad van Koewacht ingebracht tegen de voorgestelde veemarkt te Axel op den eersten Maandag van September, omdat te Koewacht alsdan kermis is, geen reden is voor Ged. Staten om hunne goedkeuring te onthouden, wijl ze eene vee markt van meer algemeen belang achten dan een kermis. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Brief van het bestuur van den Moerspui- polder, waarin het mededeelt, dat het voornemen bestaat een keiweg te leggen door de Moer- spuistraat. Het bestuur verzocht het gemeente- bestuur mede te deelen of het daartegen be zwaren heeft. De raad heeft daaromtrent geen bezwaar. 4. Adres van het burgerlijk armbestuur met verzoek een toelage van f 600 te verleenen voor het jaar 1909. Wordt toegestaan. Alsnu kwam aan de orde de gevraagde subsidie van de tramlijn IJzendijkeZaamslagZuid dorpe. De heer Mr. P. Dieleman, secretaris van het Comite tot bevordering van tramlijnen in Zeeuwsch-\ laanderen was tegenwoordig en liehtte in het breede de aangevraagde subsidie toe, vooral er op wijzende het groote nut, dat de ontworpen tramlijn heeft voor geheel deze streek. Ondanks deze toelichting besloot de raad met algemeene stemmen geen subsidie te VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5