Tsr Keuzensche Courant Zaterdag 22 Augustus 1908. No. 5189. Gemengde berichten. TWZE1E13DZE1 IBUj^A-ID. TER NEUZEN, 21 Augustus 1908. Men schrijft ons De door de IJzeudijksche Stoomtnimwegmaat- schappij aangevraagde subsidie voor het bekende groote tram plan, waardoor uagenoegalleplaatsen in Zeeuwsch-Ylaanderen onderling per tram verbonden worden, is reeds ongewijzigd toege- staan door de gemeenten Hoek, Hoofdplaat en Philippine. Naar wij vernemen zal dit ook weldra ge- schieden door Biervliet, IJzendijke en Zaamslag. De stemming der raden in de overige gemeenten ,zal ongetwijfeld ook gunstig zijn. Inzonderheid voor Ter Neuzen is de verbinding van het grootste gewicht. Immers Ter Neuzen wordt daardoor het centraalpunt van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het wordt toch niet. alleen met 't hart van 't 4e district verbonden maar ook via Zaamslag met geheel het land van Hulst, Indien de gemeenten, en speciaal Ter Neuzen, dezer dagen gunstig beslissen dan mag ver- wacht worden dat de Provinciale Staten in hun najaarszitting het gevraagde renteloos voor schot zullen geven. Behalve de gemeenten hebben toch ook reeds 80 van de 86 polders die er bij betrokken zijn, subsidie toegestaan. Er mag ook verwacht worden dat de Kouden- polder onder Hoek en de Groote St. Albertpolder onder Sas van Gent spoedig op hun besluit zullen terugkomen, hetgeen met het oog op een aldaar al of niet te vestigen los- en laad- plaats voor den Koudepolder van't raeeste belang is. Zelden zal eenig tramplan een zoo groote populariteit genoten hebben als het onderhavige, waarvoor met de meest mogelijke sympathie overal flnantieelen steun is verleend. Waar het plan voor de betrokken streek het best denkbare is, verwondert dit niet. De Nederlandsche Regeering kan nu ook toonen iets voor Zeeuwsch- Vlaanderen den zoo vaak vergeten achterhoek te willen doen. Eigen- aardig is dat hier en daar bij het verleenen van subsidie het bezwaar geopperd wordt dat de Maatscbappij, wanneer zij later winsten zal maken de subsidieerende lichamen daarin niet laat deelen. Men vergeet daarbij dat aan het verleenen van renteloos voorschot door het rijk en de provincie de voorwaarde wordt verbonden dat dit moet gerestitueerd wanneer 5°/0 dividend wordt betaald. 5°/0 is een niet te hoog percentage voor aan- deelhouders die risico loopen in de eerstejaren veel minder te krijgen terwijl dergelijke aan- deelen toch ook incourante fondsen zyn. Met het oog op de restitutie van het voorschot bestaat er dus al heel weinig kaus dat er zulke hooge dividenden uitgekeerd zullen worden, ook al gelooven wij dat de lijn rendabel zal worden. De heeren die spreken van deelen in de winst zijn echter voor deelen in de verliezen niet te vinden. In de week van 12 tot en met 18 Augustus 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van roodvonk te Heinkenszand en 1 van diphtheritis te St. Philipsland. Te Hulst werd Woensdag in het hotel „de Graanbeurs" door de notarissen F. 0. Daey Ouwens, aldaar en H. W. Neervoort van's Graven- polder, ingesteld een hofstede, met bouw- en weilanden, in de gemeente Hontenisse, Molen- hoek, ter gezamenlijke grootte van 47,89,50 H.A. (107 gem. 145 roeden). Perc. 1 werd ingesteld door F. van Driel, Axel, op 13.100 perc. 2, door A. T. Rottier, St. Jansteen, op 3600 perc. 3, door denzelfde op f 3650 perc. 4, door P. Steijaert, op 4800 perc. 5, door J. M. Giele, op 2400 perc. 6, door A. C. Baert, Hulst, op 1600 perc. 7, door P. Steijaert, op 2700 perc. 8. 9 en 10 door J. F. Borm, resp. op 3600, 3700 en 7300 perc. 11, door A. C. Baert, voornoemd. op 1900. De totale instel was f 48,350. De toewijzing zal 2 September a.s. plaats hebben. Waar niet gemeld, wonen de genoemde per- sonen te Hontenisse. Axel. Door den heer H. M. Yerbruggen, onderwijzer aan de o. 1. s. alhier, is als zoo- danig eervol ontslag aangevraagd met ingang van I Januari e. k. Axel, 20 Aug. Donderdagnamiddag daalde op de hofstede van den landbouwer C. de Feijter onder deze gemeente een luchtballon neer. De reizigers, een kapitein en een luitenant van het Belgisch garnizoen uit Antwerpen, hielden een proeftocht van Antwerpen naar Holland, doch door den zwakken wind waren zij genoodzaakt het anker te laten vallen. Daar de luchtballon niet ingericht was om op zee neer te komen, waren zij verplicht aan deze zijde van de Schelde te blijven. Er was natuurlijk heel wat volk naar die plaats gestroomd om het toestel in oogenschouw te nemen. Een achttal personen hielpen de luchtballon uit elkaar nemen, waarna deze naar Axel werd vervoerd. Ook de beide luchtreizigers kwamen tegen den avond daar aan, alwaar zij bleven logeeren, om (Jen volgenden dag naar hunne woonplaats terug te keeren. Westdorpe. Hedennamiddag werd in de ruirne zaal bij P. Gijsel eene vergadering ge- houden van ingezetenen, waarin een lezing werd gehouden door den WelEerw. heer H. de Bruijn, kapelaan alhier, ten einde tot de op- richting te komen van een algemeen zieken- fonds voor onze gemeente. Nadat in duidelijke woorden door spreker het groote nut en de werking van zoo een tonds uiteengezet was, spoorde hij de aanwezigen meergegoeden met kracht aan Sink in te teekenen ter vorming van het kapitaal, benoodigd, om de totstand- koming van het fonds te verzekeren. Aan dit verzoek werd ten voile beantwoord althans, staande de vergadering werden bedragen geteekend van 50, Verscheidend heeren hebben de taak op zich genomen verder met de lijst aan de huizen te collecteeren. Eerstdaags zal ten dien einde eene tweede vergadering worden belegd voor het kiezen van een bestuur. Moge de werkende klas in de mildheid ran de meergegoeden in deze, een aansporiug vinden om zich straks alien als lid aan te melden, opdat toch zeker zoo'n nuttig doel tot stand moge komen. Koewacht. Te 's Gravenhage slaagde voor de hoofdacte de heer L. van der Plasse, zoon van den heer M. van der Plasse commies- ontvanger alhier. Hulst. Op 8 September a. s. zal hier de 4e Bredasche Katholiekendag gehouden worden. Te oordeelen naar het aantal aangevraagde kaarten zal het bezoek dien dag zeer groot zijn. Van Tilburg gaat 's morgens om 4,59 uur een extra trein, die aan alle stations stopt. Voorts vaart er een extra-stoomboot en loopt er een extra-tram van Walsoorden naar Hulst. Verder rijden er dien dag extratreinen en extra-trams in de richtingen naar Hal- sterenTholen en Hoogerheide—Ossendrecht, alsmede in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Tal van katholieke vereenigingen uit het Bisdom Breda nemen aan den Katholieken dag deel. Zij zijn verdeeld in zes afdeelingen. De eerste afdeelingKatholieke Sociale Actie (spreker de heer Ch. Stulemeyer te Breda) ver- gadert in de Ambachtsschoolde tweede af deeling Pers en Lectuur (spreker de heer W. H. Bogaart, lid der Tweede Kamer te Breda) in het St. Jozefspensionaatde derde afdeeling Drankbestrrjding (spreker de WelEerw. heer A. J. van Loon te Aardenburg) in het Cate- chismuslokaalde vierde afdeelingBelangen der Landbouwers (spreker de heer G. J. de Gier te Boscbkapelle) in de benedenzaal van het stadhuis; devijfde afdeeling: Patronaten (spreker de ZeerEerw. heer P. J. Plasschaert, pastoor te Zuiddorpe) in de teekenschoolde zesde afdeelingSpaarzaamheid (spreker de heer J. Mol te Kruisland) in ;/Het Wapen van Zeeland". In den namiddag zal in de R. K. kerk de algemeene Vergadering gehouden worden, waarin mededeeling zal worden gedaan van de in de afdeelingsvergadering aangenomen stellingen en waarin als spreker zal optreden de heer Alb. van der Kallen te Breda. Van half twee tot drie uur zullen op de Groote Markt concerten gegeven worden door het Muziekgezelsckap ,/Harmonie" en het fan- farecorps //Vlijt en Volharding", terwijl door een honderdtal jongens onder leiding van den heer A. Eeckhout de kleppermarsch zal worden uitgevoerd. Z. D. H. Monseigneur P. Leyten, bisschop van Breda, zal persoonlijk den katholieken dag bijwonen en 's morgens om half elf de H. Mis opdragen in de kerk van den H. Willebrordus te Hulst. De gemeentepolitie te Velp (Gelderl.) heeft op vermoeden van valschheid een gulden in beslag genomen met de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848. Eertijds, misschien nog wel, kon men in de Betuwe in den kersentijd voor een kwartje van den boom net zooveel kersen eten als men wou. In ltalie is de wijn nu zoo spotgoedkoop, dat er te Catania, op Sicilie, al een gelegenheid is,waar men voor 31/s stuiver een uur lang zooveel wijn mag drinken als men kan. Er heeft zich te Alkmaar een eigenaardige historie voorgedaan, waarvan tenzij de afloop gunstiger is dan hij zich op dit oogenblik laat aanzien verschillende winkeliers de dupe zijn geworden. Veertien dagen geleden huurde daar iemand, die zeide grossier in sigaren te zijn, een huis op de Oudegracht. Zijn gezin zou later komen, maar bij nam alvast intrek in het perceel. Bij verschillende winkeliers deed hij bestellingen. Zoo is bekend, dat hij bij een stoffeerder vitrages, bij een ander linoleum, een karpet en looper voor f 49, bij een derde ook een karpet voor 21, bij een vierde nog een karpet voor f 22,50, bij een zilversmid vaasjes en een pen- dule, bij een rijwielhandelaar een dames-rijwiel met lantaarn voor 88,50, bij 'h anderen rijwiel handelaar een heerenfiets voor 65, bij een schoenenmagazijn een paar heeren- en dames- laarsjes vopr /ll, bij een ander schoenenmagazijn een paar heerenbottines voor 6,25, bij een heerenkleedermaker een costuum met een demi- saison kocht. De voorwerpen werden alle bezorgd aan 't huis, dat de man gehuurd had. Hij nam ze zelf in ontvangst. De leveranciers moesten Zaterdag maar met de kwitanties komen. Toen ze kwamen, stond er een bordje voor het raam, waarop ,/afwezig". Buren hadden den man met verschillende pakjes en met de beide fietsen het huis zien verlaten. Gistermiddag kreeg de huiseigenaar een telegram uit Haarlem, waarin hij meldde, dat hij niet kon komen, tengevolge van een heugelijke familiegebeurtenis. Zijn echtgenoote en zijn inboedel zou nl. reeds Donderdag zijn gekomen. De vorige week heeft zich te Amsterdam een drama afgespeeld, dat een somber beeld geeft van het Amsterdamsche nachtleven. Iemand, die daarin een nogal groote rol pleegt te spelen, bevond zich in een cafe in de Reguliersdwarsstraat, waar hij iederen be- zoeker bankbiljetten voorhield en telkens de verzekering gat, dat hij geld genoeg had, om eenige dagen lang plezier te maken. Natuur lijk werd er, in afwachting van wat er verder volgen zou, door de bezoekers van het cafe druk gedronken. Tegen het sluitingsuur was het gezelsehap, waaronder ook een vrouw, in een zoodanige stemming dat men van geen scheiden wilde weten. Juist op dat kritieke oogenblik meldde zich zekere S. aan, die, als houder van een nachtcafe in de Dusartstraat, den feestvierders gelegenheid kon bieden tot voortzetting van de fuif. Per rijtuig trok men naar de nachtelijke drinkgelegenheid, waar nog verschillende vrouwen de vreugde gingen deelen. Op een gegeven oogenblik miste de gastheer uit zijn portemonnaie een bankbiljet van hon- derd gulden. Van deze vermissing kon geen der aanwezigen een verklaring geven. Het feest was uit en de bestolene liep naar de po- litie om aangitte te doen. Deze stelde een onderzoek in, dat geleid heeft tot een huiszoe- king in het cafe' in de Dusartstraat, die echter niets aan het licht schijnt te hebben gebracht. De vrouw van den kastelein van het nacht-cafe verzocht, kort na de huiszoeking, haar huis- genooten een straatje om te gaan, opdat zij gelegenheid zou hebben het middagmaal gereed te maken. Toen zij terugkeerden, vonden ze de vrouw op den grond liggen ze had zich de polsen af'gesneden, en hield het portret van haar man in de armen gekneld. Onmiddellijk werd zij naar een der ziekenhuizen gebracht, doch de ongelukkige overleed tijdens het vervoer daarheen. Omtrent de motieven tot de droeve daad is niets bekend geworden. Het Zaterdag door een auto te Rhenen overreden zevenjarig meisje, blijkt met een paar kneuzingen te zijn vrijgekomen. Het kind speelt weer, als voorheen, met haar kameraadjes. Men mag dezen afloop van het ongeval inder- daad een wonder noemen. Kapitein Lohning heeft Woensdag in den Dollard opgepikt het lijk van een jongen zeeman, die evenals het Maandag te Ameland aange- dreven lijk van een zwemgordel was voorzien. De Berlijnsche couranten houden zich nog druk bezig met den kapitein van Kopenick. De groote hoop wil van zijn doen en laten tot in de kleinste bijzonderheden ingelicht worden, en ijverige verslaggevers trachten de weetgierig- heid te bevredigen. Zoo wordt dan gemeld, dat Wilhelm Voigt op het oogenblik een vermogen van 40,000 mk. bezit en vele huwelijks-aanzoeken van rijke dames heeft gekr^gen. Wat is er streelender voor een vrouw dan een man te hebben, die beroemd is Met den adeldom van ziel, die al zijne handelingen kenmerkt, heeft Voigt deze aanzoeken onbeantwoord gelaten. Hij wil zijn verloofde zij blijkt geen weduwe te zijn, maar een vrouw die in scheiding ligt trouw blijven, gelijk zij het hem is geweest. Vele andere verlokkelijke aanbiedingen bereiken hem. Voigt heeft echter alle houders van kijkspelletjes reeds afgewezen. Hij wil zich niet als een vreemd dier laten aangapen. In een goed zittend douker blauw pak met een welverzorgden grijzen baard maakt hij nu geheel den indruk van een heer, ja, verschillende berichtgevers verzekeren dat men hem best^ voor een gepensioneerd officier zou kunnen houden. Het is»mogelijk, dat hij in verschillende steden lezingen over zijn wedervaren zal houden. Uit Bremen is hem al een aanbod gedaan van 5000 mk. voor 8 lezingen. Dat kan dus een bron van inkomsten worden. Voor zijne reeds aangekondigde gedenkschriften kan hij aan elken vinger een uitgever krijgen. Gisteren kwam ook de houder van een wel- beklant eethuis vragen, of hij zijn compagnon wilde worden. Voigt stelde de wedervraag, of hij hem zulk een aanbieding zou doen, als hij, Voigt, rijkskanselier was. Natuurlijk niet, zei de ander. ,;Nu dan, gaf Voigt tot bescheid, ik sla mijzelf nu even hoog als den rijkskan selier aan en wil niet tentoongesteld worden". Een ander, die hem zijn zomerhuis kwam aan- bieden, kreeg tot antwoord, dat hij spoedig zijn eigen landhuis dacht te betrekken. Als dit alles niet waar is komt het voor andermans rekening. Voigt heeft behalve zijne sabel ook zijn uniform thuis gebracht. Hij zal niet scheiden van het pakje, waaraan hij zijn vermaardheid en zijn fortuin te danken heeft. En zijn eerste werk zal een mooie brief aan den Keizer zijn, om hem voor zijne goedertierenheid te bedanken. Uit Washington wordt gemeld dat er reeds meer dan 17000 aanvragen op 't Witte Huis zijn ontvangen van personen die president Roosevelt op zijn jachtuitstapje in Afrika wen- schen te vergezellenjagers op grof wild, veldkoks, gidsen, schuitevoerders, firma's in /,sportartikelen" uit alle oorden der wereld. En zoo de president al de hem aangeboden schietgeweren van het 't allernieuwste maaksel. jagersmessen, enz. aannam, zou hij een leger van dragers behoeven. Photografen maken 't hem bijzonder lastig, maar Roosevelt's zoon Kermit is reeds met de taak van fotograaf belast. Een machinist van een Midland-trein in Engeland is Zaterdag op zijn locomotief plot- seling door een verlamming bevangen zoodat de trein door de signalen liep, die den weg moesten vrijhouden voor een sneltrein uit Londen. Men kon echter nog bijtijds den gevaarlijken trein op een zij lijn brengen, juist voor de sneltrein voorbij kwam, en iumiddels slaagde de stoker erin de machine stil te zetten. °De machinist lag hulpeloos en sprakeloos op de locomotief. Hij was ziek geweest en had voor het eerst zijn werk hervat. Het nu goed afgeloopen ongeval brengt de gedachte echter op akelige mogelijkheden. Men vraagt zich af, of er ook niet iets dergelijks is gebeurd bij vroegere spoorwegongelukken, die geheel onverklaarbaar bleven, en waarbij de machinist gedood werd. Qemeenteraad van Axel. VAN Vergadering van Dinsdag 18 Aug. 1908. Tegenwoordig de heeren M. Wolfert, P. Dregmans F. van Driel, F. Dekker Fz., J. J. de Feijter, P. Dekker Fzj A. E. C. Kiuijsse, L. Larnaitre en D, J, Oggel, ieden en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer J. Smies, zonder kennisgeving de heer W. Dieieman. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notuien van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Dieieman komt onder het lezen der notuien ter vergadering. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende in- gekomen stukken a. Kennisgeving van den heer Smies dat hij de tegen heden belegde vergadering niet kan bijwonen'. b. Missive van Gedep. Staten dezer provincie, houdende lerugzending van het door hen goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienst- jaar 1908. c. Als voren van het kohier van het schooleeld voor het derde kwartaal 1908. d. Proces-verbaal van kasopneming van den waar- nemend ontvanger der gemeente, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde was en in kas bevonden /473 03J Kennisgeving van den heer M. L. van Vessem', dat hij zijne benoeming tot gemeente-ontvanger aanneemt onder dankoetuiging voor de van den Raad ondervonden medewerking. Kennisgeving van den heer P. Koole, dat hij de benoeming tot lid der commissie tot wering van school- verzuim aanneemt. g. Als voren van den heer J. Smies tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2. De voorwaarden van aanbesteding van petroleum voor school- en straatverlichting worden z.h.s. vast- gesteld zooals die waren voor het dienstjaar 1907/1908 3'e,Qi"-8' °V-r 1907 wordt g°edgekeurd in ontvang op 30512,58 in mtgaaf 30097,56j, dus met een goed slot van J 415,01J. 6 4. De begrooting van het Algemeen Burgerlijk Arm- b/^U™°°r 1909 WOr?t goedgekeurd in ontvang op 4549,08} en op een gelijk bedrag in uitgaaf. 5. Wordt vastgesteld de instructie van den gemeente- ontvanger. De heer De Feijter had liever gezien dat de instructie was vastgesteld voor de benoeming. Hij zou er ook voor zijn dat in 't vervolg ieder lid een afschrift werd toegezonden, alvorens te behandelen. 1909 aangeboden de gemeentebegrooting voor De V norzitter stelt deze in handen eener commissie tot onderzoek bestaande uit de heeren Smies, De Feijter en Kruijsse. 7. Rioleering. De heer Larnaitre deelt mede, dat bij onderzoek is ebleken, dat de uitwatering onmogelijk in den poider leoostenbhj benoorden kan plaats hebben omdat de waterstand aldaar 75 cM. hooger is en de uitwatering alzoo zal moeten plaats hebben naar de weide van den heer Noske. De heer Kruijsse kan zich met het gesprokene van den heer Larnaitre vereenigen. i K^Mft djn toJestan(1 daar opgenomen en moest later blyken dat de bewuste put het water niet kan opnemen dan bestaat er nog gelegenheid het naar de groote kreek te leiden. De heer Dregmans deelt mede, dat de eigenaars van de weide voornemens zijn in den bestaanden toestand ver- andenng te brengen door een weg aan te leggen naar den molen van Cappon. Hierna stelt de heer Larnaitre voor dit punt aan te houden waartoe z. h. s. wordt besloten. S. lot president van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur wordt met algemeene stemmen (9; herbenoemd de heer A. E. C. Kruijsse. Een briefje was in bianco. Op de vraag van den Voorzitter of den heer Kruijsse beieid is de benoeming aan te nemen antwoordt deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5