ioiii-i MEEL.j een H008AARS, Advertentien. TB IS0P Teiegrafische berichten. ISoogwatergetij te Ter Neuzen. Ernstige bloedarmoede Snelle genezing. geven rakelings voorbij. De wed. v. d. Veer, kort daarop thuisgekomen, constateerde spoedig de waarde van het gestolene. Vooral het kistje met geldswaardig papier maakte de bestolene buiten zicb zelf van ver- driet, immers in dit kistje was een heel kapi- taaitje verborgen. Wie bescbrijft dan ook de vreugde der familie toen zij gisteravond bij het te bed gaan bemerkten dat de inbreker, die, zooals wij boven meldden, door de buurvrouw gestoord was, het kistje vergeten had mede te nemen en het in zijn overhaaste vlucht in de alcoof had laten staan. De geheime politie te Moscou heeft eene vereeniging ontdekt van personen, die gestem- pelde postzegels schoonmaakten en weer uit- gaven. De bende was er reeds in geslaagd te VV arschau voor 6 millioeu postzegels uit te geven. Dertig mannen, waaronder een postbeambte werden aangehouden. Het Engelsche parlementslid Wilfred Ashley heeft W oensdag een telegram van gelukwensch aan zijn tuinman gezonden, die dien dag 78 jaar bij zijne familie in dienst was geweest. De man is nu 90 en tuiniert nog. Te Bitti, een dorp nabij de ltaliaansche stad Sassari, hebben 8 met buksen en dolken gewapende bandieten een herder overvallen. Zij knevelden hem en schoten daarop zijn geheele kudde van 500 schapen neer. Het betrof een wraakneming tegen den eigenaar der kudde. Sedert Januari werden in de gemeente Bitti meer dan 1500 schapen en 400 runderen door roovers op deze wijze omgebracht, zonder dat het gelukt is de daders in handen te krijgen. In sommige deelen van West- Vlaanderen is de bevolking nog niet rijp om een lucht- ballon te ontvangen. In de wijk Kabeljauw te Waregem, daalde Dinsdag een luchtbal neder, waarin drie personen zaten, de heer Dumortier, van Kortrijk, eigenaar van den ballon en twee heeren van Gent en Lokeren. De luchtbal was tegen 6 uren te Lokeren opgestegen. Terwijl men bezig was met den ballon op te vouwen, kwam een persoon met een brandende pijp in den mond, in de nabijheid staan. De beer Du mortier verzocht den man achteruit te gaau, daar er een gasontploffing zou kunnen gebeuren. De man weigerde en geraakte in twist met den luchtreiziger, die door de menigte overvallen werd en nogal stompen opliep. Daar de heer Dumortier een gevraagde scbadevergoeding weigerde te betalen, liet men hem niet heen- gaan hij was tenslotte verplicht 50 glazen bier ten beste te geven in een herberg. De wachtmeester der gendarmen moest er tusschen komen, om den ballon aan den eigenaar te doen teruggeven. De dertiende. Te Gilly, op den steenweg van Gharleroi is eene herberg, dragende voor uithangbordIn den dertienden overlevende van Courrieres. De herbergier werkte tijdens de ramp inderdaad in de mijn van Courrieres. Hij was toen 17 jaar oud. Bij was de eenigste Belg, van de dertien geredden, na twintig dagen verblijf in de rampzalige mijn. Na door de geneesheeren der maatschappij opperbest verpleegd te zi]n geweest, na eene kuur te Biarritz te hebben gedaan, na drie decoraties te hebben gekregen werd Van Ouden- hoven (zoo heet hij) een spaarboekje der Fransche Republiek van 1200 fr. toegekend. Ook genoot hij gedurende zes maanden half dagloon. Maar toen vond de' maatschappij dat hij ge- nezen was en staakte alie vergoeding, er bij voegende dat zij hem niet meer in de mijn wilde laten neerdalen. Hij spande een proces in, verloor het en was toen ten einde middelen. En daarom, zoo vertelt hij, opende hij de herberg met het zonderlinge uithangbord. De mijnramp in Lancashire. Een tele gram uit Londen bracht ons Woensdag reeds berieht van een ontzettende ramp, die heeft plaats gehad in het kolendistrict van Lancashire en uit de Engelsche bladen vernemen wij de volgende bijzonderheden omtrent het onheil, dat gerangscliikt kan worden onder de ernstigste in dit aan gevaren zoo talrijke bedrijf. Er waren toch, op het oogenblik van de ramp, 76 menschen in de mijn, 3 daarvan zijn levend teruggekeerd, 21 lijken zijn gevonden en 52 worden nog vermist, maar alle hoop op hun redding is reeds moeten worden prijsgegeven, zoodat het te vreezen is, dat dit onheil 73 menschenlevens heeft gevorderd. Dinsdagavond om halfzes hoorden de menschen, die boven- gronds werkzaam waren in den omtrek van put no. 1 der Maypole-kolenmijnen nabij Wigan een hevige ontploffing. Kort daarop stegen dikke rookwolken uit de schacht, die boven de inijn bleven hangen en het daglicht verduister- den. toen de rook was afgedreveu en men van den eersten schrik bekomen was, zag men dat de kabel gebroken en de machine voor het aflaten en ophalen der kooien beschadigd was, terwijl de ventilatie-inrichting niet nmer werkte, zoodat er zelfs geen mogelijkheid was om ter- stond hulp te bieden. De menschen in de mijn waren bedolven en men kon hen niet be- reiken langs den gewonen weg. Zoodra het berieht van de ramp bekend was snelden van allezijden een duizendtal onverschrokken mannen naar de plaats des onheils en met den grootsten spoed werden de reddingsploegen samengesteld. Men moest zich een weg tot de mijn, waariw de ontploffing had plaats gehad, banen door de schacht van de Wigan-Junctionmijn, tot dezelfde maatschappij behoorend, maar die omstreeks een kilometer verder ligt. Door deze schacht kan men put no. 2 van de Maypole-uiijn be- reiken, die met put no. 1 gemeenschap houdt. Om 10 uur keerde de eerste ploeg terug en bracht 3 geredden mee, die nog ongedeerd waren. Groote vreugde heerschte er onder de mpnigte, die zich voor het terrein verdrong en door de politie met veel moeite op een afstand gehouden werd. Men hoopte reeds dat het ongeluk niet zoo ernstig zou zijn, als het zich in den beginne deed aanzien, maar die hoop vervloog bij het rapport dat de reefdingstnan- schappen van hun bevinding uitbrachten. Zij hadden ongeveer 800 meter onder den grond kunnen doorloopen, maar verder konden zij niet komen, omdat de lucht door gasdampen was vergiftigd. Zij zagen daar verscheidene dooden paarden liggen, hetgeen als een slecht teeken moet worden beschouwd, want waar een paard stikt is het niet mogeiijk dat, een mensch in leven blijft. De mannen die het onheil hadden overleefd, waren aan het werk geweest in de verbinding- galerij met put no. '2 en in de nabijheid van den ventilator dezer schacht. De 2e ploeg die afdaalde, bracht 3 lijken mee. Een lijk waren de kleederen geheel van het lijf gerukt, het andere was onherkenbaar verminkt en het derde daarentegen volkomen gaaf. Men had het ge vonden in zittende houding, het hoofd op de handend steunend. Den geheelen nacht werk- ten de reddingsploegen in de mijn voort en om 4 uur Woensdagmorgen hadden zij nog 18 lijken gevonden, maar deze werden voor- loopig in de mijn gelaten. De reddingsploegen berichten dat de mijn in brand staat en dat het vuur nog steeds voortwoedt, terwijl de galarijen zijn ingestort en put no. 1 niet te bereiken is. De menschen die zich in de mijn bevonden op het oogenblik der ontploffing zijn dus, op de 3 geredden na, als hopeloos verloren te beschouwen. Middelburg. Door Gedep. Staten van Zee- laud is bepaald, dat de opening der jacht op klein wild zal plaats hebbenin de Dames-, Anna Maria- en Volkerpolders op Zaterdag 29 Augustus a. s., behalve die voor hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op 26 September a. s. in Zeeuwsch-Vlaanderen op Zaterdag 29 Augustus, behalve voor die op fazanten, welkeop 1 October wordt geopend. In het overige gedeelte van Zeeland op 29 Aug. a.s., met uitzoudering van die op hazen en fazanten, welke op 1 October wordt geopend. I N G E Z 0 N D E IS S T U K K E N. Bij de firma P. J. van de Sande, uitgeefster van dit blad, is Donderdag 1.1. een vierde zilveren jubelfeest gevierd. Het was dien dag juist 25 jaren geleden, dat de heer N. J. Harte bij haar in dienst trad. In de ruime huiskamer barer woning waren ten HH/j ure de familie Vail de Sande en al de medebedienden van den jubilaris vereenigd, toen deze met zijn gezin, bloed- en aanverwanten werd binnengeleid. Al dadelijk werd hem een jubellied door 't overige dienstpersoneel uit voile borst toegezongen, onder begeleiding van piano en viool. Daarna nam de zoon des huizes, de heer I. van de Sande, het woord, om namens zijn familie den jubilaris hulde te brengen voor de verdiensten, die hij bij de firma had verworven, verworven door zijn werkkracht en ijver, door zijn aanhankelijkheidentoewijding. Spreker deed met veel nadruk uitkomen, dat de eer, die den jubilaris op dezen dag toekwam en hem ook door zoovele medeburgers werd gebracht, ook onder zeker opzicht op de firma terugsloeg, wijl zijn jubile getuigenis gaf van de goede verhouding bier tusschen werknemer en werk- gever, zijnde zoodanige verhouding niet genoeg te waardeeren in onzen tijd van sociale beweging en klachten over sociale misstanden. Waar spreker onmiddellijk op volgen liet, dat de jubilaris niet alleen aanspraak op hoogachting maar ook op erkentelijkheid der firma verworven had. Als tastbaar blijk van deze gevoelens verzocht hij den jubilaris, een prachtige pendule met coupes te willen aanvaarden. Vervolgens trad een in den dienst der firma vergrijsde bediende, de heer C. J. Dhont, op, om namens 't overige dienstpersoneel den jubi- leerenden metgezel getuigenis te geven van zijn goede verstandhouding, zijn minzamen omgang, zijn behulpzaamheid zoo voor de jongstenals oud- sten van het personeel en hem een fraaien zetel aan te bieden als blijk van hunne wederzijdsche kameraadschappelijke en vriendschappelijke ge- zindheid. Thans trad een vriend van den jubilaris naar voren, die van deze gelegenheid wilde gebruik maken om hem te huldiaren als self-made man en hem als blijk van hoogachting een fraaie gravure in lijst aknbood. Door al die betuigingen bleek de jubilaris zichtbaar verrast en zeer getrotfen, en hij, anders altijd zoo welbespraakt, kon nu nauwe- lijks woorden vinden om te kennen te geven, hoezeer hij zich door de bejubeling getroffen en dankbaar gestemd gevoelde. Zoodat mevrouw Van de Sande het gewenscht oordeelde de feest- vierenden uit te noodigen om maar terstond gebruik te maken van het onthaal, dat zij hun bereid had met eene vrijgevigheid, die eene harer achtenswaardige en beminnelijke eigen- schappen uitmaakt. In den avond vereenigde de jubilaris zijn familieleden, de familie Van de Sande en zijn medebedienden in het Vereenigingsgebouw. Bij het binnentreden werd hem door de ge- noodigden een welkomstlied toegezongen. De heer C. T. Vermast, het woord nemende namens zijn medegeeellen, begon den jubilaris geluk te wenschen met dit zoo schoone feest. Hij bracht in herinnering hoe de heer Harte de verloopen 25 jaren bij de firma was werk zaam geweest, er den nadruk op leggende dat hem reeds op vrij jeugdigen leeftijd, n.l. den 17 Maart 1893, werd opgedragen het verslag van de Kamer van Koophandel en in Juli van hetzelfde jaar dat van den gemeenteraad voor de Ter Neuzensche Courant samen te stellen. Nadat spreker in den breede de voornaamste gebeurtenissen had aangestipt, en verklaard dat het hem onmogelijk was, bij alle kleinig- heden stil te staan en het bovendien te veel van het geduld der feestvierenden zou gevergd zijn, eindigde spreker, den jubilaris nogmaals verzekerende de oprechtheid van de hulde door zijne medegezellen hem heden gebracht. De heer J. A. P. Geill, burgemeester, wenschte de heer Harte geluk met dit jubileum en hoopte dat hij nog vele jaren bij de firma P. J. van de Sande zou verbonden blijven als redacteur van de Ter Neuzensche Courant. De jubilaris dankende voor de hulde hem gebracht, meende zich bij voorbaat te moeten verontschuldigen, wanneer hij iemand had ver geten te danken voor de hem gebrachte huldi- iemand te huldigen dan gehuldigd te worden. Onder het gezellig samenzijn, onder toasten en toepasselijke voordrachten, scheuen de uren heel kleine uurtjes te zijn. In den loop van den dag ontving hij tal rijke blijken van belangstelling. Ook werd deu jubilaris eene serenade met fakkellicht gebracht door 't muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden" waarvan hij ook de ijverige en zorgvolle Voorzitter is, en hem door het bestuur een nikkelen sigarenstel aan- geboden. Op 12jarigen leeftijd trad de jubilaris bij de firma P. J. van de Sande in dienst, aanvankelijk als letterzetter. Binnen een kort tijdsverloop had zijn voormalige patroon, wijlen de heer P. J. van de Sande, in den jeugdigen gezel een meer dan gewonen aanleg, een meer dan gewoon bevattingsvermogen, gezonde ambitie, wilskracht tot -zelfontwikkeling bespeurd en besloot hij hem aan de redactie van dit blad te verbinden. In de stenografie was hij spoedig thuis en even spoedig bleek hij voor verslaggever als in de wieg gelegd. De lezers van dit blad zullen erkennen, dat zijne verslagen van den Gemeenteraad en de Kamer van Koophandel hun een goed inzicht geven van het aldaar verhandelde. En men kan niet ontkennen, dat zijne verslagen van hetgeen er merkwaardigs hier en in onze omgeving op verschillend gebied is geschied of verhandeld, uitmunten door volledigheid, helderheid en goeden vorm of stijl. Merkwaardig mag h.et niet minder heeten dat de jubilaris, die tot zijn 12jarigen leeftijd slechts gewoon lager onderwijs had genoten, het op dit stuk zoover gebracht heeft, en wel door zelfontwikkeling of eigen kracht. Een enkel staaltje. Het verslag in dit blad van de K Kerkwijding fe Sluiskil was zoo gesteld, dat ontwikkelde Katholieken er het Vaderschap van meenden te moeten toekennen aan een geloofsgenoot, fne als journalist een goeden naam had. Deze kon en moest evenwel getuigen, dat het van't begin tot 't einde het werk was van den jubilaris, er bijvoegende. dat diens verslag dan ook wel een bewijs was van zijn kunde door zelfont wikkeling. Ten slotte zij gevraagd, of bij den 25jarigen werkkring van dezen jubilaris niet mag herinnerd aan hetArbeid adelt. Een Belangstellende. DAGEN. Voorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrij dag 22 Augustus 24 25 26 u 27 28 10.46 11.54 0.21 1.7 1.44 2.16 2.46 N am. 11.24 12.46 1.25 1.59 2.31 3.— KOESS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,826 a 47,85. Engelsch per n 12,12. Heden is het te Raamsdonksveer dat wij het dagelijksche voorbeeld kiezen van de werkdadig- heid der Pink Pillen, in gevallen van bloedver- arming en zwakte van het zenuwstelsel. De Pink Pillen hebben te Raamsdonksveer ver scheidene personen genezen, en onder anderen Mevr. E. van Vugt, die gedurende langen tijd leed aan een verderfelijke bloedarmoede volgens haar eigen uitdrukking. Mevr. Van Vugt was zoo verzwakt dat zij zich niet meer staande kon houden hare beenen weigerden haar te dragen, en dit enkele voorbeeld zij voldoende om zich den staat van belangrijke iichaamsverarming waarin zij verkeerde voor te stellen. Mevr. Van Vugt die te vergeefsch verscheidene middelen beproefd had was geheel en al ontmoedigd, wat gemakkelijk te begrijpen is. Zij heeft den goeden inval gehad een laatste poging te doen om zich te genezen, door zich van de Pink Pillen te bedienen, en zooals alien die van dit merk waardige geneesmidael gebruik maken, heeft zij onmiddellijk al de waarde er van kunnen schatten door het gevoel van verlichting dat zij ondervond na een eerste doos te hebben gebruikt. Zij heeft zich, naay zij zelve zeide tot het leven voelen weerkeerenhaar eetlust, die te voren wisselvallig was, werd zeer goed en zeer" regelmatig het kwam haar voor dat een warmer, een overvloediger bloed door hare aderen stroomdehaar bleekheid maakte plaats voor een frissehe kleur en zij kon opnieuw haar huiswerk verrichten zonder de minste vermoeienis te ondervinden. Na gedurende eenigen tijd dat weldadige middel te hebben gebruikt, heeft zij een vol- maakte genezing verkregen. Wij vestigen de aandaeht van alle vrouwen op deze genezing. En zijn zeer weiuigen wier gezondheid niet te wenschen overlaat, en het gebruik der Pink Pillen is bijzonder gunstig voor de vrouwen. Deze pillen geven bloed en men kan in het algemeen zeggen dat het der vrouwen aan bloed ontbreekt. Zij hebben ook een krachtige werking op het zenuwstelsel, en het zenuwstelsel der meeste vrouwen is zwak. W'lj raden een proef met de Pink Pillen aan in de volgende gevallen bloedarmoede, algemeene zwakte, vermoeienis zonder merkbare oorzaak, slechte spijsvertering, verschietende pijnen, gevolgen van te hard werken. Melkvoedsel voor KinderenenZleken.l Zoo de Heere wii en hij leeft hoopt op Dinsdag 25 Augustus onze geliefde Vader JAN SCHIEM AN, zijn 50stea geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van Zijne dankbare Kinderen, A. SCHIEMAN. CATHAR1NA SCHIEMAN. ANNA SCHIEMAN. Zaamslag, 21 Aug. 1908. Heden overleed ten mijnen huize, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, MARTHA ELIZA TAN PIENBROEK, wec}we w. de Koeijee, in den ouderdom van 80 jaren en 9 maanden. Uit aller naam, P. DEES. Hengstdijk, 20 Augustus 1908. Heden overleed te Ter Neuzen, in den ouderdom van ruim vijf en zeventig jaren, onze geliefde taute Wiej. EL1SA3ETK SCHEFFER, weduwe van den heer Johannes Goetgeluk. Uit aller naam, H. CRANSBERG. 19 Augustus 1908. crroot 11 ton, met goeden inventaris. le bevragen bij JAN VERHEIJKE,schipper, Hoek. ging, er bijvoegende dat het makkelijker is 23 it Yerkrijgbaar bij Snabilie, Hoofd-depothouder voor Nederlaud, 7 Groote Markt, Rotterdam, Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1,75 de doos, 9,per 6 doozeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2