A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HINDEEW E T. No. 5188 Donderdag 20 Augustus 1908. Binnenland. FEtJILLETON. De Huisvlijt-Tentoonstelling 48e Jaargang. ABONNEMINT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Tolefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Blijde geruchten. Buitenlandsche bladen bevatten een telegram uit Apeldoorn meldende, dat H. M. de Koningin in gezegende omstandigheden zou verkeeren. Het bleek ons, schrijft de ,/N. Ct.," dat te Apeldoorn dit gerucbt algemeen geacbt wordt waarheid te bevatten. De gebeurtenis zou tegen Februari of begin Maart mogen worden tegemoet gezien. Het Hof zou dan, behoudens bijzondere om standigheden, den winter ophetLoodoorbrengen. Wij maken van dit blijde gerucht slechts onder voorbehoud melding, daar wij er recht- streeks de bevestiging niet van kunnen geven. Volgens andere berichten is de hofrouw verlengd, met het oog op die omstandigheden, om daardoor gevoeglijk feestelijkheden enz. te kunnen uitstellen. NEDERLAND en VENEZUELA. •Naar aan de New-York Herald uit Den Haag wordt medegedeeld, zou onze Minister van Marine die thans zijn verlof onderbroken heeft en in Den Haag vertoeft, een onderhoud hebben ge- bad met den heer Beaupre, den Amerikaanschen Minister-resident in Den Haag en na dat onder houd zouden orders zijn gegeven voor het ge- reedmaken van de „Friesland" en de Utrecht." Naar de Tel. verneemt, wordt de laatste hand gelegd aan de pantserschepen Utrecht" te Nieuwediep en //Holland" te Amsterdam. Slechts 16) *Neen, dat verbied ik u," antwoordde Kis towsky met kracht. //Reeds dank ik udevrij- heid, ik wil niets meer van u aannemen. Zoodra wij ons op veiligen bodem bevinden, reist gij naar Europa door en bekommert gij u slechts nog om eene zaakuwe vrouw terug te vinden. Ik ben door niets gehaast, niemand wacht mij op mijne ouders kunnen zich niet meer over mijn terugkomst verheugen, mijn zusters zijn getrouwd of ik in Europa sterf, is om het even, mits het slechts op vrije aarde is." //Ik zeide het reeds, gij zijt een onverbeter- lijke twijfelaar. Zal ik u bewijzen, dat gij lang zoo onverschillig niet zijt voor een ieder, als gij mij wel zoudt willen doen gelooven z/Dat zou ik wel eens willen zien," sprak de zieke met een bitter glimlachje. z/Welnu, zelf zult gij niet kunnen ontkennen, dat gij reeds vrij wat beter zijt dan toen gij hier aankwaamtmaar gesteld eens voor een oogenblik, dat gij gelijk hadt en dat uw einde nabij was, zoudt gij mij dan voor niemand op heel het wijde wgreldrond een afscheidsgroet hebben op te dragen het schilderwerk moet nog voltooid worde1. De //Holland" zal 29 dezer vertrekken, terwijl de „Utrecht" bestemd is 25 October e. k. naar de Venezolaansche wateren te stevenen. Wanneer de vijf oorlogsbodems daar zullen zijn, zal beschikt worden over 1717 marine- manschappen met 134 kanonnen. Verder deelt men mede, dat aan de geem- ployeerden der werven te Nieuwediep, Amster dam en Hellevoetsluis geen verlof wordt ver- leend dan bij groote noodzakelijkheid. In het Berlijnsche blad Der Tag. wijdt de gepens. kapitein ter zee Von Pustau een artikei aan deze quaestie. Na kortelijk nagegaan te hebben de sterkte onzer vloot en hetgeen daarvan reeds naar West-Indie uitgezonden is, merkt de schrijver op Men mag aannemen, dat de Nederlandsche Regeering door het uitzendeu van de //Utrecht" en de //Holland" de mogelijkheid wil openen bij verscherping van het conflict terstond offen- sieve maatregelen te kunnen nemen, maar tevens, dat zij altijd nog op een gunstigen afloop rekent. Dit standpunt is ook ten voile verklaarbaar want de Regeering in Den Haag heeft zich niet slechts te laten leiden door de altijd vrij aanzienlijke kosten van een militaire actie of door bezwaren uit krijgskundig oogpunt, maar ook door de gedachte aan de internationale verwikkelingen, die elk oogenblik uit zulk een affaire kunnen verrijzen. Niemand zal het kleine Nederland er van verdenken een verove- ringspolitiek te willen drijven, maar niettemin zouden de Vereenigde Staten waarschijnlijk al heel gauw met de Monroe-leer voor den dag komen, zoodra er ergens in Venezuela Euro- peesche troepen aan land werden gezet. Een blokkade of zelfs maar een beschieting van een kustplaats zouden aan de Europeesche en Amerikaansche reederijen en kooplieden wel meer schade berokkenen dan aan de Venezo- lanen". President Castro kan er zich niet op beroe- men, dat de Amerikaansche pers hem bijzonder welgezind is. De meeste bladen achten het bepaald noodig, dat hem eens behoorlijk wordt getoond, dat men van zijn onhebbelijkbeden niet langer gediend is en verklaren tevens, dat Amerika zich daartegen niet verzetten zal. Zoo zegt bij v. de Dispatch van Baltimore z/Wanneer de regeering van Koningin Wil- helmina mocht besluiten tot strafmaatregelen, zal van Washington uit niet worden geprotes- teerd, behalve wanneer er sprake mocht zijn van een blijvende annexatie van Venezolaansch Een oogenblik bewaarde Bolislav het stil- zwijgen, daarop sprak hij somber z/Een afscheidsgroet nieteen laatst bevel misschien." ffZiet gij wel //Gij vergist u, Alex; de vrouw, voor wie dat bestemd zou zijn, was mij eenmaal lief, maar hare houding sedert mijne ballingschap heeft dat eens zoo raachtige gevoel in haat veranderd. Toen gij daarginds te Nertchinsk van wraak- nemen spraakt, heb ik q begrepen. Alleen, ik moest bij mijzelven erkennen, dat ik daartoe het recht uiet bezat, want niets bond ons nog aan elkander, niets als onze liefde. Toch, zoo ik op weg mocht sterven en gij wildet haar mijn laatste woorden overbrengen, zoudt gij eens te meer aanspraak op mijne dankbaarheid kunnen maken." z/Ik zal het doen, broeder, vertrouw daarop." z/Zij was mijne bruid, ziet gij, en zij vergat mij zoo geheel en al, dat zij het kasteel mijn er ouders, het slot waar ik haar liefkreeg, aankocht om daar groote feesten te geven zoo ik onder- weg mocht bezwijken, zult gij haar laten weten, dat ik tot zelfs in de hel van Siberie haar verraad hoordedat het mij heviger pijnigde dan de knoetslagen mijner beulen. Gij zult haar uit mijn naam bevelen Kolnowo weer te verlaten en elders haar zielloos leven voort te gaan zetten. Misschien zal het woord van een doode, die uit de mijnen verrees, nog gebied. Zulks zou natuurlijk een schending zijn van de Monroe-leer en het is haast niet denkbaar, dat Nederland daartoe een poging zou doen. De Boston Advertiser is vrijwel dezelfde meening toegedaan z/Castro" zoo heet het daar, //moet eens voorbeeldig worden gestraft, opdat bij leere begrijpen, dat Venezuela slechts een kindje is in de statenfamilie en den noodigen eerbied moet betoonen voor het volkenrecht. Wanneer de Nederlanders deze taak op zich nemen, vinden zij de hartelijke sympathie van Europa en zullen de Vereenigde Staten hun geen hinder- palen in den weg leggen". De Commercial van Buffalo gaat nog verder. Dit blad is van meening, dat het er vandaag of morgen toch toe moet komen, dat de een of andere mogendheid zich genoopt zal zien Castro eens hardhandig aan te pakken, teneinde hem te leeren zich beleefd te gedragen tegen- over buitenlanders en hun rechten te eerbie- digen. De regeering te Washington zou gaarne zien, dat Nederland zich daartoe leende, natuur lijk binnen de grenzen door de Monroeleer gesteld. In de Leader, van Cleveland, wordt naar aanleiding van het optreden van Castro betoogd dat er behoefte bestaat aan een groot Hof van beschaafde mogendheden teneinde machtheb- bertjes als Castro te leeren, dat er zekere grenzen zijn, die zij niet mogen overschrijden. In denzelfden geest laten ook andere Ameri kaansche bladen zich uit. TER NEUZEN, 19 Augustus 1908. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een notabele der Ned. Herv. Gemeente alhier werd gekozen de heer C. L. Deij met 47 stemmen. De heer A. Moggre verkreeg 10 stemmen. Door de algemeene synode der Herv. kerk is nit het fonds ter voorziening in geestelijke behoeften subsidie verleend o. a. aan Ter Neuzen (voor Sluiskil) 100. Zaterdag kwam in den laten avond zekere L. in de herberg //De Zwaan" nabij deze ge meente binnengeloopen, zeggende dat hij door eenige personen met minder goede bedoelingen werd achtervolgd. Later kwamen nog eenige personen binnen, die bleken de door L. gevreesde personen te zijn. De kastelein verzocbt daarom, voor handtastelijkheden vreezende, die personen zich te verwijderen, waaraau zij niet voldeden eenige kracht voor haar hebben. Zoo niet ,/Welnu //Zoo niet, dan zij haar eigen bestaan gevloekt en worde zij tot het graf toe vervolgd door de onuitwischbare herinnering aan mijn lijden." z/Maar wie is zij dan mompelde Ramanoff verschrikt door de lijkkleurige tint, die zich over de gelaatstrekken van zijn vriend ver- spreid had. z/Gij zult haar naam dikwijls hebben vernomen, het is gravin Stella Wolksky." Alex bewaarde het stilzwijgen. z/Hebt gij haar ooit gezien vroeg Bolislav thans. //Slechts eenmaal." z/Wanneer was dat?" z/Eenige weken voor mijne inhechtenisne- ming." //Bij welke gelegenheid?" z/Op een bazar ten voordeele der armen." „Herinner u uw belofte," sprak Bolislav op gedempten toon. „Dan alleen zal ik in vrede kunnen sterven." wReken op mij, broeder." Veertien dagen later verlieten zij in jagers- kleediug de gastvrije hut. De tocht liep zonder andere voorvallen, dan een hevige orkaan in de steppen, teneinde en tenslotte hadden zij het land van dwingelandij en ballingschap ver laten. en zich verzetten toen de kastelein trachtte hen buiten te dringen. Hij liep bp die gelegenheid eenige klappen op, terwijl een ruit en een heining door de indringers werden vernield. De daders zijn bekend en een onderzoek wordt ingesteld. Dezer dagen zijn door den commandant der marechaussee alhier bij zekeren S. te Otbene in beslag genomen eenige staken die sedert de maand Juni werden vermist aan den Margare- thapolder op het werk van den aannemer den heer J. de Bree Fz. alhier. Sluiskil, 19 Aug. Hedenmorgen even voor het aangaan der school had de leerling C. Scheele het ongeluk in het kanaal te vallen. Hoe de andere kinderen ook hun best deden om den knaap er uit te halen, het mocht hen niet gelukken. Gelukkig zag de postbode B. de Ridder wat er gaande was. Deze was ver- plicht om den knaap te knnnen grjjpen te water te gaan en mocht het geluk smaken den jongen te redden. te Ter Neuzen. Maandagavond was het nog een interessant oogenblik. Toen zou worden opgelicht den sluier die nog steeds bing over de beslissing der jury, toen zou bekend worden gemaakt wie naar haar oordeel voor hun werk de eerepalm toekwam. De orkestvereeniging //De Volharding" bracht er door opgewekte marschen eene feestelijke stemming in. Alvorens tot de uitreiking der prijzen werd overgegaan, nam de Yoorzitter vanhetUitvoerend Comite het woord, om de aanwezigen het wel- kom toe te roepen. Wanneer ik thans het woord voer, zoo ver- volgde spreker, dan is dat om de trouwe bezoekers en de goede steunpilaren onzer welgeslaagde tentoonstelling hartelijk dank te zeggen. Deze avond is bestemd om u bekend te maken met het oordeel der jury, om mede te deelen wie van de inzenders de volmaaktheid het naastbij is gekomen. C lk geloof wel dat het werk der jury zeer moeilijk is geweest, want met het leekenoog beschouwd zouden we zeggenwat is dat alles mooi. Voor elke afdeeling waren echter vak- menschen aan het werk en die hebben natuurlijk met een kennersblik rondgekeken en daarna hun oordeel geveld. Ik spreek de hoop uit dat zij die mogelijk in hunne verwachting zijn teleurgesteld, de be- kroonden tot voorbeeld mogen nemen, om- met Op Kolnowo was oogenschijnlijk maar zeer weinig veranderd, sedert gravin Kistowsky haren echtgenoot in het graf was gevolgd. Aapvankelijk had Maria daar al de oude meubels laten staan, om, wanneer zij er's zomers wederkeerde, het ouderlijk huis nog geheel en al weder te vinden gelijk zij hetzelve als bruid verlaten had en toen Stella het kasteel had overgenomen van Damiroff s schuldeischers, had zij geen meubel van plaats doen veranderen, zoowel om Bolislav's zuster genoegen te doen, als om haar eigen herinneringen ongesckonden te bewaren. Zij kwam er niet dikwijls heen, want over dat zwpgende landgoed hing een sluier van rouw en droefheidmaar van tijd tot tijd, als het gewoel der wereld haar te pijnlijk werd als zij zich meer dan ooit vreemd gevoelde te midden dier talloozen, die haar benijdden of belasterden, ging zij daarheen, slechts vergezeld van hare oude huishoudster. want zij vond er altijd de dienstboden der familie Kistowsky weder, die, dank zij haar, een onbezorgd leven genoten, en dan zwierf zij door al die verlaten kamers rond, of wandelde zij door de paden, waar voor- heen het vroolijk gebabbel van een talrijk gezin had weerklonken, en nn niets meer vernomen werd dan het geklapwiek van een vogel of het geritsel van een slang door het gras. (Wordt vervolgd). Dit bind verscliijnt nnumlng:-, Wnensdn^* en Vrijita^atvond, nitgezonderd op feestdagen. bij de Firma f. J. VAK 1»BS SAWWE «e Ter Burgemeester en Wethouders van TEE NEUZEN, Gezien het verzoek van FERN AND LAMARCHE, industrieet te Brussel dd°. 6 Juli 1908 om vei'gunning tot het plaatsen van een motor met dynamo tot het inwerking brengen van een kogelmolen voor het ver- vaardigen van slakkenmeel; Gezien het proces-verbaal der zitting dd°. 20 Juli 1908, waarbij gelegenheid is gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de inwiliiging van het verzoek; Gezien het schrijven van den Inspeeteur van den Arbeid in de 2e arbeidsinspectie dd°. 10 Juli 1908, N°. 1103/N°. 29 Z waarbij deze overiegging van nadere stukken verzoekt, welk schrijven aan verzoeker in af- schril't is medegedeeld bij brief dd°. 13 Juli 1908, N°. 7255, A"8. Overwegende dat deze stukken door adressant nog niet zijn overgelegd Gelet op artikei 8 der Hinderwet Bealuiteu de beslissing op vorengemeld verzoek te verdagen. Ter Neuzen, 17 Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1