Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 15 Augustus 1908. 48e iaargang VEEtLO: No. 5186. TWJEEJIDIEJ BLAD. Binnenland. FEUILLETON. Predikbeurten. NEDERLAND en ¥ENEZUELA. Het vertrek van de //Heemskerck". Er was Dinsdagmiddag meer dan gewone belangstelling bij het vertrek uit Den Helder van het pantserschip //Heemskerck" naar de West-Indische wateren. Honderden waren in de nabijheid van het schip langs den bovendijk gesehaard. Tegen 10 uur begaf zich de schout-bij-nacht Van den Bosch aan boord tot het houden van de ge- brnikelijke inspectie en om etat-major en be- manning een beboudem reis toe te wenschen. Kort daarna wei*d aan familieleden gelegen- heid gegeven nog even aan boord te komen, een laatsten handdruk, een laatsten groet te wisselen met hun betrekkingen. Tegen 1 uur werd de sleepboot //Hercules" voorgespannen en trok zij het machtige schip van zijn ligplaats naar het midden der haven. Statig zette het zich in beweging, in langzame vaart naar den mond. Docb aan die uiterste punt, altijd weer opnieuw het spannende moment bij het vertrek van een oorlogsschip duizenden menscben dicht opeengepakt, onder de tonen van het Volkslied het vaarwel toe- roepend aan de vertrekkende bemanning. Het hoerah van die bemanning gaat als een echo de lucht in; het klinkt niet zoo juichend als bij de binnenkomst en ditmaal klonk het nog een tikje gedempter, als ware men toch nog even onder den indruk van de komende dingen. Vlak voor de haven wordt los van de sleep- boot gecommandeerdde //Heemskerck" wendt den steven en gaat verder op eigen kracht het Marsdiep in. Uit de kanonnen aan stuur- en bakboord valt bet saluut, de laatste groet aan het vaderland, aan familie en vrienden. Dat schot klinkt aan menige oude moeder,menige jouge vrouw, daar op den zeedijk, turend naar het vertrekkend schip, striemend in het gemoed. Het saluut wordt beantwoord door de kanonnen van het in de haven liggende wachtschip, dat als laatste sein aan den grooten mast heeft waaien //Vaartwel, wij wenschen u een voor- spoedige reis." Het zei ook onze wensch. De //Heemskerck" zal vermoedelijk op 18 Aug. Ponte Delgado en op 30 Aug. Sint Lucia aandoen, tot het innemen van kolen. Iseerst- genoemde haven besmet, dan wordt Horta aange- daan. Ook de //Holland" en de //Utrecht" zullen gereed gemaakt worden voor den dienst buiten- lands. Beide oorlogsbodems zijn van het kruiser- type, waartoe ook de //Gelderland," »Zeeland," z/Friesland" en //Noord-Brabant" behooren. Volgens een particulier telegram in de Hamb. Corresp. zou het bericht van een kwestie tusschen Duitschland en Venezuela, inzake het achterhouden van brieven voor den Duitschen gezant, aangebracht door een Hollandsch stoom- schip niet worden bevestigd. Van het Duitsche gezantschap te Venezuela is daarvan geen bericht ingekomen, wat zeker het geval zou geweest zjjn, zoo er met de post iets voorgevallen was. Blijkens een bij het Departement van Ko- lonien uit Paramaribo ontvangen telegram heeft de gouverneur van Suriname, de heer Mr. D. Fock, 10 dezer het bestunr aldaar aanvaard. 14) z,Nu spoedig weer op weg riep Alex. ,/Wij zullen al loopende eten." z/Maar gij moet nog slapen." z/Neen, ik ben reeds geheel en al uitgerust. Laat ons gaan, het is meer dan tijd. Die ellen- dige kozakken mochten het toch eens in het hoofd hebben gekregen ons achterna te gaan. Voorwaarts, marsch Als wij flink doorloopen, hebben wij minder te vreezen." De tocht werd weer hervat, maar zoo het daglicht hen de reis had moeten vergemakke- lijken, men had thans een vrij wat ernstiger hinderpaal dan de duisternis ontmoet. Het bosch was schier ondoordringbaar geworden. Aan alle zijden vlochten de nooit gesnoeide takken zich ineen en telkens moest de bijl van Ramanoff de twijgen afkappen, terwijl zij op andere oogenblikken op handen en voeten door de struiken kropen. »Dit is vermoeieuder, maar veiliger," zeide Alex. //Indien men ons achtervolgt, laten wij hier tenminste geen spoor van onzen doortocht achter; dat neergevelde hout verraadt ons telkens. Niets kwam den vluchtelingen verkondigen, dat men hen achterna zat en dat was ook het geval niet. De Russische opzichters hadden wel hun verdwijnen ontdekt en gezworen er zich op bloeddorstige wijze over te wreken, maar zij kenden het bosch, waar men bemerkt had dat zij binnengedrongen waren, en zij geloofden TER NEUZEN, 14 Augustus 1908. De huisvlijt-tentoonstelling alhier mag zich steeds in een druk bezoek verbeugen. Vooral gisteren, de dag dat een verlaagd tarief voor toegang was bepaald, was er van af het openings- tot het sluitingsuur een groote drukte. Heden was er ook redelijk bezoek. De avondconcerten trekken zeer groote be langstelling. Woensdagavond ter gelegenheid van het concert van de orkestvereeniging //De Volharding" moesten zeer velen wegens gebrek aan plaats worden afgewezen. De heeren Ver- jaal en Leenhouts gaven voor afwisselingeenige voordrachten, waarmede zij weer ruimschoots het applaus der hoorders inoogsiten, evenals de muzikanten met de uitvoering van het wel- gekozen programma. Donderdagavond werd een concert gegeven door het muziekgezelschap //De vereenigde werklieden." Wederom was het bezoek zeer groot. Dank zij een beleidvol rangschikken der zitplaatsen, kon thans een zeer groot publiek in het lokaal een plaatsje vinden. Het welge- kozen en verdienstelijk uitgevoerd programma van het muziekgezelschap werd afgewisseld door het optreden van den heer Piet Leenhouts uit Vlissingen, die zich in een aantal leuke voor drachten, als een verdienstelijk karakter-komiek deed kennen. We hadden hier reeds dikwijls van dezen heer gehoord, doch het was de eerste maal dat bij hier optrad. Wij vermoeden dat dit eerste optreden aanleiding zijn zal dat heden avond, als wanneer die heer een speciaal pro gramma geeft, de opkomst weder groot zal zijn. Het drukke bezoek der tentoonstelling deed het uitvoerend comite overwegen de wensche- lijkheid om de dagen der openstelling te ver- lengen, opdat ook nog velen, die geen gelegenheid hadden deze te bezoeken, alsuog een kijkje zouden kunnen nemen. De avondconcerten zijn even wel deze week absoluut afgeloopen, met uitzondering van de bekendmaking van den uitslag der jury, die Maandagavond zal plaats hebben, gevolgd door uitreiking der prijzen. (Zie de advertentie in dit blad). Door den voorzitter van het uitvoerend comite werden gisteren de bewoners van het diaconiehuis in de gelegenheid gesteld de huisvlijt-tentoonstelling te bezichtigen. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Vlissingen, met ingang van 1 September 1908, tot wederopzegging een jaarlijksche subsidie van f 7500 verleend, voor de aldaar op te richten gemeentelijke Hoogere burgerschool met 3jarigen cursus. Hoek. Door vijf muziekgezelschappen is toe- zegging gedaan tot opluistering van het wieler- feest op 8 September te Hoek, n. 1.,/Elk naar zijnkrachten" van Hoek, /Concordia" van Axel, //Harmonie' 'van Biervliet, „Eikels worden Boomen" van Westdorpe en //Velofanfaren" van Assenede. Aan muziek zal het dus niet ontbreken. In de raadsvergadering te Philippine op 13 Aug. j.l. waren tegenwoordig de burge- meester Cuelenaere en de wethouder A. J. Minnebo, benevens de raadsleden P. F. Wijne, J. F. Rammeloo en J. F. Taalman. Afwezig de Wethouder F. Dhooge en het raadslid P. de Bock met kennisgeving. Ingekomen o. a. een schrijven van II.H. Gedeputeerde Staten op schrijven van dato 30 Mei mededeelende, dat zij machtiging ver- leenen tot het aangaan eener overeenkomst met niets anders, of binnen enkele dagen zouden de vluchtelingen weer terug zijn gekeerd. Het was dan ook een schier wanhopige poging. Lang worstelde Bolislav tegen de struikelblokken, welke zij bij elken stap ont- moetten, maar tegen den avond was hij geheel en al overwonnen en wierp hij zich lang uit op den grond met den wanhoopskreet z/Laat mij hier sterven ik kan niet verder." Zijn vriend was bijna even vermoeid als hij het zachte vrouwengelaat, dat hem uit de verte toelachte, schonk hem echter een bovenmensche- lijke geestkracht en deed hem alle lichamelijke af mat ting vergeten. Met somberen blikzaghij dan ook op zijn gezel neer. Een oogwenk kwam de verzoeking in hem op, te doen zooals de jonge man vroeg en hem aan zijn lot over te laten om zelf verder te trekken, maar onmiddellijk daarop herinnerde hij zich Kistowsky's ouders en wat hij hun verschuldigd was. Zich dus zachtkens voorover- buigende, zeide hij z/Rust wat uit, wij zullen morgen verder trekken." z/Maar dat beteekent ook voor u den dood. De koude is veel te hevig geworden." z/Ik heb een vuursteen bij mij en zal een flink houtvuur maken. Richt u op en laat ons een open plek uitzoeken." Zijn stem was zoo gebiedend, dat Bolislav hem werktuigelijk gehoorzaamde en zich nog een eindweegs verder sleepte, totdat zij eene vlakte ontdekten en Alax Ramanoff onmiddellijk dood bout afkapte en ontstak. //Leg u thans neer," zeide hij opnieuw. de gemeedle Hoek om de schoolkinderen van die gemeente op de school te Philippine toe te laten. Voorts een schrijven van den Minister van Financien naar aanleiding van een schrijven dato 27 Juni 1908 betreffende het eigenmachtig lossen van mosselen aan de Boekhoutsche haven. Z.Exc. betoogt, dat hij naar dat schrijven geen redenen kan vinden, voor het uitoefenen van meer toezicht, dan tot hiertoe heeft plaats gehad. De heer Wijne. het woord verkrijgende, ztjgt, dat ZExc. niet voldoende is ingelicht, daar er geen onderzoek is iugesteid bij hen,die het zouden kunnen weten. Hij zegt, dat die kleine karren, welke vroeger mosselen hier aan de haven kochten, thans naar de Boekhoutsche haven gaan om mosselen te koopen. Dat er thans meer mosselen ver- zonden worden dan voorheen is nog geen bewijs, dat de handel vooruitgaat. Menige kleine mosselhandelaar moet thans zijne waren aan groote handelaars overdoen omdat die kleine karren niet meer aan onze haven komen. En volgens tractaat van 1843 is Philippine, de eenige losplaats voor mosselen in den Braakman. Waarom waren hier dan voorheen soldaten gedetacheerd om dat lossen te beletten Waarom werden toen mosselen en zelfs sc'nepen in beslag genomen Er is vroeger nog een zekere som geboden om toestemming tot lossen aan de Boekhoutsche haven te verkrijgen en door de gemeente Philippine geweigerd. Deze hande- lingen bewijzen toch dat daar geen mosselen mogen gelost worden. Het antwoord van den Minister heeft hem geenszins bevredigd en daarom wenschte hij het voorstel te doen met eenige leden in persoon op audientie te gaan om over deze zaak te spreken, want in eene minuut spreken doet men meer dan in het schrijven van tien brieven. De Voorzitter belooft eene vergadering te zullen beleggen, waarop drie personen kunnen aangewezen worden om op audientie te gaan. Verder wordt voorlezing gedaan van een adres van de lJzendijkscheStoomtramwegmaatschappij, waarbij deze verzocht om eene subsidie van 250,voor den aanleg van eene lijn IJzen- dijkePhilippine—Sas van Gent en 50, voor de lijn PhilippineTer Neuzen.' Daar niemand der raadsleden het woord verlangt, schenkt de voorzitter dat aan den heer Dieleman, die daarvoor was overgekomen. Op eene be- vattelijke wijze schetste deze beer de groote voordeelen, die aan eene goede communicatie verbonden zijn, welke vooral voor Philippine van veel belang is, door haren uitgebreiden handel met Belgie. Na eenige discussien over den aanleg der lijn nl. dat in dat plan niet is opge- nomen eene lijn aan den Zuidkant der haven, zoo onontbeerlijk voor het mosselen- en suiker- bietenvervoer, wordt de gevraagde subsidie, behoudens nadere hoogere goedkeuring met algemeene stemmen toegestaan altijd onder voor- waarde dat de lijn aan den Zuidkant der haven eveneens tot stand komt. Hierna wordt de vergadering gesloten. Koewacht. Woensdag was bet feest op de wijken Nieuwe Molen en Oude Molen. Op de eerste vierden P. van Regenmortel en echtge- noote, op de tweede Ch. Terhooy en echtge- noote hun gouden huwelijksfeest. Reeds vroeg in den morgen was men in de weer om de gemaakte versieringen aan te brengen en spoe dig prijkte een eereboog en met vlaggen ver- sierde sparretjes bij de woning der feestelingen. z/Morgen zullen wij overleggen wat ons te doen staat." z/Maar gij zelf?" z/Ik zal ook trachten te slapen. Het vuur houdt vanzelf de roofdieren verwijderd. Ik had daar eer aan moeten denken." z/Gij hoopt dus nog steeds z/Meer dan ooit. Wij zijn reeds ontkomen aan het gevaar weder opgevangen te worden wat ons overblijft is een harde kamp tegen de natuur, tegen onze eigene zwakheid en ont- beringen maar wij zouden geen mannen zijn, indien wij ons daardoor lieten overwinnen." aO Dat ik uw vertrouwen mocht deelen, dat ik zeker kon zijn morgen of overmorgen niet weer te vallen om mij niet meer op te heffen." Een vastberaden trek kwam op Ramanoff's lippen. t/Graaf Kistowsky", zeide hij, //ik zou u al heel slecht beoordeeld moeten hebben, indien gij in staat waart u door een zoon uit het volk te laten beschamen." Bolislav maakte een gebaar van moedeloos- heid, en de jonge advocaat vervolgde z/Ik voor mij ben vast besloten tot het einde toe voor de vrijheid te worstelen. Zoo ik neer mocht storten, alvorens een veilige haven te be- reiken, voordat ik de grenzen overschreden heb, dan zal dat alleen wezen als een lijk." z/Hoe benijd ik u om uw zielskracht #Gij behoeft slechts te willen om haar even eens in u weer te voelen keeren. Daar straks, toen ik u neer zag zakken, kwam mij een beeld uit den jongsten opstand voor oogen, en ware het niet uit eerbied voor de nagedachtenis uwer Om half 9 vormde zich de stoet om de echt- paren naar de kerk te geleiden, waar door de Z.Eerw. beer pastoor eene plechtige H. mis van dankbaarheid werd opgedragen en waarin zijne Z.Eerw. de feestelingen op gevoelvolle wijze toesprak. Na de kerkelijke diensten trokken de beide familien met de buurtcom- missies en een groot aantal belangstellenden naar bet gemeentehuis. waar de jubelanssen door het hoofd der gemeente en de leden van de raad werden ontvangen. De burgemeester feliciteerde de echtparen en bood hun namens het gemeentebestuur een schoon geschenk aan, waarna de eerewijn werd rondgediend. Bij de dames Misseghers werd de familie Terhooy op een dejeuner onthaald, terwijl de familie Van Regenmortel ten huize van den heer Ch. Swartelee een ont'oijt werd aangeboden. In den namiddag werden de oudjes verrast met een paar prachtige leuningstoelen, die hen van wege de buurtcommissies werden ter hand ge steld. Om 2 uur trok de fanfaren-maatschappij naar den Nieuwe Molen om daar het gouden echtpaar eene serenade te brengen, terwijl om 6 uur de muziek bij de familie Terhooy kwam, waar de oudjes door den voorzitter der faufaren werden toegesproken. Ten slotte werd eene muzikale wandeling door de buurt gemaakt, waaraan ook de familie en de buurtcommissies, deeluamen. Het ging er vroolijk en gezelhg toe. Al meer en meer blijkt, dat de politie te Antwerpen een prachtige vangst gedaan heeft met de gevangenneming van de personen, ver- dacht van het plegen van den diefstal, onder Axel. Deze week is, zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, weer een lid der bende gearresteerd, zekere E., van Moerbeke geboortig, een kerel van buitengewone liehaamskracht. Dinsdag is het parket van Gent met hem te Moerbeke geweest om hem te confronteeren met de Gebr. De Bock, bij wien ook ingebro- ken is. De bende, die waarschijnlijk wel uit 12 personen bestaat, heeft in den laatsten tijd aan de grens verschillende diefstallen gepleegd o. a. te Moerbeke, Axel, St. Gilles, Stekene, Exaerde en Sinaay. Naar de andere leden der bende wordt druk gezocht. Zondag 16 Augustus 1908. ouders geweest, ik zou tegenover u gehandeld hebben, als de Poolsche edelen van toen met de boeren deden." ,/Wat bedoelt gij ,/Dit: men bad dagen achtereen rondgezwor- ven, steeds achtervolgd door de kozakken. Zoo- dra de Russen moe werden, vervingen hen nieuwe bendende onzen daarentegen bleven altijd voortgejaagd en men rekende op hunne uitputting, om ben in handen te krijgen. In het eind waren de laudbouwers zoo afge- mat, zoo vernietigd door den slaap, dat zij uit- riepenWij willen rusten, ook al moest de vijand ons daarna afmakenzelfs de dood is beter dan deze duldelooze vermoeienis, en zij wierpen hunne zeisen neder en zichzelven daarnaast. Maar de even uitgeputte aanvoerders hadden de geestkracht behouden, die mij thans bezielt, en zij bromden De dood kan beter zijn, maar de schande niet. Zoo gij blijft liggen, zullen wij u met onze rijzweep opslaan als eene kudde vee. En de karwatsen floten door de lucht en zwijgend, maar als mannen, als Polen, rezen de ongelukkigen overeind en togen verder." Diepgetroffen reikte Bolislav hem de band. z/Gij hebt mij een barde les gegeven, vriend," zeide hij, //maar bij mijn eer, zij zal niet ver- loreu gaan zoodra gij het beveelt, zal ik verder trekken en voortaan slecbts doen zooals gij beveelt." z/Slaap dan nu," klonk het op zachtentoon. wDe hemel alleen kan weten wat de dag van morgen ons zal breugen." (Wordt vervolgd). jJf Hetvormde Kerk. Ter Neuzen. 9 a. en 2 u., Da. A. Timmerman.S'B Sluiskil. 2 a., Ds. H. Akersloot van Honten Boos van Sas van Gent. Axel. 9 n. en 2 a., Ds. J. B. T. Hngenholtz. Zaamslag. 9 a., Ds. E. Raams v. Hoek en 2 a., geen dienst, Hoek. 9 u., geen dienst en 2 a., Ds E.Raanas, Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Honten Boos. Hals;. 10 a., Ds. De Boer. Gereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 a. en 2 a., Ds. T. Bos van Bednm. Axel A. 9 n. en 2 n., Ds. E. H. Broekstra. ,11 9 a. en 2 n., Ds. J. Tholen van Hasselt. Zaamslag A. 9 u., leeskerk, 2 n., geen dienst en 5£ n^ Ds. J. Tholen van Hasselt. H. 9 u. en 2 a., Ds. A. Rolloos van Beetgam. Hoek. 9 a. en 2 a., Ds. R. v. d. Kamp v. Axel. Clereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neazen. 9 a., 2 n. en 5£ a., Ds. A. Janse. O uri-CI ereformeerde ge in eente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 a., 2 a. en 5i u., leeskerk. Eokaul jjlSlsen-HnCxer" (Kerkhoflaan). Ter Neazen. 6 u., dhr. P Ruster van Rilland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5