Hoogwatergetij te Ter Neuzeo. De politie zoekt ijverig naar den bedrijver van deze afschuwelijke misdaad, maar haar pogingen worden belemmerd door de omstandig- heid, dat in de kamers der ongelukkige niet de geringste aanduiding werd gevonden, die de justitie op een of ander spoor kan brengen. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat de vermoorde behalve kantwerkster ook woeker- aarster was en het vermoeden bestaat, dat de moord gepleegd is door iemand, die geld kwani leenen, welk vermoeden eenige bevestiging vindt in de omstandigheid, dat een inktkoker, een stuk vloei en een pen op de tafel in de kamer van het slachtoffer gevonden werden. Men vond geen enkelen sleutel in de woniug, zoodat de moordenaar blijkbaar den bos sleutels van het slachtoffer heeft meegenomen. Alle kasten en laden waren afgesloten en de politie heeft de sloteu laten opensteken. Er werd geen geld gevonden en evenmin boeken of schrifturen, waarsehijnlijk dus zijn ook iaatst- genoenade door den moordenaar meegenomen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. Wordt vervolga.) DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag iVlaandag Dinsdag W oensdag Donderdag Vrij dag 15 Augustus 16 17 18 n 19 20 g 21 3.58 4.15 4.38 4.59 5.22 5.46 6.10 6.35 7.2 7.31 8.3 8.41 9.22 10.4 de O O o Vergadering van Donderdag 13 Augustus 1908. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig alle leden, de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland, Visser, Dees, Moggre, De Masier, De Jager, Scheele, Lenseu, Drost, De Feijter en Van de Ree. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde a. Een adres van het bestuur der IJzendijksche stoomtram- wegmaatschappij, waarin dit te kennen geeft dat het voor- nemens is bij genoegzamen steun van het Rijk, de Provincie, de Gemeenten en de Polders, over te gaan tot den aanleg van de navolgende stoomtramlijnen a. IJzendijke—PhilippineSas van GentDrieSehouwen ZuddorpeNederlandsehe grens in de richting Moerbeke. b. HoofdplaatPyramyde. c. PhilippineHoekTer NeuzenZaamslag. dat het den Raad hierbij verzoekt 1*. aan zijne Maatschappij voor zooveel noodig concessie te verleenen met het vrije gebruik van wegen, bernien en wateren voor den aanleg dier stoomtramlijnen. 2«. gedurende een tijdvak van 20 achtereenvolgende jaren eene subsidie te willen verleenen van f 1500 voor de lijn PhilippineTer Neuzen—Zaamslag dat het hierbij overlegt de navolgende stukken a. een overzichtkaart van het geheele tramwegnet op de schaal van 1 a 50900; b. eene besehrijving van het ontwerp c. een plan van aanleg in deze gemeente, op welk plan het tevens de goedkeuring van den Raad verzoekt d. een nota van toelichting, waaruit nader blijkt welke hoofdaansluitingen en welke voordeelen door het ontworpen tramwegnet worden verkregen dat adressant opmerkt dat uit het plan van aanleg in deze gemeente zal blijken, dat in de bebouwde kom slechts is aangegeven een trace door een zware witte lijnde meer volledige plannen kunnen slechts worden opgemaakt in over- leg met de Ministerieen van Waterstaat en Oorlog dat adressant echter uit de reeds gevoerde onderhaode- lingen meent te mogen afleiden dat het aangegeven trace wel zal blijken bet best uitvoerbare te zijn. Ten slotte neemt ondergeteekeude de vrijheid den Raad eerbiedig te verzoeken, zoo mogelijk voor den l,l,n September a.s. een gunstige beschikking op zijn verzoek te nemen, omdat daardoor de kans wordt vergroot, dat door Provinciale Staten in de aanstaande najaarszitting de noodige gelden worden gevoteerd en de zaak niet noodeloos een jaar zal worden vertraagd. Namens het comite voor den aanleg van stoomtramver- bindingen in Zeeuwsch-Vlaanderen is later het volgende schrijven ingekomen Namens het bestuur der IJzendijksche Stoomtramwegmaat- achappij is U dezer dagen toegezonden een verzoek om sub- sidie voor de nieuwe tramlijnen in Zeeuwseh-Vlaanderen, waarvoor zich ook ons comite interresseert, gelijk U is mede- gedeeld. In de memorie van toelichting is nog verznimd in te vullen de tot heden bereikte bijdragen der polders. In overleg met de IJzendijksche verzoeken wij U beleefd dat bedrag te willen invullen ad plus minus f 3500. Zeer ernstig dringen wij er bij U op aan het verzoek te behandelen en zoo mogelijk ongewijzigd toe te staan nog zoo tijdig dat U besluit officieel voor een September a. s. ons kao zijn medegedeeld. Dit is noodig met het oog op een rnoge- lijke behandeling der reeds ingediende aanvrage bij de Provin ciale Staten in de najaarsvergadering dier Staten. Wij bevelen U deze zaak in het waarachtig belang Uwer Gemeente en van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen bijzoniier aan en hopen dat het eindelijk ook met Uwe medewerking zal gelukken de verbinding van bijna alle plaatsen van Zeeuwsch- Vlaanderen met elkander tot stand te brengen. Het comite zou er prijs op stellen in de gelegenheid te worden gesteld, in of vlak voor de officieele vergadering van II wen Raad waarin de subsidie-aanvrage behaudeld zal worden de zaak te komen verdedigen en toelichten om door het geven van inlichtingen mogelijke bezwaren te kunnen ondervangen. Het verzoekt daarom bij dezen het gemeentebestuur dringend, wanneer dit het gewenscht of noodzakelijk acht aan ons ver- langen te voldoen, ons tijdig kennis te geven van die bijeen- komst. Oordeelt eenig gemeentebestuur het niet noodig, dewijl buiten kijf zich in den Raad geene bezwaren zullen voordoen, dan acht het comite van zelf zijne vertegenwoordiging tet inlichting en nadere verdediging geheel overbodig. Wanneer llw Raad bedenkt dat slechts door eendrachtig samenwerken iets groots als het onderhavige werk tot stand komen kan en dns ook, gelijk dit bij alle samenwerking eisch is, ieder niet kan blijven hangen aan zijn particnliere wenschen, maar wel eens iets zal moeten prijs geven voor de behartiging van het aigemeen belang, dan twijfelt het comite er niet aan of de aanvrage zal ongewijzigd door U worden ingewilligd met goedkeuring en bevestiging van al wat gevraagd is. De Voorzitter zou het gewenscht achten dat de Raad, alvorens over dit verzoek te besluiten, door een lid van of door iemand namens het comite werd ingelieht. Het is hem niet mogelijk alle inlichtingen, b.v. over technische zaken, te geven en uit de stukken die voor de leden ter visie lagen kan men ook niet alles dnidelijk nagaan. Als de ingenieur der maatschappij de leden een en ander mondeling uiteen zet. zullen zij beter over de zaak kunnen oordeelen. De beer De Jager acht ook een mondelinge bespreking gewenscht. De Voorzitter zou zich voorstellen over 14 dagen weder te vergaderen en dan voor dien tijd te vragen of iemand van wege het comite in een bijeenkomst met de leden de zaak zou kunnen komen toelichten dan kan nog voor 1 September eene beslissing genomen worden. De heer Van de Ree zou ook te voren nog wel een vraag aan het comite wenschen gesteld te zien, want de vraag die hij doen wil, zal de iDgenieur ook niet terstond kunnen be- oordeelen. Er wordt nl. eene jaarlijksche subsidie van de gemeente gevraagd. Nu zou spreker wenschen te weten of de maatschappij, als de tram later bleek winst af te werpen van die door de gemeente toegestane subsidie ook weer een bedrag zon restitueeren De beantwoording dier vraag zou van zeer grooten invloed kunnen zijn op do beslissing van J den Raad omtrent de subsidie-aanvraag. Was er groote winst dan zou, als daaromtrent geen bepaling bestond, het geld der gemeeute aileen ten voordeele strekkeu van een particuliere onderneming, en daaraan mag, naar zijn meening, de Raad niet mede werken De Voorzitter wil graag die vraag doen. He heer Drost zou niet vragen wat weuscht de maatschappij in geval van winst te doen, doch aan het verleenen der subsidie eene voorwaarde verbindeu boe alsdau gehandeld zal worden. De heer Vau de Ree: lk stem toe, dat we het als voorwaarde kunnen stellen, maar als de vraag vooraf gedaan wordt, kan men er allicht gemakkeiijker toe komen de voor- waarden te omschrijven. De heer Wieland is het er ook mede eens, dat er een voorwaarde omtrent uitkeering der subsidie behoort te zijn als de winst een zeker bedrag te boven gaat. Als voorbeeld noemt hij de tram ELulstWalsoorden. Die maatschappij keerde over het afgeloopen jaar wel 7 procent dividend uit, maar de dorpen die eenmaal een subsidie verleenden, moeten die toch ten voile betalen. De Voorzitter Maar het omgekeerde van winst kan ook het geval zijn. De heer DrostDaarvoor wordt dan ook subsidie ver- leend. De heer Van den Hoek meent dat het aanbeveling kan verdienen alvorens in deze eenige beslissing te nemen, ook kennis te nemen van het adres over het andere tramplau. De Voorzitter ziet dat niet in, dat andere adres komtstraks aan de orde. Z. h. s. wordt besloten het comite uit te noodigen een afgevaardigde te zeuden, teneinde aan de raadsleden nadere nlichtingen te verachaffeu. b. Een adres van de stoomtram-maatschappij Breskens Maldeghem, luidende als volgt Zooals Uwen Raad niet onbekend zal zijn is sedert eenige jaren bij onze Maatschappij een plan in voorbereiding om te geraken tot eene tramverbinding tusschen het 4e en 5e district van Zeeland en wel van Breskens naar Ter Neuzen. Wij hebben hierbij steeds op den voorgrond gesteld dat de voor die verbinding te kiezen richting zoo kort mogelijk zoude moge zijn, ten einde duarmede, naast de belangen der te verbinden gemeenten, ook die van het doorgaand verkeer te dienen, waartoe herhaaldelijk opnemingen plaats vinden, en, zoowel schriftelijk als mondeling, meermalen in overleg werd getreden met den Minister van Waterstaat, het Bestuur der Domeinen voor zooveel betrof de richting door den Braakman en meerdere autoriteiten. Die richting werd thans door ons vastgesteld en is ont worpen, zooals op het hierbij gevoegde kaartje met eene roode lijn is aangegeven, als volgt: Van de haven te Breskens via Hoofdplaat en Biervliet tot aan het ontmoetingspunt van den tweeden dwarsweg in den Angelinapolder met den oostelijken dijk van dien polder vandaar door de in te dijken Staats-schorren over de noorde- lijke dijken van de Kleine Stella- en Kanaalpolders tot aan het Axelsche gat, snijdende het kaoaal van .Philippine op ongeveer i uur gaans benoorden die plaats; vervolgens over den door het Domeinbestuur ontworpen zeedijk, in noordelijke richting via Hoek naar Ter Neuzen, met eindpunt aldaar, gebruik makende van de onlangs vollooide overbrugging van den nieuwen kauaalarm en van eene te bouwen brug over het oude kanaal, in de onmiddellijke nabijheid van de kom der gemeente. De lengte der ontworpen lijn bedraagt ongeveer 30 kilo meters, zoodat, met eene snelheid van miusteus 35 kilometers per uur exploiteerende, waarop met den aanleg zal gerekend worden, het traject BreskensTer Neuzen in ongeveer 50 minuten zal kunnen wordeu afgelegd. De gekozen richting is, rekening houdende tevens met de kosten van aanleg, naar onze meening de meest wenschelijke en voorziet, behalve in het verkeer tusschen het 4e en 5e district, mede in dat met Vlissingen en de hoofdstad der pro vincie. Wanneer toch de vaart tusschen Ter Neuzen en Vlissingen door mist gestremd is, wat gedurende een groot deel. van het jaar, sorns dagen achtereen, voorkomt, terwijl de vaart tusschen Vlissingen en Breskens met een afzonderlijken dienst altijd kan worden onderhouden, dan voorziet de ge- projecteerde tramliju in dat gestremde verkeer. Bovendien zal het traject Ter NeuzenVlissingen via Breskens in on geveer denzelfden tijd als per stoomboot kunnen worden afgelegd. Bij het hierboven gereleveerde, met den Miuister van Waterstaat gehouden overleg, werd ons o. m. bij Zijne Exc's schrijven van 20 Maart 1906 no. 185, afd. Spoorwegen, in uitzicht gesteld de indijking der schorren bewesten den kleinen Stellapolder en van de schorren in het Axelsche gat, eene aanwijzing alzoo van den Minister voor de in veruand met de aanlegkosten, door ons te volgen richtingterwijl wij in datzelfde schrijven mede verschillende wenken mochten ont- vangen betreffende de te volgen richting nabij Ter Neuzen, die bij de thans door ons geprojecteerde zijn in acht genomen. Uit het voorgaande kan Uwen Raad blijken dat van de zijde der Regeering ons plan bereids in welwillende over- weging werd genomen. Wij kunnen daaraan nog toevoegen dat ons door den Minister nadere beschouwing van ons plan en, indien de behoefte daaraan door steun van provincie en plaatselijke besturen wordt aangetoond, bevordering vau cou- cessieverleening en renteloos voorschot, mede in Zijn Exc. bovenvermeld schrijven werd toegezegd. Wij hebben de eer Uwen Raad hierbij een afschrift te doen toekomen, van een door ons aan de Provinciale Staten van Zeeland dd. 27 Juli jl. no. 28 letter S, gericht schrijven. Uwen Raad zal uit dat schrijven ontwaren dat het ons voor- nemen is de volledige uitgewerkte plannen der door ons ontworpen tramlijn aan de staten, voor de eerstvolgende winterzitting dier vergadering in te zenden met verzoek om steun. Wij stellen ons voor die plannen met toelichtingen tege- lijkertijd aan Uwen Raad te doen toekomen met hetzelfde verzoek, in het voile vertrouwen dit in gunstige overweging zal worden genomen. Hiernevens is ingezonden een afschrift van het door het bestuur der Tramwegmaatschappij BreskensMaldeghem tot de Provinciale Staten van Zeeland gericht adres, waarin wordt te keunen gegeven -. dat zij zich reeds eenige jaren onledig houdt met het ont- werpen van eene stoomlramlijn ter verbinding van het 4e en 5e district van Zeeland, in te richten om te worden geexploi- teerd met eene snelheid van minstens 35 kilometer per uur, dat zij met betrekking tot dit ontwerp en de daaraan te geven richting, herhaaldelijk gedurende de laatste jaren van ge- dachten heeft gewisseld met den Minister van Waterstaat en de Administratie der Domeinen, dat deze gedachtenwisseling heeft geleid tot het verkrijgen van verschillende wenken, bepaaldelijk wat betreft de richting door den Braakman in verband met door het Domeinbestuur voorgenomen nieuwe inpolderingen, welke laatste omstandig heid het wenschelijk maakte met de defmiiieve vaststelling der richting niet te haastig te zijn. dat zij thans, als de meest wenschelijke richting, mede in verband met de aanlegkosten, de lijn, met eene lengte van ongeveer 30 kilometers, heeft ontworpen als volgt Van de haven te Breskens via Hoofdplaat en Biervliet tot aan het ontmoetingspunt van den tweeden dwarsweg in deu Angelinapolder met den Oostelijken dijk van dien polder, vandaar door de in te dijken Staats-schorren over de Noorde lijke dijken van de Kleine Stella- en Kanaalpolders tot aan het Axelsche Gat, snijdende het kanaal van Philippine op ongeveer J uur gaans van die plaatsvervolgens over den door het Domeinbestuur ontworpen zeedijk, in Noordelijke richting via Hoek naar Ter Neuzen met eindpunt aldaar, gebruik makende van de onlangs voltooide overbrugging van den nieuwen kanaalarm en van eene te bouwen brug over het oude kanaal, in de onmiddellijke nabijheid van de kom der gemeenteeen en ander zooals op de bijgevoegde kaart is aangegeven, dat zij voornemens was en nog is, het boven omschreven ontwerp, volledig uitgewerkt, voor de eerstvolgende bijeen komst in de maand November a.s. aan de Staten in te zenden met verzoek het te willen steunen. Redenen waarom zij gemeend heeft, ook met het oog op andere tramwegplannen in deze streek, in de jongste verga dering der Staten ingezonden thans reeds van dat voornemen, met bovenstaande toelichting, kennis te moeten geven, teneinde Gedeputeerde Staten in de gelegenheid te stellen daarmede rekening te kunnen houden bij de voorbereiding van moge lijke voorstellen te dier zake. De VoorzitterEr liggen hier dus 2 plannen. Laatstge- genoemde maatschappij vraagt haar plan in ernstige over weging te willen nemen en zegt toe, de plannen, die aan de Prov. Staten zullen worden ingezonden, ook aan ons te zullen mededeelen. Het beste is dus met eene bespreking te wachten tot die stukken ingekomen zijn. He heer Drost: Vragen dezen ook subsidie? De Voorzitter Ze vragen thans aileen overweging van het plan. De heer DrostMaar ze zullen dan toch ook wel aan- kloppen De Voorzitter vermoedt van wel. Besloten wordt de verdere stukken af te wachten. c. Een voorstel van den heer De .Masier, tot wjjziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor het open- baar lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen, luidende als volgt: Aan art. 4 toevoegen Voor bedeelden en onvermogenden, die huu kinderen tegen betaling wenschen te doen deelnemen aan het meer uitge- breid lager onderwijs, geldt de laagste, in art. 5 genoemde aanslag". Toelichting Volgeus vorengenoemde verordening zijn vrijgesteld van betaling van schoolgeld: 1°. Voor deelneming aan het geicoon lager onderwijs: kinderen van bedeelden en onvermogenden 2°. Voor deelneming aan het Meer Uitgebreid lager onder wijs kinderen die o. m. blijken van zeer goeden aanleg geven. Uit dit laatste kan volgen, dat minder iutelligente kinderen van het Meer Uitgebreid onderwijs verstoken moeten blijven, indien hun ouders niet in den Hoofdelijken ornslag aauge- slagen zijn. Voor het geval dergelijke ouders zouden wenschen school geld te betalen, wijst de verordening den weg niet aan. Hierin ligt een ieemte. Immers, de mogelijkheid is niet uitgesloten dat iemand, hoezeer geen belastbaar inkomen genietende, zich nietteuiin de uitgaven voor bedoeld onderwijs veroorloven kan. Ook zou hij de beschikking kunnen erlangen over een fonds gelijk voor doeleinden als deze wel aangetroffen wordt of, eenvoudiger nog, hij kon den steun onder- vinden van een bepaald persoon. Het schijnt alleszins gewenscht, hierin te voorzien, te meer daar zich reeds een paar maal het laatste geval heeft voor- gedaan. Het behoeft niet te worden aangetoond, dat in het besten- digen der huidige regeling eene uitsluiting ontstaat, die in geen enkel opzicbt gerechtvaardigd is. En het is zelfs de vraag of weigering tot deelneming aan het Meer Uitgebreid lager onderwijs niet in conflict brengt met de wet op het iager onderwijs. Burgemeester en Wethouders meenen een oplossing hierin te zien, dat in een geval als hier bedoeld, de belanghebbende zich doet aanslaan bijv. in de 2* klasse van den Hoofdelijken omslag. Het komt ondergeteekende voor dat deze handeling, ook al zou ze den belanghebbesde bevredtgen, behoort te worden afgekeurd. Terwijl namelijk voor het gewoon lager onderwijs de be taling van hfet schoolgeld afhangt van den aanslag in den Hoofdelijken omslag, zou omgekeerd voor het Meer Uitgebreid lager onderwijs, die aanslag afhankelijk worden gesteld van de betaling van schoolgeld. Aldus zou ter beoordeeling van iemands belastbaar inkomen, een maatstaf worden ingevoerd, die geheel in strijd is met de verordening op de heffing van den Hoofdelijken omslag. Het voorstel komt op eenvoudige wijze tegemoet aan den wensch vau hen, die, schoon onvermogend, toch in de gelegen heid zijn hun kinderen aan het Meer uitgebreid onderwijs te doen deelnemen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een voorstel van den heer Moes, van den volgenden inhoud //Tegen het voorstel van den beer De Masier heb ik geen overwegend bezwaar. Nu er toch van wijziging der ver ordening op de heffing van het M. U. L. O. sprake is, wensch ik de tabel der schoolgeldheffing in art. 5 nog iets uit te hreiden door de volgende toevoeging Voor meer dan f 900 t/m f 1000 1,65 J 2,20 3,30 1000 1100 1,80 2,s0 3,60 1100 1200 1,95 2,60 3,90 1200 1,95 2,60 3,90 Daar het M. U. I,. O. de gemeente op groote kosten te staan komt acht ik deze uitbreiding ten voile gerechtvaardigd en neem dan ook bij deze de vrijheid dit voorstel bij mijne mede-raadsledeu aan te bevelen." Nog is verder ingekomen het volgende voorstel van de heeren De Jager en Van de Ree //Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering van den Raad door den heer He Masier betreffende school geldheffing voor kinderen wier ouders niet in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen, en toch gebruik wenschen te maken van het Meer Uitgebreid onderwijs en met het oog op het door hem toegezegd voorstel tot wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld, kwam het ons gewenscht voor de laatste alinea van art. 1 geheel te schrappen en art. 5 van bovengenoemde verordening aldus te wijzigen Art 5. Het schoolgeld voor het bijwonen der lessen van het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs bedraagt Aanslag in den Hoofdelijken Omslag naar een belastbaar inkomen van Bedrag te be talen per maand Aanmerk; en per leerling voor alle klassen.j Bedeelden en onvermogen den en zij die aangeslagen zijn in den H. O. tot een bedrag van f 100 gratis. 100t/ro/ 200 0,50 200 300 1- 300 400 1,50 400 it 600 2- 60O it 800 2,50 800 tt 11 00 3,— 1000 1200 3,50 1200 en hooger 4,— Het vierdekind en meer gratis. tevens worde bepaald dat de leermiddelen voor dat onderwijs benoodigd door de leerlingeu worden aangeschaft. Wij wenschen dit voot te stellen op grond dat in het jaar 1905 door den Raad, meeuende dat het M. U. L O. 1-echt van bestaan alhier kreeg, en wel is waar de bijzondere school in de Jozinastraat was overgegaan tot een school voor M. U. L. O. doch niet van liberalistische zijde, getraeht werd eene zoogenaamde neutrale M. U. L. O. school op te richten besloten werd alstoen, wel niet in naam, maar inderdaad school B tot genoemd aoel in te richten. De Raad trad hierdoor op als vCreeniging, daar de wet niet eischt dat de overheid dergelijke inrichtingen daarstelt. Dit laatste blijkt vooral uit alinea 2, artikel 1 der ver ordening op de heffing van schoolgeld waardoor bedeelden en onvermogenden aileen bij uitzonderiDg kunnen deelnemen aan dat onderwijs. Dit is begrepen door den heer De Masier, waarom hij dan ook kwam met het idee wijziging schoolgeldheffing voor het M. U. L. O. Wij wenschen deze laatste alinea te laten vervallen van art. 1, om reden het o. i. niet aangaat kinderen van min- vermogenden of bedeelden eerst zouden moeten onderworpen worden aan een examen om toegelaten te worden. Wij meenen, al kunnen deze kinderen niet betalen, evenwel heb ben zij toch gelijke rechten van toelating. Ter verduidelijking diene nog dat de Minister van Binnen- landsche Zaken in den jare 1888/89 in de zitting der Twecde Kamer der Staten-Generaal heeft gezegd,In gemeenten waarin door het bizonder onderwijs volledig wordt voorzien in de behoel'ten van het onderwijs zal geen sprake behooren te zijn van de oprichtiug van openbare scholen (pag. 1407). Wij wenschen evenwel aan het streven, dat er ook open- baar M. U. L. O. opgericht is, niet te kort te doen, doch het standpunt getrouw, dat bijzonder (onverschillig van welke richting) regel en openbaar onderwijs uitzondering moet zijn, een stap verder te gaan. en door aan den Raad te vragen de schoolgeldheffing in de door ons bedoelde wijze aan te nemen aan de voorstanders van een inrichting van z. g. n. neutraal M. U. L. O. toe te roepen Neemt zelf het initiatief tot oprichting voor een school, van het door u begeerde onderwijs. Verder wenschen we den Raad er op te wijzen dat, wan neer deze verordening wordt aangenomen er meer schoolgeld zal binnenkomen, waardoor kans bestaat de H. O. uiet zal verhoogen". De Voorzitter geeft in verband met deze nadere voorstellen die nog niet door het Dag. Best, zijn behaudeld, in over weging de behandeling van al de voorstellen uit te stellen en de stukken te stellen in handen van Burg, en Weth. om advies. Dan kan ook omtrent de andere voorstellen het advies der schoolcommissie worden ingewonnen. De heer De Masier ziet niet in, waarom zijn voorstel niet zou kunnen worden afgehandeld, daar dit z. i. met de andere voorstellen geen verbaud houdt. De heer Moes begint de toelichting van zijn voorstel wel met een aanhaling van het zijne, maar diens verder voorstel staat daarmede in geenerlei betrekking en betreft iets anders. Ook het voorstel der andere heeren beoogt iets geheel anders. Deze wenschen wel is waar de kinderen van on- en minvermogenden vrij het M. U. L O. te laten bezoeken, maar daarmede zijn ze in het geheel niet tevreden ze stellen eene verhooging van het schoolgeld voor. Hieruit blijkt terstond dat er met sprekers voorstel geen verband bestaat. Be heer MoesIk ben tegen eene behandeling vau het voorstel van den heer De Masier en acht het noodig dit tegelijk met de andere voorstellen te behandelen. Mijn voorstel houdt er wel degelijk verband mede. Uit het voorstel van den heer De Masier vloeit voort, dat er meer kinderen naar het M. U. L. O. zullen komen en dat dan daarvan de kosten zullen verhoogen. Daarom heb ik voorgesteld het schoolgeld eenigszins te verhoogen, opdat de inkomsten ook wat vermeerderen, Ik heb die wijziging in de verorde ning voorgesteld, nu ook eene andere wijziging aan de orde kwam, anders zou ik daartoe nog niet zoo gauw overgegaan zijn. He heer De Masier rnerkt op, dat de verordening op de schoolgeldheffing pas het vorige jaar 3 Oct. opnieuw is vast gesteld, toeu is deze door al de aanwezige heeren, met uit zondering van den heer Van de Ree, goedgekeurd, zonder dat een enkel woord over wijziging gerept werd. Ook spreker heeft toen niet over wijziging gesproken, doch dit kwam omdat hem de bestaande Ieemte in die verordening niet bekend wasdit is eerst later gebleken. Zijn voorstel behelst dan ook geenjirincipieele wijziging van de verordening, wat met de andere voorstellen wel het geval is, doch het betreft aileen een punt vau practische toepassing. Er be staat geen verband met de andere voorstellen en als het voorstel der andere heeren misschien verworpen wordt, deelt het zijne wellicht hetzelfde lot. De Voorzitter: De drie voorstellen betreffen in elk geval hetzelfde artikel van de betrokken verordening, aileen worden in de andere voorstellen ook nog meerdere artikels aangehaald. De heer Moes: Als het voorstel van den heer De Masier aangenomen wordt breiden de uitgaven uit, daarom heb ik als equivalent ook verhooging der inkomsten voorgesteld. He heer He Masier Met mijn voorstel zouden de inkomsten juist toenemen, bij aanneming van het voorstel der heeren, om tnin- en onvermogenden geheel vrij te laten profiteeren zouden de uitgaven juist sterk toenemen. Hun principe is wel niet kwaad, maar we dienen toch ook rekening te houden met de huishouding der gemeeute. Overal bestaat voor het M. U. L. O. eene bijzondere heffing, er is dus niets tegen dat deze ook alhier bestaat maar men moet het aan de kinderen der on- en minvermogenden niet onmogelijk makeu de school te bezoeken en dat is thans, door de Ieemte in de verorde ning het geval. En u zegt verder in uw voorstel zelf, dat u daar niets tegen heeft. De heer Van de Ree betoogt dat alle drie de voorstellen de schoolgeldheffing betreffen en het niet wiskunstig juist is geredeneerd die afzonderlijk te willen beschouwen. Het voor stel en de redeneering van den Voorzitter te dezen opzichte is z i. juist, hij zou uitstel van behandeling willen, opdat de voorstellen nog eens kunnen worden overwogen. Hij zou dan echter de verschillende stukken wel eens thuis onder de oogen willen hebben, opdat er dan beter gelegenheid is die te bestudeeren, ze zijn te uitvoerig 0111 dat bier goed te kunnen doen, vooral het rapport der schoolcommissie. De Voorzitter vraagt den heer He Masier of deze tegen uitstel van behandeling van zijn voorstel bezwaar heeft. De heer Visser weet niet of de heer De Masier daar be zwaar tegen hebben zal, maar meent dat er geen verband met de andere voorstellen en het zijne bestaat. die beoogen scbool- geldverhooging, dat van den beer De Masier niet. De heer Moes Het zal leidentot verhooging der uitgaven De heer Visser: Het zal de inkomsten vermeerderen, daar het beoogt de gelegenheid te scheppen on- en minvermogende kinderen tegen betaling toe te laten. De heer Moes -. Jawel, maar het is een groot verschil of dat 30 cent of 4 per maand is. De heer Lensen -. Ik meen dat bij den heer De Masier deu wensch voorzit zoo spoedig mogelijk de Ieemte aan te vullen omdat zich nu voor somuiigen het ongemak daarvan doet gevoelen. Daar de Voorzitter echter heeft aangekondigd dat er over 14 dagen weer vergadering is. zal de heer De Masier misschien geen bezwaar hebben nog tot die ver gadering te wachten. De beer De Masier: Het komt er nu op die 14 dagen wel niet op aan, maar ik zie toch niet in waarom of de behandeling moet worden uitgesteld. Het behelst niets van prineipeelen aard, wel het voorstel der heeren De Jager en Van de Ree. Mijn voorstel is buitendien voldoende voorbe- reid en ook het advies der schoolcommissie daarover is den liG6r6n bckGodi De Voorzitter brengt hierop in stemming de vraag of de Raad het voorstel van den heer De Masier thans afzonderlijk wenscht te behandelen of het, met de andere voorstellen later wil behandelen. Hieromtrent merkt de heer Van den Hoek op, dat dan van behandeling over 14 dagen wel geen sprake zal kunneu zijn, daar die tijd tekort is voor de schoolcommissie om haar advies over de andere voorstellen gereed te hebben, in ver band met de tijd die verloopt voor het uitschrijven eener vergadering Hat zal echter ook wel niet bezwarend zijn, daar bij aanneming van het voorstel van den heer de Masier die enkele gevallen op het oog heaft, eene tusschentijdsche toelating moet plaats hebben, waartegen misschien bezwaar zou bestaan. Met 8 te<*en 5 stemmen wordt besloten het voorstel aan te houden en" later met de andere voorstellen te behandelen. Voor dadelijke behandeling stemmen de heeren De Feijter, Van den Hoek, Visser, Moggre en De Vlasier; tegen stemmen de heeren Drost, Lensen, Van de Ree, Moes, Wieland, Dees De Jager en Scheele.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2