Gemengde berichten. Landbouwberichten. wegens de volte genoodzaakt was de toelating van nieuwe bezoekers te schorsen. En alien zijn zeer voldaan over hetgeen ze te zien krijgen F L O R A L I A. A an deze afdeeling der tentoonstelling willen wij in het bijzonder eenige woorden wijden, daar het kweeken van planten een liefhebberij is, waarmede zoo velen zich bezighouden en ook allicht hun voordeel kunnen doen met de opmerkingen en aanwijzingen die ons van des- kundige zijde naar aanleiding dezer tentoon stelling werden gemaakt. De afdeeling /Floralia" van onze tentoon stelling omvat ongeveer 250 planten, behoorende tot 5 verschillende soorten. Er zijn Geraniums, Heliotropen, Fuchia's, MargerietenenHortensia's. We vinden er eenige goede exemplaren bij. Zoo is no. 41 een Geranium, die zich uitstekend heeft ontwikkeld. Verder zijn tamelijk goede planten de n°s. 15, 44, 48, 50, 45, 56 en eenige meer. Het geheel maakt een aardigen indruk. De rand dubbele Begonia's, door den heer Zonnevijlle van Axel welwillend ter opluistering afgestaan is een aardige versieringer zijn wezenlijk prachtbloemen bij, die jammer genoeg van de hitte wel al reeds geleden hebben. Het arrangement is tamelijk wel geslaagd. Vooral de twee groote .bloeiende Hortensia's tegenover het podium, ter opluistering inge- zonden, alsook een bloemenstandaard aan de overgestelde zijde, verhoogen zeer den aanblik van het geheel. Aardig staat ook de mand met kruiken, in elk waarvan een Aster groeit. Een aardigheid van den heer Van Hoeve te Axel. Jammer dat deze Asters niet bloeien. Terzijde in den hoek vinden we nog een tafeltje met bloembollen, grootendeels gekweekt door den heer Zonnevijlle, voor een deel gegroeid in onze gemeente. De bollen zien er goed gezond uit. Ze kunnen in volkomenheid wedijveren met wat we elders zagen. Vooral de tulpen voldoen uitstekend. Wellicht wordt de bloembollen- cultuur met der tijd nog een zaak van bestaan ook voor deze streken. En toch, de inzending van //Floralia" voldoet niet aan onze verwachtingen. Wezen we boven reeds op eenige- tamelijk goede exemplaren. we hebben er ook alles mede genoemd. Wat overschiet heeft zeer weinig eultuurwaarde. Het blijkt alweer dat bloemen kweeken niet ieders werk is. Het vereischt zorg en kennis en bovenal veel liefhebberij. Maar dan ook goed op^evat, is de bloemencultuur in staat het huiselijk genot te verhoogen, de oplettend- heid en de zorgzaamheid te ontwikkelen. We willen hopen dat men het bij deze eerste poging niet zal laten. Er moet worden voortgegaan op den ingeslagen weg. En dan de gemaakte fouten verbeterd. W at we nu zeggen diene niet om als betweter op te willen treden, of om de commissie ook maar eenigszins te bedillen. Het zij en blijve verre van ons. Beschouwe men wat nu volgt slechts als een aan wij zing om een volgende maal tot beter resultaat te komen, heel in bescheidenheid ge- geven. Men beginne dan met betere planten zich aan te schatfen. Deze lieten veel te wenschen over. Een plant die in haar jeugd veel lijdt, blijft dit lijdensteeken doorgaans gedurende geheel haar leven vertoonen. Het zijn slechts enkele sterkeren die er zich toch weer bovenop worste- len in de ^struggle for life". Men neme dan ook deels andere soorten, die meer voldoening geven, makkelijker groeien, en ook beter geschikt zijn om op de tentoon stelling vereenigd te worden tot een grootsch geheel. De Geranium en de Fuchsia mogen als oud bekende kamerplanten natuurlijk niet ontbreken. De Margeriet kan beter door andere vervangen worden en de Heliotroop noch de Hortensia geve men in handen van onge- oefende kweekers vooral niet daar waardecul- tuur in huis op den voorgrond staat. Wil men naast de Geranium en de Fuchsia nog een bloeier voor kamercultuur, men neme de dubbele Begonia, en ga dan uit van sterke uitgeloopen bollen. Ik cursiveer dat woord, omdat men dan zoo goed als zeker is goede waar te koopen. Neem er ook nog de Gloxinia bij. Voor de kweek hiervan is zorg noodig. Maar men ontvangt dan ook een heerlijke belooning. Ook hierbij is eisch slechts uitge loopen bollen zich aan te schatfen. Als bladplanten vergete men vooral de blad- begonias niet. Begonia rexde koninklijke draagt dien naam met recht, is de lieveling van velen, en verdient voor het doel dat Floralia zich voorstelt sterke aanbeveling. Ook is hier de Goleus op haar plaats. Dankbaarder blad- plant is zeker niet te vinden. Als derde blad- plant -kan genomen worden de Azalia Sieboldi die makkelijk kweekt en uitstekend diene-n kan voor decoratie. Houdt men zich aan deze 6 soorten, dan zal de uitslag beter zijn en de voldoening grooter. Vooral als men door een deskundige voor elke soort een cultuur- aan wijzing-schrijven laat, en deze aan elk kweeker medegeeft. Langs dien weg moet het succes grooter worden. Laat deze uitslag niet ontmoedigen, maar aansporing zijn tot verhoogde werkzaamheid. Van het Ministerie van Landbouw ontvingen we onderstaande niededeeling Invoer van Zwitsersche fokgeiten. Zooals men zich zal herinneren, zijn in den herfst van 1907 door de heeren J. Zuurbier te Beemster en R. Visser te Berkhout, in de provincie Rheinhessen, een aantal fokgeiten en bokken van het Zwitsersche Saanenras aange- kocht, ten behoeve van een aantal personen in verschillende deelen des lands, welke zich daartoe hadden aangemeld. Over de resultaten met deze dieren verkregen is men over 't geheel zeer tevreden. In meerdere plaatsen is zelfs de invoer van deze dieren aanleiding geweest, dat men in ruimer kring meer aandacht aan de verbetering van de geitenfokkerij is gaan schenken. In verband daarmede hebben de heeren Zuur bier en Visser besloten, zich in het begin van September e. k. weder naar Rheinhessen te begeven, om voor hen, die zich daartoe zullen opgeven een aantal geiten aan te koopen. Op verzoek van de Directie van den Landbouw heeft de Kamer van Landbouw voor Rheinhessen zich bereid verklaard genoemde heeren in alle opzichten behulpzaam te zijn. Zooals bekend is heeft men juist het oog gevestigd op de provincie Rheinhessen, omdat de fokkerij van zuivere Zwitsersche geiten daar op hoogen trap staat. Reeds sedert meerdere jaren zijn daar in grooten getale fokgeiten uit Zwitserland, hoofdzakelijk van het witte Saanen ras, ingevoerd. Voorts heeft men daar reeds talrijke geiten- fokvereenigingen, welke behoorlijk de melkop- brengst controleeren, alsmede een stamboek voor zuiver gefokte Zwitsersche geiten opgericht. Hier biedt zich dus de gelegenheid om tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan in Zwitserland zelf, zuiver gefokte Zwitsersche geiten aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok, alle onkosten van transport enz. inbegrepen, 45 te boven gaan. De heeren Zuurbier en Visser stellen zich voor een bezoek te brengen aan de fokgeiten- markt, welke den 3 September te Alzey zal wordeu gehouden en waar zij volgens ruede- deelingen, verstrekt door de Kamer van Land bouw, eene zeer goede gelegenheid zullen vinden om zoowel jonge als volwassen fokdieren aan te koopen. Landbouwvereenigingen of particuliere per sonen, die fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich voor 20 Augustus e. k. wenden tot den heer J. Zuurbier te Beemster (prov. Noord-Holland). Een handelaar in oudheden wilde in de afgeloopen week van een weduwe te Scherpe- nisse een oud kerkboek met zilveren beslag koopen. Aangezien zij het over den prijs niet eens konden worden, vertrok de koopman zon- der kerkboek. Na zijn vertrek vond de vrouw, bij het onwillekeurig doorbladeren van het boek tot hare blijdschap een verrassing, daarin een bankbiljet van 100, dat, naar men vermoedt, door wijlen haar vader daarin is gelegd. Het boek had tal van jaren ongebruikt in een kast gelegen. Ten huize van den heer S. E. M., Rokin 120, te Amsterdam, had gisteren nacht een droevig ongeluk plaats. Sinds eenige dagen logeerde daar een 23jarig nichtje, mej. M. S. Toen zij eergistermorgen, later dan gewoonlijk, nog niet beneden was gekomen, en er op het herhaald kloppen geen antwoord werd gehoord, forceerde men de deur van haar slaapkamer. In de slaapkamer hing een sterke gaslucht bij onderzoek bleek dat de gaskraan open-i stond en mej. S. lag bewusteloos te bed. In allerijl werd de hulp van een geneesheer ingeroepen, maar deze mocht niet meer baten. Zaterdagavond trachtte te Geertruidenbergl bij het station de 22jarige v. M. uit Oosterhout, komende van den trein, na nog eenige oogen- blikken met een paar kennissen te hebben staan praten, op de in gang zijnde tram te springen. Vermoedelijk heeft hij zijn sprong verkeerd ge nomen en is terecht gekomen onder een met graan beladen goederenwagen. Zijn eene been werd verbrijzeld en van het ander een gedeelte van den voet. Ook inwendig moet hij ernstig gekneusd zijn, want reeds eenige uren na het ongeval is hij in het R. K. gasthuis aldaar overleden. Te Egmond wilde de vrachtrijder A. Gul, stapvoets rijdende, Westwaarts het dorp inrijden. Van de Noordzijde kwam een jongetje Zuidwaarts oversteken, kwam in aanraking met het paard viel en kreeg het wiel over zijn lichaam met het gevolg dat het weinige oogenblikken daarna overleed. Het slachtoffer beet Simon Pruis en is 8 jaar oud. Een 3jarig meisje, Sjoukje de .Tong, thuisbehoorende op een der scheepjes, die er liggen in't Verbindingskanaal Damster—Boter- diep, was zoek. Angstig liep de moeder op den weg den voorbijgangers te vragen of ze het kleine wicht ook hadden ontmoet. In het water naast het scheepje had ze reeds gekeken, maar gelukkig niets gezienze had trouwens ook geen plons gehoord. Maar toen het ant woord op haar vragen telkens en telkens weer ontkennend was, toen kreeg het vreeselijke vermoeden, dat de kleine toch in het water was gevallen, meer en meer de overhand. Rade- loos riep ze de hulp der buren in, want haar man was naar Winschoten en smeekte ot zij wilden mee helpen zoeken. Een buurman greep een scheepshaak en dregde tusschen schip en wal en niet lang daarna haalde hij de kleine op. Onder hartverscheurend weeklagen liefkoosde de moeder het lijkje van haar kind, dat ze op droevige wijze zoo plotseling moest verliezen. Arme moeder Eene duistere roman Bij de kermis te Sliedrecht, die overigens een zeer gewoon beloop had, deed zich een merkwaardig geval voor. Ongeveer 17 jaar geleden werd hier een Gjarig jongetje vermist, met name D. G., van wien men nooit met zekerheid geweten heeft of hij verdronken of met een voorbijtrekkenden kermiswagen meege- voerd was. Nu heeft een kermisreiziger van ongeveer 23jarigen leeftijd merkwaardige gelij- kenis met een paar zusters te Sliedrecht woon- achtig. Een paar kenteekenen werden ook bij hem gevonden. Daar de moeder, bij de ver- dwijning van het knaapje weduwe. sedert ge- storven is en de kermisreiziger geen bepaalde herinnering bewaard heeft, blijft de zaak vrij duister. Te Maasniel had Zondagnamiddag een automobielongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Een automobiel, waarvan het nummer door de verbazende snelheid niet kon gelezeu worden, kwam uit de richting Roermond over den rijksweg Maastricht— Nijmegen. In het gehuch't Broekhem wilde een fietser, die door de hooge huizen de automobiel niet kon op- merken. aan het kruispunt LeeuwenMaasniel den weg oversteken. Hij werd door de auto mobiel gegrepen, met het gevolg, dat zijn fiets onder de automobiel geraakte en totaal verbrij zeld werd. De fietser kwam er wonder boven wonder met eenige lichte kneuzingen af. De automobilisten namen van het ongeval niet de minste notitie en reden door. -- Zaterdagmiddag is den arbeider Harmen Elskamp in de fabriek van de Deventer Katoen- maatschappij een ernstig ongeluk overkomen. Men vond den man met een ernstige brandwonde onder een drijfriem liggen op de plaats waar de toegang verboden was. Daar niemand oog- getuige is geweest van het ongeval en de man nog steeds bewusteloos is, weet men de feitelijke oorzaak niet. Maandagnacht is de boerderij van T. Burger, in de Twaalf Morgen, onder de gemeente Reeu- wijk, bij Gouda, totaal afgebrand. De bewoners konden nog juist bijtijds het brandende gebouw verlaten, daar men wakker werd door de hitte en het knetteren der vlammen. Aan redden van het een of ander kon niet worden gedacht. De geheele boerderij met alles wat er in en bij behoorde, ging in vlammen op. Vier varkens en een aantal kippen kwamen om. Een ontzettende brand heeft Zondag het dorp Wervershoof geteisterd. Te ongeveer 12 uur wees een rosse gloed den weg naar de ramp. Van den Zwaagdijk leek het een vuur- poel, die des te grooter werd. naarmate men het dorp Wervershoof naderde. De vuurzee gaf den 5 spuiten veel maar nutteloos werk, zoodat men er toe overging de belendende perceelen, die reeds waren aangetast, het Roodhuis aan de eene zijde en de bakkerij van C. Molenaar aan de andere zijde, nat te houden. Daardoor werd de brand in zijn omvang gestuit, alhoewel genoemde perceelen toch veel brand- en water- schade bekwamen. De brand is ontstaan door hooibroei in de boerderij van J. Metselaar, die, hoewel zelf hooisteker en reeds meermalen gewaarschuwd dat zijn hooi '„rook" dit te lichtzinnig opnam. De boerderij is geheel in de asch gelegd. Van den inboedel werd totaal niets gered. Mede verbrandden geheel de bakkerij der wed. Deen, het huis met timmermanswerkplaats van Bot- man, het winkelhuis der wed. Roosendaal, de rentenierswcning van Pieter Neefjes. V an alle is de inboedel zoogoed als geheel vernietigd, docli verzekering dekt de schade. Het dubbele huis der wed. Roosendaal werd mede bewoond door de familie J. de Haan, de vorige week gehuwd en wier inboedel nog niet verzekerd was. Honderden rappe handen hadden in een oogweuk die woning leeggehaald. Dat is dan ook alles wat gered is. Te 2 uur was men het vuur meester. Krasse lieden. Te Overschie is de 8 ljarige watermolenaar P. H. bruidegom. Zijn bruid is de 79jarige weduwe J. Kl. Bij den ondertrouw waren in de Dorpsstraat veel nieuwsgierigen ora de twee oudjes naar het gemeentehuis te zien wandelen. Vleeschsmokkelen te Meppel. Men meldt ons De keurmeester, de heer Mast, te Meppel, zag op 't spoorwegstation aldaar twee groote theekisten, gemerkt met 't woord //Congo en andere merken, die er verdacht uitzagen. Het trok zijn aandacht, dat uit een dier kisten bij nadere beschouwing bloed bleek te sijpelen. Dadelijk werden de kisten geopend, en nu bleek het, dat zij gevuld waren met stinkend, erg bedorven vleesch van een heel rund De kisten waren bestemd voor een bekend slager te Meppel, en afgezonden uit Sleen. In den brief, die naast de //fijne vleeschwaren aanwezig was, stond vermeld, dat deze geheele partij vleesch, slechts f 7,50 kostte, en dat de a'fzender meermalen in de gelegenheid was, zulk goedkoop vleesch te kunnen zenden. Men is in die streken gedurig bezig, de bewakers van de veiligheid der publieke maag om den tuin te leiden. Gelukt het, en dit moet nogal eens plaats hebben, dan zijn die //fijne vleesch waren," veelal ook in den vorm van worst, bestemd voor het smulgrage Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, enz. enz. (Tel.) Men meldt uit Dinxperlo aan de Geld. Dezer dagen hadden we hier het volgende grenstafereelte. Er zwierf hier een dronken vrouw uit Oldenzaal bedelend rond, welke om het medelijden op te wekken wees op een barer voeten, waaraan zij de vijf teenen miste. De politie had heel wat met haar te stellen. Ze had nog eenige dagen gevangenis te goed en hield zich toen de politie verscheen op Prui- sisch gebied achter de paaltjes schuil. Eenige straatbengels, die haar trouw achtervolgden gaven haar een duw, zoodat ze op Hollandsch gebied verzeild raakte en onze politie haar in arrest kon brengen. Hollandsche straatjongens die Hollandsche politie helpen 't is wel een zeldzaamheid Maandagmorgen vieldeloodgietersknechtK., 17 jaar oud, uit den Haag, van het dak der in aanbouw zijnde villa op Vliet-en-burg te Voor- burg. Doodelijk gewond werd hij opgenomen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Genvalnabij Nijvel zijn tweejongens tijdens een onweer onder een boom gaan schuilen .Eensklaps sloeg de bliksem in een bij den boom staande telegraafpaal. De eene jougen bleef op de plaats liggen, de andere vloog 10 meters van daar op den grond en kwam er van af met een sterke schudding. Voorbijgangers suelden den getroffen knaap, wiens kleederen brandden, ter hulp, doch geen zorg baatte het kind was terstond dood. Het lynchen in de Zuidelijke Staten van N.-Amerika neemt weer meer en meer toe. Vrijdag is te Brighton een neger gelyncht, die deel genomen had aan een dynamietaanslag. Bij uitzondering heeft men dezen neger zoo heimelijk omgebracht, dat zijn lijk eerst zes uren later gevonden werd. In de laatste dagen, werden in het zuiden, 11 personen op onwettige wijze terecht gesteld. Het-Engelsche militaire kamp van Lydd is het tooueel geweest van een buitengewoon feit. Vijfhonderd paarden van het regiment artillerie, in garnizoen te Londen, zijn, ver- schrikt door een hevigen regen, op den loop gegaan en verspreidden in een bandelooze vlucht den schrik onder de artilleurs en de bevolking van het dorp. Den heelen nacht moesten de soldaten, nat tot op het hemd, jacbt makeii op de paarden. Eindelijk hadden zij er 460 opgevangen. Een echtpaar vertrok eenige jaren geleden naar Duitschland. Maar de kostwinner werd ziek en stierfhet weinige huisraad werd in- gepakt en daarmede kwam de weduwe met haar vijf kinderen terug en vestigde zich weer te Opheusdenvan gemeentewege werd gezorgd voor een woninkje en verder moest ze maar zien met de kinderen, waarvan het oudste 12 jaar is, rond te komen. In het begin ging alles redelijk goedmoeder ging druk uit werken en haar kroost trachtte met bedelen ook wat te verzamelen. De buren bemerkten echfer dat zij nu-en-dan logeergasten had en vooral een vroegere kennis uit Duitschland begon zijn bezoeken opvallend druk te herhalen, en eindelijk op een dag misten de kinderen de moeder, die 's avonds tevoien haar kachel en eenig ander huisraad te gelde gemaakt had eD in gezelschap van den Duitscher met den laatsten trein in de richting van Duitsch land vertrokken was. De kinderen loopen nu hulpbehoevend rond en gaan dagelijks langs de huizen om het aller- noodigste levensonderhoud bijeen te krijgen. Hun toestand is eenvoudig niet te beschrijven vanwege vervuiling enz., want die ellende duuit al sedert eenige weken. Wel helpen de buren, ook behoeftige menschen, zooveel zij kunnen, maar er dient spoedig ingegrepen. Een professor uit Straatsburg verriohtte onlangs een operatie bij den zoon van een ingenieur uit Mannheim, waaruit de jongen een bestendig gebrek hield. De ingenieur daagde den professor voor het gerecht, omaat hij °niet vooraf het ad vies van de ouders had gevraagd, daar de jongen minderjarig was op het oogenblik der operatie. De rechtbank te Heidelberg verwierp de klacht in eersten as nleg, maar het gerechtshof te Karlsruhe veroordeelde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2