Toen Dpnderdagavond de 68jarige bouw- nian T. v. d. W. te Goedereede, die's ochtends elf uur naar het veld was gegaan om er land- bouwwerkzaamheden te verrichten, nog niet terug was gekeerd, ging men hem zoeken en vond den grijsaard buiten kennis op het veld liggen. Vrijdagmorgen is hij overleden. Te Winschoten is Vrijdagmiddag de ar- beider S. bij het afladen van een stoomketel voor de papierfabriek Toekomst bekneld geraakt tusschen den ketel en de remkast van een spoorwagen. Zwaar gekneusd is de man opge- nomen, zijn toestand is zorgelijk. Onder de gemeente Meeden (Gr.) is Vrijdag een lGjarige knaap aan nekkramp overleden. Twee jonge menschen, een jongen van 11 jaar en een onderofficier zijn Zaterdagmiddag bij het baden te Scheveningen verdronken. In de buurt van het ververschingskanaal hadden zij zich zonder toezicht in zee begeven. De kleeren zijn gevonden, doch de lijken nog niet aangespoeld. Te Winschoten zijn Zaterdag naar de gevangenis overgebracht F. St. en zijn vrouw j. H., verdacht van brandstichtig op 27 Juli jl. in bun woning te Wagenborgen. De gevangene H. S., die te Tiel eenige maanden geleden ontsnapte, maar daarna weder gearresteerd is, is Zaterdag opnieuw uit de gevangenis ontsnapt en over een 8 meter hoogen muur geklommen. In de Joden Hoattuinen te Amsterdam is Zaterdagmorgen een zolderverdieping, bewoond door niet minder dan zes gezinnen (de vlammen werpen weer eens een onverwacht licht op wo- ningmisstanden) uitgebrand. Alle gezinnen konden zich bijtij.ds redden, en .slechts een enkele bewoner was niet verzekerd. Onder Ederveen bij Veeneudaal zijn een man en een vrouw door den bliksem gedood. De buren vonden den man achterover liggende op de bedsponde en de vrouw vlak naast hem zitten. De lijken waren blauw gekleurd, de tafel en de lamp waren stuk geslagen en een zoldering gedeeltelijk versplinterd. In bet achterbuis was het vee gedeeltelijk losgebroken en liep door elkaar. De getroffenen waren gehuwde lieden zonder kinderen, die zelf zonder bulp bun klein boerderijtje beredderden. Te 's Heerenberg werden Woensdag drie tnan- nen op weg naar hun werk door den bliksem getroffen, waarvan een nogal ernstig. Vrijdagavond is te Utrecht een jongetje van 12 jaar, J. E.,-die in een onbewaakt oogen- blik op de zwichtstelling van den molen De Gans aan de Gansstraat geklommen was, door de molenwieken getroffen, met den dood als gevolg. De molenaar had berhaaldelijk volgens verklariug van dezen den jongen verboden 't terrein van den molen binnen te loopen. Door bloedvlekken op den grond merkte de molenaar dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn en bij onderzoek vond men den jongen, vermoedelijk reeds dood, op de zwichtstelling liggen. IJlings werd 'tventje naar de rijks- klinieken overgebracht, waar slecbts de dood vastgesteld kon worden. Een moeder bad het kind niet meer en zijn vader, een reizend koopman, is buiten de stad, aan wien de dood bericht is geworden. legen twee winkeliers te Leeuwarden was proces-verbaal opgemaakt wegens in hun winkei ter verspreiding in voorraad hebben van reclame biljetten in een vorm, die ze op baukpapier deed gelijken. Ze hadden tevens dezelfde grootte en nagenoeg dezelfde kleur, en bovendien kwam aan de voorzijde dezelfde voorstelling voor als op de Nederl. bankbiljetten van 10. De kantonrechter te Leeuwarden overwoog, dat het feit, dat de reclamebiljetten aan de achterzijde wit waren, niet wegneemt, dat ze io het algemeen waren, in een vorm, die ze op bankbiljetten doet gelijken. Bankbiljetten worden verder gewoonlijk in betaling gegeven terwijl de keerzijde niet zichtbaar is of ook wel opge- vouwen, zoodat de bedoelde reclamebiljetten zeer geschikt zijn, om argelooze personen mede te versehalken. Beide winkeliers werden daarom elk veroor- deeld tot een boete van 10, of 2 dagen hechtenis. Eene bewoonster van de Haarlemmerstraat te Amsterdam, de weduwe Van Dam, is Donder- dagavond door een harer commensaals, den teekenaar H. Nijstadt, een jongen man, ver- moord. Het schijnt dat de hospita huwelijks- plannen had, waarmede de dader zich niet kon veveenigen. Wellicht ook had hij zelf liefde voor de 34jarige vrouw moeder van twee kinderen opgevat. l'onderdagavond zocht hi] haar op en werd in de keuken te woord gestaan. Bij dat onder- houd is niemand tegenwoordig geweest. Wel hoorden de buitengesloten kinderen en de boven- bewoners tumult van stemmen. Plotseling maakten drie revolverschoten hieraan een einde. loen de dienstbode der tweede verdiepingnaar beneden was gesneld, vond zij mej. Van Dam den teekenaar op den grond uitgestrekt de eerste met eene wonde in den rechterslaap, den tweede aan het voorhoofd verwond. De wed. Van Dam bleek, toen spoedig door de te hulp geroepen politie een dokter was ge- haald, onmiddellijk te zijn gedood, maar N., die na het volvoeren van de misdaad, het wapen op zichzelf heeft gericht, leefde nog toen hij naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Nader verneemt men dat de weduwe Van Dam in de buurt bekend stond als een zeer oppassende, werkzame vrouw. Haar plan was spoedig in het huwelijk te treden met een ge- pensioneerd sergeant-majoor te Amersfoort. Verschil in godsdienst was oorzaak van uitstel, maar toen zij kort geleden overging tot het kerkgenootschap van haar man (het roomsch- katholiek), was het vooruaamste bezwaar uit den weg geruimd. N. heeft haar al geruimen tijd met zijn aanzoeken achtervolgd. Voor den aanslag was hij Donderdag even bij haar moeder en bij de zijne. Hij was toen zeer opgewonden. Toen men hem vond, had hij de revolver nog in de hand. Vrijdagmorgen was N. nog niet bij kennis, zoodat de justitie hem nog geen verhoor heeft kunnen afnemen. Een trouwpartij in 't middernachtelijk uur is zeker een unicum. Welnu, dat unicum had in Egmond aan Zee plaats van Dinsdag- op Woensdagnacht. Een trouwlustig visscher, die den volgenden morgen vroeg naar zee moest en dus den gewonen trouwtijd niet kon af- wachten, werd door de bereidwilligheid van den burgemeester 's nachts even na twaalf ge- trouwd, nadat juist den wettelijk daarvoor ge- stelden aikondigingstermijn verstreken was. Het jonge paar vierde daarop met familie en ken- nissen den heelen nacht bruiloft en toen trok manlief met het trammetje van halfzeven naar de plaats zijner inscheping. Donderdagmiddag zijn reizigers in den trein, die 4,57 uit Cranenburg naar Nijmegen was vertrokken, ter hoogte van het Groene- woud verschrikt door een schot op den trein, waardoor een glasruit van een 3e klasse-rijtuig werd verbrijzeld. Coupons en een bediende vermist. Bij een der voornaamste bankinstellingen te Amster dam is sedert eenige weken zekere S., werk- zaam bij de coupon-afdeeling, voor plezier op reis. De jonge man kreeg echter slechts 14 dagen vacantie en meldde zich op den dag, dat hij op het appel verschijnen moest niet aan. Tevens wordt bij dezelfde bankinstelling een niet onaanzienlijk bedrag aan coupons vermist. Men brengt nu het een met het ander en niet geheel ten onrechte, met elkaar in verband en stelt op het kantoor een grondig onderzoek in. Men schrijft uit Amsterdam De //Amstelland", aan boord waarvan, volgens een telegram uit Montevideo, brand heeft ge- woed, behoort tot de vloot der ,/Koninklijke Hollandsche Lloyd". De directie dier maat- schappij verleende inzage van een door haar uit Buenos Aires ontvangen telegram, dat alles behalve geruststellend luidt, De inboud is nl. letterlijk als volgt »Captain Edwards van het ss. //Imogen", 6 Augustus van New-York te Montevideo aange- komen, rapporteert het ss.//Amstelland" gepas- seerd te zijn den 31 Juli op 21,46 graden Z.B. en 40,8 graden W. L. Het ss. Amstelland" had brand aan boord, die gebluscht werd, ter wijl het ss. //Imogen" in de nabijheid bleef. De kapitein van het ss. Amstelland" verklaart, dat de brand ontstaan is in de lading, bestaande uit balen wol, waar het lijk gevonden is van een /.stowaway." Eenigen der passagiers hebben een boot overboord gezet en eenigen zijn over- boord in deze boot gesprongen. De boot is door een boot van het ss. //Imogen" weder terug- gebracht naar de //Amstelland" waar de passa giers weer aan boord gegaan zijn. De kapitein van de //Imogen" acht het niet onwaarschijnliik dat eenigen der overboord gesprongen passagiers verdronken zijn. Het ss. //Amstelland" vertrok 25 Juli van Montevideo en 30 Juli van Rio de Janeiro en heeft circa 330 Ille klasse passagiers aan boord. Aangezien het ss. /Amstelland" de reis heeft voortgezet, is het niet waarschijnlijk, dat de schade belangrijk is". Nadere bijzonderheden, als de namen der verongelukte passagiers, enz., waren bij de directie nog niet bekend. Met het slijpen van den Cullinan, het kostbare juweel van Koning Eduard, gaat het buitengewoon naar wensch. De steen geeft reeds den vereischten vorm verkregen. De steen is in twee diamanten gekloof'd, waarvan er een in de kroon en een in den schepter van Koning Eduard zal komen. Hij is bij de bewerking gebleken van het zuiverste water te zijn. De eene diamant weegt 425 karaat, de andere is iets kleiner, maar allebei zijn veel grooter dan de Ko-hi-Noor (102 karaat), die tot nu toe de grootste bekende diamant was. De groote kosten van het slijpen zullen vermoedelijk goed gemaakt worden door de waarde van de diamanten die er bij het slijpen afvallen. Het is zeer wel mogelijk, dat de steen nog dit jaar geheel gereed komt, zoodat de duur der bewerking meevalt. De nalatenschap van den graaf van Derby, die een paar maanden geleden is overleden, wordt op ongeveer 45 millioen gulden geschat. De Engelsche schatkist zal ongeveer zes millioen gulden aan successierechten trekken. Dezer dagen is in een trein tusschen Parijs en Rouaan een brutale moordaanslag gepleegd. Een jongmensch had zijn ouders bestolen voor een bedrag van 50,000 franken. Een mevrouw Lemaire, zuster van de verloofde van den dief, reisde met dezen en wist van hem gedaan te krijgen dat hij haar het geld terug- gaf. Zij borg het in haar beurs en in haar kousen. Toen zi] even daarrna in den trein insliep, trachtte de jongeling haar te vermoorden. Zij viel flauw, of hield zich zoo, en de dief ontkwam, na zich het geld opnieuw te hebben toegeeigend. Hij is nu gepakthet is een Braziliaan, 26 jaar oud. Bijna al het gestolen geld werd op hem gevonden. In het aristocratitsche West End in Londen kan men tegenwoordig 's avonds twee heeren zien, in avondtoilet gekleed, en hun gelaat door een half masker bedekt, die daar serenades geven. De eene zingt met een mooi tenor opera-arias en liederen, terwijl de ander hem begeleidt. Ze toonen zich beiden zeer begaafde musici, maar men vraagt zich te vergeefsch af, of men te doen heeft met werkelijk deftige heeren die dit doen 't zij uit de grap, 't zij om wat te ver- dienen, dan wel met beroepsmusici die dit middel aanwenden om meer te verdienen dan op de gewone manier. In ieder geval zijn bunne ontvangsten vrij groot. Ze zeiden aan een journalist gemiddeld 700 gulden per week te verdienen. Aan den ingang van de Earls Court tentoonstelling haal- den ze onlangs in een half uur honderd gulden op. Te Parijs heeft een vermogende Engelsche dame de Matin, die iets van haar had meegedeeld dat zij lasterlijk achtte, en de Rire, die daar- over een beleedigende prent had gemaakt, in rechten aangesproken. In het geding tegen de Matin is de uitspraak verschoven. De Rire is echter alvast veroordeeld tot eene schadever- goeding van honderdduizend frank. Uit New-York wordt de volgende sensa- tioneele moordgeschiedenis uit de aan moorden zoo rijke Amerikaansche metropool gemeld Hoofdpersoon is een jonge man, August Eberhard, zoon van een landverhuizer uit Weenen. Hij was verloofd met een nicht, wier moeder te Weenen een goed beklante modezaak had. August schreef zijn tante, dat hij te New- Ydrk een vracht van dollars verdiende, en dat hij dus spoedig wenschte te trouwen en aan gezien bet hem op een beetje geld meer of minder niet aankwam, ried hij zijn tante aan, haar zaak te verkoopen en met zijn nicht naar New-York te komen. De beide vrouwen kwamen over, werden door neef afgehaald en in een groot hotel onder dak gebracht. 's Anderen daags drong hij er bij zijn tante op aan, dat zij haar Oostenrijksch geld tegen Amerikaansch geld zou inwisselen en dit gebeurd zijnde, noodigde hij tante en nicht uit tot een uitstapje in de schoone omstreken van New-Yersey. Toen hij het oogenblik daarvoor gunstig achtte, vuurde hij eenige revolverschoten op de beide vrouwen af, zijn tante stortte doodelijk getrof fen neer, maar zijn nicht, hoewel licht gewor.d, kon nog ontkomen. De moordenaar legde het lijk van zijn tante op een spoordijk om het te doen voorkomen, dat zij door een trein aange- reden was, de 2400 dollar die zij bij zich had, begroef hij. Een paar dagen later werd hij in de nabijheid van de plaats waar hij zijn gruweldaad had gepleegd, gevangen genomen. Zeppelin. Men schrijft uit Stuttgart, dd. 6 .dezer Zoo heeft de dag van gisteren dan ook het einde gebrachtvrijgemaakt door een rukwind, werd Zeppelin's luchtschip ongeveer 800 meter vOortgedreven, daarna tegen boomen geslagen, die het af brak, opengescheurd, neergesmakt en, tengevolge vermoedelijk van ontploffing van benzine in de motoren, door vlammen vernield. Een knal, een rookwolk en alles was voorbij binnen nauwelijks een minuut tijds. Mijn tweede bezoek ter plaatse gaf slechts het verbogen en zwart gebrande aluminium skelet te zien van wat daar zooeven nog in voile grootte en eigen- aardige schoonheid lag neergevlijd. Dit einde mag echter gelukkiger heeten dan een langzaam vergaan door wind en regen ge- durende vele achtereenvolgende dagen behalve de noodige bijvulliug van gas waren er ook andere niet zeer snel uitvoerbare herstellingen noodig na de landing waardoor sympathieen gedoofd waren, waar er zijn gewekt door deze bittere ervaring van den onvermoeiden zeventigjarigen man. De algemeene deelneming is zoo groot in deze eerste dagen, dat de moge- lijkheid overwegen wordt, om het werpen van contant geld in de brievenbussen als eenvoudigste wijze van inzameling voor een eeregeschenk toe te staan. Graaf Zeppelin heeft in een telegram, in antwoord op dat van den Keizer, medegedeeld, dat hij de opdracht van den Keizer en van het Duitsche volk, om zijn werk voor te zettenf. zal aanvaarden. Hi) is nu al zoo goed als he^n over den tegenslag van Echterdingen en was gisterenochtend weer aan het werk. Wat zou hij trouwens anders moeteu doen met de tonnen gouds, die voor het nieuwe luchtschip al bijeen zijn Aan de Berlijn^che beurs was gisteren 155,000 mk. bijeen. Krupp v. Bohlen u. Halbach (de man die met Krupp's erfdochter getrouwd is) heeft ook 100,000 mk. voor Zeppelin gegeven. de Koning van Wurtemberg 20,000 mk. een dame in een hotel te Baden-Baden 50,000 mk. Bij de Kolnische Ztg. was gisterenavond ruim 60,000, bij de Hannoversche Courier 30,000 mk. ingekomen, de Lubecksche senator Possehl heeft 100,000 mk. gegeven, de inzameling van de Duitsche luchtvlootvereeniging had gisteren al 100,000 mk. opgeleverd. Steden en dorpen ver- leenen credieten van tien, twintig duizend mark uit de gemeentekas voor Zeppelin, alsof het zoo niets is. Het is een golt van geestdrift, die het goud voor zich uitstuwt. Om meer orde en regel in de wijze van in- zamelen te brengen, zal er een Duitsch rijks-, comite voor het bouwen van een nieuw lucht schip voor Zeppelin, onder bescherming van den Keizer en den Koning van Wurtemberg, opgericht worden. Onder de telegrammen van groote heer- schappen, die Zeppelin gekregen heeft, is er ook een van Bulow. //De ervaringen bp het ongeluk zoo eindigt het zullen u dichter bij uw doel brengen. Ik zal uw verdere werk met alle kracht ondersteunen." Volgens den correspondent van de Kolnische Zeitung te Friedrichshafen, zullendeluchttochten vooreerst voortgezet worden met het vroeger deerlijk verhavende, maar nu geheel opgekale- faterde model 3 (bet tweede luchtschip, dat Zeppelin zelf gebouwd heeft). Die ballon zal van de nieuwe soort van motoren voorzien worden. Het model 3 heeft op 9 October 1906 zijn eersten proeftocht gedaan. De vakmenschen wisselen nog druk van ge- dachten over de oorzaak van de ramp en de wijze, waarop zij verhoed had kunnen worden. Een groot weerkundige maakt de opmerking, dat de Zuid-Duitsche weerkundige wacht Zeppelin had moeten waarschuwen, want, wie's ochtends de weerkaart aankeek, wist, dat hij in een hoogst gevaarlijk gebied moest komen. Zoodra men na de landing te Echterdingen van den gevaarlijken toestand kennis had gedragen, had men dan het gas uit den bol kunnen laten en alle gevaarlijke brandstoffen verwijderen. Dat Zeppelin niet gewaarschuwd was, bewijst zijne afwezigheid op het oogenblik dat de ramp gebeurde. Het ongeluk .heeft gewild, dat de plaats, waar Zeppelin geland is, eene hoogvlakte is, die open en bloot ligt en nergens door een rand van bosschen beschermd wordt. De winden hebben van alle kanten ongehinderden toegang tot die vlakte. Zeppelin was Vrijdag al aan zijn oude lucht schip (model 3) bezig. Zijn plan is, om het door bet invoegen van een nieuw stuk, te verlengen, en zooveel mogelijk aan het model van 1908 gelijk te maken. De aluminium- fabriek, die hem tot nu toe bediend heeft, meldt, dat zij het metalen geraamte voor een geheel nieuwen luchtbol in veertien dagen tijds kan leveren. Gemeenteraad van Koewacht. Vergadering van Vrijdag 7 Aug. 1908. Alle ledeu waren aanwezig behalve de heer Jac. Pieters. De secretaris deed mededeeling van de volgende in gekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten over de kosten van den ontsnapten krankzinnige. Dit bedrag zal door het krank- zinnigengesticht worden vergoed en is reeds verrekend. b. Brief van den gemeenteontvanger over aanvrage kasgeld. Beide brieven werden voor kennisgeving aangenomen. c. Brief van Ged. Staten met terugzending verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers. Ged. Staten zouden wenschen dat de belooning van 50 gulden aan het hoofd der school te St. Andries niet afhankelijk werd gesteld van het geven van onderwijs in landbouw- kunde. lr. de verordening staat: „De hoofden van scholen in het bezit van akte landbouwkunde genieten eene toelage van 50 gulden 'sjaars als ze van gemeente- wege met dat onderwijs worden belast." Ged. Slaten zouden de 50 gulden 'sjaars aan het hoofd der school te St. Andries willen toegekend zien ook wanneer hij geen onderwijs in landbouwkunde gaf, omdat vroeger hem die toelage verleend is. Hierover ontspon zich eene discussie. De Raad blijft van meening, dat een akte zonder dat daarin onderwijs gegeven wordt voor de gemeente geen waarde heeft en besluil Ged. Staten mede te deelen, dat hij bij zijn eenmaal genomen besluit blijft. d. Brief van de lJzendijksche stoommaatschappij met overlegging van verschillende plans, nota van toelichting enz., waarin de maatschappij vraagt concessie voor het leggen van de tram en een subsidie van 140 gulden gedurende 20 achtereenvolgende jaren. e. Schrijven van het Comitd tot aanleg van stoom- trammen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin betaandringt op het verleenen van steun en het zich bereid verklaart tot mondelinge toelichting der plannen. Naar aanleing van deze twee brieven werd menig woordje gesproken. Algemeen betreurde men het, dat Koewacht weer buiten iedere verbinding bleef. Burgemeester zou mondelinge toelichting vragen. Misschien dat er dan nog verandering te brengen was in de plannen. De heer C. de Blieck zegt, dat men zich wel eens mag bedenken, voor men weer subsidie verleend. We hebben zegt hij eerst subsidie verleend aan HontenisseSelzaete, nu komt men weer met een tram, die voor ons van geen meer nut is. Bovendien gaat zij geheel buiten de gemeente. Stel eens, dat er in de toekomst een zijlijn wordt gelegd van deze tram naar de ontworpen stoomtram LokerenKoewacht dan zal de gemeente voorzeker ook een flinke bijdrage ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 3