Gemengde berichten. Keurig is ook eene inzending ran koperwtrk eene nabootsing van De Ruyter's admiraalschip //De Provincien", een doofpot en andere voor- werpjes. Leuk is eene kleine buiskachel met dito kolenbak, tang en kolenschop. In de nabijheid is geinstalleerd de machinale breierij van den heer M. C. Leunis, om den bezoekers een kijkje te gunnen hoe dat breien wordt verricht. De Singermaatsehappij heeft ruimte gevraagd om aan de bezoekers te laten zien boe met de naaimachine geborduurd wordt. Ze heeft tevens de gelegenheid te baat genomen om verschillende harer machines, van de eenvoudigste tot de zeer luxe gemonteerde, uit te stallen, en ook een groot aantal met de machine geborduurde kleedjes enz. enz. Zeer trekt daarvan de aan- dacht het Nederlandsch wapen, terwijl er ook een kinderkopje in lijst te zien is, welk men zou meenen dat het schilderwerk is, doch dat bij zeer nauwkeurige beschouwingblijkt werkelijk met zeer fijne steken geborduurd te zijn. Aan deze zijde van het lokaal zijn zeer talrijke kleine voorwerpen uitgestald, snijwerk, houtslojd. plakwerk van postzegels en sigaren- bandjes, zelfs van sigarenpuntjes, te veel om te noemen, als alleen trokken nog bijzonder onze aandacht portretlijstjes van ouwels ver- vaardigd. We moeten ditmaal, wijl d§ tijd ons ontbreekt, ons overzicht afbreken, ons voorstellende op een en ander nader terug te komen. Alleen willen we nog aanstippen dat in het deel van het lokaal dat voor amusementen is gereserveerd is ondergebracht de afdeeling Ploralia, waarvoor ongeveer 250 planten in wedstrijd en verschillende ter opluistering zijn ingezonden. oornamelijk zijn bier de wanden versierd met schilderijen terwijl op het eind van het lokaal een podium is opgericht, voor de concertgevende gezelschappen. Het podium is geflankeerd door een welin- gericbt en van welwillend personeel voorzien buffet, waar aan billijke prijzen een verfrissching is te verkrijgen terwijl aan de andere zijde der zaal liefhebbers van een //zoet mondje" terecht kunnen komen. DE OPENING. Van verschillende huizen woei heden de driekleur. Te halt 1 ure arriveerde per extra Prov. stoom- boot de Commissaris der Koningin met mevr. Dijckmeester. Zij werden verwelkomd door de beeren Geill, burgemeester en Van Rompu, lid van Ged. Staten. Zij reden naar het Hotel des Pays-Bas" waar aan hun de aanwezige leden van het eere-coinite en het bestuur met het uitvoerend- comite werden voorgesteld. Nadat de beer en mevr. Dijckmeester zich eenigen tijd met de aanwezigen hadden onder- houden, werd gebruik gemaakt van het dejeuner- dinatoire hen aangeboden door het bestuur. Een dertigtal heeren zaten mede aan. De zaal was met bloemen versierd, waar- tusschen de buste van H. M. de Koningin prijkte. Aan mevr. en den heer Dijckmeester werden prachtexemplaren van het programma en den catalogus der tentoonstelling overhandigd. Deze zijn vervaardigd door de stoomdrukkerij der firma P. J. van de Sande. De Voorzitter, de heer Van Borssum Waalkes, heette alle aanwezigen, in het bijzonder de heer en mevr. Dijckmeester, welkom. Hierna ving het dejeuner-dinatoire aan, waaraan een gezellig discours heerschte. Ondertusschen deed zich hooren het muziek- gezelschap „De Yereenigde YVerklieden." Het programma werd geopendmetde,/Koningin Wilhelminamarsch" van den heer Aug. Eeck- hout, en bevatte vervolgens de volgende nummers Une Soiree d'Autommeaux Ardennes, fantaisie, GovaertCaresses du Printemps, valse, Odillon Debode ,/Clairette", polka pour bugle, Strauwen en Prins Hendrikmarsch, Aug. Eeckhout. Door den Voorzitter werd onder algemeene iustemming een dronk gewijd aan H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder, waarbij de muziek het Wilhelmus deed hooren. Daarna werd door hem een dronk gewijd aan den Commissaris der Koningin, die blijk geeft met de Zeeuwen mee te leven en hunne pogingen op verschillend gebied steunt. Hierbij klonk het //Volkslied". Door den burgemeester werd een dronk gewijd aan mevr. Dijckmeester. De Commissaris der Koningin herinnerde aan zijn bezoek, vergezellende H. M. de Koningin aan het gewone bezoek dat een Commissaris aan de gemeenten van zijn gewest brengt en waarbij hem bleek dat het bestuur in goede handen berustte. Thans is hij hier om een feest bij te wonen, de opening der tentoonstelling voor huisvlijt. Zoodra hij hoorde dat hier dusdanige tentoon stelling zou plaats hebben, vatte hij het voor- nemen op met zijn echtgenoote hierbeen te komen. Daarom voldeed hij gaarne aan de uitnoodiging van het bestuur van de tentoon stelling. Op de toestanden van Ter Neuzen komende verklaarde de Commissaris daarin uitermate belang te stellen. Veel zaken zijn er nog wier vervulling men hier wenscht. Dit kan trouwens niet anders, daar in dezen tijd van vooruitgang de behoeften steeds grooter worden. Steeds volgt hij de besprekingen van de be- langen der gemeente in den Raad en gevoelt veel voor de wijze waarop men daarbij met blijkbaren ernst opkomt voor de belangen der gemeente, ai komt het hem voor dat die groote ijver bij de verdediging van het allerbeste, oorzaak kan zijn dat de verkrijging van het goede vertraagd wordt. Ten slotte stelde hij voor een dronk te wijden aan de welvaart, den vooruitgang der verkeers- middelen en den bloei en de toekomst van Ter Neuzen, herinnerende aan de woorden door de Hooge Landsvrouwe bij Haar bezoek aan deze plaats gesproken. Deze toast werd met enthousiasme begroet. Vervolgens werd een dronk uitgebracht door den heer Winkelman, te Vlissingen, die reeds verschillende feesten enz. hielp organiseeren en ook huisvlijt-tentoonstellingen. Hij heeft met raad en daad dit comite bijgestaan en wenschte het geluk met het aanvankelijk verkregen succes, een dronk wijdeude aan het algeheele welslagen. De Voorzitter, dezen toast beantwoordende, stelde in het licht dat zijn werk, waaraan door deo heer Winkelman hulde was gebracht. niets zou geworden zijn, wanneer dit niet door het uitvoerend comite en ook door de subcommissie's was gesteuDd, waarom hij hulde bracbt aan de subcommissie, gevormd door de burgemeesters van omliggende gemeenten. De heer Cuelenaere, burgemeester van Philip pine, betuigde gaarne voor dit doel te hebben medegewerkt en dat men hem voor zulke zaken steeds zou kunnen vinden. Ondertusschen was het uur der opening van de tentoonstelling genaderd. Men begaf zich naar het( tentoonstellingslokaal, waar reeds de orkestvereeniging </De Volharding" en een koor van ongeveer 70 dames voor de ontvangst ge- reed stonden. Het was voor een gevoelig hart een beteekenend oogenblik toen de heer Commissaris der Konin gin en gevolg binnentraden, onder de tonen en woorden van het //WilhelmusvanNassouwen." Een groot publiek was daarbij tegenwoordig, te groot voor de beschikbare ruimte. Nadat alien zooveel mogelijk hadden plaats genomen, werd door den Voorzitter den heer Van Borssum Waalkes ongeveer de volgende rede uitgesproken Mijnheer De Commissaris Mevrouw Dijckmeester Leden van het Eere- Comite, Leden van het Uitvoerend Comite en genoodigden. Dames en Heeren Ik moet beginnen met mijne verontschuldiging aan te bieden voor de kleine ruimte die voor deze ontvangst beschikbaar isveel plaats is door de tentoonstelling ingenomen en aangezien we hier op geheel vreemd terrein ons begaven en niet hadden kunnen vermoeden dat deze tentoonstelling zoo'n omvang zou nemen, hadden wij gemeend geen grooter terrein noodig te hebben. En nu, dames en heeren, heet ik u, als voorzitter van het Uitvoerend Comite', welkom op deze plaats. Allereerst wensch ik dank te brengen aan den heer Commissaris der Koningin en aan Mevrouw Dijckmeester voor hun besluit om tot ons te komen. U mijnheer de Commissaris, zeg ik dank voor de gunst ons betoond deze tentoonstelling te willen openen. Het was voor ons een blijde boodschap toen wij uw besluit vernamen. Wij verheugden ons dat het aan het hoofd van ons provinciaal be stuur behaagde deze plechtigheid met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Uwe belangstelling in deze zaak deed ons goed en wij gevoelden hoe u meeleeft met uwe gewestgenooten. Wij zijn u grooten dank ver- schuldigd en spreken de hoop uit, dat het u gegeven moge worden nog lange jaren aan het hoofd van onze provincie te staan, daarbij ge- steund door mevrouw uwe echtgenoote en uwe getrouwe Zeeuwen, welkom mijnheer de Commis saris en Mevrouw Dijckmeester te dezer plaatse. En nu staan wij voor het feit van de opening der tentoonstelling, de dag van heden is door velen onzer met hoop en vreeze tegemoet gezien. Wat zou het worden? Wat zou het zijn? Dit is straks ter beoordeeling van een ieder, maar laat dat oordeel zacht zijn ik heb het reeds gezegd, wij bewogen ons op vreemd terrein. Zeker zullen er fouten en tekortkomingen zijn, maar vergeef ons zulks en veroordeel niet want veel is er gewerkt en welwillend werd er geholpen, en voor die hulp breng ik dank aan u mijne heeren van het Eere- en het Uitvoerend Comiteook dank aan die dames die ons zoo welwillend hielpen. Van deze plaats breng ik dank aan H. M. onze geeerbiedigde Koningin, aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, aan u, mijnheer de Commissaris en verder aan alien die ons medailles schonken. Onze tentoonstelling neemt een zeer be- scbeiden plaats in ik hoorde het iemand elders bij dergelijke gelegenheid zeggen als een ver- geet-mij-nietje onder de bloemen. Toch zijn dergeljjke tentoonstellingen overal geslaagd wat er ons dan ook toe gebracht heeft te be- proeven wat in andere plaatsen was gelukt. Wat in de huiskamer gedaan wordt is hier weer- gegeven. Leeftijd noch geslacht is een hinder- paal voor huisvlijt. Oud en jong, man en vrouw kunnen meedoen. Moge de aanstonds te openen tentoonstelling opwekken tot kunstzin en ijver, opdat velen door het behartigen van huisvlijt hun eigen huis gezellig weten te maken en door hunne ledige uren nuttig te besteden afgehouden worden van zaken die soms de huiselijkheid bedreigen en leiden tot luiheid en verwaarloozing. Bovendien zijn er vele menschen die zeer mooie en nuttige zaken kunnen vervaardigen, maar nooit in de gelegenheid zijn aan anderen te laten zien wat zij kunnen. Hun die gelegen heid te geven en anderen te prikkelen tot na- volging, ziedaar de taak die wij ons hebben gesteld vandaar deze tentoonstelling. Ik hoop dat we geslaagd zijn. En nu vraag ik aan den heer Commissaris of hij de Huisvlijttentoonstelling wil openen. Na het eindigen dezer rede werd door het dochterlje van den voorzitter aan mevr. Dijck meester een bouquet aangeboden. De heer Commissaris der Koningin sprak hierna het volgende Mijnheer de Voorzitter en leden van het Uitvoerings Comite Dames en Heeren Gaarne voldoe ik aan de tot mij gerichte uitnoodiging. Het zal mij eene eer wezen deze tentoonstelling te openen. Vooraf een kort openingswoord. Kort, want er zullen er velen onder U zijn, die niet liever zullen zien dan dat ik de daad bij het woord voeg. Een woord dan van hartelijke gelukwensch, aan U, mijne heeren van het Uitvoeringd Comite, die na drukke dagen, na dagen van bijzondere inspanning de vruchten van uwen arbeid gaat oogsten. Deze tentoonstelling schenke U wat ge er van verwacht. Maar in het bijzonder een woord tot de inzenders, tot de nijveren en werkzamen, waar voor deze feesten van den huisvlijt in het leven zijn geroepen. Daaronder zal meuigeen worden aangetroffen, die een bescheiden voorwerp aan de beoordeeling van het publiek prijs geeft; diearbeid, vrijen tijd, toewijding, ik kan wel zeggen liefde hebben gegeven aan de producten van hun vlijt. Mogen deze vooral in de algemeene waardeering hunne belooning vinden. Mogen zij er bij bedenken dat wat zij in ledigheid en gemakkelijk als voor het nemen hebben, in den regel weinig vruchten nalaat, dat daarentegen hetgeen wij met moeite verkrijgen veelal nuttig is. Zulke huisvlijt verjaagt de armoede en stelt er stoftelijke welvaart voor in de plaats. Moge deze de ervaring te Ter Neuzen zjjn. Ik verklaar de huisvlijt-tentoonstelling ge- geopend Na deze woorden, die algemeen werden toe- gejuicht, werden de verschillende autoriteiten door de tentoonstelling rondgeleid. Onder tusschen werden door de orkestvereeniging ver schillende nummers uitgevoerd. Het tentoongestelde werd met belangstelling bezichtigd en nadat de genoodigden autoriteiten een en ander hadden bezichtigd werden de gangen meer en meer door het publiek gevuld. Nadat het programma van de orkestvereeniging was beeindigd door het Volkslied, gezongen door het dameskoor, werd buiten het tentoonstellings lokaal door de muziekvereeniging met mede- werking van een I50tal jongens en meisjes uitgevoerd de //Kleppermarsch," gecomponeerd door den directeur den heer Aug. Eeckhout, welke den marsch had opgedragen aan den Commissaris der Koningin, die deze opdracht met genoegen heeft aanvaard. Groot was de belangstelling voor deze uit- voering, die goed' slaagde. Een partituur dezer marsch werd aan Z.Exc. overhandigd, terwijl de heer Eeckhout na de uitvoering aan Z.Exc. werd voorgesteld door den voorzitter van het comite. De Commissaris verklaarde met groot genoegen de uitvoering van dit muziekstuk te hebben gehoord. Hij roemt de wijze waarop het was ten gehoore gebracht en uitte zijn genoegdoening over de wijze waarop de studie bleek te zijn geleid. Het muziekgezelschap trok hierna door eenige straten naar de aanlegplaats der Prov. stoom- boot om aldaar Z.Exc. uitgeleide te doen. Daar kwamen ook inmiddels verschillende leden van het bestuur. De boot arriveerde wat laat, waarom het muziekgezelschap meerdere num mers ten gehoore bracht. Toen de Commissaris de boot betrad werd het Volkslied uitgevoerd, waarna het muziek, nog steeds vergezeld van de kinderen die aan den //Kleppermarsch" hadden medegewerkt, naar het lokaal trok, waar men uiteen zou gaan. Wij eindigen ons wel wat gehaast verslag van dezen eersten dag der tentoonstelling met het uiten der meening, dat deze een succes kan genoemd worden en ook zeker zal bijbrengen aan het verder succes. Een vooruitgaande stad. De bevolking van Rotterdam is volgens het in druk verschenen gemeenteverslag in 1907 vermeerderd met 12992 zielen. Er vestigden zich in de stad 21901 personen. Geboren werden 13179 kinderen. Uit de stad vertrokken 16595 personen, en er overleden 5493. Op 1 Jan. was de bevolking groot 403356 zielen. Deze week zou de Rotterdamsche kermis plaats hebben, als zij niet was afgeschaft. Toch is er een min of meer kermisdrukte. De twee schouwburgen geven kermisstukken. In den Grooten wordt vertoond //Asschepoetser"in Tivoli //Naar het vrije Vrouwen-congres" Casino en Circus wedijveren met brillante ver- tooningen en de stad is bezwangerd met de geuren van poffertjes, wafelen en oliebollen, van de z. g. stadskramen. Ook de Diergaarde is toegankelijk voor hand- werkslieden en stadgenooten. Buiten de stad is een soort kermisterrein opgeslagen. Woensdagmorgen gingen twee kleine jongens'te Amsterdam samen wandelen. 's Avonds kwam een jongen alleen thuisop de vraag waar zijn kameraadje was verklaarde hij, dit niet te weten. Ongerust geworden, bracht men den knaap voor den commissaris van politie, wien hij verklaarde dat de ander, de lOjarige E., bij de Oranjesluizen in de Zuiderzee ver- dronken was. Maar gistermorgen is hij er voor uitgekomen, dat zijn buurjongen bij het spelen in de Muidergracht te water geraakt en verdronken was. Te Warmond is een 20jarige ongehuwde moeder gevankelijk naar Den Haag vervoerd, omdat haar pas geboren kind verdwenen is. Een 25jarige man aldaar wordt verdacht het kind in een kookfornuis te hebben verbrand. Ook hjj is door den rechtercommissaris gehoord. Een kleine grappenmaker. Donderdag maakteu de leerlingen der school van Marken- Binnen een uitstapje naar W ijk aan Zee. Bij het appel-blazen werd een 5jarig knaapje ver- mist, van wien men wel de schoenen en kousjes vond. Doodelijke ongerustheid bij de geleiders, tot eindelijk na 3 uur zoekens het .bericht uit IJmuiden kwam dat de kleine beunhaas aldaar op het politiebureau zat te zingen van wZie de maan schijnt door de boomen.' Al ,/pootje-badend" was hij naar IJmuiden afgedwaald. Een Haagsch gezelschap van drie dames en twee heeren, rijdende in een automobiel, is Donderdagavond, ter hoogte van de stijgende trambaan langs de Leidschevaart onder Ileem- stede, tegen het daar aangebrachte en puntige rasterwerk gereden. Een der dames bekwam een diepe wonde in het gelaat, welke te Haarlem door Dr. Land gehecht moest worden, terwijl ook de auto deerlijk gehavend bleek. De andere inzittenden kwamen er ongedeerd af en over- nachtten bij den heer Bekker aan den Leidsche- vaartweg. Men schrijft uit Overijsel aan het Hbld. Het is meer dan treurig zooals in de provincie Overijsel ronflom de groote buitenplaatsen met veel bosschen het wild en vooral hetschadelijk gedierte wordt aangekweekt en beschermd ten koste van den landbouw. De boeren klagen steen en been, het eenige waarmee zij zich verweren is geregeld strikken zetten en stroopen. Zelfs in den gesloten jachttijd hoort men tegen den avond ook geregeld schieten, niettegenstaande de jachtdelicten legio zijn. Bij sommige open- bare wegen o. a. in Diepenveen, Bathmen enz. kan men de konijnen bij troepen op weiden en bij buurman's akkers zien grazen teiwijl een jachtopziener of veldwachter de wacht houdt en hen beschermt. Zelfs de marechaussee wordt misbruikt om konijnen te beschermen. De directeur van landbouw weet mee te praten wat een moeite het gekost heett om van auto riteiten, die meestal hartstochtelijke jagers zrjn, medewerking te verkrijgen tot het afgeven van machtigingen tot verdelging van 't schadehjk gedierte en den landbouw te beschermen. Maar alle jagersautoriteiten werken samen om t den boeren moeilijk te maken en dit in een zand- streek waar de verdiensten zoo kang zijn en hard gearbeid moet worden. Tengevolge van den gunstigen zomer is de schade aanzienlijk, en het aanschaffen van afrasteringen ontrooft den boeren een deel van hun karige winst. Het kan nooit goedgekeurd worden dat een boer op een anders terrein hazen of konijnen bemachtigt, maar dat een leger van politie, be- zoldigd of onbezoldigd door t rijk, hem dwingt toe te zien hoe de vrachten van zijn arbeid vernield worden, is al zeer immoreel. Het ware wenschelijk dat van hoogerhand de toe- stemmingen tot verdelging van schadelijk ge dierte gemakkelijker verkrijgbaar werden gesteld en aan de immoreele premiestelsels, die de politie ontaardt en maakt dat 't hen moeite kost stnkt rechtvaardig te zijn, een einde werd gemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2