A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5184 Dinsdajr 11 Augustus 1908. IIITIEAAB. De Huisvlijt-Tentoonstelling 48e 4aargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Te 1 efoon No. 2 5. ADYERTEETIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10- By directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naa* plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. NEDERLAND en VENEZUELA. De New-York Herald verneemt uit Willemstad, dat het stoomschip //Christiansted" met den uitgezetten Nederlandschen diplomatieken ver- tegenwoordiger in Venezuela, De Reus, aan boord Donderdag naar Trinidad is vertrokken. De kruiser //Gelderland" begeleidde de stoomboot tot buiten de haven. Bij het vertrek van den heer De Reus werden saluutschoten gelost een groote menigte was aan de haven bijeen- gekomen. Men riepffLang leve Koningin Wilhelmina Lang leve De Reus De //Christiansted" is een Deensche boot, welke in de West-Indisehe wateren de vrachtvaart uitoefent. Waarschijnlijk zal de heer De Reus te Port-of-Spain spoedige scheepsgelegenheid vinden voor Europa. TER NEUZEN, 10 Augustus 1008. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling lngekomen stukken aangehouden zaken voorloopige vaststelling gemeenterekening dienst 1907 enz. vaststelling kohier schoolgeld 3® kwartaal 1908benoemen gemeentevroed- vrouw ter standplaats Sluiskilschrijven Ged. Staten over verordening jaarwedden onderwrjzers. Het concert, gisteren door het muziekge- zelschap #De Vereenigde Werklieden", directeur de heer Ang. Eekhout, in den tuin van den heer Joz. de Feijter, alhier, voor hare leden en donateurs gegeven, was druk bezocht. De verschillende stukken werden over het algemeen goed uitgevoerd en vielen zeer in den srnaak van het publiek. De door den Minister van Oorlog uitge- vaardigde missive, waarbij aan de oefeuingen der schietvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen geen officieren als instructeurs meer zouden worden toegewezen, is thans weder door den Minister van Oorlog ingetrokken en zullen de instructeurs alzoo voorloopig gehandhaafd blijven. Op de voordracht voor onderwijzer aan school D te Vlissingen komen voor de heeren A. C. Abrahamse te Hoek en A. Freiier te Leerdam. Te Aruhem slaagde voor de hoofdacte de heer P. van der Male te Breskens. Voor het examen Fransche taal 1. o. slaagde de heer C. P. Teepen te Lamswaarde. Met ingang van heden is, tot nadere aankondiging, de westelijke of kleine doorvaart- opening van de spoorwegbrug en de brug voor gewoon verkeer over het kanaal van Ter Neuzen naar Gent nabij Sluiskil voor het scheepvaart- verkeer gesloten en zal daarentegen de oostelijke of groote doorvaartopening der bruggen voor dat verkeer worden geopend. Voor nadere bijzonderheden zie men de »St. Ct." no. 184. Axel, 10 Aug. Door den heer D. J. Oggel is eervol ontslag aangevraagd als burgemeester dezer gemeente. Heden nacht, hebben onverlaten in de Lange dreef, onder deze gemeente, ruim een lOOtal boomen beschadigd en de schors ge- deeltelijk afgesneden. Philippine. De tijd van oogsten is aange- broken en vele kinderen hebben landbouwverlof aangevraagd om erwten en aardappelen te zoeken. Ondanks de veertiendaagsche vacantie, welke nu voorbij is, zyn de hoogere klassen weinig bevolkt. Mij dunkt, die vacantie zou toch, zonder schade voor bet onderwijs, wel wat langer genomen en de vergunning voor landbouwverlof wat minder kunnen zijn. Wat beteekent de achtdaagsche vacantie in de Kerstweek 'tis naar, akelig weer onder wijzers en kinderen zijn als het ware gedoemd achter de kachel de vacantie door te maken en wat heeft den meesten tijd de vacantie in de Paaschweek te beteekenen Neen als ik er iets aan te zeggen had, gat ik den kinderen in den zomer in het midden van den oogsttijd vier weken vacantie en wie later wilde, nog een paar weken landbouwverlof. Ge moest eens zien, hoe vlug die kleine vingertjes in korten tijd voor het huisgezin een zak erwtjes en peultjes hebben verzameld en, of ze nu in bet duin schoppen en graven of dit werk verrichten is toch voor de kinderen hetzelfde. Zie ze maar eens na geeindigde vacantie naar school komen. Ze hebben bruine dikke wangen gekregen, hunne oogen zijn vuriger maar ondertusschen hebben ze een aar- digen stuiver in het huisgezin gebracht. Voor het varken is er voedsel in overvloed en voor het huisgezin erwten en aardappelen, om die als de sneeuwvlokken vliegen met een stukje heerlijk varkensvleesch te nuttigen. Biervliet. In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer half een is de schuur van den voerman De Kramer, een nieuw gebouw, bijna geheel afgebrand. De landbouwer Chr. Q. aan het mennen zijnde, stortte achteruit van den wagen en brak het sleutelbeen in den schouder, zoodat onmid- dellyk geneeskundige hulp moest worden inge- roepen. te Ter Neuzen. Omtrent bovengenoemde tentoonstelling hebben wij reeds herhaaldelijk een en ander tnedegedeeld. Heden is de tentognstelling gereed gekomen. Ondanks den ijver van velen, is tot het laatste oogenblik gewerkt, maar men is dan ook met alles gereed gekomen, wat met tentoonstellingen, als men het van elders hoort, dikwijls veel te wenschen overlaat. We hebben reeds in eenige* onzer laatste nummers geconstateerd, dat het geheel een kijkje overwaard is en we gelooven dat, nu de tentoonstelling voor het publiek is opengesteld en reeds door velen bezocht, meerderen onzer lezers ons dat volmondig zullen toestemmen. Het overzicht van de zaal bij het binnentreden is keurig. De versiering van de zaal, een deel der oude affuitloods, is smaakvol aangebracht, zoodat men zich, met de verschillende uitgestalde voorwerpen, die terstond onze aandacht vragen, in een hal eener groote tentoonstelling verplaatst waant. Hoe ook vreemdelingen over onze huisvlijt- tentoonstelling oordeelen, blijkt uit het schrijven van den heer Thorn. Simons van Rotterdam, in de Midd. Ct. van jl. Zaterdag. Deze heer schrijft n. 1. //Deze week te Neuzen vertoevende werd ik in de gelegenheid gesteld de voorbereidende werkzaamheden gade te slaan van de Huis- vlijt-tentoonstelling, die aldaar zal gehouden worden van af 10 tot en met 15 Augustus e. k. Hoewel alles nog slechts in wording was, stond ik toch verbaasd over de mooie en rijke inzendingen, daar reeds aanwezig. Niet minder dan 720 toezeggingen waren reeds gedaan en ter opluistering zullen ook industrie en nijver- heid daar tegenwoordig zijn. Zelfs de maat- schappij ;/De Schelde" exposeert er met vier miniatuurbooten, waaronder een onderzeesche. Noemt men bij dit alles de keurig versierde zaal, buffetten enz. enz., en ter opluistering de matinees en concerten welke daar zullen gehouden worden, dan twijfel ik niet of de commissieleden zullen voor hunne moeite en zorgeri rijkelijk beloond worden. Het hoofddoel van mijn schrijven is de inge- zetenen van andere gemeenten aan te sporen deze tentoonstelling te bezoeken. Zij kunnen zich dan overtuigen wat door goeden wil en vlijt is tot stand te brengen. Met de onder- vinding, dan opgedaan, kan iedere vereeniging in eigen veste eenzelfde tentoonstelling in 't leven roepen en ieder zal dan met mij moeten bekennen, dat men meer kan dan men meent." Wij waren ook in de gelegenheid het alge meen oordeel te vernemen van verschillende leden der jury, die Zaterdag hare werkzaamheden heett aangevangen. Ook deze waren zeer te- vreden over het geheel. Vooral waren er onder hen die de inrichting van een en ander roemden en ook dat men zoo tijdig met een en ander was gereed gekomen, wat op andere plaatsen waar zij ook als jurylid optraden, niet zoo het geval was. Wij willen onzen lezers een en ander mee- deelen van hetgeen te zien is en beginnen als- dan onze omwandeling vanaf den ingang. Men gelieve bij de opsomming der voorwerpen wel in het oog te houden, dat vele voorwerpen zijn ingezonden niet direct ot niet behoorende tot huisvlijt, er is echter ook veel ingezonden om de tentoonstelling aantrekkelijk te maken, waar- voor het comite den inzenders natuurlijk zeer dankbaar is. Bij het binnentreden wordt na een blik over het geheel, onze aandacht terstond gevestigd op de afdeeling waarin zijn tentoongesteld de praehtige modellen van de stoomschepen onzer Ter Neuzensche reedery, die van heer A. C. Lensen, gebouwd op de werf van de heeren Craig Taylor Co. te Stockton on Tees. Deze zullen zeker veel bekijks vinden, evenals de daar verder tentoongestelde verschillende modellen van scbepen vervaardigd op de Kon. maatschappij //De Schelde" te Vlissingen. Be- halve een 2tal mailstoomers vindt men er modellen van Indische en Nederlandsche torpe- dobooten en ook van het eerste Nederlandsche onderzeesche oorlogssehip //Luctor et Emergo." benevens een raderstoomboot. Zeer toepasselijk bij deze zeeschepen zijn daar aangebracht een groot aantal fotografien in betrekking tot de kanaalwerken eD de groote sluis alhier en te Sas van Gent, benevens een teekening van het werk. De verschillende foto's geven een interessanten feijk op de ver schillende stadiums van het werk. Hiernaast is een ruimte ingenomen door onzen stadgenoot, den heer C. A. Kaan, die daar een volledig slaapkamer-ameublement exposeert. Voor hetgeen hij hier te kijk stelt, krijgt men een denkbeeld, van het werk dat door dezen heer wordt geleverd. Het is voor hem een puike reclame. Wanneer we onzen tocht vervolgen wordt onze aandacht gevraagd voor de foto onder no. 587, een studeerende monnik, de vervaardiger van deze foto heeft daavmede een belangwekkende afbeelding gemaakt. No. 156 is een fraai model voor een diploma, in tegelnabootsing dit zal men niet zoo maar voorbijloopen. Onder no. 58 treffen we aan batikwerk, waarvan nog meer inzendingen zijn. Dit is een Indische kunst, en worden voor het bewerken van doek mooie resultaten mede verkregen. No. 436 is een kunstige bewerking van leer. Daar treffen we ook reeds verschillende handwerken, plaatjes met wol enz. op teekenlappen gemaakt. 432 omvat een gedeelte van kamerameublement, door een amateur zeer verdienstelijk gemaakt. In de nabijheid treffen we ook koperwerk, 2 vazeu, een schoen en een pet, die wel het bekijken waard zijn. Dit is ook het geval met een ver- zameling foto's. Nu we toch over foto's spreken, willen we hier maar terstond zeggen, dat de inzendingen van foto's als het ware ontelbaar zijn. Zoowel de vakfotografen ElzingaenFeijen, als vele amateurs, zonden hun beste werk in. Vervolgens komen we aan inzendingen van snijwerk waarvoor we bepaald respect hebben. Eenerzijds voor de zekerheid van de bewerking, als anderzijds voor het geduld dat daarvoor noodig is. Onze stadgenoot de heer Daelman die reeds vroeger voor klompen werd onder- scheiden op de Nij verheidstentoonstelling te Middelburg, zond ook hier een collectie in, die er mag zijn, en waarin zeker vooruitgang in zijn vak te bespeuren is. Uit een andere derge- lijke inzending blijkt voorts, dat het voorgaan heeft doen volgen. Tevens zien we daar een viool door een amateur vervaardigd, benevens een houten pijp. Prachtige voorwerpen zijn daar ook in die afdeeling samengebracht van steekwerk, benevens figuurzaagwerk. Ook zijn er een groot aantal gesneden portret- eu schilderijlijsten, zoowel van respectabele, als van bescheiden afmetingen. Een fijn stukje werk vindt men onder no. 94. Ook treft daar ons oog plakwerk van sigaren- bandjes, dat overigens in fraai werk veelvuldig vertegenwoordigd is. In de afdeeling snijwerk wordt ons oog ook getroffen door aardig gesneden botervormen. No. 138 is een flink gemaakte draaibank voor yzer. Nu komen we aan een afdeeling waarin keurig gemaakte schepen onze aandacht vragen. Deze afdeeling is opgesierd met een hangmat en vischfuiken. De schepen zyn talrijk vertegenwoordigd. Daaruit blijkt dat de zeerobben hier druk ver tegenwoordigd zijn. En er zijn wat keurige schepen by. Men vindt er een 4master, 3mast- schepen, barken, schoeners enz. De binnen- vaart is slecht vertegenwoordigd, alleen door een gewone sehippersroeiboot van gekromd hout. De ijzeren schepen zijn vertegenwoordigd door een motorboot. We hebben zoo'n idee dat die afdeeling schepen aan de jury veel hoofd- brekens kost, want de vervaardigers daarvan hebben gewedyverd. Men vindt daar ook een scheepje in een flesch, waarvan men verbaasd staat, hoe de vervaardigers dat groote schip door den nauwen hals eener flesch krijgen. Daar zijn ook tentoongesteld matten, met welker vervaardiging de zeelui zich ook ge- woonlyk onledig houden, zoowel ronde gang- matten als gangloopers van uitgeplozen touw als ook fijn van wol bewerkte vloerkleedjes. Zeer toepasselijk is in deze omgeving opge- hangen een schilderij, voorstellende een oude zeerob met een kind. Schilderijen zijn overigens in groot aantal aanwezig, zoowel van amateurs als van vakmenschen. Zeer aardig is een Indische prauw, vervaardigd van kruidnagels. No. 430 en 431 waterlaarzen, vervaardigd door een bejaarden schoenmaker, waarvoor we eenvakman zijn sterkebewonderinghoordenuiten. Onze stadgenoot de heer Van Aken zond eene inzending, waarbij hij de verschillende bewer- kingen laat zien die een boek ondergaat eer het de bindery verlaat. In de omgeving zijn een aantal voorwerpen uitgestald van karton-slojd, die een zeer hoogen dunk van dat werk geven. Wellicht vinden we gelegeuheid op dat slojd-werk4terug te komen. In die afdeeling is voorts uitgestald draaiwerk, een portemanteau, vogelkooistandaard enz., die algemeen de aandacht zullen trekken. Vak menschen nemen voor dat werk hun pet af. We hoorden ook al de bewering dat iemand, die zulk werk veryaardigen kan, niet meer tot de liefhebbers kan gerekend worden, maar vakman is. Wanneer we ons dan omwenden, kijken we op de vitrines, waarin en waaromheen een schat van dameshandwerken zijn tentoongesteld. Het is ondoenlijk, om daarvan een overzicht te geven. Dat moet men zien, om er een denkbeeld van te kunnen krijgen. In het middenvak zijn echter ook nog opge- steld verschillende stoommachines. Het is een lust om te zien hoe fraai die over het alge meen zijn afgewerkt. Omtrent het inwendige en de werking kunnen wij geen oordeel vellen, maar dat ze er keurig uitzien is zeker Onze stadgenooten hebben aan die inzendingen druk deelgenomen. Hun werk zal ongetwijfeld niet het minst de aandacht trekken. De hrand- spuit voor hand- en stoombeweging is een juweeltje. Wit blad verachijnt Maan(l»g-, AWoensdag- en Vrijdagnvonrt, niteezondcril op Feen<dai;en. bij de Firm* I". 3. VAM DE SAA'HE #e Xer IWenzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Ilonderdag den AS Aiigiistus ItMlg, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 10 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1