Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 8 Augustus 1908. 48* Jaargang. Gemengde berichten. No. 5183. TWBEDB BLAE. FEUILLETON. Fredikbeurten. TER NEUZEN, 7 Augustus 1908. De huisvlijt-tentoonstelling, waaromtrent wij reeds herhaaldelijk een en ander mede- deelden, zal aanstaanden Maandagnamiddag worden geopend door den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Mr. H. J. Dijckmeester. Deze plechtigheid zal met muziek en zang worden opgeluisterd. Men is thans bezig aan de tentoonsteiling de laatste hand te leggen. Het geheel eischte een groote zorg en veier toewijding. Bij herhaling zij gezegd, dat de inzendingen de verwachtingen verre over- treffen, dat niet alleen het aantal inzendingen zeer meevalt, maar ook het talent dat uit de inzendingen blijkt in de vervaardigers te schuilen. Zeker zal deze tentoonsteiling den ijver prik- kelen van hen die hun vrijen tijd aan het ver- vaardigen van verschillende voorwerpen be- steedden, maar anderen zullen zich zeker aan- gespoord gevoelen om ook dat veld te betreden. We gelooven dat men zieh een gang naar de tentoonsteiling niet beklagen zal en in- tegendeel na het eerste bezoek er nog wel eens zal terugkomen. Zooals uit de biljetten en den catalogus blijkt, hebben des avonds in de zaal concerten plaats, die door voordrachten zullen worden afgewisseld. Gunstig bekende lief- hebbers en artisten zijn daarvoor geengageerd. De volgende week Zaterdag zal alhier blijkens achterstaande advertentie plaats hebben het vijf'de internationaal wielrijdersfeest. Dit feest heeft alhier steeds veel succes gehad. Naar we vernemen is de commissie er in ge- slaagd een groep gunstig bekende kunstwiel- rijders te engageeren om aan het feest meerde- ren luister bij te zetten. Deze zullen 2 malen een uitvoering geven op de Markt. Als naar gewoonte hebben de deelnemers aan het feest de kans dat een fraai heeren-rijwiei, geleverd door de Gebr. Kaan, door loting hun eigendom wordt. Yoorts zal het feest worden opgeluisterd door de muziekgezelschappen //De Vereenigde Werk- lieden" van Ter Neuzen en //Concordia" van Axel. Voor het examen Engelsche taal l.o. slaagde o.m. de heer P. Brakman, van Zuid- zande. Twee der daders van den dezer dagen te Axel gepleegden diefstal, Belgen, zijn te Ant- werpen in hechtenis genomen. De Prov. 's Hert. Ct. ontvangt daarover van zijn Antwerpschen berichtgever de volgende bijzonderheden Wegens een brutale inbraak, hier ter stede gepleegd, werden door de recherche de kroeg- houder B. en zekere De B. gearresteerd. Beiden ontkenden beslist, doch De B. raakte aan het praten over andere feiten, zoodat men thans op het spoor denkt te zijn van een dievenbende, die haar werk schijnt te maken van inbraken met geweld. Toen De B. een paar weken geleden te Axel logeerde, kwamen B. en zekere F. hem vragen of hij meedeed aan een inbraak te Moerbeke- Waes. De B. weigerde, waarop de twee anderen alleen hun slag sloegen. Tien dagen daarna was De B. het, die een expeditie uitrustte en een woning aanwees, welks eenige bewoner voor rijk doorging. De bandieten De B., B., F. en nog twee anderen drongen de woning binnen, duwden den bewoner een prop in den z/De dood zal voor mij een uitkomst zijn en aan mijn persoon is toch niets verloren." //Gij redeneert er gemakkelijk over," spotte een dier mannen. //Als wij al degenen doodden, die daarnaar verlangden, zou er geen werkvolk meer in deze mijnen overblijven. Gij zijt alien, zonder onderscheid, luiaards en vraagt niet beter dan van alle verdere moeite at te zijn maar zoolang ge leeft behoort uw bestaan aan onzen allergenadigsten Czaar en behoort men u beter te maken om weer te kunnen dienen. En nu geen woord meer, ik ben al veel te goed geweest, om een hond van een verrader zulk een uitlegging te geven." Ook de dokter scheen die overtuiging te hebben en schreef hem uitsluitend versterkend voedsel en opwekkende dranken voor. Van ge- neesmiddelen was niet eens sprake meer. Zoo lag hij dagen achtereen te wachten op het los- maken zijner aardsche boeien, zonder dat ooit een vriendelijk woord zijn oor bereikte of iemand ook maar het geringste medelijden voor hem blijken liet. Op eenen nacht, dat hij in half wakende, half droomende toestand lag verzonken, schrikte hp plotseling op. Hij had duidelijk zijn naam hooren uitspreken. Niemand echter stond aan zjjne zijde en de bewakers waren aan het uit- einde der ziekenzaal op hun stoel ingedommeld. mond en bonden hem, waarna zij ongeveer f 4500 stalen. De B. kreeg daarvan f 325. De recherche heeft kunnen vaststellen, dat de dievenbende, welke men nu op het spoor is, en op wier rekening nog heel war andere mis- drijven zijn te boeken, een 15tal personen telt. Zes zijn er van bekend. De B. en B. zijn, zooals gezegd, gearresteerd, van drie anderen kan de arrestatie ieder oogenblik verwacht worden, terwijl de zesde voortvluchtig is. Zaamslag, 6 Aug. Dinsdagmorgec 1.1. ver- trok uit onze gemeente een gezelschap van on geveer 40 personen, ten einde een bezoek te brengen aan de weesinrichting Neerbosch. Het gezelschap maakte de reis met de eerste boot- gelegenheid van Ter Neuzen naar Vlissingen. Om ongeveer 11 ure was Nijmegen bereikt en werden in een daarvoor aangewezen kotfiehuis eenige ververschingen gebruikt. In den namid- dag bracht het gezelschap een bezoek aan de weesinrichting, waarna door velen een rijtoer in de omgeving werd gemaakt. Den daarop- volgenden dag werd dit door een deel van het gezelschap voortgezet, terwijl weer anderen een bezoek brachten aan Arnhem. Heden keerde het gezelschap in de gemeente terug. Hoogst- voldaan waren alien en voornamelijk over de weesinrichting en omgeving. Enkelen zullen eerst morgen de terugreis aanvaarden. In de heenreis sloot zich te 's Hertogenbosch bij het gezelschap aan Ds. G. van Dis en vrouw, welke reeds op reis waren. Axel. Aangenomen het beroep naar Rijns- burg door Ds. E. H. Broekstra, predikant bij de Ger. Kerk A, alhier. Zondag 9 Augustus 1908. Een onaangenaam avontuur hadden naar men aan de „Rott. Ct." mededeelt Zondag- morgen na de godsdienstoefeniug, in het kerk- gebouw der Ned. Herv. Gemeente aan den 's Gravendijkwal te Rotterdam, de predikant en eenige leden van den kerkeraad. Deze bevonden zich in de consistorie, toen de koster blijkbaar meenende, dat zich niemand meer daarbinnen Het kon niet anders, of hij was de speelbal eener begoocheling en hij wilde zich opnieuw neerleggen, toen zijn oor door dezelfde fluiste- rende roepstem getroffen werd. Ditmaal was hij zeker zich niet vergist te hebben en nogmaals rondziende, bespeurde hij, hoe de zieke, die aan zijn linkerzij rustte, de oogen wijd geopend en strak op hem gevestigd hield, terwijl hij den vinger op de lippen bracht, als om het stilzwijgen op te leggen. Hij was het dus, die tot hem gesproken had, en bij die zekerheid maakte zich een groote vreugde van den jongen man meester. In dit verblijf van smart bevond zich dus iemand, die hem kende, iemand die zich zijner genoegzaam aantrok om hem eenig levensteeken te geven z/Bolislav Kistowsky, verstaat ge mij werd er wederom gefluisterd. //Ja," antwoordde hij bijna onhoo>-baar. z/Dan is het goed, wij kunnen niet luider spreken en mogen zelfs geen beweging maken, willen wij onze cipiers niet wekken. Gij vraagt u af wie ik ben, zekerlijk, want men wordt hier onherkenhaar ik zelf heb dagen achtereen in onzekerheid verkeerd, of wel graaf Kistowsky van Kolnowo waart." z/Het is zoo; vergeef mij, maar ik herinner mij niet u ooit gezien te hebben," sprak Bolislav, die zich op de zij had gewenteld en bij het zwakke lamplicht zijn buurman aandachtig be- schouwde. z/Gij hebt mij vroeger gezien als een blozend, krachtig, baardeloos jongeling. Er blijft niets van den man van toen over in den dwang- arbeider van nu. Maar u en de uwen kan ik bevond, de buitendeur afsloot en huiswaarts ging. De heeren zaten nu opgesloten en waren dus in een moeilijke positie. Gelukkig kwam een hunner op het idee, dat men uit het raam naar buiten zou kunnen komen. Dat kon men echter niet doen zonder het noodige klimmateriaal. Een trapleer was echter spoedig gevonden en zoo zag men het zeker niet alledaagsche verschijnsel, dat een domine en eenige kerkeraadsleden in bun beste plunje al klauterende en klimmende de con sistorie uit een der ramen verlieten. Te Krabbendijke gingen Maandagavond een 3tal van hun werk komende jongelui aan den Stroodorpedijk nog even zwemmen, alvorens naar huis te gaan. Een hunner, de 19jarige P. B., schijnt direct in een uitgegraven vletput geraakt te zijn, althans spoedig werd hij door zijn kameraden gemist, die een in de nabijheid zijnden vletschipper waarschuwden. Anderhalt uur later gelukte het den drenkeling boven te halen. lJlings werden de voorschriften ten op- zichte van drenkelingen toegepast en meer dan een uur werd daarmede voortgegaan, totdat de geneesheer verscheen, die den dood constateerde. De volgende bekendmaking werd dezer dagen verzonden aan de bierbrouwers ressortee- rende onder de Gezondheidscommissie, zetelende te Veghel. z/Het is der Gezondheidscommissie gebleken, dat in sommige brouweryen onder den naam mousseermiddel op zeephout een schuim verwek- kend procede wordt gebruikt, dat de commissie heeft doen onderzoeken, en dat blijkt te bestaan uit een oplossing van Quillajabast, welke oplos- sing bij inwendig gebruik sehadelijk is voor de gezondbeid. z,De commissie meent de heeren bierbrouwers tegen bet gebruik van dergelijke middelen te moeten waarschuwen, onder opmerking, dat zoo de commissie andermaal bovengenoemde schade- ljjke bestanddeelen in het bier mocbt aantreffen, zij zich genoodzaakt zal zien het publiek op het bestaande gevaar te wijzen, door openbaar- making van de namen dier bierbouwers in de couranten en tegen het gebruik van dat bier te waarschuwen." (,/M. t. d. V.") Tegen den heer Van Wely, het fluitende raadslid uit Roosendaal, is door het O. M. bij de rechtbank te Breda 14 dagen gevangenis geeischt wegens verstoring van de orde in de raadszitting. Bekl. erkehde, de ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd en gaf als red en op, dat hij parlementair niets gedaan kon krijgende burgemeester had hem beloofd, voor de vast- stelling van het uitbreidingsplan een afzonder- lijke raadsvergadering te zullen houden, en nu dit toch op de agenda van 15 Juli voorkwam, achtte bekl. deze handelwijze van den burge meester onrechtvaardig, en wilde daartegen protesteeren. Bekl. zei dat hij niet van plan was, zijn fluit-systeem te blijven toepassen. Het O. M. noemde het voorgevaliene haast zonder voorbeeld in ons land, en de handelwijze van v. W. onbeschoftz. i. moest een strenge straf, tot voorbeeld worden gesteld. De verdediger wees er op, dat door bekl. een verzoek gericht is tot den burgemeester, en deze herhaaldelijk aan bekl. een afzonderlijke ver- gadering had beloofd, maar deze belofte niet was nagekomen. Bekl. heett niet't opzet gehad, de orde te verstoreu, maar alleen om den voorzitter te dwingen, te doen wat bekl. achtte nooit vergeten. Alles wat ik eenmaal geweest ben, heb ik te danken gehad aan de goedheid uwer ouders. Van den priester vernemende, dat er een buitengewone aanleg in mij schuilde, lieten zij mij op bunne kosten studeeren. Ik ben, of liever ik was advocaat Ramanotf". //Alex Ramanotf!" prevelde Kistowsky, ten prooi aan een bevige ontroering. //Gp ook al hier. mijn arrne vriend z/Ik had het vaderlaud te lief, evengoed als gij en duizenden anderen. Twee maanden ge leden kwam ik hier aanik lig hier thans drie weken." z/Nooit had ik durven hopen op het geluk, mijn laatste levensdagen nog verkelderd te zien door de nabijheid van een vriend", mompelde Bolislav, wiens hart luider begon te kloppen, dank zij deze zoo onverwachte vreugde. z/Gij moet niet van sterven spreken", sprak Ramanotf, uog altijd roerloos tusschen zijn harde kussens blijvende liggen. ff]k ontmoecte er hier, die reeds twintig jaren dit afgrpselijke leyen hebben volgehouden en toch nooit uw vroegere lichaamskraeht hebben bezeten." »God geve dat dit het einde moge zijn Aldus voort te bestaan is erger dan de dood." z/Zeg dat niet. Er is nog altijd hoop op bevrijdiug". z/Wanneer gij, evenals ik, reeds jaren in Siberie zult hebben doorgebracht, zult gij van geen hoop meer spreken en evenzeer naar uw einde smachten." z/Nooitantwoordde de ander vol geestkracht, //nooitWant zoolang ik leef zal ik alles aanwenden om te ontvluchten." in het belang der gemeente. Verdediger meent dat art. 144 alleen van toepassing is op be- zoekers der publieke tribune, niet op raadsleden, en vroeg ontslag van reehtsvervolging. Men meldt van ModdergataandeLeeuw.Ct. Het stoomschip Haidoun, groot 1900 ton, geladen met hout van Christiania naar Harlingen is Donderdagnacht om 2 uur gestrand, ten noorden van de Engelschmanplaat, tusschen de eilanden Ameland en Schiermonnikoog. De stuurman is hedenmorgen door de reddingboot van Schiermonnikoog afgehaald. De overige 15 man landden hedenmiddag halt 3 bij Ter- naad in eigen booten. Het scbip is vermoede- lijk verloren. Het N. v. N. schrpft Zooals onze lezers weten, is Dinsdag een 21/2jarig knaapje uit een raam van een huis in de Hazenstraat te Amsterdam gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat de geneesheer in het Binnengasthuis den dood moest constateeren. Herhaaldelijk komen dergelijke gevallen in de buurt voor. Zelfs is uit de officieele rapporten gebleken, dat 8 jaar geleden in hetzelfde per- ceel eveneens een kind uit een raam is geval len. Het onderzoek heeft nu aan het licht gebracbt, dat de buizen daar aan een strenger toezicht moeten worden onderworpen. De ko- zijnen zijn te laag, zoodat ongevallen bij kleine kinderen vaak onvermijdelijk zijn. De huiseigenaar, die reeds in verband met deze kwestie gehoord werd, heeft verklaard, dat nimmer aanmerkingen werden gemaakt op de bewoonbaarheid van zijn perceel. Binnenkort zal echter door het bouw- er, woningtoezicht een ernstig onderzoek worden ingesteld naar de huizeu in die straat en om geving en het is zeer wel mogelijk, dat in verband met deze maatregelen eenige pereeelen onbewoonbaar zullen verklaard worden, zoolang geen ingrijpende verbetenngen zijn aangebracht. Vreemd geval Woensdagochtend vroeg is W. A. T. bewus- teloos en badende in zijn bloed gevonden voor het cafe Klumpers in de Alsteedschestraat, te Euschede. Een hem toebehoorende ladder stond tegen bet raam van de slaapkamer der vrouwelijke huisgenooten van Klumpers, terwijl schoenen en pet van den verwondde op die slaapkamer werden gevonden. Per brandcard is hij naar het politiebureau gebracht en aldaar verbondeD, waarna hij naar zpn woning werd vervoerd. Dinsdagavond is door de politie te Arn hem in arrest gesteld vrouw M., die haar kiudereu ergerlijk mishandelde. Van een harer kinderen had zij een arm ontwricht. Het arme kind moest in het Ziekenhuis worden opgenomen. Door de recherche te Amsterdam werd Woensdagmorgen beslag gelegd op een aantal kostbaarheden, bij een paudjeshuishouder beleend en aan een winkelier in goud en zilver verkocht. Er werd n.l. bij een achtenswaardige familie daar ter stede dezer dagen een aantal gouden en zilveren sieraden ten deele met diamant bezet, ontvreemd. Het is intusschen gebleken, dat de zoon des huizes de dief is. Het was niet de eerste maal, dat de jongen zijn ouders bestal. Als knaap forceerde hij eens zijns vaders brandkast. Naar de overige kostbaar heden wordt nog gezocht. z/Arme vriend Gij kent onzen toestand hier dus nog niet z/Twee maanden lang heb ik niet anders gedaan als hem bestudeerd en ik heb zoolang gezocht, tot ik een middel meen gevonden te heqben. Ik waeht slechts op mijn herstel om te' beproeven, of ik mij niet vergis." z/Het zal u slechts verzwaring van straf op den hals halen. Nu nog zijt ge slechts mijn- werker, dat wil zeggen, dat gij, ondanks onzen martelenden arbeid, ons gebrek, onze ellende, toch nog 's avonds naar uwe hut kunt weer- keeren en daar eenige uren iets als vrijheid genieten. Zoo gij echter van hier poogt te ontkomen, zal men u wederom gevangen nemen en zult ge tot straf gesleurd worden naar de kazematten van Akatonia, waar gij tot uwen dood toe zult blijven onder den grond." z/Zij zullen mij niet levend terugvinden." //Dan zult gij van gebrek in het Siberische bosch omkomen." z/Het zij zoo! Nooit zal ik mij, door honger en koude gedreven, weer aan onze beulen over- leveren, zooals jaarlijks honderden zwakkelingen doen. Neen, ik wil ontkomen." //Zijt gij dan nog zoozeer aan degenen, die gij aehterliet, gehecht Weet gij zeker, dat zij u niet vergaten, gelijk zij mij gedaan hebben V" z/Neen, ik ben niet vergeten, daarvan ben ik overtuigd," sprak Ramanotf met vuur. //Toen ik Polen verliet, bleef aldaar mijne vrouw achter, een kind nog bijna, zoo jong was zij maar wij hadden elkander zoo lief, dat het geen oogenblik zelfs in mij opkwam aan hare dage- lijksche gebeden voor mij te twijfelen." IHIIIIIMHI mini If ervoriiiile Kierk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., dhr. H. J. r. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. J. Chrispeels van Maria- Hoorebeeke. Iloek. 9 u. en 2 a., Ds. E. Raams, Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. <3erefor«neer«le Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. -J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. K. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. A. 9 u. en 2 u., Ds. v. Minnen van's Gravenzande. H. 9 u„ Ds. H. J. Allaart van Harlingen, Bed. H. Avondm. en 2 u., Ds. H. J. Allaart van Harlingen, Dankz. H. Avondm. 9 u. en 2 u., leeskerk. Hoek. Gereforineerde seineente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds. Van Oordt, bevestiging v. Ds. A. Janse, 2 u., Ds. A. Janse, intrede en 5 J u., Ds v. Oordt. Oud-Gerefornieerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. l.o Until (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J n., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5