A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaaitderen. No. 5183 Zaterdag 8 Augustus 1908 Gemengde beriehten. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e J ef o on No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTE IBXjA-ID. 't Gaat er te Konstantinopel heel gemoedelijk toe, in de laatste dagen. Zondagmiddag zijn een 300 manschappen, onder aanvoering bunner officieren, uit Saloniki naar Konstantinopel getogen, om daar den Keizer aller Turken te gaan bedanken voor de her-invoering van de Grondwet. De trouwe onderdanen werden door ver- tegenwoordigers van den Keizer ontvangen en begroet en daarna naar Jildis-kiosk geleid, waar zij, na een flink maal gebruikt te hebben, door Abdoel-Hamid, eigener persoon, werden toegesproken uit een open venster. »Ik ben zeer biij u te zien," zei Hamid. //Ik groet de soldaten, mijn kinderen en verzoek hun hun kameraden mijn groeten over te brengen." Een Turksch hoezee was 'sVorsten loon. Deze vredige betooging is nota bene de aan- leiding geweest tot de tijdingen over de tegen- omwenteling, waarvan melding werd gemaakt. Troepen op 't station te Salonikitroepen op weg naar Konstantinopelen de vrucht- bare verbeelding van een dagbladschrijver schil- derde een visioen van bloed en vuurstation bezetmuitende regimenten naar Konstan tinopel Keizer afgezetKeizer ver- moord Na de fantastische rook door de windstooten der werkelijkheid weggeblazen is, ziet men de idylle inde tuinen van Jildis, dat daar aan den Bosporus ligt, met het geheimzinnige Azie aan den overkant opblauwend Driehonderd tamme soldaten vreedzaamst hiep-hiep-hoeraend en der Osmanen Keizer met gratievol gebaar wuivend van dank jelui, m'n kinderen De veranderde staat van zaken in Turkije, die een perspectief opent van een hervormd rijk met een prachttoekomst voor handel en nijverheid, heeft aan driehonderd Europeanen en Amerikanen de gelegenheid verschaft met de spreekwoordeijk geworden kippen-gauwigheid er bij te zijn ommogelijken mededingers naar concessies voor te wezen. Om strijd wil men het Balkan-schiereiland (en eigen beurs) zegenen met nieuwe fabrieken, ijzersmelterijen, telefoon- netten, omnibusdiensten, enz. Nu er is daar een nog-wel-te-ontginnen veld voor West-Europeesche nijverheid en kapitaal. De //Nordd. Algem. Ztg." het ambtelijk Duitsche blad, schrijft over de begroeting van den Duitschen gezant te Konstantinopel, door Keizer Abdoel-Qamid op het selamlik, waarbij de gezant den wensch van Wilhelm vertolkte, dat de nieuwe met zooveel wijsheid ingeslagen koers, Turkije ten zegen mocht zijn. Wij wenschen in Turkije een sterk en vrij volk onder een verplicht heerscher. Wat in de allereerste plaats noodig is, is dat de samen- werking tusschen Keizer en volksleiders, die thans onder zoo beloftvolle omstandigheden is tot stand gebracht, niet door invloeden van uitersten rechts of links weder verstoord worde. Het geloot aan de voortvetfelijke eigenschappen van het Turksche volkskarakter heeft tot dusver niet bedrogen en wij willen ons bij de hoopvolle stemming van onze Turksche vrienden gaarne aansluiten. Uit den gang van zaken, zooals die zich tot dusver heeft afgewikkeld, willen wij het vertrouwen putten, dat het Turkije moge gelukken, in goede eendracht tusschen den heerscher en zijn volk, een vrije baan te vinden voor een gelukkige toekorast in den zin van vrijzinnigen vooruitgang en nationale be- vestiging. inzake de Kongo-aangelegenheid heeft de Belgische regeering een tweede grijsboek nit- gegeven. Een der belangrijkste hoofdstukken is, dat over de gedachtenwisseling tusschen de mogendheden over het Berlijnsch verdrag. dat de voorwaarden aangeef't onder welke alleen een nieuwe inbezitneming van gebied aan de kust van het Afrikaansehe vasteland als geldig te beschouwen is, beslaat onder de stukken een voorname plaats. Belgie en Engeland verschillen van meening over de uitlegging van dat artikel. Belgi<" houdt staande dat art. 34 enkei slaat op het bezetten van gebied of de instelling van protek- toraten, en niet op de overdracht van een regelmatige, door blanken gevoerde regeering aan een andere regeering onder denzelfden souverein, als hoedanig de naasting van den Kongostaat door Belgie te beschouwen is. Het doel van de bespreking te Berlijn is zegt Belgie geweest, om voorgewende naastingen en de oorzaken voor botsingen, die daarvan het gevolg konden zijn te verhinderen. In een onderhoud met Sir Edward Grey, den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft graaf Lalaing, de Belgische gezant te Londen, dit standpunt van zijn regeering ken- baar geraakt. Het laatste stuk van het grijsboek is een verslag aan den Belgischen Minister van Buiten landsche Zaken, dat Lalaing van dat onder houd geeft. De Minister bepaalde er zich toe, vast te stellen, dat onze uitlegging van art. 34 van het verdrag van Berlijn niet klopte met de zijne. Naar zijn meening, maakt de overdracht van den Kongostaat aan Belgie wel degelijk een verwerving van gebied aan de kust van het Afrikaansehe vasteland uit, door een staat die dat gebied tot dusver niet bezat. Zonder verder in de zaak zelf te treden, wat uw lastgeving mij niet voorschreef, heb ik Zijne Excellence doen opmerken, dat de overdracht van den Kongostaat aan Belgie, dat den onafhankelijken staat opvolgt in de omstandigheden, welke in uw brief zijn aangegeven, geen nieuwe bezetting of verwerving van gebied vormde, gelijk in artikel 34 van de akte van Berlijn voorzien is. De Minister antwoordde mij, dat de toestand ingewikkelder werd, doordat de Kongostaat in geschil lag met een derden staat over de uit- voering van met dezen gesloten traktaten, en Engeland daarom natuurlijk uauwer moest toezien op de voorwaarden van overneming. Grey antwoordde, dat hij de Belgische stuk ken op zijn gemak zou nagaan. Hetantwoord van Engeland is nog niet bekend geworden. TER NEUZEN, 7 Augustus 1908. Voor den op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. te Oostburg te houden provincialen schiet- wedstrijd zijn een dertiental medailles uitgeloofd. Er zijn twee boudskorpswedstrijden, uitgaande van den //Zeeuwschen schietbond", waarvoor zijn uitgeloofd twee zilveren en twee bronzen medailles. Voor scherp op 150 M. en Marga op 20 M. Voorts is er een korpswedstrijd voor alle schiet vereenigingen in Zeeland met geweer 95 M. op 150 M., waarvoor uitgeloofd zijn een bronzen medaille, geschonken door H. M. de Koningin en voorts twee madailles, waarvan een ge schonken door den burgemeester van Oostburg. Voor den korpswedstrijd Marga zijn uitge loofd een medaille, geschonken door Z. K. H. Prins Hendrik, en een tweetal andere medailles. De hoogste korpsschutter met scherp ontvangt een bronzen medaille. Voor eerebaan. scherp is uitgeloofd een geemailleerd zilveren eerekruis geschenk van Mr. P. 0. J. Hennequin, alsmede een dergelijk kruis voor den hoogsten schutter, eerebaan Marga. In de St. Crt. no. 183 is opgenomen een kon. besluit van den 25sten Juli 1908, waarbij aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, gevestigd te Mid- delburg, vergunning wordt verleend op een terrein in de gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren een gesticht voor krankzinnigen op te richten. In de week van 29 Juli tot en met 4 Augustus 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van roodvonk en 3 van diphtheritis te weten van roodvonk 2 gevallen te Aardenburg, 1 te Axel, 1 te Sluis en 3 te Vlissingen van diphtheritis 1 geval te Ter Neuzen, 1 te Vlissingen en 1 te Zaamslag. Door den kantonrechter te Oostburg werd heden J. d. D., te Aardenburg, eigenaar van woonhuisjes in eerstgemelde gemeente, ver- oordeeld tot 80 boeten van f 0.50 wegens het niet aanbrengen van eenige verbeteringen aan een dier huisjes, door het gemeentebestuur van Oostburg op grond van de Woningwet voorge- schreven. Cliuge, 6 Aug. In de gistereu gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig 7 leden, alsmede de burgemeester en de secretaris. Na lezing der notulen en van eenige inge- komen stukken werd de rekening over 1907 den raad aangeboden. De heeren 11. Bruggeman, J. F. Buysrogge en P. van Geyt werden gekozen als leden der commissie tot nazien der rekening. Tot leden van het college van zetters werden herbenoemd de heeren Fr. Praet en C. L. Kindt, beiden te Nieuw-Namen. Na afdoening van enkele reclames school- geld werd de vergadering gesloten. Gisterennamiddag brandde alhier een huisje af, bewoond door C. Bonne. Er kon weinig of niets gered worden. Het huisje was verzekerd, doch de inboedel niet. Oorzaak oubekend. Te Middelburg is een valsch bankbiljet van 40 uitgegeven. Kenteekenen van de valschheid waren het ontbreken van den witten rand en van het watermerk. Bij het openmaken van een flesch ver- wondde zich de heer Pillot, wijnhandelaar te Zundert, aan de hand. Er ontstond bloedver- giftiging, waaraan de heer Pillot is overleden. Maandagmorgen circa 5 uur is een woon- wagenvan A. Mandemaker, staande op het land v. d. Bend te Zwolle, bij het afrijden van dat land omgevallen en in de sloot langs den weg aldaar terecht gekomen. De vrouw en 5 kinderen waren nog te bed en werden er uitge- smakt. Het water stroomde in den omgevallen wagen. Met behulp van eenige mannen van andere aldaar aanwezige woonwagensslaagdemen er in, met veel moeite, het jongste kind, oud 15 maanden, dat in het water onder het bed lag, nog bijtijds van een anders wissen dood te redden. l3e overige bewoners kwamen er gelukkig met eenige schrammen en ontvellingen en een nat pak af, waarna de wagen met ver- eende krachten uit de sloot werd gehaald. De wagen had weinig schade bekomen. De 25jarige schepeling Jan Keur, wonende te Zandvoort, viel Dinsdagavond omstreeks 9 uur te Vlaardingen, waar vandaan hij naar Maas- sluis wilde gaan, bij het instappen in een in beweging zi]nden trein daaronder. Zwaar ge- kwetst naar het ziekenhuis vervoerd, is hij nog dienzelfden avond overleden. Hij was gehuwd, doch laat geen kinderen na. Dinsdsgavond is schipper Vleeschhouwer, van Brouwershaven, liggende met zijn schip in den mond van de Wolwevershaven, te water ge raakt. Hoewel hij vrij spoedig op het droge werd gebracht, mocht het niet gelukken de levens- geesten weder op te wekken. Hij laat een vi'ouw en zes kinderen na. In de Watergraafsmeer heeft Dinsdag avond een moordaanslag plaats gehad. Een 21jarige stuurman had sinds eenigen tijd omgang met een 19jarig meisje, naaister, die echter niet erg met haar verkeering was ingenomen. Zij gat meermalen uiting van haar voornemen, de relatie tot den iongen man af te breken, maar deze wilde daarvan niet weten en dreigde haar in zoo'n geval te zullen dood- sohieten. Merkwaardig genoeg gat het meisje hem in de laatste dagen, die ze samen hebben doorgebracht, te kennen dat hij haar maar moest dooden. Blijkbaar met het doel de daad bij het woord te voegen, kocht haar //beminde" een revolver en laadde deze met zes scherpe patron en. Voorzien van dit moordtnig wandelde hij Dinsdagmiddag met zijn meisje Watergraafs meer in en zette zich met haar in de Kruis- laan aan den kant van den weg neer. Toen schijnt zij wel door vrees te zijn be- vangen, want ze vroeg hem de revolver aan haar te willen overgeven, hetgeen bij evenwel weigerde. Op een onverwacht oogenblik 't was halt zeven haalde de man zijn revolver te voor- schijn en loste een schot. Het meisje sloeg gillend achterover. De dader zette het op een loopen, meldde zich bij de naastbijzijnde boerderij aan met den uitroep //lever mij over aan de politie, ik heb mijn meisje doodgeschoten De man werd gearresteerd en naar het politie- bureau geleid, waar de revolver met nog vijf scherpe patronen geladen op hem werd bevonden. Hij bekende zijn meisje te hebben willen dooden. Het slachtoffer werd, zwaar uit een hoofd- wonde bloedend, opgenomen. Dr. Legger ver- leende de eerste hulp en gelastte haar door- zending naar het naastbijzijnde O. L. Vrouwen- Gasthuis, waarheen ze per rijtuig werd ver voerd. Het onderzoek toonde aan. dat de kogel boven den rechterslaap in het hoofd was gedrongen en in het midden van het voorhoofd er weer was uitgegaan. Na verbonden te zijn kon het meisje, dat veel bloed had verloren maar niet in gevaar verkeerde, het gasthuis verlaten. Later op den avond is zij naar de ouder- lijke woning te Amsterdam gebracht, nadat de Watergraafsmeersche politie een verhoor had afgenomen. De dader, die eveneens te Amsterdam thuis behoort, zal Donderdag ter beschikking van de justitie worden gesteld. Nonvlinderplaag. De bestrijding der nonvlinderplaag in de dennenbosschen onder de gemeenten Tilburg en Alphen wordt krachtig voortgezet door de ge- meentebesturen en boscheigenaren, daarbij ge- steund door het Staatsboschbeheer. Vooral in Tilburg, waar de bosscben in de onmiddellijke nabijheid van deze volkrijke stad zijn gelegen, worden enorme massa's gevangen. Geheele huisgezinnen trekken er op uit en laatstleden Zaterdag kwamen niet minder dan 440 perso- nen hunne vangst inleveren deze wordt van ieder persoon afzonderlijk afgewogen en daarna wordt uitbetaald naar den maatstaf van /3 per K. G. In het geheel zijn tot en met Zaterdag j. 1. in Tilburg 366 K. G. of pl.m. 3,111,000 vlinders gevangen. Ook in Alphen wordt al het mogelijke gedaan doch daar thans zeer vele handen door den oogst in beslag worden genomen, wordt hier nu bijna uitsluitend door de scboolkinderen van Alphen en enkele naburige gemeenten gezocht. Tot en met Zaterdag j. 1. werden in Alphen 186 K. G. of plm. 1,581,000 stuks gevangen, dus te zamen met die van Tilburg meer dan 4,5 millioen stuks, ongerekend de honderdduizenden vlinders, die 's avonds in de vuren den dood vonden. Al mag men zich niet voorstellen, dat de plaag door het vangen van al deze vlinders, zal worden onderdrukt, zoo mag toch veilig worden aangenomen, dat het gevaar voor uit- breiding ten zeerste wordt verminderd. Gelukkig behoeft het vangen tot nu toe niet te worden gestaakt, zooals voor eenige dagen werd gevreesd, dank zij de bijdragen die van verschillende zijden inkomen, o. a. van de Levens- verzekeringmaatschappij //Utrecht" te Utrecht, die in de omgeving van Tilburg belangrijke ontginningen bezit. Naar wij vernemen zegde ook de gemeente Baarle-Nassau, waar tot nu toe de nonvlinders nog slechts sporadisch voorkomen, eene subsidie ter bestrijding der plaag aan de naburige ge meente Alphen toeinderdaad een voorbeeld dat navolging verdient l»it III ail verschijnt Maamlag-, Woensrtag- en Vrijila^avond. nit^ezonderd op Feesfdagen. bij de Firraa P. J. VAW WK SAXWK «e Ter Xenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1